Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύμβουλος Θηλασμού????


Recommended Posts

Κορίτσια, θα μπορούσατε να μου συστήσετε σύμβουλο θηλασμού? Αν θέλετε στείλτέ το μου και με π.μ.

Καθώς επίσης, και κάποιες πληροφορίες όπως π.χ πόσα χρεώνουν περίπου κ.λ.π...

Τα θέματα που αντιμετωπίζω είναι διάφορα κι έχω γράψει σε διάφορα threads και κάποια έχω ανοίξει κιόλας....γι αυτό δεν τα ξαναγράφω ε΄δω.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι σύμβουλοι θηλασμού της Lα Leche League είναι αυτές:

Αθήνα/Athens

 

 

  • Aντα Παλαντζιάν

Τηλ/Tel: 210 6208151

Email: [email protected]

  • Κλεοπάτρα Ρούτση

Τηλ/Tel: 210 5781411

Email: [email protected]

  • Χρυσάνθη Σίβρη

Τηλ/Tel: 210 8956189

Email: chrisivri@yahoo.com

  • Πάνια Λασκαράτου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 6140819

Email:[email protected]

  • Πηνελόπη Καραγκούνη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 3456037

Email: [email protected]

  • Λίλια Γκατζόλη (Ελληνικά)

Τηλ/Tel: 210 9832824

  • Κατερίνα Μιχαηλίδου (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 5819265

Email: [email protected]

  • Στέλλα Σκαλιδάκη (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 5316877

Email: [email protected]

  • Μαρία Φερτάκη (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 8035152

Email: [email protected]

  • Βίλλυ Κάλτσα (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2102435165

Email: villykalt@hol.gr

  • Μόνικα Φραγκούλη (Ελληνικά/Αγγλικά/Γαλλικά/Ολλανδικά)

Τηλ/Tel: 22960 63222

  • Katelena Out-Christodoulou (Μόνο Ολλανδικά)

Τηλ/Tel: 210 4119136

Email: [email protected]

  • Gabi Kanellopoulou (Ελληνικά /Γερμανικά/ Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 8131033

Email: [email protected]

  • Patty Dulligan-Varelas (Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 2435036

Email:[email protected]

  • Kathy Dounouli (Αγγλικά/ Ελληνικά)

Τηλ/Tel:2299027378

Email:kathy2@junior.gr

  • Laura Foti-Liverakοs (Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 6232527

Email: [email protected]

Θεσσαλονίκη/Thessaloniki

  • Νατάσσα Καψάλη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2310 345707

Email: [email protected]

  • Ελένη Μπακοπούλου (Ελληνικά/Γερμανικά)

Τηλ/Tel: 23920 62817

Email: [email protected]

  • Νόπη Πετρίδου (Ελληνικά)

Τηλ/Τel:2310 608 469

Email: [email protected]

  • Άννα Beavan-Παπαδοπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά/Γερμανικά))

Τηλ/Tel: 2310 346537

Email: [email protected]

  • Μαρία Νικολαΐδου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2310 345378

Email: [email protected]

Βόλος/Volos

 

  • Σοφία Μαυροπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 24210 48192

Email: [email protected]

  • Μυρτώ Χρονάκη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Τel: 24210 30758

Email: [email protected]

Λάρισα/Larissa

 

  • Πέγκυ Πηλίτση (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2410 751323

Email:[email protected]

Μυτιλήνη/Mytilini

 

  • Μαργαρίτα Βουλγαροπούλου (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 22510 41812

Email: [email protected]

Fax Συνδέσμου: 22960 64392

Ελληνίδα Σύμβουλος Θηλασμού στο εξωτερικό

  • Φλωρεντία Χρυσικού, Bristol, UK

Τηλ/Tel:0044 117 9240661

email:[email protected]

Εγω είχα μιλήσει με την Βίλλυ κ την Gabi ήταν πολύ ευγενικές κ με βοήθησαν κ οι δύο. Η Gabi είχε έρθει σπίτι μου όταν ξεκινούσα τις στέρεες στο μικρό κ μου έδωσε χρήσιμες συμβουλες . Κάνουν αυτο το τόσο σπουδαίο έργο εθελοντικά, δεν παίρνουν χρήματα!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Καμία κοπέλα, παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος ή έστω να υποστηρίζει (πραγματικά όμως) το θηλασμό, γιατί η δικιά μου δεν έχει ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουν αυτο το τόσο σπουδαίο έργο εθελοντικά, δεν παίρνουν χρήματα!

Εγώ χρειάστηκα να έρθει κανά 2 φορές στο σπίτι και μου πήρε και τις 2 φορές από 70 ευρώ. Και μάλιστα μου είχε πει όταν την είχα ρωτήσει τι θέλει, ότι μακάρι να μπορούσε να μην μου πάρει τπτ, αλλά τεσπα δώσε μου τόσα. Δεν ήρθε κάποια από τις δύο που λές, αλλά κάποια άλλη της λίστας.

 

Πάντως να πω ότι δεν είναι από τα λεφτά που έκλαψα, σε αντιθεση με άλλα που έχω δώσει σε κάποιους παιδιατρους. Τα αξιζε τα χρήματα που ζήτησε και με το παραπάνω, απλά το διευκρινίζω για να μην ξαφνιαστούν κάποιες κοπέλες αν τους ζητηθουν χρήματα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι μπορουμε να ζητησουμε συμβουλες κ βοηθεια μονο τηλεφωνικα ή πρεπει να ρθουν απ το σπιτι?

 

Μπορείς να ζητησεις πληροφορίες, να πάρεις τηλέφωνο στο τμήμα θηλασμού στο Ελενα από μαίες και να ζητήσεις όσες φορές θέλεις πληροφορίες από το τηλέφωνο.Επίσης αν πάς με το μωράκι σου δειχνουν δωρεάν.Επίσης αν πάρεις τηλέφωνο στο Συλλογο μαιών Αθήνα και θεσσαλονίκη εξυπηρετουν από το τηλέφωνο.Αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω τηλέφωνα

http://www.maies.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=1

http://www.semma.gr/

 

.Επίσης γίνονται κάθε μήνα συγκεντρώσεις από μαμάδες που ανταλάσουν εμπειρείες και γνώμες επίσης δωρεάν.

 

http://www.llli.org/greece.html

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάστηκα να έρθει κανά 2 φορές στο σπίτι και μου πήρε και τις 2 φορές από 70 ευρώ. Και μάλιστα μου είχε πει όταν την είχα ρωτήσει τι θέλει' date=' ότι μακάρι να μπορούσε να μην μου πάρει τπτ, αλλά τεσπα δώσε μου τόσα. Δεν ήρθε κάποια από τις δύο που λές, αλλά κάποια άλλη της λίστας.

 

Πάντως να πω ότι δεν είναι από τα λεφτά που έκλαψα, σε αντιθεση με άλλα που έχω δώσει σε κάποιους παιδιατρους. Τα αξιζε τα χρήματα που ζήτησε και με το παραπάνω, απλά το διευκρινίζω για να μην ξαφνιαστούν κάποιες κοπέλες αν τους ζητηθουν χρήματα.[/quote']

 

70 ευρώ σου πήραν?? πολλά αν φανταστείς ότι δεν έχουν κάποιο πτυχίο σπουδών,Ο παιδίατρος μας παίρνει 40 ευρώ και για την επισκεψη τη δευτερη φορά για επανεξέταση

Αυτό αν το διάβαζε μαία θα πέφταν μηνύσεις

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σου πήραν χρήματα :confused: . Πραγματικά εκπλήσσομαι :shock:.

 

Δεν ξέρω αν στα 2 χρόνια που έχουν περάσει έχει αλλάξει κάτι, ή η συγκεκριμένη που σου τα ζήτησε το έκανε λίγο "παρανομα" . Υποτίθεται πως είναι εθελόντριες...

 

Όσο για τις μαίες γενικά με το θέμα θηλασμού είμαι λίγο επιφυλακτική. Δεν έχω άποψη για τις μαίες του Έλενα, μπορεί όντως να γνωρίζουν γιατί γενικα το Έλενα είναι υποστηρικτικό στο θηλασμό, πάντως στο Αλεξάνδρα που γέννησα λίγες γνώριζαν πραγματικα και βοηθούσαν, άλλες ήθελαν να βοηθήσουν αλλά δεν γνώριζαν κ άλλες ήταν τελειως άσχετες.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

70 ευρώ σου πήραν?? πολλά αν φανταστείς ότι δεν έχουν κάποιο πτυχίο σπουδών,Ο παιδίατρος μας παίρνει 40 ευρώ και για την επισκεψη τη δευτερη φορά για επανεξέταση

Αυτό αν το διάβαζε μαία θα πέφταν μηνύσεις

 

Ειναι πιστοποιημενες συμβουλοι γαλουχιας που σημαινει οτι εχουν περασει εξετασεις σε παγκοσμιο επιπεδο και ειναι επαγγελματιες, οχι εθελοντριες. Μη συγχεετε τις συμβουλους θηλασμου με τις πιστοποιημενες........οι πρωτες ειναι υποστηρικτικες στο θηλασμο, οι δευτερες ειναι εξειδικευμενες, κοβουν κανονικα αποδειξη με σφραγιδα κτλ

 

εμεις ειχαμε τη Μιχαηλιδου, ειχε ερθει 3 φορες και ολο τον πρωτο χρονο για Ο,ΤΙ ηθελα σε διακοπες, ΣΚ οποτεδηποτε ..επαιρνα εκεινη...μη σου πω πως μιλουσα πιο συχνα με την Κατερινα παρα με τον παιδιατρο...

η κοπελα ειναι α-ψο-γη μας βοηθησε απιστευτα απο καθε αποψη ...

για ο,τι βοηθεια μας παρειχε και λιγα ηταν τα χρηματα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ania σ' ευχαριστώ πολύ και όλες τις κοπέλες! Θα 'θελα πάρα πολύ να πήγαινα σε κάποια συνάντηση με μαμάδες, (θα δω και το λινκ που μου δίνετε) ξέρει καμία κοπέλα αν προκειται να γίνει τίποτα τώρα κοντά? (στην Αθήνα είμαι).

DaF αυτή η Μιχαηλίδου που λες είναι στη λίστα? Γιατί μιλάς με πολύ καλά λόγια και θα μ' ενδιέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Daf δεν καταλαβαίνω τη διαφορα. Το ότι έχουν πιστοποίηση δεν αποκλείει το γεγονός να είναι εθελόντριες. Η σύμβουλος που ήρθε σε μένα ήταν πιστοποιημένη και ήταν κατηγορηματική στο ότι δεν παίρνει χρήματα.

τελοσπάντων ίσως η καθεμία να το κάνει με διαφορετικό σκοπό, τι να πω.

 

marirena αν δεις στο λινκ που σου έστειλα θα βρεις συναντήσεις .

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Daf δεν καταλαβαίνω τη διαφορα. Το ότι έχουν πιστοποίηση δεν αποκλείει το γεγονός να είναι εθελόντριες. Η σύμβουλος που ήρθε σε μένα ήταν πιστοποιημένη και ήταν κατηγορηματική στο ότι δεν παίρνει χρήματα.

τελοσπάντων ίσως η καθεμία να το κάνει με διαφορετικό σκοπό, τι να πω.

 

marirena αν δεις στο λινκ που σου έστειλα θα βρεις συναντήσεις .

 

Οι σύμβουλοι της La Leche είναι οι μόνες που "υποχρεωτικά" δεν παίρνουν χρήματα, καθώς λειτουργούν εθελοντικά.

Οι πιστοποιημένοι σύμβουλοι (IBCLCs) επιλέγουν αν θα παρέχουν τις υπηρεσίες τους εθελοντικά ή επ' αμοιβή. Όταν παράλληλα ασκούν και σχετικό επάγγελμα (π.χ. βοηθοί μητρότητας, όπως η Μιχαηλίδου που αναφέρθηκε παραπάνω, ως παιδίατροι κλπ.), εννοείται ότι -κατά βάση-πληρώνονται.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την διευκρίνηση Eva ;)

Μου λύνεις μια απορία ακομα, οι σύμβουλοι της La Leche έχουν όλες πιστοποίηση; ή δεν είναι υποχρεωτικό κ απλώς μπαίνει στη διαδικασία όποια θέλει;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η σύμβουλος είναι η Κατερίνα Μιχαηλίδου.Την συστήνω και εδώ όπως κάνω και σε όσες φίλες/γνωστές ενδιαφέρονται να θηλάσουν. Είναι πιστοποιημένη σύμβουλος, οχι εθελόντρια, κόβει κανονικά απόδειξη στην επίσκεψη. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν ήταν η Κατερίνα να την ζαλίζω στα τηλέφωνα δεν θα τα είχα καταφέρει γιατί είχα πολλά προβλήματα στην αρχή.

Θα σου πω μερικά στοιχεία για την συμπεριφορά της που πέρα από την βοήθεια για έμενα είναι πολύ θετικά. Την βρίσκεις πάντα, ακόμα και αν δεν μπορεί να μιλήσει όταν θα την πάρεις τηλέφωνο, σε πέρνει πίσω μετά. Έχει φάκελο με την ιστορικότητα του παιδιού. Αφήνει ενημερωτικό υλικό αλλά στέλνει και με email ότι σχετικό έχει, ή αν την ζητήσεις κάτι εσύ. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με ΡΜ το κινητό της.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χρειάστηκα να έρθει κανά 2 φορές στο σπίτι και μου πήρε και τις 2 φορές από 70 ευρώ. Και μάλιστα μου είχε πει όταν την είχα ρωτήσει τι θέλει' date=' ότι μακάρι να μπορούσε να μην μου πάρει τπτ, αλλά τεσπα δώσε μου τόσα. Δεν ήρθε κάποια από τις δύο που λές, αλλά κάποια άλλη της λίστας.

 

Πάντως να πω ότι δεν είναι από τα λεφτά που έκλαψα, σε αντιθεση με άλλα που έχω δώσει σε κάποιους παιδιατρους. Τα αξιζε τα χρήματα που ζήτησε και με το παραπάνω, απλά το διευκρινίζω για να μην ξαφνιαστούν κάποιες κοπέλες αν τους ζητηθουν χρήματα.[/quote']

 

Κάποιες από αυτές που είναι στη λίστα της LLL είναι και IBCLC, που είναι επαγγελματίες. Μήπως πρόκειται για τέτοια περίπτωση; Ελπίζω να ζήτησες απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την διευκρίνηση Eva ;)

Μου λύνεις μια απορία ακομα, οι σύμβουλοι της La Leche έχουν όλες πιστοποίηση; ή δεν είναι υποχρεωτικό κ απλώς μπαίνει στη διαδικασία όποια θέλει;

 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι IBCLCs για να είναι Leaders.

 

Βασικά ισχύουν διαφορετικές προϋποθέσεις για τη μία και την άλλη "κατηγορία", αν και κάποιες φορές μπορεί να συνυπάρχουν οι δύο ιδιότητες:

 

1. Οι Leaders είναι μαμάδες που έχουν θηλάσει οι ίδιες για αρκετό καιρό (άρα οι άντρες αποκλείονται). IBCLC μπορεί να είναι και άντρας (π.χ. παιδίατρος).

2. Οι Leaders εκπαιδεύονται αλλά δεν δίνουν εξετάσεις ενώ οι IBCLCs πρέπει να περάσουν από ειδικές εξετάσεις και να ανανεώνουν την πιστοποίηση ανά 4 χρόνια.

3. Από το 2011 και μετά IBCLCs (εκτός από εκείνους που έχουν πιστοποιηθεί ήδη νωρίτερα) μπορούν να είναι μόνο επαγγελματίες υγείας ενώ Leader μπορεί να γίνει μια μητέρα ανεξάρτητα από το επάγγελμα που ασκεί (ή δεν ασκεί).

4. Οι Leaders προσφέρουν τις υπηρεσίες τους μόνο εθελοντικά, ενώ οι IBCLCs μπορεί να είναι επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα ήσουν πολύ κατατοπιστική, νομίζω μας λύθηκαν οι απορίες και έγινε σαφές και γιατι κάποιες ζητούν αμοιβή .

 

Άσχετο, αλλα μακάρι να ήταν όλοι οι παιδίατροι υποχρεωμένοι να παίρνουν τέτοια πιστοποίηση θα θήλαζαν κ στην Ελλάδα πολύ περισσότερες μανούλες...

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάρουν όλοι οι παιδίατροι πιστοποίηση. Ας διάβαζαν τις συστάσεις του ΠΟΥ και της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής, ας είχαμε νοσοκομεία φιλικά προς τα βρέφη και θα θήλαζαν πολύ περισσότερες γυναίκες. Μεγάλο ποσοστό από όσες γυναίκες καταφεύγουν σε συμβούλους χρειάζονται τις υπηρεσίες τους για να διορθώσουν καταστάσεις που δημιουργήθαν εξαιτίας παραπληροφόρησης και λανθασμένων πρακτικών. Για να καταφέρουν να θηλάσουν αποκλειστικά οι περισσότερες γυναίκες δεν χρειάζεται να έχουν πιστοποιημένους γιατρούς, οι πραγματικά προβληματικές καταστάσεις είναι σπάνιες, μόνο τότε θα χρειαζόταν η παρέμβασή τους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και εμένα η σύμβουλος είναι η Κατερίνα Μιχαηλίδου.Την συστήνω και εδώ όπως κάνω και σε όσες φίλες/γνωστές ενδιαφέρονται να θηλάσουν. Είναι πιστοποιημένη σύμβουλος, οχι εθελόντρια, κόβει κανονικά απόδειξη στην επίσκεψη. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν ήταν η Κατερίνα να την ζαλίζω στα τηλέφωνα δεν θα τα είχα καταφέρει γιατί είχα πολλά προβλήματα στην αρχή.

Θα σου πω μερικά στοιχεία για την συμπεριφορά της που πέρα από την βοήθεια για έμενα είναι πολύ θετικά. Την βρίσκεις πάντα, ακόμα και αν δεν μπορεί να μιλήσει όταν θα την πάρεις τηλέφωνο, σε πέρνει πίσω μετά. Έχει φάκελο με την ιστορικότητα του παιδιού. Αφήνει ενημερωτικό υλικό αλλά στέλνει και με email ότι σχετικό έχει, ή αν την ζητήσεις κάτι εσύ. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με ΡΜ το κινητό της.

 

Καλησπέρα :-)

 

Εχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια για την Κατερίνα Μιχαηλίδου, αλλά στο σταθερό που βρήκα και πήρα δεν απαντά κανείς. Μήπως θα μπορούσες να μου σττείλεις το κινητό της??

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η Κάτια Σοφιανού είναι IBCL και Παιδίατρος. Κυκλοφορεί σε μια λίστα εδω μέσα αλλα όχι στην παραπάνω δεν ξέρω γιατί. Εγω έμεινα ευχαριστημένη. Να φανταστείς έπαιξε ρόλο στο ότι μετα απο μήνες άντλησης θήλασα. Πλέον είναι και η Παιδίατρος μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μηπως μπορειτε να μου στειλετε με πμ και μενα το κινητο και το σταθερο της Μιχαηλιδου γιατι θα το χρειαστω σιγουρα???εννοειται οτι εαν εχετε το τηλεφωνο και αλλης συμβουλου απο την οποια να ειστε ευχαριστημενες θα το ηθελα!!!και παλι ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...