Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-06-11, 20:12   #1
barbiegirl

barbiegirl χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 26-27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Γεια σας κοριτσια! Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το βαρος του μωρου. Μολις γυρισα απο το γιατρο και το βαρος της μικρουλας μας ειναι 1102 γραμμαρια. Εγω βρισκομαι ακριβως στην 26w και 6d. Πιστευετε οτι ειναι νορμαλ η μηπως καπως μεγαλη για την ηλικια της? Περιμενω τα νεα σας και τις δικες σας εμπειριες.Επισης γνωριζει καποια απο εδω και περα ποσο βαρος παιρνουν τα μωρακια μας ανα εβδομαδα? Ευχαριστω πολυ! Πολλα χαδακια στην καθε κοιλιτσα εδω μεσα!!!!!!!
Ο χρήστης barbiegirl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-06-11, 20:24   #2
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα! ο δικος μου στις 25 εβδομαδες ηταν 1130 και συμφωνα με το γιατρο ηταν αρκετα μεγαλος για την ηλικια του.αλλα οταν πηγα παλι για υπερηχο τον επομενο μηνα ο ρυθμος αναπτυξης ειχε εξισορροπηθει κι ετσι στις 30 εβδομαδες ηταν 1500 ακριβως. μην ανησυχεις μια χαρα ειναι το μπουμπουκι σου!
αυτο που μου ειπε ο γιατρος εμενα ηταν οτι ο ρυθμος αναπτυξης μεταβαλεται κι αν πηρε σε ενα μηνα αρκετο βαρος δε σημαινει οτι αλλο τοσο θα παρει τον επομενο. τωρα ποσο παιρνουν ανα εβδομαδα ειναι κατι που το εψαξα κι εγω αλλα δε βρηκα απαντηση. παντως καποια σαιτ που δειχνουν το μεσο ορο βαρους και υψους του μωρου ουτε τα κοιταω ουτε τα εμπιστευομαι γιατι οι δικες μας μετρησεις τουλαχιστον ηταν παντα παραπανω. θα σου συστηνα να κανεις το ιδιο!με το καλο να την κρατησεις αγκαλιτσα!

Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-11, 21:14   #3
barbiegirl

barbiegirl χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο *tingerbell* Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα! ο δικος μου στις 25 εβδομαδες ηταν 1130 και συμφωνα με το γιατρο ηταν αρκετα μεγαλος για την ηλικια του.αλλα οταν πηγα παλι για υπερηχο τον επομενο μηνα ο ρυθμος αναπτυξης ειχε εξισορροπηθει κι ετσι στις 30 εβδομαδες ηταν 1500 ακριβως. μην ανησυχεις μια χαρα ειναι το μπουμπουκι σου!
αυτο που μου ειπε ο γιατρος εμενα ηταν οτι ο ρυθμος αναπτυξης μεταβαλεται κι αν πηρε σε ενα μηνα αρκετο βαρος δε σημαινει οτι αλλο τοσο θα παρει τον επομενο. τωρα ποσο παιρνουν ανα εβδομαδα ειναι κατι που το εψαξα κι εγω αλλα δε βρηκα απαντηση. παντως καποια σαιτ που δειχνουν το μεσο ορο βαρους και υψους του μωρου ουτε τα κοιταω ουτε τα εμπιστευομαι γιατι οι δικες μας μετρησεις τουλαχιστον ηταν παντα παραπανω. θα σου συστηνα να κανεις το ιδιο!με το καλο να την κρατησεις αγκαλιτσα!
γλυκια μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Μακαρι να ειναι γερα τα μωρακια μας μεχρι τελους και ας ειναι ειτε λιγο παραπανω ειτε λιγο παρακατω.Σου ευχομαι κι εσενα οτι το καλυτερο για το μπεμπουλινι σου!
Ο χρήστης barbiegirl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-11, 22:25   #4
*tingerbell*

Προεπιλογή

σ'ευχαριστω για τις ευχες σου καλη μου!οπως τα λες ειναι,πανω απ'ολα να ειναι γερα τα μωρακια μας και οσο για το βαρος τους λιγο παραπανω,λιγο παρακατω δεν εχει και τοση σημασια!

Παλιά 28-06-11, 22:32   #5
marina19

Περιοχή: Ξάνθη
marina19 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα στην 25 εβδομαδα ηταν 987 γραμμαρια ..κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα!δες ειναι παντως σιγουρο οτι παιρνουν συγκεκριμενο βαρος την βδομαδα ..
Παλιά 29-06-11, 08:43   #6
lenaki1

Περιοχή: Ορεστιάδα
lenaki1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια και εγώ πήγα την Δευτέρα για εξέταση και η μπέμπα μου μου είναι 1041 γρ. εγώ είμαι στην 26 εβδομάδα.Μου είπε ότι είναι λίγο παραπ'ανω από το κανονικό αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ο χρήστης lenaki1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-11, 11:11   #7
*tingerbell*

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marina19 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα στην 25 εβδομαδα ηταν 987 γραμμαρια ..κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα!δες ειναι παντως σιγουρο οτι παιρνουν συγκεκριμενο βαρος την βδομαδα ..

καλημερα!
συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα...εννοεις δηλαδη οτι καθε βδομαδα για παραδειγμα παιρνουν 150γρ(τυχαιο νουμερο)?

Παλιά 29-06-11, 16:34   #8
marina19

Προεπιλογή

tingerbell ηθελα να γραψω δεν κ εγραψα δες ..δηλαδη δεν ειναι σιγουρο ουτε εξακριβωμενο οτι περνουν συγκεκριμενο βαρος καθε βδομαδα!!sorry
Παλιά 29-06-11, 16:49   #9
*tingerbell*

Προεπιλογή

αντε και τρομαξα!λεω παει το παιδι μου δεν ειναι καλα..οπως να 'ναι παιρνει βαρος!χαχαχαχα... τι να κανουμε λαθη λογω ταχυτητας απλα συμβαινουν!

Παλιά 29-06-11, 20:28   #10
ssmaria

Περιοχή: Κύπρος
ssmaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έμένα ο μπέμπης στην 27η εβδ ήταν 1100γρ. Και γενικά από εκείνη την εβδομάδα έπαιρνε αρκετά καλό βάρος και στις μετρήσεις τον έβγαινε μια βδομάδα μπροστά σε ανάπτυξη..Τώρα εξισορρόπησαν τα πράγματα και είναι ακριβώς στο μέσο όρο της εβδομάδας που βρίσκομαι..
Μην ανησυχείς...σημασία έχει που παίρνει βάρος..
Παλιά 29-06-11, 23:24   #11
marina19

Προεπιλογή

γραφω γρηγορα κ τυφλο συστημα κ κανω λαθη!! πειτε μου αν ξερετε ..χθες ξαπλωνα ανασκελα κ λεγαμε κατι με τον αντρα μου κ αρχισα να γελαω κ πεταχτηκε κατι διπλα στον αφαλο μου κατι σαν αιχμηρο κατι σαν το δαχτυλακι του μωρου ας πουμε δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο;μας εκανε εντυπωση..
Παλιά 30-06-11, 07:21   #12
SMARA

Το avatar του χρήστη SMARA

Περιοχή: κως
SMARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα! εγω το τσεκαρα στον υπερηχο και την 26+2 το μπεμπε ήταν 940gr. 26+7 που καναμε επαναληπτικό υπερηχο (λόγω ελαφριων συσπάσεων) ήταν 920gr. Eχει αποκλεισεις το μηχάνημα.ποτε και κανενας δεν θα σου πει ακριβως το πραγματικο βάρος του μπεμπε.οποτε μη σκας. Αλλωστε το ενα κιλακι και κατι μια χαρα μου ακουγεται.
Ο χρήστης SMARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-06-11, 11:43   #13
kalliopaki

kalliopaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις 27 εμείς ήμασταν 1 κιλό.
Αλλά όλα αυτά είναι στο περίπου. Σύμφωνα με τους υπερήχους και τις προβλέψεις στην πρώτη εγκυμοσύνη το μωράκι μου θα ήταν (έλεγαν) κοντά 4 κιλά, και γεννήθηκε μόνο 3!
Ο χρήστης kalliopaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-11, 23:17   #14
DimiKgianni

Το avatar του χρήστη DimiKgianni

DimiKgianni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Me anisixi poly to varos tou paidiou mou. Molis eklisa 6o mina, diladi eimai 27 evdomadon. TEP 05/05/11. Sosta??? to moro o iatros mou to evgale molis exthes 1619 gr. Fovame poly, giati na einai toso megalo? Tha mou peis o antras mou einai 1.93 kai egw 1.75, kai genikos eimaste kai oi dyo apo ntarntano soi.... alla fovame
Ο χρήστης DimiKgianni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές