Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίαιτα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Μόλις μπήκα στον 6ο μήνα και πρέπει να χάσω 3 κιλά (όχι απλώς να μην πάρω) διότι σύμφωνα με τη γιατρό μου (που παρεπιπτόντως δεν είναι καθόλου αυστηρή με τα κιλά) έχω ξεφύγει. Τι μου προτείνετε? Έχετε καμιά δίαιτα? Κάτι δραστικό? Δεν θέλω να πάω σε διαιτολόγο γιατί κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα τα έξτρα κιλά που έχω είναι άχρηστα για το μωρό αφού προέρχονται από γλυκά, πίτες και καρμπονάρες.

Γενικά, σκέφτομαι να τρώγω μόνο:

Γάλα, ψητό ή βραστό μοσχαρίσιο κρέας ή κοτόπουλο, ψάρι στη σχάρα, λαχανικά (χωρίς σάλτσες) όσπρια και φρούτα. Να κόψω δηλαδή γλυκά, πίτες, παστίτσιο και μακαρόνια γενικότερα, πατάτες, ψωμιά, λαδερά φαγητά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα έλεγα ότι η δίαιτα με την έννοια που την ξέραμε προ εγκυμοσύνης...δεν υπάρχει!

Δεν είμαι ειδική αλλά στη θέση σου θα έκανα τα εξής..

-όχι γλυκά! (σε βαριές υπογλυκαιμίες κάνα σοκολατάκι υγείας ή κάνα μπισκότο!)

-όχι junk food και αναψυκτικά (αυτό νομίζω πρέπει όλες μας να το κάνουμε!)

-πολλά φρούτα και λαχανικά

-ψωμί κλπ ολικής άλεσης αντί για άσπρο

- γαλακτοκομικά μειωμένων λιπαρών μεν αλλά όλες τις απαιτούμενες ποσότητες

-κρέας ψάρι κλπ κανονικά

-πολλά μικρά γευματα

 

Κοινώς σωστή υγιεινή διατροφή αλλά όχι δίαιτα!Προέχει να παίρνεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και να είσαι καλά εσύ και το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα έξτρα κιλά που έχω είναι άχρηστα για το μωρό αφού προέρχονται από γλυκά, πίτες και καρμπονάρες.

Γενικά, σκέφτομαι να τρώγω μόνο:

Γάλα, ψητό ή βραστό μοσχαρίσιο κρέας ή κοτόπουλο, ψάρι στη σχάρα, λαχανικά (χωρίς σάλτσες) όσπρια και φρούτα. Να κόψω δηλαδή γλυκά, πίτες, παστίτσιο και μακαρόνια γενικότερα, πατάτες, ψωμιά, λαδερά φαγητά.

 

Aν μπορείς κάντο. Κακό δεν είναι.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίτα πχ η πατάτα νομίζω είναι θρεπτική τροφή..η διαφορά είναι αν θα τη φας βραστή ή ...τηγανητη! αυτό παχαίνει! και το ψωμί ολικής είναι πολύ υγιεινό και απαραίτητο (όχι όλη η φραντζόλα!)

ακόμα και τα μακαρόνια αν τα κάνεις χωρίς βούτυρο με λίγη σάλτσα από φρέσκια ντομάτα πχ απέχουν πολύ απο τις καρμπονάρες.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα έξτρα κιλά που έχω είναι άχρηστα για το μωρό αφού προέρχονται από γλυκά, πίτες και καρμπονάρες.

Γενικά, σκέφτομαι να τρώγω μόνο:

Γάλα, ψητό ή βραστό μοσχαρίσιο κρέας ή κοτόπουλο, ψάρι στη σχάρα, λαχανικά (χωρίς σάλτσες) όσπρια και φρούτα. Να κόψω δηλαδή γλυκά, πίτες, παστίτσιο και μακαρόνια γενικότερα, πατάτες, ψωμιά, λαδερά φαγητά.

 

καλημέρα, σίγουρα θα πρεπει να τρως υγιεινά όχι τοσο για το θέμα των κιλών αλλά και γιατι απο την δική σου τροφή το μωρακι θα πάρει αυτά που χρειάζονται για την αναπτυξη του.....καλό ειναι να τρως όπως ειπες τα ψαράκια....ειδικά σαρδέλες που έχουν ασβέστιο....μοσχαράκι και χοιρινο και κοτοπουλο.....και λαδερά πρεπει να τρως τα πάντα.....όχι όμως πολυ λάδι όταν τα μαγειρευεις......

εγω προσωπικά δεν πιστευω ότι πεινάμε περίσσοτερο διότι όλα ειναι μέσα στο μυαλό μας.....εγω φαντάσου που δεν μπορούσα να φάω λόγω των πολλών εμετών που ειχα.....το μωρο μου πήρε βάρος κανονικά και φυσικά απο κιλά δεν πηρα πολλά....αλλά 6 μηνες ήταν μαρτυριο ότι έτρωγα το έβγαζα....

το μονο που δεχόταν το στομάχι μου ήταν μια πολυ θρεπτικη σουπα πυ έφτιαχνα...μοσχάρι με λιγο κοκκαλο γιατι η κολλα που έχει το κοκκαλο ειναι μαλακτικη για το στομάχι με πολλά καροτα πατατες πιπεριες χρωματιστες και διάφορα πράσινα όπως σελινο και άλλα αναλογος την όρεξη....έχεις όλα τα θρεπτικά συστατικά σε ένα φαγητο.....

επίσης μπορεις να τρως κάθε μερα μια χουφτα απο ξηρους καρπους και διάφορα αποξεραμενα φρουτα....δαμάσκηνα βερικοκα χουρμαδες.....δεν έχουν μεγάλη θρεπτική αξια....έχουν πολλές βιταμινες ειναι και αντιδιοξειδικά....;););)

επίσης τωρα που ειναι η εποχής τους τρώγε φράλουλες......βοηθουν τον μεταβολισμό....

και άλλα πολλά.....αν θες να φας καρμπονάρα φτίαξτη μονη σου όχι με κρεμα γάλακτος αλλά με γάλα....και τυριά...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα κι από μένα!

Κι εμένα ο γιατρός μου με έβαλε σε πολύ αυστηρή δίαιτα, όχι μόνο για τα κιλά (είχα πάρει 20 ως τον 6ο μήνα) αλλά και για την πίεση που φοβόταν ότι μπορεί να σηκώσω αν συνεχίσω να παίρνω κιλά έτσι ραγδαία. Το αποτέλεσμα? Έχασα 12 κιλά μέσα σε 2 μήνες, έκοψα αλάτια, τηγανητά, λαδερα, τα πάντα στην ουσία. Βέβαια το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται γιατι η ζημιά πρόλαβε να γίνει, οπότε μέχρι τη γέννα, συνεχίζω ακάθεκτη τα γιαουρτάκια μου, τα μήλα και τα μαρούλια μου. Και να ακούς τη γιατρό σου. Αν σου λέει "δίαιτα" κάνε δίαιτα. Αν σου λέει "φάε", τότε φάε. Μην το πας στο δικο μου το άκρο, δεν είναι ανάγκη να πεθάνεις της πείνας, αλλά σκέψου ότι από δω και μπρος τα κιλά ανεβαίνουν με ρυθμούς απίστευτους!!!

Μη φοβάσαι, το μωρό σου θα πάρει όλα τα θεπτικά στοιχεία που χρειάζεται, είτε καταναλώσεις 1000 θερμίδες, είτε 3000. Εσύ μπορεί να παιδευτείς λιγάκι από την άλλη αλλά τελικά ολα μια ιδέα είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπαγορευμένες τροφες??

Πραγματικά μου ακούγεται περίεργο.

Εγώ όταν του είπα "να φάω τόνο"?? απόρησε, σε φάση "και γιατί να μην φας?"

Το μόνο που μου είχε πει, οχι ζάχαρη για να μην κάνω διαβήτη (που μεταξύ μας και το γλυκάκι μου το έφαγα, και το παγωτάκι μου και όλα), προσοχή με τα αναψυκτικά γιατί κάνουν αέρια και ενοχλούν το μωρό (οι ήχοι), ποτά με ρέγουλα (ένα δυο ποτηράκια κρασί δεν βλάπτουν), και από λαχανικά να τα πλένω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Αλλά σε μια υγιή εγκυμοσύνη που όλα πάνε καλά, δεν βλέπω τον λόγο να μην φάει μαγειρεμένο συκώτι πχ, που κάνει και καλό στο σίδηρο. Φτανει να είναι καλομαγειρεμένα όλα τα φαγητά, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

γιατί σου φαίνεται περίεργο?

δεν εχεις ακούσει για την πιθανότητα μόλυνσης από λιστέρια από φρέσκο γάλα? γι αυτό οι έγκυες πρεπει να πίνουν παστεριωμένο και όχι φρεσκο. εχω και συνάδελφο που έπαθε μελητέο πυρετό από φετα που πήρε από παραγωγό, κόντεψε να πεθάνει ο άνθρωπος...

διαβασε το λινκ... και αν θες ακολουθείς τις συμβουλες, αν δε θες δεν τις ακολουθεις, δε σε υποχρεώνει κανείς...

όσο για το συκώτι... αν το ειχες ψαξει καλύτερα, δε θα το έτρωγες ούτε και αν δεν ήσουν έγκυος... υπάρχουν και άλλες εναλλακτικες για τον σίδηρο

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στον 6ο μήνα και πρέπει να χάσω 3 κιλά (όχι απλώς να μην πάρω) διότι σύμφωνα με τη γιατρό μου (που παρεπιπτόντως δεν είναι καθόλου αυστηρή με τα κιλά) έχω ξεφύγει. Τι μου προτείνετε? Έχετε καμιά δίαιτα? Κάτι δραστικό? Δεν θέλω να πάω σε διαιτολόγο γιατί κοστίζει.

 

Εγώ επειδή την εχω την εμπειρια , θα σου προτεινα να πας σε μια διαιτολόγο να σου δωσει διατροφή για εγκύους ΟΧΙ ομως διαιτολόγιο.

 

Τι θελω να πω, εγω ειχα παραπάνω κιλά πριν μεινω εγκυος και ο γυναικολόγος φοβόταν τον διαβήτη κύησης και την αρτηριακή πιεση. Μου συνέστησε να παω σε διαιτολόγο να μου δωσει διατροφή για να μην παχυνω ιδιαιτερα και να μη κανω διαβήτη που συνήθως οι υπερβαρες κοπέλλες κατα την εγκυμοσύνη εμφανιζουν. Συνηθως ομως οχι παντα

 

Η διατροφή μου ήταν των 1800θερμιδών , βγαλμένη στα μετρα μου συμφωνα με τα κιλά μου και τις προτιμήσεις μου σε φαγητά

 

Ετρωγα απο ολα αλλα εκανα σωστους συνδυασμους βεβαια

Τηγανητά γλυκα πολλές σάλτσες μου τις ειχε κοψει.

 

Κατάφερα και εβαλα εως και τον 8ο μήνα μονο 6κιλά.....

Συν το περπάτημα που ειχε προτεινει....βεβαια δεν το εκανα καθε μερα , συνηθως το σ.κ περπατούσα με τον συζηγο 2ωρες στο συνολο

 

Αλλα τον 9ο μήνα.....εβαλα αλλα 4κιλά σε 3βδομάδες....ειχε ανοιξει τραγικά η ορεξή μου και δεν κρατιομουνα.

 

Στο συνολο εβαλα 10κιλά μονο και τοσα επιτρεπονταν μονο για μενα που ήμουν υπερβαρη για την εγκυμοσύνη μου

 

Διαβήτη δεν εκανα φυσικά, πιεση ομως ειχα.....

Γέννησα με καισαρική λογο ισχιακής προβολής της μπέμπας μου και της αρτηριακής πιεσης μου.

 

Για αυτο καλυτερα να μιλήσεις με εναν ειδικο παρά να πειραματίζεσαι μονη σου

 

Γνωμη μου

 

Καλή συνέχεια και με το καλο να υποδεχτεις το μπουμπουκι σου:D

 

Link to comment
Share on other sites

Η σύζυγος ξεκίνησε πολύ αγχωμένη την εγκυμοσύνη με το φαγητό. Αν και είμαι διατροφολόγος και προσπάθησα να την καθησυχάσω το άγχος για το βάρος της υπήρχε πάντα υποσυνείδητα. Έτσι αποφάσισα να τηρήσω μια δίαιτα θερμιδικά σωστή για τους μήνες της αλλά προσπάθησα να την εμπλουτίσω με πολύ ποιοτικές τροφές. Δύο σημαντικές απο αυτές τις αλλαγές ήταν να ζυμώνω ψωμί κάθε βδομάδα. Πολύ εύκολο! Ζύμωνα 3 καρβέλια και έβαζα τα 2 κατάψυξη. Έτσι είχαμε κάθε μέρα αγνό ψωμί. Το ψωμί είναι η βασικότερη τροφή στην καθημερινή μας διατροφή και είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να είναι Απόλυτα υγιεινή. Μάλιστα πήρα και οικιακό μύλο οπότε ήταν ότι πιο αγνό. Επίσης, αντικατέστησα πολλά φρούτα με μπανάνες Κρήτης. Είναι μικρότερες, πιο γλυκές αλλά αρκετά πιο ακριβές. Η θρεπτική τους αξία όμως και η αγνότητά τους δεν συγκρίνεται με καμία άλλη μπανάνα στην αγορά. Μπανάνααααα:)

 

:P

 

 

που μπορει να βρει κανεις μπανανες Κρητης?

τις ψαχνω και δεν τις εχω βρει πουθενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η σύζυγος ξεκίνησε πολύ αγχωμένη την εγκυμοσύνη με το φαγητό. Αν και είμαι διατροφολόγος και προσπάθησα να την καθησυχάσω το άγχος για το βάρος της υπήρχε πάντα υποσυνείδητα. Έτσι αποφάσισα να τηρήσω μια δίαιτα θερμιδικά σωστή για τους μήνες της αλλά προσπάθησα να την εμπλουτίσω με πολύ ποιοτικές τροφές. Δύο σημαντικές απο αυτές τις αλλαγές ήταν να ζυμώνω ψωμί κάθε βδομάδα. Πολύ εύκολο! Ζύμωνα 3 καρβέλια και έβαζα τα 2 κατάψυξη. Έτσι είχαμε κάθε μέρα αγνό ψωμί. Το ψωμί είναι η βασικότερη τροφή στην καθημερινή μας διατροφή και είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να είναι Απόλυτα υγιεινή. Μάλιστα πήρα και οικιακό μύλο οπότε ήταν ότι πιο αγνό. Επίσης, αντικατέστησα πολλά φρούτα με μπανάνες Κρήτης. Είναι μικρότερες, πιο γλυκές αλλά αρκετά πιο ακριβές. Η θρεπτική τους αξία όμως και η αγνότητά τους δεν συγκρίνεται με καμία άλλη μπανάνα στην αγορά. Μπανάνααααα:)

 

:P

 

Mάλιστα.......τι κανει νιάου νιαου στα κεραμίδια?

 

πολύ ενδιαφερον το λινκ που μας εδωσες να ανοιγε κιολας...

 

Επισης θα ηθελα να σε ενημερώσω οτι η διαφήμιση απαγορευται στο φορουμ αυτο, το συμφωνησες στους κανονισμους οταν γραφτηκες σημερα και τρια στα τρια μυνηματα σου αφορουν προωθηση για το εν λογο σαιτ....

Φιλικα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια!!! Και εγώ το φοβάμαι το θέμα των κιλών.Ειμαι έγκυος στο δευτερο μπεμπε μου. Δεν έχω πολλά επιπλέον κιλά.Τρια μου έμειναν από τον πρώτο μου γιο αλλα δεν θέλω να πάρω πολλά κιλά σε αυτή την εγκυμοσύνη. Πως να έπαιρνα 6-7...ως εκει...Στο πρώτο πήρα 14 συνολικά εκ των οποιων τα 6 σε ένα μηνα!!!Να σημειώσω εδώ ότι μονο αυτον το μηνα ήμουν καλα 1-4 ταση για εμετο 5ο καλα 6-9 καουρες.Το θέμα έιναι ότι δεν έιμαι καθολου της δίαιτας!!! Και αν στην πρώτη εγκυμοσύνη μου έμειναν τρια κιλά και μου μεινουν αλλα τρια στη δεύτερη συν κοιλιά συν χαλαρωση συν ραγαδες... τότε υπάρχει προβλημα.Τα παιρνω και τοπικά τα κιλα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βρε κορίτσια βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι να κάνω! σε 2 εβδομάδες έβαλα 1,5 κιλό! εντάξει έφαγα μουσακά 2 μέρες, πίτσα ένα βράδυ και κορμό γλυκό. Αλλά τόσο πολύ? να σας πω ότι δεν έτρωγα μέχρι τώρα γλυκά και τώρα βλέπω τη ζυγαρια και έχω τρελαθεί!!! ανεβαίνει κάθε μέρα και δε σταματάει. πόσες είναι οι φυσιολογικές θερμίδες προς κατανάλωση? μέχρι τώρα έπαιρνα 1400 θερμίδες, τώρα 1800. τι να κάνω? τι να κόψω?

 

ξέρετε κανένα καλό διαιτολόγο στη θεσσαλονίκη για εγκύους???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Klio κι εγω με παρομοια φαγητα σε 2 εβδομαδες εβαλα 3-4 κιλα.. και τωρα που εκοψα το βραδυνο και τρωω μονο γιαουρτι κ φρουτα και πινω γαλα εκοψα και τις πιτες και τα γλυκα εχασα το ενα κιλο σε λιγες μερες..

Αυτο ειναι σκετο παχος δυστυχως.. το μωρακι μας μεγαλωνει απο τις υγιεινες τροφες ασε που εμεις ξεφυγαμε λιγο..

Αν προσεχεις πιστευω θα επανελθεις κι εσυ συντομα.. δεν κανουμε διαιτα αλλα προσεχουμε να τρωμε υγιεινα και οχι γλυκα ψωμια και απο εξω συχνα..

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλημερα...καινουρια στην παρεα κ διαβαζω σαν τρελη οτι γραφετε... ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειμαι στη 16 εβδομαδα κ ενω μεχρι τη 12η πηρα 4 κιλακια ξαφνικα μεσα σ ενα μηνα χωρις ιδιαιτερη προσοχη κ τρωγοντας βλακειες πηρα αλλα 5!!!!!!! ανεβηκα στη ζυγαρια κ κολπος! φοβαμαι οτι την παρασκευη που εχω ραντεβου με τη γυναικολογο μου θα με βαλει σε αυστηρη διατροφη! Υπαρχει καποια διατροφη ωστε να χασω μερικα κιλα χωρις να επισκεφθω διατροφολογο κ χωρις να δημιουργησωπ ροβλημα στο μωρο μου?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου το έπαθα κ εγώ αυτό, μεσα σε ενα μηνα 5 κιλά και φρικαρα! Ευτυχώς σιγά σιγά τελειώνω, διανύω την 36η εβδομαδα. Εγώ έκανα μετρήσεις ζαχαρου μετά απο εντολή ενδοκρινολόγου κ μου πρότεινε μερικές πολυ βασικές αρχές, που πιστεύω καλό κάνουν σε όλους, ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης. Όλα ολικής, μακαρόνια, ψωμί κτλ. Μακαρόνια σε μικρή ποσότητα. Κρεας ψητό με σαλάτα (έτρωγα μια εβδομαδα παραλλαγές και έχασα 2 κιλά!), όσπρια εννοείται και τα παντα με μετρο. Γλυκάκι ενίοτε παντα μετα το φαγητό, οχι πεινάμε κ τρώμε γλυκό. Εγώ το απόγευμα έτρωγα σαλάτα ή γιαούρτι ή τοστακι. Λάδι μου είπε οτι δικαιούμαι μια κουταλιά της σούπας την ημέρα... Ξεκίνησα 60 κιλά με ύψος 1.70 και τώρα ειμαι στα 72 και δεν πολυ χαίρομαι.... Α! Και πατάτες κ λευκό ρύζι ελάχιστο...

Επισης με βοήθησε τρομερά σε ολα, το πρωινό μου, γάλα με δημητριακά βιολογικά αγνά, βρώμη, μουσλι και τέτοια, οχι του σουπερμάρκετ που έχουν ζάχαρη, σιρόπι γλυκόζης κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο μεσα... Εύχομαι να τα πας καλύτερα απο εμένα!

Μην αφήνεσαι πάντως, για την ψυχολογία μας μετά, ασε που κ οι γιατροί δεν θέλουν πολλά κιλά για λόγους υγείας.

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ kuriaki αρχισα να προσεχω πολυ τι τρωω κ ποσο γιατι την παρασκευη που επισκεφθηκα τηγιατρο μου μου εβαλε τις φωνες! Αστα να δουμε πως θα προχωρησουμε απο δω κ περα! Καλη συνεχεια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...