Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

13 μηνων και ειναι μονο 72 ποντους.....


Recommended Posts

καλησπερα. εχω μια μπουμπου 13 μηνων σχεδον και εχω μεγαλο προβληματισμο για το υψος της.....ειναι μονο 72 ποντους....γεννηθηκε στις 36 εβδομαδες 46 ποντους και 2 κιλα. εχω αρχισει να ανυσηχω γιατι η θα βαζει μισο ποντο η δεν θα βαζει και καθολου ανα εξεταση....στις καμπυλες ειναι στι 10 θεση και τον τελευταιο μηνα εχει πεσει 15 ολοκληρες θεσεισ ....ο γιατρος ειναι καθυσιχαστικος και λεει οτι οσο ειναι μεσα στα διαγραμματα ειμαστε οκ!!!αλλα εγω πραγματικα ανχωνομαι....εχει συμβει σε καποια κατι αναλογο...???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα

Μετα το χρόνο μετράμε το παιδί κάθε 6 μήνες.Δεν είναι βρεφάκι τώρα που τα μετράμε κάθε μήνα.

Για να βγάλουμε συμπεράσματα που λές πρέπει να έχει πέσει σε καμπύλες μέτα απο 1 εξάμηνο και όχι στο μήνα.

Και το ύψος έχει σχέση και με το δικό σας.Να το παρακολουθείς χωρίς άγχος και δες τι ύψος θα έχει πάρει στην ηλικία 18 μηνών.

Εαν τότε πέσει σε καμπύλες τοτέ να πάς να το κοιτάξεις και να κάνεις εξετάσεις.

Μην αγχώνεσαι πάνω απο όλα.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μην αγχώνεσαι. Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Εμένα 13 μηνών ο ένας μου γιος ήταν 73,5 εκ. τώρα που είναι 2 χρ. είναι 87,5. Δεν είναι πολύ ψηλός για την ηλικία του αλλά είναι υγιής. Και εμένα γεννήθηκα 47 πόντους, οπότε είναι λογικό να μην είναι πανυψηλος. Δεν μπορείς ν συγκρίνεις ένα παιδάκι που γεννήθηκε 52 εκ. με ένα που γεννήθηκε 46...Και επίσης 4 βδομάαδες γρηγορότερα. Απλά μην αγχώνεσαι με τέτοια ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...