Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-09-11, 21:33   #81
gogothanos

Περιοχή: eleysina
gogothanos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

koritsia phga gia kolpiko yperyxo....exo nea mesa ston sako tora eidame kati aspres gramoyles kai mallon leei o giatros einai embryika stoixeia kai mallon egine kathysterhmena h syllhpsh alla den thelei na moy dinei polles elpides,epeidh einai giatros toy ika tha moy grapsei thn b xoriakh kai na pao na thn kano dorean se ena idoitiko kentro...thn alllhn bdomada pali tha pao gia yperhxo gia na maste sigoyroi,psiloxarhka giati apo kei poy blepame keno ton sako tora eidame kati mesa toy.koritsia aytos o giatros legetai zafirakhs kai einai sto mhtera exete akoysei tipota gi ayton?emena moy fanhke kalos
Παλιά 23-09-11, 21:39   #82
gogothanos

Προεπιλογή

kalhspera koritsia,exo nea den ksero ama einai kala h kaka.
xtes eixa kafe ekriseis(akoma exo)phga sto nosokomeio kaname yperhxo mesa ston sako eidame kai enan mikrotero sako(o giatros eipe oti apo ayton trefete to moro h mporei na mhn katalaba kala)ston teleytaio yperhxo toy eipa oti fainotan mono kati gramoyles kai thn prohgoymenh bdomada tipota mono ton sako,moy eipe oti ayto einai kalo ekana b-xoriakh kai bghke 13 xiliades kati, leei kanonika eprepe na doyme kati eston to kefalaki toy gia tetoia xoriakh alla leei mhn anushxeis sthn iatrikh tipota den einai apolyto,moy edose utrogestan(einai kala ayta ta xapia re koritsia?)perno 2 xapia 3 fores thn hmera,kai ayrio moy pe na ksana pao gia xoriakh na do an megalosh h timh....
Παλιά 23-09-11, 22:22   #83
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε, έχει δίκιο για να λέει να μην ανησυχείς. μην αποκλείεις τίποτε, ξεκουράσου,ηρέμησε, πάρε τα χάπια που σου έδωσε. Εχω ακούσει από τις κοπέλες εδώ ότι τα δίνουν αν δείς αίμα. ηρέμησε βασικά και θετική σκέψη!!
Παλιά 23-09-11, 22:36   #84
niki8

niki8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

gogothanos μην ανησυχείς. κανε ό,τι σου πε ο γιατρός σου και όπως λέει και η dimmi θετική σκέψη!!! Εγώ είμαι με καφέ υγρά από την 7η εβδομάδα και ε΄νώ ήδη έπαιρνα ουτροτζεσταν προληπτικά. Μου σταμάτησαν μετά απο μια βδομάδα και τώρα τσουπ...εμφανίστηκαν πάλι. Χθες που πήγα στο γιατρό ήταν όλα καλά και ο γιατρός είδε μια μικρή αποκόλληση. Να παίρνεις τα χάπια σου και ξεκουράσου όσο μπορείς!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!
Ο χρήστης niki8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-09-11, 22:40   #85
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γειά σου niki, πώς είσαι? Πόσο είσαι τώρα? Αντε καλή συνέχεια κορίτσια στις εγγυμοσύνες μας, πολύ λυπάμαι που έχετε εκκρίσεις και αγχώνεστε. Κάθε φορά κοιτάω έντρομη το σερβιετάκι, που να είχα και καφέ κιόλα!
Ψυχραιμία να έχετε και υπομονή, τελικά εγώ είμαι η εξαίρεση, όλες έχουν εκκρίσεις μου φαίνεται.
Παλιά 23-09-11, 22:56   #86
niki8

niki8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου dimmi!!! Αυριο θα μαι ακριβώς 10 εβδομάδων. Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι με τα καφέ υγρά, αλλά αφού πάνε όλα καλά ενω τα έχω τόσο καιρό, είμαι αισιόδοξη. Από χθες ξεκίνησα και την ξάπλα, εκοψα τις δουλειές και είπα να κάνω μια προσπάθεια μήπως εξαφανιστουν τελείως!!! Μακάρι για όλες μας να πάνε όλα καλα΄!!!!
Παλιά 24-09-11, 03:28   #87
gogothanos

Προεπιλογή

geia sas dimmi kai niki eyxaristo pou mou apanthsate....
shmera exoyn meiothei arketa afta ta kafe ygra kai moy efyge ena baros,alla anyshxo me ton yperhxo,den ksero akoma ama proxoraei kala h egkymosynh,kanonika logo teleytaias periodoy eprepe na einai 9 bdomadon kai na exo dei kai to moro..
ston yperhxo omos den exo dei to moro akoma gia proth fora xtes anti gia enan keno sako eida kai lekythiko sako(o giatros leei ama dimioyrghthei moro mesoo aytoy tha trefete) lete ayto na nai kalo?ths prohgoymenes fores blepame ena sako me ena tipota mesa toy alla xtes eidame ayto...
ego kai o syntrofos moy parakalame na einai apla mia kathysterhmenh sylhpsh kai tipota allo..
KORITSIA APO TA BATHI THS KARDIAS MOU SA EUXOMAI MIA TELEIOMEINH KAI YGIEIS EGKYMOSYNH
Παλιά 24-09-11, 04:44   #88
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

niki μου αφού όλα είναι καλά ρίξε και τις ξάπλες σου κι αν φύγουν έφυγαν. Κι αν δεν πάλι όλα καλά είναι. Η μάνα μου είχε τρελή αιμορραγία σε εμένα όλους τους μήνες, ήταν ξάπλα και την τάιζαν με το κουταλάκι τόσο καλά!
gogothanos έχε πίστη, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, κάνε κι εσύ το καλύτερο που μπορείς και εκτός από τους 2 σάκους θα έχει πολλή αγάπη το νινάκι σας σίγουρα μόλις δημιουργηθεί!
Και οι γιατροί βλέπεις δεν ξέρουν το θέλημα του Θεού, πόσοι και πόσοι δεν λένε ότι δεν βλέπουν φως σε κάποιες κυήσεις που όμως εξελίχθηκαν σωστά!
Αυτά από εδώ διαβάζοντας, μες στο φόρουμ!
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή.
Ασε και ιστορίες με κοπέλες με μια χαρά εγγυμοσύνες που χάνουν το παιδί πριν την γέννα, και πρώτη πρώτη μια φιλενάδα μου

Σήμερα είμαι τρελά χαρούμενη, εκτός από τα γενέθλια μου και την ανακοίνωση της εγγυμοσύνης μου σε μια φίλη, έμαθα ότι κι εκείνη είναι έγγυος!!!
Εντάξει δεν είμαστε κολλητές αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αλλάζουν οι συνθήκες, μόλις αποκτήσαμε το κοινό ενδιαφερόν της εγγυμοσύνης δε σταματήσαμε να μιλάμε Ενιωσα άσχημα για την τρίτη φίλη που προσπαθεί καιρό και δεν...Τί να γίνει.
Παλιά 24-09-11, 10:31   #89
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

kalhmera koritsia

dimmi xronia soy polla na ta ekatosthseis !!!

gogothanos opws soy eipan kai ta koritsia upomonh kai pisth!!!! pisteyw oti ola 8a einai kala kai thn epomenh fora 8a akouseis kai kardoula....

sthn prohgoymenh egkymosunh eixa ki egw roz ygra kai epina utrogestan gia 3 mhnes kai ola kala.....epishs na sas pw oti otan exeis tetoia ygra lene oti einai koritsi emena pantws htan koritsaki

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-11, 17:13   #90
gogothanos

Προεπιλογή

dimmi mou na ta ekatosthseis kai oti potheis...
lyphthika poly gia thn filenada soy po den mporo na fantasto pos einai na xanei to moraki soy ligo prin thn genna,o theos afoy thelei na ta parei giati den ta pernei apo thn arxh ths egkymosynhs na mhn tyranietai etsi o anthropos??koritsia sas eyxaristo poly poy moy dinetai elpides eyxomai thn pempth na sas exo eyxarista nea,,
nikol moy les na nai koritsi?ego na po thn alhtheia prothmo ta agorakia alla den exo kanena problhma kai me to koritsi katarxas ygies na nai kai oti bgei den peirazei
Παλιά 24-09-11, 17:25   #91
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές!
Οσο για τα μωράκια, Θεός δίνει Θεός παίρνει, Εκείνος ξέρει καλύτερα.
Οσο για το ροζ που είπες nikol, δηλαδή εγώ που δεν έχω παίζει να είναι αγοράκι ??!
Κορίτσια άσχετο αλλά χθες κατάλαβα ότι όλες οι εγγυμοσύνες είναι διαφορετικές όπως και οι κυήσεις.
Η φίλη μου ίδιο γυναικολόγο έχει, και σαλάτα έφαγε (έξω) και μαλακά τυριά έφαγε και αλκοόλ ήπιε. Δηλαδή φόβο για λιστερίωση και τοξόπλασμα και αλκοόλ δεν είχε!
Και όταν τη ρώτησα λέει, αφού το πρώτο μια χαρά βγήκε έτσι κάνω τα ίδια και στο δεύτερο.
Μετά τα συζητούσαμε με τον άνδρα μου γιατί προβληματίστηκα μήπως εμείς είμαστε υπερβολικοί. Ομως κατάλαβα πως καθένας ακολουθεί τις δικές του επιλογές και δε σημαίνει πως κάποιος είναι λάθος, απλά διαφορετικός για τον άλλο.
Παλιά 24-09-11, 17:46   #92
gogothanos

Προεπιλογή

alkool?ego oyte coca cola den pino kai otan to rixno ekso troo kai kamia sokolata para pano...
ti problhma dhmioyrgoyn ta tyria kai h salates?rotao giati proth fora to akouo..
Παλιά 24-09-11, 23:00   #93
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

dimmi etsi lene,,,,kala den einai aparaithto oti oses exoyn koritsia eixan kai aima alla perissoteres poy akoyw htan koritsi opws kai to diko moy

s ayth thn egkymosynh ki egw den eixa(ftoy ftoy) kai exw diais8hsh gia agori (kai h alh8eia einai oti h8ela koritsi pali, xaxa) gero na einai vevaia!!!!!!

oso gia ayta poy den prepei o giatros moy to prwto pragma poy leei einai oti DEN EISAI ARRWSTH , EGGYOS EISAI!!!!!!

ok alkool ,tsigara...nomizw oti skeftesai kai to paidi soy opote giati na mhn kaneis ligo upomonh
twra sthn prohgoymenh moy egkumosunh hmoun upervolikhhhhhhhh
den epina anapsuktika ...den evafa nuxia......den..den...den ......twra s ayth pinw me metro anapsuktiko kai kafe elafry, kai nuxaki vafw se kapoies peristaseis.......

Παλιά 24-09-11, 23:07   #94
niki8

niki8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

dimmi μου χρόνια σου πολλά!!!! Εύχομαι ό,τι καλύτερο....αντε και του χρονου θα γιορτάσεις τα γενεθλια σου με το μωρακι σας!!!!
gogothanos μακαρι να είναι καθυστερημένη σύληψη!!!! Και εύχομαι στον υπέρηχο να είναι όλα καλά!!!
nikol τέτοια λεγε μου να τρελαθεί ο δικός μου!!! Ήδη μπέμπα το λέει το σποράκι μας!!!!
Πάντως ΄σημερα έκανα το λάθος και βγήκα για καφέ, χαλαρά και μετα σουπερ(χωρίς να σηκώσω τίποτα) και γυρνώντας έιχα καφέ υγρα. Όταν ξάπλως τίποτα.... αρα ξαπλα και πάλι ξάπλα!!!!
Παλιά 25-09-11, 00:33   #95
gogothanos

Προεπιλογή

kai ego niki moy ekei poy stamathsan ta kafe ante leo eythxos ola mia xara,shkothika mes thn trelh xara na kathariso mexri kai karekles katharisa kai pao toyaleta kai pali ta kafe ygra ante pali ksapla leo pola ekanes georgia shmera na prosexes kai eimai ksapla olh mera(ante kanei symparastash h mia sthn allhn)...
aaa den ftanei ayto xtyphsa kai to daxtylo toy podioy kai exei ginei toympano ti allo thelo!!!
makari ston yperhxo mas na doyme kai to bebe apo tora me pedeyei ayto to moro ama bgei kai koritsi ox ox ti exoyme na trabhksoyme xaxaxa plaka kano ygies na nai kai den me niazei tipota allo...
oso gia allkool kafe kai tsigaro einai ta pio antipathitika pragmata sthn zoh moy ta shxenomai poy na deite otan blepo staxtothikh den mporo na thn piaso me tipota protimo na piaso ta skata ths skylas moy para thn staxtothikh
Παλιά 25-09-11, 00:40   #96
neraida11

neraida11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μακαρι να πανε ολα καλα!
Παλιά 25-09-11, 00:41   #97
gogothanos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neraida11 Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να πανε ολα καλα!
makari kopela moy ayto parakalao kai go ton theo
Παλιά 25-09-11, 01:10   #98
dimitris soula

Περιοχή: ροδος
dimitris soula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gogothanos Εμφάνιση μηνυμάτων
kalhspera koritsia,exo nea den ksero ama einai kala h kaka.
xtes eixa kafe ekriseis(akoma exo)phga sto nosokomeio kaname yperhxo mesa ston sako eidame kai enan mikrotero sako(o giatros eipe oti apo ayton trefete to moro h mporei na mhn katalaba kala)ston teleytaio yperhxo toy eipa oti fainotan mono kati gramoyles kai thn prohgoymenh bdomada tipota mono ton sako,moy eipe oti ayto einai kalo ekana b-xoriakh kai bghke 13 xiliades kati, leei kanonika eprepe na doyme kati eston to kefalaki toy gia tetoia xoriakh alla leei mhn anushxeis sthn iatrikh tipota den einai apolyto,moy edose utrogestan(einai kala ayta ta xapia re koritsia?)perno 2 xapia 3 fores thn hmera,kai ayrio moy pe na ksana pao gia xoriakh na do an megalosh h timh....
μην ανησυχεις τα επινα και εγω τα χαπια στην εγκυμοσυνη της μικρης.βοηθανε το μωρο να δεσει μου ειχε πει ο γιατρος μου.μην αγχωνεσαι και κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου. σου ευχομαι ολα να πανε καλα κοριτσακι μου!!!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο niki8 Εμφάνιση μηνυμάτων
gogothanos μην ανησυχείς. κανε ό,τι σου πε ο γιατρός σου και όπως λέει και η dimmi θετική σκέψη!!! Εγώ είμαι με καφέ υγρά από την 7η εβδομάδα και ε΄νώ ήδη έπαιρνα ουτροτζεσταν προληπτικά. Μου σταμάτησαν μετά απο μια βδομάδα και τώρα τσουπ...εμφανίστηκαν πάλι. Χθες που πήγα στο γιατρό ήταν όλα καλά και ο γιατρός είδε μια μικρή αποκόλληση. Να παίρνεις τα χάπια σου και ξεκουράσου όσο μπορείς!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!
κοριτσακι να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και ολα να πανε καλα.εσθ ελπιζω να εισαι ξαπλα ετσι ωστε και με την βοηθεια των χαπιων να κολλησει παλι ο πλακουντας.ξαπλα λοιπον και αφου σου πει ο γιατρος οτι ολα ενταξει κανε οσες βολτες θελεις. φιλακια
dimmy χρονια πολλα !!!!!οτι επιθυμεις!!!! του χρονου να τα γιορτασεις μαζι με το μωρακι σου .να προσεχεις να μην κουραζεσαι,φιλακια
Παλιά 25-09-11, 14:12   #99
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
alkool?ego oyte coca cola den pino kai otan to rixno ekso troo kai kamia sokolata para pano...
ti problhma dhmioyrgoyn ta tyria kai h salates?rotao giati proth fora to akouo..
http://kids.in.gr/pregnancy/health/article/?aid=5460755 ρίξε μια ματιά

σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol28 Εμφάνιση μηνυμάτων
oso gia ayta poy den prepei o giatros moy to prwto pragma poy leei einai oti DEN EISAI ARRWSTH , EGGYOS EISAI!!!!!!

ok alkool ,tsigara...nomizw oti skeftesai kai to paidi soy opote giati na mhn kaneis ligo upomonh
twra sthn prohgoymenh moy egkumosunh hmoun upervolikhhhhhhhh
den epina anapsuktika ...den evafa nuxia......den..den...den ......twra s ayth pinw me metro anapsuktiko kai kafe elafry, kai nuxaki vafw se kapoies peristaseis.......
nikol τα ημίμετρα δε μου πάνε, ή κάνω κάτι ή όχι, εντάξει χθες άνοιξα μια κόκα κόλα και ήπια 2 γουλιές αλλά ούτε η κάψα μου έφυγε και ένιωθα και τύψεις μετά.
Η θα πίνω λοιπόν όλο το κουτάκι να το ευχαριστιέμαι, ή θα βάφω τα νύχια κάθε φορά, ή θα πίνω όποτε θέλω ό,τι θέλω, ή απλά δεν θα τα κάνω αυτά για άλλους 10 μήνες, σου βάζω και το θηλασμό μέσα.
Και ξέρεις γιατί? και η φέτα με τρελαίνει και έτρωγα τόνους, αν το μωρό όμως πάθει λιστερίωση δεν θα το συγχωρήσω ποτέ του εαυτού μου.
Σαλάτα απέξω δεν αγγίζω και δεν τρώω καν τροφές που έρχονται σε επαφή με γαρνιτούρες λαχανικά λόγω τοξοπλάσματος.
Πιστεύω ότι και μια φορά να φάω ή 100 σε ένα καθαρό εστιατόριο δεν θα πάθω κάτι, δεν το κάνω όμως γιατί αν 1 στις 100 πάθω ποιός θα φταίει? Σίγουρα όχι ο μαγαζάτορας.
Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.
Οσο για το αλκοόλ και την καφείνη σε όποια μορφή δεν προσφέρει τίποτε απολύτως στο μωρό (ας μην αναφέρουμε τα κακά που κάνουν) οπότε κομμένα κι αυτά.

Εχω όλα τα χρόνια της ζωής μου να φάω τυριά, να πιώ κρασιά και να καπνίσω όσο γουστάρω. Εχω μόνο 9 μήνες το μωρό μου μέσα μου...
Πάω να φτιάξω ένα τζατζικάκι τώρα γιατί πείνασα! Χθες έφαγα όλη τη μερίδα τζατζίκι έξω, τόση μανία. Αφού μπορώ να το κάνω σπίτι θα το κάνω. That's my point

Και ο δικός μου γιατρός σχεδόν τίποτε δεν απαγορεύει, μόνο μηχανάκι και λαχανικά έξω + ψάρια μεγάλα. Δεν κυοφορεί όμως αυτός. Ούτε αν το έκανε θα είχε τις δικές μου αντοχές πιστεύω
Παλιά 25-09-11, 15:44   #100
βιολετα3

βιολετα3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BLUBLU Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια ήθελα να κάνω την εξης ερώτηση: στους πρώτους υπέρηχους μιας εγκυμοσυνης ο γιατρός σας εξετάζει ενδοκολπικά με τον υπέρηχο ή μονο απο την κοιλια? Επισης μου έκανε τεστ ΠΑΠ οταν ανακαλυψαμε οτι ειμαι έγκυος, επειδη ειχα κάποια υγρά πριν μάθω οτι ειμαι . Ρωτάω γιατι δεν ηξερα οτι ειμαι έγκυος κ απο την ώρα που πηγα στον γιατρο κ με εξετασε ενδοκολπικά με τον υπέρηχο ξεκινησα να έχω ροζ-καφε εκκρισεις κ φοβάμαι. Μηπως ήταν τυχαίο γεγονος? Για πειτε εμπειριες!
καλησπερα κ εγω εχω αυτην την απορια.....οταν πηγα ν με δει ημουν 6 βδομαδων δ ειδαμε καρδιακη λειτουργια μ ειπε ν περιμενουμε ...εντομεταξυ μ εκανε κ εμενα τεστ παπ κ απο εκεινη την ημερα μολις πηγα σπιτι ειχα αιμα ξεκινησε ροζ κ οσο περνουσαν οι μερες γινοταν πιο κοκκινο τ ενημερωσα κ μ ειπε ν περιμενουμε ν δουμε εαν σταματηση κ τελικα δ σταματησε συνεχιστικε αυτο γ 2 βδομαδες δηλαδη ημουν ειδη 8 βδομαδων...περιμεναμε αλλη μ βδομαδα γιατι τ αιμα εγινε καφε στην 9βδομαδα με εστειλε ν κανω ενα υπερυχω ν δουμε εαν υπαρχει καρδικη λειτουργια τελικα δ υπηρχε ο γιατρος συμφωνω με τ λεγομενα τ μ ειπε πως τ εμβρυο ειχε σταματηση ν αναπτυσετε απο την εβδομη βδομαδα...μηπως τελικα την ζυμια την εκανε τ τεστ παπ?
Ο χρήστης βιολετα3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-11, 16:30   #101
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι θα έκανα τεστ παπ και ενδοκολπικό υπέρηχο στην κύηση αν υπήρχε κίνδυνος αποβολής, κι ακόμη κι αν υπήρχε κίνδυνος θα το έλεγαν και θα "διάλεγε" κανείς αν θέλει ή όχι, όπως στην αμνιο,,,
Παλιά 25-09-11, 16:36   #102
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων

Και ξέρεις γιατί? και η φέτα με τρελαίνει και έτρωγα τόνους, αν το μωρό όμως πάθει λιστερίωση δεν θα το συγχωρήσω ποτέ του εαυτού μου.
Σαλάτα απέξω δεν αγγίζω και δεν τρώω καν τροφές που έρχονται σε επαφή με γαρνιτούρες λαχανικά λόγω τοξοπλάσματος.
Πιστεύω ότι και μια φορά να φάω ή 100 σε ένα καθαρό εστιατόριο δεν θα πάθω κάτι, δεν το κάνω όμως γιατί αν 1 στις 100 πάθω ποιός θα φταίει? Σίγουρα όχι ο μαγαζάτορας.
Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.

Εχω όλα τα χρόνια της ζωής μου να φάω τυριά, να πιώ κρασιά και να καπνίσω όσο γουστάρω. Εχω μόνο 9 μήνες το μωρό μου μέσα μου...

sorry poios ta leei ayta gia th feta kai th salata?
prwth fora ta akoyw
kai ta 8ewrw ypervolhhhhhhhh!!!!!!!

toxoplasma apofeygoyme apla tis gates
ayto xerw egw

Παλιά 25-09-11, 16:42   #103
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
sorry poios ta leei ayta gia th feta kai th salata?
prwth fora ta akoyw
kai ta 8ewrw ypervolhhhhhhhh!!!!!!!

toxoplasma apofeygoyme apla tis gates
ayto xerw egw
ε το ότι δεν τα έχεις ακούσει δε σημαίνει ότι δεν ισχύουν, ακόμα και στο google να κάνεις αναζήτηση θα τα δείς (και στο φόρουμ εννοείται)
Οσο για το αν τα θεωρείς υπερβολή πρώτα ενημερώσου και μετά κρίνεις ορθότερα λέω εγώ

Α και τις γάτες δε χρειάζεται να τις αποφεύγεις! Ενημερωτικά στο λέω
Παλιά 25-09-11, 16:44   #104
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ε το ότι δεν τα έχεις ακούσει δε σημαίνει ότι δεν ισχύουν, ακόμα και στο google να κάνεις αναζήτηση θα τα δείς (και στο φόρουμ εννοείται)
Οσο για το αν τα θεωρείς υπερβολή πρώτα ενημερώσου και μετά κρίνεις ορθότερα λέω εγώ

eipa oti den ta exw akousei den eipa oti den isxuoun
gia emena einai YPERVOLH

o ka8enas 8ewrei swsta kai la8h gia ton eayto tou

Παλιά 25-09-11, 16:47   #105
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
eipa oti den ta exw akousei den eipa oti den isxuoun
gia emena einai YPERVOLH

o ka8enas 8ewrei swsta kai la8h gia ton eayto tou
τότε πρίν εκφέρεις γνώμη μπορείς να ενημερωθείς ώστε να μη δημιουργηθούν κίνδυνοι για όσους τα διαβάσουν. Ναι υπάρχει και το τοξόπλασμα και η λιστερίωση και πολλά άλλα, η ενημερώση είναι γνώση, όχι υπερβολή.
Παλιά 25-09-11, 16:51   #106
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
τότε πρίν εκφέρεις γνώμη μπορείς να ενημερωθείς ώστε να μη δημιουργηθούν κίνδυνοι για όσους τα διαβάσουν. Ναι υπάρχει και το τοξόπλασμα και η λιστερίωση και πολλά άλλα, η ενημερώση είναι γνώση, όχι υπερβολή.
xaxaxxa
sorry alla edw mesa milame gia na ma8ainoume h mia apo thn allh kai oxi gia na malwnoyme...

twra ti kundunos dhl uparxei an diavasei mia oti egw trww tyri enw esy oxi..... mh trela8oume.....

to afhnw edw omws giati h kouventa paei allou kai demoy aresoun ayta.....

Παλιά 25-09-11, 16:54   #107
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
xaxaxxa
sorry alla edw mesa milame gia na ma8ainoume h mia apo thn allh kai oxi gia na malwnoyme...

twra ti kundunos dhl uparxei an diavasei mia oti egw trww tyri enw esy oxi..... mh trela8oume.....

συμφωνώ, άσε τα συμπεράσματα στους άλλους.
Παλιά 25-09-11, 16:55   #108
angel306

Το avatar του χρήστη angel306

Περιοχή: florina
angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο βιολετα3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ εγω εχω αυτην την απορια.....οταν πηγα ν με δει ημουν 6 βδομαδων δ ειδαμε καρδιακη λειτουργια μ ειπε ν περιμενουμε ...εντομεταξυ μ εκανε κ εμενα τεστ παπ κ απο εκεινη την ημερα μολις πηγα σπιτι ειχα αιμα ξεκινησε ροζ κ οσο περνουσαν οι μερες γινοταν πιο κοκκινο τ ενημερωσα κ μ ειπε ν περιμενουμε ν δουμε εαν σταματηση κ τελικα δ σταματησε συνεχιστικε αυτο γ 2 βδομαδες δηλαδη ημουν ειδη 8 βδομαδων...περιμεναμε αλλη μ βδομαδα γιατι τ αιμα εγινε καφε στην 9βδομαδα με εστειλε ν κανω ενα υπερυχω ν δουμε εαν υπαρχει καρδικη λειτουργια τελικα δ υπηρχε ο γιατρος συμφωνω με τ λεγομενα τ μ ειπε πως τ εμβρυο ειχε σταματηση ν αναπτυσετε απο την εβδομη βδομαδα...μηπως τελικα την ζυμια την εκανε τ τεστ παπ?
Εγω πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα σκοπο να κανω τεστ παπ και μετα το ανεβαλα αφου το εμαθα.Και θυμαμαι ειχα ρωτησει τον ιατρο μου απο περιεργια αν γινεται να κανω τεστ παπ τωρα στην εγκυμοσυνη και μου ειπε οτι δεν γινεται απαγορευεται λεει.Μπορεις να συμβουλευτεις και με καποιον αλλο γυναικολογο για το τεστ παπ και αν τελικα ηταν αυτο η αιτια που σταματησε να αναπτυσεται το μωρο.
Οσο για τον υπερυχο την πρωτη φορα μου εκανε απο την κοιλια μονο,ημουν 6 βδομαδων και την δευτερη που πηγα μου εκανε ενδοκολπικα για να ακουσουμε την καρδουλα και να το δουμε καλυτερα,ετσι μου ειχε πει.
Παλιά 25-09-11, 17:03   #109
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αρχικό μήνυμα απο dimmi

Παράθεση:
xaxaxxa
Θα συμφωνησω με την Νικολ.Dimmi ο καθενας λεει την γνωμη του και μονο και ο καθενας θα κρινει απο μονο του αν αυτο που λεει ειναι σωστο η οχι.Δηλαδη ειναι σαν να λες οτι εγω αμα γραψω πχ οτι το τσιγαρο κανει καλο θα τρεξουν ολοι να καπνισουν??Ειναι υπερβολικα αυτα που λες,ολοι εχουμε το δικαιωμα να εκφρασουμε ελευθερα την γνωμη μας ειτε ειναι σωστη η οχι,ειτε αρεσει σε καποιους η οχι!
Παλιά 25-09-11, 17:18   #110
molly

Το avatar του χρήστη molly

Περιοχή: Αθήνα
molly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βιολετα μου κ εγω ξερω οτι το τεστ παπ απαγορευετε στην εγκυμοσυνη.μπορει ομως οντως να μην ακουγοτανε το μωρο σου απο την 7η εβδομαδα.εγω περυσι ειχα μεινει εγκυος δυστυχως ομως το εχασα,ειχα παεισ τον γιατρο στην 4η εβδομαδα ειδα οτι ηταν στην μητρα κ ολα μια χαρα πηγα παλι στην 6η κ ακουσα κανονικα καρδια.δεν ξερω τι γινετε πιστευω ομως καλου κακου να μην ξαναπας σε αυτον τον γιατρο
Ο χρήστης molly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-11, 18:49   #111
dimitris soula

Προεπιλογή

κοριτσια και εγω ξερω οτι το τεστ παπ απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.βιολετα νομιζω οτι πρεπει να τον αλλαξεις τον γιατρο γιατι εγω ειχα ρωτησει 2γιατρους και την κυτταρολογο και μου ειχαν πει ολοι οτι απαγορευεται.στο τεστ παπ παιρνουν υλικο απο τον τραχηλο μεσα και στην εγκυμοσυνη αποαγορευεται.το κολπικο υπερηχογραφημα γινεται οταν δεν μπορουν να δουν το μωρακι επειδη ειναι μικρο και δεν μπορουν να το δουν αλλιως.εμενα μου ειχε πει να κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου και η μικροβιολογος το πηρε εξω εξω και χωρις να χρησιμοποιησει το εργαλειο που ανοιγει .ειναι απαραδεκτο να γινονται τετοια πραγματα.δεν πειραζει κοριτσακια,την επομενη φορα ολα θα πανε καλα.
Παλιά 26-09-11, 02:27   #112
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angel306 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω με την Νικολ.Dimmi ο καθενας λεει την γνωμη του και μονο και ο καθενας θα κρινει απο μονο του αν αυτο που λεει ειναι σωστο η οχι.Δηλαδη ειναι σαν να λες οτι εγω αμα γραψω πχ οτι το τσιγαρο κανει καλο θα τρεξουν ολοι να καπνισουν??Ειναι υπερβολικα αυτα που λες,ολοι εχουμε το δικαιωμα να εκφρασουμε ελευθερα την γνωμη μας ειτε ειναι σωστη η οχι,ειτε αρεσει σε καποιους η οχι!
μου μούνταρε πρώτη, είπε ποιός τα λέει αυτά λες και τα έβγαλα από το κεφάλι μου, έβαλα λινκ, της είπα και στο φόρουμ είναι γραμμένα, δεν έπρεπε να υποστηρίξω τη γνώμη μου που βασίζεται σε άρθρα λοιπόν επειδή είναι αντίθετη με τη δική της?
Δεν της άρεσε η γνώμη μου και είπε είναι υπερβολές, της συνέστησα να μην ακυρώνει έτσι την γνώμη των άλλων και να αφήσει τα συμπεράσματα στους άλλους.
Γιατί μπορεί σε κάποιους να φανεί χρήσιμη πληροφορία ότιι υπάρχει και το τοξόπλασμα και η λιστερίωση που εκείνη αγνούσε αλλά και κατηγορούσε?!
Αυτό εννούσα. Οπότε? Οπως κι αν έχει είμαστε οφτοπικ εδώ και θα παρακαλούσα να συνεχίσετε εσείς αν θέλετε, εγώ δε θα λάβω μέρος ευχαριστώ
Παλιά 26-09-11, 02:36   #113
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitris soula Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια και εγω ξερω οτι το τεστ παπ απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.
μολυ και Σούλα με τρελάνατε τώρα, εμένα μου είχε πει πως αν δεν έχει γίνει τεστ παπ προ κύησης (ώστε να καλύπτει και τους 9 μήνες τις εγγυμοσύνης) πρέπει να γίνει στην κύηση ώστε να είμαστε καλυμμένοι.
Είπε μια αράδα από κινδύνους αν δε γίνει και έναν που θυμάμαι, ότι επηρεάζει ακόμη και το από που θα βγεί το μωρό (καισαρική ή κολπικά) ώστε να μη πάρει μικρόβιο. Τώρα αυτά δε με πολυενδιέφεραν στον πρώτο υπέρηχο και δεν έδωσα σημασία.
Σήμερα όμως το συζητούσαμε με τον άνδρα μου και ίδρωνα ξείδρωνα. Ο συγκεκριμένος γιατρός είπε το ζητάει το παπ στην κύηση, μήπως να ρωτήσω και άλλον? (είναι ο νέος μου γιατρός)
Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μωράκι μας? Αυτός διαβεβαιώνει ότι δεν. Οπως και για τον κολπικό υπέρηχο που τον φοβόμουν, και όντως όλα οκ.
Παλιά 26-09-11, 09:15   #114
dimitris soula

Προεπιλογή

Παράθεση:
μολυ και Σούλα με τρελάνατε τώρα, εμένα μου είχε πει πως αν δεν έχει γίνει τεστ παπ προ κύησης (ώστε να καλύπτει και τους 9 μήνες τις εγγυμοσύνης) πρέπει να γίνει στην κύηση ώστε να είμαστε καλυμμένοι.
Είπε μια αράδα από κινδύνους αν δε γίνει και έναν που θυμάμαι, ότι επηρεάζει ακόμη και το από που θα βγεί το μωρό (καισαρική ή κολπικά) ώστε να μη πάρει μικρόβιο. Τώρα αυτά δε με πολυενδιέφεραν στον πρώτο υπέρηχο και δεν έδωσα σημασία.
Σήμερα όμως το συζητούσαμε με τον άνδρα μου και ίδρωνα ξείδρωνα. Ο συγκεκριμένος γιατρός είπε το ζητάει το παπ στην κύηση, μήπως να ρωτήσω και άλλον? (είναι ο νέος μου γιατρός)
Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μωράκι μας? Αυτός διαβεβαιώνει ότι δεν. Οπως και για τον κολπικό υπέρηχο που τον φοβόμουν, και όντως όλα οκ.
κοριτσακι μου εγω εγραψα αυτα που ξερω απο την δικη μου εμπειρια. εμενα μονο καλιεργεια κολπικου υγρου μου ειπε να κανω.ισως θα επρεπε να ρωτησεις και αλλο γιατρο.δεν ηθελα να αγχωθεις κουκλιτσα μου.σορρυ αλλα εγω αυτο ξερω .θα το ψαξω και εδω θα ρωτησω και αλλους γιατρους και θα σου γραψω. παντως αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου δεν υπαρχει θεμα. εγω αν μου το ελεγε ο γιατρος μου θα τον ακουγα.θα το ψαξω σημερα και θα σου γραψω.φιλακια και μην αγχωνεσαι!!!!!!!!!
Παλιά 26-09-11, 09:25   #115
molly

Το avatar του χρήστη molly

Περιοχή: Αθήνα
molly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσακι μου μην αγχωνεσε.εγω προσωπικα ετσι εχω ακουσει δεν σημαινει οτι ισχυει κι ολας.δεν ειμαι γιατρος.καλυτερα ομως για σενα ρωτα κ κανεναν αλλον για να νιωσεις ασφαλεια...
Ο χρήστης molly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-11, 09:33   #116
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα. Και εμένα μου έχειπει ότι αν δεν έχει γίνει πρόσφατο τεστ ΠΑΠ επιβάλλεται να γίνει στην εγκυμοσύνη. Και στις 2 προηγούμενες μου εγκυμοσύνες μου έκανε τεστ στην 1 επίσκεψη. Πρόβλημα δεν είχα (ευτυχώς κανένα). Στην 1η (ατυχής) μου εγκυμοσύνη δεν μου είχε κάνει γιατί το είχα πρόσφατο. Τώρα που θα πάω την άλλη εβδομάδα (θα είμαι γύρω στην 7η εβδομάδα) υποψιάζομαι ότι πάλι θα μου κάνει (και πάλι θα τα ακούσω που το έχω αφήσει τόσο καιρό (κοντά 1 1/2 χρόνο).
Παλιά 26-09-11, 17:00   #117
dimitris soula

Προεπιλογή

dimmy ρωτησα 2 κυτταρολογους εδω και ενα γιατρο.μου ειπαν οτι γινεται το τεστ παπ οταν δεν υπαρχει πολυ προσφατο και οταν υπαρχει λογος. γινεται μεχρι και τους 7 μηνες. οποτε μην αγχωνεσαι εμεις οπως σου ειπα ειπαμε αυτα που ξεραμε απο την εμπειρια μου.συγνωμη κοριτσακι που σε αγχωσαμε.παντως μου ειπαν οτι γινεται οταν υπαρχει λογος.για αυτο σταματα να αγχωνεσαι με το παραμικρο.φιλακιααααα!!!!!!!
Παλιά 27-09-11, 20:30   #118
gogothanos

Προεπιλογή

koritsia anti gia apoksesh eidame ayth thn fora to sporaki mas(ekei poy den blepame tipota) poly mikro bebaia sthn metrhsh ston yperhxo bghke 5w4d einai 3,48cm den akoysame kardia lete epeidhs einai noris?h xoriakh paremeine statherh oyte anebhke oyte katebhke gi ayto to logo akyrothike h apoksesh..ola ayta ginane shmera sto elenas!makari na pan ola kala
Παλιά 28-09-11, 00:54   #119
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
koritsia anti gia apoksesh eidame ayth thn fora to sporaki mas(ekei poy den blepame tipota) poly mikro bebaia sthn metrhsh ston yperhxo bghke 5w4d einai 3,48cm den akoysame kardia lete epeidhs einai noris?h xoriakh paremeine statherh oyte anebhke oyte katebhke gi ayto to logo akyrothike h apoksesh..ola ayta ginane shmera sto elenas!makari na pan ola kala
Σου ευχομαι ολα καλα να πανε με το μωρακι σου και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!Εγω οταν ειχα παει πρωτη φορα ημουν περιπου στις βδομαδες σου και οι μετρησεις ηταν παρομοιες,ουτε καρδια ακουσαμε τοτε.Οποτε μην ανησυχεις απο τωρα ειναι νωρις νομιζω θα δειξει σε κανα 2 βδομαδες αλλα και παλι ολα καλα να σου πανε ευχομαι μακαρι να μην εχεισ προβληματα και ολα να ειναι τελεια!
Παλιά 28-09-11, 01:02   #120
gogothanos

Προεπιλογή

απο το στόμα σου και στου θεού το αφτί
angel μου ξερεις ποσες ελπιδες μου δωσες τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!
αυριο θα παω στην ιερα μονη της αγιας ειρηνης της χρυσοβαλαντος να προσευχηθω μακαρι και ξανα λεω μακαρινα παω σε2 βδομαδες να ακουσω καρδια
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές