Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-06-11, 01:21   #41
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περασαμε κι εμεις γαστρεντεριτιδα πριν λιγο καιρο, αλλα μας λιανισε στην κυριολεξια, το παιδι εκανε εμετο ακομα και τους ηλεκτρολυτες και απο το σφιξιμο την ωρα που ξερνουσε, εκανε ταυτοχρονα και διαρροια.. Ενα δραμα. Τελικα μας περασε με υποθετο primperan (αφου το σιροπι το εκανε εμετο) και σιροπακι -οταν σταματησανε οι εμετοι- ercefuryl.
Απο διατροφη μας ειχε πει τοτε πως επιτρεπονται μονο:
Ρυζογαλο ή ρυζοκρεμα
Κοτοπουλο ή μοσχαρι με ρυζι και λαδι
Λαπας
Πατατα ψητη ή βραστη
Μπιφεκι χωρις αυγο
Νερακι με μετρο και σιγα - σιγα

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερθηκαν.. Μιλαμε για πολυ καθαρισμα.. Σεντονια, παπλωματα, χαλια, τοιχοι, ριχταρια, καναπεδες... Ενα ξερατο παντου..

Περαστικα σας!
Παλιά 20-06-11, 01:28   #42
sweet_february

Προεπιλογή

Επαναφερω το θεματακι και απευθυνομαι κυριως σε οσες μαμαδες στελνετε τα παιδακια σας παιδικο σταθμο (αν και ολες οι αποψεις ειναι δεκτες )
Ξεκινησαμε σημερα το απογευμα με εμετο. Κανενα αλλο συμπτωμα, ουτε πυρετος, ουτε κακοκεφια, μονο εμετος και κλαμμα την ωρα που εκανε, σαν να πονουσε. Απο τις 18:45 εως τις 20:15 ειχε κανει 6 φορες εμετο. Πηρα τον παιδιατρο τηλ. και μου ειπε πως κυκλοφορει ιωση και να βαλω υποθετο primperan. Εβαλα κανονικα στις 20:15, εκανε αλλον ενα στις 20:25 και εκτοτε τιποτα.
Ξερω τι να προσεξω απο θεμα διατροφης.
Αυριο δεν θα τη στειλω παιδικο και πολυ πιθανο να μην τη στειλω ουτε μεθαυριο. Και ρωταω τωρα: Απο ποτε να τη στειλω αν οι εμετοι εχουν σταματησει και δειχνει καλα? Τεταρτη ειναι ενταξει ή να το παμε απο Πεμπτη?
Επισης: Τι να πω στο σταθμο να προσεξουν? Π.χ. να τους ενημερωσω να φτιαξουν καποιο συγκεκριμενο φαγητο για τη δικια μου απο οταν επιστρεψει ή θα ειναι οκ οταν γυρισει πισω να φαει κανονικα αν θελει?
Παλιά 20-06-11, 09:45   #43
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα και απο εμένα και εμείς εχτές ενώ ήμασταν μια χαρά είχαμε και την παράσταση στο σχολείο ξαφνικά το απογευματάκι κατα τις 20¨00 αρχίσαμε εμετό 2φορές κανονικά και 1μόνο υγρά δυστυχώς ΄σημερα το πρωί ξυπνήσαμε και με πυρετο οπότε ημικρή έμεινε σπίτι με τον μπαμπά και με κλαμματα γιατι με παρακάλαγε να παέι παιδικοείναι αμαρτία όμως και εκεινη αλλά και τα υπόλοιπα πιτσιρίκια.Ελπίζω αυριο να είμαστε καλύτερα γιατι δυστυχως θα πρέπει να παει παιδικό αφου δεν υπάρχει αλλή λύση.
Παλιά 20-06-11, 09:55   #44
sweet_february

Προεπιλογή

Ωχ ρε κοριτσακι μου... Κριμα το μικρακι.. Εμεις ευτυχως δεν εχουμε κανει πυρετο μεχρι στιγμης αλλα καταλαβαινεις πως ειμαστε σε επιφυλακη.. Ουτε εμετο εκανε απο εχθες το βραδυ στις 20:25, αλλα εμεις καναμε και 6 στο συνολο, δηλ. τους διπλασιους απο εσας.
Εμενα σημερα αρνειται να φαει το παραμικρο. Ειμαστε ξυπνιες απο τις 6 αλλα δεν εχουμε φαει τι-πο-τα.. Ουτε φρυγανιτσα, ουτε ρυζογαλο, ουτε ψωμακι. Τι-πο-τα απολυτως. Δεν πιεζω γιατι δεν θελω να ερεθισω το στομαχακι της αλλα ανησυχω κιολας. Απο εχθες το μεσημερι εχει να μπει κατι στο στομαχι της.
Παντως κι εμενα σημερα το πρωι ζητουσε να παει σχολειο και δωστου κλαμμα.. Ευτυχως ειμαι στην ευχαριστη (απο αυτη την οπτικη γωνια) θεση να μπορω να την κρατησω σπιτι, οποτε εμεις μαλλον θα παμε απο Τεταρτη - Πεμπτη. Εσυ θα τους πεις να της φτιαχνουν ειδικο φαγητο μονο για εκεινη οταν τη στειλεις? Ή σκεφτηκα και την αλλη εναλλακτικη, να μαγειρευω εγω τιποτα και να τους το στελνω σε ταπερακι να της δινουν.
Παντως απο εχθες εχω λαβει πολλα μηνυματα που μου λενε πως κι αλλα παιδακια ειναι σαν κι εμας (κανουν εμετο) οποτε μαλλον εχει δικιο ο παιδιατρος που ειπε για ιωση.
Περαστικα και σε εσας!
Παλιά 20-06-11, 16:13   #45
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και σε εσάς επίσης κοίτα εγω θα βράσω λίγο κοτοπουλάκι και θα το στέιλω μαζί της νομίζω οτι στο σχολείο αυριο χυλοπίτες με κοτόπουλακι εχουν (κοκκινιστό ομως )αρα δεν θα νοίωθει μειονεκτικά πάντως για την ώρα ούτε εμετο είπε ο σύζηγος ούτε πυρετό αρα ίσως κάτι να την ενόχλησε εχτές απο ότι κατάλαβαν έφαγαν πολλά μπισκότα και καραμέλες και δεν έχει συνηθίσει έτσι η δικιά μου.
Παλιά 20-06-11, 16:17   #46
sweet_february

Προεπιλογή

Ευχομαι να συνεχισετε τη βελτιωση.. Εμεις φαγαμε εν τελει ελαχιστο ψωμακι (σκετο) και μισο μηλο/μιση μπανανα αλεσμενα. Ηπιαμε και 10 κουταλιες του γλυκου νερακι και μεχρι στιγμης δεν εχουμε κανει εμετο (εχει περασει ενα 3ωρο).
Ισως να την πειραξε κατι τη δικια σου, ειδικα αν δεν εχει συνηθισει σε καποιο ειδος τροφης, ειναι πολυ πιθανο.
Εγω τελικα θα τη στειλω Πεμπτη παιδικο, να ειμαι σιγουρη πως κραταει τα γευματα στο στομαχι και μετα βλεπουμε.
Περαστικα και παλι στο Νεφελακι!
Παλιά 20-06-11, 16:47   #47
anti1980

Το avatar του χρήστη anti1980

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η μικρή μου τη Πέμπτη το βράδυ, εντελώς ξαφνικά, εκεί που ήταν μια χαρά και αρκετές ώρες μετά το φαγητό, άρχισε να κάνει εμετό. Ξεκίνησε στις 9 το βράδυ και μέχρι τις 11:30 έκανε συνέχεια. Τη λυπήθηκε η ψυχή μου… Ευτυχώς δε κάναμε πυρετό καθόλου και δεν της έδωσα τίποτα άλλο όλο το βράδυ, εκτός από νεράκι και αυτό με προσοχή. Κοιμήθηκε καλά μετά τον τελευταίο εμετό και την άλλη μέρα ήταν μια χαρά. ΑπΆ ότι έμαθα αργότερα, αυτά είναι τα συμπτώματα μιας ίωσης που κυκλοφορεί τελευταία…

Περαστικά στα παιδάκια σας…

Ο χρήστης anti1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-11, 16:49   #48
sweet_february

Προεπιλογή

Ετσι οπως το περιγραφεις anti μου... Στα ξαφνικα τελειως, ημασταν στο αμαξι και πηγαιναμε στο libero day στο Γουδη και ετσι οπως ημασταν τραλαρι τραλαρο ξεκινησαν οι ρουκετες..
Κι ο γιατρος μας για αυτη την ιωση που λες μας ειπε. Να ειστε καλα κι εσεις!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές