Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Του γυρίζει το μάτι ανάποδα


Recommended Posts

Ο μπέμπης μου είναι 25 ημερών και εδώ και 3 μέρες παρατήρησα ότι κάνει κάτι. Μπορεί να το έκανε και νωρίτερα αλλά εγώ δεν το είχα δει.

Οταν είναι να τον πάρει ο ύπνος, όταν έχει μόλις κοιμηθεί ή όταν τον ξυπνήσουμε με το ζόρι χωρίς να το θέλει, ανοίγει μερικές φορές λίγο τα ματάκια του και γυρίζει προς τα πίσω τα μάτια του!! Αλλες φορές λιγότερο, άλλες φορές φαίνεται και το άσπρο του ματιού.

Το κάνει μόνο σε αυτές τις φάσεις, ποτέ όταν είναι ξύπνιος, και το κάνει στιγμιαία, δηλαδή ανοιγοκλείνει τα μάτια σε αυτή τη φάση και ξανακοιμάται.

Με τρομάζει αυτό και δεν ξέρω κατά ποσο είναι φυσιολογικό. Είναι σαν να τον "παίρνει ο υπνος" και είναι μέσα στην ζαλάδα της νύστας. Το κάνουμε κι εμείς οι ενήλικες μέσα στον ύπνο μας καμιά φορά αλλά δεν ξέρω αν στο μωρό είναι κάτι που προβλέπεται.

Ο γιατρός είπε να μην "κρατάει" τα ματια έτσι, αλλά μιας και δεν το κάνει ξύπνιος δεν μπορώ να καταλάβω αν τα κρατάει ή μόλις τα κλείνει αν είναι πάλι στα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν εχω καταλαβει καλα ειναι φυσιολογικο. Το κανουν και τα δυο παιδια μου. Ειναι καπως ανατριχιαστικο αλλα ευτυχως δεν υπαρχει προβλημα. Η αδερφη μου κοιμαται με σχεδον ανοιχτα τα ματια. Αν την δει καποιος που δεν το ξερει φρικαρει....Απο αυτην το πηραν μαλλον και τα βλασταρια μου γιατι κανεις αλλος δεν το κανει( αν ειναι κληρονομικο βεβαια, δεν ξερω.)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να "κοιμάται" ακόμα η ψυχούλα του, σαν να φεύγει...Φαίνεται ότι το μωρό δεν έχει εκείνη την ώρα καμία επαφή με το πριβάλλον, καμία φορά μάλιστα τον κουνάω να ξυπνήσει και είναι, αν μου επιτραπεί η έκφραση, "ζαβλακωμένο" το παιδάκι.

Ανοιγοκλείνει τα ματάκια μερικές φορές και σαφώς δεν βλέπει, δεν εστιάζει γιατί είναι πάνω στην νύστα,αλλά μερικές φορές (όχι απαραίτητα πάντα) πηγαίνει τα ματάκια του προς τα πάνω και φαίνεται από κάτω λίγο άσπρο. Τις περισσότερες φορές που τα ξανανοίγει αμέσως είναι στη θέση τους πάντως. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά με έχει τρομάξει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου είναι 25 ημερών και εδώ και 3 μέρες παρατήρησα ότι κάνει κάτι. Μπορεί να το έκανε και νωρίτερα αλλά εγώ δεν το είχα δει.

Οταν είναι να τον πάρει ο ύπνος, όταν έχει μόλις κοιμηθεί ή όταν τον ξυπνήσουμε με το ζόρι χωρίς να το θέλει, ανοίγει μερικές φορές λίγο τα ματάκια του και γυρίζει προς τα πίσω τα μάτια του!! Αλλες φορές λιγότερο, άλλες φορές φαίνεται και το άσπρο του ματιού.

Το κάνει μόνο σε αυτές τις φάσεις, ποτέ όταν είναι ξύπνιος, και το κάνει στιγμιαία, δηλαδή ανοιγοκλείνει τα μάτια σε αυτή τη φάση και ξανακοιμάται.

Με τρομάζει αυτό και δεν ξέρω κατά ποσο είναι φυσιολογικό. Είναι σαν να τον "παίρνει ο υπνος" και είναι μέσα στην ζαλάδα της νύστας. Το κάνουμε κι εμείς οι ενήλικες μέσα στον ύπνο μας καμιά φορά αλλά δεν ξέρω αν στο μωρό είναι κάτι που προβλέπεται.

Ο γιατρός είπε να μην "κρατάει" τα ματια έτσι, αλλά μιας και δεν το κάνει ξύπνιος δεν μπορώ να καταλάβω αν τα κρατάει ή μόλις τα κλείνει αν είναι πάλι στα κανονικά.

 

και εμας το εκανε ο μεγαλος γιατι τον κοιταγαμε στα ματια και τα βλεπαμε να κλεινουν σιγα σιγα (στον μικρο που να προλαβουμε). Η ξαδελφη μου το καταφερνει ακομη και μαλιστα κατα βουμηση...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και όταν τον ξυπνούσατε?? Η όταν βαριόταν να ξυπνήσει και απλά χαζοάνοιγε τα μάτια του μέχρι να ξυπνήσει για τα καλα?? Εμένα μου το κάνει και τότε, και κατά τη διάρκεια του ύπνου καμιά φορά, ανοιγοκλείνει τα μάτια και τραβιούνται προς τα πίσω τα ματάκια του. Αλλά ξύπνιος δεν μου το έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου ακούγεται φυσιολογικό!Το έκανε και ο γιος μου όταν ήταν ημερών και κράτησε κανα δίμηνο μπορεί και τρίμηνο θα σε γελάσω.Πάντως τώρα δεν το κάνει.Πιστεύω μεγαλώνοντας θα το σταματήσει.Μην ανησυχείς!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αλήθεια λες??? Δεν είναι μόνο το μωρό μου δηλαδή το μικρό ζόμπι ε?? :shock:

Φοβάμαι πάρα πολύ και ειδικά απ όταν ο γιατρός είπε "να μην γυρνάει τα μάτια του και να μη βλέπεις άσπρο" έχω τρελαθεί, είμαι όλη μέρα από πάνω του να δω πότε τα ανοίγει και πότε τα κλείνει!! Αν το έκανε και ξύπνιος θα αποτρελαινόμουν, το δίχως άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αλήθεια λες??? Δεν είναι μόνο το μωρό μου δηλαδή το μικρό ζόμπι ε?? :shock:

Φοβάμαι πάρα πολύ και ειδικά απ όταν ο γιατρός είπε "να μην γυρνάει τα μάτια του και να μη βλέπεις άσπρο" έχω τρελαθεί, είμαι όλη μέρα από πάνω του να δω πότε τα ανοίγει και πότε τα κλείνει!! Αν το έκανε και ξύπνιος θα αποτρελαινόμουν, το δίχως άλλο!!!

κοριτσάκι μου να σου ζήσει..και εμένα φυσιολογικό μπυ ακούγεται όλο αυτό αλλά έχω μια απορία.τι εννοεί ο γιατρός όταν λέει "να μην γυρνάει τα μάτια του"???τι να κάνεις δηλαδή ???να πείς στο μωρό να μην το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου.

Απ'ότι κατάλαβα, προφανώς εννοεί ο γιατρός ότι καλό θα ήταν να μην γίνεται αυτό. Όχι τόσο στο να μην τα γυρνάει, μου ειπε ότι αρκετά μωράκια το κανουν αυτό, και τα γυρνάνε προς τα πάνω, και αλληθωρίζουν και απ'όλα. Απλά αυτό που μου είπε ήταν "να μην τα κρατάει γυρισμένα προς τα πάνω, να μην βλέπεις δηλαδή το άσπρο του ματιου να μένει", φαντάζομαι ότι εννοεί ότι αν το κάνει, είναι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Qya την ιδια τρομαρα ειχα παρει και εγω στον γιο μου πραγματικα ενιωθα οτι εμπενε μεσα του "ο διαβολος" αλλα μετα εκατσα εμαθα κ μ ειπαν ειναι φυσιολογικο εγω το ξεματιαζα καθε μεραβ και ειδικα το βραδυ πριν κοιμηθουμε
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λέω ότι γυρίζει το μάτι του, εννοώ κάτι σαν αυτό που κάνει ο πιτσιρικάς στο παρακάτω βίντεο, αλλά μόνο που το κάνει μέσα στον ύπνο του, όταν πάει να κοιμηθεί, όταν κοιμάται, ή όταν είναι να ξυπνήσει και νυστάζει ακόμα:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες να μην τρελαίνομαι ε?

Αφού είναι κάτι που συμβαίνει, αν δω και μετά την εξέταση της παιδιάτρου μας την άλλη Τρίτη και μου πει ότι είναι όλα καλά, να πάρω κι εγώ μια ανάσα γιατί όλο κάτι με αγχώνει, έχω γίνει υστερική.... :(

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω και μια συμβουλή που μου είπανε γιαγιάδες.Να μην κοιτάει το μωρό όταν είναι ξαπλωμένο ανάποδα π.χ κάτι που του τραβάει την προσοχή,τηλεόραση,ήχους γιατί μπορεί αργότερα να αλληθωρίσει.Και μην ανησυχείς όπως σου είπα το έκανε και ο γιος μου και από ότι ξέρω το κάνουν πολλά μωρά.Είναι παροδικό μεγαλώνοντας δεν θα το κάνει!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να γίνω υστερική θα ρωτήσω κάτι ακόμα.

Μου το κάνει και για αρκετή ώρα από τη στιγμή που θα κοιμηθεί, μέχρι να τον πάρει ο ύπνος "για τα καλά". Ανοιγοκλείνει δλδ μέσα στον ύπνο του τα μάτια του και είναι τραβηγμένα τα ματάκια του πίσω. Είναι κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα? Γιατι μου είπατε οι περισσότερες για όταν τον έπαιρνε ο υπνος, ενώ το παρατηρώ και στην διάρκειά του και όταν έιναι να ξυπνήσει.

Συγγνωμη για την υστερία μου, αλλά με τρομάζει τόσο πολύ αυτό.

Όσο για το να μην κάθονται από πάνω του, ναι, κι εγώ δεν αφήνω κανέναν και το αποφεύγω κι εγώ όσο μπορω να με κοιτάζει ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με κίνδυνο να γίνω υστερική θα ρωτήσω κάτι ακόμα.

Μου το κάνει και για αρκετή ώρα από τη στιγμή που θα κοιμηθεί, μέχρι να τον πάρει ο ύπνος "για τα καλά". Ανοιγοκλείνει δλδ μέσα στον ύπνο του τα μάτια του και είναι τραβηγμένα τα ματάκια του πίσω. Είναι κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα? Γιατι μου είπατε οι περισσότερες για όταν τον έπαιρνε ο υπνος, ενώ το παρατηρώ και στην διάρκειά του και όταν έιναι να ξυπνήσει.

Συγγνωμη για την υστερία μου, αλλά με τρομάζει τόσο πολύ αυτό.

Όσο για το να μην κάθονται από πάνω του, ναι, κι εγώ δεν αφήνω κανέναν και το αποφεύγω κι εγώ όσο μπορω να με κοιτάζει ανάποδα.

γιατί δεν πας μέχρι τον παιδίατρο να το δεί και αυτός να σου φύγει ο καημός καλή μου..καταλαβαίνω το αγχος σου κ γι αυτό το λέω...νομίζω θα είναι καλύτερα για σένα,να μην έχεις αυτό το καθημερινό άγχος

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω, της το είπα μάλιστα και σήμερα και μου είπε να το δει από κοντά και θα δούμε τι και πώς. Μου είπε ότι μάλλον είναι φυσιολογικο αλλά πρέπει να τον δει. Βεβαια το ραντεβού μας είναι την άλλη Τρίτη και ο μπέμπης πάλι το έκανε αυτό μέσα στον υπνο του και παρόλο που ξέρω ότι θα τον δει η γιατρός και θα μου πει, με τρώει το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπερα σε ολες τις μανουλες!Εχω μια ανηψουλα σχεδον 5 μηνων!η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι ζωηροτατη και παρατηρητικη!και εμεις οι γυρω της που την παιζουμε το βλεπουμε!ειναι πολυ ζωηρη και νευρωδης για μωρουλι!και παρατηρει τα παντα γυρω της!χθες μου ειπε ο αδελφος μου οτι την Κυριακη που την εβαλαν ανασκελα για να παιξουν ξαφνικα για 1,2 δευτερολεπτα κοκκαλωσε και τα ματια της πηγαν προς τα πανω παλι για 1,2 δευτερολεπτα!μετα ομως ειναι μια χαρα!αν την γαργαλησεις γελαει, παιζει, δεν ξεσπαει σε κλαμματα ουτε εχει σε σπασμους!σημερα την πηγαν στην παιδιατρο και το εκανε παλι!Το κανει ανασκελα παντα!τους ειπε να την παρακολουθησουν μια εβδομαδα και μετα να την πανε σε νευρολογο επειδη υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να εχει επιληψια το μωρο μας!μεχρι τοτε ομως θα σκασουμε!

 

Σας Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να πανε πιο γρηγορα σε παιδονευρολογο και να κανουν ηλεκτροεγκεφαλογραφημα.Μαλλον κανει αφαιρεσεις που εμφανιζονται στην παιδικη ηλικια και εχουν πολυ καλη προγνωση.Περαστικα να ειναι!

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ειδος επιληψιας οπου δεν υπαρχουν σπασμοι αλλα το παιδι ειναι σαν να αφαιρειται για δευτερολεπτα και μετα επανερχεται σαν να μην εχει γινει τιποτα.Εχει ομως καλη προγνωση,με εγκαιρη διαγνωση και καταλληλη θεραπεια.Ευχομαι ολα να πανε καλα.Οταν εχεις νεοτερα πες μας.

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...