Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβος για ανεμοβλογιά και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Για άλλη μια φορά επανέρχομαι τρομερά αγχωμένη. Έχω μια κόρη 14 μηνών και είμαι έγκυος στον 5ο μήνα. Πρίν μια εβδομάδα το παιδί και εγώ ήρθαμε σε επαφή με το ανιψάκι του άνδρα μου το οποίο εχθές εμφάνισε έρπη ζωστήρος. Ως γνωστόν ο ιός της ασθένειας αυτής είναι ο ίδιος με τον ιό της ανεμοβλογιάς με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να κολλήσει η μικρή ανεμοβλογιά λόγω του ότι ακόμα δεν έχει κάνει το εμβόλιο και εν συνεχεία να κολλήσω και εγώ πράγμα πολύ επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη μου. Η παιδίατρος μου είπε ότι ο ιός της ανεμοβλογιάς έχει γίνει πλέον πολύ τοξικός και μπορεί να προκαλέσει πολλές επιπλοκές σε παιδιά που την περνούν και δεν έχουν κάνει πριν εμβόλιο π.χ. πνευμονία, εγκεφαλίτιδα, ηπατίτιδα κ.λ.π. και ότι είναι επίσης πολύ επικίνδυνος για το αγέννητο έμβρυο. Πρέπει να περιμένω ακόμα δύο εβδομάδες για να δω αν κόλλησε η μικρή και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα περάσει το διάστημα αυτό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει το παιδάκι καμιάς μανούλας περάσει ανεμοβλογιά χωρίς να έχει εμβολιαστεί πριν και σε τόσο μικρή ηλικία και ποια ήταν τελικά η κατάληξη. Επίσης αν έχετε ποτέ ακούσει να περάσει κάποια κοπέλα ανεμοβλογιά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της και τι έγινε τελικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω τι εννοεί η παιδίατρος όταν λέει για τοξικότητα του ιού της ανεμοβλογιάς. Έχει ακούσει καμιά σας για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως την έχουν περάσει και τα τρία μου παιδιά ο μεγάλος 3,5 ετών και τα μωρά τότε μόλις ενός έτους φυσικά κανένα δεν είχε κάνει το εμβόλιο. Είμαστε όλοι κασλά ο μεγάλος την είχε περάσει με 20 σπυράκια και το αγόρι από τα δίδυμα έβγαλε σπυράκια ακόμη και στις πατούσες του. Ολα πήγαν κατ' ευχήν και το μόνο που μας την θυμίζει είναι κάπια μικρά σημαδάκια που έχιυν μείνει τίποτε άλλο. Σίγουρα δεν είναι καλό να σε τρομοκρατεί ο παιδίατρος σου ο κόσμος τόσα χρόνια επιβίωνε και με την ανεμοβλογιά και με την ιλαρά και με τον κοκκύτη, και πιστεύω οτι αρκετές από εμάς που τώρα είμαστε μαμάδες έχουμε περάσει και μία και δύο κασι τρείς παιδικές ασθένειες και έχουμε επιβιώσει. Ηρέμησε και μακάρι να μην χρειαστεί να το περάσετε περισσότερο για την ταλαιπωρία και ακόμη περισσότερο για την εγκυμοσύνη σου που έκεί είναι ο πιό σοβαρός κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις καθολου ολο αυτο μου φαινεται υπερβολη. εγω εγκυος και ο αντρας μου με μαγουλαδες παρακαλω!!!! μια χαρα πηγαν ολα. επισης εγω κολλησα τη μητερα μου ανεμοβλογια οταν ηταν εγκυος την αδερφη μου και επισης ολα καλα. ολο αυτο με τις παιδικες ασθενειες ειναι απο μονο του υπερβολη. οταν πηρα το γυναικολογο μου τηλεφωνο πανικοβλητη 11 ωρα το βραδυ γιατι ο αντρας μου γυρισε απο το νοσοκομειο με διαγνωση παρωτιτιδα εκεινος εβαλε τα γελια!!!! και ο παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω καθολου για την κορη μου που ηδη ειχα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Εγώ την έχω περάσει την ανεμοβλογιά 5 ετών αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι αν κολλήσει η μικρή υπάρχει κίνδυνος, λόγω της τοξικότητας του ιού αλλά και της πολύ μεγάλης μεταδοτικότητάς του, να την ξανακολλήσω. Μου είπε-άκουσον άκουσον- ότι καλό θα ήταν να φύγω από τώρα από το σπίτι και να αφήσω το παιδί με κάποιον άλλον ούτως ώστε να μην κινδυνέψω. Μα είναι ποτέ δυνατόν να αφήσω το παιδί μου μόνο του τη στιγμή που ξέρω μάλιστα ότι μπορεί σύντομα να νοσήσει. Αυτό είναι πρωτάκουστο.

Link to comment
Share on other sites

αφου περασες την ανεμευλογια δεν κινδυνευεις εσυ να νοσησεις εκ νεου αυτο ειναι το μονο σιγουρο, η πιθανοτητα θα υπηρξε εαν ειχες κανει εμβολιο -τοτε ειναι που δεν αποκτας την πληρη ανοσια. απο κει και περα για να μεταδοθει στο εμβρυο πρεπει να την κολλησεις και να νοσησεις εσυ, ακομα και αν κολλησει η μεγαλη σου , εσυ δεν κινδυνευεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλα χρονια και ενω η κουμπαρα μου διενυε τις τελευταιες εβδομαδες της εγκυμοσυνης της κολλησε ανεμοβλογια.

Αμεσως μπηκε στο μαιευτηριο, μιλησε τοτε ο γιατρος της με συναδελφους στην Αμερικη και ειπαν οτι δεν επρεπε να της το παρουν αμεσως αλλα να την αφησουν ενα 24ωρο... δεν θυμαμαι γιατι. Την ειχαν στην απομονωση, γεννησε μετα απο 1 24ωρο και το μωρο το ειχαν στην μοναδα και του εδιναν καποιο φαρμακο. Δεν θυμαμαι αν ηταν ζοφιραξ ή κατι αλλο. Εγω τοτε ημουν εγκυος 5 μηνων περιπου και μου απαγορευσε να ερθω σε επαφη με την κουμπαρα μου παροτι την ειχα περασει!!! Δεν ξερω απο τοτε αν αλλαξαν τα πραγματα (εχουν περασει και 8 χρονια). Ο γιατρος μας (ναι ειχαμε τον ιδιο) ειναι υπερβολικος σε καποια θεματα ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλα χρονια και ενω η κουμπαρα μου διενυε τις τελευταιες εβδομαδες της εγκυμοσυνης της κολλησε ανεμοβλογια.

Αμεσως μπηκε στο μαιευτηριο, μιλησε τοτε ο γιατρος της με συναδελφους στην Αμερικη και ειπαν οτι δεν επρεπε να της το παρουν αμεσως αλλα να την αφησουν ενα 24ωρο... δεν θυμαμαι γιατι. Την ειχαν στην απομονωση, γεννησε μετα απο 1 24ωρο και το μωρο το ειχαν στην μοναδα και του εδιναν καποιο φαρμακο. Δεν θυμαμαι αν ηταν ζοφιραξ ή κατι αλλο. Εγω τοτε ημουν εγκυος 5 μηνων περιπου και μου απαγορευσε να ερθω σε επαφη με την κουμπαρα μου παροτι την ειχα περασει!!! Δεν ξερω απο τοτε αν αλλαξαν τα πραγματα (εχουν περασει και 8 χρονια). Ο γιατρος μας (ναι ειχαμε τον ιδιο) ειναι υπερβολικος σε καποια θεματα ετσι και αλλιως.

 

Το παιδάκι της κουμπάρας σου πως είναι σήμερα, αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα λόγω της ασθένειας της μαμάς του ή όχι. Ο δικός μου γυναικολόγος με τον οποίο επικοινώνησα πριν λίγο λέει ότι η ανεμοβλογιά είναι επικίνδυνη τις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης και αν εγώ την κολλήσω τώρα απλά θα περάσουν αντισώματα στο παιδί και θα έχει ανοσία όταν γεννηθεί. Αντιθέτως η παιδίατρος είναι κάθετη και θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα σε όλα τα τρίμηνα της εγκυμοσύνης. Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα σήμερα αλλά εάν την κολλήσω θα νοσήσω γύρω στην 25η γιατί έχει τουλάχιστον 3 εβδομάδας επώασης ο ιός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου είπε και κάποια άλλη κοπέλα από την στιγμή που την έχεις περάσει δεν ξανακολάς αν κολήσεις τον ιο θα εμφανίσεις και εσύ έρπη ζωστήρα που εμφανίζεται συνήθως σε αυτούς που έχουν περάσει την ανεμοβλογιά. Καταρχήν το να κολήσεις είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι αν είχε ανεμοβλογιά γιατί στην περίπτωση του ζωστήρα πρέπει να έρθεις σε επαφή με την πάσχουσα περιοχή και όχι απλά να ακουμπήσεις έναν άρρωστο. Ακόμη και όμως αν κολήσεις το έμβρυο δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο. Στα λέω γιατί πριν από καιρό εμφάνισε η μητέρα μου και χωρίς να το γνωρίζω ακόμη ότι είχε τον ιο ήρθα σε επαφή με την κουμπάρα μου η οποία ήταν έγκυος τότε σε περίπου αντίστοιχη εμβομάδα με εσένα. Λόγω του ότι εγώ πανικοβλήθηκα επικοινωνήσαμε τόσο με τη γυναικολόγο της κουμπάρας μου όσο και με τη δερματολόγο της μαμάς μου και μας είπαν τα παραπάνω και οι δυο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο πάσχων είναι να τηρεί του κανόνες υγιεινής σχετικά με το πλύσιμο των χεριών επειδή τα σπυράκια προκαλούν φαγούρα. Και μέσω αυτού του τρόπου μεταδίδεται δηλ. να έρθεις εσύ σε επαφή με το περιεχόμενο των σπυριών.

Σχετικά με τον παιδιάτρο σου καταρχήν να πω ότι εγώ τον θεωρώ υπερβολικό.....επειδή εμείς δεν είμαστε και πολύ φανατικοί των εμβολιών (τα κάνουμε αλλά με λίγο διαφορετικό σχήμα) το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς το έκανε ο γιος μου όταν είχε κλείσει ήδη τα 3 και θυμάμαι ότι ο παιδιάτρος μας μου είχε πει ότι είναι η πιο άκακη από όλες τις παιδικές ασθένειες. Φυσικά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο των επιπλοκών αλλά το ίδιο ενδεχόμενο υπάρχει από όλες τις ασθένειες. Γι΄αυτό εγώ στη θέση σου θα ξεαγχωνόμουν:)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και κάποια άλλη κοπέλα από την στιγμή που την έχεις περάσει δεν ξανακολάς αν κολήσεις τον ιο θα εμφανίσεις και εσύ έρπη ζωστήρα που εμφανίζεται συνήθως σε αυτούς που έχουν περάσει την ανεμοβλογιά. Καταρχήν το να κολήσεις είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι αν είχε ανεμοβλογιά γιατί στην περίπτωση του ζωστήρα πρέπει να έρθεις σε επαφή με την πάσχουσα περιοχή και όχι απλά να ακουμπήσεις έναν άρρωστο. Ακόμη και όμως αν κολήσεις το έμβρυο δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο. Στα λέω γιατί πριν από καιρό εμφάνισε η μητέρα μου και χωρίς να το γνωρίζω ακόμη ότι είχε τον ιο ήρθα σε επαφή με την κουμπάρα μου η οποία ήταν έγκυος τότε σε περίπου αντίστοιχη εμβομάδα με εσένα. Λόγω του ότι εγώ πανικοβλήθηκα επικοινωνήσαμε τόσο με τη γυναικολόγο της κουμπάρας μου όσο και με τη δερματολόγο της μαμάς μου και μας είπαν τα παραπάνω και οι δυο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο πάσχων είναι να τηρεί του κανόνες υγιεινής σχετικά με το πλύσιμο των χεριών επειδή τα σπυράκια προκαλούν φαγούρα. Και μέσω αυτού του τρόπου μεταδίδεται δηλ. να έρθεις εσύ σε επαφή με το περιεχόμενο των σπυριών.

Σχετικά με τον παιδιάτρο σου καταρχήν να πω ότι εγώ τον θεωρώ υπερβολικό.....επειδή εμείς δεν είμαστε και πολύ φανατικοί των εμβολιών (τα κάνουμε αλλά με λίγο διαφορετικό σχήμα) το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς το έκανε ο γιος μου όταν είχε κλείσει ήδη τα 3 και θυμάμαι ότι ο παιδιάτρος μας μου είχε πει ότι είναι η πιο άκακη από όλες τις παιδικές ασθένειες. Φυσικά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο των επιπλοκών αλλά το ίδιο ενδεχόμενο υπάρχει από όλες τις ασθένειες. Γι΄αυτό εγώ στη θέση σου θα ξεαγχωνόμουν:)

 

Λοιπόν αυτό που φοβάμαι εγώ είναι ότι η μικρή πιθανότατα να κόλλησε γιατί το ανιψάκι με τον έρπη ζωστήρα την αγκάλιασε και την φίλησε. Το πρόβλημα είναι ότι το ανιψάκι έχει ακμή στο πρόσωπο και η παιδίατρος είπε ότι ο ιός μπορεί να βρίσκεται ακόμα και μέσα στα σπυράκια της ακμής. Εγώ δεν ήρθα σε άμεση επαφή με το ανιψάκι μου, απλα το είδα από απόσταση αλλά αν κολλήσει η μικρή μου που είναι μόνο 14 μηνών και χωρίς εμβόλιο τότε ίσως κινδυνεύω και εγώ. Σας ευχαριστώ πάντως όλες για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα που σου ξανααπαντώ απλά επειδή δεν το κατάλαβα αν το κατάλαβες (:oops::oops::oops:) σου λέω ότι ακόμη και αν η μικρή σου κολήσει ανεμοβλογιά εσύ δεν θα κολήσεις ανεμοβλογιά.....γι΄αυτό δεν πρέπει να ανησυχείς για το έμβρυο. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να μην κολήσει κανείς τίποτα και όλα να πάνε καλά για εσάς!!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα που σου ξανααπαντώ απλά επειδή δεν το κατάλαβα αν το κατάλαβες (:oops::oops::oops:) σου λέω ότι ακόμη και αν η μικρή σου κολήσει ανεμοβλογιά εσύ δεν θα κολήσεις ανεμοβλογιά.....γι΄αυτό δεν πρέπει να ανησυχείς για το έμβρυο. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να μην κολήσει κανείς τίποτα και όλα να πάνε καλά για εσάς!!!!

 

Ναι ναι το κατάλαβα. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου όπως άλλωστε και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια. Περιμένω λοιπόν να περάσει το επίμαχο διάστημα κυρίως για να μην ταλαιπωρηθεί η μικρούλα μου από αυτήν την ασθένεια. Εύχομαι και εγώ τα καλύτερα για τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φανει χαζη η ερωτηση μου ισως δεν γνωριζω...

η ερπη ζωστηρος ειναι κολιτικη?πρωτη φορα το ακουω αυτο

και εγω εβγαλα σε μεγαλη ηλικια βεβαια αλλα δεν μου ειπανε να προσεχω να μην το μεταδωσω σε καποιον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να φανει χαζη η ερωτηση μου ισως δεν γνωριζω...

η ερπη ζωστηρος ειναι κολιτικη?πρωτη φορα το ακουω αυτο

και εγω εβγαλα σε μεγαλη ηλικια βεβαια αλλα δεν μου ειπανε να προσεχω να μην το μεταδωσω σε καποιον

 

Ναι όντως είναι κολλητικός ο έρπης ζωστήρος και αυτός που θα τον κολλήσει θα παρουσιάσει ανεμοβλογιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...