Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυροειδης αλωπεκεια....και ομοιοπαθητικη!


Recommended Posts

Διαβασα σε ενα σαιτ οτι η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει στην γυροειδης αλωπεκεια!Εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια?

 

Η χρηση περουκας στην ολικη γυροειδη αλωπεκεια κατα την γνωμη σας βοηθαει το ψυχολογικο κομματι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ψυχολογικο κομματι ειναι παρα πολυ σημαντικο, απο κει και περα σιγουρα οτι η περουκα ειναι λυση, οπως επισις και το τατουαζ στα φρυδια και ψευτικες βλεφαριδες. τα αισθητικα αποτελεσματα ειναι παρα πολυ καλα ( τα εχω δει)

Link to comment
Share on other sites

το ψυχολογικο κομματι ειναι παρα πολυ σημαντικο, απο κει και περα σιγουρα οτι η περουκα ειναι λυση, οπως επισις και το τατουαζ στα φρυδια και ψευτικες βλεφαριδες. τα αισθητικα αποτελεσματα ειναι παρα πολυ καλα ( τα εχω δει)

 

Ξερεις...μια περουκα δεν ειναι παντα στα υπερ.Εχεις ποτε δοκιμασει να φορεσεις να δεις πως ειναι?Σε σφιγγει στο κεφαλι,ιδρωνεις.

Τωρα το καλοκαιρι ειναι πραγματικα μαρτυριο να εχεις οτιδηποτε πανω στο κεφαλι σου!

Και επειτα ειναι και πως θα σε "δεχτουν" οι φιλοι/συγγενεις/συναδελφοι με μια περουκα.Δεν μπορεις την μια να μην εχεις καθολου μαλλια και την αλλη να πηγαινεις στο γραφειο με δεκα ποντους μαλλι!

Και ειναι και το κομματι της θεραπειας....ποσο "κακο"κανει να μην αφηνει το δερμα να αναπνεει?

 

Ψευτικες βλεβαριδες πανε πανω στις ηδη υπαρχουσες!Για τατουαζ στα φρυδια,δεν ξερω δεν μπορω να πω.Ειναι μια επιπονη διαδικασια?Και οταν φυτρωνει το κανονικο φρυδι,πως αφαιρεις το τατουαζ?

Link to comment
Share on other sites

η ομοιοπαθητικη δεν βοηθαει πουθενα

 

 

Μιλας παντα απο πρωτο χερι?Η βαση τα οσα εχεις ακουσει/διαβασει?

Εχω δει 3 ατομα δικα μου, να εχουν βρει την υγεια τους με την ομοιοπαθητικη...οχι σε περιπτωσεις γ.αλωπεκειας ομως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλαω παντα με βαση αυτα που ξερω - δεν θελω να αναφερθω στο επαγγελμα μου. απο κει και περα εγω η ιδια δεν πασχω.

τωρα, ρωτησες για την περουκα- την δεχεσαι αν δεν υπαρχει λυση, και με το δικο σου μαλλι το καλοκαιρι ιδρωνεις, απο κει και περα υπαρχουν και φυσικες περουκες που ισως θα ειναι και καλυτερες.

το τατουαζ αμα δεν θελεις -δεν το κανεις, εγω σου προτεινα λυσεις σε ερωτηματα που θετεις.

η αποψη μου για την ομοιοπαθητικη ειναι ξεκαθαρη και το θεμα αυτο εχει συζητηθει σε αλλα θεματα, αν νομιζεις οτι θα σε βοηθησει θα αποφασισεις μονο εσυ γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

με δεδομένο πως όπως ολα τα αυτοανοσα νοσήματα επιδεινωνονται με το άγχος, ναι μπορει να βοηθήσει και η περουκα και η ομοιοπαθητική, για θεραπεια όμως νομιζω οτι υπαρχουν κατάλληλα φάρμακα που δινουν αποτελεσμα σε λιγες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φίλη μου, να πάρεις περούκα και μάλιστα να την φοράς...να πάρεις κάποια που να δείχνει φυσική...είναι ακριβές άλλά κάποιο ποσό δικαιολογεί το ΙΚΑ.Θα τονώσει την αυτοπεποίθησή σου, βέβαια δεν είναι το ίδιο όπως τα δικά σου μαλλιά.Να μη σε νοιάζει ο κόσμος τι λέει ξέρω είναι δύσκολο...ιδίως το καλοκαίρι...σκας, εξάλλου δε θα τη φοράς πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου, να πάρεις περούκα και μάλιστα να την φοράς...να πάρεις κάποια που να δείχνει φυσική...είναι ακριβές άλλά κάποιο ποσό δικαιολογεί το ΙΚΑ.Θα τονώσει την αυτοπεποίθησή σου, βέβαια δεν είναι το ίδιο όπως τα δικά σου μαλλιά.Να μη σε νοιάζει ο κόσμος τι λέει ξέρω είναι δύσκολο...ιδίως το καλοκαίρι...σκας, εξάλλου δε θα τη φοράς πάντα.

 

 

Δοξα Τω Θεο,δεν χρειαζομαι περουκα!Απλα σκεφτομουν να κοψω τελειως τα μαλλια μου(ωστε να δυναμωσουν) και να κυκλοφορω με περουκα μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια μου!

Αλλα παω καλα,οσα σημεια,ειχαν προβλημα,βλεπω οτι εχω αποτελεσμα!

Υπομονη θα κανω..και θα συνεχιζω για λιγο καιρο να δενω τα μαλλια μου κοτσιδα ψηλα για να καλυπτω καποια σημεια!!

Ευχαριτω που απαντησες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δοξα Τω Θεο,δεν χρειαζομαι περουκα!Απλα σκεφτομουν να κοψω τελειως τα μαλλια μου(ωστε να δυναμωσουν) και να κυκλοφορω με περουκα μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια μου!

Αλλα παω καλα,οσα σημεια,ειχαν προβλημα,βλεπω οτι εχω αποτελεσμα!

Υπομονη θα κανω..και θα συνεχιζω για λιγο καιρο να δενω τα μαλλια μου κοτσιδα ψηλα για να καλυπτω καποια σημεια!!

Ευχαριτω που απαντησες!!

 

Μessinia, πιθανόν (και στο εύχομαι) να έχεις ήδη βρεί λύση στο θέμα σου. Αυτό που ξέρω σχετικά, είναι, όπως είπε και η φίλη παραπάνω, ότι το άγχος συνήθως επιδεινώνει τέτοια θέματα, οπότε σε περίπτωση θεραπείας, είναι σημαντικό να είσαι ήρεμη.

Υπάρχει επίσης η (αρκετά ακριβότερη) λύση του "φιλέ- ποστις"-πιθανόν να μη το λέω σωστά. Είναι πάντως πρόσθετο κομμάτι, μπαίνει τοπικά στα σημεία που υπάρχει το πρόβλημα και είναι πολύ πιό ελαφρύ από τις περούκες. Είναι επίσης πάρα πολύ διακριτικό- πλέκεται μαζί με τα φυσικά σου (όπως τα extension). Kαλή επιτυχία με τη θεραπεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή μου γιατί δεν δοκιμάζεις την ομοιοπαθητική; τι έχεις να χάσεις; υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βοηθηθεί εκεί που οι συμβατικές θεραπείες σταματούσαν. Εγώ τυραννιόμουν χρόνια με την ακμή και ντρεπόμουν να βγω έξω...είχα πιει τα κέρατα μου τα τράγια και κατέφυγα εκεί επειδή δεν ήθελα να πάρω τα ροακουταν...και γλίτωσα! Και μετά ακουλούθησε το ένα και το άλλο, και το παιδί μου, και μέχρι και ο άντρας μου πείστηκε και πηγε και πολλοί φίλοι μας! Γιατί έβλεπαν τα αποτελέσματα! Απλά όταν πας να ρωτήσεις για τη θεραπευτική επιδείνωση γιατί στο παιδάκι της κολλητής μου που δεν πίστευε και η ίδια καθόλου πέταξε πρώτα έξω καλά καλά το πρόβλημα και για λίγες μέρες το παιδί δεν βλεπόταν και μετά το μάζεψε μέσα....τώρα και η ίδια πείστηκε :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...