Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος συλλογής βλαστοκυττάρων-ΙΑΣΩ


G.Geo

Recommended Posts

Μου έδωσαν ενα φυλλαδιο και διευκρινίζει ότι είναι δωρεάν η συλλογή για την εταιρεία CRYOBANKS (που ειναι η δική τους). Εγω θέλω να τα δώσω στην δημόσια τράπεζα της ακαδημίας Αθηνών. Μου ειπαν απο εκει που πηγα να παρω την τσαντα συλλογης, οτι ειναι παράνομο να μου χρεωσουν την συλλογη (την οποία έτσι κι αλλιώς την κάνει ο γιατρός σου..και οχι καποιος απο το μαιευτηριο), αλλα μου ειπαν οτι μπορει να μας το χρεωσουν "καμουφλαρισμένο". Παντως μου ειπαν οτι αν δουμε καμια σχετικη χρεωση να αρνηθούμε να τα πληρώσουμε!! Ξέρει καμία τίποτα? Εχει κάνει καμια δωρεα στην ακαδημια αθηνων, και τι εγινε, σας χρέωσαν την συλλογή στο ΙΑΣΩ?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά από πολύ ψάξιμο έκανα και εγώ δωρεά το ομφαλοπλακουντιακό αίμα στην δημόσια τραπεζα της Ακαδημίας.

Το θέμα είναι οτι γέννησα στο ΓΑΙΑ που έτσι κι αλλιώς δεν χρεώνουν την συλλογή,οπότε δεν μπορώ να σου πω εμπειρία δική μου από το ΙΑΣΩ.

Αυτό όμως που σου είπαν ισχύει.Ειχαν γίνει πολλές προσφυγές από γονείς για την χρέωση αυτή απο μαιευτήρια (ΙΑΣΩ,ΜΗΤΕΡΑ) και όντως κρίθηκε παράνομη.Βέβαια εξακολουθούν να το ζητάνε ,αλλά αν αρνηθείς να το πληρώσεις δεν μπορούν αν κάνουν κάτι και το δέχονται.Βασίζονται στο οτι οι γονείς εκείνες τις ωρες πάνω στην χαρά τους δεν προσέχουν,παραβλέπουν ή βαριούνται να κάνουν φασαρία για την χρέωση αυτή.

Με το καλό σου εύχομαι!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

γέννησα πριν μερικους μήνες στο Ιασώ και δώσαμε τα ομφαλοπλακουντιακο αίμα (+τμήμα λώρου) στη δημόσια τράπεζα

Δεν μας χρεώσαν τίποτα (χωρις να κανουμε κατι εμεις, δε δειξαμε καν τη βεβαιωση που μας ειχαν δωσει απο τη δημοσια τραπεζα).

Για την ακριβεια, υπηρχε αντιστοιχη εγγραφη στην αποδειξη με χρεωση 0,01 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Επανέρχομαι απλά για να γραψω, ότι όντως ΔΕΝ μας χρέωσαν τίποτα, για την ακριβεια, υπηρχε αντιστοιχη εγγραφη στην αποδειξη με χρεωση 0,01 ευρώ..Το γράφω μήπως κάποια κοπέλα ψάξει πάλι σχετικά.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι απλά για να γραψω, ότι όντως ΔΕΝ μας χρέωσαν τίποτα, για την ακριβεια, υπηρχε αντιστοιχη εγγραφη στην αποδειξη με χρεωση 0,01 ευρώ..Το γράφω μήπως κάποια κοπέλα ψάξει πάλι σχετικά.

 

 

το ιδιο μου πε και ο γιατρος μου οτι πλεον δεν χρεωνουν τα 300 ευρω που ισχυαν καποτε.. ελπιζω οτι ετσι ειναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μηπως ξερει να μου πει καμια κοπελα που γεννησε προσφατα Ιασώ και πηρε βλαστοκυτταρα με την cryo banks (εταιρεια του Ιασω) ποσο κοστισε?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον Μάρτιο, για τα βάστοκύτταρα είναι 200 ευρώ και κάτι δεν θυμάμαι πόσο μπορώ να το ψάξω όμως στην απόδειξη και αν θέλεις και τον ομφάλιο λώρο 700 ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον Μάρτιο, για τα βάστοκύτταρα είναι 200 ευρώ και κάτι δεν θυμάμαι πόσο μπορώ να το ψάξω όμως στην απόδειξη και αν θέλεις και τον ομφάλιο λώρο 700 ευρώ περίπου.

 

 

τι εννοεις αν θελω τον ομφαλιο??? δεν ξερω τι ειναι αυτο , αλλο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, και εμενα τοσο μου ειπε ο γιατρος...200ευρω βλαστοκυτταρα και περιπου 800ευρω κυτταρα απο τον ομφαλιο λωρο---(καπως ετσι λεγεται)...αλλα μας εξηγησε ο γιατρος ΙΑΤΡΙΚΑ οτι πλεον δεν εχουν οφελος,,,βοηθανε μονο απο το ενα αδερφι στο αλλο...δεν θυμαμαι ιατρικα να το εξηγησω....ρωτηστε κ τον γιατρο σας....

Link to comment
Share on other sites

αλλα μας εξηγησε ο γιατρος ΙΑΤΡΙΚΑ οτι πλεον δεν εχουν οφελος,,,βοηθανε μονο απο το ενα αδερφι στο αλλο...δεν θυμαμαι ιατρικα να το εξηγησω....ρωτηστε κ τον γιατρο σας....

 

 

οχι δεν ειναι ακριβως ετσι. αλλα ειναι τοσο περιπλοκο και δυσνοητο που ακομα και εμενα που προσπαθησε να μου το εξηγησει βιολογος κορυφη που ασχολειται με αυτο δεν καταλαβα σχεδον τιποτα. το κλου της υποθεσης ειναι οτι δεν ειναι κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει αμεσα αλλα μετα απο εξελιξη της συγκεκριμενης επιστημης. Συγκεκριμενα μου ειπε "ελπιζουμε οτι θα μπορουν στο μελλον , αλλα ειναι κριμα να μην τα παρεις εχοντας στο μυαλο σου το και αν δεν μπορεσουν να χρησιμοποιηθουν , γιατι αν μπορεσουν θα κανουν θαυματα"...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο παιδι κρατησα, στο δευτερο τελικα οχι, δεν πειστηκα!Ηθελα να κανω δωρεα στη δημοσια τραπεζα,αλλα μενω επαρχια και δυστυχως η δημοσια τραπεζα δε συνεργαζεται με τα δημοσια νοσοκομεια οπως θα επρεπε κατα τη γνωμη μου και ηταν ολοκληρη διαδικασιακαι τελικα δεν καναμε τιποτα.Η συζητησα ομως μαζι του με εβαλε σε σκεψεις και συνειδητοποιησα ποσο προχειρη ειναι η ολη διαχειριση του θεματος απο τις ιδιωτικες:θα πω το πιο κραυγαλεο:απο τη δημοσια τραπεζα μου ειπαν οτι πρεπει κατα την αποστολη του δειγματος να εχω προμηθευτει παγοκυστες απο το φαρμακειο και μου εξηγουσαν πώς πρεπει αυτες να τοποθετηθουν.Οταν ρωτησα στην ιδιωτικη τραπεζα πώς σε αυτες τα βλαστοκυτταρα μεταφερονται χωρις παγοκυστες μου απαντησαν "Ε αφου ειναι μεσα στον ασκο που σας δινουμε".Εκλεισα το τηλεφωνο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω γιατι μου φανηκε πολυ χοντρο το δουλεμα.Αφου ο ασκος ουδεποτε μπαινει σε ψυγειο και ο γιατρος απλα συλλεγει και το βαζει μεσα...πού ειναι η παγοκυστη;;;

Παντως, μια γυναικολογος-δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο-μου ειπε πως πιο χρησιμα μπορουν να αποβουν τα κυτταρα που συλλεγονται απο το πρωτο παιδι.Και παλι ομως και αυτη ηταν υπερ της δημοσιας και οχι της ιδιωτικης φυλαξης.

Link to comment
Share on other sites

ναι matilda δεν θυμαμαι ακριβως κ δεν θελω να λεω ανακριβειες....δεν ειμαι γιατρος...καπως μας τα εξηγησε τον προηγουμενο μηνα αλλα εγω με τοσο αγχος ξεχασα!!!απλα θυμομουν μονο τις τιμες γιατι καποτε μας ειπε ειχαν περιπου κανα 2000ε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε κοριτσια πολυ μπερδεμα αυτη η υποθεση των βλαστοκυτταρων:evil: Δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις. Εγω τη μια σκεφτομαι να τα δωσω στη δημοσια τραπεζα, την αλλη σε ιδιωτικη στο Ιασω κ τουμπαλιν!Διαβαζω, διαβαζω κ δεν ξερω ποιον να πιστεψω. Ο δε γιατρος εκανε πολλη διαφημιση για την εταιρεια με την οππια συνεργαζεται το Ιασω, κατι που δεν μου αρεσε πολυ. Εσεις τι λετε να κανετε κ πως καταληξατε σε αυτην την αποφαση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβιτα σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση:P Βεβαια εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενη για το αν πρεπει να τα φυλαξουμε σε κρατικη η ιδιωτικη τραπεζα.Καποια στιγμη θα αποφασισουμε, που θα παει!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Η φύλαξη βλαστοκυττάρων σε δημόσια τράπεζα πόσο κοστίζει?

Επίσης, αν κάνεις δωρεά τα βλαστοκύτταρα σε δημόσια τράπεζα, έχεις κάποιο προσωπικό όφελος?

Δηλ. ίσως έχεις κάποια προτεραιότητα αν κάποτε χρειαστείς κάτι?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Η φύλαξη βλαστοκυττάρων σε δημόσια τράπεζα πόσο κοστίζει?

Επίσης, αν κάνεις δωρεά τα βλαστοκύτταρα σε δημόσια τράπεζα, έχεις κάποιο προσωπικό όφελος?

Δηλ. ίσως έχεις κάποια προτεραιότητα αν κάποτε χρειαστείς κάτι?

 

 

η φυλαξη στην δημοσια τραπεζα ειναι δωρεαν εκτος και αν επιλεξεις να κρατησεις για προσωπικη χρηση ενα ειδος κυτταρων που δεν θυμαμαι να σου πω το ονομα τους τωρα,το κοστος ηταν τοτε που το εψαχνα εγω περιπου 1000 ευρω...προτεραιοτητα και προσωπικο οφελος στην δημοσια τραπεζα δεν εχεις γιατι στην ουσια κανεις δωρεα,εκτος απο την εξαιρεση που σου ανεφερα...η δημοσια τραπεζα κανει ενημερωσεις καθημερινα για τους μελλοντες γονεις,μπορεις να πας απο εκει να ενημερωθεις ακριβως

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Να ρωτήσω κάτι?

Η φύλαξη βλαστοκυττάρων σε δημόσια τράπεζα πόσο κοστίζει?

Επίσης, αν κάνεις δωρεά τα βλαστοκύτταρα σε δημόσια τράπεζα, έχεις κάποιο προσωπικό όφελος?

Δηλ. ίσως έχεις κάποια προτεραιότητα αν κάποτε χρειαστείς κάτι?

 

Καλησπέρα!Εγώ πήρα τηλέφωνο στο Παπανικολάου πριν λίγες μέρες και μου είπαν μερικά πράγματα.Μου είπαν ότι γύρω στα 1000 ευρώ είναι για προσωπική φύλαξη.Επίσης μου είπαν ότι το είδος των βλαστοκυττάρων που λαμβάνονται δεν είναι για την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας του ίδιου του δότη αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο σε άλλα άτομα.Αλλά,μου είπαν ότι αντίστοιχα αν το παιδί μου χρειαστεί κάτι στο μέλλον,θα ψάξουμε πρώτα στην τράπεζα αυτή για πιθανό δότη.Οπότε στην ουσία χαρίζεις σε κάποιον τη ζωή και στο μέλλον μπορεί να βοηθηθείς από κάποιον άλλο!Εγώ δε μπορώ έτσι και αλλιώς να τα κρατήσω σε ιδιωτική λόγω υψηλού κόστους,οπότε μίλησα με το γιατρό μου και θα τα στείλουμε εκεί.Το θεωρώ δώρο σε έναν άνθρωπο.Το παιδάκι μου θα μπορέσει να βοηθήσει κάποιον άλλο.Τα τηλέφωνα είναι:2313-307419, τις εργάσιμες ημέρες, από τις 8.30 το πρωί έως τις 14.30 το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...