Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-07-11, 11:34   #1
matrix2008
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

matrix2008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή θεραπεια με ARVECAP;;

καλημερα
πριν 3 βδομαδες εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκπηση για αφαιρεση μικρου ινομοιωματος και ενδομητριωση, εχοντας στο ιστορικο μου 2 προσφατες αποτυχημενες εξωσωματικες. χθες εκανα την 1η arvecap από τις 4 που μου ειπαν οτι πρεπει να κανω για την πληρη θεραπεια μου. εχω ακουσει οτι προκαλει κατακρατηση και αυξηση βαρους. γνωριζετε κατι σχετικο;;; μου ειπαν να κοψω το αλατι (οχι ο γιατρος)

οταν κανω την τελευταια ενεση μετα από ποσες μερες ερχεται η περιοδος;;;;

μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα αμεσως μετα;;; (ο γιατρος, ειναι εξωσωματικος, προτεινει να βαλουμε τα ηδη κατεψυγμενα που εχω απο την τελευταια προσπαθεια).....όμως ποτε μπορουμε να προσπαθησουμε μονοι μας;;;

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον
Ο χρήστης matrix2008 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-11, 12:24   #2
VassoK

VassoK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matrix2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα
πριν 3 βδομαδες εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκπηση για αφαιρεση μικρου ινομοιωματος και ενδομητριωση, εχοντας στο ιστορικο μου 2 προσφατες αποτυχημενες εξωσωματικες. χθες εκανα την 1η arvecap από τις 4 που μου ειπαν οτι πρεπει να κανω για την πληρη θεραπεια μου. εχω ακουσει οτι προκαλει κατακρατηση και αυξηση βαρους. γνωριζετε κατι σχετικο;;; μου ειπαν να κοψω το αλατι (οχι ο γιατρος)

οταν κανω την τελευταια ενεση μετα από ποσες μερες ερχεται η περιοδος;;;;

μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα αμεσως μετα;;; (ο γιατρος, ειναι εξωσωματικος, προτεινει να βαλουμε τα ηδη κατεψυγμενα που εχω απο την τελευταια προσπαθεια).....όμως ποτε μπορουμε να προσπαθησουμε μονοι μας;;;

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον
Matrix 2008 καλημέρα. Έχω κανει και έγω την arvecap (τρίμηνη όμως) και σην παρούσα φάση αναμένω την πρώτη περίοδο. Συνήθως έρχεται 2,5 περίπου μήνες μετα την τελευταία ένεση.

Όσον αφορά την κατακράτηση έτσι λένε αλλά εγω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο θα σου έλεγα να προσέχεις. Το πιο δύσκολο σε αυτη τη φάση είναι οι εξάψεις οι οποίες εμφανίζονται περίπου το δεύτερο μήνα.

Αναφορικά με τη δυνατότητα εγκυμοσύνης αμέσως μετα κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουρια. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε εμένα ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά με την προοπτική όμως να έχω μείνει έγκυος μέχρι το Δεκέμβριο. Επιπλέον, λιγο πριν αδιαθετήσεις θα γίνει ωορρηξία η οποία όμως είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί. Ωστόσο θεωρητικά απο τη λήξη της επίδρασης του φαρμάκου (περίπου 28 μέρες μετα την τελευταία ένεση) θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρόσπαθειες (με μικρές όμως πιθανότητες). Βεβαια ειδικα για το τελευταίο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρο.

Μηναγχώνεσαι όμως Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα
Ο χρήστης VassoK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-11, 13:04   #3
matrix2008

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VassoK Εμφάνιση μηνυμάτων
Matrix 2008 καλημέρα. Έχω κανει και έγω την arvecap (τρίμηνη όμως) και σην παρούσα φάση αναμένω την πρώτη περίοδο. Συνήθως έρχεται 2,5 περίπου μήνες μετα την τελευταία ένεση.

Όσον αφορά την κατακράτηση έτσι λένε αλλά εγω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο θα σου έλεγα να προσέχεις. Το πιο δύσκολο σε αυτη τη φάση είναι οι εξάψεις οι οποίες εμφανίζονται περίπου το δεύτερο μήνα.

Αναφορικά με τη δυνατότητα εγκυμοσύνης αμέσως μετα κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουρια. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε εμένα ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά με την προοπτική όμως να έχω μείνει έγκυος μέχρι το Δεκέμβριο. Επιπλέον, λιγο πριν αδιαθετήσεις θα γίνει ωορρηξία η οποία όμως είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί. Ωστόσο θεωρητικά απο τη λήξη της επίδρασης του φαρμάκου (περίπου 28 μέρες μετα την τελευταία ένεση) θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρόσπαθειες (με μικρές όμως πιθανότητες). Βεβαια ειδικα για το τελευταίο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρο.

Μηναγχώνεσαι όμως Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα
ευχαριστω !!!
Παλιά 07-07-11, 15:11   #4
Dawn

Το avatar του χρήστη Dawn

Περιοχή: Μακεδονία
Dawn χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ότι είπε η VassoK είναι σωστό. Η διατροφή πρέπει να είναι προσεγμένη ώστε ακόμη και αν φουσκώσεις λίγο, μόλις έρθει η περίοδος να ξεφουσκώσεις.

Όσο αφορά την εγκυμοσύνη, σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Αλλά δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις.

Ο χρήστης Dawn δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-11, 20:09   #5
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλησπέρα.Περιμένω και εγώ περίοδο για να αρχίσω τις arvecap.Θα κάνω 2 μιας και μετά την υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση βρέθηκε ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση.Η γιατρός που μου πρότεινε τις επεμβάσεις αν και ασχολείτε με εξωσωματικές μου σύστησε τις προσπάθειες με τον άνδρα μου μετά τις ενέσεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες.Κατά την διάρκεια των ενέσεων είχατε ελεύθερες επαφές ή σας είπαν να προσέχετε;
Ο χρήστης boo_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-11, 09:01   #6
matrix2008

Προεπιλογή

καλημερα, εμάς δεν μας είπαν κατι για τις επαφές.....αλλά αφού δεν θα έχουμε περίοδο....ο,τι και να γίνεται δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.

καλό κουράγιο κορίτσια , εγώ θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω σε 5 μήνες όταν θα αρχίσουν πάλι οι σωστές προσπάθειες !!!

εχω την απορία : αν ο γιατρός μου δώσει περιθώριο ελευθερων επαφών μετά το τέλος των ενέσεων ή με πάει στην εξωσωματική κατευθείαν..... Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι να του ζητήσω;;;; μπορεί μετά τις ενέσεις οι πιθανότητες επιτυχίας της εξωσωματικής να αυξάνονται;;;;
Παλιά 08-07-11, 11:46   #7
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου.Αφού βρέθηκε το πρόβλημα και το αντιμετωπίσαμε δεν υπάρχει λόγος για εξωσωματική.Εννοείται φυσικά ότι προυποθέτει να μην έχει πρόβλημα και ο σύζυγος.Τώρα αν ηλικιακά και ψυχολογικά δεν μπορείς να περιμένεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη .
Παλιά 08-07-11, 11:49   #8
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δεν σου είπε να κάνεις πρώτα λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά εξωσωματική.
Παλιά 08-07-11, 12:53   #9
matrix2008

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boo_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δεν σου είπε να κάνεις πρώτα λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά εξωσωματική.
αστα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου ειπε να κανω αυτη την επεμβαση, ΠΟΤΕ δεν μου ειχαν αναφερει τη λεξη ενδομητριωση !!...εκανα εξωσωματικη στο γιατρο που ειχα τα τελευταια χρονια, απετυχα, και τωρα ειμαι σε εναν απο τους πιο γνωστους των αθηνων. μου εκανε εξωσωματικη , απετυχε και αυτη...και μετα ανεφερε την υστεροσκοπηση μόνο !.....με δική μου παρότρυνση εκανα και λαπαροσκοπηση και βρεθηκε η ενδομητριωση...
τι να πω;; επειδη ειμαι καλοπροαιρετος ανθρωπος ίσως θελανε να αποφυγουμε το "μαχαίρι".....ίσως αν είχε πετυχει μια εξωσωματικη τωρα να μην τα σκεφτόμουνα αυτα.
τωρα παντως παμε πισω αλλους 5-6 μηνες....και τιποτα παλι δεν ειναι σιγουρο
σχεδόν ταυτοχρονα είμαστε !!!!!
Παλιά 08-07-11, 12:57   #10
matrix2008

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου.Αφού βρέθηκε το πρόβλημα και το αντιμετωπίσαμε δεν υπάρχει λόγος για εξωσωματική.Εννοείται φυσικά ότι προυποθέτει να μην έχει πρόβλημα και ο σύζυγος.Τώρα αν ηλικιακά και ψυχολογικά δεν μπορείς να περιμένεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη .
εχω ηδη κατεψυγμενα ωαρια στο κεντρο της 2ης εξωσωματικης
δεν ξερω αν θα ηταν καλο να προσπαθησουμε μερικους μηνες μόνοι μας....και αν δεν καταφερουμε κατι να βαλουμε τα κατεψυγμενα
ειμαι 37 χρονων, εχω τρομερο αγχος, δεν θελω να φευγουν οι μηνες και να μη γινεται τιποτα !!!!!
Παλιά 08-07-11, 20:17   #11
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matrix2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ηδη κατεψυγμενα ωαρια στο κεντρο της 2ης εξωσωματικης
δεν ξερω αν θα ηταν καλο να προσπαθησουμε μερικους μηνες μόνοι μας....και αν δεν καταφερουμε κατι να βαλουμε τα κατεψυγμενα
ειμαι 37 χρονων, εχω τρομερο αγχος, δεν θελω να φευγουν οι μηνες και να μη γινεται τιποτα !!!!!
Εγώ πήγαινα σε μια γιατρό που παρόλο που είδε στην σαλπιγγογραφία ότι έχω μάλλον συμφήσεις,ινομύωμα και δεν πέρασε εύκολα το υγρό επέμενε πως για όλα φταίει το άγχος μου¨Ετσι μου έδωσε χάπια μετά ενέσεις και τελικά έκανα και μια σπερματέγχυση2 μέρες πριν,ναι πριν , την σπερματέγχυση μου είπε πως θα μείνω έγκυος μόνο με εξωσωματική γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και μου σύστησε ένα κέντρο εξωσωματικής,που φυσικά δεν πήγα ποτέ.Αντιθέτως πήγα σε μια άλλη γιατρό που ασχολείται με εξωσωματικές,φαντάζεστε με τι ψυχολογία, που μου είπε ότι αν δεν είχα κάτι τότε θα έπρεπε να είχα κάνει 10 παιδιά και όχι έναΕίπε επίσης πως δεν με αναλαμβάνει αν πρώτα δεν κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση.¨Εκανα τις επεμβάσεις σε άλλο γιατρό όπου βρήκε 3 πολύποδες,μια κύστη και ενδομητρίωση.Μου είπε ότι ούτε μια στο δισσεκατομμύριο να έμενα μόνη μου έγκυοςΤώρα έχω πάρει τις arvekap και περιμένω να ξεκινήσω τις ενέσεις και φυσικά να τις τελειώσωΤα γράφω όλα αυτά για να μην έχετε εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό κορυφή.Πάρτε μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη.Συγνώμη αν σας κούρασα
Παλιά 08-07-11, 20:32   #12
palmoma

Περιοχή: Athina
palmoma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χα...να πω και εγω που ειμαι καμμένη απο χέρι ..κορυφαίου γιατρού..και συγγενή (τρομάρα μας). Με παρακολοθούσε τα 10 τελευταία χρόνια και με εβρισκε υγιέστατη..όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι..απλά δεν ερχονταν. Ειπαμε άγχος...ειπαμε πίεση...ειπαμε τελικά να πάμε και σε υποβοηθούμενη (πήγαμε σε άλλον γιατρό)..και SURPRISE βρήκε στην υγιεστατη (εμένα) μια τεράστια κύστη ωοθήκης...ενδομητρίωσης όπως αποδειχτηκε και στην λαπαροσκοπηση...βρήκαμε...πολλές εστίες. Πολύ ομορφα ε; Μετά απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, ειμαι στην 1η εξωσωματική...στην αναμονή. Μου έδωσε περιθώριο ως τον Σεπτέμβρη...ειδάλλως πάω για λαπαροσκόπιση πάλι να δουμε σε τι φάση βρίσκονται οι καυτηριασμένες συμφύσεις ενδομητριώσης. Arvekap εχω πάρει στην προετοιμασία των σπερματεγχύσεων και της εξωσωματικής. Δεν ειδα παρενέργειες...εκτός απο τις εξάψεις κατά καιρούς.
Ο χρήστης palmoma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-07-11, 20:38   #13
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ θα ανάψουμε καλοκαιριάτικα!!
Παλιά 08-07-11, 20:44   #14
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μην ανησυχεις εκανα και εγω 2 ενεσεις.δεν ειναι τιποτα τρομερο πραγματικα.ολα θα πανε καλα

Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-11, 20:53   #15
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο robenula Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ανησυχεις εκανα και εγω 2 ενεσεις.δεν ειναι τιποτα τρομερο πραγματικα.ολα θα πανε καλα
Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.Μετά από τόσα που έχω τραβήξει θέλω απλά να τελειώνω.Μετά τις 2 ενέσεις σε πόσο καιρό ξαναέρχεται η περίοδος;
Παλιά 08-07-11, 20:59   #16
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νομιζω μετα την τελευταια ενεση γυρω στις 50 μερες.εκανα την πρωτη σεπτεμβρη και αδιαθετησα 12 δεκεμβρη.το μωρακι σου ερχεται μην ανησυχεις.εγω το μονο εντονο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση για επαφες.ε και?

Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-11, 21:23   #17
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο robenula Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω μετα την τελευταια ενεση γυρω στις 50 μερες.εκανα την πρωτη σεπτεμβρη και αδιαθετησα 12 δεκεμβρη.το μωρακι σου ερχεται μην ανησυχεις.εγω το μονο εντονο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση για επαφες.ε και?
Μακάρι να την βγάλω έτσι αναίμακτα!Και εγώ πιστεύω ότι έρχεται απλά κάπου σκάλωσε.
Παλιά 11-07-11, 23:31   #18
MelaG

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
MelaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο palmoma Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα...να πω και εγω που ειμαι καμμένη απο χέρι ..κορυφαίου γιατρού..και συγγενή (τρομάρα μας). Με παρακολοθούσε τα 10 τελευταία χρόνια και με εβρισκε υγιέστατη..όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι..απλά δεν ερχονταν. Ειπαμε άγχος...ειπαμε πίεση...ειπαμε τελικά να πάμε και σε υποβοηθούμενη (πήγαμε σε άλλον γιατρό)..και SURPRISE βρήκε στην υγιεστατη (εμένα) μια τεράστια κύστη ωοθήκης...ενδομητρίωσης όπως αποδειχτηκε και στην λαπαροσκοπηση...βρήκαμε...πολλές εστίες. Πολύ ομορφα ε; Μετά απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, ειμαι στην 1η εξωσωματική...στην αναμονή. Μου έδωσε περιθώριο ως τον Σεπτέμβρη...ειδάλλως πάω για λαπαροσκόπιση πάλι να δουμε σε τι φάση βρίσκονται οι καυτηριασμένες συμφύσεις ενδομητριώσης. Arvekap εχω πάρει στην προετοιμασία των σπερματεγχύσεων και της εξωσωματικής. Δεν ειδα παρενέργειες...εκτός απο τις εξάψεις κατά καιρούς.

Από κορυφαίο γιατρό την πάτησα και εγώ και έτσι τώρα πέρα απο την μια ωοθήκη θα χάσω και μια σάλπιγγα και ολα αυτά στα 24!!!!Τέλεια.Ο γιατρός κορυφή με άφησε 6 χρόνια με δυο τεράστιες κυστούλες οι οποίες φώναξαν και την φίλη τους που έκατσε μέσα στην σάλπιγγα μου και τώρα πρέπει να την ξεριζώσω μαζί με αυτήν και ένας θεός ξέρει τι κρύβεται απο κάτω και πόση ζημιά πραγματικά μου έχει γίνει.Και πιθανόν να φάω και εγώ αυτές τις ενεσούλες.( τα υποκοριστικά μου κάνουν πιο εύκολη την κατάσταση)
Και ήθελα τόσο πολύ ένα παιδάκι.Τώρα θα αργήσει και ποιος ξέρει για πόσο.
Θα φύγει και αυτό θα περάσει
Ο χρήστης MelaG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-11, 09:44   #19
matrix2008

Προεπιλογή

κουράγιο κορίτσια !..τουλάχιστον απ' οτι αντιλαμβάνομαι είστε μικρότερες από εμενα, γιατί εγώ έκλεισα τα 37 και δεν έχω παιδί !!!
είναι 5 μέρες που έκανα την 1η ένεση και προς το παρον όλα μου φαίνονται ίδια. έκοψα όμως τα αλμυρά και το αλάτι στο φαγητό γιατί λένε ότι γίνεται κατακράτηση.
το χειρότερο για μένα είναι ότι τουλάχιστον μέχρι τα χριστούγεννα δεν θα είμαι έγκυος....να γίνουν 3 ενέσεις ίσως και 4....να περάσουν σχεδόν 2 μήνες μέχρι μετά την τελευταία ένεση δίνουν τιποτα χάπια για να αδιαθετήσεις πια γρήγορα;;;;
Παλιά 12-07-11, 11:47   #20
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν παίζει πάντα ρόλο μόνο η ηλικία.Παίζουν ρόλο και τα χρόνια που είσαι παντρεμένη και τα χρόνια προσπάθειας και οι ψυχικές αντοχές.Καλά μην νομίζεις πως και εγώ είμαι καμιά παιδούλα.Στα 32 παρακαλώ.Εμένα να δούμε πότε θα μου έρθει περίοδος μετά τις επεμβάσεις.Γιατί ο γιατρός είπε πως μπορεί να καθυστερήσει.Έχει και μια ζέστη
Παλιά 21-07-11, 06:45   #21
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έκανα και εγώ την πρώτη μου ένεση.Να ρωτήσω όσες έχουν κάνει arvekap τι γίνεται τώρα με την περίοδο;Την έκανα την πρώτη μέρα της περιόδου οπότε περιμένω να κοπεί η περίοδος ή θα συνεχιστει κανονικά;
Παλιά 21-07-11, 08:38   #22
Amygdalitsa

Το avatar του χρήστη Amygdalitsa

Περιοχή: Athens
Amygdalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα κορίτσια, ως πρώην παθούσα ενδομητρίωσης να σας πώ ότι δεν φαίνεται από έναν απλό υπέρηχο αν έχεις όντως πρόβλημα, ιδιαίτερα όταν δεν συνοδεύεται από συμπτώματα (π.χ. αιμοραγία)

Εγώ εμφάνισα μια μικρή κύστη ξαφνικά Ιανουάριο 2008, την οποία φυσικά δεν θεώρησα ούτε εγώ ούτε ο γιατρός μου ανησυχιτική . Επειδή όμως μετά από 9 μήνες που πήγα πάλι για Τεστ ΠΑΠ υπήρχε εκεί ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο. Σημείωση ότι δεν είχα απολύτως ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα, ούτε αίμα, ούτε πόνους, ούτε άστατο κύκλο, ούτε τίποτα.

Αμέσως μου λέει λαπαροσκόπηση απλά κα μόνο για να δούμε που οφείλεται. Εγώ προσωπικά του έχω πολύ εμπιστοσύνη και γι' αυτό πήγαμε στο χειρουργείο αμέσως (Δεκέμβριος 2009 και μόλις μπήκε μέσα είδε το χάος ... ήμουν γεμάτη εστίες ενδομητρίωσης, και φυσικά με καθάρισε αμέσως

Να μην τα πολυλογώ Ιανουάριο 2009 με τη πρώτη περίοδο άρχισα τις ενέσεις Avrecap τις οποίες έκανα ανα 3 εβδομάδες, 4 ενέσεις στο σύνολο.
Επειδή ούτε που είχαμε όρεξη για παιδιά κλπ. τότε άρχισα αμέσως τα αντισυλληπτικά (κατόπιν εντολής του γιατρού) τα οποία και έπαιρνα ανελιππώς μέχρι τον περασμένο Οκτώβριο όπου είπαμε να αρχίσουμε προσπάθειες για παιδί. (έτσι μου είχε πεί ο γυναικολόγος μου, δηλ να μην τα σταματήσω αν δεν θέλω να κάνω παιδί)

Αισίως τώρα μπαίνω στον 6ο μήνα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, δηλ. ούτε τακτικές επαφές, ούτε άλλα "ματζούνια" και "κόλπα" και χωρίς να μετράω μέρες (και είμαι στα 33 δεν είμαι μπεμπέκα ... )

Τώρα για τα Avrecap και τις παρενέργειες... εντάξει έχουν κάποιες (σε μένα τουλάχιστον). Κιλά δεν πήρα, ίσα - ίσα έχασα, αυτό που ήταν πολύ έντονο ήταν εξάψεις, αϋπνίες και δεν είχα καθόλου μα καθόλου όρεξη για σεξ (...λυπάμουν τον καλό μου)
Να καταλάβεται Φλεβάρη - Μάρτη που έκανε ψοφόκρυο κοιμόμουν ολόγυμνη και έσκαγα (όταν μπορούσα να κοιμηθώ...)

Ιούνιο μου ήρθε η περίοδος (ακριβώς 2,5 μήνες μετά την τελευταία ένεση)

Συγνώμη για το μεγάλο post απλώς ήθελα να σας πώ το ιστορικό για να καταλάβετε καλύτερα.

καλή επιτυχία σε όλες σας
Ο χρήστης Amygdalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-11, 08:40   #23
Amygdalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έκανα και εγώ την πρώτη μου ένεση.Να ρωτήσω όσες έχουν κάνει arvekap τι γίνεται τώρα με την περίοδο;Την έκανα την πρώτη μέρα της περιόδου οπότε περιμένω να κοπεί η περίοδος ή θα συνεχιστει κανονικά;
Η περίοδος θα σου κοπεί, μπορεί να δεις λίγο αίμα στα μέσα του κύκλου αλλά είναι φυσιολογικό, μην ανησυχίσεις
Παλιά 21-07-11, 09:18   #24
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Amygdalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περίοδος θα σου κοπεί, μπορεί να δεις λίγο αίμα στα μέσα του κύκλου αλλά είναι φυσιολογικό, μην ανησυχίσεις
Ευχαριστώ πολύ Amygdalitsa.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο γιατρός μου είπε να έχουμε ελεύθερες επαφές ενώ η ένεση γράφει ότι πρέπει να παίρνεις προφυλάξεις.
Παλιά 21-07-11, 12:47   #25
Amygdalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ Amygdalitsa.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο γιατρός μου είπε να έχουμε ελεύθερες επαφές ενώ η ένεση γράφει ότι πρέπει να παίρνεις προφυλάξεις.
Γι' αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εμείς έτσι και αλλιώς παίρναμε προφυλάξεις. Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό γιατί η ένεση γράφει το αντίθετο , θα ξέρει κάτι παραπάνω ...

Να μην αγχώνεσαι !
Παλιά 25-07-11, 18:59   #26
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ζητήσω και πάλι την βοήθεια σας."Εκανα ένεση arvecap την πρώτη μέρα της περιόδου και τώρα είμαι στην έβδομη και δεν λέει να τελειώσει.Εσάς πώς αντέδρασε ο οργανισμός σας μετά την πρώτη ένεση;
Παλιά 27-07-11, 13:13   #27
matrix2008

Προεπιλογή

μην ανησυχεις !...εκανα την ενεση στις 6/7 και ακομα εχω καφε υγρα !!...μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. και στη θαλασσα παω και ελευθερες επαφες εχω, κουραστηκα ν' ασχολουμαι συνεχεια μ' αυτα
συγνωμη κοριτσια για την "εξαφανιση" , αλλα για ψυχολογικους κυριως λογους δεν μπαινω συχνα στο forum, δεν θελω να τα σκεφτομαι συνεχεια

προτείνω να χαρουμε το καλοκαιρακι και από σεπτεμβριο-οκτωβριο να μπουμε δυναμικα !!!
Παλιά 18-08-11, 10:41   #28
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όσες κάνατε αρβεκαπ είχατε ταχυκαρδίες,ζαλάδες,μουδιάσματα ή εγώ άρχισα να τα χάνω
Παλιά 18-08-11, 11:45   #29
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα.εκανα στισ 10 του μηνα λαπαροσκοπ[ηση μαζι με υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια.ολα σε ενα.ειχα συμφησεισ,ενδομητριωση εκανα ντριλινγκ ωοθηκων και συμφηση στο σκολικοειδιτη να φανταστειτε απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.εχω παει σε εναν απο τουσ καλυτερουσ γιατρουσ κουρυφη παρ.... ,5 αποτυχημενεσ και πηγα σε ενα αγνωστο στην αθηνα και τωρα που εκανα τη λαπαροσκοπηση νοιωθω σαν να ξαναγεννηθηκα.εκανα την αρβεκαπ και εγω και θα την κανω 4 μηνεσ.ο γιατροσ μου εδωσε ελπιδα και οτι μπορει να μεινω και φυσιολογικα εγκυοσ.περιμενω και την ιστολογικη εξεταση απο μερα σε μερα.πηγα σε γιατρο που δεν ασχολειτε με εξωσωματικεσ και βρηκα τη γιατρεια μου,εχω να πω σε ολουσ δημοσια οτι παρακαλουσα και τουσ δυο γιατρουσ να κανω λαπαροσκοπηση αλλα κανενασ δε μου εδινε σημασια.η αιμοραγια που ειχα 1,5 μηνα ελεγαν οτι ηταν απο αγχοσ με εβγαλαν και τρελη οτι εχω ψυχοσωματικο αγχοσ.ντροπη τουσ επιτελουσ.θα ηθελα να συγχαρω αυτο το γιατρο που ειναι για μενα μαγκασ και μου ειπε αν και με αιμοραγια με εβαλε στο χειρουργειο και με εβγαλε χωρισ σταγονα αιμα...και πιστεψτε με ειναι αγνωστοσ....μια συμβουλη?να παιρνετε γνωμεσ απο γιατρουσ που δεν κανουν εξωσωματικη γιατι ολοι νοιαζονται για το χρημα...τοσεσ λοιπον εξωσωματικεσ τισ εκανα τσαμπα και η αιτιολογια του γιατρου?αν ριξεισ στο τσιμεντο ενα σπορο θα φυτρωσει τιποτα?φυσικα και οχι..οποτε οσο μου λεει και καλο εμβρυο να χουμε αφου ολα μεσα ηταν χαλια πωσ θα γινοταν εγκυμοσυνη?φιλια σε ολεσ συγνωμη ανα σασ κουρασα....
Ο χρήστης toniagr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-08-11, 11:57   #30
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά πολλές είμαστε που την πάθαμε από λάθος γιατρού.toniagr εγώ πήγαινα σε γιατρό χειρούργο που δεν κάνει εξωσωματικές και εννώ ζητούσα λαπαροσκόπηση μου έλεγε πως φταίει το άγχος μου και ότι τζάμπα θέλω το νυστέρι.Βέβαια χειρουργεί σε δημόσιο νοσοκομείο.Εμένα μου άνοιξε τα μάτια μια γιατρός που ασχολείται με εξωσωματικές.Πήγα και με έδιωξε λέγοντας μου πως αν δεν είχα κάτι μέσα μου που να εμποδίζει τη σύλληψη θα έπρεπε να έχω τώρα 10 παιδιά και όχι ένα.Ευτυχώς βρήκα μέσω του parents και έναν καλό χειρούργο και εχθές έκανα την δεύτερη αρβεκαπ.΄Εχει γιατρούς και γιατρούς τελικά.
Παλιά 18-08-11, 12:39   #31
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σιγουρα εχει και καλουσ γιατρουσ αλλα ειναι και να πεσεισ στην περιπτωση.εγω ειχα παει σε δεκα γιατρουσ μη σου πω και παραπανω αλλα ελεγαν οπωσ και σενα θεσ να φασ το μαχαιρι?αστα λοιπον....ολα καλα.παμε μπροστα
Παλιά 19-08-11, 15:35   #32
olina2

Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
olina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή θεραπεία ενδομητρίωσης με arvecap. περίοδος πότε?

καλησπέρα! ειμαι καινούργια τελειώς καινουργια και πραγματικά λυπάμαι που βλέπω και άλλες να περνάνε τα ίδια. Στη δική μου περίπτωση, μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική ο γιατρος μου υποπτευθηκε (λόγω υπερδιέγερσης) ενδομητρίωση την οποία και βρήκε μαζί με μια κύστη λαπαροσκοπικά. Ακολούθησα τη γνωστή από ότι βλέπω σε όλες σας θεραπεία με arvecap. και εδώ είναι η ερώτηση: την τελευταία ένεση την έκανα 17/5 και σήμερα 19/8 ακόμα τίποτα από περίοδο (3 μήνες και). Εμένα ο γιατρός μου είπε να έχω κανονικές επαφές μήπως και μείνω εγκυος...όμως το τεστ που έκανα 10/8 ήταν αρνητικό...να ξανακάνω ή άδικα ελπίζω????
Ο χρήστης olina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-11, 12:52   #33
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια τι γινεται ολα καλα στισ 12 ε=αυγουστου εκανα αρβεκαπ μινιαια και απο χτεσ εχω λιγο αιματακι μου ειπε ο γιατροσ οτι μπορει να εχω αιμα το χει παθει καμια σασ?
Παλιά 22-08-11, 12:55   #34
Mahy

Περιοχή: Greece
Mahy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλησπέρα σας!
Olina2 στην δική μου την περίπτωση μετά από 2 τρίμηνες ενέσεις Arvecap, αδιαθέτησα μετά από 4 μηνές με την βοήθεια αντισυλληπτών χαπιών αφού πρώτα βέβαια άλλαξα γιατρό, διότι ο προηγούμενος μου έλεγε απλά να περιμένω και όταν επιτέλους αδιαθετήσω θα το πάσω το μωρό στο τσακ..
Αφού τελικά αδιαθέτησα, κάνοντας ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι η προλακτίνη μου ήταν στο φουλ και φυσικά ούτε λόγος για μωρό.
Να μην πολυλογώ είχα φτάσει με τις συγκεκριμένες ενέσεις να είμαι σε προεμηνόπαυση.
Ευτυχώς μετά από θεραπεία είμαι σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω πότε με το καλό θα έρθει το πολθπόθητο μπεμπάκι..

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάνοντας προσπάθειες κατά την διάρκεια της ένεσης μπορείς να συλλάβεις. Πρέπει πρώτα να αδιαθετήσεις και μετά..
Αλλά καλύτερα για όλα αυτά να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.
Ο χρήστης Mahy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-11, 15:25   #35
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mahy Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα σας!
Olina2 στην δική μου την περίπτωση μετά από 2 τρίμηνες ενέσεις Arvecap, αδιαθέτησα μετά από 4 μηνές με την βοήθεια αντισυλληπτών χαπιών αφού πρώτα βέβαια άλλαξα γιατρό, διότι ο προηγούμενος μου έλεγε απλά να περιμένω και όταν επιτέλους αδιαθετήσω θα το πάσω το μωρό στο τσακ..
Αφού τελικά αδιαθέτησα, κάνοντας ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι η προλακτίνη μου ήταν στο φουλ και φυσικά ούτε λόγος για μωρό.
Να μην πολυλογώ είχα φτάσει με τις συγκεκριμένες ενέσεις να είμαι σε προεμηνόπαυση.
Ευτυχώς μετά από θεραπεία είμαι σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω πότε με το καλό θα έρθει το πολθπόθητο μπεμπάκι..

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάνοντας προσπάθειες κατά την διάρκεια της ένεσης μπορείς να συλλάβεις. Πρέπει πρώτα να αδιαθετήσεις και μετά..
Αλλά καλύτερα για όλα αυτά να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.
και γω δεν ηθελα να παω σε αλο γιατρο αλλα ο θεοσ με φωτισε και πηγα και βρηκα το προβλημα μου.εχω κανει ενα σωρο εξετασεισ και δε μου εβρισκαν τιποτα οποτε καταλαβαινεισ τι τραβηξα.εχω κανει τη μια αρβεκαπ375 και τωρα εχω λιγακι αιμα αλλα πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι στην αρχη δεν πιανει η ενεση απο τη 2η και μετα θα το δεχτει ο οργανισμοσ μου.σε ποιο γιατρο πηγαινεσ?κανεισ εξωσωματικεσ?
Παλιά 23-08-11, 12:29   #36
Mahy

Περιοχή: Greece
Mahy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο toniagr Εμφάνιση μηνυμάτων
και γω δεν ηθελα να παω σε αλο γιατρο αλλα ο θεοσ με φωτισε και πηγα και βρηκα το προβλημα μου.εχω κανει ενα σωρο εξετασεισ και δε μου εβρισκαν τιποτα οποτε καταλαβαινεισ τι τραβηξα.εχω κανει τη μια αρβεκαπ375 και τωρα εχω λιγακι αιμα αλλα πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι στην αρχη δεν πιανει η ενεση απο τη 2η και μετα θα το δεχτει ο οργανισμοσ μου.σε ποιο γιατρο πηγαινεσ?κανεισ εξωσωματικεσ?
Μην ανησυχείς που αδιαθέτησες. Και εγώ όταν έκανα την πρώτη τρίμηνη ένεση αδιαθέτησα μια φορά και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ok.
Πράγματι ισχύει μέχρι να πιάσει η ένεση.
Εσύ toniagr κάνεις κάθε μήνα την ένεση??
Εξωσωματική δεν έχω κάνει και ήμουν στο τσακ να προχωρήσω σε σπερματέγχυση και ένα μήνα πριν την κάνουμε έμεινα έγκυος αλλά παλλινδόμησε. Τώρα έχουν περάσει 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα τίποτα Είναι όμως άτιμη αυτή η ενδομητρίωση, την είχα από τα 25 μου με έλεγχο κάθε χρόνο για τεστ παπ και την βρήκαν στα 29 μου όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες που βέβαια ήταν άκαρπες. Τώρα είμαι 32 και ακόμα περιμένω.
Αλλά μην απογοητεύεσαι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Ο τωρινός γιατρός μου είναι εξαιρετικός Χανδακάς Στέφανος.
Με βοήθησε πολύ και μου στάθηκε όταν έχασα το μωράκι μου..
Ο χρήστης Mahy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-11, 15:56   #37
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mahy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς που αδιαθέτησες. Και εγώ όταν έκανα την πρώτη τρίμηνη ένεση αδιαθέτησα μια φορά και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ok.
Πράγματι ισχύει μέχρι να πιάσει η ένεση.
Εσύ toniagr κάνεις κάθε μήνα την ένεση??
Εξωσωματική δεν έχω κάνει και ήμουν στο τσακ να προχωρήσω σε σπερματέγχυση και ένα μήνα πριν την κάνουμε έμεινα έγκυος αλλά παλλινδόμησε. Τώρα έχουν περάσει 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα τίποτα Είναι όμως άτιμη αυτή η ενδομητρίωση, την είχα από τα 25 μου με έλεγχο κάθε χρόνο για τεστ παπ και την βρήκαν στα 29 μου όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες που βέβαια ήταν άκαρπες. Τώρα είμαι 32 και ακόμα περιμένω.
Αλλά μην απογοητεύεσαι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Ο τωρινός γιατρός μου είναι εξαιρετικός Χανδακάς Στέφανος.
Με βοήθησε πολύ και μου στάθηκε όταν έχασα το μωράκι μου..
σημερα αρχισε να υποχωρει το αιματακι και ησυχασα μπορω να πω.ναι τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι η ενεση δεν πιανει κατευθειαν.κανω καθε μηνα αρβεκαπ375,ο χσνδακασ ειναι στο αττικο νομιζω ε?με το παπ βλεπεισ την ενδομητριωση?
Παλιά 24-08-11, 00:29   #38
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τωρα ειδα ενα παπ που εκανα τον μαρτιο και ελεγε πλακωδη κυτταρα.το ιδιο ειναι με την ενδομητριωση?
Παλιά 24-08-11, 10:59   #39
matala

Περιοχή: Στον πλανήτη happy,κάθε μέρα πάρτι!
matala ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καλημέρα!

Γεια σας κορίτσια!
Είχα καιρό να μπω στο forum γιατί έτρεχα με διάφορα.
Εγώ τη Δευτέρα κάνω την 4η ένεση και μένει άλλη μια τελευταία! Ανυπομονώ να τελειώσω. Καλός εχόντων των πραγμάτων ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου λογικά θα πρέπει να έχω αδιαθετήσει και πάλι.Για να δούμε. Επίσης μου είπε ότι η εγκυμοσύνη πλέον εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του σπέρματος. Βέβαια επειδή είμαι αρκετά αγχώδες φοβάμαι λιγάκι τον ψυχολογικό παράγοντα. Θα δείξει.
Και γω στην αρχή είχα μερικά σκούρα υγρά. Τον πρώτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Οι εξάψεις είναι το χειρότερο των συμπτωμάτων. Και μιας και είναι και καλοκαίρι είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κιλά δεν έχω πάρει, ούτε άλλαξα κάτι στην διατροφή μου. Αλμυρά τρώω αρκετά μιας και τα ζητάει οργανισμός μου συνέχεια. Πίνω όμως και πολλά υγρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι μήπως μου δημιουργήσει κυτταρίτιδα. Λέτε? Επίσης όρεξη για επαφές καθόλου! Όσο για τις προφυλάξεις και μένα ο γιατρός δεν μου είχε πει κάτι, ρώτησα όμως μετά μια από τις μαίες του και μου είπα καλύτερα να προσέχουμε όσο κάνω τις ενέσεις. Ορμόνες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτά τα λίγα, μην σας κουράζω.
Καλημέρα σε όλες τις ιδρωμένες ομοιοπαθούσες !!!!
Ο χρήστης matala δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-11, 11:53   #40
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matala Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια!
Είχα καιρό να μπω στο forum γιατί έτρεχα με διάφορα.
Εγώ τη Δευτέρα κάνω την 4η ένεση και μένει άλλη μια τελευταία! Ανυπομονώ να τελειώσω. Καλός εχόντων των πραγμάτων ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου λογικά θα πρέπει να έχω αδιαθετήσει και πάλι.Για να δούμε. Επίσης μου είπε ότι η εγκυμοσύνη πλέον εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του σπέρματος. Βέβαια επειδή είμαι αρκετά αγχώδες φοβάμαι λιγάκι τον ψυχολογικό παράγοντα. Θα δείξει.
Και γω στην αρχή είχα μερικά σκούρα υγρά. Τον πρώτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Οι εξάψεις είναι το χειρότερο των συμπτωμάτων. Και μιας και είναι και καλοκαίρι είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κιλά δεν έχω πάρει, ούτε άλλαξα κάτι στην διατροφή μου. Αλμυρά τρώω αρκετά μιας και τα ζητάει οργανισμός μου συνέχεια. Πίνω όμως και πολλά υγρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι μήπως μου δημιουργήσει κυτταρίτιδα. Λέτε? Επίσης όρεξη για επαφές καθόλου! Όσο για τις προφυλάξεις και μένα ο γιατρός δεν μου είχε πει κάτι, ρώτησα όμως μετά μια από τις μαίες του και μου είπα καλύτερα να προσέχουμε όσο κάνω τις ενέσεις. Ορμόνες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτά τα λίγα, μην σας κουράζω.
Καλημέρα σε όλες τις ιδρωμένες ομοιοπαθούσες !!!!
καλημερα καλη επιτυχια σου ευχομαι..και οχι αγχοσ...μπορει δηλαδη οταν κανεισ τισ ενεσεισ να μεινεισ εγκυοσ?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές