Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-07-12, 09:40   #201
bobonela

Περιοχή: ATHENS
bobonela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα με την Yogini!
Ούτε που θα πλησίαζα κάποιον ομοιοπαθητικό
χωρίς να είναι πρώτα γιατρός.

Αυτοί που δεν είναι γιατροί, είναι επιφανειακοί, ερασιτέχνες -ομοιοπαθητικοί.
Καλημέρα, όσον αφορά στο συγκεκριμένο γιατρό που αναφέρομαι, δεν έχει κάνει σεμινάρια ομοιο, έχει σπουδάσει ομοιο στο Λονδίνο σε κάποιο (δε θυμάμαι) Κολλέγιο και έχει εξασκήσει εκεί ομοιο.
Θέλω να πω ότι υπάρχουν κάποιοι ομοιο που δεν έχουν ιατρική ειδικότητα, γιατί φαντάζομαι ότι δεν είναι απαραίτητη τελικά. Οι γνώσεις της πρακτικής ομοιο προφανώς είναι συγκεκριμένες. Λέω τώρα εγώ....
Ούτε εμένα μου έχει τύχει έως τώρα τέτοια περίπτωση, αλλά μάλλον όσοι είναι στο Σύλλογο Ομοιο Ελλάδος δεν είναι γιατροί, αλλά ασκούν την Ομοιο κανονικά. Αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο.
Πάντως μου έκανε πολλή καλή εντύπωση ο γιατρός αυτός.
Ο χρήστης bobonela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-07-12, 10:23   #202
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BOBOLINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
και με συγχωρείς πολύ είχες τόσες ώρες το παιδί να βήχει χωρίς να δώσεις κάτι ?μπράβο σου μεγάλο σθένος έχεις.Υποθέτω πως αν πήγαινες σε άλλο γιατρό θα σου έδινε κάτι για τον βήχα να μην ταλαιπωρείται το παιδί άδικα....
Μια μικρή ένσταση εδώ, ο βήχας δεν είναι ταλαιπωρία. Είναι η συνήθως σωστή, άμυνα του οργανισμού.
Παλιά 03-07-12, 10:32   #203
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνώ απόλυτα με την Yogini!
Ούτε που θα πλησίαζα κάποιον ομοιοπαθητικό
χωρίς να είναι πρώτα γιατρός.

Αυτοί που δεν είναι γιατροί, είναι επιφανειακοί, ερασιτέχνες -ομοιοπαθητικοί.

Και δεν πάω καλύτερα σε αστρολόγο....
και να μου πει το μέλλον της αρρώστιας μου??
Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Όταν ο Βυθούλκας επέμενε σε αυτό είχε τους λόγους του, υποψιάζομαι την έλλειψη οργάνωσης στην Ελλάδα. Ταυτόχρονα ήθελε να διαφυλάξει την φήμη της ομοιοπαθητικής.
Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν μη-γιατροί ομοιοπαθητικοί που είναι καλύτεροι από πολλούς γιατρούς. Συχνά είναι και φθηνότεροι. Για μένα θα πήγαινα, για τα παιδιά μου μάλλον όχι.

Παράθεση:
ΥΓ: Ψάχνω αυτό τον καιρό για κάποιον ομοιοπαθητικό-κτηνίατρο για τον γατούλη μας.
Έχετε μήπως κανέναν υπόψη σας?

Έχει πάθει σύνδρομο ουλο-στοματίτιδας και με την συμβατική κτηνιατρική
δεν γίνεται τίποτα.
Σκέφτηκα μήπως με την ομοιοπαθητική τον σώζαμε....

Εχω βρει αυτούς
http://www.kloukaki.gr/index.php?q=el/node/35
http://www.agorainfo.gr/antoniou-per...tiniatros.html

Έχω κρατήσει αυτά τα στοιχεία από τότε που είχαμε γάτο:
Παράθεση:
ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΤΜΟΥ 2 & ΙΛΙΣΟΥ - ΜΟΣΧΑΤΟ, 17675 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109569587

ΦΕΡΛΕΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΑΗ 48 - ΜΟΣΧΑΤΟ, 18345 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109400130
Όχι δεν χρειάστηκε να πάω σε κάποιον από αυτούς.
Παλιά 03-07-12, 12:16   #204
BOBOLINOS

Το avatar του χρήστη BOBOLINOS

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to BOBOLINOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mesastoura Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή ένσταση εδώ, ο βήχας δεν είναι ταλαιπωρία. Είναι η συνήθως σωστή, άμυνα του οργανισμού.
Καλημέρα όταν λέω ταλαιπωρία εννοώ να μην μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ το παιδί και μαζί με αυτό και εγώ ,κατά τ΄άλλα είναι όντως έτσι αφού εγώ όταν ακούω τον μικρό να "γεμίζουν" οι βρόγχοι δεν του δίνω τπτ έτσι ώστε να προκαλούνται συσπάσεις και να απορρίπτεται από τις "κυψέλες" ως φλέμα,κάπως έτσι μου το εξήγησε ο παιδίατρος μας....αλλά για το βράδυ δε τον αφήνω έτσι.
Ο χρήστης BOBOLINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-12, 15:27   #205
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Έχω κρατήσει αυτά τα στοιχεία από τότε που είχαμε γάτο:

Παράθεση:
ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΤΜΟΥ 2 & ΙΛΙΣΟΥ - ΜΟΣΧΑΤΟ, 17675 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109569587

ΦΕΡΛΕΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΑΗ 48 - ΜΟΣΧΑΤΟ, 18345 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109400130

Όχι δεν χρειάστηκε να πάω σε κάποιον από αυτούς.

Τους πήρα και δυστυχώς ασκούν μόνο την συμβατική.
Κρίμα!
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 19:45   #206
mesastoura

Προεπιλογή

Συγνώμη αλλά όπως φαίνεται δεν είχα σημειώσει σωστά. Μπορείς να πάρεις το κέντρο στο Μαρούσι και να ρωτήσεις την γραμματεία. Υπάρχουν τουλάχιστον 2.
Παλιά 04-07-12, 21:54   #207
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bobonela Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχετε υπόψιν σας το Σύλλογο Ομοιοπαθητικών Ελλάδος? Εκεί από ό,τι κατάλαβα ανήκουν όλοι οι ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί. Εχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχο ομοιοπαθητικό που δεν έχει καμία σχέση με ιατρική? Επισκέφτηκα έναν τέτοιον και μου έκανε καλή εντύπωση. Εχετε άποψη?
ο δικος μου ομοιο δεν ειναι γιατρος. πηγαινω απο οταν γεννησα κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη. ειναι ο 4ος ομοιο που πηγαινω κ συνεχιζω να πηγαινω για πανω απο 6 μηνες (συγκεκριμενα 3+ χρονια). νομιζω ειναι κ θεμα χημειας.

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-12, 19:27   #208
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=mesastoura;2418066]Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Όταν ο Βυθούλκας επέμενε σε αυτό είχε τους λόγους του, υποψιάζομαι την έλλειψη οργάνωσης στην Ελλάδα. Ταυτόχρονα ήθελε να διαφυλάξει την φήμη της ομοιοπαθητικής.[QUOTE]

Αυτό είναι αλήθεια. Μου έχει πει κάποια μη ιατρος ότι την είχε αποτρέψει να ασχοληθεί με την ομοιοπαθηική, γιατί θεωρούσε ότι στην Ελλάδα δεν θα την επαιρναν στα σοβαρά.

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-12, 22:02   #209
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

hello!
είχα πάει διακοπές στο Πήλιο 10 μέρες και ενω έκανα την κανονική μου θεραπεία με sulfur και πήγαινα σουπερ έπαθα ξαφνικά ψύξη στην ωμοπλάτη.....περιττό να σας πω τι πόνος, δεν μπορούσα ουτε καν να αναπνεύσω...με επιασε πανικος και ετοιμαζόμουν να φύγω γιατι δεν θα άντεχα....η γυναικολόγος μου απαγόρευσε να πάρω κάτι οπότε μονο με τον ομοιο οτι γινόταν...πραγματικά μου είπε bryonia 200ch, μου τα έφερε ο καημένος ο παππούς μου απο τον Βόλο και με την πρώτη κάψουλα άρχισε να μαζεύεται ο πόνος από την άκρη του χεριου και της πλάτης προς το κέντρο...με την δεύτερη κάψουλα άρχισα να χρησιμοποιώ το χέρι μου....εντάξει μετά πήρα άλλες δύο και έκανα και μπάνιο στη θάλασσα κανονικά. Σήμερα ομως που δεν πήρα σαν να με ξαναέπιασε κάπως αλλά ήθελα να επιστρέψω στην κανονική θεραπεία......την άλλη βδομάδα κατεβαίνω Τήνο και μια λαμπάδα θα του την ανάψω, πιάνει δεν πιάνει
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-12, 07:56   #210
elisabeth

Περιοχή: αθηνα
elisabeth χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ξεκινησα κ εγω ομοιοπαθητικη για να λυσω ενα χρονιο προβλημα-δερματικο-που με ταλαιπωρουσε πανω απο 10ετια...ηδη απο την πρωτη βδομαδα ειδα σημαντικη βελτιωση...ο ομοιοπαθητικος ειπε οτι θα χρειαστει ενα εξαμηνο για να θεραπευτω...γι αλλη μια φορα εντυπωσιαστηκα απο το αμεσο αποτελεσμα.
επισης ξεκινησε και ο νεογεννητος γιος μου...μια χαρα κ εκεινος.

our daugher 5/8/2009
our son 2/9/2012
our little girl 11/10/2014 we love you all♥
Ο χρήστης elisabeth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-12, 00:38   #211
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα!
Η κορη μου ξεκινησε ομοιοπαθητικη τον Μαρτιο που μας περασε καθως ειχε παρει συνολικα 8 αντιβιωσεις για ωτιτιδες, ομως συνεχως υποτροπιαζε και στο τελος καναμε μια "ωραιοτατη" ρηξη τυμπανου και στα δυο αυτια με μερικη απωλεια ακοης (η οποια ευτυχως επανηλθε)..
Μας ανελαβε η ΩΡΛ που την παρακολουθουσε απο ενα σημειο κι επειτα και μπορω να πω πως ειμαι απολυτως ικανοποιημενη καθως η κορη μου δεν ξαναπαρουσιασε προβλημα με τα αυτια της εκτοτε αφενος και αφετερου οσες φορες τη χρειαστηκαμε (π.χ. σε μια γαστρεντεριτιδα που περασε φετος το Καλοκαιρι, εδρασε οχι απλα αμεσα αλλα σαν κεραυνος -πηρε ΜΙΑ φορα την ιδιοσυγκρισιακη της καψουλα και εμετοι/διαρροιες σταματησαν ΑΜΕΣΩΣ)..
Απο την αλλη ο αντρας μου ξεκινησε ομοιοπαθητικη με την ιδια γιατρο λογω του δερματικου προβληματος που εχει (ψωριαση σε ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ μορφη και χρονια κατασταση) και διαφορα δεν ειδαμε καμμια απολυτως. Ουτε χειροτερεψε, ουτε καλυτερεψε.. Τη Δευτερα εχει ραντεβου στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος για περαιτερω οδηγιες.
Εγω δεν κανω ομοιοπαθητικη (δεν μπορω να ζησω χωρις καφε, ουτε καν με υποκαταστατο), οποτε δεν εχω ιδια αποψη για το θεμα..

Σε ο,τι αφορα την κορη μου ειμαι οχι απλα ευχαριστημενη... Δεν εχω λογια να περιγραψω το ποσο ευγνομων νιωθω που σταματησαμε τα φαρμακα.. Μακαρι να γινοταν κατι και με το θεμα του αντρα μου.. Ταλαιπωριεται πολυ ο καψερος...

Mesastoura (και φυσικα οποιος αλλος θελει να απαντησει) γνωριζεις μηπως γιατι δεν δουλεψε η ομοιο στο θεμα του αντρα μου; Καναμε κατι λαθος εμεις; Πρεπει να κανει πιο "επιθετικη" θεραπεια; Τι προτεινετε;
Παλιά 23-09-12, 15:16   #212
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sweet_february Εμφάνιση μηνυμάτων
Mesastoura (και φυσικα οποιος αλλος θελει να απαντησει) γνωριζεις μηπως γιατι δεν δουλεψε η ομοιο στο θεμα του αντρα μου; Καναμε κατι λαθος εμεις; Πρεπει να κανει πιο "επιθετικη" θεραπεια; Τι προτεινετε;
O γιατρός μου είχε πει κάποτε ότι τα άτομα που έχουν ψωρίαση είναι πάρα πολύ τυχερά γιατί έχουν ένα καλό ανοσοποιητικό που ξεσπάει μέσω της ψωρίασης και όχι εσωτερικά. Και μάλιστα έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσουν καρκίνο. Έχουν κάποιους αντικαρκινικούς δείκτες ανεβασμένους, οι οποίοι πέφτουν όταν πάιρνουν ένα φάρμακο χημικό (δεν θυμάμαι ποιο) για την ψωρίαση και αυτή ξεκινάει να υποχωρεί. Οπότε μήπως να μην αγχώνεσαι τόσο για το ότι δεν "θεραπεύεται" ακόμα?

Παλιά 24-09-12, 14:21   #213
bobonela

Προεπιλογή Δύο ομοιοπαθητικά ταυτόχρονα???

Ξέρετε αν μπορώ να πάρω φάρμακα από δύο ομοιοπαθητικούς γιατρούς ταυτόχρονα μέσα στην ημέρα? Θα υπάρξει καποιο πρόβλημα απόδοσης του φαρμάκου (του ενός ή του άλλου)? Πώς π.χ. τυχαίνει ενώ είμαστε σε θεραπεία ομοιο καθημερινή, να αρρωστήσουμε και να χρειαστεί να πάρουμε και καποιο άλλο ομοιο φάρμακο? Με τον ίδιο τρόπο δεν γίνεται να πάρω δύο διαφορετικά φάρμακα από δύο διαφορετικούς γιατρούς ταυτόχρονα??
Ξέρει κανείς?
Παλιά 24-09-12, 16:01   #214
bobonela

Προεπιλογή

Που είστε "συνάδελφοι" υποστηρικτές της Ομοιο?????
Παλιά 24-09-12, 16:16   #215
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sweet_february Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Απο την αλλη ο αντρας μου ξεκινησε ομοιοπαθητικη με την ιδια γιατρο λογω του δερματικου προβληματος που εχει (ψωριαση σε ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ μορφη και χρονια κατασταση) και διαφορα δεν ειδαμε καμμια απολυτως. Ουτε χειροτερεψε, ουτε καλυτερεψε.. Τη Δευτερα εχει ραντεβου στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος για περαιτερω οδηγιες.
...
Καλό είναι να μην μπλέξετε με το Συγγρού ταυτόχρονα. Ή το ένα ή το άλλο επειδή θα μπερδευτείτε.
Τώρα για μην άλλαξε τίποτα μπορεί να είναι λάθος το φάρμακο ή να χρειάζεται άλλη δυναμοποίηση ή κάτι να αντιδοτεί την θεραπεία (π.χ. μαύρα σφραγγίσματα) ή ίσως κάτι άλλο. Τα χρόνια θέματα θέλουν χρόνο. Μια επίσκεψη έχει πάει μόνο;
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...omeopathy.html

Παράθεση:
Ξέρετε αν μπορώ να πάρω φάρμακα από δύο ομοιοπαθητικούς γιατρούς ταυτόχρονα μέσα στην ημέρα? Θα υπάρξει καποιο πρόβλημα απόδοσης του φαρμάκου (του ενός ή του άλλου)? Πώς π.χ. τυχαίνει ενώ είμαστε σε θεραπεία ομοιο καθημερινή, να αρρωστήσουμε και να χρειαστεί να πάρουμε και καποιο άλλο ομοιο φάρμακο? Με τον ίδιο τρόπο δεν γίνεται να πάρω δύο διαφορετικά φάρμακα από δύο διαφορετικούς γιατρούς ταυτόχρονα??
Ξέρει κανείς?
Δεν συνιστάται αυτό. Δεν είναι κλασσική ομοιοπαθητική που λέει μόνο ένα φάρμακο την φορά. Πόσο μάλλον όταν είναι 2 γιατροί που δεν έχουν καν μιλήσει μεταξύ τους. Δεν είναι τόσο πρόβλημα, απλά τα αποτελέσματα μάλλον θα είναι φτωχά.
Παλιά 24-09-12, 16:51   #216
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini Εμφάνιση μηνυμάτων
hello!
είχα πάει διακοπές στο Πήλιο 10 μέρες και ενω έκανα την κανονική μου θεραπεία με sulfur και πήγαινα σουπερ έπαθα ξαφνικά ψύξη στην ωμοπλάτη.....περιττό να σας πω τι πόνος, δεν μπορούσα ουτε καν να αναπνεύσω...με επιασε πανικος και ετοιμαζόμουν να φύγω γιατι δεν θα άντεχα....η γυναικολόγος μου απαγόρευσε να πάρω κάτι οπότε μονο με τον ομοιο οτι γινόταν...πραγματικά μου είπε bryonia 200ch, μου τα έφερε ο καημένος ο παππούς μου απο τον Βόλο και με την πρώτη κάψουλα άρχισε να μαζεύεται ο πόνος από την άκρη του χεριου και της πλάτης προς το κέντρο...με την δεύτερη κάψουλα άρχισα να χρησιμοποιώ το χέρι μου....εντάξει μετά πήρα άλλες δύο και έκανα και μπάνιο στη θάλασσα κανονικά. Σήμερα ομως που δεν πήρα σαν να με ξαναέπιασε κάπως αλλά ήθελα να επιστρέψω στην κανονική θεραπεία......την άλλη βδομάδα κατεβαίνω Τήνο και μια λαμπάδα θα του την ανάψω, πιάνει δεν πιάνει

Αντε βρε......κι εγω επαθα καραμπινατη ψυξη στο πισω μερος του κεφαλιου την προηγουμενη βδομαδα. Τρελλαθηκα απο τον πονο δυο μερες. Δε σκεφτηκα να ρωτησω τον ομοιοπαθητικο μας και μου το συστησε φιλη. Το εκανα, μου δωσε το ιδιο φαρμακο με σενα και ειδα διαφορα απο την πρωτη καψουλα....στη δευτερη ημουν πολυ καλυτερα και στην τριτη πετουσα. Δεν ολοκληρωσα καν τη θεραπεια.

Το προβλημα μου με την ομοιο ειναι οτι μερικες φορες δε με κοφτει να ρωτησω το γιατρο, νομιζω οτι στην ταδε περιπτωση δεν μπορει να βοηθησει...τελικα πρεπει να ρωταμε για τα παντα.
Παλιά 24-09-12, 16:53   #217
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξέρει κανείς?
Οχι δεν μπορεις να παρεις δυο φαρμακα ταυτοχρονα. ο ΓΙΑΤΡΟς σε ρωταει παντα το βασικο σου φαρμακα, αν κανεις καποια θεραπεια τωρα και αναλογα σου δινει το αλλο φαρμακο. Αποφασισε να ακολουθησεις την μια θεραπεια κι αν δεν δεις αποτελεσμα αν θες δοκιμασε την αλλη. Μου χει τυχει να μη με πιασει η μια θεραπεια και να με πιασει η επομενη. Καλο ειναι παντως να κατασταλαξεις σε ενα γιατρο.
Παλιά 02-10-12, 23:35   #218
geonik

Το avatar του χρήστη geonik

Περιοχή: Μεσσηνία
geonik ουδετερη μηδέν
Arrow για μωρο 10 μηνων με ιωσουλα

Καλησπερα και απο μενα .
Θερμος υποστηρικτης της ομοιο, ξεκινησα πριν πολλα χρονια ,εχω λυσει πολλα
θεματα μου και χωρις να κανω θεραπεια συνεχεια.Πινω και τα καφεδακια μου ενδιαμεσα και ντεκαφεινε ακομα και οταν κανω θεραπεια.
Αντιμετωπισα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης καουρες εντονες και εξαφανιστηκαν σε 2 μερες, δεν ξανανιωσα τιποτα ουτε στον 9ο που οι περισσοτερες υποφερουν!
Αφου λοιπον ο μπεμπης εκανε ομοιο απο την κοιλια της μαμας του συνεχισαμε οταν χρειαστηκε.
Παντα μετα το εμβολιο thuja για να μην εχει παρενεργειες,και δεν ειχε.
Τωρα που ξεκινησε βρεφικο σταθμο αρχισε να τρεχει η μυτη του, μπουκωσε, εγιναν οι μυξουλες κιτρινες και αρχισε βηχαλακι.Δωσαμε sulfur 1m, μετα απο 2 μερες medorhinum 1m....τιποτα...την αλλη μερα natricum sulf 1m...σταθερη κατασταση.....τον ακροαζεται η παιδιατρος και δινει θεραπεια με τα κλασσικα γνωστα εισπνεομενα. Σε συνεννοηση με τον ομοιο κανω μονο aerolin και συνεχιζω με οτι μου δωσει η παιδιατρος μου ειπε στο τελος, αφου δεν ειδαμε βελτιωση και με ακομα ενα χαπι licopodium 1m που πηρε εχθες.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχει αποτελεσμα .
Αληθεια ο ευκαλυπτος δεν επηρεαζει την θεραπεια, ετσι δεν ειναι?
Παλιά 03-10-12, 18:55   #219
fairy's mom

Προεπιλογή

Το μόνο που μου "βρωμάει" είναι το αερολίν. Γιατί στο σύστησε ο ομοιο? Μου κάνει εντύπωση!

Παλιά 03-10-12, 18:56   #220
fairy's mom

Προεπιλογή

Εμείς συνήθως για χρωματισμένες μύξες που πνιγουν κιόλας το μωρό ή εμάς, παίρνουμε Kali bichronicum, αλλά πρέπει να στο δώσει αν είναι ο γιατρός σου. Μήπως να τον ρώταγες?

Παλιά 03-10-12, 20:21   #221
geonik

geonik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που μου "βρωμάει" είναι το αερολίν. Γιατί στο σύστησε ο ομοιο? Μου κάνει εντύπωση!
Τα εισπνεομενα ειναι η θεραπεια του παιδιατρου, ο ομοιο μου ειπε να τα αρχισω εφοσον δεν βοηθηθει το μωρο και με το licopodium.
τελικα ομως ουτε τις μασκες καταφερνω να του κανω σωστα γιατι ειναι πολυ νευρικος και η παιδιατρος τωρα μου εδωσε σιροπι asthmotrat.
με την ομοιο γιατρο ακομα δεν εχω μιλησει, με κουραζει και αυτο με τα τηλεφωνα συνεχεια.......αλλα τι να κανουμε?
Παλιά 03-10-12, 21:27   #222
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παιδίατρος μας μας εξήγησε ότι το Αερολίν είναι το πιο ακίνδυνο απ' όλα τα εισπνεόμενα γιατί δεν περιέχει κορτιζόνη.
Γενικά το δίνουνε οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί σε έκτακτες περιπτώσεις αναπνευστικών προβλημάτων σε παιδάκια.
Ένα βράδυ που την πήρα τηλέφωνο στις 11 η ώρα (όταν είχε βροχοπνευμονία η κόρη μου) γιατί είχε πολύ άσχημη ταχύπνια μου είχε πει να της δίναμε αερολίν αν είχαμε στο σπίτι (καλό είναι λέει να το έχουμε στο σπίτι), αλλά δυστυχώς δεν είχα και περάσαμε πολύ αγωνιώδη και δύσκολη νύχτα...

Και όπως ξέρεις η γιατρός μας πολύ δύσκολα δίνει φάρμακα, εδώ στη βροχοπνευμονία και δεν μας έδωσε αντιβίωση!
Παλιά 04-10-12, 14:10   #223
geonik

geonik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οσοι εχετε χρησιμοποιησει αρνικα για τα χτυπηματα ,ποια παιρνετε?
αγορασα της apivita αλλα στο σπιτι ειδα οτι ειναι για χρηση απο 3 ετων.Για μικροτερα παιδακια ποια ειναι καταλληλη?
Παλιά 04-10-12, 14:11   #224
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορεις να ζητησεις απο φαρμακειο να σου δωσουν.
Παλιά 04-10-12, 14:13   #225
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτή παίρνω εγώ, έχουνε και δωρεάν μεταφορικά.
http://www.feelunique.com/p/Neals-Ya...g-45g?q=arnica
Παλιά 04-10-12, 14:28   #226
geonik

geonik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να ζητησεις απο φαρμακειο να σου δωσουν.
Απο φαρμακειο πηρα και την apivita, ζητησα αρνικα και αυτη μου εδωσαν.
Εννοεις καποια συγκεκριμενη?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie
Αυτή παίρνω εγώ, έχουνε και δωρεάν μεταφορικά.
http://www.feelunique.com/p/Neals-Ya...g-45g?q=arnica
παρομοια συστατικα ειδα οτι εχει με αυτη που πηρα.....εσυ την χρησιμοποιησες και σε μωρο, καλα εμενα τον αλλο μηνα χρονιζει.
Παλιά 04-10-12, 14:31   #227
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φτιαχνουν κι αυτοι αρνικα. Οοσι κανουν ομοιοπαθητικα φαρμακα δλδ. 6 ευρω πληρωσα το βαζακι.
Παλιά 04-10-12, 22:25   #228
fairy's mom

Προεπιλογή

Εγώ έχω από εδώ
http://www.etsy.com/shop/wildroot?section_id=5564600

και έχω πάρει και ένα αντιμικροβιακό balm που τώρα δεν το βλέπω για γρατζουνιές κλπ. Ρώτα την αν θες. Η Λέσλυ έχει πολύ καλά προιόντα (και σύζυγο ¨ελληνα - είναι ο χημικός της επιχείρησης). Αλλιώς από καλό φαρμακείο τύπου Φιλιάνο / Προβατά.

Δεν έχεις σε χάπια άρνικα? Εγώ σε καλά χτυπήματα στο κεφάλι δίνω χάπι οπωσδήποτε.

Παλιά 04-10-12, 22:28   #229
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παιδίατρος μας μας εξήγησε ότι το Αερολίν είναι το πιο ακίνδυνο απ' όλα τα εισπνεόμενα γιατί δεν περιέχει κορτιζόνη.
Γενικά το δίνουνε οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί σε έκτακτες περιπτώσεις αναπνευστικών προβλημάτων σε παιδάκια.
Ένα βράδυ που την πήρα τηλέφωνο στις 11 η ώρα (όταν είχε βροχοπνευμονία η κόρη μου) γιατί είχε πολύ άσχημη ταχύπνια μου είχε πει να της δίναμε αερολίν αν είχαμε στο σπίτι (καλό είναι λέει να το έχουμε στο σπίτι), αλλά δυστυχώς δεν είχα και περάσαμε πολύ αγωνιώδη και δύσκολη νύχτα...

Και όπως ξέρεις η γιατρός μας πολύ δύσκολα δίνει φάρμακα, εδώ στη βροχοπνευμονία και δεν μας έδωσε αντιβίωση!
Ρόζυ μου η παιδίατρος μας σου έδωσε αερολίν σε βροχοπνευμονία και προφανώς πολύ καλά έκανε. Αλλά οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν τα αερολίν με το παραμικρό στο πρώτο καλό κρύωμα. Και εκεί ενίσταμαι. Δεν κατάλαβα ότι η κατάσταση του παιδιού της geonik είναι τόσο σοβαρή για αερολίν.

Παλιά 14-10-12, 01:27   #230
liveloula

liveloula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα ,χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας !
η μικρη μου 9 μηνων κανει συχνα βρογχιολιτιδες την εχουμε κανει ακτινα θωρακος δεν εδειξε κατι ,βαρος παιρνει κανονικα , παρολα αυτα αρρωσταινει πολυ ευκολα και παιρνει αερολιν πολυ συχνα ..
Επειδη δεν μπορω να την βλεπω αλλο σε αυτην την κατασταση θα ηθελα να μου προτεινετε εναν ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικο γιατρο στην θεσσαλονικη για να παω την μικρη μου
σας ευχαριστω!
Ο χρήστης liveloula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 15:51   #231
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liveloula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα ,χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας !
η μικρη μου 9 μηνων κανει συχνα βρογχιολιτιδες την εχουμε κανει ακτινα θωρακος δεν εδειξε κατι ,βαρος παιρνει κανονικα , παρολα αυτα αρρωσταινει πολυ ευκολα και παιρνει αερολιν πολυ συχνα ..
Επειδη δεν μπορω να την βλεπω αλλο σε αυτην την κατασταση θα ηθελα να μου προτεινετε εναν ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικο γιατρο στην θεσσαλονικη για να παω την μικρη μου
σας ευχαριστω!
Εδώ είναι οι γιατροί παιδίατροι: http://www.homeopathy.gr/doctors-hom...y=pediatrician

αν θες μη-γιατρό έχω υπόψη μου, μάλλον θα είναι φθηνότερα.
Όπως έχει ξαναγραφεί δεν είναι απαραίτητο να είναι και παιδίατρος αλλά για 9μηνών θα το προτιμούσα.
Παλιά 16-10-12, 01:35   #232
liveloula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ είναι οι γιατροί παιδίατροι: http://www.homeopathy.gr/doctors-hom...y=pediatrician

αν θες μη-γιατρό έχω υπόψη μου, μάλλον θα είναι φθηνότερα.
Όπως έχει ξαναγραφεί δεν είναι απαραίτητο να είναι και παιδίατρος αλλά για 9μηνών θα το προτιμούσα.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...
Αν ηταν για εμενα δεν θα το εψαχνα τοοοσο πολυ αλλα ειναι πολυ μικρη και αγχωθηκα λιγο ..Θα ηθελα να ειναι γιατρος βασικα κι ας μην ειναι παιδιατρος
εξαλου οπως ειδα δεν υπαρχουν και πολλοι παιδιατροι ..αλλα μη-γιατρος τι σημαινει ασχολειται μονο με ομοιοπαθητικη ?
Παλιά 16-10-12, 10:42   #233
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
το επίπεδο της άσκησης της Ομοιοπαθητικής στην Ελλάδα είναι από το υψηλότερα στον κόσμο, χωρίς καμία διάθεση υπερβολής. Σε αυτό συντελέσαν, αφενός η θετική εμμονή της Ελληνικής Εταιρείας Ομοιοπαθητικής Ιατρικής, που ιδρύθηκε το 1971, να διαφυλάξει την άσκηση της, μόνο από ιατρούς,...
από Σπύρο Κυβέλλο

Επιπλέον http://www.homeopathy.gr/iatrikos_syllogos.html
Προσωπικά δεν είμαι τόσο απόλυτος.
Παλιά 17-10-12, 12:49   #234
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να κανω μια λιγο "ανοητη" ερωτηση γιατι δεν θυμαμαι την απαντηση ενω την ηξερα???
Ξεκινησε η μικρη ομοιοπαθητικη 6 μηνων..βασικα πηγαμε και της πηρε ο γιατρος ιστορικο...μεχρι τωρα που ειναι 2.5 την χρειαστηκαμε δυο φορες...μια που μας εδωσε ενα καψουλακι πριν απο εμβολιο κι αλλη μια σε γερη ιωση οταν ηταν 9-10 μηνων η οποια αντιμετωπιστηκε με επιτυχια πολυ γρηγορα κιολας.Δεν ξαναχρειστηκαμε βοηθεια γιατι μεχρι τωρα οτι περασε ηταν πολυ γρηγορο και ανουσιο,κανεναν πυρετακο της μιας ημερας που περναγε ευκολα με λιγο dolal κι αυτο σπανια!
Τελευαταια ομως κι απο την στιγμη που πηγαμε παιδικο,ειχε εντονο βηχα,χωρις πυρετο ή αλλα συμπτωματα (κολλησε κι εμενα και το περασα πολυυυυυυυ χειροτερα)..την αφησα καμια εβδομαδα χωρις αγωγη μηπως περασει...ειδα κι αποειδα και εννοειται ειδα ξανα τον ομοιοπαθητικο που μας εδωσε αγωγη 3 ημερων.Την ακολουθησαμε και ολα καλα,μειωθηκε αισθητα ο βηχας...Τωρα μας ειπε να δωσουμε και σταγονες για ανοσοενισχυση...για 3 μηνες/10 ημερες τον μηνα...
Και ερωτω...χαμομηλι μπορω να της δινω στα διαστηματα που σταματαμε???Μαλλον οχι εε???
Και τι μπορω να δινω για να μαλακωνει λιγο η κοιλιτσα της..??απο τοτε που πηγε παιδικο κανει απεργια σε φρουτα-λαχανικα και δεν βγαινει το στομαχακι της ευκολα!
Οποτε της εδινα λιγο χαμομηλακι το βραδυ την χαλαρωνε και την βοηθουσε!
Εχετε αποψη??
Παλιά 17-10-12, 12:52   #235
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

marsolan καλύτερα να πάρεις τον ομοιο τηλέφωνο για το χαμομήλι. Ο δικός μου λέει ότι ειναι αναλόγως το φάρμακο.
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-12, 13:02   #236
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
marsolan καλύτερα να πάρεις τον ομοιο τηλέφωνο για το χαμομήλι. Ο δικός μου λέει ότι ειναι αναλόγως το φάρμακο.
σε ευχαριστω..νομιζα οτι απαγορευεται γενικα.Θα του τηλεφωνησω να σιγουρευτω!
Παλιά 17-10-12, 13:28   #237
geonik

geonik ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Eπισης και εμεις, αναλογως το φαρμακο, μου αναφερει αν δεν κανει το χαμομηλι.
Παλιά 18-10-12, 12:25   #238
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
έτσι είναι, ίσως να γνωρίζουν και στο φαρμακείο (η Προβατά στο Μαρούσι πάντως το λέει)
Παλιά 18-10-12, 13:46   #239
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marsolan Εμφάνιση μηνυμάτων

Και τι μπορω να δινω για να μαλακωνει λιγο η κοιλιτσα της..??απο τοτε που πηγε παιδικο κανει απεργια σε φρουτα-λαχανικα και δεν βγαινει το στομαχακι της ευκολα!
Οποτε της εδινα λιγο χαμομηλακι το βραδυ την χαλαρωνε και την βοηθουσε!
Εχετε αποψη??
Eγω πινω τζιντζερ (κοβω κομματακι βαζω στη τσαγιερα και γεμιζω ζεστο νερο) Αναλογως πσοσοτητας βγαινει η γευση. Ειναι καλο, δυναμωτικο κι αποτοξινωτικο. Βαζεις και μια κουταλια μελι με λιγο λεμονι και εξαφανιζεται η γευση. Αλλιως μπορεις να της δινεις λιγο ζεστο νερο με μελι και λεμονι.
Παλιά 11-11-12, 23:25   #240
liveloula

Προεπιλογή

καλησπερα ,εχω πρσγμστικα αναγκη απο την γνωμη σας ...
Η μικρη μου οπως εχω ξαναγραψει αρρωσταινει συχνα μασκες aerolin και ολα τα υπολοιπα!
Σκεφτηκαμε λοιπον να της κανουμε ομοιοπαθητικη μηπως γινει καλυτερα ..πραγματι η γιατρος της γραφει φωσφορο και ενα μηνα το παιδι ηταν καλυτερα απο ποτε
Περασαμε ολοι γαστερντεριτιδα και μονο η μικρη δεν κολλησε
Πριν λιγες μερες ομως κολλησαμε ιωση και εγω και η μικρη και ο μεγαλος μου γιος ,παιρνω την γιατρο μου δινει ενα φαρμακο δεν κανει τιποτα την παιρνω τηλ την αλλη μερα μου δινει αλλο για να μην πολυλογο της εδινα ενα συγκεκριμενο μαζι με αλλα τα οποια αλλαζανε αλλαξαμε γυρο στα 4 ομοιπαθητικα μεχρι που πνιγοτανε απο τον βηχα και της σταματησα τα ομοιο και της εδωσα aerolin κουραστικα να ακουω αν δεν φτιαξει δωσε αυτο κι αν δεν φτιαξει και με αυτο δωσε εκεινο κι αν κι αν και αν!!!!! θα παμε στο νοσοκομειο και θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε ....
Αυτο που θελω να ρωτησω ηταν αν πρεπει να αλλαξω η οχι ομοιο κατα την γνωμη σας ...γιατι μου φενεται οτι το φαρμακο που εδινε εκανε δουλεια ,δεν μπορεσε να τα βγαλει περα με την ιωση οποτε τι κανω σε αυτην την περιπτωση ?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές