Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-07-11, 14:30   #1
nicolb

nicolb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή λοναριντ και 22 εβδομαδα

καλησπερα σε ολους. ειμαι καινουριο μελος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο βλαπτουν τα λοναριντ στο εμβρυο. εχω πολυ συχνους πονοκεφαλους και πριν μεινω εγκυος.
Ο χρήστης nicolb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-07-11, 14:38   #2
Phillia

Περιοχή: Αθήνα
Phillia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nicolb Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους. ειμαι καινουριο μελος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο βλαπτουν τα λοναριντ στο εμβρυο. εχω πολυ συχνους πονοκεφαλους και πριν μεινω εγκυος.

Γεια σου nikolb. Επειδή και εγώ έχω πρόβλημα με ισχυρούς πόνους (όχι πονοκεφαλους όμως) και παίρνω λοναριντ και λενολγκαλ όταν ρώτησα τη γιατρό μου εάν κάνει να πάρω κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μου απάντησε κατηγορηματικά όχι. Μου είπε ότι αυτό που μπορώ να κάνω είναι να πιω 2 ντεπόν και μετά καφέ. Όμως καλύτερα να συμβουλευτεις τον γιατρό σου πριν κάνεις οτιδήποτε.
Ο χρήστης Phillia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-11, 14:54   #3
nicolb

nicolb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τον ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι σαν το ντεπον μονο που το λοναριντ εχει κωδεινη κααι οτι μπορω να παρω σε περιπτωσεις που δεν αντεχω. εσυ εχει τυχη να παρεις;
Παλιά 18-07-11, 15:04   #4
angelino77

Περιοχή: θεσσαλονίκη
angelino77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο μένα, καταρχήν νομιζω οτι πρεπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν δεν το έχεις ηδη κάνει. Εξαρτάται νομιζω την καθε περιπτωση.
Εμένα μου έδωσε λοναριντ στην 1η μου εγκυμοσύνη. Ειχα πολύ έντονους πόνους κατω δεξιά στην κοιλιά και μου είπε να πάρω λοναριντ (εχει παρακεταμολη μεσα αν δεν κανω λάθος). Ήμουν και εγω 23 εβδομάδων. Βεβαια σε εμενα δεν έπιασε και τελικά την ιδια μερα μπήκα χειρουργείο (εκει να δεις αντιβιωση, παυσιπονα και αναισθησία). Αργοτερα στον 9ο πήρα και ενα φαρμακο για τις ημικρανιες, που ποτε δεν ειχα στην ζωη μου παρα μονο τοτε (λογω ορμονων). Ο νευρολογος σε συννενόηση με τον οργανισμο φαρμακων μου ειπε αν δεν αντεχω να το πάρω....

Νομιζω λοιπόν οτι οι γιατροι αντισταθμιζουν τα οφέλη και τον κίνδυνο.
Στην 2η εγκυμοσύνη πάλι λογω ορμονών με επιασαν ημικρανιες αλλά πιο ηπιες .Οπότε το πάλεψα με παρακεταμόλη και διάφορα αφεψήματα απο βαλεριάνα κλπ.
Δεν ειναι ολες οι εγκυμοσυνες ιδιες για αυτο και το καλυτερο ειναι παντα να μιλαμε με τον γιατρό μας για να μας καθοδηγεί. Και ουτε όλα ειναι άσπρα ή μαυρα. Επίσης από όσα μου εχουν πει μπορείς να πάρεις εως 3 mg παρακεταμόλης την ημέρα. Καλή συνέχεια και υπομονή

Ο χρήστης angelino77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-11, 15:06   #5
angelino77

Περιοχή: θεσσαλονίκη
angelino77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
τον ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι σαν το ντεπον μονο που το λοναριντ εχει κωδεινη κααι οτι μπορω να παρω σε περιπτωσεις που δεν αντεχω. εσυ εχει τυχη να παρεις;

Την κωδεϊνη δεν θυμόμουν. Εχει παρακεταμολη και κωδεινη το λοναριντ. Αν και τελευταια το άλλαξαν νομιζω

Ο χρήστης angelino77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-11, 15:14   #6
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

επαιρνα κωδεινη με το κιλο και στις δυο εγκυμοσθνες, αλλα οπως η κοπελα πιο πανω, πρεπει να νατισταθμιζοντια τα οφελη και τα ρισκα. Ξερω οτι στο τριτο τριμηνο η κωδεινη μπορει να προκαλεσει "υπνηλια" στο νεογεννητο, πραγμα που συνεβη στην κορη μου και δεν ξυπνουσε για να φαει (οταν ηταν δυο εβδομαδων εισηχθει στο νοσοκομειο για ορο και παρακολουθηση, αλλα ευτυχως μετα απο'κεινη την περιπετεια δεν παρουσιασε κατι αλλο, ειναι υγιεστατη). Λοιπον, το ρισκο υπαρχει, το οποιο βεβαια εξαρταται και απο τις ποσοτητες που παιρνεις. Το θεμα ειναι η αναγκη.
Να σημειωσω εδω δυο πραγματα, οτι εγω επαιρνα καθημερινα τη μεγοστη δυνατη δοση κωδεινης και παρακεταμολης, και καποιες μερες την ξεπερνουσα (σπανιως, αλλα συνεβαινε). Και οτι ο γιος μου, με τις ιδιες συνθηκες, γεννηθηκε μια χαρα και δεν ειχε το προβλημα της κορης μου.

Καλο κουραγιο.

ΥΓ, sorry για τα λαθη, βιαζομαι και δε μπορω να το κοιταξω
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-11, 15:33   #7
nicolb

nicolb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω κοριτσια.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων