Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-01-13, 10:33   #281
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλά η ignatia ειναι απίστευτη! δεν το πίστευω ακόμα....αφού τώρα που με έχουν πιάσει τα ευσυγκίνητα μου στο τσάκ ειμαι να μην πάρω από μόνη μου

τσάι αφήνουν αν ειναι πράσινο ενα φλιτζάνι.
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-01-13, 10:39   #282
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μακάρι βρε κορίτσια να είναι έτσι γιατί το έχω πολύ ανάγκη!
Ένα παλιό μύνημά σου διάβασα yogini για την ignatia και κατάλαβα ότι μάλλον κάτι τέτοιο παίρνω και εγώ. Το 6Χ που μου έδωσε είναι δυνατή δόση ή σχετικά ελαφρυά;

Δε μπορώ να σκεφτώ πως γίνεται με αυτό το χάπι να μη θες να κλαις ας πούμε, μάλλον θα εκπλαγώ ευχάριστα ε;

Για το χαμομήλι μου το είπε ο γιατρός, για το τσάι δε μου είπε τίποτα.... αν πάρω λευκό που δεν έχει καθόλου καφείνη;
Προς το παρόν πράσινο πίνω...αγόρασα και μαύρο αλλά μάλλον θα πάει χαμένο μιας και δε το σκέφτηκα για τη καφείνη.
Παλιά 07-01-13, 16:15   #283
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
marsolan εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου?
Την δυναμοποιηση 30ch στην εδωσε μία την ημέρα ή πρωί-βράδυ?
Επειδή και η δικιά μου πέρασε τώρα ωτίιδα χωρίς υγρό ευτυχώς, ξέρω ότι για το υγρό δίνουνε silica συνήθως.
Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως δεν είναι αρκετά έμπειρος ή δεν σας "πιάνει"?
Για τον πυρετό μην ανησυχείς. Ο πυρετός είνα σύμμαχος. Το υγρό πρέπει να πολεμήσετε και τοτε θα φύγρι και ο πυρετός.

Επίσης βάζε όσο πιο συχνά μπορείς στο αυτί, κρεμυδοζουμο από κρεμμδι που θα εχεις βάλει στο μούλτι και θα το εχεις σουρώσει. Επίσης και βαλσαμόλαδο. Θα δεις τεράστια βελτίωση!
Fairy's mom,καλη χρονια!!
Εμπιστοσυνη εχω στον γιατρο διοτι πιστευω οτι ξερει παραπανω απο εμενα κι επισης μεχρι τωρα δεν ειχα καποια δειγματα διοτι δεν χρειαστηκαμε την Ομοιοπαθητικη παρα μονο μια φορα!Επισης μεχρι τωρα δεν υπηρχε αλλος ομοιοπαθητικος ιατρος στην πολη μας.
Πιθανολογω οτι ειναι αρκετα εμπειρος λογω του ειναι ο μονος σε μια μεγαλη πολη και επισης φοβαμαι μηπως δεν μας πιανει η αληθεια ειναι!!!
Την δυναμοποιηση 30 μας την εδωσε για Παρασκευη και την δυναμοποιηση 200 για το Σαββατο.
Την Κυριακη δυστυχως δεν τον βρηκα.
Η μικρη δεν καλυτερευσε και μαλιστα ανεβασε πυρετο παλι μεχρι 39 που δεν κατεβαινε.Το αυτακι της δεν ποναει καθολου,αυτο που την διαλυει ειναι ο βηχας τον οποιο φοβαμαι κι εγω πολυ!
Σημερα μιλησαμε με τον γιατρο..μας εδωσε Βell 1 Μ ενα το πρωι κι ενα το απογευμα και θα ξαναμιλησουμε το βραδυ..εντωμεταξυ ο πυρετος και τωρα ειναι 38.5,το παιδι ειναι πλεον κουρασμενο πολυ απο ολο αυτο και ιδιως με την μυτουλα που τρεχει απιστευτα,χτες το βραδυ παραμιλαγε..μαλλον εβλεπε καμια τεραστια συρριγγα με ορο να το κυνηγαειΕπισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!
Ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι ολη την εβδομαδα και δεν θα την στειλω παιδικο!
Θα το κανω κι αυτο με το κρεμμυδοζουμο στο αυτακι της,για να δουμε...
Παλιά 08-01-13, 13:39   #284
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marsolan Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!...
Φαντάζομαι τα είπες και αυτά στον γιατρό;
Προσωπικά νομίζω πως καλά πάει, εκπαιδεύεται και ας είναι αυτό κάπως ανυπόφορο. Υπομονή και τηλέφωνο χωρίς δισταγμό!

Θα πρότεινα και κάψουλα προ-βιοτικών να διαλυθεί στο στόμα πριν κοιμηθεί.
Παλιά 08-01-13, 15:53   #285
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mesastoura Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι τα είπες και αυτά στον γιατρό;
Προσωπικά νομίζω πως καλά πάει, εκπαιδεύεται και ας είναι αυτό κάπως ανυπόφορο. Υπομονή και τηλέφωνο χωρίς δισταγμό!

Θα πρότεινα και κάψουλα προ-βιοτικών να διαλυθεί στο στόμα πριν κοιμηθεί.
Στον γιατρο λεω τα παντα με λεπτομερειες,οποιαδηποτε αντιδραση και ο,τι εχει αγγιξει την ψυχουλα της!!!
Χτες ξαναμιλησαμε και της εδωσε Dros 30..ετυχε την ωρα που τηλεφωνησα και ακουσε ποσο πολυ εβηχε και μου ειπε να της δωσω αλλη μια σημερα κι αν συνεχιστει αυτη η κριση βηχα να καταληξω στο flixotide!!!!!!!
Ευτυχως το παιδι δεν ξαναεβηξε ετσι παρα μονο σημερα το μεσημερι μετα το φαγητο παλι(σουπιτσα)..αλλα δεν ημουν δυστυχως παρουσα για να αξιολογησω την ενταση μιας και καμια φορα με το φαγητο συμβαινει αυτο αν στραβοκαταπιει!Κι ετσι μεχρι τωρα εχουμε αποφυγει το εισπνεομενο!!Την Πεμπτη θα την ξαναπω ωρλ να τσεκαρουμε την κατασταση της παλι!
Ποια καψουλα προβιοτικων να προτιμησω??Απο iherb κατι μιας και θα βαλω παραγγελια?
Παλιά 08-01-13, 15:59   #286
mesastoura

Προεπιλογή

Δεν ξέρω από i-herb, εγώ τελευταία παίρνω αυτές .

Βλέπω πάντως πως έχει αρκετές.
Παλιά 08-01-13, 22:32   #287
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marsolan Εμφάνιση μηνυμάτων
Fairy's mom,καλη χρονια!!
Εμπιστοσυνη εχω στον γιατρο διοτι πιστευω οτι ξερει παραπανω απο εμενα κι επισης μεχρι τωρα δεν ειχα καποια δειγματα διοτι δεν χρειαστηκαμε την Ομοιοπαθητικη παρα μονο μια φορα!Επισης μεχρι τωρα δεν υπηρχε αλλος ομοιοπαθητικος ιατρος στην πολη μας.
Πιθανολογω οτι ειναι αρκετα εμπειρος λογω του ειναι ο μονος σε μια μεγαλη πολη και επισης φοβαμαι μηπως δεν μας πιανει η αληθεια ειναι!!!
Την δυναμοποιηση 30 μας την εδωσε για Παρασκευη και την δυναμοποιηση 200 για το Σαββατο.
Την Κυριακη δυστυχως δεν τον βρηκα.
Η μικρη δεν καλυτερευσε και μαλιστα ανεβασε πυρετο παλι μεχρι 39 που δεν κατεβαινε.Το αυτακι της δεν ποναει καθολου,αυτο που την διαλυει ειναι ο βηχας τον οποιο φοβαμαι κι εγω πολυ!
Σημερα μιλησαμε με τον γιατρο..μας εδωσε Βell 1 Μ ενα το πρωι κι ενα το απογευμα και θα ξαναμιλησουμε το βραδυ..εντωμεταξυ ο πυρετος και τωρα ειναι 38.5,το παιδι ειναι πλεον κουρασμενο πολυ απο ολο αυτο και ιδιως με την μυτουλα που τρεχει απιστευτα,χτες το βραδυ παραμιλαγε..μαλλον εβλεπε καμια τεραστια συρριγγα με ορο να το κυνηγαειΕπισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!
Ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι ολη την εβδομαδα και δεν θα την στειλω παιδικο!
Θα το κανω κι αυτο με το κρεμμυδοζουμο στο αυτακι της,για να δουμε...
Κάνε ένα search εχει βάλει η Ρόζυ αναλυτικές οδηγίες για το πώς να κάνεις κομπρέσες μουστάρδας. Θα διαλύσουν τα βρογχικά. Η παιδίατρος μας το συστήνει ως πολύ αποτελεσματικό και έχει δικιο πραγματικά. Το θέμα είναι να βρεις την μαύρη μουστάρδα... Ισως να κάνει και η καφέ ή η κίτρινη, δεν ξέρω.

Επίσης μπάνια ζεστά με τον βραστήρα ανοιχτό για να δημιουργούνται υδρατμοί μέσα στο μπάνιο θα βοηθήσουν. Και μασάζ με λάδι και λεβάντα. Και πολύ καλό και το brochosan της Vogel για τον άσχημο βήχα.

Η μπελαντόνα ταιριάζει με το παραληρημα. Αλλά μήπως πλέον θέλει καμία pulsatilla με την πολύ γκρίνια? Για ρώτα τον όταν ξαναμιλήσετε. Το φαγητό μην σε αγχώνει. Ας μην φάει τιποτα. Κι εμένα 2 μερες νηστικές κα μετά το ζήτησαν από μόνες τους. Και η γιατρός μου είπε το ίδιο, αν δεν θελουν να φανε, να μην τις ταισω με το ζόρι.

Ελπίζω να βοηθήσουν τα τιπς. Σε καταλαβαίνω γιατί και το μωρό ήταν άσχημα και σήμερα επιτέλους πήγε καλύτερα. Όσο για τον πυρετό, δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά πρόσεξε το, γιατί η παιδιατρος μας δεν ανησυχουσε γιατί δεν ανεβαζε η δικιά μου υψηλό πυρετό. Αν βλέπεις ότι η συνεχίζεται η καθοδική τάση, οκ, αλλά αν ξανανεβαίνει, επικοινώνησε άμεσα με τον γιατρό σου για ενημέρωση. Ευχομαι να πάνε όλα καλά σύντομα και ο νέος χρόνος να μην συνεχιστεί όπως μας μπήκε

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-13, 22:09   #288
sirxan2002

sirxan2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bobonela Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχετε υπόψιν σας το Σύλλογο Ομοιοπαθητικών Ελλάδος? Εκεί από ό,τι κατάλαβα ανήκουν όλοι οι ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί. Εχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχο ομοιοπαθητικό που δεν έχει καμία σχέση με ιατρική? Επισκέφτηκα έναν τέτοιον και μου έκανε καλή εντύπωση. Εχετε άποψη?
επειδη πολλοι αναφέρουν οτι αυτοι οι ομοιοπαθητικοι κανουν σεμιναριακα μαθηματα και οχι κανονικά και πολλοι δεν τους εμπιστευονται, ψαχνοντας το net, επεσα οτι ο συλλογος της ελλαδας ανηκει στο ευρωπαικο συμβουλιο ομοιοπαθητικων, αλλα και στο παγκόσμιο συμβουλιο και οτι η εκπαιδευση που παρέχεται είναι βασει ευρωπαικων στάνταρ και απαγορευεται να δινεται πτυχιο απο σεμιναρια, παρα μονο απο σοβαρη τουλαχιστον τριων ετών εκπαιδευση. Και για να μπουν στην Ελλαδα στον Συλλογο ομοιοπαθητικών Ελλαδος, θα πρεπει οι αποφοιτοι να δινουν εξετασεις για να μπουν. Οσο αφορά τους γιατρους ομοιοπαθητικούς μην ξεχνατε μερικά πραγματα. Η ομοιοπαθητική δεν αποτελει ιατρικη ειδικοτητα, δεν διδασκεται απο ιατρικη σχολή αλλα απο πανεπιστημιο μηχανικων και τελος η εκπαιδευση τους ειναι μονο 2 χρόνια. Μην νομιζεται οτι κανουν 2 χρονια επειδη ειναι ηδη γιατροι και απλά γνωριζουν τα "βασικα"! Η ομοιοπαθητικη ειναι αυτοτελες συστημα και δεν εχει σχεση με την δυτικη ιατρικη οπως την γνωριζουμε σημερα ολοι, αρα οπως το καταλαβαινω εγω, οι μη γιατροι κανουν πιο πολύ εκπαιδευση. Τελος για να μην πειτε οτι ο Βυθουλκας ειναι κορυφαιος και ομως εκπαιδευει μονο γιατρους, στην σχολη του στην Αλλονησο η ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΣ Βυθουλκας εκπαιδευει και ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. Απλα λοιπον σκεφτειτε τα συμφεροντα που υπάρχουν στην Ελλαδα και θα καταλαβετε πολλά.
Ο χρήστης sirxan2002 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-13, 10:08   #289
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sirxan2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
... στην σχολη του στην Αλλονησο ... Βυθουλκας εκπαιδευει και ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ...
Το έχεις βρει κάπου γραμμένο αυτό; Εκτός αν εννοείς οδοντιάτρους.
Παλιά 10-01-13, 13:08   #290
sirxan2002

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το έχεις βρει κάπου γραμμένο αυτό; Εκτός αν εννοείς οδοντιάτρους.
Θα κοιτάξω να στο βρω. Φυσικά εγω το γνωριζω πολύ καλά γιατι μεσα στην Ακαδημία σπουδαζει με E-learning ενας πολυ καλός μου φίλος απο την Κυπρο και επίσης εχω μια αλλη καλη φιλη που ειναι και αυτη στην Αλλονησο στην μετάφραση του software που εχει ο Βυθουλκας το Vithoulkas compass. Να ξερετε το εξης, μπορει να σπουδασει ο οποιοσδηποτε στην Αλλόνησο (εκτος απο Ελληνες) και μπορει να παρουν κανονικη βεβαιωση, αρκει το κράτος απο οπου ειναι ο σπουδαστης να δινει δικαιωμα στον σπουδαστη να το ασκησει στην χωρα του. Στην Ελλαδα φυσικά που το Ελληνικο κρατος δινει το δικαιωμα να ασκησει το επαγγελμα ενας μη γιατρος, Ο Βυθουλκας δεν δινει δικαιωμα στον Ελληνα να σπουδασει.
Παλιά 10-01-13, 13:16   #291
sirxan2002

Προεπιλογή

Αν και ακομα και αν δειτε στην σελιδα της ακαδημίας στα αγγλικα δεν υπάρχει η λεξη Doctors αλλα practitioners. Και μην νομιζετε οτι δεν εχει σχέση, αλλα εχει αμεση σχεση.
http://www.vithoulkas.com/en/educati...alonissos.html

Και μην ξεχνάμε οτι ο Βυθουλκας ειναι μηχανικος και οχι γιατρος. Δεν λεω οτι δεν εχει γνωσεις, προς θεου, θεωρω οτι ειναι ενας απο τους κορυφαιους ομοιοπαθητικους, απλως πρεπει να σταματησει το παραμυθι με ποιος εχει η δεν εχει δικαιωμα να ασκησει την ομοιοπαθητικη. Ο οποιοσδηποτε εχει, αρκει να εχει παρει σωστη εκπαιδευση. Στην Ελλαδα ομως υπάρχουν γερες κλίκες.
Παλιά 10-01-13, 13:33   #292
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sirxan2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κοιτάξω να στο βρω. Φυσικά εγω το γνωριζω πολύ καλά γιατι μεσα στην Ακαδημία σπουδαζει με E-learning ενας πολυ καλός μου φίλος απο την Κυπρο και επίσης εχω μια αλλη καλη φιλη που ειναι και αυτη στην Αλλονησο στην μετάφραση του software που εχει ο Βυθουλκας το Vithoulkas compass. Να ξερετε το εξης, μπορει να σπουδασει ο οποιοσδηποτε στην Αλλόνησο (εκτος απο Ελληνες) και μπορει να παρουν κανονικη βεβαιωση, αρκει το κράτος απο οπου ειναι ο σπουδαστης να δινει δικαιωμα στον σπουδαστη να το ασκησει στην χωρα του. Στην Ελλαδα φυσικά που το Ελληνικο κρατος δινει το δικαιωμα να ασκησει το επαγγελμα ενας μη γιατρος, Ο Βυθουλκας δεν δινει δικαιωμα στον Ελληνα να σπουδασει.
Έτσι που το ξεκαθάρισες τώρα, έτσι το είχα καταλάβει και εγώ.

Νομίζω πως καλά κάνει ο Βυθούλκας και το περιορίζει έτσι στην Ελλάδα. Αν άνοιγε ο κύκλος των ασκούντων ομοιοπαθητική στην χώρα μας θα ήταν ακόμα ποιό δύσκολο από ότι είναι τώρα να έχει η ομοιοπαθητική καλή φήμη.

Όσο για τα συμφέροντα και τις κλίκες δεν γνωρίζω ώστε να σχολιάσω.

Σίγουρα υπάρχουν μη-γιατροί που ασκούν καλύτερα την ομοιοπαθητική από ότι κάποιοι γιατροί της λίστας.
Παλιά 10-01-13, 13:51   #293
sirxan2002

Προεπιλογή

Θα σε στεναχωρησω αλλα δεν το κανει ο Βυθουλκας για να κρατησει κάποιο επίπεδο. Θα μπορουσα να στο αναλύσω ακριβως τι εννοω και τι κρυβεται απο πίσω, αλλα ο χωρος αυτος δεν ειναι κατάλληλος για την ανάπτυξη κάποιων θέσεων.
Και επειδη ειπα οτι θα βρω την πηγη, παραθετω το e-learning
The conditions to become a student of the E-Learning
TERMS OF PARTICIPATION IN THE TRAINING PROGRAM OF E-LEARNING
The careful study and acceptance of all the terms below constitutes a prerequisite for the participation of the student in the training program of the International Academy of Classical Homeopathy (hereby referred to as the “Academy”), which is described below, as well as for the use of the relevant electronic platform.
CONTENT OF TRAINING PROGRAM
Within the context of its training activity, the Academy provides an e-learning training program in the area of Classical Homeopathy, which has been exclusively based on the tutoring of Professor George Vithoulkas and has been developed in accordance with the principles of Classical Homeopathy. In order to achieve the aforementioned aim, the Academy has created a special “Training Internet Site” (e-learning platform), which can offer remote access to parties who are interested in participating in the aforementioned e-learning program from any country in the world (apart from Greece - those residing within the Greek Territory are expressly excluded from participating in the training program. For the Greek Doctors and Dentists there is a Master of Science Program in Classical Homeopathy at the University of the Aegean http://www.syros.aegean.gr/homeopathy).
Παλιά 12-01-13, 11:12   #294
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προσωπικά θεωρώ μεγάλη ασφάλεια αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όσο χαρισματικός να ήταν κάποιος μη ιατρός σαν ομοιοπαθητικός δεν θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ (πλην του Βυθούλκα ο οποιός έχει τεράστια πείρα και ειναι διεθνώς καταξιωμένος). Πως μπορεί κάποιος να αξιολογήσει εργαστηριακές εξετάσεις ή να σου προτείνει συμβατικό φάρμακο όταν πρέπει, ή να έχει την γνώση της χρησιμοτητας της κλασσικής ιατρικής σε σοβαρές περιπτώσεις ώστε να μην σου διακόψει φάρμακα που ήδη παίρνεις; Μέσα στο νοσοκομείο Μεταξά μου είπαν υπάρχει ομοιοπαθητικό ιατρείο πόνου, έχει να κάνει με καρκινοπαθείς που λαμβάνουν ισχυρά φάρμακα πως μπορεί να το διαχειριστεί αυτό ένας μη ιατρός;
Παλιά 13-01-13, 18:19   #295
sirxan2002

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά θεωρώ μεγάλη ασφάλεια αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όσο χαρισματικός να ήταν κάποιος μη ιατρός σαν ομοιοπαθητικός δεν θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ (πλην του Βυθούλκα ο οποιός έχει τεράστια πείρα και ειναι διεθνώς καταξιωμένος). Πως μπορεί κάποιος να αξιολογήσει εργαστηριακές εξετάσεις ή να σου προτείνει συμβατικό φάρμακο όταν πρέπει, ή να έχει την γνώση της χρησιμοτητας της κλασσικής ιατρικής σε σοβαρές περιπτώσεις ώστε να μην σου διακόψει φάρμακα που ήδη παίρνεις; Μέσα στο νοσοκομείο Μεταξά μου είπαν υπάρχει ομοιοπαθητικό ιατρείο πόνου, έχει να κάνει με καρκινοπαθείς που λαμβάνουν ισχυρά φάρμακα πως μπορεί να το διαχειριστεί αυτό ένας μη ιατρός;
Δυστηχώς πολλές φορές λέγονται και ακουγονται διάφορα με τις θεραπείες απο την ομοιοπαθητική, Αν κάποιος γνώριζε βασικές γνώσεις ομοιοπαθητικής θα ηξερε οτι "οι εργαστηριακες εξετάσεις που γνωριζουν να διαβαζουν και οι μη γιατροι ετσι για την πληροφόρηση σας", είναι πολύ μικρής σημασίας για τον ομοιοπαθητικό γιατρό αλλα και για τον μη γιατρο ομοιοπαθητικό. Αν πάει ενας ασθενής με χαμηλά αιμοπετάλια στον γιατρό, οι υψηλές τρανσαμινάσες, ή μεγάλη περιεκτικότητα στο αίμα του με πλάσμα απο το κανονικό κ.α, ο ομοιοπαθητικός ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ εκει πανω την θεραπεία. Υπάρχουν αλλα στοιχεία που θα κοιτάξει. Δυστηχως, ετσι σας εχουν περάσει οτι πρέπει να ειναι ενας ομοιοπαθητικός, ενας γιατρος, γιατι μόνο ετσι θα κρατανε το μαγαζι τους ανοιχτό. Ευχομαι σε εσας που πιστευετε οτι η ομοιοπαθητική πρέπει να ασκηται απο γιατρους, καλή σας τύχη και ευχομαι να μην σας δημιουργήσουν μεγαλη καταπίεση.
Οσο αφορά τον βυθουλκα, υπάρχουν επίσης μεγαλοι ομοιοπαθητικοι που δεν ειναι γιατροι και εχουν δημιουργησει μεγαλους δρομους μεσα στην ομοιοπαθητικη. Εσεις ομως οτι και να σας πουμε, θα συνεχίσετε να πιστευετε το ίδιο, αρα να ειστε καλά και να γράφετε οσο μπορειτε περι ομοιοπαθητικής αφου ετσι και αλλιως η αλήθεια ειναι πολύ μακρια.
Παλιά 14-01-13, 16:41   #296
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατί είσαι τόσο ειρωνικός/η; δηλαδή εμείς που ξεκινήσαμε την ομοιοπαθητική χωρίς να έχουμε ψάξει τα εναλλακτικά με διδακτορικό έπρεπε να παμε να πέσουμε με τα μουτρα στην πρώτη ταμπελα βοτανολόγος/ομοιοπαθητικός/ρεφλεξολόγος/ιριδολόγος κοκ;
Εχω ενα πρόβλημα διαβαζω κάπου τυχαία για την ομοιοπαθητική αλλά δεν θέλω να ρισκάρω και την υγεία μου....δεν ειναι λογικο να κατευθυνθώ κάπου που θα αισθάνομαι πιο σίγουρα; κάπου που θα έχει σπουδάσει ενας άνθρωπος και δεν θα έχει κάνει σεμινάρια δι αλληλογραφίας;
Βλέπω και στο facebook κάτι σεμινάρια ομοιοπαθητικής με edit admin πχ και λέει ομοιοπαθητική και αστερισμοί κτλ....ε τώρα δεν θα γελάσω; θα πάρω σοβαρά μια τέτοια σχολή; γιατι κι εκεί αμα τους πεις το παραπάνω θέμα για το ποιοι πρέπει να την ασκούν έχουν τις ίδιες απόψεις με εσένα.
Εγω κρίνω πάντως τον γιατρό και την ομοιοπαθητική από τα αποτελέσματα της, δεν ήξερα, δοκίμασα είδα αποτέλεσμα, τέλος.
Ζω στο 2013 και δεν θα κάτσω να υποφέρω και οταν μου πουν πάρε παυσίπονο, αντιβίωση κτλ δεν θα τρελαθώ ούτε θα πω απα πα πα ξου ξου θα πέσει το υγρό πυρ να με κάψει. Μια μέση λογική ειναι για μένα η πιο σωστή οδός.
Παλιά 08-02-13, 21:14   #297
Eudokia

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ομορφη παρεα σας. Σας διαβαζω - παρακολουθω - μελεταω πολυ καιρο και η αληθεια ειναι οτι σας "θαυμαζω" και λιγακι για τις γνωσεις στη ομοιο. Εγω ειμαι πολυ νεα στο κλαμπ και γραφω για πρωτη φορά. Ειπα να σας πω κι εγω την μικρη μου εμπειρια απο την ομοιο και να ακουσω (μαλλον διαβασω) τις γνωμες και τις συμβουλες σας. Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη για να μην σας κουρασω Λοιπόν ξεκινησα την κορη μου (3 ετων) τον Νοεμβρη, καθως μετα απο μια ιωση (παμε παιδικο) εβηχε 2 μηνες. Καθε βραδυ...εβηχε. 2 φορες αναγκαστηκαμε να της δωσουμε SOLDESANIL (Κορτιζονη), γιατι δεν σταματουσε ο βηχας. Παραλληλα επαιρνε και κοκκια singulair καθε βραδυ. Ο ομοιο της εδωσε cina. Απο τοτε τα περναει ολα στο φτερο. Ο βηχας δεν εχει εξαφανιστει...αλλα δεν ξαναεκανε κριση ποτε. Εχει ενα βηχαλακι του τυπου να βηξει 5 φορες ολη νυχτα. Εγω ξεκινησα Δεκεμβρη για πυωδη αμυγδαλιτιδα που με ταλαιπωρει απο παιδι και εχω παρι εκατο αντιβιωσεις, και για πονοκεφαλους υψηλης εντασης και συχνοτητας. Μου εδωσε pulsatila. 15 μερες μετα με πιανει αμυδραλιτιδα με 40 πυρετο. Μου δινει μια belladona και για 4 μερες εναλαξ mercury και hepat (ελπιζω να τα γραφω σωστα). Την 3η μερα το πρωι ημουν απυρετη. Και η αντιβιωση παντα τηνν 3η μερα με επιανε. Επαθα ενα ευχαριστο σοκ. Οι πονοκεφαλοι μου ειναι πολυ μικροτεροι και σε ενταση και σε συχνοτητα και σε διάρκεια. Μετα απο αυτα τα θετικά σημαδια λοιπον, χθες πήγα και τον γιο μου, 15 μηνων, ο οποιος εδω και 2-3 μηνες ταλαιπωρειται απο αλλεργικη ρινιτιδα και σε μικροτερο βαθμο απο τοπικη δερματιτιδα. Του εδωσε μονο μια καψουλα Calcarea Sulphurica 1M. Λιγο δεν ειναι ? Λεω τωρα εγω η ασχετη ! Θα την παρουμε αυριο το πρωι, ενω ηδη σταματησαμε το aerius και τα singulair που παιρναμε μονιμα. Ελπίζω συντομα να εχω ευχαριστα νεα να σας μεταφερω.
Οι προβληματισμοι μου τωρα :
1ον δεν μας εχει απαγορεψει τιποτα απο ολα αυτα που συνηθως απαγορευουν οι ομοιο... (μεντα, κανελα κλπ.) Ακομη και για μενα μου ειπε οτι μπορω να πινω οτι καφε θελω , απλα μονο εναν την ημερα.
2ον Η ανταπόκριση ειναι λιγο καθυστερημενη. Αλλα δεν ξερω μηπως αυτο συμβαινει με ολους τους ομοιο. Ραντεβου βρισκω σε 15 μερες απο την ωρα που θα τηλεφωνησω. Σε επειγουσες καταστασεις, πχ. γαστρεντεριτιδα της κορης μου, πηρα τηλ στις 10 το πρωι, και μου απαντησανε για το ποιο φαρμακο θα της δωσω στις 7 το απογευμα, οταν τα συμπτωματα ειχαν ηδη σταματησει. Σιγουρα εχω κι αλλες αποριες αλλα τωρα δεν θυμαμαι...! Καλως σας βρηκα και θα περιμενω νεα σας !
Ο χρήστης Eudokia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-13, 12:23   #298
mesastoura

Προεπιλογή

Ευχαριστούμε Ευδοκία για τα καλά σου νέα. Σχετικά με τους προβληματισμούς σου:
1/ Το έχω ακούσει και από άλλον αυτό εδώ στην Αθήνα.
2/ Γενικά η ανταπόκριση είναι ένα θέμα. Σημαντικό όμως είναι επίσης να βρίσκει το σωστό φάρμακο και από ότι φαίνεται ο δικός σας το κάνει με την 1η.
Καλή συνέχεια, υπομονή και πίστη στην δύναμη του οργανισμού για ίαση.
Παλιά 11-02-13, 21:56   #299
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Mesastoura ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Εσεις απο την εμεπιρια σας τι λέτε...? Να πινω καφε τελικά...ή οχι...! Επισης εχω την εξης απορια. Στην κορη μου εδωσε cina, σαν ιδιοδυγκρασιακο, διοτι ηταν ενα παααρα πολυ γκρινιαρικο παιδι και αρκετα δυστροπο. Απο τοτε που το παιρνει εχει ηρεμησει παρα πολυ (αυτο μου διεφυγε στο προηγουμενο ποστ μου). Τωρα λοιπον που δεν ειναι πια τοσο γκρινιαρα, θα πρεπει να της αλλαξει ιδιοσυγκρασιακο...'?
Παλιά 12-02-13, 11:43   #300
mesastoura

Προεπιλογή

Αν συνεχίσετε ομοιοπαθητική λογικά κάποια στιγμή, μετά από αναλυτική επίσκεψη, θα τις το αλλάξει σε κάτι άλλο.
Αλλά ... ένα είναι το ιδιοσυγκρασιακό και δεν νομίζω ότι αλλάζει.

Για τον καφέ αν μπορείς κόψε τον, καλό θα κάνεις στον εαυτό σου. Διάβασε και τα άλλα άρθρα στο ίδιο μέρος αν και όταν βρεις χρόνο.
Εγώ τον έχω κόψει 13 χρόνια τώρα αν και δεν είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος. Την γυναίκα μου την χαλάει ιδιαίτερα.
Παλιά 12-02-13, 13:25   #301
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απλα σκεφτηκα οτι τα παιδια μεγαλωνοντας...αλλαζουν οπότε...μπορει να αλλαξει κι αυτο. Οσο για τον καφε...θα διαβασω αυτα που παραθετεις.... Απο τη μια δεν ειμαι εξαρτημενη απο τη καφεινη...αλλα απο την αλλη ενα καφεδακι την μερα μ'άρεσει , το απολαμβανω. Οπως πολυ σωστα σημειωνεις και στην υπογραφη σου...παν μετρον αριστο ! Και εγω προσπαθω να εχω μετρο σε ολα...! Τα νεοτερα απο την ομοιο για μενα ειναι οτι επαθα λουμπαγκο και μου εδωσε 2 καψουλες rush tox των 200. Μερα με την μερα (με επιασε το Σαββατο) ο πονος υποχωρει αισθητα. Δεν ξερω αν βοηθησε η ομοιο ή θα περνουσε ετσι κι αλλιως ...! Ο χρόνος θα δειξει !
Παλιά 12-02-13, 14:47   #302
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eudokia Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δεν ξερω αν βοηθησε η ομοιο ή θα περνουσε ετσι κι αλλιως ...! Ο χρόνος θα δειξει !
Μπά, δεν θα δείξει ο χρόνος
Αυτό είναι ένα ερώτημα που πλανάται στην ατμόσφαιρα πολύ καιρό και θα συνεχίσει να το κάνει
Παλιά 12-02-13, 21:00   #303
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για κατσε...τι εννοεις τωρα...? γιατι με προβληματισες ! Εγω απο τη μερια μου...δεν δεχομαι "τυφλα" την ομοιοπαθητική...απλα γιατι δεν εχω ακομη βγαλει ασφαλη συμπερασματα...! Απο την αλλη ομως ειμαι παντα προθυμη να δοκιμασω μια θεραπευτικη οδο, που δεν φορτωνει εμενα και κυριως τα παιδια μου με χημικα φαρμακα...! Επισης δεχομαι απολυτα οσους την ασπαζονται "με τα χιλια" απο τη στιγμη που βρηκαν ετσι την υγεια τους. Και δεν μιλαω μονο για εσας εδω στο φορουμ, αλλα και για ανθρωπους που γνωριζω προσωπικά. Πάντως το σιγουρο ειναι οτι θα της δωσω (της ομοιπαθητικης) αρκετες ευκαιριες. Παρεπιπτοντως η κορη μου παλι βηχει πολυ, ειδικα οταν κοιμαται...! Μου ειπε ο ομοιο να της δωσω μια καψουλα Drosera 200. Για να δουμε...θα την σκαπουλαρουμε κι αυτη τη φορα !!!!????
Παλιά 13-02-13, 09:50   #304
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπά, δεν θα δείξει ο χρόνος
Αυτό είναι ένα ερώτημα που πλανάται στην ατμόσφαιρα πολύ καιρό και θα συνεχίσει να το κάνει
Αυτό που θέλω να πω είναι απλά πως δεν γνωρίζουμε τι θα γινόταν αν παίρναμε άλλον δρόμο/απόφαση μια δεδομένη στιγμή. Γνωρίζουμε τι απόφαση πήραμε και τι έγινε αλλά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε σχετικά με το τι θα γινόταν αν παίρναμε μια άλλη απόφαση ή δεν κάναμε τίποτα φαρμακευτικό και κάναμε π.χ. νηστεία ή ειδική διατροφή ή τίποτα τίποτα.

Επίσης η ομοιο δρα με ήπιο τρόπο οπότε είναι δύσκολο να είσαι βέβαιος. Έχω ανεβάσει και εδώ ένα σχετικό άρθρο.
Παλιά 13-02-13, 13:17   #305
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ενταξει...ολο και κατι "επιασα" απο το αρθρο που παρεθεσες, αλλα οχι και ολα. Δυστυχως τα αγγλικά μου δεν ειναι καλου επιπέδου. Σ'ευχαριστω παντως !
Παλιά 13-02-13, 14:23   #306
mesastoura

Προεπιλογή

Πρέπει να υπάρχει και μεταφρασμένο κάπου εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...homeonews.html

Ίσως να το έχω παραθέσει και παλαιότερα...
Παλιά 14-02-13, 11:00   #307
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Mesastoura Ευχαριστω ! Εισαι θησαυρός...! Να σε ρωτησω κατι...? Αν θιυμαμαι καλά απο παλιοτερα ποστ σου εχεις αλλεργικη ρινιτιδα. Επειδη εχει ο γιος μου, ηθελα να σε ρωτησω. Εκτος απο το ιδιοσυγκρασιακο σου φαρμακο , σε περιοδους εξαρξης παιρνεις κάτι 'άλλο ? Υπάρχει κατι που σε βοηθησε...και χρησιμοποιουσες συπληρωματικά ? Π.χ. κάποιο φυτικο σκευασμα ?
Παλιά 15-02-13, 10:31   #308
mesastoura

Προεπιλογή

Όχι, μόνο ομοιοπαθητική έκανα τότε. Τώρα θα ψαχνόμουν διατροφικά ψάχνοντας και τροφές με προβιοτικά ή κατευθείαν κάψουλες.
Μιας και μύτη, λαιμός & αυτιά είναι όλα συνδεδεμένα θα σκεφτόμουν να ακολουθήσω τις συμβουλές εδώ:
Παράθεση:
1. My child got strep throat with high temperature, and my doctor has prescribed antibiotics. What should we do? Will the antibiotics destroy all our efforts with GAPS?

There are situations when antibiotics are necessary, and Strep throat is usually one of those situations. It is important to take streptococci under control, as they can trigger an autoimmune reaction in the body leading to damage of heart valves. Just make sure to give your child plenty of probiotics and immune-boosting foods during the illness and after it.

Probiotics: open a capsule of a probiotic and pour the powder on your child’s tongue after every meal and at bedtime. This will help to populate your child’s throat with beneficial bacteria, so they will take streptococci under control now and prevent any new infections in the future.

Food: during the infection feed you child lots of hot chicken stock and chicken soup with kefir, yoghurt or sour cream added. Do not give your child anything cold until the throat is much better. So, no raw fruit or vegetables, no salads, no baking and no cold drinks; only hot soup, hot camomile tea with raw honey, well-cooked fatty gelatinous meat (cooked in water) and eggs with onion. Here is an immune boosting recipe to use during any infection, particularly in the throat: fry 2-3 eggs in generous amounts of goose or duck fat (or any other animal fat) so the whites are gently cooked and the yolks are left runny; slice large white onion and cook in generous amounts of animal fat under a lid for about 20 minutes, until the onion is soft and sweet; serve the eggs and the onion together with all the fat, which they were cooked in, and pour some cold-pressed olive oil on top. This dish is very gentle and soothing on the throat, the fat and the egg yolks will dissolve any damaged tissues and help to remove them; the eggs, fat and cooked onion feed the immune system locally in the throat, and boost systemic immunity as well. Give this dish to your child twice a day, and the sore throat will melt away quite quickly. This is food that should be given to patients in hospitals, whose tonsils have just been removed.
http://www.gaps.me/preview/?page_id=32
Για προβιοτικά μπορείς και από Ελλάδα.
Από την άλλη, ξαναγυρνώντας στην ομοιοπαθητική, ίσως να είναι die-off και να πρέπει να μιλήσεις με τον/την γιατρό και ίσως σας αλλάξει την δυναμοποίηση ή το φάρμακο ή δώσει κάποιες άλλες συμβουλές.
Παλιά 15-02-13, 12:59   #309
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πω...πω με βαλες σε μεγαλα μονοπατια τωρα...! Μου εδωσε πολυ τροφη "για μελετη". Θα το ψαξω και αυτο λοιπόν !
Παλιά 19-02-13, 14:28   #310
Eudokia

Eudokia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά μετά την Drosera 200 κι αφου ο βηχας εγινε πολυ υγρος, σε 2 μερες, εξαφανίστηκε...! Πάμε καλά...!!!! Τι εγινε ομως ρε παιδια, τωρα που αρχισαμε εμεις ομοιοπαθητική εξαφανιστήκατε ολοι !???
Παλιά 19-02-13, 14:50   #311
bobonela
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ATHENS
bobonela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eudokia Εμφάνιση μηνυμάτων
Mesastoura Ευχαριστω ! Εισαι θησαυρός...! Να σε ρωτησω κατι...? Αν θιυμαμαι καλά απο παλιοτερα ποστ σου εχεις αλλεργικη ρινιτιδα. Επειδη εχει ο γιος μου, ηθελα να σε ρωτησω. Εκτος απο το ιδιοσυγκρασιακο σου φαρμακο , σε περιοδους εξαρξης παιρνεις κάτι 'άλλο ? Υπάρχει κατι που σε βοηθησε...και χρησιμοποιουσες συπληρωματικά ? Π.χ. κάποιο φυτικο σκευασμα ?
Οποιος έχει πρόβλημα αλλεργικής ρινίτιδας και κάνει ομοιοπαθητική, μπορεί να με βοηθήσει κι εμένα???? Ταλαιπωρούμε χρόνια με αυτό το θεμα, έχω πάει σε 10άδες ομοιο γιατρούς και τίποτα!! Καμιά βοήθεια??
Ο χρήστης bobonela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-13, 19:45   #312
spyni

spyni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μετα απο πολυ καιρο ξαναμπαινω και θα ηθελα τη βοηθεια σας..η κορη μου εχει ακροαστικα, εχω μιλησει με Κ. και ειμαστε στη φαση να το πολεμησουμε μεχρι αυριο μονοι με ομοιο, γλιτωνοντας ισως την αντιβιωση.ειχατε ισως αναλογη εμπειρια?εμεις πρωτη φορα αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο...καπου ειχε γραψει η αγαπημενη Rosie για ενα καταπλασμα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα...θυμαται κατι καποιος?η ισως ξερετε κατι που θα μπορουσα να δοκιμασω-εννοω πρακτικη ιατρικη- για να τη βοηθησω?σημειωτεον δε βηχει πααρα πολυ...τη διαγνωση για ακροαστικα τυχαια την καναμε...
Ο χρήστης spyni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-13, 22:02   #313
geonik

Το avatar του χρήστη geonik

Περιοχή: Μεσσηνία
geonik ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spyni Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο πολυ καιρο ξαναμπαινω και θα ηθελα τη βοηθεια σας..η κορη μου εχει ακροαστικα, εχω μιλησει με Κ. και ειμαστε στη φαση να το πολεμησουμε μεχρι αυριο μονοι με ομοιο, γλιτωνοντας ισως την αντιβιωση.ειχατε ισως αναλογη εμπειρια?εμεις πρωτη φορα αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο...καπου ειχε γραψει η αγαπημενη Rosie για ενα καταπλασμα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα...θυμαται κατι καποιος?η ισως ξερετε κατι που θα μπορουσα να δοκιμασω-εννοω πρακτικη ιατρικη- για να τη βοηθησω?σημειωτεον δε βηχει πααρα πολυ...τη διαγνωση για ακροαστικα τυχαια την καναμε...
Ο μικρος μου παρουσιασε πολλες φορες το χειμωνα βηχα και ακροαστικα (λογω παιδικου σταθμου) ελαφρας μορφης και δεν χρειαστηκε αντιβιωση. Με την ομοιοπαθητικη τα αντιμετωπισαμε μια χαρα!!!
Περαστικα σας .
Παλιά 09-05-13, 22:40   #314
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spyni Εμφάνιση μηνυμάτων
spyni ήταν κομπρέσες με σπόρους μαύρης μουστάρδας. Εγώ το έκαν σ' εμένα και καίει πάρα πολύ, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό. Δεν είχα μαύρη μουστάρδα, αλλά ξανθιά μουστάρδα σε σκόνη κι όμως έκανε δουλειά. Μπες στο θέμα της γκαπσ έχει εκεί τη συνταγή νομίζω... περαστικά σας.

Επίσης βάλε το παιδί σε μπάνιο με υδρατμούς και φρόντισε να έχεις ρίξει είτε λεβάντα (αν είναι βράδυ) είτε ευκάλυπτο (προκαλεί υπερδιέγερση) είτε θυμα΄ρι.

Υπάρχει ένα μίγμα βοτάνων στο κατάστημα Άρκευθος στην Καλλιθέα (δε θυμάμαι πού μένεις) για το βήχα με θυμάρι λιναρόσπορο, αλθαία κα ιδε θυμάμαι τι άλλο και άλλο ένα στο Μανδραγόρα στον Πειραιά που λέγεται βήχιο.
Παλιά 10-05-13, 15:44   #315
spyni

spyni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geonik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μικρος μου παρουσιασε πολλες φορες το χειμωνα βηχα και ακροαστικα (λογω παιδικου σταθμου) ελαφρας μορφης και δεν χρειαστηκε αντιβιωση. Με την ομοιοπαθητικη τα αντιμετωπισαμε μια χαρα!!!
Περαστικα σας .
σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση, η μικρη ειναι ηδη τρεις μερες μονο με ομοιο και ο ιδιος ο Κ. μου ειπε αν και σημερα που θα την παω για να την ακροαστει ο γιατρος εχει ακομη να δωσω τελικα αντιωιωση, διοτι οπως μου ειπε κυκλοφορει αρκετα η ατυπη μνευμονια διχως σχεδον καθολου ακροαστικα ευρηματα..ελπιζω να τη γλιτωσουμε και εμεις...σε ευχαριστω πολυ, παιρνω κουραγιο!!
Παλιά 10-05-13, 15:49   #316
spyni

spyni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
spyni ήταν κομπρέσες με σπόρους μαύρης μουστάρδας. Εγώ το έκαν σ' εμένα και καίει πάρα πολύ, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό. Δεν είχα μαύρη μουστάρδα, αλλά ξανθιά μουστάρδα σε σκόνη κι όμως έκανε δουλειά. Μπες στο θέμα της γκαπσ έχει εκεί τη συνταγή νομίζω... περαστικά σας.

Επίσης βάλε το παιδί σε μπάνιο με υδρατμούς και φρόντισε να έχεις ρίξει είτε λεβάντα (αν είναι βράδυ) είτε ευκάλυπτο (προκαλεί υπερδιέγερση) είτε θυμα΄ρι.

Υπάρχει ένα μίγμα βοτάνων στο κατάστημα Άρκευθος στην Καλλιθέα (δε θυμάμαι πού μένεις) για το βήχα με θυμάρι λιναρόσπορο, αλθαία κα ιδε θυμάμαι τι άλλο και άλλο ένα στο Μανδραγόρα στον Πειραιά που λέγεται βήχιο.
κοριτσι μου σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ!!θα την ψαξω τη συνταγη για μελλοντικη χρηση, την εψαχνα ως καταπλασμα με σιναποσπορο και δεν εβρισκα κατι...δεν τη θυμομουν καθολου...οσο για το βηχιο που λες θα το ψαξω και αυτο, μενω πια Κερκυρα μονιμα και εχω χασει πολλα, και απο το νημα εδω και απο τις ευκολιες του να βρισκω πραγματα...
με υδρατμους και ευκαλυπτο την περασε ο γιος μου και ομοιο εννοειται με μια πολυ πολυ ασχημη βρογχιτιδα οταν ηταν 6 μηνων....
Παλιά 30-10-13, 15:45   #317
bourboulithra

Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
bourboulithra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Πρόσφατα ξεκίνησα ομοιοπαθητική και έχω να πω πως έχω δει πολύ μεγάλη βελτίωση πριν ακόμη ολοκληρωθεί η θεραπεία. Είχα μεγάλο θέμα με αλλεργίες και κυρίως ρινίτιδα. Δεν μπορούσα να πάω πουθενά όπου υπήρχε γρασίδι χωρίς να φτερνίζομαι. εάν μάλιστα έπρεπε να μείνω κιόλας μόνο με αντισταμινικά. τώρα έχουν περάσει 3 μήνες και δεν έχω πάρει τίποτα. είχα θέμα με τα βρογχικά και προς το παρόν δεν με έχει επηρεάσει ούτε η αλλαγή του καιρού ή η έκθεση μου σε φυτά στα οποία είμαι αλλεργική. Είμαι ακόμη σε θεραπεία για την αντιμετώπιση και κάποιον ακόμη θεμάτων αλλά αισθάνομαι πολύ καλύτερα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι παρόλα αυτά. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο βοηθάει η ομοιοπαθητική όταν προσπαθείς να χάσεις βάρος?Ρωτάω μιας και κάνω παράλληλα προσπάθεια να αδυνατίσω με τη βοήθεια διαιτολόγου αλλά έχω μπλοκάρει. Με τη γιατρό που έχω συζητήσει σχετικά μου επανέλαβε ένα τεστ δυσανεξίας και για ένα μήνα έχω κόψει τη γλουτένη. Αισθάνομαι καλύτερα αλλά όπως και να έχει είναι για ένα μήνα.

Ο χρήστης bourboulithra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-13, 08:56   #318
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

bourboulithra εμενα που ειχε μπλοκαρει ο μεταβολισμος και ειχα κολλησει στα κιλα με ξεμπλοκαρε και επεσα
Παλιά 12-11-13, 16:11   #319
neraides

Το avatar του χρήστη neraides

neraides χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε παιδιά εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε την βοήθεια σας.

Έκανα Όμοιοπαθητική τα τελευταία χρόνια με δύο κλασσικούς θεραπευτές (Ομοιοπαθητικούς που δεν είναι γιατροί) και μετέπειτα δύο γιατρούς ομοιοπαθητικούς. Ο λόγος αυτών των εναλλαγών είναι λόγο μακρόχρονων επαγγγελματικών μετακινησεων. Ήμουν εξαιρετικά ικανοποιημένη και απο τους δύο. Ήμουν πάντα ένα άτομο βασανισμένο με την υγεία μου, με αμέτρητα φάρμακα στο σώμα μου χωρίς να βρίσκω άκρη. Να είναι καλά και οι δύο τους πραγματικά. Στην ίδια πήγαινε και ο γαμπρός μου, με την αδερφή και την μαμά μου. Τους βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ!

Έλα όμως που η θεραπεύτρια μου έφυγε με την οικογένεια της για επαρχία και μετακόμισα και εγώ με τον άντρα μου εκτός, και μείναμε ξεκρέμαστοι!

Τι να κάνω και εγώ, μπήκα στην επίσημη λίστα των γιατρών που βάζετε εδώ, βρήκα έναν για όταν είμαι Αθήνα και πήγαν και οι δικοί μου, και έναν για μένα στην πόλη που μένω τώρα. (Δεν λέω που γιατί στην πόλη μου μόνο ένας είναι, δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω.)

Ρε παιδιά καμία σχέση! Και το είδα και το βλέπω και σε εμένα, και στα παιδιά μου, και στους δικούς μου.

Οι δύο θεραπευτές που είχα και ήταν και οι δύο σπουδασμένοι στην Όμοιο της Βρετανίας, έδιναν λίγα φάρμακα τον μήνα. Σπανίως να αλλάζαμε, και αν ήταν απαραίτητο για παραπάνω, δεν ήταν πάνω απο 3-5 κάψουλες τον μήνα! Το ίδιο σε άλλη δυναμοποίηση, ή διαφορετικό με απόσταση ημερών Τα αποτελέσματα πάντα άμεσα και παράπονο δεν είχε κανένας μας.

Με τους δύο γιατρούς (τον ένα στην Αθήνα και τον άλλο στην πόλη μου), δεν ξέρω τι να πω, αυτοί έχουν τα όμοιο, όπως τα κλασικά χαπάκια! Τα χάπια να πηγαίνουν σαν καραμέλες, και τα όμοιο να αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι και να πρέπει να παίρνεις και άλλα. Δουλειά δεν κάνει κανένα τελικά,τρώω την καζούρα απο όλους, και στο τέλος χαίρι δεν γίνεται! Η τσέπη που, έχει αδειάσει εκεί που ποτέ δεν έδινα πάνω απο 10 ευρώ τον μήνα. Μην κάτσω και σας αναφέρω περιστατικά τώρα και κουράζω, πάντως παράπονα έχουμε όλοι, και με πειράζει που δεν βλέπω αποτέλεσμα στις ιώσεις των παιδιών ενώ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα παλαιότερα!

Τι γίνεται ρε παιδιά; Και επειδή άρχισα να ξυπνάω και να το ψάχνω, και επειδή ξεψάχνισα και ότι έχετε γράψει όλοι στα θέματα της Όμοιο, πέραν απο κάποιους που ξέρουν οτι η πολυφαρμακία δεν πρέπει να υφίσταται στην Ομοιοπαθητική, διάβασα και μηνύματα μανάδων που γράφουν πως τα παιδιά τους παίρνουν όμοιο κάργα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Σας παρακαλώ ρε παιδιά, δώστε μου τα φώτα σας και συστήστε μου επιτέλους έναν ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικό στην Αθήνα! Δεν με ενδιαφέρει να είναι γιατρός γιατι ειδα τελικα οτι πολλοι γιατροι ειναι μεν όμοιο αλλά την εξασκουν όπως και την συμβατική και απλά συμπληρωνουν πελατεία. Εγώ είδα καλό απο θεραπευτές των σχολών της Ευρώπης και όχι απο γιατρούς εδώ. Σαφώς μπορεί να έτυχε, νομίζω όμως πως έξω την κατανοούν καλύτερα γιατί στο εξωτερικό κατέχουν το θέμα εδώ και δεκαετίες. Στην Ομοιοπαθητική δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός, είναι άλλος ο χειρισμός και θέλει τέχνη και χρόνο. Αλλά βέβαια για να είμαι δίκαιη, οι θεραπευτές να ειναι άτομα σοβαρα και οχι κατι ατομα που βαφτιζονται ομοιοπαθητικοι θεραπευτες και μπλεκουν ρέικι, ιριδολογίες, βουδισμους και άλλα περίεργα που καμία σχεση δεν έχουν με σοβαρή θεραπεία. Στην Ελλάδα όλα μια ζωή γίνονται τουρλουμπούκι.

Δώστε και σώστε παιδιά. Πέρασα επιλόχειο στεγνά, και τα παιδιά μου τα τρώνε οι ιώσεις! Να ωφεληθεί και η οικογένεια μου που είδε τόσο καλό. Βοηθήστε!

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Ο χρήστης neraides δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-13, 23:38   #320
BOBOLINOS

Το avatar του χρήστη BOBOLINOS

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to BOBOLINOS
Προεπιλογή

neraides σου στέλνω απάντηση στο πμ σου.
Ο χρήστης BOBOLINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές