Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπιρομέτρηση (και απαγορευση χειρουργειου γι αυτο)


Recommended Posts

Γειά σας! Μήπως έχει τύχει σε κάποια/ον απο εσάς να μην μπορεί να κάνει χειρουργείο (με ολική αναισθησία) λόγω χαμηλών τιμών στη σπιρομέτρηση? Κι αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε? Ευχαριστώ.

Το δικαίωμα να πεί τα πιο σκληρά λόγια για μένα, το έχει μόνο όποιος μου απέδειξε οτι πραγματικά νοιάζεται για μένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Η σπιρομέτρηση δείχνει την αναπνευστική ικανότητα των πνευμόνων, που πρέπει να είναι σε ικανοποιητική κατάσταση έτσι ώστε να ανταπεξέλθουν στην ολική αναισθησία και στο σύστημα τεχνητής αναπνοής που τοποθετούν στη τραχεία κατά τη διάρκεια της επέμβασης.

 

Απευθύνσου σε έναν ιατρό Πνευμονολόγο για τα υπόλοιπα.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η σπιρομέτρηση δείχνει την αναπνευστική ικανότητα των πνευμόνων, που πρέπει να είναι σε ικανοποιητική κατάσταση έτσι ώστε να ανταπεξέλθουν στην ολική αναισθησία και στο σύστημα τεχνητής αναπνοής που τοποθετούν στη τραχεία κατά τη διάρκεια της επέμβασης.

 

Απευθύνσου σε έναν ιατρό Πνευμονολόγο για τα υπόλοιπα.

 

Ναι, το γνωρίζω αυτό. Σε πνευμονολόγο έχω πάει όμως είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση σου! Να είσαι καλά.

Το δικαίωμα να πεί τα πιο σκληρά λόγια για μένα, το έχει μόνο όποιος μου απέδειξε οτι πραγματικά νοιάζεται για μένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η τελευταία διάγνωση είναι οτι έχω περιοριστικό σύνδρομο. Απο οταν το έμαθα είμαι πολύ χάλια, επειδή φοβάμαι πολύ για όλα όσα θα συναντήσω απο δώ και πέρα στη ζωή μου. Δεν θέλω να ζώ με οξυγόνο και να έχω συνέχεια δύσπνοια :((( Επίσης με γυμναστική μου είπαν πως δεν θα γίνει και τίποτα συνταρακτικό. Τέλος πάντων δεν ξέρω τι περιμένω και τα γράφω εδώ αυτά... Μάλλον τίποτα. :/

Το δικαίωμα να πεί τα πιο σκληρά λόγια για μένα, το έχει μόνο όποιος μου απέδειξε οτι πραγματικά νοιάζεται για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις ότι θα γίνουν κάποιες αλλαγές στην ζωή σου και να φροντίσεις να τις εφαρμόσεις στα μέτρα σου και στα θέλω σου.

Δεν ξέρω πόσο βαρύ είναι αυτό το περιοριστικό σύνδρομο και πόσο θα σε καθηλώσει σε σχέση με τον τρόπο ζωής που είχες.

 

Ισως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι να ενεργοποιήσεις κάποιες δραστηριότητες και χόμπυ που έχεις που "συνάδουν" με την ασθένειά σου.

Π.Χ. αν ήσουν συγγραφέας και πέρναγες πολλές ώρες στο Pc σου ίσως να μην χρειαζότανε να κάνεις δραστικές αλλαγές.

 

Σίγουρα μια βοήθεια από ψυχολόγο θα σε βοηθούσε να δεις διαφορετικά κάποια πράγματα και να αξιοποιήσεις τα "καλά" που θα μπορούσαν να προκύψουν από τις αλλαγες που θα έχεις μελλοντικά στην ζωή σου.

Προσωπικά πιστέυω πολύ στο "ουδέν κακό αμιγές καλού" (ή κάπως έτσι).

 

Ίσως δίπλα στο parentscafe βρίσκεις κάποια "κλικα" και ιντερνετικές φίλες που ίσως σε βοηθήσουν ψυχολογικά...ποτέ δεν ξέρεις.

 

Ότι χρειαστείς πες μας.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ...

Το δικαίωμα να πεί τα πιο σκληρά λόγια για μένα, το έχει μόνο όποιος μου απέδειξε οτι πραγματικά νοιάζεται για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...