Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα > Κοινωνικά Θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-05-11, 15:47   #1
κλάρα

Το avatar του χρήστη κλάρα

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Βουλιάζουν την Ελλάδα! Ιδού τα νέα μέτρα

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...-post_484.html
...ετσι για να εχουμε μια εικονα για τι μας περιμενει......
Ο χρήστης κλάρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 15:51   #2
elisaki

Περιοχή: αθηνα
elisaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε, καιρος μας πια να ξεπουλησουμε κ τα κορμια μας.
Παλιά 21-05-11, 16:07   #3
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα μείνει τίποτα στην Ελλάδα άραγε? θα ζούμε σε ένα ξένος κράτος
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 16:13   #4
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

(και ελεγα στη μανα μου ''βρε χτιστο αυτο το οικοπεδακι στον ωροπο''... δεν με ακουγε!)

μαλιστα, μονο αυτα πως κ ετσι?! κατι καινουργιο θα προκυψει παλι, δεν μπορει!
Παλιά 21-05-11, 17:04   #5
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμείς πού δεν έχουμε οικογένεια ακόμα να κάνουμε κύριε πρωθυπουργε;επιτρέπεται;

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 17:10   #6
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οπως καταλαβατε παραδοθηκαμε ανευ ορων και χωρις αντισταση πλεον στον εχθρο...απο σημερα ραγιαδες και παλι!!!!
Ο χρήστης rrrrr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 17:22   #7
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η ισπανια μας δειχνει το δρομο.........εμεις ποτε??

http://www.youtube.com/watch?v=2mv0s...embedded#at=89
Παλιά 21-05-11, 17:39   #8
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μιας και το ανεφερες culte μπορει κανεισ να μου πει γιατι δεν επικρατει και εκει το μπαχαλο των δικων μας πορειων ? δεν το εχω καταλαβει ακομα τελικα σε εμας πως γινεται καθε φορα μπαχαλο?
Παλιά 21-05-11, 20:25   #9
Κοριτσομανα

Περιοχή: ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
Κοριτσομανα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κριτηρια αξιολογησεις δημοσιων προσωπων, δεν εχει; Να κανουν μια μεταταξη βρε αδελφε! Αυτοι οι υπουργοι δεν εχουν καμια προοπτικη αποτυχιας; Μονο του στενου δημοσιου τομεα να απολυθουνε; Οι ιδιοι, καμια ελπιδα; Εμεις ποτε θα τους απολυσουμε;
Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!
Ο χρήστης Κοριτσομανα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 21:37   #10
underage

Το avatar του χρήστη underage

Περιοχή: Σαλαμίνα
underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
23. Συμβάσεις παραχώρησης για παραλίες....

φτου γμτ ούτε μπάνιο δεν θα μπορούμε να κάνουμε

μας οδηγούν στην εποχή των σπηλαίων!!!!!!!!! και ακόμα χειρότερα

σα δε ντρέπονται....
Παλιά 21-05-11, 22:33   #11
sesame

sesame ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιας και το ανεφερες culte μπορει κανεισ να μου πει γιατι δεν επικρατει και εκει το μπαχαλο των δικων μας πορειων ? δεν το εχω καταλαβει ακομα τελικα σε εμας πως γινεται καθε φορα μπαχαλο?
Σε μας γίνεται μπάχαλο γιατί κατεβαίνουν τα κόμματα και οι τάχα μου "ιδεολογίες" σε πορείες...οι κόκκινοι οι πράσινοι οι μπλε οι μαύροι........όχι οι άνθρωποι....
Όταν θα σταματήσουν αυτά και καταλάβουμε ότι όλοι μας δουλεύουν, τότε θα γίνει πραματική πορεία χωρίς να χρεώνεται υπέρ του την αγωνία του λαού για το αύριο κανένα χρώμα.......
Π.χ. είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει στα πανεπιστήμια στην Ελλάδα...μπαίνεις και συναντάς πρώτα τα κόμματα...όσο υπάρχει αυτή η νοοτροπία κάποιοι θα βολεύονται συνέχεια και κάποιοι χρωματισμένοι θα μας κάνουν μπάχαλο για να ζουν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.......
Ο χρήστης sesame δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-11, 00:14   #12
Κοριτσομανα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sesame Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μας γίνεται μπάχαλο γιατί κατεβαίνουν τα κόμματα και οι τάχα μου "ιδεολογίες" σε πορείες...οι κόκκινοι οι πράσινοι οι μπλε οι μαύροι........όχι οι άνθρωποι....
Όταν θα σταματήσουν αυτά και καταλάβουμε ότι όλοι μας δουλεύουν, τότε θα γίνει πραματική πορεία χωρίς να χρεώνεται υπέρ του την αγωνία του λαού για το αύριο κανένα χρώμα.......
Π.χ. είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει στα πανεπιστήμια στην Ελλάδα...μπαίνεις και συναντάς πρώτα τα κόμματα...όσο υπάρχει αυτή η νοοτροπία κάποιοι θα βολεύονται συνέχεια και κάποιοι χρωματισμένοι θα μας κάνουν μπάχαλο για να ζουν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.......
Σωστα τα λες! Μια ζωη τα κομματα ηταν. Η καταστροφη μας, η διαφθορα μας, η ανεχεια μας, το μεσον μας. Δουλοι στην υπηρεσια τους. Ποτε θα το καταλαβουμε να γινουμε ελευθεροι ανθρωποι;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-05-11, 00:18   #13
marinaki181

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
marinaki181 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

tro-ma-kti-ko πραγματικά!
Ο χρήστης marinaki181 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-11, 00:26   #14
Κοριτσομανα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marinaki181 Εμφάνιση μηνυμάτων
tro-ma-kti-ko πραγματικά!
Καλο! Τro-ma-kti-ko αυτο, αλλα και tro-ma-kti-ko που υπαρχουνε ακομη αυτοι οι tro-ma-kti-koi!
Παλιά 22-05-11, 00:33   #15
arleta

arleta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σε λιγο θα πουλησουν κι εμας.......
ανα νομο θα μας δίνουν!!!!!!!

τι καλά!!!!!!!!
Ο χρήστης arleta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-11, 08:10   #16
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

"Μια από τις τιμωρίες που δεν καταδέχεσαι να ασχοληθείς με την πολιτική είναι ότι καταλήγεις να σε κυβερνούν οι κατώτεροί σου" Πλάτωνας.

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-11, 20:19   #17
elisaki

Περιοχή: αθηνα
elisaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rkt Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μια από τις τιμωρίες που δεν καταδέχεσαι να ασχοληθείς με την πολιτική είναι ότι καταλήγεις να σε κυβερνούν οι κατώτεροί σου" Πλάτωνας.
Μπραβο ρε! Δεν θυμομουν ποιος το ειχε πει...
Παλιά 23-05-11, 00:43   #18
joannakip

Το avatar του χρήστη joannakip

joannakip χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην joannakip
Προεπιλογή

Κοριτσια θα γυρισουμε παλι στην κατοχη και χειροτερα γιατι τωρα ξερουμε απο καλοπεραση και θα μας κακοφανει περισσοτερο! Απορω πως θα μεγαλωσουν τα παιδια μας απο το κακο στο χειροτερο παμε
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-11, 04:11   #19
kappaduo

Περιοχή: Athens
kappaduo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sesame Εμφάνιση μηνυμάτων

ειναι απλη η συνταγη κοπελα μου
'διαιρει και βασιλευε'

οταν ειμαστε τοσο απασχολημενοι με το να τρωγομαστε μεταξυ μας αντι να ειμαστε ολοι μαζι, ειναι πολυ ευκολο να γινομαστε ευκολη βορα
Ο χρήστης kappaduo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-11, 07:57   #20
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ηθελα πολυ να ηξερα ποτε θα αντιδρασουμε??????? τους κοιταμε σας αποχαυνωμενοι και δεν κανουμε τιποτα.........τελειωσαςμ σαν κρατος και σαν εθνος.....
Παλιά 23-05-11, 10:51   #21
Μελία

Το avatar του χρήστη Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο riniw 1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμείς πού δεν έχουμε οικογένεια ακόμα να κάνουμε κύριε πρωθυπουργε;επιτρέπεται;
Και εγώ αυτό αναρρωτιόμουν, τόσα μέτρα που σε κάνουν να σκέφτεσαι "να κάνω δική μου οικογένεια ή θα πούμε το ψωμί ψωμάκι;".
Σκέτη απογοήτευση όλα. . .
Παλιά 24-05-11, 10:20   #22
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μελία Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ αυτό αναρρωτιόμουν, τόσα μέτρα που σε κάνουν να σκέφτεσαι "να κάνω δική μου οικογένεια ή θα πούμε το ψωμί ψωμάκι;".
Σκέτη απογοήτευση όλα. . .
Εννοειται οτι θα κανεις οικογενεια!!Τι κουλα ειναι αυτα?Δηλ στην κατοχη ο κοσμος δεν παντρευοταν,δεν εκανε παιδια?Τι ηττοπαθεια ειναι αυτη???Προχωραμε μπροστα και ......εχει ο Θεος!!!
Ο χρήστης Messinia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-11, 10:37   #23
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ένα προφητικό τραγούδι του Σ.Καζαντζίδη , το ακούω και ανατριχιάζω..

Έρχονται χρόνια δύσκολα
γεμάτα καταιγίδες
κι εμείς του κόσμου θύματα
μ' ατέλειωτα προβλήματα
και λιγοστές ελπίδες.

Έρχονται χρόνια δύσκολα
τα πάντα άνω-κάτω,
ο κόσμος είναι ανάστατος
κι εμείς πληγές γεμάτο.

Φονιάδες μονοπώλια
παντού φωτιές ανάβουν,
μας καίνε, μας δικάζουνε
και την ψυχή μας βγάζουνε
και ζωντανούς μας θάβουν.

Ποδοπατούν αλύπητα
τ' ανθρώπινο το σώμα,
στο άγνωστο βαδίζουμε
κι όνειρα πια δεν χτίζουμε,
μας κλείνουνε το στόμα
Παλιά 24-05-11, 10:47   #24
natassavasil

Περιοχή: Άρτα
natassavasil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και τα χειρότερα έρχονται. ΄Ενας θείος του πατέρα μου με δάκρυα στα μάτια μου είπε " τόσο δύσκολα μόνο στην κατοχή περνούσαμε. Τότε τουλάχιστον γνωρίζαμε τον εχθρό που πολεμούσαμε. Τώρα πως να πολεμήσουμε έναν αόρατο εχθρό?"
Παλιά 24-05-11, 10:51   #25
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natassavasil Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα χειρότερα έρχονται. ΄Ενας θείος του πατέρα μου με δάκρυα στα μάτια μου είπε " τόσο δύσκολα μόνο στην κατοχή περνούσαμε. Τότε τουλάχιστον γνωρίζαμε τον εχθρό που πολεμούσαμε. Τώρα πως να πολεμήσουμε έναν αόρατο εχθρό?"

Βρε παιδια,δεν μπορω αυτη την ηττοπαθεια!!Ναι,ερχονται δυσκολες μερες....αλλα η ροη της ζωης συνεχιζεται!Ουτε θα πεθανουμε,ουτε θα τα γκρεμιουμε ολα!!
Θα ζουμε πιο λιτα....ε,και?Υγεια να εχουμε!!!
Και ο πατερας μου εζησε στην κατοχη.....αυτο που μου λεει συχνα ειναι οτι ολοι τοτε ηταν ενωμενοι,αγαπημενοι!Μπορει να μην ειχαν ενα δευτερο ζευγαρι παπουτσια,αλλα ζουσαν καλα!
Δεν πιστευω οτι θα "πεσουμε" τοσο χαμηλα.... εχει ο Θεος βρε παιδια!!!
Παλιά 24-05-11, 11:09   #26
Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Messinia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται οτι θα κανεις οικογενεια!!Τι κουλα ειναι αυτα?Δηλ στην κατοχη ο κοσμος δεν παντρευοταν,δεν εκανε παιδια?Τι ηττοπαθεια ειναι αυτη???Προχωραμε μπροστα και ......εχει ο Θεος!!!
Δε νομίζω πως με ένα μισθό των 500 ευρώ μπορείς να συντήρησεις σπίτι το 2011 . . . ενοίκια, ρεύμα, νερό, σούπερ μάρκετ. Ανοίγεις σπίτι έτσι? Δουλειές δεν υπάρχουν πλεόν, υπάρχει μόνο πολύς κόσμος που θέλει να δουλέψει. Χρειάζεται η αισιοδοξία δε λέω, αλλά όταν δε σου βγαίνουν στην πρόσθεση και ακούς μόνο ότι χρωστάς και ότι θα σου κόψουν και άλλα, και άλλα, και άλλα γιατί μαζί τα φάγαμε η αισιοδοξία καταλήγει σε αυταπάτη.
Η γιαγιά μου έλεγε πως τον τεμπέλη τον φροντίζει ο Θεός για να έχει να φάει να πιεί και να ζήσει τέλος πάντων (αναφερόμενη στους άεργους), τεμπέληδες δεν είμαστε, άρα βασιζόμαστε μόνο στα πόδια μας.
Παλιά 24-05-11, 11:22   #27
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε νομίζω πως με ένα μισθό των 500 ευρώ μπορείς να συντήρησεις σπίτι το 2011 . . . ενοίκια, ρεύμα, νερό, σούπερ μάρκετ. Ανοίγεις σπίτι έτσι? Δουλειές δεν υπάρχουν πλεόν, υπάρχει μόνο πολύς κόσμος που θέλει να δουλέψει. Χρειάζεται η αισιοδοξία δε λέω, αλλά όταν δε σου βγαίνουν στην πρόσθεση και ακούς μόνο ότι χρωστάς και ότι θα σου κόψουν και άλλα, και άλλα, και άλλα γιατί μαζί τα φάγαμε η αισιοδοξία καταλήγει σε αυταπάτη.
Η γιαγιά μου έλεγε πως τον τεμπέλη τον φροντίζει ο Θεός για να έχει να φάει να πιεί και να ζήσει τέλος πάντων (αναφερόμενη στους άεργους), τεμπέληδες δεν είμαστε, άρα βασιζόμαστε μόνο στα πόδια μας.

Φυσικα και οι μισθοι εχουν μειωθει κατα πολυ!Οχι,με 500 ευρω δεν μπορεις να συντηρησεις σπιτι....αλλα ολο και κατι υπαρχει να μπορεις να κανεις να μειωσεις λιγο τα εξοδα και γιατι οχι να αυξησεις λιγο τα εσοδα?
Μια φιλη μου πουλαει κερακια ,κοσμηματα και πινακες!Δεν ειναι και λιγα τα 300 ευρω το μηνα!!!
Αν εχεις διαθεση και θεληση,πολλα μπορεις να κανεις!!
Αν καθεσαι και κλαιγεσαι (μιλαω γενικα,οχι για σενα)τι θα καταφερεις ακριβως?Θα πεσεις ακομα πιο χαμηλα απο οτι πραγματικα εισαι!!!
Ξερεις κατι?Ακουω συνεχεια να λενε.....και πως θα ζησουμε,πως το ενα ,πως το αλλο...αλλα οι διακοπες διακοπες,το ποτακι ποτακι και η λουις βιτον λουις βιτον!
Παλιά 24-05-11, 11:30   #28
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φυσικα και οι μισθοι εχουν μειωθει κατα πολυ!Οχι,με 500 ευρω δεν μπορεις να συντηρησεις σπιτι....αλλα ολο και κατι υπαρχει να μπορεις να κανεις να μειωσεις λιγο τα εξοδα και γιατι οχι να αυξησεις λιγο τα εσοδα?
Μια φιλη μου πουλαει κερακια ,κοσμηματα και πινακες!Δεν ειναι και λιγα τα 300 ευρω το μηνα!!!
Αν καθεσαι και κλαιγεσαι (μιλαω γενικα,οχι για σενα)τι θα καταφερεις ακριβως?Θα πεσεις ακομα πιο χαμηλα απο οτι πραγματικα εισαι!!!
Ξερεις κατι?Ακουω συνεχεια να λενε.....και πως θα ζησουμε,πως το ενα ,πως το αλλο...αλλα οι διακοπες διακοπες,το ποτακι ποτακι και η λουις βιτον λουις βιτον!
Μessinia προσωπικά είμαι πολύ αισιόδοξος άνθρωπος και είμαι αυτή που διατηρώ την αισιοδοξία στο δικό μου σπιτικό γιατί ο σύζηγος ναι τον πήρε λίγο από κάτω όλο αυτό...
Σε βρήσκω ομως υπερβολική και ολίγον δεν βλέπω τι γίνεται γύρω μου...
Αυτή τη στιγμή ναι μεν περνάμε με πολύ λιγότερα από ότι περνούσαμε αλλά βλέπω και τι γίνεται γύρω μου...Αυτό που γίνεται γύρω μου αργά ή γρήγορα θα χτυπήσει και το δικό μου σπίτι...
Όταν βλέπει ανθρώπους θλιμμένους, προβληματισμένους, καταστήματα και περιοχές που έσφιζαν από ζωή νεκρές, δεν μπορείς να είσαι και τόσο αισιόδοξος ούτε να μην συμμερίζεσαι αυτό που συμβαίνει γύρω σου...
Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι με το να κάθεσαι και να κλαίγεσαι δεν κερδίζεις τίποτα
Παλιά 24-05-11, 11:39   #29
Τόνια

Περιοχή: Αθήνα
Τόνια ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Τόνια
Προεπιλογή

Παράθεση:

να κάνω λίγο χιούμορ;;; Messinia ζούμε στην ίδια χώρα;;;;;;;
γιατί σε αυτή που ζω εγώ..η ανεργία φτάνει φανερά το 15% (μαύρη εργασία άγνωστο το ποσοστό...), οι τιμές των προϊόντων αυξάνονται με τρελούς ρυθμούς, το ίδιο και τα τιμολόγια των ΔΕΚΟ (από τώρα σκέφτομαι τον Οκτώβριο την τιμή του πετρελαίου μετά την εξομοίωση του φόρου)..στην Πατησίων το 1/3 των μαγαζιών έκλεισε...
Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας είναι καθαρά θέμα πραγματικότητας...
Ο χρήστης Τόνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-11, 12:21   #30
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φιλη καλη επιασε δουλεια σε ξενοδοχειο στην χαλκιδικη (το ονομα του ξενοδοχειου στη διαθεση του admin)και δουλευει 7.30 πρωι ως 12.00 μεσανυχτα συνεχομενα φαγητο της φερνουν οι ιδιοκτητες για 4 μηνες η συμφωνια θα παιρνει 600 ευρω τον μηνα!!!!!!!!!!
γιατι συμφωνησε?γιατι η μητερα ειναι καθηλωμενη απο την μεση της , οαδερφος της σκοτωθηκε στον περιφερειακο εδω και 4 χρονια και ο πατερας που ποτε δεν γνωρισε ξερει οτι πεθανε πριν 2 χρονια αλλα αδιαφορο διοτι ηταν χωρισμενοι οι γονεις και εξαφανιστηκε απο τα 3 τους χρονια.

και εγω αισιοδοξη ειμαι γιατι τουλαχιστον ΑΚΟΜΑ δουλευω ανθρωπινα.
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-11, 12:22   #31
Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η πόλη στην οποία ζω είχε ανέκαθεν το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στη χώρα. Τώρα πλέον γίνεται χαμός, πιο πολλοί είναι οι άνεργοι παρά οι μισθωτοί. Κάθε εβδομάδα κλείνουν το λιγότερο 3 επιχειρήσεις και ο πιο κεντρικός δρόμος της πόλης είναι σχεδόν άδειος. Μαγαζιά ανοιχτά ένα παρά ένα. Έχω φίλη που είναι ιδιοκτήκτρια σούπερ μάρκετ σε κωμόπολη, ξέρεις τι μου είπε? Δεν έχασε πελατεία αλλά το καρότσι αντικαταστάθηκε όχι από καλάθι αλλά από χέρια! Ο κόσμος ψωνίζει μόνο τα απαιραίτητα πλέον, και σίγουρα δεν είναι μέσα σε αυτά τα κεριά και οι πίνακες. Κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον έναν άνεργο και οι δουλειές εξαφανίζονται καθημερινά.
Όπως και το κάνουμε ο κύκλος του χρήματος δημιουργεί αλυσίδα και όταν ένας κρίκος από την αλυσίδα σπάει τότε αργά ή γρήγορα χαλάει όλη η αλυσίδα.
Επίσης πρέπει να ξεχωρίζουμε την κλάψα από την παράθεση πραγματικών γεγονότων. Κανείς δεν κλάφτηκε και κανείς δεν περίμενε να φτιάξει τη ζωή του με αυτόν τον τρόπο γιατί απλά δε γίνεται έτσι. Η πραγματικότητα όμως έχει ήδη χτυπήσει την πόρτα πολλών και σε λίγο θα φτάσει σε όλους. Μέσα στο κλίμα τρομοκρατίας και εκφοβισμού που έχει σκοπίμως καλλιεργηθεί είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αρνητικά έστω και για λίγο.
Όπως είναι παράλογο να νομίζει κανείς πως όλα είναι στο χέρι του για να διορθωθούν. Καταλαβαίνω πως αν δεν το ζήσεις βλέπεις μόνο αυτούς που κρατάνε λουί βιτόν πάνε για ποτάκια και διακοπές αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα γύρω σου θα δεις πως υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.
Παλιά 24-05-11, 12:31   #32
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΝΤΕ ΗΣΥΧΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!

http://www.newsbeast.gr/world/arthro...-tous-ellines/
Παλιά 24-05-11, 12:39   #33
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η πόλη στην οποία ζω είχε ανέκαθεν το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στη χώρα. Τώρα πλέον γίνεται χαμός, πιο πολλοί είναι οι άνεργοι παρά οι μισθωτοί. Κάθε εβδομάδα κλείνουν το λιγότερο 3 επιχειρήσεις και ο πιο κεντρικός δρόμος της πόλης είναι σχεδόν άδειος. Μαγαζιά ανοιχτά ένα παρά ένα. Έχω φίλη που είναι ιδιοκτήκτρια σούπερ μάρκετ σε κωμόπολη, ξέρεις τι μου είπε? Δεν έχασε πελατεία αλλά το καρότσι αντικαταστάθηκε όχι από καλάθι αλλά από χέρια! Ο κόσμος ψωνίζει μόνο τα απαιραίτητα πλέον, και σίγουρα δεν είναι μέσα σε αυτά τα κεριά και οι πίνακες. Κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον έναν άνεργο και οι δουλειές εξαφανίζονται καθημερινά.
Όπως και το κάνουμε ο κύκλος του χρήματος δημιουργεί αλυσίδα και όταν ένας κρίκος από την αλυσίδα σπάει τότε αργά ή γρήγορα χαλάει όλη η αλυσίδα.
Επίσης πρέπει να ξεχωρίζουμε την κλάψα από την παράθεση πραγματικών γεγονότων. Κανείς δεν κλάφτηκε και κανείς δεν περίμενε να φτιάξει τη ζωή του με αυτόν τον τρόπο γιατί απλά δε γίνεται έτσι. Η πραγματικότητα όμως έχει ήδη χτυπήσει την πόρτα πολλών και σε λίγο θα φτάσει σε όλους. Μέσα στο κλίμα τρομοκρατίας και εκφοβισμού που έχει σκοπίμως καλλιεργηθεί είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αρνητικά έστω και για λίγο.
Όπως είναι παράλογο να νομίζει κανείς πως όλα είναι στο χέρι του για να διορθωθούν. Καταλαβαίνω πως αν δεν το ζήσεις βλέπεις μόνο αυτούς που κρατάνε λουί βιτόν πάνε για ποτάκια και διακοπές αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα γύρω σου θα δεις πως υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.
Μιλας σε μια κοπελα που μεγαλωσε στο χωριο με ενα δυο στερησεις και ηρθε στην Αθηνα μπας και βρει κατι καλυτερο.....και δουλευει με συμβασεις οπου βρει και οτι βρει και τα προσπαθει να τα βγαζει περα με πολυ λιγα και χωρις βοηθεια απο πουθενα!!
Οποτε,δεν χρειαζεται να κοιταξω την αλλη οψη του νομισματος,ειμαι η αλλη οψη!
Ποτε ομως δεν το εβαλα κατω....απλα περιοριζομαι σε αυτα που πραγματικα χρειαζομαι!
Ναι,η οικονομια μας ειναι χαλια...κλεινουν μαγαζια,ανεργια παντου....ωραια....και μετα τι??
Η ζωη συνεχιζεται....ας βρουμε ο καθενας τον τροπο να ζουμε οσο μπορουμε καλυτερα!
Εγω προσωπικα,τα εχω βγαλει περα και με 454 ευρω το μηνα και με ενοικιο 300 ευρω!Δεν ηταν η καλυτερη μου,αλλα ημουν ευτηχισμενη μεσα μου,που μπορεσα και επιβιωσα μονη μου.Χωρις να κλαφτω πουθενα,χωρις να ταλαιπωρησω κανεναν,χωρις να γνωριζει κανεις τιποτα!Χωρις να ανακατευτω με τραπεζες,δανεια ....
Υπαρχει τροπος σε ολα.....
Ο Γ.Παισιος λεει "η γκρινια ελκυει την γκαντεμια!"......αμα καθεσαι και κλαιγεσαι ολη την ωρα......θα μαζεψεις ολη την αρνητικη ενεργεια και ειναι λογικο να μην μπορεις να σηκωσεις κεφαλι!!
Παλιά 24-05-11, 12:48   #34
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τόνια Εμφάνιση μηνυμάτων
να κάνω λίγο χιούμορ;;; Messinia ζούμε στην ίδια χώρα;;;;;;;
γιατί σε αυτή που ζω εγώ..η ανεργία φτάνει φανερά το 15% (μαύρη εργασία άγνωστο το ποσοστό...), οι τιμές των προϊόντων αυξάνονται με τρελούς ρυθμούς, το ίδιο και τα τιμολόγια των ΔΕΚΟ (από τώρα σκέφτομαι τον Οκτώβριο την τιμή του πετρελαίου μετά την εξομοίωση του φόρου)..στην Πατησίων το 1/3 των μαγαζιών έκλεισε...
Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας είναι καθαρά θέμα πραγματικότητας...
Το προβλημα δεν ειναι που φτασαμε εδω,αλλα το πως φτασαμε εδω!Το προβλημα προ-υπηρχε,αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν!Τωρα απλα βλεπουμε τα πρωτα αποτελεσματα του προβληματος!Το τι θα ακολουθησει,το ξερει μονο ο Θεος...εμεις ας κανουμε το κουμαντο μας,οσο καλυτερα μπορουμε!
Για μενα ηττοπαθεια ειναι να βλεπεις το προβλημα και οχι την λυση του!
Παλιά 24-05-11, 12:51   #35
Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλας σε μια κοπελα που μεγαλωσε στο χωριο με ενα δυο στερησεις και ηρθε στην Αθηνα μπας και βρει κατι καλυτερο.....και δουλευει με συμβασεις οπου βρει και οτι βρει και τα προσπαθει να τα βγαζει περα με πολυ λιγα και χωρις βοηθεια απο πουθενα!!
Οποτε,δεν χρειαζεται να κοιταξω την αλλη οψη του νομισματος,ειμαι η αλλη οψη!
Ποτε ομως δεν το εβαλα κατω....απλα περιοριζομαι σε αυτα που πραγματικα χρειαζομαι!
Ναι,η οικονομια μας ειναι χαλια...κλεινουν μαγαζια,ανεργια παντου....ωραια....και μετα τι??
Η ζωη συνεχιζεται....ας βρουμε ο καθενας τον τροπο να ζουμε οσο μπορουμε καλυτερα!
Εγω προσωπικα,τα εχω βγαλει περα και με 454 ευρω το μηνα και με ενοικιο 300 ευρω!Δεν ηταν η καλυτερη μου,αλλα ημουν ευτηχισμενη μεσα μου,που μπορεσα και επιβιωσα μονη μου.Χωρις να κλαφτω πουθενα,χωρις να ταλαιπωρησω κανεναν,χωρις να γνωριζει κανεις τιποτα!Χωρις να ανακατευτω με τραπεζες,δανεια ....
Υπαρχει τροπος σε ολα.....
Ο Γ.Παισιος λεει "η γκρινια ελκυει την γκαντεμια!"......αμα καθεσαι και κλαιγεσαι ολη την ωρα......θα μαζεψεις ολη την αρνητικη ενεργεια και ειναι λογικο να μην μπορεις να σηκωσεις κεφαλι!!
Οκ αν η παράθεση της πραγματικότητας είναι κλάψα που ελκύει τη γκαντεμιά τότε η υπεραισιοδοξία είναι ένα ροζ σύννεφο
Παλιά 24-05-11, 13:04   #36
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οκ αν η παράθεση της πραγματικότητας είναι κλάψα που ελκύει τη γκαντεμιά τότε η υπεραισιοδοξία είναι ένα ροζ σύννεφο
Ειτε απο θρησκευτικη πλευρα να το δεις,ειτε απο ψυχολογικη,η θετικη σκεψη βοηθαει πολυ!
Προτιμω να ειμαι σε ενα ροζ κοσμο,ευτηχισμενη, παρα σε ενα κοσμο μες την μαυριλα!
Αν διαβασεις το βιβλιο Στοιχεια Βιονομιας,του Πλατωνος Δρακουλη θα καταλαβεις πως η ηρεμια και η ειρηνη στην ψυχη μας,φερνει ευημερια στην ζωη μας!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-05-11, 13:14   #37
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η σημερινη κατασταση δεν ειναι απλα δυσκολη. Δεν εχουμε μπροστα μας μια απλα λιγο στεναχωρη οικονομικα κατασταση. Εχουν σκοπο να πουλησουν τα παντα, οπως τη ΔΕΗ, να βγουμε ακομα περισσοτεροι απο εμας στην ανεργια και να μειωθουν κι αλλο οι μισθοι. ηδη μιλανε για σταση πληρωμων απο Αυγουστο!
Το αποτελεσμα ειναι οτι εκτος απο μια ελιτ, ολοι οι υπολοιποι θα παιρνουμε πχ μισθο 500 ευρω το μηνα, το σουπερ μαρκετ θα ειναι οσο και τωρα, η τραπεζα δεν θα σε αφηνει να κανεις αναληψη πανω απο 200 ευρω και η ΔΕΗ θα ερχεται οσο θελει ο ιδιωτης που θα την εχει αγορασει.
Με λιγα λογια ολα τα κερδη θα πηγαινουν σε ξενα χερια και εμεις θα ειμαστε με το δελτιο. Παραλληλα θα σε κλεβουν για ενα κομματι ψωμι-κατι που στο κεντρο της αθηνας που εργαζομαι, βλεπω οτι ηδη συμβαινει!
Δεν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας, δεν ειναι ενας απλος κινδυνος, εχει σχεδον συμβει κι εμεις χαμπαρι δεν πηραμε. Πρεπει να ξυπνησουμε γιατι άλλο το να την βγαζεις και με τα λιγα και άλλο το να μην εχεις ουτε τα στοιχειωδη. Κανενας στην δικη μας γενια δεν εχει ζησει κατι τετοιο.
Πρεπει οχι να πανικοβληθουμε, αλλα να λαβουμε τα μετρα μας και να βοηθησουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας. Δεν πρεπει να γκρινιαζουμε οπως λετε για αυτο, αλλα να κανουμε ο,τι μπορουμε για να το αποτρεψουμε και για να προστατευτουμε απο τα αποτελεσματα-αλλιως, ειμαστε αξιοι της τυχης μας.
Λυπαμαι, αλλα οσο και να μην το θελουμε, πρεπει να δουμε την πραγματικοτητα-αλλιως θα μας προφτασει αυτη.....
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-11, 13:22   #38
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να ξυπνησουμε γιατι άλλο το να την βγαζεις και με τα λιγα και άλλο το να μην εχεις ουτε τα στοιχειωδη. Κανενας στην δικη μας γενια δεν εχει ζησει κατι τετοιο.
Πρεπει οχι να πανικοβληθουμε, αλλα να λαβουμε τα μετρα μας και να βοηθησουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας.
Λυπαμαι, αλλα οσο και να μην το θελουμε, πρεπει να δουμε την πραγματικοτητα-αλλιως θα μας προφτασει αυτη.....
Επρεπε να ειχαμε ξυπνησει,χρονια πριν!Οι γιατροι λενε καλυτερα η προληψη απο την αντιμετωπιση!Ο Ελληνας,μια ζωη ηταν στην καλοπεραση!Τωρα αρχιζουν σιγα σιγα καποιοι να ξυπνανε!Τωρα,χαιρω πολυ,ξεπουληθηκαμε!!!
Αλλα βεβαια ποτε δεν ειναι αργα......
Παλιά 24-05-11, 13:27   #39
natassavasil

Περιοχή: Άρτα
natassavasil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου σε όλα. Ούτε εμένα μ' αρέσει η μιζέρια και πάντα ήμουν αισιόδοξη. Όμως τώρα δεν υπάρχει κάτι ή κάποιος να βασιστείς και να πεις ότι υπάρχει ελπίδα και φως στο τούνελ.
Παλιά 24-05-11, 13:32   #40
Τόνια

Περιοχή: Αθήνα
Τόνια ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Τόνια
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το προβλημα δεν ειναι που φτασαμε εδω,αλλα το πως φτασαμε εδω!Το προβλημα προ-υπηρχε,αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν!Τωρα απλα βλεπουμε τα πρωτα αποτελεσματα του προβληματος!Το τι θα ακολουθησει,το ξερει μονο ο Θεος...εμεις ας κανουμε το κουμαντο μας,οσο καλυτερα μπορουμε!
Για μενα ηττοπαθεια ειναι να βλεπεις το προβλημα και οχι την λυση του!
ποια ακριβώς είναι η λύση;;; γιατί 9 εκατομμύρια Έλληνες την ψάχνουν...
(και μη μου πεις έχει ο Θεός..γιατί πετρέλαιο βάζω μόνη μου χωρίς καμμιά θεία παρέμβαση..)
Ο χρήστης Τόνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές