Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-05-11, 14:42   #1
"φασολακι"

"φασολακι" ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή φυματιωση sos!!!!

καλημερα!
ζω μια κατασταση απεριγραπτη
εχθες μολις εμαθα οτι η ξαδερφη μου(34 χρονων) νοσηλευεται στο νοσομειο απο φυματιωση δεν εχω μαθει ακομη σε τι σταδιο βρισκεται οπως επισης και η ανηψια μου(23 χρονων) αλλα αυτη δεν νοσηλευτηκε της δωθηκε θεραπεια
μενουνε σε διαφορετικο χωριο του νομου απο οτι μενουμε εμεις
το θεμα ειναι οτι το πασχα μαζευτηκαμε σε εμενα ολο το σοι και φυσικα και τα κοριτσια
αυριο ειναι να παω το μικρο για εμβολιο στο ικα
πηρα εχθες την παιδιατρο και μου λεει το προγραμματισμενο εμβολιο θα γινει κανονικα,απο κει και περα ρωτηστε αν κανουν το μαντου διαφορετικα στο υγειονομικο το κανουν
σημερα το πρωι πηγαμε το μωρο για εμβολιο και μας ειπανε οτι σε τοσο μικρα μωρα δεν κανουν το εμβολιο αυτο και για εμας ειπε οτι με μια αγκαλια και φιλι δεν κολλαει η ασθενεια αυτη και οτι γινετε μονο στους στενους συγκενεις.{εχουμε μια γνωστη εκει και ειπε οτι θα ρωτησει και θα το ψαξει καλυτερα}
εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω...κανω διαφορες σκεψεις και εχει τρελαθει το μυαλο μου
να σημειωσω οτι η μαμα της ανηψιας μου απεβιωσε απο φυματιωση
το χωριο που κατοικουν τα κοριτσια εχει πεσει σε καραντινα και ολοι πηγαινουν για εξεταση
τι να πρωτοσκεφτω
πειτε μου κατι γνωριζει κανεις?καποιος γιατρος -παιδιατρος?
Παλιά 31-05-11, 15:05   #2
mamavicky

Περιοχή: Ίλιον
mamavicky χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή .

Κορίτσι δεν ειναι κατι απλο να σου πουμε απλα την γνωμη μας παρε αμεσως τον παιδιατρο κ καντε στο μωρο αλλα κ εσεις εξετασεις.
Ο χρήστης mamavicky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 15:14   #3
"φασολακι"

Προεπιλογή

πηγαμε ολοι μαζι οικογενειακως....
να παρω τηλ στο υγειονομικο μηπως?
στο ικα δεν τους πολυεμπιστευομαι
Παλιά 31-05-11, 15:16   #4
mamavicky

Περιοχή: Ίλιον
mamavicky χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κανε οτι περισσοτερο μπορεις...καντε κ ιδιωτικα σε μεγαλο κεντρο αν δεν εμπιστευεσαι το ικα η ακομα καλυτερα σε νοσοκομειο....
Ο χρήστης mamavicky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 15:22   #5
"φασολακι"

Προεπιλογή

σε μικροβιολογικο μου ειπε η παιδιατρος δεν κανουν
μονο υγειονομικο αν παω
νοσοκομειο δεν ξερω η συμπεριφορα τους και η εξυπηρετηση ειναι αστα να πανε
θα ξαναπαρω την παιδιατρο
Παλιά 31-05-11, 15:23   #6
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι σιγουρη, εχω την εντυπωση οτι στα μωρα (δεν θυμαμαι σε πιο μηνα εκανα στη μεγαλη κορη) κανουν δερματοαντιδραση μαντου για να δουν αν εχουν ερθει σε επαφη με το μικροβιο. αργοτερα στο σχολειο κανουν το εμβολιο.

οταν ειχε φερει το μικροβιο μια νοικαρισσα μας παλια, που δουλευε νοσηλευτρια, καναμε δερματοαντιδραση, ηταν ολα οκ κ απο οτι θυμαμαι η μανα μου της πηγαινε φαγητο (ηταν επαρχια οι δικοι της) σε πλαστικα πιατακια κ συναφη κ δεν επαθε τπτ.
Παλιά 31-05-11, 15:38   #7
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι κι εγώ ξέρω ότι το μαντου δείχνει ανέχεις έρθει σε επαφη με το μικρόβιο και τότε κοκκινίζει η περιοχή. Πήγαινε και σε αλλο παιδίατρο. Τί θα κάνετε? Θα περιμένετε τα χειρότερα/ (μακρυα μας φυσικά) Αλλά θα πρέπει να σιγουρευτείτε!
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 15:43   #8
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=4&j=1
ειναι το ιατρειο φυματιωσης στο παιδων κυριακου, μπες και γραψε την περιπτωση σας ή παρε ενα τηλεφωνο,αφου ειναι τοσο επειγον. ειναι οι πλεον ειδικοι.

λογικα θα σας πουν να κανετε ολοι οσοι ειχατε επαφη ακτινογραφια θωρακα και μαντου, αν κ οταν ειναι εμβολιασμενος καποιος η μαντου βγαινει θετικη.

ευχομαι να πανε ολα καλα .

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 15:46   #9
tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και να σκεφτεις πως ο πατερας μου (καποτε τοτε με τον εμφυλιο κ την μεγαλη πεινα, γεννημενος το 40 οποτε φαντασου συνθηκες), ειχε προσβληθει απο φιματιωση κ εγινε μια χαρα τοτε.
κ με τοσα μωρα στην οικογενεια μας ποτε δεν ειχαμε προβλημα.
ξερω κ εγω?!
Παλιά 31-05-11, 16:02   #10
"φασολακι"

Προεπιλογή

δεν ξερω καν τα συμπτωματα ποσο καιρο μπορει να το εχεις μεχρι να καταλαβεις κατι???πως μεταδιδεται ξερετε?γιατι μου ειπανε οτι με χειραψια και ενα φιλι δεν κολλαει?και τοτε πως κολλαει?
υγειονομικο μονο πρωινα μπορω να παρω
απο κει και περα να ρωτησω στο νοσοκομειο?να παρω τηλ? θα μου πουνε η πρεπει να παω απο εκει?(δεν μενω στην πολη)
την παιδιατρο θα την παρω σημερα οπως και να εχει να δω τι θα μου πει
απο εχθες το κεφαλι μου παει να σπασει
Παλιά 31-05-11, 16:13   #11
tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οτι κ αν κανεις, οποιαδηποτε εξεταση κ να κανεις στο μωρο μην αμελησεις να πεις για το εμβολιο που εκανε το μωρο σημερα!

ελπιζω να μην αντιμετωπισετε προβλημα. και να ειναι απλα (λογικο) το αγχος σου.
Παλιά 31-05-11, 16:22   #12
"φασολακι"

Προεπιλογή

απο οτι διαβασα τωρα στην σελιδα που μου δωσατε παραπανω δεν επηρεαζονται τα εμβολια ακομη και να κανεις θεραπεια και η παιδιατρος ειπε οτι θα γινει κανονικα το εμβολιο
θα την ξαναπαρω βεβαια και εννοειτε δεν θα το αφησω
ελπιζω να πανε ολα καλα
Παλιά 31-05-11, 17:27   #13
corina

Περιοχή: Γλυφάδα
corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα παιδιά που πάσχουν από φυματίωση δεν μεταδίδουν την αρρώστια και συνεπώς δεν απαιτούνται μέτρα προστασίας των άλλων παιδιών με τα οποία μπορούν να παίζουν, να τρώνε και να κοιμούνται μαζί. Το BCG είναι εμβόλιο για τη φυματίωση. Γίνεται σε βρέφη και μικρά παιδιά σε χώρες που η φυματίωση είναι σχετικά συχνή, διότι προλαμβάνει τη γενικευμένη νόσο. Σύμφωνα με την Υπηρεσία Δημόσιας Υγιεινής στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό το αντιφυματικό ΒCG για όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας. Σε ειδικές περιπτώσεις μάλιστα επιβάλλεται να γίνει από την πρώτη μέρα της ζωής του νεογέννητου και να επαναληφθεί μετά από 10 χρόνια σε άτομα που ζουν σε περιβάλλον υψηλού κινδύνου. Σύμφωνα όμως με περσινή ανακοίνωση της Αμερικανικής Παιδιατρικής Εταιρείας η αναγκαιότητα χορήγησής του σε συνολικό επίπεδο είναι ακόμα υπό συζήτηση... Κι αυτό γιατί είναι μόλις κατά 50% αποτελεσματικό ενώ αν έχει προηγηθεί η mantoux (δηλαδή η φυματινοαντίδραση), το αποτέλεσμα είναι για 10 χρόνια θετικό παρότι το παιδί μπορεί ήδη να νοσεί.
Ο χρήστης corina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 17:31   #14
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η φυματίωση πλήττει τους πνεύμονες, προκαλώντας συμπτώματα όπως βήχα, πόνους στο στήθος, πυρετό, ιδρώτες το βράδυ και απώλεια βάρους, ενώ μπορεί να αποβεί θανατηφόρα. Είναι δυνατό να θεραπευτεί με αντιβιοτικά, αλλά παραμένει σοβαρό παγκόσμιο πρόβλημα (με πάνω από 9 εκατ. περιστατικά κάθε χρόνο), ιδίως στις αναπτυσσόμενες χώρες, όπου η πρόσβαση σε αντιβιοτικά είναι περιορισμένη.

Μόνο σε λίγες περιπτώσεις (κάτω του 5%) τα συμπτώματα εμφανίζονται αμέσως μετά τη μόλυνση. Στα περισσότερα του 90% των περιστατικών, το βακτήριο, αφού εισβάλλει στο σώμα, αλλάζει την χημική "υπογραφή" του και παραμένει σε "ύπνωση". Συνήθως δεν βγαίνει από αυτή την λανθάνουσα κατάσταση, εκτός από ένα 10% των φορέων, στους οποίους ενεργοποιείται ξανά (συχνά έπειτα από χρόνια ή και δεκαετίες από την αρχική μόλυνση), οπότε πυροδοτεί σοβαρά συμπτώματα. Η νόσος, που είναι μολυσματική, μεταδίδεται μέσω σταγονιδίων από τους πνεύμονες των πασχόντων

Τα υπάρχοντα εμβόλια (όπως το BCG) είναι αποτελεσματικά μόνο αν δοθούν προληπτικά πριν από την έκθεση στον παθογόνο μικροοργανισμό. Δεν εμποδίζουν την μόλυνση, αλλά καταπολεμούν τα οξέα συμπτώματα και την ενεργοποίηση του βακτηρίου. Όμως συχνά, μετά το πέρασμα του χρόνου και καθώς το εμβόλιο έχει εξασθενήσει και δεν έχει πια προστατευτική δράση, το βακτήριο μπορεί να επανεμφανιστεί "ξυπνώντας" από την λανθάνουσα κατάσταση όπου βρισκόταν.
Παλιά 31-05-11, 17:42   #15
mamathoma

Το avatar του χρήστη mamathoma

Περιοχή: παντού και πουθενά.
mamathoma χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μην πανικοβάλεσαι έτσι........ναι μεν σοβαρό αλλά οχι και για πανικό.
Η φυματίωση θεραπευεται πλεον πλήρως και δεν κολλάει και τόσο εύκολα.
Το να σου λέει ο καθένας την γνώμη του δεν οδηγεί κάπου.Πηγαινε στον παιδίατρο σου,στο τμήμα εμβολίων ενός νοσοκομείου και γενικώς ενημερώσου απο αμιγώς επαγγελματίες υγείας.
Μπορείς να ενημερωθείς πολύ καλά απο το τμήμα εμβολίων του ΠΠΝ Ιωαννίνων όπου ξέρω καλά ότι τελευταία ασχολούνται αποκλειστικά με την συγκεκριμένη νόσο και είναι και πολυ καλοί επαγγελματίες.το τηλ ειναι 2651099111 και ζητα το τμήμα εμβολίων.

Ο χρήστης mamathoma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 18:00   #16
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο corina Εμφάνιση μηνυμάτων
. . Σύμφωνα με την Υπηρεσία Δημόσιας Υγιεινής στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό το αντιφυματικό ΒCG για όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας. .
Δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα προαιρετικο και γινεται μονο αν υπογραψει ο κηδεμονας ...
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 18:03   #17
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
. Κι αυτό γιατί είναι μόλις κατά 50% αποτελεσματικό ενώ αν έχει προηγηθεί η mantoux (δηλαδή η φυματινοαντίδραση), το αποτέλεσμα είναι για 10 χρόνια θετικό παρότι το παιδί μπορεί ήδη να νοσεί.
Δυστυχως δεν καλυπτει ουτε 50%(δεν θυμαμαι το ποσοστο ..τ αναφερει στην σελιδα του το πνευμονολογικο κεντρο του παιδων ..για οποια ενδιαφερεται)

Επισης το μαντου γινεται παντα πριν το εμβολιο ..και δεν επιρεαζει το αποτελεσμα...αλλα το ιδιο το εμβολιο για πολλα χρονια δινει λανθανοντα θετικο ενω μπορει να μην νοσει καποιος.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 20:28   #18
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

από αυτά που βλέπω έχεις δύο εναλλακτικές :
1η κάνεις το mantoux και αν βγει αρνητικό το εμβόλιο..... όμως προστατεύει το παιδί μόνο κατά το πολύ 50%.... έτσι, επειδή ΔΕΝ μπορείς να κάνεις μετά mantoux για να δεις αν έχει άλλα στελέχη, κάθε τόσο πρέπει να κάνει ακτινογραφία θώρακος και κάθε τόσο επαναληπτική δόση (κάθε 7 με 8 χρόνια νομίζω......)

2η κάνεις το mantoux και κάθε χρόνο (υπερβολικό ) ή κάθε 2 χρόνια (σύνηθες) το επαναλαμβάνεις . Αν βγει θετικό το αντιμετωπίζεις με αντιβίωση...... και περιμένεις να βγει εμβόλιο που....πραγματικά προστατεύει κατά μεγάλο ποσοστό και δεν περιορίζει απλά τα συμπτώματα για 10 χρόνια κοιμίζοντας το μικρόβιο όπως κάνει αυτό

προσωπικά ακολούθησα την 2η εναλλακτική και στις τρεις κόρες μου αφού πήρα την γνώμη 2 παιδιάτρων- νεογνολόγων από ΜΕΝΝ και είχαμε και κρούσμα σε θείο μου πριν από 20 χρόνια.....
Παλιά 31-05-11, 21:17   #19
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το μαντού το κάναμε 17-18 μηνών...
εύχομαι όλα να πάνε καλά...έχει περάσει καιρός από το πάσχα,αν κάποιος είχε κάποιο σύμπτωμα θα φαινόταν.

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-11, 09:45   #20
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και μας πριν ένα δίχρονο εμφανίστηκε στην οικογένεια φυματίωση, πήγαμε κάναμε όλοι το μαντού, ενήλικες και παιδια (εμείς συγκεκριμένα στο ιατρικό κέντρο βύρωνα τσαμπα), βγήκε αρνητικό... το άτομο που νοσούσε μετά απο λίγο καιρό που ήταν καραντίνα λόγω αγωγής σταμάτησε να μεταδίδει και όλα καλά. Κανεις άλλος δεν κόλησε παρόλη την συνεχή επαφή

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-11, 10:40   #21
"φασολακι"

Προεπιλογή

καλημερα!
μιλησαμε και με το θειο μου(παππους της ανηψιας μου που κανει θεραπεια)και λεει εμεις που μενουμε μαζι δεν κολλησαμε.ακριβως διπλα μενουν αλλα ξαδερφια μου με 2 παιδια..ουτε αυτοι κολλησαν..
οπως και η ξαδερφη μου που νοσει...ο αντρας της και τα 2 παιδια τους δεν κολλησαν

πρεπει να κανω ομως τις εξετασεις στο μωρο και σε εμας δεν μπορω να ειμαι με την αμφιβολια...ειναι σοβαρο θεμα
αυριο εχω επισκεψη στην παιδιατρο και θα τα πουμε απο κοντα
μεχρι στιγμης γνωστοι (ιατροι νοσοκομες)που ρωτησαν μας καθησυχαζουν αλλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο ποτε δεν ξερεις!
Παλιά 01-06-11, 12:41   #22
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο "φασολακι" Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!
μιλησαμε και με το θειο μου(παππους της ανηψιας μου που κανει θεραπεια)και λεει εμεις που μενουμε μαζι δεν κολλησαμε.ακριβως διπλα μενουν αλλα ξαδερφια μου με 2 παιδια..ουτε αυτοι κολλησαν..
οπως και η ξαδερφη μου που νοσει...ο αντρας της και τα 2 παιδια τους δεν κολλησαν

πρεπει να κανω ομως τις εξετασεις στο μωρο και σε εμας δεν μπορω να ειμαι με την αμφιβολια...ειναι σοβαρο θεμα
αυριο εχω επισκεψη στην παιδιατρο και θα τα πουμε απο κοντα
μεχρι στιγμης γνωστοι (ιατροι νοσοκομες)που ρωτησαν μας καθησυχαζουν αλλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο ποτε δεν ξερεις!
και βέβαια πρέπει να το ψάξεις με το μωρό....να ξέρεις όμως ότι οι πιθανότητες να έχει κολήσει είναι ελάχιστες και μην κάνεις εμβόλιο αν δεν ρωτήσεις και ενημερωθείς καλά
Παλιά 01-06-11, 14:55   #23
"φασολακι"

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=4&j=1
ειναι το ιατρειο φυματιωσης στο παιδων κυριακου, μπες και γραψε την περιπτωση σας ή παρε ενα τηλεφωνο,αφου ειναι τοσο επειγον. ειναι οι πλεον ειδικοι.

λογικα θα σας πουν να κανετε ολοι οσοι ειχατε επαφη ακτινογραφια θωρακα και μαντου, αν κ οταν ειναι εμβολιασμενος καποιος η μαντου βγαινει θετικη.

ευχομαι να πανε ολα καλα .
μου απαντησαν οτι πρεπει να παω να το κανω στο παιδι αλλα και εμεις να εξεταστουμε και σε 48-72 ωρες που θα βγουνε τα αποτελεσμτα να τους τα πω και να δωσω το τηλ της παιδιατρου ωστε να επικοινωνησουν μαζι της
τρομοκρατηθηκα περισσοτερο θα ελεγα
Παλιά 01-06-11, 14:58   #24
"φασολακι"

Προεπιλογή

Απάντηση:
Θα κάνετε άμεσα Mantou στο μωρό και σε 48 -72 ώρες μετά θα μου ανακοινώσετε το αποτέλεσμα, την πόλη που διαμένετε και το όνομα και τηλέφωνο του παιδιάτρου σας, για να μιλήσω μαζί του.

δεν διευκρινησε για μας τελικα εκανα λαθος αλλα θα κανουμε και εμεις
Παλιά 01-06-11, 14:59   #25
Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου απαντησαν οτι πρεπει να παω να το κανω στο παιδι αλλα και εμεις να εξεταστουμε και σε 48-72 ωρες που θα βγουνε τα αποτελεσμτα να τους τα πω και να δωσω το τηλ της παιδιατρου ωστε να επικοινωνησουν μαζι της
τρομοκρατηθηκα περισσοτερο θα ελεγα
Μην τρομοκρατήσε αυτή είναι η τυπικη διαδικασία και σε μας αυτό κάνανε.

Παλιά 01-06-11, 15:33   #26
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην φοβασαι,εμεις ειχαμε μικρη υποψια φυματιωσης στη μικρη , τελικα ολα καλα απο αυτο το ζητημα. αν νοσησει καποιος χρειαζεται αγωγη για καποιους μηνες αλλα γενικα δεν υπαρχει κινδυνος.
το αποτελεσμα μην το βγαλετε μονοι σας, να πατε στον παιδιατρο να σας το πει, εμεις δεν ημασταν σιγουροι κ επειδη ηταν εκτακτο το θεμα πηγαμε παλι στο παιδων να τη δουνε.
να κανετε κ εσεις,αλλα προσεξε γιατι αν ειστε εμβολιασμενοι μηπως δειξει ψευδως θετικο, αυτο πρεπει να το ρωτησετε κ να σας απαντησει καποιος πολυ υπευθυνα. (αυριο πεμπτη το ιατρειο φυματιωσης ειναι ανοιχτο 9-1 αν θες παρε ενα τηλ. να μιλησεις κ με τους γιατρους)
λεγκω εσεις τι ειχατε; ή εννοεις το τυπικο μαντου σε εισαγωγη στο παιδων;

Παλιά 01-06-11, 15:40   #27
Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας είχε νοσήσει άτομο απ'το κοντινό περιβάλλον που ερχόμασταν σε επαφή γιαυτό και έπρεπε να κάνουμε όλοι έλεγχο αλλά εντέλει κανείς άλλος δεν κόλησε και η γυναίκα τώρα είναι περδίκι παρόλη την ηλικία της και την ένταση της φυματίωσης

Παλιά 02-06-11, 09:25   #28
"φασολακι"

Προεπιλογή

εχθες το απογευμα ειχα νεα απο την ξαδερφη μου πο νασηλευτηκε...
νευριασα αρκετα αλλα απο μεσα μου
τελικα θα της δωσουν θεραπεια και θα γινει και αυτη μια χαρα οπως η ανηψια μου...
το θεμα ειναι οτι πριν 2-3 χρονια κατι της ειχανε βρει στα πνευμονια (δλδ ηξερε οτι κατι ειχε,ισως ηξερε και ακριβως τι ειχε(δεν θα το μαθουμε ποτε))και λογο οικονομικων δεν ξαναπηγε για εξετασεις!!!!!
πως ζεις ρε κοριτσια 2-3 χρονια γνωριζοντας οτι ισως εχεις κατι?και πως κυκλοφορεις χωρις να ξερεις τι εχεις και αν ειναι μεταδοτικο?
εχουν μεινει πετσι και κοκαλο και οι δυο αλλα η ανηψια μου δεν καταλαβε κατι νομιζε απο διαιτα χαθηκαν τα κιλα της

και αν τελικα πανε ολα καλα και ειμαστε ολοι καλα...τι κανω με την βαπτιση?απο την στιγμη που κανουν θεραπεια δεν υπαρχει προβλημα ε?θα ρωτησω και στο νοσοκομειο...
αν δεν ηταν το μωρο δεν θα ειχα προβλημα απλα θα προσεχα
Παλιά 03-06-11, 09:29   #29
"φασολακι"

Προεπιλογή

καλημερα και παλι
ρε κοριτσια δεν αναλαμβανει κανεις να κανει σε τοσο μικρο μωρο τετοιου ειδους εξετασεις οπως και το μαντου
η παιδιατρος εχθες μου ειπε με τα λεγομενα σου πιστευω πως ειναι μια χαρα το παιδακι τωρα αν θες να σου φυγει και εσενα απο το μυαλο ψαξτο
συνανταμε στο δρομο και την γνωστη μας απο το νοσοκομειο και λεει μπορειτε να κλεισετε ενα ραντεβου στο νοσοκομειο και να κανετε εξετασεις... λεω ωραια!λεει για σας μονο για το μωρο δεν κανουν σε τοσο μικρο την εξεταση και για το υγειονομικο ουτε συζητηση με τιποτα.μονο αν πας σε ειδικο κεντρο που ειναι ειδικευμενοι στην ασθενεια αυτη
το οποιο κεντρο δεν υπαρχει εδω φανταζομαι μονο θεσ/νικη και αθηνα
και λεει τι παθανε ολοι και τρεχουν για την εξεταση αυτη δεν μεταδιδετε ετσι απλα
τωρα δεν ξερω τι να κανω
θεσ/νικη υπαρχει ?ξερει καμια απο εσας?ειναι πιο κοντα απο δω που μενω
Παλιά 03-06-11, 20:50   #30
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα και παλι
ρε κοριτσια δεν αναλαμβανει κανεις να κανει σε τοσο μικρο μωρο τετοιου ειδους εξετασεις οπως και το μαντου
η παιδιατρος εχθες μου ειπε με τα λεγομενα σου πιστευω πως ειναι μια χαρα το παιδακι τωρα αν θες να σου φυγει και εσενα απο το μυαλο ψαξτο
συνανταμε στο δρομο και την γνωστη μας απο το νοσοκομειο και λεει μπορειτε να κλεισετε ενα ραντεβου στο νοσοκομειο και να κανετε εξετασεις... λεω ωραια!λεει για σας μονο για το μωρο δεν κανουν σε τοσο μικρο την εξεταση και για το υγειονομικο ουτε συζητηση με τιποτα.μονο αν πας σε ειδικο κεντρο που ειναι ειδικευμενοι στην ασθενεια αυτη
το οποιο κεντρο δεν υπαρχει εδω φανταζομαι μονο θεσ/νικη και αθηνα
και λεει τι παθανε ολοι και τρεχουν για την εξεταση αυτη δεν μεταδιδετε ετσι απλα
τωρα δεν ξερω τι να κανω
θεσ/νικη υπαρχει ?ξερει καμια απο εσας?ειναι πιο κοντα απο δω που μενω
στη θέση σου θα περίμενα λίγο να μεγαλώσει το παιδί....μην πας κάπου και στο κάνουν πειραματόζωο........ είναι πολύ μικρό και οι περισσότεροι δεν έχουν πείρα με τέτοια περιστατικά....... ακόμα κι αν κολλήσει που οι πιθανότητες είναι μηδενικές, γιατί η επαφή ήταν ελάχιστη....σε 6 μήνες δεν θα πάθει κάτι..... και θα το αντιμετωπίσεις 100% και οριστικά (προχωρημένες καταστάσεις τώρα αντιμετωπίζονται με αντιβίωση....δεν είναι όπως παλιά τα πράγματα.......)
Παλιά 04-06-11, 10:11   #31
"φασολακι"

Προεπιλογή

στο ιατρειο φυματιωσης παιδων διαβαστε τι μου απαντησαν οταν τους ειπα οτι δεν αναλαμβανουν να κανουν στο μωρο τα απαραιτητα

Απάντηση:
Δεν μπορώ να το φαντασθώ ούτε και να το πιστέψω, τόσο που σκέφτομαι μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχουν γιατροί με τόσο περιορισμένη ενημέρωση. Δηλαδή θέλετε να δεχθώ ότι αν ένα 5μηνο παιδί έίναι ύποπτο για φυματίωση, θα περιμένουμε να μεγαλώσει για να του κάνουμε Mantoux; Μα καλή μου κυρία δεν θα ζει το παιδί!
Παλιά 04-06-11, 11:06   #32
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
στο ιατρειο φυματιωσης παιδων διαβαστε τι μου απαντησαν οταν τους ειπα οτι δεν αναλαμβανουν να κανουν στο μωρο τα απαραιτητα

Απάντηση:
Δεν μπορώ να το φαντασθώ ούτε και να το πιστέψω, τόσο που σκέφτομαι μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχουν γιατροί με τόσο περιορισμένη ενημέρωση. Δηλαδή θέλετε να δεχθώ ότι αν ένα 5μηνο παιδί έίναι ύποπτο για φυματίωση, θα περιμένουμε να μεγαλώσει για να του κάνουμε Mantoux; Μα καλή μου κυρία δεν θα ζει το παιδί!
τους εξήγησες πόσο ήρθε σε επαφή;
τους ρώτησες αν έχουν ξανακάνει μαντού σε τόσο μικρό παιδί;;;; υπάρχουν κίνδυνοι;;; όχι να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένη......
Παλιά 04-06-11, 11:37   #33
bebarakos

Περιοχή: θεσσαλονικη
bebarakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τρεξε αμεσως...
Παλιά 04-06-11, 12:41   #34
"φασολακι"

Προεπιλογή

Παράθεση:
τους εξήγησες πόσο ήρθε σε επαφή;
τους ρώτησες αν έχουν ξανακάνει μαντού σε τόσο μικρό παιδί;;;; υπάρχουν κίνδυνοι;;; όχι να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένη......
του ειπα οτι βρεθηκαμε μια φορα και μου ειπε να κανω το μαντου στο μωρο
μετα εξειγησα οτι δεν το κανουν στον Νομο που κατοικω (ρωτησα αν υπαρχει κατι ειδικευμενο στην θεσ/νικη δεν πηρα απαντηση)και μου ειπε τα παραπανω

απο ποσο μηνων κανουν το μαντου?γιατι μου λενε δεν το κανουν?δηλαδη αν ηταν 1ου βαθμου θα το κανανε και τωρα επειδι ειναι 2ου-3ου βαθμου δεν το κανουνε?

επισης του ειπα αν θελει με εμαιλ να του πω λεπτομεριες μηπως και παρει τηλ ο ιδιος στο νοσοκομειο και βγαλουμε καμια ακρη..θα περιμενω την απαντηση του(σαββατοκυριακο εχουμε δεν μπορω να κανω και πολλα)
Παλιά 04-06-11, 13:00   #35
bebarakos

Περιοχή: θεσσαλονικη
bebarakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με τη φυματιωση δεν παιζουμε...παρε τηλεφωνο σε οποιαδηποτε παιδιατρικη κλινικη νοσοκομειου (αχεπα παπαγεωργειου γεννηματα ιπποκρατειο) και ρωτα τι να κανεις, αυτοι θα σου πουν
Παλιά 04-06-11, 13:03   #36
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φασολακι θεωρω οτι εχουν απολυτο δικιο.....η μικρη μου βγηκε οριακα θετικη κ εκανε ενα επιπλεον τεστ αιματος σε ειδικο εργαστηριο του παιδων κυριακου, λεγεται κατι σαν 'tspot test' +ακτινογραφια θωρακα, οταν κ τα δυο δειξαν αρνητικα τοτε στραφηκαμε σε αλλη κατευθυνση , αλλα απο αυτα φαινεται οτι σιγουρα δεν ειναι φυματιωση.

μπορεις να παρεις κ σημερα σε οποιοδηποτε απο τα δυο παιδων εφημερευει στην αθηνα κ να ρωτησεις απο ποτε γινεται η μαντου, καθως για να κανεις εισαγωγη στο νοσοκομειο αυτος ο ελεγχος ειναι σχεδον υποχρεωτικος.
τελος μαντου ειναι η αντιδραση , ουτε εμβολιο ειναι ουτε προστασια παρεχει, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε οτι ειναι μικρο το παιδι......(χωρις καμια ιατρικη γνωση, απλα με τη λογικη ετσι; )
κ αν το παιδι ειναι τοσο μικρο, μπορεις να ρωτησεις αν γινεται να του κανουν εξεταση αιματος....μια ιδεα λεω, ετσι;

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-06-11, 13:35   #37
"φασολακι"

Προεπιλογή

πηρα στο παπαγεωργειου και θα παμε σημερα
μου ειπανε οτι κανουνε το μαντου σε μικρα οποτε λιγο ανακουφιστηκα
επιτελους θα μαθουμε αυτο που μας τρωει
ας πανε ολα καλα μονο και τιποτα αλλο
λογικα θα κανουνε και σε εμας εξαιτασεις
Παλιά 04-06-11, 13:50   #38
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Διαβάζω από την αρχή το θέμα σου, μακάρι όλα να πάνε καλά με το μικράκι σου!
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-11, 14:00   #39
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
πηρα στο παπαγεωργειου και θα παμε σημερα
μου ειπανε οτι κανουνε το μαντου σε μικρα οποτε λιγο ανακουφιστηκα
επιτελους θα μαθουμε αυτο που μας τρωει
ας πανε ολα καλα μονο και τιποτα αλλο
λογικα θα κανουνε και σε εμας εξαιτασεις
ξερω οτι εισαι πολυ αναστατωμενη αλλα απο τη στιγμη που εισαι σε νοσοκομειο οπου ξερουν τι τους γινεται, θα λαβετε κ σωστες απαντησεις κ θα σας κατευθυνουν οποιο κ αν ειναι το αποτελεσμα, που ευχομαι να ειναι καλο!!
τωρα, αν σε καθε παιδι ανεξαρτητως ηλικιας κανουν μαντου κ στην περιοχη σου αρνηθηκαν απο αγνοια, ειναι τραγικο.........

Παλιά 04-06-11, 14:10   #40
"φασολακι"

Προεπιλογή

δεν ειμαι ευχαρηστημενη απο το νοσοκομειο ουτε απο το ικα της πολης μου
απο οτι εχω ακουσει θα κλεισει (το νοσοκομειο) και θα ειναι σαν κεντρο υγειας
οσες φορες χρειαστηκε να παω ηταν απιστευτοι!!!!
λαθος διαγνωση και τα σχετικα
παντα σε εξωτερικα ιατρεια - μικροβιολογικα πηγαινω(απλα το τρεχον θεμα δεν γινετε σε ιδιωτικα)
δεν περιμενα κατι διαφορετικο αυτη την φορα
οσο για το ικα ειναι λιγο καλυτεροι αλλα και παλι κανουν οτι θελουν
μια μου γραφανε φαρμακα και εξαιτασεις και μια οχι(στην εγκυμωσυνη)
στο θεμα εμβολιων ειναι ενταξει θα ελεγα
ανηπομονω για σημερα και αγωνιω για το αποτελεσμα
με την υγεια δεν παιζουμε

απο οτι διαβασα απο την στιγμη που θα γινει το μαντου δεν πρεπει να πρηστει σε 48-72 ωρες για να ειμαστε οκ?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές