Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-04-11, 08:40   #81
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο τίτλος του θέματος είναι εντελώς οξύμωρος... "θέλουν να διώξουν τους συμβασιούχους".

Τέτοιος παραλογισμός μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει. Να θεωρείται ανεπίτρεπτο ένας υπάλληλος που έχει προσληφθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου να σταματήσει να δουλεύει την ημερομηνία που λήγει η σύμβασή του.

Με την αιτιολογία ότι πού να βρει δουλειά τώρα το παιδί. Ή αφού ανανέωσαν τη σύμβασή του Χ φορές γιατί να μην τον κάνουν μόνιμο...

Στον ιδιωτικό τομέα, θα θεωρούνταν εντελώς παράλογη μια τέτοια απαίτηση. Εκεί πληρώνει ο εργοδότης και εκεί έχει σημασία η βιωσιμότητα της επιχείρησης, οπότε δεν παραμένουν υπάλληλοι στην επιχείρηση απλά και μόνο για να μην δυσκολευτούν να βρουν δουλειά...
Στον δημόσιο τομέα, ποιος πληρώνει; Και ποια θα είναι ακριβώς η βιωσιμότητα της επιχείρησης;
Παλιά 16-04-11, 09:41   #82
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bipe21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα καταφεραν να μας κανουν να τρωγομαστε!
αυτο ηθελαν και το πετυχαν....

ειμαι στη κατηγορια των δημοσιων υπαλληλων
αλλα μονο ευνοουμενη δε νοιωθω...
ανηκω στη υγεια...κανω βαρδια νυχτα μονη μου για 25-30 πασχοντες σε περιοχη ακρως επικινδυνη για νε εχω μισθο μετα απο 12 χρονια εγγαμη με ενα παιδι 998 ευρω!
νυχτερινα και αργιες εχω να δω απο το νοεμβριο...ξερετε ποσο επιπλεον πληρωνεται το νυχτερινο...
11 ολοκληρα ευρω
δεν υπαρχουν γιορτες, αργιες και λοιπα....
δεν ξερω αν θα σχολασω και ποτε...
μου χρωστουν 120 οφειλομενα ρεπο
απο που?
απο το μειωμενο που ποτε δεν εβγαινε να μου δωσουν αλλα η υπηρεσια με ειχε αναγκη....!
απο τα ρεπο που με καλουσαν και δεν μπορουσα να πω οχι αλλιως θα ηταν "αρνηση υπηρεσιας"
απο τη αδεια μου που ποτε δεν μπορω να συμβαδισω με του συζηγου?
κι αν την συμβαδισω να εχει δικαιωμα να μου την αναιρεσει...
απο οτι δεν προλαβαινω να πιω καφε οπως καποιοι ανεφεραν?
απο τα αλλωτρια καθηκοντα...απο τραπεζοκομα-καθαριστρια0 κλητηρα-διοιητικο...
οτι πηγαινω να κατουρισω και μετο πυ κατεβαζω το βρακι...βαραει το κουδουνακι
απο το συγγενη που σου λεει "εγω σε πληρωνω και εισαι υποχρεωμενη οταν βαραω το κουδουνακι να εσαι εδω ακομα και για το πιο απλο"
να βαρανε 8 και 10 συνεχομενα κουδουνακια και να μην ξερεις που να πας...
απο το πθο σοβαρο εως να του αλλαξω το καναλι στην τηλεοραση...
να μην μπορω να κανω ουτε γκριματσα πονου η συσανασχετισης γιατι θα μου κανουν αναφορα?
να αγοραζω τις στολες μου γιατι δεν μπυ τις παρεχει...
να τα κουω οτι δεν εχει σεντονια κλπ....
οτι το ρυζι ειναι παραβρασμενο κλπ
οτι ειμαι υποχρεωμενη να κανω και την αποκλειστικη...
απο οτι πλήρωνω το γιατρο του παιδιου μου?
απο οτι ξεκινησα απο τα Β προαστια να παω στον πειραια να παρω τα φαρμακα του?
οτι εχω 430 ευρω κρατησει ςτο μηνα....

ποια η ευνοια?
η σιγουρια του μισθου?
νομιζω οτι πλεον εδω μπορω να γελασω....!

υπαρχουν δημ. υπαλληλοι που δεν ειναι ευνοουμενοι....
προσβεστες...αστυνομικοι...νοσηλευτες....
Συγγνωμη αλλα ολα αυτα που περιγραφεις...πως να το πω...ειναι καπως εκτος.Υποθετω οτι επελεξες να γινεις νοσηλευτρια...δε σε αναγκασε κανεις.Δεν το ηξερες οτι θα εχεις να κανεις με αρρωστους...οτι αν ο αρρωστος ποναει θα χτυπησει το κουδουνακι χωρις να σκεφτει αν εσυ εισαι στην τουαλετα,οτι εσυ θα ακους τα παραπονα για το φαγητο,για τα σεντονια για ολα.Τι περιμενες?Το αν δε σου αρεσει η δουλεια σου ε σημαινει οτι δεν εισαι ευνοημενη.

Κι εγω σε τραπεζα δουλευω...ξερεις τι παραπονα εχω ακουσει απο πελατες?Λες κι εγω τους παιρνω τα λεφτα.Αυτο δε σημαινει κατι...αλλο ειναο το αν εισαι η οχι ευνοημενος και αλλο το αν ειναι δυσκολη η βαρετη η δουλεια σου.
Επισης τι εννοεις πληρωνεις το γιατρο του παιδιου σου?Επειδη δουλευεις στην υγεια θα επρεπε δλδ να σου παρεχονται ολα αυτα στο τσαμπε?Κι εγω στην τραπεζα ειμαι αλλα το δανειο μου δε μου το χαρισαν...το πληρωνω οπως ολοι.

Εγω εκει που ειμαι ειμαστε οι μισοι ιδιωτικοι οι μισοι δημοσιοι.Εγω ειμαι ιδιωτικη.Εγω επιδοματα δεν παιρνω ενω οι δημοσιοι παιρνουν.Επισης ουτε υπερωριες πληρωνομαι σε αντιθεση με τους δημοσιους.Πολλοι απ αυτους σηκωνονται φευγουν κανα τριωρακι,πανε κανουν τα ψωνια τους,πανε οι κυριες σουπερ μαρκετ,λαικη και μετα γυρναμε...σιγα μηπως προκειται να χασουν τη θεση τους?Εγω για να βγω πρεπει να ενημερωσω εννοειται και θα ειμαι και με την ψυχη στο στομα μη και αργησω και μου πουν τπτ.Για να κανουν μια δουλεια πρεπει να τους παρακαλας κανα μηνα γιατι "Δε βαριεσαι..."...μηπως τους κουναει κανεις απο την καρεκλα τους.

Ακομα και οι πυροσβεστες που λες...τι λεμε τωρα...3 μηνες το χρονο εργαζονται.Το οτι περιεχει κινδυνο η δουλεια τους ναι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Γιατι νομιζεις πασχιζουν ολοι να μπουν στην πυροσβεστικη?
Ο χρήστης Niki81 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 10:17   #83
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marsolan Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα με την Daf σε ολα!!Θα μου επιτρεψετε να πω ομως κι εγω κατι ακομη για τους εκπαιδευτικους.

Ειμαι κι εγω υπαλληλος του δημοσιου και μαλιστα εκπαιδευτικος.(Δουλεψα με επιτυχια και στον ιδιωτικο τομεα στο αντικειμενο μου)Δουλευω 9 χρονια εκ των οποιων τα 7 μονιμα εχω ενα παιδι και αυτη τη στιγμη λαμβανω 1260 ευρω τον μηνα με κρατησεις και φορολογηση ολων των επιδοματων.Μην σχολιασω δε το υψος των επιδοματων!
(Συγκριτικα το αναφερω...υπαλληλος του υπουργειου Δικαιοσυνης που επιδιδει κλητευσεις...υποχρεωτικης εκπαιδευσης με 3 παιδια και με 2 χρονια υπηρεσιας φτανει περιπου στα 1500 ευρω)

Ο μισθος μου εχει μειωθει,το δωρο επισης,σε λιγο μπαινουμε ενιαιο μισθολογιο και πραγματικα δεν καθομαι να παλαβωσω κιολας γιατι ξερω πολυ καλα οτι για τις σπουδες μου και για το διαβασμα που εχω ριξει για αυτην την θεση που πηρα αξιοκρατικοτατα με διαγωνισμο ουτως η αλλως δεν επαιρνα και τρομερα χρηματα εν συγκρισει με υπαλληλους αλλων υπουργειων και με λιγοτερα προσοντα απο τα δικα μου!(παραδειγμα το υψος επιδοματος μεταπτυχιακου στο ταχυδρομειο ας πουμε εν συγκρισει με το επιδομα μεταπτυχιακου ενος εκπαιδευτικου)

Οσο για το τι γνωμη εχουν για το επαγγελμα μου οι εξω απο τον χορο....πραγματικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα.
Εγω ξερω οτι μπορει να διδασκω 19 ωρες την εβδομαδα αλλα στο σχολειο βρισκομαι πολυ περισσοτερες γιατι υπαρχουν χιλιες δουλειες...στο σπιτι μου γυριζω κι εχω να ετοιμασω το μαθημα της επομενης που ειναι διαφορετικο για καθε τμημα κι επισης εχω και να διορθωσω γραπτα κλπ κλπ...
Επισης να πω οτι το ωραριο παρουσιας μας στο σχολειο ειναι μεχρι τις 2 κανονικα και οποιαδηποτε στιγμη μπορουμε να υποχρεωθουμε απο την διευθυνση να μεινουμε εκει...
Σαφως οι συνθηκες εργασιας μου δεν ειναι ιδιες πχ με του χτιστη....δεν ειμαι εκτεθειμμενη στις καιρικες συνθηκες το λιγοτερο που μπορω να σκεφτω...αλλα μεταξυ μας εχω κι εγω καποια κακως κειμενα να αντιμετωπισω...
Οσο για τις διακοπες...το εχω ξαναπει....τι πρεπει να γινει για να ικανοποιηθει οποιος ξινιζει για αυτο???Να φευγουν τα παιδια και να καθομαστε ολοι εμεις να κοιταμε τον τοιχο??
Επισης αν το κρατος εκρινε οτι θα ειχε κερδος παρα χασουρα με το να μας απασχολει με καποιον αλλο τροπο να ειστε σιγουροι οτι μια χαρα θα μας εκμεταλλευοταν!

Για να μην σας κουραζω αλλο...σαφως και παρολες τις περικοπες αγαπω τρελλα τη δουλεια μου και εξακολουθω να νιωθω πολυ καλα γιατι ξερω οτι αλλοι συνανθρωποι μου ζουν και με λιγοτερα και πραγματικα τους βγαζω το καπελο για το πως τα καταφερνουν!
Συμφωνώ λέξη προς λέξη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη αλλα ολα αυτα που περιγραφεις...πως να το πω...ειναι καπως εκτος.Υποθετω οτι επελεξες να γινεις νοσηλευτρια...δε σε αναγκασε κανεις.Δεν το ηξερες οτι θα εχεις να κανεις με αρρωστους...οτι αν ο αρρωστος ποναει θα χτυπησει το κουδουνακι χωρις να σκεφτει αν εσυ εισαι στην τουαλετα,οτι εσυ θα ακους τα παραπονα για το φαγητο,για τα σεντονια για ολα.Τι περιμενες?Το αν δε σου αρεσει η δουλεια σου ε σημαινει οτι δεν εισαι ευνοημενη.

Κι εγω σε τραπεζα δουλευω...ξερεις τι παραπονα εχω ακουσει απο πελατες?Λες κι εγω τους παιρνω τα λεφτα.Αυτο δε σημαινει κατι...αλλο ειναο το αν εισαι η οχι ευνοημενος και αλλο το αν ειναι δυσκολη η βαρετη η δουλεια σου.
Επισης τι εννοεις πληρωνεις το γιατρο του παιδιου σου?Επειδη δουλευεις στην υγεια θα επρεπε δλδ να σου παρεχονται ολα αυτα στο τσαμπε?Κι εγω στην τραπεζα ειμαι αλλα το δανειο μου δε μου το χαρισαν...το πληρωνω οπως ολοι.

Εγω εκει που ειμαι ειμαστε οι μισοι ιδιωτικοι οι μισοι δημοσιοι.Εγω ειμαι ιδιωτικη.Εγω επιδοματα δεν παιρνω ενω οι δημοσιοι παιρνουν.Επισης ουτε υπερωριες πληρωνομαι σε αντιθεση με τους δημοσιους.Πολλοι απ αυτους σηκωνονται φευγουν κανα τριωρακι,πανε κανουν τα ψωνια τους,πανε οι κυριες σουπερ μαρκετ,λαικη και μετα γυρναμε...σιγα μηπως προκειται να χασουν τη θεση τους?Εγω για να βγω πρεπει να ενημερωσω εννοειται και θα ειμαι και με την ψυχη στο στομα μη και αργησω και μου πουν τπτ.Για να κανουν μια δουλεια πρεπει να τους παρακαλας κανα μηνα γιατι "Δε βαριεσαι..."...μηπως τους κουναει κανεις απο την καρεκλα τους.

Ακομα και οι πυροσβεστες που λες...τι λεμε τωρα...3 μηνες το χρονο εργαζονται.Το οτι περιεχει κινδυνο η δουλεια τους ναι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Γιατι νομιζεις πασχιζουν ολοι να μπουν στην πυροσβεστικη?
Στο μονο που θα διαφωνήσω μαζί σου ειναι για τα επιδόματα

Και θα στο εξηγησω με απλα λογια
Τα επιδοματα ξεκίνησαν ως λυση εφαρμογή για την αυξηση μισθου των δημοσιων υπαλλήλων αλλοτε για να ευχαριστησει ο εκαστοτε υπουργος τους υπαλληλους του υπουργειου του και αλλοτε ως μαζική εφαρμογή για να ευχαριστησει η εκαστοτε κυβερνηση τους δημοσιους υπαλληλους.

Ειναι λαθος σαν τακτική γιατι θα επρεπε να αυξήσει τις μονιμες τακτικές αποδοχες
τι θελω να πω εμενα ο βασικός μισθος μου περα των επιδομάτων ειναι 980ευρω......

Ερχεται το επιδομα τεκνου και γαμου
ερχεται το επιδομα προετοιμασιας μαθήματος
ερχεται το επιδομα προβληματικής περιοχής (ετσι ονομαζουν την Πτολεμαιδα, Κοζάνη που εχουν τα εργοστάσια θανάτου της Δεη, δινουν 40ευρω...)

Και ετσι παει ο μισθος στα 1560ευρω....
Κοβονται οι κρατησεις και μενει το 1260ευρω καθαρά στο χέρι.

Ενω....θα επρεπε αυτα τα επιδοματα να εχουν ήδη αποροφηθει στον βασικό μισθό....γιατι τωρα που θα κοπουν... θα μεινω εγω με 9 χρονια προυπηρεσιας και 1020ευρω....

Συμφωνω οτι τα περισσοτερα επιδοματα εχουν γελοιους τιτλους πχ το επιδομα εγκαιρης προσελευσης...ειναι ανηκουστο δεν το συζητω....

Αλλα ολα αυτα ειχαν γινει για να ευχαριστησουν τους δημοσιους υπαλληλους το καθε υπουργειου απο τον υπουργο τους.....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ....
Οι καλοπληρωμενοι ειναι οι δημοσιοι υπάλληλοι που ανηκουν σαν διοικητικά στελεχη σε υπουργεια....

Ψαξε να δεις τι παιρνει η καθαριστρια στη βουλη....
θα παθεις φρικη...
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 10:26   #84
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elen73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα οποια επιδοματα δεν ειναι φορολογισιμα δλδ. στην τσεπη μπαινουν 1200 το λιγοτερο και στην εφορια δηλωνουν τα 800 ευρω τον καθαρο μισθο τους.Συγνωμη που δεν μπορω να συμμεριστω την λυπη κανενος δημ. υπαλληλου που στην χειροτερη ο εναμισης μισθος που επαιρνε εγινε ενας και στην καλυτερη οι τρεις μισθοι γιναν 2 (και δεν μιλαω για τα δυσκολα επαγγελματα οπως η αστυνομια, η καθαριοτητα ,η υγεια και η παιδεια) γιατι πρεπει να αγχωνομαι για την δουλεια μου -στον πλουσιοπαροχο ιδιωτικο τομεα που μετα απο 20 χρονια θεωρουμαι υψηλομισθη των 897ευρω και με φουλ 12ωρα στο ενεργητικο μου-που μπορει αυριο να μην την εχω και να στεναχωριεμαι για χιλιαδες κοσμο που μετα απο 15-20 χρονια εργασιας αοριστου χρονου(οχι συμβασης) απολυονται και δεν μπορουν να βρουν δουλεια με οικογενεια και υποχρεωσεις πισω τους.Ας πανε λοιπον και οι φιλοι συμβασιουχοι να διεκδικησουν μια θεση στην αγορα εργασιας οπως ολοι οι υπολοιποι ακριβοπληρωμενοι ιδιωτικοι υπαλληλοι.Λυπαμαι αν καποιες φιλες δυσαρεστηθουν αλλα αυτη ειναι η αποψη μου για το θεμα.
Ποιος σου ειπε οτι ΔΕΝ ειναι φορολογισιμα????

τι λαθος ενημερωση ειναι αυτη που δινεις?

εχεις καποια μισθολογική ενημερωτητα μπροστά σου δημοσιου υπαλλήλου???

εχω εγω την δική μου και μπορω να στη στειλω αν θες για να σου λυσω την απορια....

μαζευονται ολα ο βασικος τα επιδοματα και μετα φορολογουνται , κοβονται απο τις κρατησεις σου και σου μενει ο καθαρος μισθος!

αυτα που λες τα ονομαζομενα ως "επιδοματα" ειναι αυτα που βγηκαν προσφατα στο υπουργειο οικονομικων κ ενα αλλο που τα εδινε μαυρα ο υπουργος τους και εμπαιναν εξτρα στην μισθολογια τους χωρις να φαινονται πουθενα και φυσικα χωρις να φαινονται στη μισθολογική ενημερωτητα τους.........δεν γινεται αυτο στα υπολοιπα υπουργεια!!!

Τουλαχιστον για το δικο μου υπουργειο και για τους εκπαιδευτικους παντα μιλωντας δεν γινεται αυτο.... τωρα για τους διοικητικους του υπουργειου...δεν ξερω δεν γνωριζω
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-04-11, 10:26   #85
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ....
Οι καλοπληρωμενοι ειναι οι δημοσιοι υπάλληλοι που ανηκουν σαν διοικητικά στελεχη σε υπουργεια....

Ψαξε να δεις τι παιρνει η καθαριστρια στη βουλη....
θα παθεις φρικη...
Εμενα προσωπικα το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα...το ξερω οτι δεν ειναι ολοι καλοπληρωμενοι.Εμενα το προβλημα μου ειναι η νοοτροπια...ας καναν τη δουλεια τους σωστα χωρις να κοιτανε πως θα λουφαρουν και πως θα φυγουν απο το γραφειο κι ας παιρναν και περισσοτερα απόσα παιρνω εγω.
Παλιά 16-04-11, 10:29   #86
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμενα προσωπικα το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα...το ξερω οτι δεν ειναι ολοι καλοπληρωμενοι.Εμενα το προβλημα μου ειναι η νοοτροπια...ας καναν τη δουλεια τους σωστα χωρις να κοιτανε πως θα λουφαρουν και πως θα φυγουν απο το γραφειο κι ας παιρναν και περισσοτερα απόσα παιρνω εγω.
Σε αυτο θα συμφωνήσω 1000% μαζι σου

Απλα με ενοχλει που τους τσουβαλιάζεται ολους μαζι

σημειωση δεν ειμαι διορισμένη παρολα αυτα με ενοχλει ολο αυτο το κλιμα του τσουβαλιασματος!
Και εγω δεν εχω θεμα , αυτοι που δουλευουν παραπανω ας παιρνουν και περισσοτερα απο εμενα, εννοειτε αυτο!
Παλιά 16-04-11, 10:34   #87
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτο που ζητα ενας συμβασιουχος ειναι να σταματησει αυτη η τρελλα...σε περνουμε σημερα γιατι ετσι....κι αυριο σε διωχνουμε γιαατι...ετσι!Θελω να σας πω επισης οτι δεν ειμαστεοι βισματα....καποιοι μπηκαμε με επειδη ειχαμε κ 5-10 πτυχια κ προυπηρεσια.Και μας ανανεωνανε τις συμβασεις για χρονια..αλλα ποτε δε μας δωσανε κ δε θα μας δωσανε την ευκαιρια να εχουμε μια θεση εστω αοριστου χρονου(ηΟποια θα καθοριζεται μα βαση τα μορια)αλλα κ θα επανεξεταζεται απο ειδικη επιτροπη για την καταλληλοτητα του ατομου οπως σε ολες τις επιχειρησειςΑυτοι το εχουνε κανει συστημα...σημερα βαζουν τον εναν αυριο τον πετανε στο δρομο...Και πειτε μου...σε ποια υπηρρεσια πετανε υπαλληλο χωρις αποζημιωση?

Κι επειδη πολυ μιλατε για διαφορα κ τσουβαλιαζετε ολους τους συμβασιουχους κ αυτη η αντιληψη ειναι που αφηνει να μπαινουνε σε θεσεις οχι καταλληλα κι εχουνε γεμισει τα σχολεια με νοσηλευτες που κανουν της δςσκαλες κ καθαριστριες που κανουνε τις νοσοκομες....Ας μας δωσουνε την ευκαιρια να διεκδηκησουμε μια θεση με κριτηρια και σωστες προυποθεσεις να μπει ο καθενας στοειδος του...
Παλιά 16-04-11, 10:37   #88
kalamaraki

Προεπιλογή

Και κατι τελευταιο........

επειδη βλεπω πολλους σας ενοχλει που "κάθονται" οι εκπαιδευτικοι το καλοκαιρι

τέρμα με αυτην την πιπίλα πια......

οποιος ήθελε ας πηγαινε να σπουδάσει 4 και 5 χρονια να παρει το πτυχιο του να δωσει ξανα εξετάσεις ασεπ να διοριστει....να μπει σε τάξη....να κανει μαθημα και μετά να εχει τους τρεις μήνες αυτους....

οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοι με καταλαβαινουν...

απο εξω πολλά λετε και δεν γνωριζεται πως ειναι να εχεις τάξεις των 28 παιδιων , να εχεις 18τμήματα....και και και...

εννοειτε πως δεν γκρινιαζω για να με λυπηθει κανεις

αν δεν μου αρεσε το επαγγελμα μου θα ειχα παραιτηθει τοσα χρονια που ειμαι ωρομισθια

δουλευω απο τα 18 μου και εχω κανει τις απειρες δουλειες....

αλλα σαν αυτη τη δουλεια δεν με γεμιζει καμια!
Παλιά 16-04-11, 10:41   #89
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που ζητα ενας συμβασιουχος ειναι να σταματησει αυτη η τρελλα...σε περνουμε σημερα γιατι ετσι....κι αυριο σε διωχνουμε γιαατι...ετσι!

Δεν τους διωχνουν γιατι ετσι...αλλα γιατι εληξε η συμβαση τους.Προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ολοι αυτοι επεμεναν να μενουν σε μια δουλεια με συνεχομενες ανανεωσεις.Δεν ξερω ..αλλα δεν ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα τους διωξουν?
Παλιά 16-04-11, 10:52   #90
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Ας μη μιλαμε για το ποσα θα επερνε ο καθενας αναλογα με τη δουλεια του γιατι αυτο ειναι αλλο μεγαλο κεφαλαιο....
Παλιά 16-04-11, 10:57   #91
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν τους διωχνουν γιατι ετσι...αλλα γιατι εληξε η συμβαση τους.Προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ολοι αυτοι επεμεναν να μενουν σε μια δουλεια με συνεχομενες ανανεωσεις.Δεν ξερω ..αλλα δεν ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα τους διωξουν?

Μα γιατι τον διωχνεις?Με ποιο κριτηριο?Τη στιγμη που ο συμβασιουχος αυτος βρισκετε σε οργανικη θεση κρατησε τον με συμβαση αοριστου κ οταν δεν τον χρειαζεσε πια αποζημιωσε τον,διωξτον και κατηργησε τη θεση αυτη...Μη βαζεις αλλον σε αυτη τη θεση...κυριως εναν που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο...
Παλιά 16-04-11, 11:02   #92
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μα γιατι τον διωχνεις?Με ποιο κριτηριο?Τη στιγμη που ο συμβασιουχος αυτος βρισκετε σε οργανικη θεση κρατησε τον με συμβαση αοριστου κ οταν δεν τον χρειαζεσε πια αποζημιωσε τον,διωξτον και κατηργησε τη θεση αυτη...Μη βαζεις αλλον σε αυτη τη θεση...κυριως εναν που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο...
Ποιο κριτιριο λες?Ληγει η συμβαση και φευγεις...Την εχεις υπογραψει υτη τη συμβαση...το ξερεις εξ'αρχης ποτε ληγει...δε σε διωχνουν ετσι ξαφνικα.
Τι θα πει μη βαζεις αλλον στη θεση?
Δε μιλαμε για 10-20 ατομα...να πω οκ μονμοποιησε τους.Ειναι τοσοι πολλοιπλεον...πως να αποροφηθουν ολοι αυτοι?
Παλιά 16-04-11, 11:07   #93
ManoulaX3

ManoulaX3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτο το πραγμα μονο στην Ελλαδα συμβαινει ! Απο ποτε συμβασιουχος σημαινει μονιμος ??? Την προηγουμενη εβδομαδα εδιωξαν τον συντροφο μου (ο οποιος κατοικει σε αλλη ευρωπαϊκη χώρα-μελος) απο την εταιρια με την οποια ειχε συμβαση. Μαζι του αλλους 3. Κανεις δεν διαμαρτυρηθηκε γιατι απλα αυτη ειναι η εννοια της συμβασης !!!! Οταν την αποδεχεσαι γνωριζεις συγκεκριμενα το χρονο της κ παλι καλα γιατι στο ιδιωτικο τομεα δεν γνωριζεις ποτε θα βρεθεις στο δρομό! Ουτε προικα την δινουν την θέση σε καποιον ! Εδω όμως στην απιθανη χωρα του ωχαδελφισμου κοιταμε να βαλουμε το κεφαλι μας καπου ακομα κ αν γνωριζουμε απο την αρχη την συμφωνια κ μετα διαλυουμε το συμπαν με απεργιες, λεσ κ καποιος μας εξαπατησε !!! Ας μου εξηγησει καποιος (ειμαι του ιδιωτικου τομεα) γιατι πρεπει οι συμβασιουχοι να γινονται μονιμοι ! οταν υπογραφανε τις συβασεις τους ελεγαν μεσα "μονιμη θεση" ?????
Ο χρήστης ManoulaX3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 11:12   #94
ManoulaX3

ManoulaX3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

αλλο και τουτο παλι .... να τον αποζημειωσει γιατι ????? Μα εχουμε τρελαθει εντελως ????!!!! δεν πληρωνοταν οσο δούλευε ο συμβασιουχος ??? δεν είχε σχεση συγκερκιμενου εργου που ο ιδιος αποδεχτικε με τους ορους που του προταθηκαν ???? για ποιο λογο να παρει αποζημειωση ???? Να μπει σε ταμειο ανεγειας αξιοπρεπες κ οχι αυτη την κοροιδια που εχουμε ναι, αλλα αποζημειωση ???!!! Μηπως να του ζητανε κ συγνωμη για την συμβαση που του ειχαν προσφερει ?
Παλιά 16-04-11, 12:31   #95
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιά μια ερώτηση παρακαλώ... προς όλους:

Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?

(Όσοι συμφωνείτε σηκώστε χεράκι και πάμε παρακάτω!!!)

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.
Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?
Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

Γιατί τους διώχνουν και πάιρνουν άλλους γι'αυτήν την ίδια θέση??????

Νομίζω γι'αυτό γίνεται όλο το τζέρτζελο από τους συμβασιούχους.
Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.
Παλιά 16-04-11, 12:33   #96
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ManoulaX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο και τουτο παλι .... να τον αποζημειωσει γιατι ????? Μα εχουμε τρελαθει εντελως ????!!!! δεν πληρωνοταν οσο δούλευε ο συμβασιουχος ??? δεν είχε σχεση συγκερκιμενου εργου που ο ιδιος αποδεχτικε με τους ορους που του προταθηκαν ???? για ποιο λογο να παρει αποζημειωση ???? Να μπει σε ταμειο ανεγειας αξιοπρεπες κ οχι αυτη την κοροιδια που εχουμε ναι, αλλα αποζημειωση ???!!! Μηπως να του ζητανε κ συγνωμη για την συμβαση που του ειχαν προσφερει ?
Δε διαβασες τι ειπα...οχι...δε μας δωσανε τα χρηματα της συμβασης μας τα χρωστανε κ ειμεις καλουμαστε να πληρωσουμε αυτα που θα επρεπε να μας πληρωνουν απο τις κρατησεις κ φαινομαστε οτι χρωσταμε στο δημοσιο κι επει δη εχουνε ληξει οι προθεσμιες πληρωνουμε και τα προστημα και ξερεις τι λενε?ΠΛηρωστε τα τωρα εσεις κ αμα θα εχουμε λεφτα θα σας τα δωσουμε...Τι λεμε τωρα.....Σχεση ορισμενου χρονου ειχε αλλα ειχε σχεση ορισμενου μισθου που δεν ελαβε ποτε!Δε ξερετε τι παιζονται με τετοιες συμβασεις γι αυτο μη λεμε οτι θελουμε γιατι ετυχε ειτε να δουλεψαμε μια φορα κ να τα πηραμε ολα ειτε γιατι ετσι μας ειπα η ταδε...
Κυριε με πετας απο τη θεση μου?Με πετας γιατι δε με χρειαζεσε?Κτηργησε λοιπον τη θεση αυτη και μη βαζεις αλλον με λιγοτερα μορια η προκυρηξε θεση ασεπ να δουμε ποιος θα μπει....Οπως υπαρχουνε κριτηρια που σε προσλαμβανουν,θα πρεπει να υπαρχουν κ κριτηρια που σε διωχνουν...

Αυτα μπορει να μην ισχυουν για ολους αλλα ισχυουν για πολλους συμβασιουχους.Δεν ειμαστε ολοι σταζ η στειτζ που ειναι καταρτηση κ δε καλυπτουνε θεση οργανικη..Πολλοι καλυπταμε παγιες κ διαρκεις αναγκες και δε μας πληρωσανε,μας πεταξανε ετσι απλα....δουλεψαμε αφιλοκερδος για αρκετο χρονικο διαστημα γιατι μαε ζητηθηκε κ μας ταξανε οτι σε λιγο καιρο θα προκηρυξουνε μεσω ασεπ θεσεις κ που ειναι?Αντι αυτου μας πεταξανε εξω ,μας ειπανε να πληρωσουμε κι απο πανω τα χρωστουμενα κ δε θα διεκδικησουμε πισω τη θεσεις μας?Απο υθικης πλευρας κ να το παρεις μας κοροιδεψανε!
Παλιά 16-04-11, 12:36   #97
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μη συγχεετε ζητηματα συμπεριφορας των υπαλληλων με νομικα ζητηματα. πιαστε το θεμα απο τη βαση του:
οι συμβασιουχοι στην ελλαδα ε ι ν α ι
για να καλυπτουν παγιες κ διαρκεις αναγκες. το προβλημα ξεκιναει απο το οτι κανεις εργοδοτης στην ελλαδα (ειτε αυτος ειναι το κρατος ειτε ιδιωτης) δεν θα προσλαβει καποιον μονιμα και νομιμα αν μπορει να κανει αλλιως για να εχει κερδος. αυτη ειναι η ουσια.

το τι γινεται σε αλλες χωρες δεν μας αφορα, γιατι απλα οπου υπαρχει εργατικη νομοθεσια εφαρμοζεται. ΝΑΙ, θα ληξει η συμβαση ΑΛΛΑ δεν θα του κανουν αλλες 125 στα επομενα 10 χρονια. οσοι ειστε με συμβασεις στον ιδιωτικο τομεα θα επρεπε να το καταλαβαινετε καλυτερα απο ολους......

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 12:39   #98
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποιο κριτιριο λες?Ληγει η συμβαση και φευγεις...Την εχεις υπογραψει υτη τη συμβαση...το ξερεις εξ'αρχης ποτε ληγει...δε σε διωχνουν ετσι ξαφνικα.
Τι θα πει μη βαζεις αλλον στη θεση?
Δε μιλαμε για 10-20 ατομα...να πω οκ μονμοποιησε τους.Ειναι τοσοι πολλοιπλεον...πως να αποροφηθουν ολοι αυτοι?

Να μην αποροφηθουνε ολοι....μονο αυτοι που καλυπτανε παγιες κ διαρκεις αναγκες κ καλυπτανε οργανικες θεσεις..Δε λεει κανεις να διοριστει το καθε βισμα....που ητανε βοηθος της γραμματεας του υπαλληλου σε ταμειο...Ολοι οι αλλοι που ημασταν εκει επι μακροθεν που μας ανανεωνανε τις συμβασεις τη μια πισω απο την αλλη επι χρονια κ ημασταν του αντικειμενου κ μας ταξανε διαγωνισμους ασεπ που δεν ειδαμε ποτε....Μας κραταγε ομηρους,δουλευαμε κ αφιλοκερδος λεγοντας οτι θα προκυρηχθουνε θεσεις ασεπ για να καλυφθουνε οι οργανικες θεσεις κ οχι μονο δε τις προκυρησουν αλλα συνεχιζουνε το ιδιο πααραμυθι.....αν εχεις βισμα διαβενε....
Παλιά 16-04-11, 12:43   #99
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων

Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.
Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?
Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.
Το ειπες πολυ σωστα.....η περιγραφη σου ητανε πολυ καλη...Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα αλλα δε μπορω να το γραψω σωστα...

Οι συμβασεις του δημοσιου καλως οι κακως τα τελευταια χρονια καλυπτουνε τις παγιες κ διαρκεις αναγκες κ οχι περιστασιακη αναγκη
Παλιά 16-04-11, 12:46   #100
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ειπες πολυ σωστα.....η περιγραφη σου ητανε πολυ καλη...Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα αλλα δε μπορω να το γραψω σωστα...

Οι συμβασεις του δημοσιου καλως οι κακως τα τελευταια χρονια καλυπτουνε τις παγιες κ διαρκεις αναγκες κ οχι περιστασιακη αναγκη
Εσύ είσαι απολυμένη συμβασιύχα και δεν μετράει η απάντησή σου στο θέμα

Άλλος..................
Παλιά 16-04-11, 12:47   #101
elisaki

Περιοχή: αθηνα
elisaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Φυσικα κ η μονιμη θεση κοστιζει ακριβοτερα, ετσι η λυση της συμβασης εξυπηρετει πολλους σκοπους...
Φυσικα κ υπαρχουν οι συμβασιουχοι-κομματοσκυλα, δεν ειναι ολοι ομως. Ας σταματησει το τοσουβαλιασμα κ οι αποψεις περι μισθων κ συνθηκων εργασιας που χαρακτηριζονται απο ημιμαθεια.
Κ δεν ζητηθηκε απο κανεναν να λυπηθει μονιμους κ συμβασιουχους, δεν ειναι αυτο το θεμα μας... ας λυπηθει ο καθενας τον εαυτο του για τις δυσκολες μερες που ερχονται για ολους μας.
Παλιά 16-04-11, 12:59   #102
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσύ είσαι απολυμένη συμβασιύχα και δεν μετράει η απάντησή σου στο θέμα

Άλλος..................
Οκ!Εφυγααααααααααααανα κλεισω πορτα η υπαρχουν κι αλλοι συβμασιουχοι που συμετεχουν στη συζητηση?
Παλιά 16-04-11, 13:02   #103
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Τοση ωρα παλευω να γραψω αυτα που ειπες...αλα δε μπορω να σκεφτω πως να τα αρθρωσωΓι αυτο τα σχολιασα....
Παλιά 16-04-11, 13:15   #104
bipe21

bipe21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Niki81

δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν μου αρεσει η δουλεια μου...καθε αλλο παρα πολυ...πρωτη επιλογη μου ηταν....διαβασα...δεν μου χαριστικε η θεση....μπηκα μεσο ΑΣΕΠ

οχι δεν ειμαι καλοπληρωμενη...ουτε νοαμιζω θα επρεπε να μπω στο ιδιο τσουβαλι με εκεινους που παιρνουν 2000+ μισθο και να υποστω περικοπη μισθου....
ας διαχωρησουν πρωτα τα επαγγελματα....
οσο για το οτι αναφερω τα λοιπα που ακουω....
βαση νομου αντιστοιχει 1 νοσηλευτης για 2 ασθενεις...οχι 1 για 25...αυτο δεν το βλεπει κανεις...
αρα βγαζω δουλεια 12 και οι περικοπες περικοπες....
δεν μαζευω σκουπιδια(δεν υποτιμω τιποτα) εναλαθος μου θα στοιχησει μια ζωη η μαλλον 2 (και τη δικη μου)

αλλα οσι συμβασιουχοι μπαινουν στα νοσοκομεια δεν ανανεωνεται ποτε η συμβαση τους......γιατι?
γιατοι οι κυριοι του ΟΣΕ δεν θελω να μπουν στα νοσοκομεια?

οσο γιατο γιατρο που πληρωνω.....φυσικα και δεν θελω να μου τον πληρωσει κανενας....τον πληρωνω απο τις κρατησεις πιυ μου κανει το δξημοσιο...
αλλα αν θυμασαι μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη δεν παρεχει πλεον ο ΟΠΑΔ!
αρα απο τον ηδη κομμενο μισθο μου μου ζητα να καλυψω αυτα που εχω προπληρωσει....γιατι?
γιατι καποιο τα επαιξαν στο χρηματηστηριο?

ο σκοπος ειναι να μας βαλουν να τρωγομαστε μεταξυ μας!
και το καταφερνουν....
ολα ειναι κυκλος.....
τωρα που εγω δεν πηρα δωρο...δεν ψωνισα....αρα δεν ενισχυσα το μαγαζι....το οποιο αν δεν παω εγω , εσυ , ο αλλος...δεν αθ εχει δουλεια αρα δεν αθ απασχολει προσωπικο....
καλο θα ειναι να εχουμε ολοι δουλεια...να επιβιωσουμε....

κακως ανανεωνουν με ψευτικες προεκλογικες ελπιδες τους συμβασιουχους.....
σιγουρα δεν χρειαζονται ολοι....
αλλα καποιοι χρειαζονται....καποια κοπελα εγραψε οτι 2 ατομα εχουν να εξυπηρετησου 20000 αλλοδαπους.....και 1000 χερια να ειχαν δεν θα προλαβαιναν

κυριε κρατος...παρε εναν απο εκεινους που βρισκονται στη βουλη και βαλε τον καπου που εχει αναγκη....

αααα πριν μπω στο δημοσιο....φυσικα δουλεψα και στον ιδιωτικο τομεα...η διαφορα με αυτη τη στιγμη ΚΑΜΙΑ.....

πιο παλια υπηρχαν διαφορες

οσο για τη σιγουρια....ακνεις δεν ειναι μονιμος....αν καταργθει καποιος φορεας- υπηρεσια δεν σε χρειαζεται....

Ο χρήστης bipe21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 13:22   #105
elisaki

Περιοχή: αθηνα
elisaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bipe21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Niki81

δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν μου αρεσει η δουλεια μου...καθε αλλο παρα πολυ...πρωτη επιλογη μου ηταν....διαβασα...δεν μου χαριστικε η θεση....μπηκα μεσο ΑΣΕΠ

οχι δεν ειμαι καλοπληρωμενη...ουτε νοαμιζω θα επρεπε να μπω στο ιδιο τσουβαλι με εκεινους που παιρνουν 2000+ μισθο και να υποστω περικοπη μισθου....
ας διαχωρησουν πρωτα τα επαγγελματα....
οσο για το οτι αναφερω τα λοιπα που ακουω....
βαση νομου αντιστοιχει 1 νοσηλευτης για 2 ασθενεις...οχι 1 για 25...αυτο δεν το βλεπει κανεις...
αρα βγαζω δουλεια 12 και οι περικοπες περικοπες....
δεν μαζευω σκουπιδια(δεν υποτιμω τιποτα) εναλαθος μου θα στοιχησει μια ζωη η μαλλον 2 (και τη δικη μου)

αλλα οσι συμβασιουχοι μπαινουν στα νοσοκομεια δεν ανανεωνεται ποτε η συμβαση τους......γιατι?
γιατοι οι κυριοι του ΟΣΕ δεν θελω να μπουν στα νοσοκομεια?

οσο γιατο γιατρο που πληρωνω.....φυσικα και δεν θελω να μου τον πληρωσει κανενας....τον πληρωνω απο τις κρατησεις πιυ μου κανει το δξημοσιο...
αλλα αν θυμασαι μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη δεν παρεχει πλεον ο ΟΠΑΔ!
αρα απο τον ηδη κομμενο μισθο μου μου ζητα να καλυψω αυτα που εχω προπληρωσει....γιατι?
γιατι καποιο τα επαιξαν στο χρηματηστηριο?

ο σκοπος ειναι να μας βαλουν να τρωγομαστε μεταξυ μας!
και το καταφερνουν....
ολα ειναι κυκλος.....
τωρα που εγω δεν πηρα δωρο...δεν ψωνισα....αρα δεν ενισχυσα το μαγαζι....το οποιο αν δεν παω εγω , εσυ , ο αλλος...δεν αθ εχει δουλεια αρα δεν αθ απασχολει προσωπικο....
καλο θα ειναι να εχουμε ολοι δουλεια...να επιβιωσουμε....

κακως ανανεωνουν με ψευτικες προεκλογικες ελπιδες τους συμβασιουχους.....
σιγουρα δεν χρειαζονται ολοι....
αλλα καποιοι χρειαζονται....καποια κοπελα εγραψε οτι 2 ατομα εχουν να εξυπηρετησου 20000 αλλοδαπους.....και 1000 χερια να ειχαν δεν θα προλαβαιναν

κυριε κρατος...παρε εναν απο εκεινους που βρισκονται στη βουλη και βαλε τον καπου που εχει αναγκη....

αααα πριν μπω στο δημοσιο....φυσικα δουλεψα και στον ιδιωτικο τομεα...η διαφορα με αυτη τη στιγμη ΚΑΜΙΑ.....

πιο παλια υπηρχαν διαφορες

οσο για τη σιγουρια....ακνεις δεν ειναι μονιμος....αν καταργθει καποιος φορεας- υπηρεσια δεν σε χρειαζεται....
Καλα βρε κοριτσια, επρεπε η κοπελα να περιγραψει τις συνθηκες εργασιας της για να σας πεισει για τις δυσκολιες του επαγγελματος? Δεν εχει παει καμια σε δημοσιο νοσοκομειο να δει πως δουλευει ο κοσμος? Εγω παντως τους συμπονω αφανταστα αυτους τους εργαζομενους (νοσηλευτικο προσωπικο+γιατροι) γιατι οι συνθηκες εργασιας τους ειναι για σουπερηρωες, οχι για ανθρωπους. Κ τι επιχειρημα ειναι το οτι "καλα, δεν ηξερες που θα πιασεις δουλεια?". Αυτην την ειδικοτητα γουσταρε η κοπελα, αυτην ακολουθησε. Ειναι λογος αυτος να δουλευει υπο τετοιες συνθηκες?
Παλιά 16-04-11, 13:26   #106
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Και καποιοι που πιστευουν οτι κακως οι συμβασιουχοι ζητουν τη θεση τους πισω,θα πρεπει να σκεφτουνε πως αυριο μπορει να ερθει το παιδι τους στη θεση αυτη,τι θα του πουνε?Μη πας παιδι μου στο δημοσιο γιατι η συμβαση σου μπορει να μη ξανανεωθει?Η αν ητανε το παιδι οτυς επι χρονια συμβασιουχος θα του λεγανε κατσε κ μη διεκδικεις τιποτα...ας σε διωξενε κι ας βαλανε στη θεση σου αλλον?Δει νομιζω...

Αν δε καταλαβουνε τωρα οτι δε τους περνει να συνεχισουνε το συστημα του βολεματος ατομων αναλογα με το καθεστως...θα το συνεχισουνε και θα το καθιερωσουνε παντου..αυτο δε το σκεφτεστε?Θα βολευουνε σε σχολεια δασκαλους με συμβασεις κ θα τους πετανε μετα κ παντου αυτο θα κανουνε...Μη το επικροτειτε αυτο κ μη σκεφτεστε με τη λογικη "να ψωφισει η κλατσικα του γειτονα".

Αν ημασταν στον ιδιοτικο τομεα θα περναμε δωρα,θα δικαιουμασταν αδειες...Εγω κοντεψα να γενησω στο σχολειο γιατι αδεια δε δικαιομαι κ μετα πηρα αδεια ανευ αποδοχων (δεν επερνα τα 600 ευρωπου ειχα μισθο επι 4 συνεχομενα ετη)τη στιγμη που σε οποιαδηποτε επιχειρηση καθεσε 4 μηνες πριν κ 8 μετα κ πληρωνεσε κι εχεις κ ασφαλεια κ σε καλυπτει κ ο νομος σε περιπτωση απολυσης ως νεα μητερα η οτι αλλο...Αυτα στο δημοσιο δεν ισχυουν στις συμβασεις αυτες...

Ξερετε οτι στη θεση μου πηρανε μια νοσοκομα,καμια σχεση με τα παιδαγωγικα δηλαδη κ αυτη η κοπελα κραταει τα παιδια σας(μεταφορικα το παιδια σας) Αλλα ποιος το ξερει οτι δεν εχει πτυχιο....?Τι πειραζει?Μιλαμε για τραγικοτητα που πρεπει να λαβει τελος...
Παλιά 16-04-11, 13:58   #107
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?.
Οχι ακριβώς, αλλά είσαι κοντα! Μπορεί να μην είναι έκτακτο, αλλά εποχικότητα. Δηλαδή κάποιους μήνες έχω πολύ δουλειά και κάποιους όχι.

Παράθεση:

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί κανείς να υποχρεώαει μία επιχείρηση που θέλει να διώξει τον συμβασιούχο της, να μην το κάνει. Αλλιώς ας πληρώνει αυτός τον υπάλληλο. Επίσης, επειδή δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους, ας φροντίσουν οι αρμόδιοι, να πάνε οι περισεούμενοι σε θέσεις που υπάρχει έλλειψη, και αν μας λείπουν και μετά, ας προσλάβουν και επιπλέον.
Παράθεση:
Κυριε με πετας απο τη θεση μου?Με πετας γιατι δε με χρειαζεσε?Κτηργησε λοιπον τη θεση αυτη και μη βαζεις αλλον με λιγοτερα μορια η προκυρηξε θεση ασεπ να δουμε ποιος θα μπει....Οπως υπαρχουνε κριτηρια που σε προσλαμβανουν,θα πρεπει να υπαρχουν κ κριτηρια που σε διωχνουν...
Αυτα μπορει να μην ισχυουν για ολους αλλα ισχυουν για πολλους συμβασιουχους.Δεν ειμαστε ολοι σταζ η στειτζ που ειναι καταρτηση κ δε καλυπτουνε θεση οργανικη..Πολλοι καλυπταμε παγιες κ διαρκεις αναγκες και δε μας πληρωσανε,μας πεταξανε ετσι απλα....δουλεψαμε αφιλοκερδος για αρκετο χρονικο διαστημα γιατι μαε ζητηθηκε κ μας ταξανε οτι σε λιγο καιρο θα προκηρυξουνε μεσω ασεπ θεσεις κ που ειναι?Αντι αυτου μας πεταξανε εξω ,μας ειπανε να πληρωσουμε κι απο πανω τα χρωστουμενα κ δε θα διεκδικησουμε πισω τη θεσεις μας?Απο υθικης πλευρας κ να το παρεις μας κοροιδεψανε!
Η λέξη κλειδί είναι το μας τάξανε. Και το αφιλοκερδώς. Συγνώμη , αν σε στεναχωρήσω αλλά δεν πιστευω ούτε στιγμή, ότι αφιλοκερδώς κάνανε ότι κάνανε. Στο πίσω μέρος του μυαλού, υπήρχε η μονιμότητα........ Οχι ότι εγώ δεν θα έκανα το ίδιο στη θέση τους, αλλά να λέμε τα σύκα σύκα.

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 14:07   #108
ManoulaX3

ManoulaX3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε διαβασες τι ειπα...οχι...δε μας δωσανε τα χρηματα της συμβασης μας τα χρωστανε κ ειμεις καλουμαστε να πληρωσουμε αυτα που θα επρεπε να μας πληρωνουν απο τις κρατησεις κ φαινομαστε οτι χρωσταμε στο δημοσιο κι επει δη εχουνε ληξει οι προθεσμιες πληρωνουμε και τα προστημα και ξερεις τι λενε?ΠΛηρωστε τα τωρα εσεις κ αμα θα εχουμε λεφτα θα σας τα δωσουμε...Τι λεμε τωρα.....Σχεση ορισμενου χρονου ειχε αλλα ειχε σχεση ορισμενου μισθου που δεν ελαβε ποτε!Δε ξερετε τι παιζονται με τετοιες συμβασεις γι αυτο μη λεμε οτι θελουμε γιατι ετυχε ειτε να δουλεψαμε μια φορα κ να τα πηραμε ολα ειτε γιατι ετσι μας ειπα η ταδε...

εχεις δικιο οχι δεν το διαβασα ολο, αλλα οταν κ μονο βλεπω τις ιστοριες με τους συμβασιουχους στην Ελλαδα ...φουντωνω ! Εχεις απολυτο δικο σε οτι αφορα στις πληρωμες !!! γιατι δεν εφαρμοζεται κ στο δημοσιο οτι κ στον ιδιωτικο τομεα ? που ειναι εδω το υπουργειο εργασιας ?? πιστωτικο ιδρυμα του κρατους ειναι ο καθε εργαζομενος ?????? Οσο για το εαν μπορει να διωξει αυτους που εχει κ να παρει αλλους ... δεν συμφωνω ! Κ εμενα εδιωξε μεγαλη πολυεθνικη τον συντροφο μου μολις εληξε η συμβαση του κ πηρε αλλον στη θεση του. Λες να μην ηταν καλος στην δουλεια του ? CV 12 σελιδες με τις μεγαλυτερες εταιριες εχει πισω του αλλα αυτο ειναι συμβασιουχος. Βεβαια η διαφορα με εδω ειναι οτι εκει πληρωνονται κ μαλιστα ως συμβασιουχοι αδρα, γιατι δεν ξερεις ποτέ ποσο θα δουλεψεις. Σιγα μην παει μπροστα ποτε αυτος ο τοπος με τετοια χαλια ... !Συγνωμη Λενα δεν ειχα διαβασει οτι ειστε απληρωτοι. Καλημερα
Παλιά 16-04-11, 14:26   #109
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rkt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ακριβώς, αλλά είσαι κοντα! Μπορεί να μην είναι έκτακτο, αλλά εποχικότητα. Δηλαδή κάποιους μήνες έχω πολύ δουλειά και κάποιους όχι.

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί κανείς να υποχρεώαει μία επιχείρηση που θέλει να διώξει τον συμβασιούχο της, να μην το κάνει. Αλλιώς ας πληρώνει αυτός τον υπάλληλο. Επίσης, επειδή δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους, ας φροντίσουν οι αρμόδιοι, να πάνε οι περισεούμενοι σε θέσεις που υπάρχει έλλειψη, και αν μας λείπουν και μετά, ας προσλάβουν και επιπλέον.

Η λέξη κλειδί είναι το μας τάξανε. Και το αφιλοκερδώς. Συγνώμη , αν σε στεναχωρήσω αλλά δεν πιστευω ούτε στιγμή, ότι αφιλοκερδώς κάνανε ότι κάνανε. Στο πίσω μέρος του μυαλού, υπήρχε η μονιμότητα........ Οχι ότι εγώ δεν θα έκανα το ίδιο στη θέση τους, αλλά να λέμε τα σύκα σύκα.

Μιλαμε για δημοσιο και στο δημοσιο οι θεσεις εργασιας πρεπει να γινονται με διαγωνισμους και προκηρυξεις,ωστε να εχουνε ολοι προσβαση κ δικαιωμα να την διεκδικουνε αυτη τη θεση.Στον ιδιοτικο τομεα δεν ισχυει αυτο κ δε μπορεις να το αλαξεις,ο καθενας εχει την επιχειρηση του κ περνει οποιον γουσταρει..αλλα ο νομος εχει μερημνησει στη συγκεκριμενη κατασταση και προστατευει τα ατομα αυτα με μετρα,εποπτη εργασιας κ.λ.π. η γυναικα κριως εχει δικαιωματα που της αρμοζουν.Ενω στο δημοσιο οι συμβασεις δε σου παρεχουνε τιποτα..σε διωχνουνε κ σου λενε δεν εχουμε λευφτα να σε πληρωσουμεκ Α! και τοσο καιρο ξεχασαμε να σου πληωρωσουμε το φπα κ το τεβε βρες 2.500 ευρω κ πληρωσε τα....

Θελω να δουλεψω σε παιδικο σταθμο,ημουν για χρονια εκει με συμβασεις που ανανεωθηκανε 4 φορες συναχομενα...και καλυπτα οργανικη θεση....δεν ημουν εποχιακη...και μετα με διωχνουν κ περνουνε στη θεση μου μια...νοσοκομα????δασκαλα σε παιδικο σταθμο η νοσοκομα????
Ποσοι πιστευετε οτι γνωριζουνε τι ειναι αυτοι που κρατανε τα παιδια σας?Και ποσοι ακομα σε αλλες θεσεις δεν εχουνε ιδικοτητα αλλα ειναι βισματα τα οποια αυριο θα ψηφισει εναν νομο η κυβερνηση και θα βαφτισει τη νοσοκομα παιδαγωγο?Ειμαστε σοβαροι?Γι αυτο το λογο εγω κ καποιοι διεκδικουμε πισω τις θεσεις μας...Αυτα τα εχει σκεφτει κανεις ποτε?(Δεν απευθυνομαι σ εσενα γενικα ρωταω,μη παρεξηγηθω)
Παλιά 16-04-11, 14:35   #110
alda

Το avatar του χρήστη alda

Περιοχή: Αθήνα
alda χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μα γιατί είναι Δημόσιο και πάνω από όλα παράγει κοινωνικό έργο!!!! και η ίδια θέση πρέπει να μην "καπαρώνεται" από έναν υπάλληλο-πολίτη αλλά να αντικαθίσταται αυτός από κάποιον άλλον!!!
Τι διαφορά ως πολίτης έχει αυτός που εργάζεται στο δημόσιο 5 χρόνια με συμβάσεις με έναν άνεργο διετίας που δεν μπορεί να βρεί πουθενά εργασία???
Ο χρήστης alda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 14:35   #111
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
και μετα με διωχνουν κ περνουνε στη θεση μου μια...νοσοκομα????δασκαλα σε παιδικο σταθμο η νοσοκομα????
Προφανώς δεν σε διώξανε. Έληξε η σύμβασή σου. Πάντως νόμιζα ότι οι συμβασιούχοι προσλαμβάνονται με διαδικασίες ΑΣΕΠ και διαγωνισμούς που επιβλέπει το ΑΣΕΠ. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί προσλάβανε τη νοσοκόμα και με λιγότερα προσόντα. Δεν έκανες ένσταση; Εδώ θα γίνονταν χαμός.

Πάντως έχω δει να δουλεύουν και μαύρα στο δημόσιο, χωρίς σύμβαση, χωρίς ασφάλιση και τα λεφτά δίνονται στο χέρι. Σε λίγο και οι συμβάσεις θα είναι πολυτέλεια.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 14:36   #112
Clelia

Το avatar του χρήστη Clelia

Περιοχή: Perissos, Athens
Clelia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι έχετε μπερδέψει το παρόν με το παρελθόν. Άλλοι είναι οι Δ/Υ που αράζουν και κάνουν βόλτες και παίρνουν πολλά λεφτά. Είναι οι παλιοί, οι καρεκλοκένταυροι, που προσλήφθηκαν πριν υπάρξει ασεπ ή που μπήκαν στο δημόσιο με βισματάκι.
Αυτοί που έχουν διορισθεί μέσω ασεπ σχετικά πρόσφατα (την τελευταία 10ετία) έχουν αρκετή όρεξη για δουλειά, καθώς έχουν μετρήσει αρκετά χρονάκια στον ιδιωτικό τομέα - εκτός εξαιρέσεων που ήθελαν να διορισθούν για να κάααααθονται.
Αν παρατηρήσετε και εσείς, σε μία δημ. υπηρεσία, θα βρείτε 1-2 είναι που βγάζουν όλη την δουλειά, συνήθως μάλιστα προτιμάτε αυτοί να σας εξυπηρετήσουν όταν έρθει η σειρά τους.
Λοιπόν, αυτοί παίρνουν 1200 με ΟΛΑ τα επιδόματα τέκνων, πτυχίων, γάμου και με 10ετή προϋπηρεσία και φυσικά φορολογούνται (δεν υπάρχουν παλαβά επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης κλπ, είπαμε, αυτά είναι για τους παλιούς και "καλούς").
Μην μας πιάνει η κακία μας για όλους τους δημ. υπαλλήλους, είναι συγκεκριμένοι αυτοί οι κακοί και εύχομαι να συνταξιοδοτηθούν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για να εκλείψει το είδος.
Όσο για τους συμβασιούχους, νομίζω κανείς που απλά υπέγραψε σύμβαση και αυτή έληξε και έμεινε χωρίς δουλειά, δεν βγήκε στους δρόμους απαιτώντας την μονιμοποίησή του. Αυτοί που φωνάζουν εργάζονται χρόνια, με συνεχείς ανανεώσεις σύμβασης και όχι: όταν τους δινόταν κάθε φορά η ευκαιρία να ανανεώσουν την σύμβαση για 10 χρόνια χωρίς διακοπή, δεν σκέφτηκαν "Να φύγω, να ψάξω δουλειά στον ιδ. τομέα για να μην κλαίω ΟΤΑΝ με απολύσουν". Έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε ότι ας δουλέψουμε όπου να 'ναι και αύριο βλέπουμε. Αυτό δεν το θεωρώ ωχαδερφισμό, απλά είναι το σκεπτικό κάποιου που δεν θέλει να χάσει την δουλειά του, όποια και να είναι αυτή, μαύρη, stage, με σύμβαση, με μπλοκάκι.
Για τους εκπαιδευτικούς ακριβώς το ίδιο με τους δημ. υπαλλήλους, όποιος είναι σε άλλο χώρο νομίζει ότι κάααααθονται και παίρνουν τζάμπα τα λεφτάκια του ελληνικού λαού. Αυτοί που δουλεύουν έτσι, οι "κακοί" εκπαιδευτικοί που δεν διαβάζουν για να προετοιμάσουν την ύλη, δεν ασχολούνται με αγάπη με το αντικείμενό τους, είναι αυτοί που ακόμα και σαν μαθητές τους θεωρούσαμε αδιάφορους και στην ουσία είναι ο λόγος που κάναμε φροντιστήρια (όχι πως φταίνε οι συγκεκριμένοι, το σύστημα τους έκανε έτσι,αυτό είναι άαααααλλη μεγάλη κουβέντα). Από τους εκπαιδευτικούς που γνωρίζω, τις 15 μέρες το Πάσχα/Χριστούγεννα και τους 3 μήνες το καλοκαίρι, αυτοί εξακολουθούν να δουλεύουν με ιδιαίτερα, ή σε φροντιστήρια ή δεν ξέρω και εγώ πού αλλού. Δεν κάθονται!

Απλά ήθελα να γράψω τις σκέψεις μου σε αυτά που διάβασα.

Α! Ξέχασα!

Με λένε Clelia και είμαι καλά!

Και για να μην το έχετε απορία:
Διορίστηκα σε ΝΠΙΔ μέσω ασεπ, μετά από 6 χρόνια αιτήσεων και διαγωνισμών. Δεν παίρνω τα τρελλά λεφτά που ακούω (εννοείται ότι παίρνω τα διπλά από τον ιδ. τομέα που δούλευα 10 χρόνια και έπαιρνα 500-600 ευρά), καλύπτω τους καρεκλοκένταυρους που όντως αράζουν και εξαφανίζονται 3-4 ώρες, κάνω εγώ την δουλειά τους αλλά δεν βαρυγκομώ, καθώς έχω μάθει να δουλεύω και μου αρέσει. Γι' αυτό δουλεύω, αλλιώς θα καθόμουν σπίτι μου! Επίσης δουλεύω 8 ώρες, ΟΧΙ λιγότερο και όταν κάνω υπερωρίες δεν τις δηλώνω επειδή στην υπηρεσία μου δεν θα μου τις καλύψουν. Θα μου πουν: να πήγαινες σπίτι σου, εμείς δεν σου ζητήσαμε να καθίσεις παραπάνω.

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!
Ο χρήστης Clelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 14:38   #113
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ManoulaX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο οχι δεν το διαβασα ολο, αλλα οταν κ μονο βλεπω τις ιστοριες με τους συμβασιουχους στην Ελλαδα ...φουντωνω ! Εχεις απολυτο δικο σε οτι αφορα στις πληρωμες !!! γιατι δεν εφαρμοζεται κ στο δημοσιο οτι κ στον ιδιωτικο τομεα ? που ειναι εδω το υπουργειο εργασιας ?? πιστωτικο ιδρυμα του κρατους ειναι ο καθε εργαζομενος ?????? Οσο για το εαν μπορει να διωξει αυτους που εχει κ να παρει αλλους ... δεν συμφωνω ! Κ εμενα εδιωξε μεγαλη πολυεθνικη τον συντροφο μου μολις εληξε η συμβαση του κ πηρε αλλον στη θεση του. Λες να μην ηταν καλος στην δουλεια του ? CV 12 σελιδες με τις μεγαλυτερες εταιριες εχει πισω του αλλα αυτο ειναι συμβασιουχος. Βεβαια η διαφορα με εδω ειναι οτι εκει πληρωνονται κ μαλιστα ως συμβασιουχοι αδρα, γιατι δεν ξερεις ποτέ ποσο θα δουλεψεις. Σιγα μην παει μπροστα ποτε αυτος ο τοπος με τετοια χαλια ... !Συγνωμη Λενα δεν ειχα διαβασει οτι ειστε απληρωτοι. Καλημερα

Δε πειραζει!Ειναι πολλα αυτα που δε βλεπουνε το προσκηνιο...ολοι νομιζουν οτι οι συμβασιουχοι ημασταν σε μια θεση πηγαιναμε στις 10 κ φευγαμε στις 1 και περναμε 1000 ευρω κ ειχαμε αδειες,δικαιωματα κ.λ.π. κ.λ.π.....Εγω δουλευα 1 για 23 παιδια μονη κ δεν ειχα ασφαλιστηκη καλυψη για 3 χρονια,περυσι πηγα κ ζητησα να μου βαλουνε,παρακαλεσα....για να γενησω και μου βαλανε αλλα ποτε δε τη πληρωσανε.....Κι εχω λαβει τα μισα λεφτα απο αυτα που εγραφε το συμβολαιο κ μου λενε οτι δεν εχουνε πληρωσει ουτε το φπα....δε πληρωνομαι απο τον Ιουλιο και μου λενε να πληρωσω αυτα που επρεπε να πληρωσει ο εργοδοτης?

Στο δημοσιο δεν υπαρχει ουτε εποπτης εργασιας ουτε τιποτα...κανεις δικαστηρια....πληρωνεις..πληρωνεις....και οταν θα χει λεφτα το δημοσιο θα τα λαβειςΜιλαμε για τρελλα πραγματα κι αλιμονο αν ισχυε κατι τετοιο στον ιδιοτικο τομεα....

και οπως προειπα θελω να μπω σε παιδικο σταθμο κ καλυπτα θεση οργανικη...Εχουνε παψει οι προσληψεις μεσω ασεπ στους παδικους γιατι το εχουνε καθιερωσει το συστημα του καθε φορα κ αλλος...κι εγω γιατι σπουδασα?Γιατι εφαγα τα χρονια μου...για να με παρουνε 1,2 χρονια κ μετα να με πεταξουνε?Ας προκηρυξουνε θεσεις να καλυφθουνε οι οργανικες τουλαχιστον...Ημασταν 5 ατομα σε εναν παιδικο 150 παιδιων και οι 4 ημασταν με συμβασεις εργου.....Μας διωξανε κ βαλανε στη θεση μας μια νοσοκομα...φυγαμε 3 για να βαλουνε μια νοσοκομα...που δενε χει σχεση με το αντικειμενο
Παλιά 16-04-11, 14:40   #114
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ο Πεθερος μου συνταξιούχος Δεη με τα άπειρα ρεπω συν φαγητά δωρεά του κράτους πετνει 3.000€ σύνταξη και ο ΜΠΑΜΠΑΣ μου συνταξιούχος φορτηγατζης με μερόνυχτα στο τιμόνι γύρω στα 900€
Παλιά 16-04-11, 14:42   #115
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς δεν σε διώξανε. Έληξε η σύμβασή σου. Πάντως νόμιζα ότι οι συμβασιούχοι προσλαμβάνονται με διαδικασίες ΑΣΕΠ και διαγωνισμούς που επιβλέπει το ΑΣΕΠ. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί προσλάβανε τη νοσοκόμα και με λιγότερα προσόντα. Δεν έκανες ένσταση; Εδώ θα γίνονταν χαμός.

Πάντως έχω δει να δουλεύουν και μαύρα στο δημόσιο, χωρίς σύμβαση, χωρίς ασφάλιση και τα λεφτά δίνονται στο χέρι. Σε λίγο και οι συμβάσεις θα είναι πολυτέλεια.
Α καλα.....αν μας υπολογιζανε δε θα ημασταν στους δρομους....Και τι θα κανεις?Αφου τη κοπελα αυτη την εχει σα βοηθητικο προσωπικο η οτι αλλο,στα χαρτια....γιατι επι τους ουσιας κραταει τα παιδια σας στο παιδικο
Παλιά 16-04-11, 14:45   #116
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rkt Εμφάνιση μηνυμάτων
. Επίσης, επειδή δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους, ας φροντίσουν οι αρμόδιοι, να πάνε οι περισεούμενοι σε θέσεις που υπάρχει έλλειψη, και αν μας λείπουν και μετά, ας προσλάβουν και επιπλέον.
σε σχεση με τι εχουμε πολλους δημοσιους;;; σε σχεση με τις επιθυμητες θεσεις 'ελαστικης' (μη χ.. τον ορο) απασχολησης ;
(ουτε καν 'εργασιας'!!απασχολουμαστε τωρα πια οι ανθρωποι, δεν εργαζομαστε!!)

σε σχεση με τη δουλεια που πρεπει να γινει παντως, ΟΧΙ δεν εχουμε δημοσιους υπαλληλους!!
ΑΝ ειχαμε, τα νοσοκομεια θα λειτουργουσαν.
ΑΝ ειχαμε, το σχολικο προγραμμα θα αρχιζε κ θα τελειωνε με κανονικους ρυθμους κ αριστα αποτελεσματα.
ΑΝ ειχαμε, θα πηγαινες στην εφορια κ η δουλεια σου θα γινοταν σε 10 λεπτα.
ΑΝ ειχαμε, η μετακινηση σου θα ηταν πιο ευκολη και πιο φτηνη.
ΑΝ και ΑΝ.....

οι συμβασεις αυτου του ειδους υπαρχουν για καποιο λογο που, σορι, δεν εξυπηρετει τον εργαζομενο, αλλα το αφεντικο του.

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 14:47   #117
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Clelia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι έχετε μπερδέψει το παρόν με το παρελθόν. Άλλοι είναι οι Δ/Υ που αράζουν και κάνουν βόλτες και παίρνουν πολλά λεφτά. Είναι οι παλιοί, οι καρεκλοκένταυροι, που προσλήφθηκαν πριν υπάρξει ασεπ ή που μπήκαν στο δημόσιο με βισματάκι.
Όχι όσο για τα λεφτά είναι και οι καινούριοι που διορίστηκαν στα υπουργεία. Ναι μπορεί να δουλεύουν δεν λέω αλλά τα έξτρα είναι πολλά. Υπερωρίες, εκτός έδρας, ειδικά επιδόματα, παράβολα (τα μοιράζονται με το νόμο), κλπ. Ένα τριχίλιαρο στο νερό.

Παράθεση:
Ημασταν 5 ατομα σε εναν παιδικο 150 παιδιων και οι 4 ημασταν με συμβασεις εργου.....
Νομίζω και οι συμβάσεις έργου είναι στο ΑΣΕΠ. Τα προσόντα προηγούνται. Φυσικά ότι η νοσοκόμα κάνει άλλη δουλειά σηκώνει καταγελλία.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 14:57   #118
Clelia

Το avatar του χρήστη Clelia

Περιοχή: Perissos, Athens
Clelia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
σε σχεση με τι εχουμε πολλους δημοσιους;;; σε σχεση με τις επιθυμητες θεσεις 'ελαστικης' (μη χ.. τον ορο) απασχολησης ;

σε σχεση με τη δουλεια που πρεπει να γινει παντως, ΟΧΙ δεν εχουμε δημοσιους υπαλληλους!!
ΑΝ ειχαμε, το σχολικο προγραμμα θα αρχιζε κ θα τελειωνε με κανονικους ρυθμους κ αριστα αποτελεσματα.
ΑΝ και ΑΝ.....

οι συμβασεις αυτου του ειδους υπαρχουν για καποιο λογο που, σορι, δεν εξυπηρετει τον εργαζομενο, αλλα το αφεντικο του.
Συμφωνώ!!

Επίσης ας σταματήσουμε να υποθέτουμε ότι επειδή κάτι μας φαίνεται λογικό, έτσι συμβαίνει και στην πραγματικότητα.
Το ότι κάποιοι εργάζονταν με συμβάσεις, χωρίς να έχουν περάσει μέσω ασεπ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι βίσματα. Υπάρχουν παραθυράκια ουουουου, τα οποία βέβαια είναι εναντίον του εργαζόμενου.
Αλλά είπαμε: όταν κάποιος θέλει να δουλέψει και του δοθεί μια ευκαιρία έστω με σύμβαση, δεν κάθεται να υπολογίσει τι θα πουν οι άλλοι, τι θα κάνει όταν λήξει η σύμβαση, αν θα την ανανεώσουν, ότι θα έχει μπλοκάκι κοκ. Δέχεται! Αυτό είναι, δεν είναι όλοι οι συμβασιούχοι ανήψια του τάδε βουλευτή κλπ.

Πάντως προσωπικά όταν δούλευα στον ιδ. τομέα και έπαιρνα ψίχουλα και τους έβγαζα όλη την δουλειά, δεν τα έβαζα με τους δημ. υπαλλήλους που έπαιρναν παραπάνω χρήματα από εμένα και δούλευαν με ανθρώπινες συνθήκες. Τα έβαζα με τους τεμπέληδες και αυτούς που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους. Ας μην έχουμε μένος για κάποιον που βγάζει περισσότερα από εμάς, δεν είναι επιχείρημα σωστό.

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!
Ο χρήστης Clelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 15:04   #119
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων

ΑΝ και ΑΝ.....

Οχι. 'Ολα αυτά που λες θα μπορούσα να τα έχω και με τους υπάλληλους που υπάρχουν, χωρίς να χρειάζονται περισσότεροι. Αρκεί αυτοί που είνα ιδιορισμένοι να δούλευαν και να μην γέμιζαν τα καφενεία, αν με εννοείς. Αρκεί αυτοί που διορίστηκαν σε μία ειδικότητα, να ασκούσαν αυτή και όχι άλλη.
Και η μάνα μου δημόσιος υπάλληλος είναι, και πολλοι φίλοι και ξερω τι λέω...... Α, να μην ξεχάσω ότι έκανα συμβασιούχος ένα φεγγάρι και έφυγα τρέχοντας........

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 15:08   #120
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι όσο για τα λεφτά είναι και οι καινούριοι που διορίστηκαν στα υπουργεία. Ναι μπορεί να δουλεύουν δεν λέω αλλά τα έξτρα είναι πολλά. Υπερωρίες, εκτός έδρας, ειδικά επιδόματα, παράβολα (τα μοιράζονται με το νόμο), κλπ. Ένα τριχίλιαρο στο νερό.

Νομίζω και οι συμβάσεις έργου είναι στο ΑΣΕΠ. Τα προσόντα προηγούνται. Φυσικά ότι η νοσοκόμα κάνει άλλη δουλειά σηκώνει καταγελλία.

Αυτο ακριβωςλεω...οτι πλεον δε προκηρυσουνε θεσεις μεσω ασεπ..γιατι δε θελουνε να μπουνε καποιοι μονιμοι στις οργανικες θεσεις...Θελουνε να ειναι ανοιχτες αυτες οι θεσεις για να βολευουν κατα καιρους οποιον θελουνε.Τι καταγγελεια?Που να τα βρω τα λεφτα?Εδω πρεπει να πληρωσω κιολας που τολμησα να εργασθω σε θεση του δημοσιουχωρια τα δικαστηρια που πληρωνουμε τωρα με τον αγωνα που κανουμε...μιλαμε για πολλα λεφτα...αφου τωρα που δικαιωθηκανε αυτοι στο Αριω παγο η υποθεση μας προχωραει στο εφετειο(δε θυμαμαι κ πως τα λενε..)και θα πρεπει να σκασουμε κι αλλα λεφτα...αν και αρχικα μας ειχανε πει οτι δε προκειται να τη παρουυμε αυτη την υποθεση στον Αριω παγο,τελικα ολα ανατραπηκανε προς καλο,αλλα εγ προσωπικα δεν εχω μια για παρακατω
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές