Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νόσος του asherman?????


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα... για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας...

Μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής μαζί με αποβολές και εξωμήτριο βρήκα έναν υπέροχο γατρό και άνθρωπο στο Γένεσις αθηνών που ενώ όλοι οι άλλοι μου έλεγαν ότι απλά είμαι άτυχη και δεν κάνω παιδί αυτός με διαγνωστική υστεροσκόπιση που εξελίχθηκε σε επεμβατική μου βρήκε πολλές συμφήσεις στον πυθμένα της μήτρας και μου τις καθάρισε. Εχω 18 έμβρυα στην κατάψυξη και τα χρησιμοποιήσω που σύστησε θεραπεία για 2 μήνες με οιστρογόνα και πριν ξεκινήσω διαδικασία με κατεψυγμένα να ξανακάνω υστεροσκόπηση να δεί τι έχει γίνει ώστε να μην χάνω άσκοπα τα έμβρυα..

Μέσα από αυτό το forum και από άλλα forum κατα καιρούς διαβάζω κοπέλες που είχαν συμφήσεις και για τη νόσο του asherman..Από ότι μου είπε ο γιατρός δεν έχω ακριβως αυτό αλλά οι συμφήσεις ήταν τόσες πολλές που θα άνηκαν σε μια μήτρα που έχει υποστεί επεμβάσεις και αποξέσεις. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση ή αποξέση, οι αποβολές που είχα ήταν αυτόματες. Ανησυχώ μήπως δεν μπορώ να κάνω παιδί!!! Τον ρώτησα και για τη μέθοδο με το μπαλονάκι αλλά μου είπε ότι δεν το συστήνει...Δεν ξέρω τι να κάνω...είμαι πολύ στεναχωρημένη...έιχε καμια κοπέλα παρόμοιο πρόβλημα και έκανε παιδάκι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λες οι αποβολές ήταν αυτόματες, πώς δηλαδή ήταν αυτόματες;

 

προφανώς εννοεί ότι απέβαλλε με την φυσική διαδικασία, ότι δεν έκανε δηλαδή τεχνητή διακοπή κύησης.. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

chrischris δεν εχω παρομοια εμπειρια, αλλα φανταζομαι οτι οι αποβολες γινοτανε απο τις συμφυσεις, γιατι η εμφυτευση γινεται στον πυθμενα της μητρας.

απο τη στιγμη που το θεραπευσες αυτο πιστευω και ευχομαι ολα να σου πανε καλα!!!!

Οι συληψεις ηταν φυσιολογικες ή με εξωσωματικη?

line_line_typew6_beg_d_typew7_time_1156651200_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe920.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα εγώ μια τέτοια κατάσταση και αφού έγινε θεραπεία, έμεινα έγκυος με την πρώτη σε δίδυμα, με φυσική σύλληψη και πήγαν όλα καλά. Η εγκυμοσύνη ήταν κάπως... με ένα κάρο επιπλοκές, αλλά αυτό είχε να κάνει και με άλλες καταστάσεις. Έμεινα σπίτι σε όλη σχεδόν την εγκυμοσύνη, όπου για να περνάει η ώρα συνέχιζα το διάβασμα.:rolleyes:

 

Το είχα ψάξει πάρα πάρα πολύ και πριν αρχίσουμε ξανά τις προσπάθειες είχα πάει και στο εξωτερικό ακόμα, για δεύτερη γνώμη, γιατί η μήτρα μετά τις θεραπείες δεν ήταν όπως έπρεπε. Ενδομήτριο 6,5 το μέγιστο, και μια σάλπιγγα επιβαρυμένη από συμφύσεις, αν σου λέει κάτι αυτό. Η άλλη σάλπιγγα έκανε τη δουλειά της, όπως φάνηκε και στους πρώτους υπερήχους, που έδειξαν ότι τα αυγουλάκια είχαν σκάσει από την πλευρά της καλής σάλπιγγας, και τα δύο. Διάβασα και ιστορίες με κοπέλες που τα κατάφεραν και με λεπτότερο ενδομήτριο. Υπάρχει ένα φόρουμ διεθνές, ειδικό για αυτή την πάθηση, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα σε βοηθήσει ή θα σε μπερδέψει, στην παρούσα φάση.

 

Το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο γιατρός σου ακούγεται το ενδεδειγμένο. Είναι βέβαια λίγο περίεργο που έχεις συμφύσεις, με το ιστορικό σου.

 

Μια άποψη, που δεν είναι εντελώς επιβεβαιωμένη, είναι ότι μπορεί να παίζει ρόλο κάποιο μικρόβιο, που δεν είναι πάντα ανιχνεύσιμο. Αφού πήρα γνώμες και για αυτό, με τη συμβουλή γιατρού πήραμε μια αγωγή Vibramycin μαζί με τον άντρα μου, πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες, χωρίς να έχουμε κάνει εξετάσεις, για να καλύψουμε και αυτή την πιθανότητα.

 

Υπάρχουν και άλλα που μπορεί να πει κανείς για το θέμα, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα έχουν αποτέλεσμα ή αν θα σε κουράσουν.

 

Πάντως, ακούγεται να είσαι σε καλά χέρια...

Link to comment
Share on other sites

Στο yahoo υπαρχει ενα γκρουπ με πολλες πληροφοριες.. Βασικα εξαρταται απο την σοβαροτητα της καταστασης. Νομιζω οτι στην Ευρωπη ο γιατρος κορυφη ειναι στη Γερμανια.. Ειχα και εγω πολλες συμφισεις (εκανα αποξεση μετα την πρωτη γεννα). Εγω εκανα υστεροσκοπιση κατα την οποια τοποθετηθηκε σπιραλ και εκανα 60 μερες ορμονοθεραπια..

Το ενδομητριο παρεμενε λεπτο (εκανα σπερματεγχυση με menopur) σε ενα κυκλο ημουν τυχερη και ειχα μια κυστη οποτε καθυστερησε η ωρυμανσυ τον ωαοριων και προλαβε να παχυνει το ενδομητριο οποτε καταφερα να μεινω εγκυος..

Λυση υπαρχει και δεν πρεπει να απογουτευεσαι ομως ειναι θεμα τυχης να βρεις καλο γιατρο και να μην γινει χειροτερα η κατασταση.. Παντως σε μενα οι ουλες απο την αποξεση φαινονται ακομη και στον υπερηχο

(Υπαρχουν και φαρμακα που δινουν οι εξωσωματικοι για να παχυνει το ενδομητριο)

Link to comment
Share on other sites

κρις κρισ γεια σου. Τη Μ. Τετάρτη έκανα και εγώ υστεροσκόπηση στο Γέννεσις. Εγώ ήμουν έγκυος σε δίδυμα και τα έχασα 22η εβδομάδα από μικρόβιο. Το σώμα υπέστη μεγάλο σοκ. Γέννησα-απέβαλα φυσιολογικά...

Πριν την επόμενη προσπάθεια λοιπόν που θα ναι τελικά περίπου σε 2 μήνες, θεώρησαν καλό να μου κάνουν υστεροσκόπηση, να μου κόψουν κάτι συμφήσεις που βρήκαν (ίσως να δημιουργήθηκαν και απ το μικρόβιο) και μετά μου έβαλαν μπαλονάκι, το οποίο Κυριακή του Πάσχα έπεσε μόνο του... Ποιος σου έκανε την υστεροσκόπηση στο Γέννεσις? Ο Σκούρτης δεν ήταν? ΕΜένα αυτός μου την έκανε και έκρινε ότι έπρεπε να μπει μπαλονάκι...

Όπως και να χει η υστεροσκόπηση βοηθάει και ας ελπίζουμε πως ό,τι κάνουμε είναι για καλό...

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνωμη που εισβάλω στο θέμα σας, απλα κρισ κρισ καμια φορα δημιουργούνται συμφυσεισ κ απο αποβολη αν δεν καθαρίσει καλά το ενδομήτριο.

kuriaki όταν λεσ μικροβιο ενοεισ κάτι απο αυτά που μπορει να βρεθούν στον κόλπο όπως μυκητεσ ,μυκοπλασμα,ουρεόπλασμα ,στρεπτόκοκκοσ κτλ κτλ η κάτι άλλο άσχετο)?

Σας εύχομαι καλή επιτυχία όσες προσπαθείτε και του χρονου με μωράκια στην αγκαλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...Την υστεροσκόπηση μου την έκανε ο Σφακιανούδης, είναι οικογενειακός φίλος. Όλες οι προσπάθειες εγκυμοσύνης ήταν με εξωσωματική. Σε όλες που έκανα έμεινα έγκυος άσχετα αν δεν προχώρησαν εκτός από τις 2 τελευταίες που δεν έγινε τίποτα. Το ενδομητριο μου έφτανε 8-8,5 εκτός από την τελευταία στο Γένεσις όπου έφτασε στο 7,5 και ενώ είχε στιβάδες είχε ανομοιόμορφο πάχος...Ο γιατρός μου ήθελε να μου κάνει πριν την εξωσωματική υστεροσκόπηση αλλά αφού είχα κάνει το καλοκαίρι 1 στο Εμβρυογένεσις και μια υδατοσκόπηση στον Λουτράδη πίστευα ότι αυτοί θα΄είχανε δει κάτι και είπαμε να το αφήσουμε...το αποτέλεσμα έχασα τα 4 πολύ ωραία εμβρυάκια μου. Μία από τις αποβολές που είχα είχα φτασει χοριακή 1600 και μου το πίξανε γιατί δεν έβλεπαν σάκο και φοβήθηκαν για εξωμήτριο. Εγώ πιστεύω ότι δεν ήταν εξωμήτριο γιατί μετά την μεθοτρεξάτη μια μέρα με έπιασε φοβερός πόνος, πήγα τουαλέτα και μαζί με τα κομάτια αίματος έπεσε και ένα κομμάτι με πέτσες σαν σάκος...άρα μπορεί να έκανε αυτό τη ζημιά αφου δεν μου έκαναν απόξεση τότε...Τι να πω δεν είμαι και γιατρός...απλά το ψάχνω πολύ στο διαδύκτιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κρις κρισ γεια σου. Τη Μ. Τετάρτη έκανα και εγώ υστεροσκόπηση στο Γέννεσις. Εγώ ήμουν έγκυος σε δίδυμα και τα έχασα 22η εβδομάδα από μικρόβιο. Το σώμα υπέστη μεγάλο σοκ. Γέννησα-απέβαλα φυσιολογικά...

Πριν την επόμενη προσπάθεια λοιπόν που θα ναι τελικά περίπου σε 2 μήνες, θεώρησαν καλό να μου κάνουν υστεροσκόπηση, να μου κόψουν κάτι συμφήσεις που βρήκαν (ίσως να δημιουργήθηκαν και απ το μικρόβιο) και μετά μου έβαλαν μπαλονάκι, το οποίο Κυριακή του Πάσχα έπεσε μόνο του... Ποιος σου έκανε την υστεροσκόπηση στο Γέννεσις? Ο Σκούρτης δεν ήταν? ΕΜένα αυτός μου την έκανε και έκρινε ότι έπρεπε να μπει μπαλονάκι...

Όπως και να χει η υστεροσκόπηση βοηθάει και ας ελπίζουμε πως ό,τι κάνουμε είναι για καλό...

Καλή συνέχεια!

 

 

κυριακή μου, λυπάμε απίστευτα για την απωλειά σου...νομίζω ότι έχουμε ανταλλάξει απόψεις στο forum και θυμόμουν ότι είχες μείνει έγκυος αλλά δεν ήξερα ότι πέρασες αυτή την περιπέτεια..ευχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά...και καλό κουράγιο...χρειάζεται σε όλες μας που ταλαιπωρούμεθα για να κάνουμε ένα παιδάκι...ας ελπίσουμε να είμαστε τυχερές την επόμενη φορά... είσαι και εσύ σε θεραπεία με cyclacur??? Εγώ πίνω 3 ημερησίως. Πάντως ανεηαρτήτως αν θα πετύχουμε το στόχο μας πιστεύω ότι είμαστε σε πολύ καλά χέρια...Σε σχέση με άλλα κέντρα προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το χωραφακι σου ειναι καθαρο και γονιμο

Ετοιμο να υποδεχτεί τα εμβρυακια σου!!!

Οσο για το ενδομητριο θα το λυσετε με το γιατρο σου στην επομενη προσπαθεια

line_line_typew6_beg_d_typew7_time_1156651200_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe920.gif
Link to comment
Share on other sites

Κρισ κρις και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω ότι είμαστε σε καλά χέρια... Εγώ έμεινα έγκυος με ενδομήτριο 7-7.5 ικανό να φιλοξενήσει εγκυμοσύνη διδύμων κιόλας... Πιστεύω στο μέλλον να μην έχεις πρόβλημα. Δεν κάνω θεραπεία με σικλακούρ. Θα πάρω λιγα πριν την επόμενη εμβρυομεταφορά (ευτυχώς έχω έμβρυα στην κατάψυξη)

Χριστίν30 δεν μάθαμε ποιο μικρόβιο, αλλά κάποιο από αυτά που επηρεάζουν τα έμβρυα στην εγκυμοσύνη... Δυστυχώς είναι κάτι όχι και τόσο σπάνιο απ ό,τι είδα εδώ μέσα και μάλιστα μέσα στο δεύτερο τρίμηνο που υποτίθεται ότι χαλαρώνεις...

ΚΑλή συνέχεια σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...