Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λεχωνα και θηλασμος...


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια,

γεννησα στις 17/6 με Κ.Τ. και οσο ημουν στο νοσοκομειο ο μπεμπης μου πληγωσε πολυ τις θηλες, εκλαιγα και δαγκωνα τα μαξιλαρια καθε φορα που ετρωγε. στην 3 μερα περιπου αρχισα να κατεβαζω και γαλα καλυτερα, εδω να αναφερω οτι ετρωγε και συμπληρωμα το παιδι. οταν βγηκα και πηγα σπιτι τα ιδια με τις θηλες και αποφασισα να τραβαω με ενα θηλαστρο να δω και ποσο τρωει. εβγαζα περιπου ενα μπουκαλακι 100 περιπου ml και απο τα 2 στηθη. απο την 10η μερα περιπου ομως το γαλα κοπηκε και μεχρι σημερα απο καθε 3 ωρες που εβγαζα, βγαζω το πολυ 40 ml 2 φορες την ημερα. ο γιατρος μου ειπε να το κοψω αλλα εγω αν και το στηθος ειναι ακομα ταλαιπορημενο θελω να δωσω στο παιδι μου οσο το δυνατον περισσοτερο μπορω. λετε βρε κοριτσια να αυξησω την παραγωγη με καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο ή να το παρω αποφαση και να το κοψω; ευχαριστω εκ των προταιρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια,

γεννησα στις 17/6 με Κ.Τ. και οσο ημουν στο νοσοκομειο ο μπεμπης μου πληγωσε πολυ τις θηλες, εκλαιγα και δαγκωνα τα μαξιλαρια καθε φορα που ετρωγε. στην 3 μερα περιπου αρχισα να κατεβαζω και γαλα καλυτερα, εδω να αναφερω οτι ετρωγε και συμπληρωμα το παιδι. οταν βγηκα και πηγα σπιτι τα ιδια με τις θηλες και αποφασισα να τραβαω με ενα θηλαστρο να δω και ποσο τρωει. εβγαζα περιπου ενα μπουκαλακι 100 περιπου ml και απο τα 2 στηθη. απο την 10η μερα περιπου ομως το γαλα κοπηκε και μεχρι σημερα απο καθε 3 ωρες που εβγαζα, βγαζω το πολυ 40 ml 2 φορες την ημερα. ο γιατρος μου ειπε να το κοψω αλλα εγω αν και το στηθος ειναι ακομα ταλαιπορημενο θελω να δωσω στο παιδι μου οσο το δυνατον περισσοτερο μπορω. λετε βρε κοριτσια να αυξησω την παραγωγη με καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο ή να το παρω αποφαση και να το κοψω; ευχαριστω εκ των προταιρων...

 

Οι θηλές σου είναι ακόμα πληγωμένες; Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις κάποια κρέμα λανολίνης (purelan της medela για παράδειγμα). Δεν χρειάζεται να πλύνεις το στήθος μετά τη χρήση της για να θηλάσεις. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις σπαθόλαδο (βαλσαμόλαδο) ή απλό ελαιόλαδο. Τιποτα απο αυτά δεν θέλει ξέβγαλμα για να θηλάσεις.

Ξεκίνα να βάζεις το μωρό στο στήθος να θηλάσει πρώτα όσο θέλει και μετά αν χρειάζεται να δώσεις συμπλήρωμα. Με αυτό τον τρόπο θα αυξηθεί και πάλι η παραγωγή σου.

Αν πονάς ακόμα πολύ, νοίκιασε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης (symphony ή lactina της medela είναι και τα 2 εξαιρετικά). Κάνε αντλήσεις το πολύ ανα 3 ώρες (και το βράδυ το πολύ ανα 4 ώρες). Ετσι θα αυξηθεί το γάλα σου.

Το ιδανικό πάντως είναι να βάζεις το παιδί να θηλάσει. Κανένα θήλαστρο δεν είναι τόσο αποτελεσματικό όσο ένα μωρό που θηλάζει αποτελεσματικά.

Σκέψου τί θές ακριβως να κάνεις (να θηλάσεις αποκλειστικά; να αυξήσεις την ποσότητα του μητρικού και να δίνεις και συμπλήρωμα;). Να είσαι επίμονη. Μην απογοητεύεσαι και θα επιβραβευτόύν οι κόποι σου :D

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

εβγαζα περιπου ενα μπουκαλακι 100 περιπου ml και απο τα 2 στηθη. απο την 10η μερα περιπου ομως το γαλα κοπηκε και μεχρι σημερα απο καθε 3 ωρες που εβγαζα, βγαζω το πολυ 40 ml 2 φορες την ημερα.

 

άρα το γάλα δεν κόπηκε!

 

μείωσες τις αντλήσεις, είχες και ακατάλληλο θήλαστρο, οπότε ήταν αναμενόμενο να μειωθεί η παραγωγή

 

ο γιατρος μου ειπε να το κοψω

τι εννοεί;

να κόψεις τις δύο αντλήσεις;

 

λετε βρε κοριτσια να αυξησω την παραγωγη με καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο ή να το παρω αποφαση και να το κοψω;

 

Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να δώσεις το γάλα σου στο μωρό, τότε νοικιάζεις ένα νοσοκομειακό διπλής άντλησης και ξεκινάς αντλήσεις. Όταν το γάλα είναι λίγο, το μωρό -συνήθως- δεν μπορεί να μείνει πολύ ώρα στο στήθος για να σε βοηθήσει στην αύξηση της παραγωγής.

 

Τί σε προβληματίζει και σκέφτεσαι να το πάρεις αποφαση και να το κόψεις;

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω lansinoh κρεμα και με βοηθαει αλλα ακομα και με το θηλαστρο οι θηλες μου ποτε δεν εφτιαξαν ωστε να μην ποναω.

 

θελω να δινω στο παιδι το γαλα μου και να δινω και ξενο για συμπληρωμα, οπως το ξεκινησα απο το μαιευτηριο.

 

γενικα τρωει περιπου τα 30-40 δικο μου και 90 ξενο. συνολο 120 ανα γευμα, οταν δεν εχω δικο μου τρωει 120 ξενο. ξυπναει ανα 2,5-3 ωρες και τα βραδια εχουμε πολυυυ ξενυχτι απο κολικους. αλλαζουμε περιπου 10 μπεμπιλινα τη μερα και κανουμε κακα περιπου 1-2 φορες την ημερα.

 

σημερα τον εβαλα στο στηθος γιατι σκεφτηκα μηπως μου αυξησει την παραγωγη αλλα ρουφαει περιπου 2-3 λεπτα και μετα κλαιει. οταν πιεζω το στηθος μου βγαζει μπροστα στη θηλη μια σταγονα, σε καμια περιπτωση ομως να πεταγεται μακρυα. επισης απο το μαιευτηριο ακομα οποτε τον εβαζα στο στηθος κοιμοτανε, ετσι και σημερα.

 

νοσοκομειακο θηλαστρο απο που μπορω να νοικιασω; μπορει καποια που γνωριζει να μου στειλει ενα πμ;

 

ο γιατρος που τον πηρα τηλ και του ειπα οτι βγαζω 30-40 μλ ανα 12ωρο μου ειπε οτι ειναι μικρη ποσοτητα και μου συνεστησε καποιο χαπι για να το κοψω το γαλα.

 

παρα τον πονο θα προσπαθησω να ξαναβαζω το μωρο στο στηθος γιατι πραγματικα θελω να προσπαθησω να συνεχισω να του δινω οσο μπορω κι απο το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

 

θελω να δινω στο παιδι το γαλα μου και να δινω και ξενο για συμπληρωμα, οπως το ξεκινησα απο το μαιευτηριο.

 

Η παραγωγή όταν δεν είναι πλήρης, είναι δύσκολο να διατηρηθεί, το είδες και μόνη σου. Είναι πιο εύκολο να διατηρήσεις πλήρη ή σχεδόν πλήρη παραγωγή.

 

νοσοκομειακο θηλαστρο απο που μπορω να νοικιασω; μπορει καποια που γνωριζει να μου στειλει ενα πμ;

για θήλαστρα εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

για επαναγαλακτισμό εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

ο γιατρος που τον πηρα τηλ και του ειπα οτι βγαζω 30-40 μλ ανα 12ωρο μου ειπε οτι ειναι μικρη ποσοτητα και μου συνεστησε καποιο χαπι για να το κοψω το γαλα.
Μάλιστα. Δηλαδή, σύμφωνα με το γιατρό σου, χρειάζονται χάπια για να κόψεις κάτι που είναι -κατά τη γνώμη- του ελάχιστο!

 

Την επόμενη φορά που θα επικοινωνήσεις μαζί του, ρώτησέ τον απλώς γιατί χρειάζεσαι τα χάπια αφού το γάλα έχει σχεδόν σταματήσει.

Είναι να απορεί κανείς πώς διακόπτουν το γάλα όλα αυτά τα θηλαστικά του πλανήτη που δεν έχουν γιατρό να τους δίνει χάπια.

 

παρα τον πονο θα προσπαθησω να ξαναβαζω το μωρο στο στηθος γιατι πραγματικα θελω να προσπαθησω να συνεχισω να του δινω οσο μπορω κι απο το δικο μου.
θα ήταν καλό να σε δει κάποιος ειδικός από κοντά για να σε βοηθήσει στην τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, το μωρό θα πρέπει να πιάνει τη θηλή βαθειά μέσα στο στόμα του για να μην πονάς και για να μπορεί να θηλάσει
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα εχω νεοτερα...

πηγα χτες κιολας και νοικιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο symphony και ξεκινησα αντληση ανα 3 ωρες και ανα 4 το βραδυ. πρωτη αντληση 80μλ, δευτερη 40 τριτη 50 τεταρτη 60 πεμπτη 40 εκτη 40 και παμε καλα νομιζω... μακαρι να αρχισει να παραγει... το στηθος μου αρχισε παλι να σκληραινει οπως τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο(λιγο λιγοτερο τωρα) ειναι φυσιολογικο αυτο; σημαινει οτι ξαναπαραγω;

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω νεοτερα...

πηγα χτες κιολας και νοικιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο symphony και ξεκινησα αντληση ανα 3 ωρες και ανα 4 το βραδυ. πρωτη αντληση 80μλ, δευτερη 40 τριτη 50 τεταρτη 60 πεμπτη 40 εκτη 40 και παμε καλα νομιζω... μακαρι να αρχισει να παραγει... το στηθος μου αρχισε παλι να σκληραινει οπως τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο(λιγο λιγοτερο τωρα) ειναι φυσιολογικο αυτο; σημαινει οτι ξαναπαραγω;

 

βασικα απο τα λιγα που ξερω, δεν νομιζω οτι ειχες σταματησει ποτε να παραγεις.. αυτα που βγαζεις ειναι μαζι με θηλασμο ή κανεις μονο αντλησεις?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο που επιμενεις να θηλασεις.εγω το 1 μου παιδακι το θηλασα 10 μηνες και το 2 ειναι ο δευτερος μηνας που θηλαζω.απο την εμπειρια μου οσο πιο πολυ βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο περισσοτερο γαλα παραγεις. προσπαθησε το! ριξε και μια ματια στον επαναγαλακτισμο! καλη επιτυχια!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

μονο απο αντλησεις paros

 

ευχαριστω θα προσπαθησω γιατι θεωρω οτι ο θηλασμος ειναι το πιο πολυτιμο δωρο που μπορεις να κανεις στο μωρο σου

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω νεοτερα...

πηγα χτες κιολας και νοικιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο symphony και ξεκινησα αντληση ανα 3 ωρες και ανα 4 το βραδυ. πρωτη αντληση 80μλ, δευτερη 40 τριτη 50 τεταρτη 60 πεμπτη 40 εκτη 40 και παμε καλα νομιζω... μακαρι να αρχισει να παραγει... το στηθος μου αρχισε παλι να σκληραινει οπως τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο(λιγο λιγοτερο τωρα) ειναι φυσιολογικο αυτο; σημαινει οτι ξαναπαραγω;

 

φυσιολογικό είναι

 

Αν αντλείς την ημέρα ανά 3ωρο και το βράδυ ανά 4ωρο δεν μπορούν να βγουν 8 αντλήσεις

 

Την ημέρα θα προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά δίωρο ή ανά μιάμιση ώρα αν ξέρεις ότι κάποιες ώρες οι υποχρεώσεις σου θα σε κρατήσουν μακριά από το θήλαστρο, αν τελικά κάνεις περισσότερες αντλήσεις από 8, τόσο το καλύτερο.

 

Κάθε άντληση θα διαρκεί τουλάχιστον 13-15 λεπτά στο κάθε στήθος, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι

 

Μπορεί για 3-4 ημέρες να μην βλέπεις διαφορά, αλλά όσο συνεχίζεις τις αντλήσεις, η διαφορά θα φανεί.

 

Επίσης κάποιες μέρες μπορεί να βλέπεις μείωση στην παραγωγή, αυτό είναι φυσιολογικό, μετά θα δεις πάλι αύξηση.

 

Η παραγωγή σου καλύπτει περίπου το 30% των αναγκών του παιδιού, είναι πολύ καλή για ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαινω απολυτα!οι θηλες μου πονουσαν παρα πολυ σε σημειο που οταν εφτανε η ωρα του θηλασμου εβαζα τα κλαματα χωρις να εχω βαλει ακομη το παιδι στο στηθος!και μαλιστα επειδη εκανα τις βλακειες που μου ειχαν πει στο μαιευτηριο το περασα αυτο 2 φορες!και πανω που ελεγα δεν αντεχω θα τα παρατησω ξαφνικα μια μερα εγινε το θαυμα και δεν πονουσα καθολου!ετσι ξαφνικα!

γι αυτο κανε υπομονη θα περασει!και οταν περασει θα δεις οτι ο θηλασμος ειναι το πιο υπεροχο πραγμα στον κοσμο!μετα το παιδι σου φυσικα!:D

 

αλλα μην αντλεις μονο βαζε και το παιδι στο στηθος, αλλιως νομιζω οτι θα αργησει να κατεβει καλα το γαλα σου και θα παιδευτεις περισσοτερο!

δεν ειμαι ειδικη. απο την προσωπικη μου εμπειρια σου το λεω!

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ο θηλασμος ειναι το πιο πολυτιμο δωρο που μπορεις να κανεις στο μωρο σου

 

οχι μονο στο μωρο σου, αλλα και στον εαυτο σου!

και απο ιατρικης πλευρας αλλα και απο συναισθηματικης!!

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο κοπελα μου, σε ευχαριστω πολυ θα δοκιμασω να τον βαλω και στο στηθος. δεν ποναω τοσο οσο στο μαιευτηριο που μου ειχε ανοιξει τις θηλες εκει κι εγω δαγκωνα τα μαξιλαρια και εκλαιγα, τωρα ειναι διαφορετικος ο πονος, ποναει ολη η αλως νομιζω ενω στην αρχη ηταν και το στηθος πετρα και πονουσε η θηλη εκει που με ειχε σκισει. τελος παντων ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τελος παντων ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα :P

 

σε θυμηθηκα σημερα και ειπα να δω πως εισαι. ελπιζω οτι ολα ειναι καλα και συ μια χαρουμενη χωρις πονους μανουλα!:P

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...