Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΣΩ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΝΕΙΣ?


Recommended Posts

Ενημερώθηκα πρόσφατα ότι ο μόνος τρόπος απόκτησης του πολυπόθητου bebe είναι η εξωσωματική γονιμοποίηση!

 

Ο γυναικολόγος μου, μας πρότεινε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία τέλος Αυγούστου!!

Μας πρότεινε το Ιασώ σαν κέντρο γονιμοποίησης.

 

Θα ήθελα τυχόν γνώμες & απόψεις από όποια κοπέλα ή σύζυγο έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο.

 

Διαβάζω για διάφορα άλλα εργαστήρια αλλά δεν έχω βρει κουβέντα για το συγκεκριμένο.

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενημερώθηκα πρόσφατα ότι ο μόνος τρόπος απόκτησης του πολυπόθητου bebe είναι η εξωσωματική γονιμοποίηση!

 

Ο γυναικολόγος μου, μας πρότεινε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία τέλος Αυγούστου!!

Μας πρότεινε το Ιασώ σαν κέντρο γονιμοποίησης.

 

Θα ήθελα τυχόν γνώμες & απόψεις από όποια κοπέλα ή σύζυγο έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο.

 

Διαβάζω για διάφορα άλλα εργαστήρια αλλά δεν έχω βρει κουβέντα για το συγκεκριμένο.

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!! κ εμενα ο γυναικολογος μου αυτο το κεντρο μου προτεινε!! κ θα παω εκει το σεπτεμβρη να αρχισω τα διαδικαστικα,τι πρεπει να κανω δλδ......να ανταλλασουμε πληροφοριες.....που ξερεις μπορει κ να συναντηθουμε!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!! κ εμενα ο γυναικολογος μου αυτο το κεντρο μου προτεινε!! κ θα παω εκει το σεπτεμβρη να αρχισω τα διαδικαστικα,τι πρεπει να κανω δλδ......να ανταλλασουμε πληροφοριες.....που ξερεις μπορει κ να συναντηθουμε!!!!;)

 

Σ`ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Όπως φαίνεται ίσως και να συναντηθούμε (οπότε θα σε ενημερώνω για τις επισκέψεις και πού ξέρεις?!).

 

Αν ξεκινήσω νωρίτερα, θα σε κρατάω επίσης ενήμερη!

 

Εύχομαι να πάμε και οι 2 καλά!!

Φαντάζομαι και για σένα θα είναι η 1η φορά όπως και για μένα.

Ελπίζω να μην χρειαστούμε και καμία άλλη!!

 

και πάλι σ`ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σασ και απο μενα.ειμαι καινουρια και μαλλον παμε και μεισ για εξωσωματικη.και μενα ο γιατροσ μου ειναι στο ιασω και μασ προτεινε να την κανουμε εκει αλλα εμεισ το σκεφτομαστε.εχουμε ακουσει για το εμβρυογενεσισ και τον μαστρομηνα και ετυχε ο αντρασ μου να ξερει οτι ειναι ο καλυτεροσ.ξερει καμια σασ ποσοστα επιτυχιασ στο ιασω?δε ξερω τι να κανω σασ ευχαριστωωωωω:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ και απο μενα.ειμαι καινουρια και μαλλον παμε και μεισ για εξωσωματικη.και μενα ο γιατροσ μου ειναι στο ιασω και μασ προτεινε να την κανουμε εκει αλλα εμεισ το σκεφτομαστε.εχουμε ακουσει για το εμβρυογενεσισ και τον μαστρομηνα και ετυχε ο αντρασ μου να ξερει οτι ειναι ο καλυτεροσ.ξερει καμια σασ ποσοστα επιτυχιασ στο ιασω?δε ξερω τι να κανω σασ ευχαριστωωωωω:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, καλή επιτυχία όπου κι αν κάνεις την προσπάθεια!

 

Δεν ξέρω να σου πω για ποσοστά επιτυχίας στο Ιασώ, αυτό που μπορώ να σου πω, είναι ότι εγώ την έκανα εκεί και είμαι 2η μέρα σήμερα μετά την εμβρυομεταφορά. Η συμπεριφορά όλων είναι ΑΨΟΓΗ!! Τουλάχιστον οι δικοί μου γιατροί καθώς και όλο το τμήμα της εξωσωματικής.

 

Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου coccinella! Ελπίζω όλα να σου έχουν πάει καλά και να προχωράς θετικά!

 

Ετοιμάζομαι κι εγώ για τη διαδικασία και ο γιατρός μου κάνει εξωσωματική στο ΙΑΣΩ. Αλλά το σκέφτομαι για διάφορους λόγους και κυρίως με προβληματίζει εάν το ΙΑΣΩ έχει αρκετή εμπειρία σε αυτό το θέμα ή ειναι καλύτερη επιλογή ενα εξειδικευμένο κέντρο.

 

Εσένα ποιος γιατρός σου την εκανε? ποιο ήταν το κόστος μέχρι εδώ? Σε βοήθησαν να πάρεις τα φάρμακα?

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιακι

 

Εγω που εχω κανει εξωσωματικες σε κεντρα, δεν με βοηθησαν να παρω τα φαρμακα παρα μονο μια φορα που ο γιατρος μου μου εδωσε καποιον γνωστο του που ειναι στον ΟΑΕΕ και πηγα και μου τα εγραψε χωρις πολλα λογια. Παντα πληρωνα το 25% του ποσου μεσω ταμειου.

 

coccinella σου ευχομαι καλα αποτελεσματα. Ποτε σου ειπε για χοριακη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Δυστυχώς τα δικά μου νέα δεν είναι καλά!!

Έκανα ωοληψία 20/9 & εμβρυομεταφορά στις 22/9.

Έμεινα στο κρεββάτι όλες αυτές τις ημέρες (ίσως και υπερβολή) αλλά στις 3/10 αδιαθέτησα :-( και φυσικά η χοριακή έδειξε 0.

 

Εγώ ακολούθησα τον γυναικολόγο μου (κ. Κούζο), στον οποίο γενικώς έχω εμπιστοσύνη κυρίως ως άνθρωπο και σε συνεργασία με τον κ. Τριανταφύλλου του ΙΑΣΩ προχωρήσαμε στη διαδικασία.

 

Εμάς το κόστος ανήλθε στα 3.200 + 100? σύνολο εξετάσεις κλπ.

 

Τα φάρμακα τα αγοράσαμε εξολοκλήρου μόνοι μας γιατί δεν θέλαμε να μπλέξουμε σε έξτρα εξετάσεις και δεν ξέρω και τί άλλο προκειμένου να μας χορηγηθούν (παρότι εγώ έχω ΙΚΑ και ο άντρας μου ΟΑΕΕ), το πρόβλημα το έχει ο άντρας μου κι από ότι μας είπαν έπρεπε να τρέχει σε δημόσιο νοσοκομείο για τις εξετάσεις και δεν θέλαμε να περάσει άλλη ταλαιπωρία - αρκετά θέματα είχαμε από ψυχολογικής πλευράς!!

 

Δεν μας βοήθησαν για έκπτωση σε φάρμακα αλλά δεν ζητήσαμε για να είμαι και ειλικρινής!

 

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, φαντάζομαι έχετε διαβάσει κι εσείς διάφορα εδώ μέσα καθώς και το γεγονός ότι πολλές κοπέλες δεν είχαν επιτυχία με την 1η φορά σε όποιο κέντρο κι αν προσπάθησαν!

 

Σαν συμπεριφορά πραγματικά ήταν άψογοι ΟΛΟΙ!! Ειδικά μια κοπέλα που βρισκόταν σε όλες τις φάσεις μέσα μαζί μου - κάτι σαν μαία αλλά δεν ξέρω τί!!??

 

Εγώ θα κάνω κι άλλη προσπάθεια εκεί γιατί έχω πολλά κατεψυγμένα (11 ακόμη).

 

Από εκεί και πέρα, η αλήθεια είναι ότι έχω ερωτηματικά.

Δεν έχω συναντηθεί ακόμη μαζί τους, περιμένουμε να ηρεμήσουμε λιγάκι πρώτα και μετά θα πάμε για συζήτηση!

 

Ένα παράξενο που συνέβη σε εμάς είναι το γεγονός ότι μεταφέρθηκαν μόνο 2 έμβρυα αντί 3 που συνήθως μεταφέρουν σε κοπέλες μικρότερες των 40.

 

Έλπίζω να σας βοήθησα, ΕΥΧΟΜΑΙ να είστε επίσης πιο τυχερές από μένα και να έχετε επιτυχία με την 1η φορά!!

 

Σε ότι μπορώ να βοηθήσω είμαι στη διάθεσή σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

coccinella πραγματικά λυπάμαι που δεν ήρθαν τα πράγματα θετικά... Μην στεναχωριέσαι όμως και μην το βάζεις κάτω! θέλω να πιστεύω ότι όλες θα τα καταφέρουμε ακόμα κι αν μας πάρει λίγο περισσότερο χρόνο. Αρκεί να το πιστεύουμε! κι αφού εσείς έχετε καταψύξει, μπορείτε να δοκιμάσετε ξανά αρκετά σύντομα!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε τα πράγματα καλύτερα την επόμενη φορά και σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

coccinella πραγματικά λυπάμαι που δεν ήρθαν τα πράγματα θετικά... Μην στεναχωριέσαι όμως και μην το βάζεις κάτω! θέλω να πιστεύω ότι όλες θα τα καταφέρουμε ακόμα κι αν μας πάρει λίγο περισσότερο χρόνο. Αρκεί να το πιστεύουμε! κι αφού εσείς έχετε καταψύξει, μπορείτε να δοκιμάσετε ξανά αρκετά σύντομα!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε τα πράγματα καλύτερα την επόμενη φορά και σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!

 

Καλημέρα κι από μένα!!

 

Όλα καλά θα πάνε για όλες, λίγο υπομονή και επιμονή και όλα θα έρθουν στα μέτρα μας!! Κι όπως λέει και μια καλή μου φίλη, αν δεν σε παιδέψει κάτι δεν το εκτιμάς όσο πρέπει!! ;)

 

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια από τη καρδιά μου!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι καινουργια στην παρεα.ειμαι στην δευτερη εξωσωματικη και στην 4η μερα μετα την εμβρυομεταφορα.και τις 2 φορες εκανα στο ιασω.δεν ξερω γιατι αλλα εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη απο οτι στα ιδιωτικα.αλλωστε πιστευω οτι ειναι και θεμα γιατρου.ελπιζω λιγο περισσοτερο αυτη την φορα αν και νομιζω οτι αυτο το διαλεγει μονο ο θεος!!καλη επιτυχια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ. ΕΚΑΝΑ 4 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟ 2005 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΟΚΟΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΤΡΩΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΚΕΝΤΡΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Σαν συμπεριφορά πραγματικά ήταν άψογοι ΟΛΟΙ!! Ειδικά μια κοπέλα που βρισκόταν σε όλες τις φάσεις μέσα μαζί μου - κάτι σαν μαία αλλά δεν ξέρω τί!!??

 

Για τη Μόρφω λες? Είναι όντως πολύ καλή! Και εγώ την είχα συμπαθήσει πάρα πολύ.

 

Λυπάμαι γαι το απότέλεσμα.. αλλά τα βλέπεις και εσύ είναι όντως δύσκολο με την πρώτη. Ευτυχώς έχεις κατεψυγμένα. Καλή επιτυχία εύχομαι!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται η επιτυχία με την πρώτη φορά, όντως έρχεται δύσκολα!!

 

Ωστόσο, η προσπάθεια συνεχίζεται :roll:

 

Η κοπέλα που λέω Χρύσα λέγεται Μαρία, αλλά δεν ξέρω τίποτα παραπάνω!!

Καλή της ώρα της κοπέλας, ήταν πράγματι πολύ ζεστή μαζί μου!

Τη μέρα που μπήκα για την ωοληψία, που στην ουσία θεωρώ ότι είναι το πιό "δύσκολο" κομμάτι της διαδικασίας, μου κρατούσε το χέρι σφιχτά!

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η κίνησή της αυτή, δεδομένου ότι δεν είχα δείξει ούτε φόβο ούτε ιδιαίτερη αμηχανία!

 

Αυτά από μένα, ελπίζω να περνάτε καλά και σύντομα να κρατάτε στην αγκαλιά τα μωρουλάκια σας!!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φερθηκανε αψογα ολοι εκει.τα κοριτσια ειναι φανταστικα!το μαρακι οντως ειναι πολυ καλο κοριτσι και εμενα οταν εκανα την ωοληψια μου κρατησε το χερι την ωρα του αναισθησιολογου*και με ετριβε γιατι κρυωνα..και η ελενη ειναι καλη και τρεχουν οτι και να ζητησεις.συγχαρητηρια στα κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξεκιναω και εγω 1η προσπαθεια στο ιασω.....βλεπετε και η δικια μου γιατρος ειναι εκει...αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη μοναδα με επικεφαλη τον κοντοπουλο βασιλη και γιωργο.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω και εγω 1η προσπαθεια στο ιασω.....βλεπετε και η δικια μου γιατρος ειναι εκει...αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη μοναδα με επικεφαλη τον κοντοπουλο βασιλη και γιωργο.

 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

 

Εγώ είμαι στην 6η μέρα από την εμβρυομεταφορά (2η φορά) και πάλι στο ΙΑΣΩ!

 

Εύχομαι να έχουμε καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

αμην κοριτσακι μου να μας πανε ολα καλα.....αλλα εχω λιγη δυσκολια με το ξεκινημα με τα φαρμακα, δεν μπορω να προμηθευτω τις gonal για να αρχησω, ολη την βδομαδα ετρεχα και τελικα τον μηνα τον χανω...παω για τον αλλον.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

αμην κοριτσακι μου να μας πανε ολα καλα.....αλλα εχω λιγη δυσκολια με το ξεκινημα με τα φαρμακα, δεν μπορω να προμηθευτω τις gonal για να αρχησω, ολη την βδομαδα ετρεχα και τελικα τον μηνα τον χανω...παω για τον αλλον.

 

Εννοείς ότι δεν τις βρίσκεις στο φαρμακείο??

Link to comment
Share on other sites

αυτεσ υπαρχουν μονο στο κρατικο φαρμακειο και για να στισ δωσουν πρεπει να περασεις απο την επιτροπη του ικα, η οποια μου εκλεισε ραντεβου για τισ 01/02/12 αστα να πανε τρελαθηκα, να τισ παρω μονη μου δεν μπορω γιατι δεν εχουν λεει barcode και ειναι κρατικο ειδος

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

αυτεσ υπαρχουν μονο στο κρατικο φαρμακειο και για να στισ δωσουν πρεπει να περασεις απο την επιτροπη του ικα, η οποια μου εκλεισε ραντεβου για τισ 01/02/12 αστα να πανε τρελαθηκα, να τισ παρω μονη μου δεν μπορω γιατι δεν εχουν λεει barcode και ειναι κρατικο ειδος

 

 

Δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι έχω καταλάβει εντελώς, αλλά εγώ τις πήρα από φαρμακείο (αν είσαι Αθήνα θα μπορούσα να σου δώσω τηλέφωνο) αφού πρώτα τους έδωσα 4-5 μέρες να τις προμηθευτούν γιατί υπήρχε μια μικρή έλλειψη, όπως μου είχαν πει!

 

Εγώ όμως τις πλήρωσα (για άσχετους λόγους).

 

Αν κρίνεις ότι θα μπορούσες να τις προμηθευτείς από απλό φαρμακείο και μπορώ να φανώ χρήσιμη ενημέρωσέ με! Αν και πιστεύω ότι σε κάθε μεγάλο φαρμακείο θα τις βρεις!

 

Βέβαια το κόστος είναι ιδιαίτερο τσουχτερό!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι έχω καταλάβει εντελώς, αλλά εγώ τις πήρα από φαρμακείο (αν είσαι Αθήνα θα μπορούσα να σου δώσω τηλέφωνο) αφού πρώτα τους έδωσα 4-5 μέρες να τις προμηθευτούν γιατί υπήρχε μια μικρή έλλειψη, όπως μου είχαν πει!

 

Εγώ όμως τις πλήρωσα (για άσχετους λόγους).

 

Αν κρίνεις ότι θα μπορούσες να τις προμηθευτείς από απλό φαρμακείο και μπορώ να φανώ χρήσιμη ενημέρωσέ με! Αν και πιστεύω ότι σε κάθε μεγάλο φαρμακείο θα τις βρεις!

 

Βέβαια το κόστος είναι ιδιαίτερο τσουχτερό!!

 

οπως ειπα και παραπανω εγω μιλαω για τισ gonal αυτες εχουν 600ευρω το κουτακι και εγω θελω 3, θεωρουντε υψηλου κοστουσ φαρμακα και τα προμηθευεσαι μονο απο τα κρατικα φαρμακεια, τα υπολοιπα φαρμακα και ενεσεις μου τισ βρηκε ο φαρμακοποιοσ που συνεργαζομαι για μερικα οντωσ μου ειπε οτι ειχαν ελληψη αλλα τα βρηκε ολα,αυτεσ με ταλαιπωρουν....τι να πω παω για τον αλλο μηνα και τωρα μαζευω τα χαρτια που θελουν, την τεταρτη εκλεισα ραντεβου για σαλπιγγογραφια (την οποια η γυναικολογοσ σαν εξεταση δεν την θελει αλλα θα την κανω μονο για την επιτροπη) ακου πραγματα

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...