Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-04-11, 16:30   #41
nininos

Το avatar του χρήστη nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο βιλλυ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω nininos μου δε μπορω να σου πω τιποτα αλλο εκτος απο το οτι τα πραγματα χειροτερευουν (οσον αφορα τους δασκαλους) οσο θα προχωρατε....
Εμενα ο μικρος παει 2α Γυμνασιου....
Απο το Δημοτικο ειχαμε το ακριβως αντιθετο προβλημα απο σας.....
Ηταν τοσο ηρεμο και χαμηλων τονων παιδι που δε μπορουσε να κοιταξει στα ματια την δασκαλα...Ολα τα παιδια τον πειραζαν και πολλα τον χτυπουσαν κιολας γιατι τον εβρισκαν ευκολο θυμα...Το γεγονος οτι ειναι αριστος μαθητης χειροτερευε τα πραγματα...
Ολοι οι δασκαλοι μου ελεγαν να τον κανω να ανοιχτει και άλλα τετοια αλλά οταν τους παραπονιομουν οτι το παιδι πολλες φορες φοβαται και δε θελει να παει σχολειο δε με βοηθουσε κανεις!!! Ε, παιδια ειναι, μου ελεγαν, οταν πηγαινα να ρωτησω γιατι για αλλη μια φορα ο μικρος ηρθε με μελανιες και χτυπηματα....
Μεγαλωνοντας ο μικρος λοιπον αρχισε να αποκτα αυτοπεποιθηση και με δικη μας βοηθεια αλλα και λογω ηλικιας βεβαια αρχισε σιγα σιγα να ισορροπει..
Τωρα στο γυμνασιο ειναι βεβαια πολυ ησυχο και σεβαστικο παιδι, μεσα στα λογικα πλαισια και αριστουχος.....

Φετος λοιπον, στο 2ο τριμηνο στα καλλιτεχνικα, η Καθηγητρια του εβαλε 19 απο 20 που ειχε στο 1ο...Δεν ειναι το θεμα ο βαθμος, ετσι κι αλλιως 19 και 11/13 εβγαλε, απλα την ρωτησα γιατι μου εκανε εντυπωση επειδη και τις εργασιες του ολες τις ειχε κανει και του ελεγε πως ειναι πολυ καλη η δουλεια του και μου λεει το εξης κουφο....
Ο Β##$ ειναι ο καλυτερος μου μαθητης και δεν εχω παραπονο απο την δουλεια του..Τον κατεβασα ομως ενα βαθμο, οχι γιατι κανει φασαρια μεσα στην ταξη, αλλα γιατι οταν κανουν οι αλλοι, δεν σηκωνεται να τους πει να κανουν ησυχια
Εμεινα καγκελο!!!! Μα αυτο της λεω ειναι δικη σας δουλεια....Δεν το δεχοταν με τιποτα....Ειχε την απαιτηση απο το δικο μου παιδι να κανει αυτο που ειπε σε εσας η δασκαλα...Να αγνοει τους συμμαθητες του που ειναι ζωηροι και να τους συνετισει..Το 13χρονο
Σηκωθηκα και εφυγα για να μη μας μαζευουν στα τμηματα....
Απο την εμπειρια μου ως τωρα, 6 χρονια στο δημοτικο και 2 στο γυμνασιο, κατεληξα πως ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....Την ησυχια τους θελουν και οτι παει στραβα, φταιει το παιδι, φταινε οι γονεις αλλα ποτέ αυτοι....
Δεν λεω πως δεν υπαρχουν εξερεσεις, σιγουρα υπαρχουν...Μιλαω ομως για την πλειοψηφια δυστυχως και οχι την μειοψηφια......
Πατανε επανω στους βαθμους για να τιμωρησουν ενα παιδι που αυτοι θεωρουν οτι κανει κατι λαθος...
Στο γυμνασιο γινονται τα τερατα.....Αυτοι μπαινουν, παραδιδουν το μαθημα τους και δρομο....Τα πιο ζωηρα τα πετανε εξω με απουσια και εκει τελειωνει το εκπαιδευτικο τους εργο....
Δεν αναρωτιουνται γιατι δυο τρια πεντε παιδια ειναι αυτα που δημιουργουν μονομως προβλημα μεσα στην ταξη...Η λυση γι αυτους ειναι εξω με απουσια...
Υπαρχουν Καθηγητες που μεσα στο μαθημα τους δεν κουνιεται φυλλο...
Δεν ανασαινουν που λεει ο λογος τα παιδια...Ουτε τα "ζωηρα", αυτα που εχουν μαζεψει 60 απουσιες μονοωρες...Γιατι? Γιατι σε αυτους τα παιδια καθονται ηρεμα??? Αυτο δεν τους παραξενευει? Αυτο δε δειχνει οτι τελικα δεν κανει κατι λαθος το παιδι αλλα ο καθηγητης??
Τι να πω....
Εγω εχω απογοητευτει πλεον απο το ολο συστημα....
Και εχω μπροστα μου αλλα 4 χρονια!!!!

Υ.Γ. Εγω ειμαι Καθηγητρια Αγγλικων και δουλευω με παιδακια απο
8 μεχρι 18 χρονων.....Και γι αυτο με στεναχωρει ιδιαιτερα...
Καλά με έστειλες τώρα!!!
Βρε παιδιά τίποτα δεν εχει αλλάξει μέσα σ' αυτά τα 20 χρόνια που καθόμασταν εμείς στα θρανία; Είναι δυνατόν με τόση πρόοδο και τεχνογνωσία να ισχύουν τα ιδια που ισχυαν και στις δικιές μας γενιές;
Εγώ γιατί στη δουλεια μου καλούμαι να προσαρμ'όζομαι στα καινούργια και να κάνω ότι μπορώ καλύτερο και να εξελίσσομαι; Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχ'υει και για τους εκπαιδευτικούς;
Και στην τελική οι περισσότεροι είναι στην ηλικά μας 36-40-45 και πέρασαν τα ίδια από τους δικους τους δασκαλους καθηγητες και σήμερα κάνουν τα ιδια στα παιδια μας-τους;
Πού η προοδος;
Παλιά 14-04-11, 17:13   #42
elisaki

Περιοχή: αθηνα
elisaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν προλαβα να διαβασα ολα τα μηνυματ, αλλα νομιζω σχηματισα μια βασικη εικονα του θεματος...
Τα δικα μου παιδακια ειναι πολυ μικρα, κ δεν εχω καμια εμπειρια απο σχολεια/παιδ.σταθμους, ομως ειναι ενα θεμα που με ευαισθητοποιει παρα πολυ γιατι πολυ γρηγορα θα μπω κ εγω σ'αυτον το κυκλο. Ξερετε, με θυμωνει πολυ το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι εγιναν παιδαγωγοι (καθε ειδους) απο καθαρη τυχη κ ετσι αντιμετωπιζουν κ το επαγγελμα τους. Οταν ενα επαγγελμα υπαγεται στα λειτουργηματα, τοτε αυτοι που το εκπροσωπουν θα επρεπε να χριζουν αναλογης μορφωτικης (περαν του πανεπιστημιου, γιατι τα πραγματα εξελισσονται κ σ'αυτον τον τομεα οπως κ στην ιατρικη), πνευματικης κ ψυχολογικης καταστασης, οι οποιες πρεπει να ειναι πολυ πανω απο τον μεσο ορο. Δεν θα επρεπε να μπορουν ολοι να γινουν παιδαγωγοι, γιατι δεν αρκει να τελειωσουν το αντιστοιχο πανεπιστημιο. Πρεπει να εχουν την ικανοτητα να πηγαινουν περα απο τα πρακτικα κ μαθησιακα καθηκοντα τους με πρωτοβουλιες κ εφευρετικοτητα, γιατι οπως κ να το κανουμε, συμβαλλουν στη διαμορφωση χαρακτηρα κ προσωπικοτητας μιας ευπλαστης ψυχης. Τι σημαινει εχω νευρα, το παιδι ειναι πολυ ζωηρο, κοκ? Τα παιδια δεν ειναι ολα ιδια ουτε ειναι ρομποτακια, καθως κ ο εκπαιδευτικος δεν ειναι υπαλληλος γραφειου για να εχει την πολυτελεια να βγει εξω κ να καλμαρει τα νευρα του. Πρεπει παντα, μα παντα να βρισκει λυσεις για το καθε προβλημα συμπεριφορας των παιδιων κ να αντιμετωπιζει ως μεμονωμενες προσωπικοτηςε, κ οχι ως μαζα.
Εχω πληρη συναισθηση οτι αυτα που σκεφτομαι ειναι σχεδον ουτοπικα, οτι στην Ελλαδα τα πραγματα λειτουργουν με τον πιο επιπολαιο κ χειριστο τροπο (ειμαι δημ.υπαλληλος κ ξερω τι λεω...) ομως εγω στα δικα μου παιδια δεν θα ανεχτω καμια υποδεεστερη κ υποτιμητικη συμπεριφορα, οχι μονο γιατι θα ειναι απεναντι στα δικα μου παιδια, αλλα γιατι σιγουρα θα αφορουν κ αλλα παιδακια. Κι αυτο καποια στιγμη πρεπει να σταματησει. Σιγουρα τα παιδια πρεπει να γνωρισουν την αδικια κ την δυσκολια στον μικροκοσμο του σχολειο που αυριο θα αντικαταστησει η κοινωνια, θελω τα παιδια μου δυνατα, με αυτοπεποιθηση στη ζωη, ομως οταν ενας παιδαγωγος δεν κανει σωστα τη δουλεια πρεπει να εχει σοβαρες επιπτωσεις. Δεν μπορει να παιρνει στο λαιμο του αθωες ψυχες. Κ το σχολειο δεν ειναι σπιτι του για να διωχνει απο κει το παιδι.
Συγγνωμη, ειμαι λιγο αγανακτισμενη με οσα διαβαζω αλλα κ ακουω καθημερινα. (Λιγο) ασχετο: Τις προαλλες αυτοκτονησε ενα κοριτσακι 13 ετων, τελεια μαθητρια, καλο παιδι, πολυ καλλιεργημενο κ με γνωσεις λυκειου αν κ φοιτουσε στην Β'Γυμν., επειδη δεν αντεξε την πιεση του σχολειου, των δασκαλων κ της μανας που δεν ηταν ποτε ευχαριστημενοι οσο κ αν προσπαθουσε. Απο παντου εισεπραττε φρικτη πιεση. Τελικα τι κερδισε που εμαθε να κλινει ενα ρημα παραπανω? Δεν υπαρχει πια... τι κριμα...
Ποτε θα καταλαβουμε οτι το παιδι πανω απ'ολα τα αλλα ειναι παιδι? Ολες οι ηλικιες των παιδικων χρονων ειναι ευαισθητες. Το παιδι θελει να ξεφυγει απο τα 'πρεπει' μας, να νιωσει ελευθερο, ας του αφησουμε λιγο παραπανω χωρο να ζησει την ηλικια του...
Κ παλι συγγνωμη για τον χειμαρρο... σιγουρα γραφω πολυ μπερδεμενα...
Παλιά 14-04-11, 18:10   #43
Φαίη2010

Το avatar του χρήστη Φαίη2010

Φαίη2010 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Νομιζω πρεπει να δουμε το θεμα πιο σφαιρικα.
Αρχικα θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με την emmaki που φαινεται να εχει γνωση επι του θεματος. Αλλα και επειδη οπως ειπες η ιδια σου αντιμετωπιζεις το προβλημα της ζωηραδας του απτο νηπιαγωγειο, καλα θα ηταν να πηγαινες με το παιδι σε ενα κεντρο. Αν δεν υπαρχει πραγματι θεμα υπερκινητικοτητας και διασπαση προσοχης θα το εχεις πλεον και γραπτως.
Εγω παντως ετσι πως το περιεγραψες το παιδι σου μου ηρθε κατι αλλο κατα νου. Πως δηλ. ειναι πολυ πιθανο το παιδι να ειναι πανεξυπνο και ειμαι σιγουρη πως αν πας και κανεις ενα αναλογο τεστ, στο κεντρο, θα εχει πολυ καλα αποτελεσματα.
Γιατι το λεω αυτο; Απτην περιγραφη σου δειχνει πως το προγραμμα της ταξης του τον κανει να βαριεται. Ετσι λοιπον πιστευω πως αν εχεις κατι που να τον ωθει να σκεφτει και να προβληματιστει δεν θα εχει μετα την ορεξη να πειραξει τους γυρω του. Ισως και μονο για αυτο τον λογο θα επρεπε να πας σε ενα κεντρο και να κανετε ολα τα αναλογα τεστ με το παιδι ετσι ωστε εν αναγκη να παει το παιδι μια ταξη παραπανω!
Ωστοσο θα συμφωνησω πως χρειαζεται η συνεργασια ΟΛΩΝ. Και του γονεα και της δασκαλας και ολων των αλλων εντος σχολειου. Αν δεν υπαρχει συνεργασια δεν τιθεται θεμα συνενοησης...και αυτο σιγουρα δεν ωφελει το παιδι μαλλον το μειωνει.
Βρισκω εν μερη λαθος την συμπεριφορα της δασκαλας, και την δικαιολογω πως μαλλον προφανως δεν εχει εμπειρια πρακτικης διδασκαλιας. Αλλο τα αμφιθεατρα και αλλο η ζωη μες στην ταξη με τα μικρουλινια δρακουλινακια μας .
Αν υπαρχει θεληση να βρεθει λυση, βρισκεται. Και σαυτο δεν βοηθανε οι απολυτες γνωμες.
Θα συμφωνησω και παλι με την εμμακι πως χρειαζεται και η διαπαιδαγωγηση με στοιχεια θετικης και αρνητικης ενισχυσης. Υπαρχουν στατιστικες που πραγματι βεβαιωνουν πως βοηθαει ενα τετοιο προγραμμα σε αυτες τις καταστασεις.
Πχ εδω στην ταξη του γιου μου η δασκαλα εχει ενα συστημα με smilies. Aν ενα παιδακι μαζεψει 10 διαλεγει κατι, ή ενα μικρο παιχνιδακι ή εχει ελευθερη επιλογη ομαδικου παιχνιδιου στο μαθημα της γυμναστικης ή διαλεγει να αλλαξει θεση για μια μερα κτλ. Αν πχ δεν γραψει ορθογραφια μια φορα δεν παιρνει φατσουλινι. Δεν βαζει καν τιμωριες! Την θεωρω προπολεμικη μεθοδο την τιμωρια της αντιγραφης!
Τωρα για το θεμα της εκδρομης. Αληθεια...εφοσον βλεπεις πως υπαρχει προβλημα στην σχεση του γιου σου με την δασκαλα πως θα την εμπιστευτεις; Αν δηλ. γινει κατι και το παιδι κανε καμια κατραπακια και μετα του φωναξει ή τελοςπαντων του φερθεικαπως αγαρμπα στην συμπεριφορα της τοτε πως θα αντιδρασει;
Αν δεν ομαλοποιηθει αυτη η σχεση..δεν θα τον εστελνα εκδρομη.
Θελει πολλες συζητησεις και συνεννοηση! Θελει να ξανακερδισεις πρωτα απολους ΕΣΥ την εμπιστοσυνη σου στην δασκαλα του παιδιου. Νομιζω κατι τετοιο ειναι απαραιτητο σε μια τετοια σχεση δασκαλας μαθητη. Μην ξεχνας πως εμμεσως αθελα σου ισως το επηρεαζεις και συ το παιδι.
Στην θεση σου τι θα εκανα;
Θα πηγαινα σε ενα κεντρο. Το παιδι οπως λες δεν φαινεται να εχει σοβαρο προβλημα.Αρα γιατι δισταζεις; Κανε το βημα και θα το χεις και γραπτως κα επισημως. Και μετα αν καταλαβεις πως δεν προκειται να υπαρξει συνενοηση ζητα να αλλαξει δασκαλα.
Αληθεια αυτο που εγραψες εδω της το χεις πει; Πως δηλ το παιδι θελει επιχειρηματολογια. Μηπως αν του εδινε προσθετη εργασια σε στυλ ελευθερης εργασιας; Καλα δεν ξερω και πως δουλευουν στο συγκεκριμενο σχολειο.Απλα σκεφτομαι προτασεις ..
Ο χρήστης Φαίη2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 18:12   #44
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nininos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους που μου λέτε τις απόψεις σας.
Λοιπόν η ειδική σύμβουλος του σχολείου που έμαθα εκ των υστέρων ότι έχει πάεο πολλές φορές στην τάξη του παιδιου όπως και σε όλες, ήξερε ήδη τον μικρό όχι από σύσταση της δασκάλας αλλά επειδή της είχε κάνει εντύπωση η ευστροσφία του και ο τρόπος που σκέφτεται.
Απεφάνθει ότι το παιδί δεν έχει πρόβλημα κανένα και πως με τη σωστή προσσέγγιση μπορεί να βελτιωθεί η συμπεριφορά του μέσα στην τάξη και η σχέση του με τη δασκάλα και να βελτιωθεί η σχέση τους.
Ολα καλα λοιπον αφου μια πιο ειδικη εκπαιδευτικος βρηκε οτι δεν τρεχει τιποτε το σοβαρο!
Ηδη σήμερα πέρασε το μύνημα στο παιδί για το πως πρέπει να είναι η παρουσία του μέσα στην τάξη και το παιδί δεν είχε καμία διενεξη με τη δασκαλα και δεν του πήρε καθόλου την καρέκλα(το λέω γιατί ειχε γίνει καθημερινό γεγονος).Θα τον παρακολουθεί και θα μιλήσει και με τη δασκάλα για το πως μπορεί να τον προσσεγγίσει και να τον φέρει πιο κοντά της και με ποια συμπεριφορά να αντιμετωπίζει τις σκανταλιές του.
Πολυ σωστη αντιμετωπιση
Όσο για τη διαδικασία που έπρεπε να ακολουθηθεί πριν φτάσει στα δικά μου αυτιά η λέξη ειδικός: Πρώτα πρέπει να τον βλέπει η συμβουλος σε συνεργασία πάντα με τη δασκάλα μετά να έρχεται εξωτερικός σύμβουλος να φτιάχνουν μία έκθεση και έπειτα να κοινούνται από το γονιο οι λοιπές διαδικασίες.(ετσι μου είπαν).
Όσο για την εντολή της δασκάλας να αγνοούν το παιδί οι συμμαθητές του ίσχυε και για εκτός τάξης (το επιβεβαίωσα και με άλλους γονείς και τα παιδιά τους). Η οποία εντολή χρήζει καταγγελιας και είναι απαγορευτική να βγαίνει από το στόμα εκπαιδευτικου.(λεγόμενα του δ/ντη εφόσον πράγματι είναι ετσι).
Ασχολιαστος ο διευθυντης...θεωρω οτι εχει απολυτα αντισυναδελφικη συμπεριφορα και ο ρολος του δεν ειναι να προτρεπει κανεναν γονιο να καταγγειλει κανεναν εκπαιδευτικο,οπως και το αντιθετο!Ο ρολος του ειναι να υπαρχει κλιμα συνεργασιας,ηρεμιας και καλης διαθεσης στο σχολειο και οχι πολωσης της καταστασης!Με την παρουσα εξελιξη δυστυχως χανω πασα ιδεα και θεωρω οτι λειτουργει ως κλασσικος ¨μαθητοπατερας¨.

Και να ρωτησω τους εκπαιδευτικούς που απάντησαν ο ρόλος σας ποιος είναι όταν ένα παιδάκι και ξαναλέω παιδάκι θέλει διαφορετική προσσέγγιση από τα άλλα. Να το στοχεύται με συνεχείς παρατηρησεις (τσιρίδες στην προκειμένη) ή να συμβουλευτείται εσείς κάποιον ειδικό που θα σας βοηθήσει να βρείτε τον τρόπο να προσσεγγίσεται το παιδι χωρίς να αισθανθουν τα άλλα παραμελημενα.
Ο ρολος μας δεν ειναι να στοχευουμε κανενα παιδι,αλλα ο ρολος μας εμπεριεχει και τις παρατηρησεις και το να υψωσουμε τη φωνη αν χρειαστει αλλα και να ψαχτουμε και παραπανω και να συμβουλευτουμε βιβλια-ειδικους ή να προσπαθησουμε τελοσπαντων να βρουμε καποια χρυση τομη!

Γιατί στοχοποιεί το παιδί μου με αυτόν τον τρόπο στους συμμαθητές του;
Αυτο δεν μπορω να στο απαντησω και δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να το κανει καποιος που δεν γνωριζει την εκπαιδευτικο ως ανθρωπο αλλα και ως δασκαλα
Επίσης να σας πω πως απαγόρεψε στο γιο μου και σε ένα συμμαθητή του επείδη τσακώθηκαν στο διάλειμμα και τους είχε προειδοποιείσει να πάνε σε μία εκδρομή.
Ειναι αποδεκτο,ως αρνητικη ενισχυση
Και ενώ της είχαμε εκφράσει της αντιρρήσεις μας οι δύο μαμάδες και πως αυτό μόνο τιμωρια δεν ήταν για τα παιδιά μας εκείνη τήρησε την αποφασή της και ενω νομίζαμε ότι ήταν ενήμερος ο δ/ντης σήμερα έμαθα πως δεν είχε ιδεα.
και να ειχε ιδεα ο διευθυντης να εισαι σιγουρη οτι δεν θα μπορουσε να παρεμβει στην αποφαση της δασκαλας αν εκεινη δεν ηθελε να αλλαξει γνωμη
Και ξαναρωτώ έχει οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός το δικαίωμα να βάζει στο περιθώριο με αυτη τη συμπεριφορά το παιδί μου ή το παιδί οποιουδήποτε; Τι είναι εγκληματίας;
οχι δεν εχει κανενας εκπαιδευτικος το δικαιωμα να μειωνει κανενα παιδι με περιθωριοποιηση
Παράθεση:
Και πάλι συμφωνώ και θα μπορούσε ίσως σε αυτά τα παιδια να βρει ένα τρόπο να τους κρατά το ένδιαφέρον(υπάρχουν τρόποι)
Εσυ ως μαμα...ποιοι τροποι νομιζεις οτι υπαρχουν ωστε να κρατα το ενδιαφερον των παιδιων??

Εμείς καλή μου δεν είμαστε εκπαιδευτικοί. Είμαστε οι γονείς και προσπαθούμε να γαλουχίσουμε τα παιδιά μας και να τα εντάξουμε στην κοινωνία. Δεν έχουμε κάποια εξειδήκευση για να κουμαντάρουμε τυα παιδια ενώ οι εκπαιδευτικοί ειδικά με την πρόοδο τη σημερινή θεωρητικά τουλάχιστον θα έπρεπε να την έχουν και να μπορούν να διαχειριστούν όλες τις περιπτώσεις
Διαφωνω με την παραπανω αποψη.Εχουμε την εξειδικευση της ιδιοτητας του γονιου η οποια ειναι η σηματικοτερη ωστε να κουμανταρουμε τα παιδια μας.Πρωτα εμεις θα κουμανταρουμε το παιδι μας κι επειτα στην ταξη ειναι η δουλεια του δασκαλου να συνεχισει και να ενισχυσει το καλο εργο που εχει γινει μεσα στην οικογενεια!
Οσο για το ποσο απεχει η θεωρια απο την πραξη....Ο δασκαλος δεν ειναι θεος.αλλα πρεπει να προσπαθει ειλικρινα να διαχειριστει με τον καλυτερο τροπο οτι προκυψει...σε συνεργασια με το σπιτι!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο βιλλυ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκηνικο με τον γιο σου...απλα απαραδεκτο
Απο την εμπειρια μου ως τωρα, 6 χρονια στο δημοτικο και 2 στο γυμνασιο, κατεληξα πως ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....
νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο αυτο
Την ησυχια τους θελουν και οτι παει στραβα, φταιει το παιδι, φταινε οι γονεις αλλα ποτέ αυτοι....
εεε...καπου φταινε και αυτοι
Δεν λεω πως δεν υπαρχουν εξερεσεις, σιγουρα υπαρχουν...Μιλαω ομως για την πλειοψηφια δυστυχως και οχι την μειοψηφια......
Πατανε επανω στους βαθμους για να τιμωρησουν ενα παιδι που αυτοι θεωρουν οτι κανει κατι λαθος...
Στο γυμνασιο γινονται τα τερατα.....Αυτοι μπαινουν, παραδιδουν το μαθημα τους και δρομο....Τα πιο ζωηρα τα πετανε εξω με απουσια και εκει τελειωνει το εκπαιδευτικο τους εργο....
Δεν αναρωτιουνται γιατι δυο τρια πεντε παιδια ειναι αυτα που δημιουργουν μονομως προβλημα μεσα στην ταξη...
Γιατι αραγε αυτα τα 2-3-5 παιδια δημιουργουν το προβλημα??
λυση γι αυτους ειναι εξω με απουσια...
Εσυ τι θα προτεινες να γινει περα απο την απουσια και εξω??
Υπαρχουν Καθηγητες που μεσα στο μαθημα τους δεν κουνιεται φυλλο...
Δεν ανασαινουν που λεει ο λογος τα παιδια...Ουτε τα "ζωηρα", αυτα που εχουν μαζεψει 60 απουσιες μονοωρες...Γιατι? Γιατι σε αυτους τα παιδια καθονται ηρεμα??? Αυτο δεν τους παραξενευει? Αυτο δε δειχνει οτι τελικα δεν κανει κατι λαθος το παιδι αλλα ο καθηγητης??
Οχι δεν ειναι ενδεικτικο αυτο οτι κατι κανει λαθος ο καθηγητης,οχι παντα τουλαχιστον
Τι να πω....
Εγω εχω απογοητευτει πλεον απο το ολο συστημα....
Και εχω μπροστα μου αλλα 4 χρονια!!!!

Υ.Γ. Εγω ειμαι Καθηγητρια Αγγλικων και δουλευω με παιδακια απο
8 μεχρι 18 χρονων.....Και γι αυτο με στεναχωρει ιδιαιτερα...
Συναδελφοι ειμαστε!Κι εγω εχω δουλεψει με παιδακια απο Γ'Δημοτικου εως Γ'Λυκειου σε Δημοσια Σχολεια Αθηνας και Επαρχιας και εχω πολλα παραδειγματα που αν καθομασταν να τα ξεψαχνισουμε θα βλεπαμε τα τερατα και στις οικογενειες των παιδιων.Απο τον πατερα που πλακωνει στο ξυλο το παιδι μπροστα στους συμμαθητες του μεχρι τον πατερα που επειδη εχει φραγκα εχει κανει τον γιο του να νομιζει οτι με καμποσα στρεμματα ελιες εχει δικαιωμα να το παιζει αφεντικο και στον δασκαλο του!και μεχρι την μανα που κρυβει τα τηλεφωνηματα και τις απουσιες του παιδιου της απο τον πατερα κι οταν εκεινος τα μαθαινει πεφτει απο τα συννεφα
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nitsa2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δυστυχώς σε αυτό το κομματι, που αφορά την παιδοψυχολογία πολλοί εκπαιδευτικοί λειτουργούν ρατσιστικά!!!
Νιτσα μου θα μου επιτρεψεις να πω αρκετοι οχι πολλοι!!

Παράθεση:
Καλά με έστειλες τώρα!!!
Βρε παιδιά τίποτα δεν εχει αλλάξει μέσα σ' αυτά τα 20 χρόνια που καθόμασταν εμείς στα θρανία; Είναι δυνατόν με τόση πρόοδο και τεχνογνωσία να ισχύουν τα ιδια που ισχυαν και στις δικιές μας γενιές;

Σαφως και εχουν αλλαξει καλη μου nininos.Πλεον εχεις να αντιμετωπισεις μαθητες που επειδη τους λες και μαλιστα με ωραιο τροπο"βρε παλικαρι μου...τωρα ειμαι εγω υποχρεωμενη να βλεπω το σλιπακι σου??Ανεβασε λιγο το παντελονι σου εδω που ειμαστε"...εκεινοι νακατεβαζουν ολο το παντελονι και σου δειχνουν με καθε καλη διαθεση να σε σοκαρουν οοοολο το σλιπακι με τον πισινο τους!!
Δεν μπορεις να πεις,εεεεεεε??Καπως εχουν αλλαξει..
Για πεςμου λοιπον...20 χρονια πριν αν γινοταν κατι τετοιο πως θα αντιδρουσε ο καθηγητης και πως νομιζεις οτι αντεδρασε τωρα??Η μαλλον...κατα την γνωμη σου,πως θα επρεπε σημερα να αντιδρασει??
Να τελειωσω λεγοντας οτι πραγματικα θα ηθελα να δω τι αντιδρασεις θα υπηρχαν αν καποιοι εκπαιδευτικοι αρχιζαν να λενε και να ζητανε γνωμες για τις περιεργες και αλλοπροσαλες συμπεριφορες των κηδεμονων...ειλικρινα το λεω και χωρις διαθεση για ξεκατινιασμα...
πιστευετε οτι φταινε στην πλειοψηφια οι εκπαιδευτικοι...
οι κηδεμονες φταινε σε κατι??
Κατα την γνωμη σας υπαρχουν κηδεμονες που πανε με προκαταληψη??
Υπαρχουν κηδεμονες που δεν ασχολουνται καθολου με την ψυχολογια των παιδιων τους αλλα περιμενουν τα παντα απο τον εκπαιδευτικο??
Αληθεια...βρεθηκε ποτε κανεις να δωσει δικαιο σε εκαπιδευτικο και να πει...εεεεεε,ναι το παιδι μου του εχει βγαλει πραγματικα την πιστη??
Τα παιδια σας,σας λενε για συμμαθητες τους που δεν χαμπαριαζουν απο τιποτε??
Που ειναι αδιαφοροι για το μελλον τους κλπ κλπ
(κατεξοχην για παιδια στην εφηβεια)

Τα παραπανω δεν τα απευθυνω συγκεκριμενα στα μελη που εκανα παραθεση τα ποστ τους,γενικα τα αναφερω ως προβληματισμους!
Παλιά 14-04-11, 18:30   #45
Φαίη2010

Προεπιλογή

Συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα υπαρχει θεμα ηδη απτο νηπιαγωγειο για την "ζωηραδα" του μικρου. Η οποια ζωηραδα, αν καταλαβα καλα, αυξανεται με καποια λαθος αντιμετωπιση. Αρα υπαρχει εστω ενα μικρο θεματακι. Δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι κατι το αρνητικο. Οπως ανεφερα παραπανω ισως σημαινει πως το παιδι ειναι πανεξυπνο και απλα τα κανει αυτα γιατι βαριεται με την υλη της ταξης. Ωστοσο μαλλον εχει καποιο θεματακι στην κοινωνικη συμπεριφορα.
Γιατι για φαντασου ολα τα παιδια σε μια ταξη να ηταν ετσι; Θα γινοταν μαθημα ή θα μετρουσαμε καρουμπαλα;
Το να τα ριχνουμε ολα στην δασκαλα ειναι λαθος αντιμετωπιση. Εξαλλου αυτο θα φανει με μια αλλαγη της δασκαλας. Αν το παιδι παει στο παραλληλο τμημα και συνεχιστουν τα ιδια αρα μαλλον ωφειλεται στο παιδι και οχι σε ολους τους εκπαιδευτικους του σχολειου.
Ειμαι της αποψης πως δεν θελει μονοπλευρη αντιμετωπιση το θεμα.
Να πει η μαμα, επ καπου κατι δεν παει καλα..τι εχει το παιδι; γιατι κανει ετσι; Εχει απτο νηπιαγωγειο που κανει ετσι..πως θα συνεχιστει; Θα ησυχασει; Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην διαπαιδαγωγηση; Μηπως πρεπει να δεχτω γνωμες και βοηθεια;
Να πει και η δασκαλα, επ καπου κατι κανω λαθος. Μου λειπει η εμπειρια....τι πρεπει να κανω στα πιο δυσκολα παιδια; Γιατι εχασα την μπαλα;

Μονο ετσι βοηθανε το παιδι, ΜΑΖΙ!
Γιατι πως να το κανουμε...το σχολειο ειναι μια πρωτη μικρη κοινωνια.
Παλιά 14-04-11, 18:39   #46
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φαίη2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα υπαρχει θεμα ηδη απτο νηπιαγωγειο για την "ζωηραδα" του μικρου. Η οποια ζωηραδα, αν καταλαβα καλα, αυξανεται με καποια λαθος αντιμετωπιση. Αρα υπαρχει εστω ενα μικρο θεματακι. Δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι κατι το αρνητικο. Οπως ανεφερα παραπανω ισως σημαινει πως το παιδι ειναι πανεξυπνο και απλα τα κανει αυτα γιατι βαριεται με την υλη της ταξης. Ωστοσο μαλλον εχει καποιο θεματακι στην κοινωνικη συμπεριφορα.
Γιατι για φαντασου ολα τα παιδια σε μια ταξη να ηταν ετσι; Θα γινοταν μαθημα ή θα μετρουσαμε καρουμπαλα;
Το να τα ριχνουμε ολα στην δασκαλα ειναι λαθος αντιμετωπιση. Εξαλλου αυτο θα φανει με μια αλλαγη της δασκαλας. Αν το παιδι παει στο παραλληλο τμημα και συνεχιστουν τα ιδια αρα μαλλον ωφειλεται στο παιδι και οχι σε ολους τους εκπαιδευτικους του σχολειου.
Να πει η μαμα, επ καπου κατι δεν παει καλα..τι εχει το παιδι; γιατι κανει ετσι; Εχει απτο νηπιαγωγειο που κανει ετσι..πως θα συνεχιστει; Θα ησυχασει; Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην διαπαιδαγωγηση; Μηπως πρεπει να δεχτω γνωμες και βοηθεια;
Να πει και η δασκαλα, επ καπου κατι κανω λαθος. Μου λειπει η εμπειρια....τι πρεπει να κανω στα πιο δυσκολα παιδια; Γιατι εχασα την μπαλα;

Το να πούμε έχει η δασκάλα/η μαμά/ο μπαμπάς/ο διευθυντής/ο μπακάλης/το απιδί πρόβλημα είναι πάρα πολύ εύκολο.
Από τη στιγμή που θα ξεκαθαριστεί αν υπάρχει ή όχι όντως κάποιο πρόβλημα με το παιδί (που αυτό θα γίνει μόνο μέσω ολοκληρωμένης αξιολόγησης), τότε όλοι μαζί (ναι ακόμα και ο μπακάλης) πρέπει να δουλέψουν ΓΙΑ το παιδί. Και το σχολέιο (με όποιους περιλαμβάνει) και η μαμά και ο διευθυντής και η δασκάλα και οι συμμαθητές και το παιδί το ίδιο. Αλλά ακόμα και αν υπάρχει πρόβλημα (και μιλάω γενικά) πάλι όλοι μαζί πρέπει να δουλέψουν για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα όποιο και αν είναι.
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 18:45   #47
Φαίη2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να πούμε έχει η δασκάλα/η μαμά/ο μπαμπάς/ο διευθυντής/ο μπακάλης/το απιδί πρόβλημα είναι πάρα πολύ εύκολο.
Από τη στιγμή που θα ξεκαθαριστεί αν υπάρχει ή όχι όντως κάποιο πρόβλημα με το παιδί (που αυτό θα γίνει μόνο μέσω ολοκληρωμένης αξιολόγησης), τότε όλοι μαζί (ναι ακόμα και ο μπακάλης) πρέπει να δουλέψουν ΓΙΑ το παιδί. Και το σχολέιο (με όποιους περιλαμβάνει) και η μαμά και ο διευθυντής και η δασκάλα και οι συμμαθητές και το παιδί το ίδιο. Αλλά ακόμα και αν υπάρχει πρόβλημα (και μιλάω γενικά) πάλι όλοι μαζί πρέπει να δουλέψουν για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα όποιο και αν είναι.

μα ακριβως αυτο ειπα και εγω ενα ποστ πιο πανω. Μονο ΜΑΖΙ πρεπει να δουλεψουν για το παιδι.
Προσωπικα οπως ξανααναφερα πιο πανω νομιζω προκειται για ενα πανεξυπνο παιδακι που θελει απλα την αναλογη αντιμετωπιση. Πχ στο σχολειο την αναλογη υλη που δεν θα τον κανει να βαριεται. Εν αναγκη και την αλλαγη σε μια ταξη παραπανω αν του επιτρεπουν κατι τετοιο οι ικανοτητες του. Νομιζω τοτε θα λυθει και αυτο.
Συμφωνω για την αξιολογηση
Παλιά 14-04-11, 18:46   #48
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

marsolan, νομιζω οτι το θεμα τιθεται στο οτι κανεις δε θελει να αναλαβει ευθυνη. Και οχι μονο σ'αυτο το θεμα, κανεις σ'αυτη τη χωρα δε φταιει για τιποτα, ποτε. Ειναι θεμα νοοτροπιας γενεων που δεν αλλαζει τοσο ευκολα...

Πολλοι γονεις θεωρουν τους εκπαιδευτικους υπευθυνους για ολα, πρεπει να ειναι θεοι και να διδαξουν 25 παιδια διαφορετικων ικανοτητων, να μην βαλουν πολλα για την αλλη μερα, να φερθουν ομορφα σε καθε παιδι αναλογα με το χαρακτηρα του, να διορθωσουν τυχον αντικοινωνικες συμπεριφορες -που μπορει να ειναι διαφορετικες σε καθε παιδι- να προσεξουν ξεχωριστα το Γιαννακη και τη Μαρια γιατι ειναι πανεξυπνοι, αλλα και ο Γιωργακης ειναι μπερδεμενος αυτον το καιρο γιαιτ χωρισαν οι γονεις του και μενει προσωρινα στη γιαγια του. Και να μην ξεχασουμε και την Ελενιτσα που δυσκολευεται και υπαρχει υποψια δυσλεξιας....
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΔΟΜΕΣ, τελεια. Τι να πρωτοκανει ο εκπαιδευτικος;
Βεβαια γελοιοτητες του τυπου "βαζω το παιδι ορθιο στη γωνια, του παιρνω την καρεκλα, το απομονωνω, του τσιριζω, του λεω οτι δεν αξιζει να ειναι στο σχολειο" πρεπει να τιμωρουνται παραδειγματικα ωστε να εκλειψουν, γιατι δυστυχως σε μερικους ανθρωπους η γνωση και η εκπαιδευση δε φτανει, πρεπει να εχουν και το φοβο..

Αυτα ειναι τα σφαλματα των γονεων. Φταιει κατα ενα μεγαλο βαθμο η ελλειπης εκπαιδευση και προετοιμασια των δασκαλων, οπως πολλες φορες και ο εγωισμος. Δηλαδη οταν εχεις προβλημα με καποιο παιδι, να τολμας να πεις "δεν ξερω τι να κανω. Συμβουλεψτε με".
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-04-11, 18:49   #49
Φαίη2010

Προεπιλογή

Αληθεια σε μια τετοια περιπτωση σαν αυτη που ανεφερες, που μπορει να απευθυνθει ενας εκπαιδευτικος; Για να ζητησει καθοδηγηση εννοω.
Γινονται σεμιναρια; Υπαρχει μετεκπαιδευση παραλληλη με την εργασια;
Απτην αλλη...οι γονεις το δεχονται πως υπαρχει "θεμα"; Γιατι να λεω...δεν υπαρχει θεμα ειναι το πιο ευκολο στον κοσμο. Να παραδεχομαι πως κατι υπαρχει ενα αλλο θεμα και να αποποιω καθε ευθυνη δικη μου σε τριτους ενα μεγαλυτερο θεμα.
Παλιά 14-04-11, 18:57   #50
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marsolan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω με την παραπανω αποψη.Εχουμε την εξειδικευση της ιδιοτητας του γονιου η οποια ειναι η σηματικοτερη ωστε να κουμανταρουμε τα παιδια μας.Πρωτα εμεις θα κουμανταρουμε το παιδι μας κι επειτα στην ταξη ειναι η δουλεια του δασκαλου να συνεχισει και να ενισχυσει το καλο εργο που εχει γινει μεσα στην οικογενεια!
Οσο για το ποσο απεχει η θεωρια απο την πραξη....Ο δασκαλος δεν ειναι θεος.αλλα πρεπει να προσπαθει ειλικρινα να διαχειριστει με τον καλυτερο τροπο οτι προκυψει...σε συνεργασια με το σπιτι!

Να τελειωσω λεγοντας οτι πραγματικα θα ηθελα να δω τι αντιδρασεις θα υπηρχαν αν καποιοι εκπαιδευτικοι αρχιζαν να λενε και να ζητανε γνωμες για τις περιεργες και αλλοπροσαλες συμπεριφορες των κηδεμονων...ειλικρινα το λεω και χωρις διαθεση για ξεκατινιασμα...
Υπαρχουν κηδεμονες που δεν ασχολουνται καθολου με την ψυχολογια των παιδιων τους αλλα περιμενουν τα παντα απο τον εκπαιδευτικο??
Αληθεια...βρεθηκε ποτε κανεις να δωσει δικαιο σε εκαπιδευτικο και να πει...εεεεεε,ναι το παιδι μου του εχει βγαλει πραγματικα την πιστη??

Τα παραπανω δεν τα απευθυνω συγκεκριμενα στα μελη που εκανα παραθεση τα ποστ τους,γενικα τα αναφερω ως προβληματισμους!
Έχω δει και παράλογους κηδεμόνες και έχω μάθει από νωρίς να διακρίνω και να ψάχνω την αντίθετη άποψη. Ναι υπάρχουν και παράλογοι γονείς. Εγω πχ δεν έκανα ποτέ παράπανω γιατί ο τάδε γρατζόυνησε ή δάγκωσε το παιδί μου ή το έπιασε από το λαιμό κλπ κλπ κλπ. Εχω προσππαθήσει να πείσω το παιδί να πηγαίνει στη δασκάλα του και να το λέει μόνος του και μετά από δυό χρόνια που το κατάφερα η δασκάλα του απαντάει δε με νοιαζει να το πεις στο δασκαλο επιφυλάκης(που ούτε ξέρει το παιδι ποιος είναι). Υπάρχουν γονείς όμως που τηντριχα την κάνουν τριχιά και δημιουργούν διενέξεις λες και το παιδί τους είναι το αθώο.
Ολον αυτόν τον καιρό προσπάθησα να έχω συνεργασία με τη δασκάλα και να βοηθήσω όσο μπορώ από το σπίτι. Αλλά από όσο βλέπω με την αντιμετωπισή της το πράγμα χειροτέρεψε και συχγωρέστε με αλλά από κάποια φάση και έπειτα ο ρόλος της ως δασκάλα δεν της επιτρέπει να καθοδηγεί τα άλλα παιδια με το ποιο θα κάνουν παρεα και ποιο όχι. Ούτε να συμπεριφέρεται έτσι στο παιδι κανενός!
Παλιά 14-04-11, 19:02   #51
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αληθεια σε μια τετοια περιπτωση σαν αυτη που ανεφερες, που μπορει να απευθυνθει ενας εκπαιδευτικος; Για να ζητησει καθοδηγηση εννοω.
Γινονται σεμιναρια; Υπαρχει μετεκπαιδευση παραλληλη με την εργασια;
Απτην αλλη...οι γονεις το δεχονται πως υπαρχει "θεμα"; Γιατι να λεω...δεν υπαρχει θεμα ειναι το πιο ευκολο στον κοσμο. Να παραδεχομαι πως κατι υπαρχει ενα αλλο θεμα και να αποποιω καθε ευθυνη δικη μου σε τριτους ενα μεγαλυτερο θεμα.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να απευθυνθούν στο σύμβουλο ειδικής αγωγής (που αν προλάβει να πάει στο σχολέιο πηγαίνει, αλλά συνήθως δεν προλαβαίνει γιατί για όλη την Ελλάδα και για όλα τα σχολεία όλων των βαθμίδων είναι μόνο 15). Επίσης, μπορεί να απευθυνθεί στα ΚΕΔΔΥ (στην αφεντομουτσουνάρα μου δηλαδή) όπου οι εκπαιδευτικοί είναι ειδικευμένοι στα παιδιά με προβλήματα (από καθυστερήσεις και αυτισμούς, μέχρι προβλήματα συμπεριφοράς) και να ζητήσει συμβουλή στο χειρισμό μιας κατάστασης. Επίσης, από το ΚΕΔΔΥ μπορούμε να επισκεφτούμε μια τάξη και να δούμε στην πράξη τι συμβαίνει (όχι να αξιολογήσουμε παιδί, αυτό γίνεται μόνο με άιτηση γονέων).
Σεμινάρια κλπ είναι σπάνια και συνήθως είναι από ιδιωτικούς φορείς. Αυτό σημαίνει ότι και αμφιβόλου ποιότητας μπορεί να είναι (έχω πάει εγώ σε σεμινάρια μάπαααααα) αλλά και κοστίζουν και πολύ (2 πρωινά περίπου 60 ευρώ) και οι περισσότεροι δεν μπορούν να επωμιστούν το κόστος. Και μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα γίνονται Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.... Όπως σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα, το βάρος για επιμόρφωση, η ευθύνη του κράτους δηλαδή, μετακυλύεται στον πολίτη, στον εκπαιδευτικό εδώ.
Όσο για τους γονείς....Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που είναι ορατό (π.χ. μέτρια νοητική καθυστέρηση) αλλά είναι κάποιο "μικρό" πρόβλημα που δεν δίνει και bonus προφορικών εξετάσεων (όπως δίνει η δυσλεξία) πολύ συχνά δεν θέλουν ούτε να ακούσουν ότι το παιδί μπορεί κάτι να έχει. Και φυσικά δεν δέχονται να πάει το παιδί σε τμήμα ένταξης και να βοηθηθεί από ειδικό παιδαγωγό, παρά το αφήνουν στη γενική τάξη όλη μέρα, και το φορτώνουν με ιδιαίτερα στο σπίτι. Είναι πολλοί οι φάκελοι παιδιών στα ΚΕΔΔΥ που με αίτημα των γονέων έχει σταματήσει η διαδικασία. \
Αλλά θα ήμουν άδικη και ισοπερωτική αν έλεγα ότι δεν υπάρχουν και οι γονείς που νοιάζονται! Οι γονείς που τρέχουν, διαβάζουν, ρωτάνε, ασχολούνται για το παιδί. Με σκοπό όχι να τους πει κάποιος μπράβο, αλλά να βοηθήσουν το παιδί τους.
Παλιά 14-04-11, 19:07   #52
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Εχεις δικιο και γι΄αυτό προβληματίστικα. Αλλά και η παιδοψυχολόγος του παιδικού και του νηπιαγωγείου και τώρα η ειδική σύμβουλος (με διδακτωρικο στο δεπυ) και άλλα μεταπτυχιακά πάνω στις συμπεριφορες και μαθησιακές δυσκολίες όλες μου είπαν πως το παιδι δεν έχει πρόβλημα πέραν του ότι είναι απλά ζωηρό και ο τρόπος που καταλαβαίνει καλύτερα είναι η κουβέντα/συζητηση και η επιχειρματολογία.
Γιατί να μην δεχτούμε τη δική τους άποψη για το παιδί και να πρέπει ντε και καλά να πάω και στο ΚΨΥ;(ασχέτως αν το κάνω ή όχι)
Παλιά 14-04-11, 19:11   #53
Φαίη2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχεις δικιο και γι΄αυτό προβληματίστικα. Αλλά και η παιδοψυχολόγος του παιδικού και του νηπιαγωγείου και τώρα η ειδική σύμβουλος (με διδακτωρικο στο δεπυ) και άλλα μεταπτυχιακά πάνω στις συμπεριφορες και μαθησιακές δυσκολίες όλες μου είπαν πως το παιδι δεν έχει πρόβλημα πέραν του ότι είναι απλά ζωηρό και ο τρόπος που καταλαβαίνει καλύτερα είναι η κουβέντα/συζητηση και η επιχειρματολογία.
Γιατί να μην δεχτούμε τη δική τους άποψη για το παιδί και να πρέπει ντε και καλά να πάω και στο ΚΨΥ;(ασχέτως αν το κάνω ή όχι)
α σορυ το παρεβλεψα. Βλεπεις εχω και τα ζουζουνια εδω που χοροπηδανε Αρα το αξιολογησαν το παιδι;
Παντως ειλικρινα ετσι πως το περιγραφεις δειχνει χαρακτηριστικη συμπεριφορα παιδιου με υψηλο IQ. Εδω στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα τμηματα για αυτα τα παιδια οπου τους προσφερουν περισσοτερη και πιο δυναμικη υλη ετσι ωστε να μην βαριουνται και να μην γινονται ζωηρα ως και αντικοινωνικα. Αλλα αυτο συμβαινει στις μεγαλυτερες ταξεις. ΣΤις μικροτερες ή θα παει μια ταξη παραπανω το παιδι ή θα φροντιζει ο δασκαλος να το τροφοδοτει παραλληλα με πιο δυσκολη υλη ετσι ωστε να μην εχουν χρονο για ζαβολιες.
Παλιά 14-04-11, 19:13   #54
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Γιατί στο ΚΨΥ δεν θα δει το παιδί σου μόνο εκπαιδευτικός ή μόνο ψυχολόγος. Θα το δουν όλοι, θα κάνουν τεστ και μετά θα βγάλουν γνωμάτευση.
Θα είναι μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση!

Και εγώ έχω μεταπτυχιακό (όχι διδακτιρικό ακόμα) στις μαθησιακές δυσκολίες και 10 χρόνια στην ειδική αγωγή, αλλά μόνη μου γνωμάτευση για ένα παιδί, αν δεν του κάνω τα τεστάκια μου, δεν βγάζω ποτέ. Πάντα σε συνεργασία με τον ψυχολόγο και τον κοινωνικό λειοτυργό.
Παλιά 14-04-11, 19:15   #55
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
α σορυ το παρεβλεψα. Βλεπεις εχω και τα ζουζουνια εδω που χοροπηδανε Αρα το αξιολογησαν το παιδι;
Παντως ειλικρινα ετσι πως το περιγραφεις δειχνει χαρακτηριστικη συμπεριφορα παιδιου με υψηλο IQ. Εδω στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα τμηματα για αυτα τα παιδια οπου τους προσφερουν περισσοτερη και πιο δυναμικη υλη ετσι ωστε να μην βαριουνται και να μην γινονται ζωηρα ως και αντικοινωνικα. Αλλα αυτο συμβαινει στις μεγαλυτερες ταξεις. ΣΤις μικροτερες ή θα παει μια ταξη παραπανω το παιδι ή θα φροντιζει ο δασκαλος να το τροφοδοτει παραλληλα με πιο δυσκολη υλη ετσι ωστε να μην εχουν χρονο για ζαβολιες.
Στο εξωτερικό ζεις;
Ισως γι΄αυτό να θεωρείς οτι θα μπορούσε το παιδι να πάει σε παραπάνω τάξη! Γιατί εδώ αυτό δεν υπάρχει!
Και όταν πρότεινα εγώ στη δασκάλα να του βάζει και κατιτης παραπάνω μέσα στην τάξη για να απασχολείται το απαίρηψε ως ιδέα όπως επίσης δεν δέχεται ότι το παιδί μπορεί και να βαριέται!
Παλιά 14-04-11, 19:17   #56
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Κάτσε, γαιτί κάποια από τις 2 μας έχει μπερδευτεί.
Εγώ κατάλαβα ότι δεν ε΄χει γίνει αξιολόγηση αλλά είδε το παιδί ένας ψυχολόγος που συνεργαζόταν με τον παιδικό σταθμό και τώρα στο δημοτικό ο εκπαιδευτικός σύμβουλος.
Αλήθεια το παιδί νηπιαγωγείο πήγε; Εκέι πώς ήταν;
Γιατί υπάρχει ένα κενό ενός χρόνου τουλα΄χιστον, από τον παιδικό μέχρι την πρώτη....
Παλιά 14-04-11, 19:22   #57
Φαίη2010

Προεπιλογή

μαλλον εμενα μπερδεψατε.
Δεν ξερω. Νομιζω καλο ειναι να γινει μια γενικη αξιολογηση απο ολους τους ειδικους, παιδοψυχολογο, ειδικο παιδαγωγο και ιατρο αναπτυξιολογο. Αν αυτο γινεται μονο στα ειδικα αυτα κεντρα τοτε θα πρεπει να παει εκει. Ετσι ειναι πιο ολοκληρωμενη και πιο αντικειμενικη η διαγνωση.

Ναι εξωτερικο ζω.Νομιζα ηταν εφικτο και εκει, η αλλαγη μιας ταξης επειτα απο γνωματευση, αιτηση και ειδικο συμβουλιο, οπως γινεται εδω.

Απτο νηπιαγωγειο δεν ηταν το θεματακι με την ζωηραδα και τα παραπονα απτις δασκαλες;
Παλιά 14-04-11, 19:46   #58
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μαλλον εμενα μπερδεψατε.
Δεν ξερω. Νομιζω καλο ειναι να γινει μια γενικη αξιολογηση απο ολους τους ειδικους, παιδοψυχολογο, ειδικο παιδαγωγο και ιατρο αναπτυξιολογο. Αν αυτο γινεται μονο στα ειδικα αυτα κεντρα τοτε θα πρεπει να παει εκει. Ετσι ειναι πιο ολοκληρωμενη και πιο αντικειμενικη η διαγνωση.

Ναι εξωτερικο ζω.Νομιζα ηταν εφικτο και εκει, η αλλαγη μιας ταξης επειτα απο γνωματευση, αιτηση και ειδικο συμβουλιο, οπως γινεται εδω.

Απτο νηπιαγωγειο δεν ηταν το θεματακι με την ζωηραδα και τα παραπονα απτις δασκαλες;
Ημουν τυχερή και στο ν παιδικό πήγαινε παιδοψυχολόγος μια φορά την εβδομάδα και ενώ την ρώταγα γιατί η μία από τις 2 δασκάλες μου έκανε συνέχεια παράπονα για τη ζωηράδα( η άλλη δεν είχε θέμα και μέχρι το τέλος της χρονιάς τον είχε αναλάβει σχεδόν εξολοκλήρου) η παιδοψυχολόγος έλεγε πως το παιδί με το σωστό χειρισμό είναι πολύ συνεργάσιμο και πως έχει τετράγωνη λογική. Οποτε εγώ ησύχασα και θεωρησα τη δασκάλα ανίκανη ή αδιαφορη να ακολουθήσει τις συμβουλες της παιδοψυχολόγου.
Περσι στο νηπιαγωγείο επείτα από καταγγελία αλλου γονιού που είχε θέμα με τις δασκάλες ήρθε 2 φορες κάποιος από το υπουργείο και επίσης 1 φο΄ρα το μηνα παιδοψυχολόγος η οποία μου είχε πει τα ίδια οπότε πάλι ησύχασα.
Και φέτος η σύμβουλος του σχολείου είχε δει το παιδι ήδη στο σύνολο με την τάξη του και σήμερα μόνο του. Και θα συνεχίσει να το βλέπει για να βοηθήσει το παιδί.
Παλιά 14-04-11, 20:09   #59
βιλλυ

Το avatar του χρήστη βιλλυ

βιλλυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Γεια σου συναδελφισσα!!!!
Οπως ειπα και πιο πριν, για το "προβλημα" του γιου μου παλεψαμε εγω με τον πατερα του ωστε να καταφερουμε στην 5η περιπου δημοτικου, να παιρνει λιγο τα πανω του....Αυτο το καναμε γιατι δεν περιμεναμε ουτε ειχαμε την απαιτηση να το κανουν οι δασκαλοι...
Απαιτηση ειχα μονο για την σωματικη του ακεραιοτητα καθως η αιθουσες βρισκονταν στον 1ο και 2ο οροφο και αυτη η σκαλα ειχε γινει ο εφιαλτης μου...
Πολλα απο αυτα τα παιδια ηταν μαθητες μου, παιδια που τον ειχαν χτυπησει, ή σπρωξει, ή σπασει τα σιδερακια του, ή......
Οι μητερες τους ηταν εργαζομενες και μια χαρα Κυριες....Βεβαια υπηρχαν και τα παιδια που ηταν απο οικογενειες με σοβαρα προβληματα....Μια φορα η μαμα ενος απο τα παιδια μου λεει καλα, πως μπορεις να εισαι τοσο ηρεμη οταν ξερεις τι εχει κανει ο γιος μου στο γιο σου??? Αυτη ηταν ετοιμη να τον χτυπησει και μπηκα εγω στη μεση και της λεω αστον, να μιλησουμε να βρουμε το γιατι....
Ο αντρας μου μου λεει εισαι μαλ#@ς....Ασε εμενα να παω, να δεις τι εχει να γινει....Οταν ομως εισαι εκπαιδευτικος και αγαπας τα παιδια, ξερεις οτι ετσι οχι απλως δε βγαινει τιποτα αλλα χειροτερευει η κατασταση....Δε λεω οτι δεν εβραζα ωρες ωρες μεσα μου αλλα τον εριξα τοσο πολυ στο φιλοτιμο το γιο της που τωρα πια, ειναι ετοιμος να δωσει για Lower" και ειμαστε σχεδον φιλαρακια....
Αυτο βεβαια ηταν περιστατικο με ευτυχη καταληξη γιατι οι γονεις ειχαν ολη την διαθεση να βοηθησουν να λυθει το θεμα...Υπηρχε και περιστατικο, δε θα ντραπω να το πω, που εγω η ιδια επιασα παιδι (οχι μαθητη μου) απο το μπλουζακι και το ταρακουνησα αφου το πρωι ειχε βαλει το γιο μου, να φαει χωμα!!!!!!!!Αυτος πηγαινε τοτε 2α Γυμνασιου και ο γιος μου Τεταρτη Δημοτικου...Πως μπηκε μεσα στο Δημοτικο? Που ηταν ο επιτηρητης του διαλλειματος? Να, αυτα με νευριαζουν και λεω οτι αδιαφορουν...

Με αυτους τους δευτερους γονεις λοιπον, δεν μπορεσα να βγαλω ακρη, γιατι αυτοι ηταν που δεν παρουσιαζονταν ποτε στις συγκεντρωσεις ή οταν τους καλουσε ο Δ/ντης...Ενας απο αυτους τους πατεραδες, που ο γιος του ειχε πατησει το χερι του μικρου και του το ειχε ραγησει, με απειλησε κιολας οταν "τολμησα" να τον ενοχλησω στο τηλεφωνο, για να του ζητησω να συζητησουμε γιατι δεν πηγαινε αλλο!!!
Τωρα στο Γυμνασιο, θλιβομαι που το λεω, αλλα αυτο που εισπρατω εγω ειναι αδιαφορια απο τους περισσοτερους...
Αυτο με την Καθηγητρια των Καλλιτεχνικων ειναι ενα μικρο δειγμα...Και το ανεφερα σαν χαρακτηρηστικο παραδειγμα....Ο μικρος οταν το ακουσε-ειχαμε παει μαζι για τους βαθμους- μου λεει: "δεν υπαρχει περιπτωση να πω εγω σε αλλα παιδια να μην κανουν φασαρια, θα με σκοτωσουν στο διαλλειμα, ας μου βαλει 5 στο τριμηνο"!!!!
Του ειπα οτι εχει δικιο και φυσικα δεν θα του ζητουσα κατι τετοιο....
Δε λεω πως δεν υπαρχουν Καθηγητες διαμαντια...Η Φιλολογος του ειναι αριστη εκπαιδευτικος, το ιδιο και η Μουσικος, ο Θεολογος και η Μαθηματικος...Οι αλλοι ομως ειναι....Αστα να πανε...Μπορει να ετυχε στο δικο μας Γυμνασιο, δε ξερω....
Αυτο που θελω λοιπον να πω ειναι πως για να λυθει το οποιο θεμα, πρεπει να υπαρχει καλη διαθεση και συνεργασια και απο τους δυο, Δασκαλους και γονεις.....Σε αυτο εχεις δικιο...Σπανια εως ποτε ενας γονιος θα παραδεχτει οτι το παιδι του προκαλει προβλημα....
Ο χρήστης βιλλυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 20:25   #60
mariazil

Το avatar του χρήστη mariazil

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mariazil χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

nininos, με λίγα λόγια, απαντώντας στο ερώτημά σου: αυτό που σίγουρα διαπιστώνεις κι εσύ είναι ότι το παιδί σου αντιμετωπίζει μια δύσκολη κατάσταση στο σχολείο, λόγω της ζωηράδας του(αυτό το ξέρουμε σίγουρα γιατί έχει συμβεί και στο παρελθόν και όχι μόνο φέτος, όπως μας είπες.) Πιθανόν είναι επίσης η δασκάλα του να μην χειρίζεται σωστά το θέμα και λέω πιθανόν, γιατί δεν είμαστε στην τάξη της για να έχουμε γνώμη.
Σίγουρα θα δοκίμαζα να συνετίσω αλλιώς έναν ζωηρό μαθητή, αλλά κατά τη γνώμη μου το σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι να γίνει το καλύτερο για το παιδί, άσχετα από την οποιαδήποτε δασκάλα που το διδάσκει τώρα ή θα το διδάξει στο μέλλον.
Πολύ σωστά, η εκπαιδευτική σύμβουλος προτείνει αλλαγή στην προσέγγιση του παιδιού από την πλευρά της δασκάλας και εφόσον σου είπε ότι θα παρακολουθήσει την κατάσταση και στο μέλλον, έχεις τουλάχιστον μια διαβεβαίωση ότι από την πλευρά του σχολείου θα ασχοληθούν με το θέμα.
Το ζητούμενο λοιπόν είναι τί μπορείς να κάνεις εσύ, ως μητέρα, για να μην έχει το παιδί σου θέμα τώρα ή στο μέλλον στο σχολείο! Η marsolan σου είπε κάτι πολύ σημαντικό
Παράθεση:
Επισης,εχω συγκεκριμενη αποψη για το αν πρεπει ο καθε μαθητης να μαθει κανονες,σεβασμο κλπ κοινωνικες δεξιοτητες.Το θεωρω απαραιτητο!!!Δεν με ενδιαφερει μονο να αποκτα γνωσεις ενας μαθητης και να ειναι του 10στο Δημοτικο ή του 20 στο Γυμνασιο γιατι δεν θα πορευτει μονο με αυτα στη ζωη του!
Η εξυπνάδα, η ευστροφία κλπ είναι άλλο πράγμα και άλλο πράγμα είναι οι κοινωνικές δεξιότητες. Κι αν ο ρόλος του δασκάλου είναι να διδάξει τον μαθητή και να του εμφυσήσει την αγάπη και το ενδιαφέρον για το μάθημα, ρόλος του γονιού είναι να προετοιμάσει το παιδί του κατάλληλα, να του επισημάνει ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου(κι ας είναι το χαηδεμένο της οικογένειας) κι ότι στο σχολείο, όπως και στην ζωή μας μέσα στην κοινωνία γενικότερα, υπάρχουν κανόνες τους οποίους ακολουθούμε ακόμα κι αν δεν μας αρέσουν, γιατί αυτή η σύμβαση μας επιτρέπει να συνυπάρχουμε αρμονικά με τον διπλανό μας.
Αυτό είναι κατ' αρχή δουλειά της οικογένειας να το κάνει, για το καλό του παιδιού και την καλή του ένταξη μέσα στο κοινωνικό περιβάλλον, το σχολείο τώρα, την δουλειά του αργότερα κλπ. Αν αναλωθείς στην αντιπαράθεση με την δασκάλα φέτος, δεν λύνεις πραγματικά το πρόβλημα, τίποτε δεν σου εγγυάται ότι στο μέλλον δεν θα αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα με άλλον δάσκαλο... Αν, με την βοήθεια των ειδικών πάντα, δώσεις βαρύτητα στην ανάπτυξη και εξάσκηση των κοινωνικών δεξιοτήτων του παιδιού, θα έχεις ένα παιδί δυνατό με πλήρη συναίσθηση της θέσης του και των προσδοκιών που έχουν οι άλλοι από αυτόν.
Ο χρήστης mariazil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 21:00   #61
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαριαζιλ σε αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Και πίστεψέ με κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να μαθει το παιδι να ζει σε αυτή την κοινωνία. Και δεν περιορίζομαι μόνο στο σχολείο αλλά και έξω απο αυτό. Προσπαθώ να το μάθω να σέβεται τους αλλους, να μην κοροιδευει, να αγαπάει και να σεβεται τους συνανθρώπους του και το περιβάλλον. Τον μαθαίνω από το πόσο λάθος είναι να διπλοπαρκάρει η μαμά ή να παρκάρει σε διαβαση πεζών μέχρι το πόσο σωστό είναι να παραχωρούμε τη σειρά μας σε κάποιον που έχει κινητικό πρόβλημα ή είναι μεγάλος σε ηλικία.
Και είμαι από τις μαμάδες που επιμένω το παιδί μου να κάνει ησυχία το μεσημέρι γιατί ο από κάτω κοιμάται, να μην σηκώνεται από το τραπέζι όταν τρώμε κλπ
Οσο για το σχολείο οι καθημερινες συζητήσεις και απο τον μπαμπά του και από μένα έχουν καταντήσει ρουτίνα .Από το πως πρέπει να φερεται στους συμμαθητές του μέχρι και σε όλους τους δασκάλους.
Το παιδί όσοι το ξέρουν εκτός σχολείο(από τον περιπτερά μέχρι το φούρναρη) το λατρεύουν και όλοι απόρούν με το πόσο ευγενικός είναι για παιδι της ηλικίας του.
Σιγουρα ψάχνω και θα ψάχνομαι γι΄αυτό και άνοιξα το ποστ για να πάρω γνώμες και από αλλους γονείς αλλά και πιο ειδικούς.
Και βεβαιως θα συνεργαστώ με την σύμβουλο του σχολείου στην οποία θα μπορούσε από την αρχή να με είχε στείλει η δασκάλα εφόσον είχε τοσο μεγάλο πρόβλημα. Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε η ίδια να είχε απευθυνθεί εκεί και να ζητησει τα φώτα της ειδικού(αφού υπάρχει).
Αυτό όμως δεν ακυρώνει τα λόγια της τα οποία Θεωρω ακραία και αντιεκπαιδευτικά. Οπότε γιατι να μην θεωρησω ότι αυτή έχει μεγαλύτερο πρόβλημα που τα βάζει με ένα παιδάκι 6,7 χρονών. ;
Εγώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές της συμβούλου και αν παρολαυτά δεν δω διαφορά στην αντιμετώπιση της δασκάλαςμ τότε θα προβώ σε άλλες ενέργειες. Οι οποίες θα έχουν να κάνουν με αξιολόγηση του παιδιού από δημόσιο φορέα (ναι θα το ψάξω κι άλλο) και καταγγελία στον όποιο υπεύθυνο για τη συμπεριφορά της δασκαλας.
Η πείρα από τα δικά μου σχολικα χρόνια με διδαξε πως αν οι γονείς με σωστά κριτήρια κάναμε τις σωστές κινήσεις πολλά καλά παιδιά δεν θα είχαν χαραμιστεί λόγο κάποιας/ποιου ανίκανου εκπαιδευτικού. Μην ξεχνάμε έχω περάσει κι εγώ από τα θρανία και έχω υποστεί πολλές αδικες συμπεριφορές και ποτέ κανένας δε έκανε κάτι. Δεν θέλω το ίδιο για το παιδί μου. Αν βεβαιωθώ και με χαρτι ότι δεν έχει πρόβλημα σημαίνει ότι κάποιος αλλός έχει το πρόβλημα. Γιατί ν α μην είναι η δασκάλα και όχι το παιδί;
Αν πάλι απόδειχτεί ότι έχει προβλημα, τότε πάλι η δασκάλα θα είναι λάθος γιατι εφόσον είχε υποψιαστει πρόβλημα η συμπεριφορά της θα επρεπε να είναι εντελώς διαφορετική απέναντι στο παιδί γιατί ως γνωστο τα παιδιά με δεπυ χρείζουν διαφορετικής μετανχειρησης για να μην γίνονται αντιδραστικά....
Παλιά 14-04-11, 21:15   #62
elisaki

elisaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν πάλι απόδειχτεί ότι έχει προβλημα, τότε πάλι η δασκάλα θα είναι λάθος γιατι εφόσον είχε υποψιαστει πρόβλημα η συμπεριφορά της θα επρεπε να είναι εντελώς διαφορετική απέναντι στο παιδί γιατί ως γνωστο τα παιδιά με δεπυ χρείζουν διαφορετικής μετανχειρησης για να μην γίνονται αντιδραστικά....
Πολυ σωστο αυτο!
Παλιά 14-04-11, 22:11   #63
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαριαζιλ σε αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Και πίστεψέ με κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να μαθει το παιδι να ζει σε αυτή την κοινωνία. Και δεν περιορίζομαι μόνο στο σχολείο αλλά και έξω απο αυτό. Προσπαθώ να το μάθω να σέβεται τους αλλους, να μην κοροιδευει, να αγαπάει και να σεβεται τους συνανθρώπους του και το περιβάλλον. Τον μαθαίνω από το πόσο λάθος είναι να διπλοπαρκάρει η μαμά ή να παρκάρει σε διαβαση πεζών μέχρι το πόσο σωστό είναι να παραχωρούμε τη σειρά μας σε κάποιον που έχει κινητικό πρόβλημα ή είναι μεγάλος σε ηλικία.
Και είμαι από τις μαμάδες που επιμένω το παιδί μου να κάνει ησυχία το μεσημέρι γιατί ο από κάτω κοιμάται, να μην σηκώνεται από το τραπέζι όταν τρώμε κλπ
Οσο για το σχολείο οι καθημερινες συζητήσεις και απο τον μπαμπά του και από μένα έχουν καταντήσει ρουτίνα .Από το πως πρέπει να φερεται στους συμμαθητές του μέχρι και σε όλους τους δασκάλους.
Το παιδί όσοι το ξέρουν εκτός σχολείο(από τον περιπτερά μέχρι το φούρναρη) το λατρεύουν και όλοι απόρούν με το πόσο ευγενικός είναι για παιδι της ηλικίας του.
Σιγουρα ψάχνω και θα ψάχνομαι γι΄αυτό και άνοιξα το ποστ για να πάρω γνώμες και από αλλους γονείς αλλά και πιο ειδικούς.
Και βεβαιως θα συνεργαστώ με την σύμβουλο του σχολείου στην οποία θα μπορούσε από την αρχή να με είχε στείλει η δασκάλα εφόσον είχε τοσο μεγάλο πρόβλημα. Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε η ίδια να είχε απευθυνθεί εκεί και να ζητησει τα φώτα της ειδικού(αφού υπάρχει).
Αυτό όμως δεν ακυρώνει τα λόγια της τα οποία Θεωρω ακραία και αντιεκπαιδευτικά. Οπότε γιατι να μην θεωρησω ότι αυτή έχει μεγαλύτερο πρόβλημα που τα βάζει με ένα παιδάκι 6,7 χρονών. ;
Εγώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές της συμβούλου και αν παρολαυτά δεν δω διαφορά στην αντιμετώπιση της δασκάλαςμ τότε θα προβώ σε άλλες ενέργειες. Οι οποίες θα έχουν να κάνουν με αξιολόγηση του παιδιού από δημόσιο φορέα (ναι θα το ψάξω κι άλλο) και καταγγελία στον όποιο υπεύθυνο για τη συμπεριφορά της δασκαλας.
Η πείρα από τα δικά μου σχολικα χρόνια με διδαξε πως αν οι γονείς με σωστά κριτήρια κάναμε τις σωστές κινήσεις πολλά καλά παιδιά δεν θα είχαν χαραμιστεί λόγο κάποιας/ποιου ανίκανου εκπαιδευτικού. Μην ξεχνάμε έχω περάσει κι εγώ από τα θρανία και έχω υποστεί πολλές αδικες συμπεριφορές και ποτέ κανένας δε έκανε κάτι. Δεν θέλω το ίδιο για το παιδί μου. Αν βεβαιωθώ και με χαρτι ότι δεν έχει πρόβλημα σημαίνει ότι κάποιος αλλός έχει το πρόβλημα. Γιατί ν α μην είναι η δασκάλα και όχι το παιδί;
Επειδή είσαι μάνα που φαίνεται ότι νοιάζεσαι για το παιδί, εγώ θα ξαναπώ τι σου προτείνω να κάνεις.
1. Συνεργασία με το σχολέιο. Μπορείς κάθε μέρα να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πώς είναι το παιδί; Κάντο!
2. Με βάση τις πληροφορίες από το σχολέιο, εφάρμοσε θετική και αρνητική ενίσχυση. Όταν είναι ήσυχος στο σχολέιο, ας έχει κάποιο δώρο (μικρό, δεν είναι ανάγκη μεγάλο και ακριβό, όπως ένα παγωτό ή μια βόλτα στον παιδότοπο ή στο φίλο του για να παίξουν) Αν όμως δεν είναι σωστός, να χάνει κάτι (π.χ. να μην δει τηλεόραση ή να μην πάει στο φίλο του για παιχνίδι)
3. Συνέχισε να του πιπιλίζεις το μυαλό με τους κανόνες του σχολέιο. Πριν φύγει κάθε πρωί, επανάληψη.
4. ολοκληρωμένη αξιολόγηση του παιδιού. Μόνο η σύμβουλος δεν μπορεί να κάνει ολοκληρωμένη αξιολόγηση. Στα ΚΕΔΔΥ (υποθέτω και στα Ιατροπαιδαγωγικά και στα ΚΨΥ, αλλά δεν γνωρίζω για σίγουρα) υπάρχουν ειδικά τεστ που κάνουν στα παιδιά και βλέπουν και νοητικό δυναμικό, αλλά και άλλα πράγματα. Κλείσε αό τώρα ραντεβού, γαιτί όπως είπα αργεί πολύ!

Εύχομαι το καλύτερο!
Παλιά 14-04-11, 23:02   #64
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είσαι μάνα που φαίνεται ότι νοιάζεσαι για το παιδί, εγώ θα ξαναπώ τι σου προτείνω να κάνεις.
1. Συνεργασία με το σχολέιο. Μπορείς κάθε μέρα να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πώς είναι το παιδί; Κάντο!
2. Με βάση τις πληροφορίες από το σχολέιο, εφάρμοσε θετική και αρνητική ενίσχυση. Όταν είναι ήσυχος στο σχολέιο, ας έχει κάποιο δώρο (μικρό, δεν είναι ανάγκη μεγάλο και ακριβό, όπως ένα παγωτό ή μια βόλτα στον παιδότοπο ή στο φίλο του για να παίξουν) Αν όμως δεν είναι σωστός, να χάνει κάτι (π.χ. να μην δει τηλεόραση ή να μην πάει στο φίλο του για παιχνίδι)
3. Συνέχισε να του πιπιλίζεις το μυαλό με τους κανόνες του σχολέιο. Πριν φύγει κάθε πρωί, επανάληψη.
4. ολοκληρωμένη αξιολόγηση του παιδιού. Μόνο η σύμβουλος δεν μπορεί να κάνει ολοκληρωμένη αξιολόγηση. Στα ΚΕΔΔΥ (υποθέτω και στα Ιατροπαιδαγωγικά και στα ΚΨΥ, αλλά δεν γνωρίζω για σίγουρα) υπάρχουν ειδικά τεστ που κάνουν στα παιδιά και βλέπουν και νοητικό δυναμικό, αλλά και άλλα πράγματα. Κλείσε αό τώρα ραντεβού, γαιτί όπως είπα αργεί πολύ!

Εύχομαι το καλύτερο!
Ηδη εφαρμόζω την τακτική θετική αρνητική ενίσχυση και τουλάχιστον στο σπίτι πιάνει.
Να σε ρωτήσω κάτι βαση της εμπειρίας σου. Υπάρχει περίπτωση ο δ/ντης να θέλει να αποφύγει ενδεχόμενη επισκέψη μου σε κεδδυ ή κψυ γιατί θα έρθουν πολλοί και διαφοροι στο σχολείο;
Παλιά 14-04-11, 23:13   #65
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ηδη εφαρμόζω την τακτική θετική αρνητική ενίσχυση και τουλάχιστον στο σπίτι πιάνει.
Να σε ρωτήσω κάτι βαση της εμπειρίας σου. Υπάρχει περίπτωση ο δ/ντης να θέλει να αποφύγει ενδεχόμενη επισκέψη μου σε κεδδυ ή κψυ γιατί θα έρθουν πολλοί και διαφοροι στο σχολείο;

Από τα ΚΕΔΔΥ δεν πηγαίνουν συνήθως στα σχολεία (και να θέλουν τις πρισσότερες φορές δεν προλαβαίνουν). Πηγαίνουν μονο αν τους καλέσουν από το σχολείο. Εγώ, τουλάχιστον, πηγαίνω μόνο αν με καλέσουν και στέλνω ένα ερωτηματολόγιο στον εκπαιδευτικό του παιδιού και μιλάω και μαζι του στο τηλέφωνο, για να δω πώς είναι το παιδί στην τάξη (τη δική του γνώμη). Μετά βλέπω το παιδί, μιλάω στη μαμά και βγάζω τη δική μου έκθεση αξιολόγησης. Το ίδιο κάνει και ο ψυχολόγος και ο κοινωνικός λειτουργός.
Εσύ θα πας στο ΚΕΔΔΥ ή μάλλον το παιδί θα πάει.
Το ΚΨΥ δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί, αλλά υποθέτω με τον ίδοο τρόπο.
Παλιά 14-04-11, 23:43   #66
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φανταζομαι Λενα,αν ο αδελφος σου εκει στην μποιν περα απο τις ακαδημαικες του γνωσεις και τα υπολοιπα προσοντα στο αντικειμενο αρχισει να μην καθεται σε κανενα γραφειο,δεν ακουει κανεναν "ανωτερο",πειραζει ολους τους συναδελφους και αποπαιρνει τον προισταμενο του...δεν θα εχει ως αποτελεσμα να πρηξουν μονο την μανα σας ετσι δεν ειναι?????

Εγω παντως τα ανησυχα παιδια δεν τα αποκαλω απαραιτητως ανησυχα πνευματα,εχουν περασει απο τα χερια μου και πιο μαζεμενα παιδια που μια χαρα ανησυχο και προχωρημενο πνευμα ειχαν!!

Μην παμε στο αλλο ακρο.
Η μητερα εδω εχει προβληματισμους συγκεκριμενους και δεν βρισκω λαθος αν χρειαστει να "χαλιναγωγηθει" με καποιο τροπο ειτε η δασκαλα ειτε το παιδακι..!
Αναφορα στα μελη της οικογενειας μου μπορω να κανω μονον εγω και τα ειρωνικα σχολιακια να παραλειπονται...γιατι εχουνε κ ενα ειδος αμφιβολιας...δε ξερω να σβησω το προσωπο του αλλιως θα δημοσιευα και τη φωτογραφια του σε αφησα αμερικανικη με τος 15 κορυφαιους αμερικανους πιλοτους γιατι ανηκει στη κορυφαια 15αδα
Παλιά 14-04-11, 23:54   #67
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Και να τελειωσω,υποστηριζω τη σοφη κουβεντα που ειπε η travellingmοm.Μη δουνε ζωηρο παιδι το βγαζουνε προβληματικο.Η δασκαλα στο σχολειο και ο γονειος στο σπιτι θα ψαξει να βρει το τροπο να το προσεγγισει το παιδι κι αν δεν τον βρει θα παει σε ειδικο να τον βοηθησει να το προσεγγισει ως πρωτη φαση και μετα θα το φερει και στα μετρα του.
Παλιά 15-04-11, 01:14   #68
marsolan

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφορα στα μελη της οικογενειας μου μπορω να κανω μονον εγω και τα ειρωνικα σχολιακια να παραλειπονται...γιατι εχουνε κ ενα ειδος αμφιβολιας...δε ξερω να σβησω το προσωπο του αλλιως θα δημοσιευα και τη φωτογραφια του σε αφησα αμερικανικη με τος 15 κορυφαιους αμερικανους πιλοτους γιατι ανηκει στη κορυφαια 15αδα
Λυπαμαι αν με θεωρεις ειρωνικη,αυτο δηλωνει οτι μαλλον δεν καταφερες να διαβασεις περα απο τις γραμμες.Δεν εχω μειωσει ποτε κανεναν εδω μεσα,ιδιως οταν δεν με εχει προκαλεσει κι επισης καλο θα ηταν να θυμασαι πως σου εχω μιλησει εσενα προσωπικα και σε αλλα θεματα στο παρελθον.

Τελοσπαντων,μπραβο του του αδελφου σου...και κανενας δεν τον αμφισβητησε!Και δεν χρειαζομαι καμια φωτογραφια του για να πειστω διοτι δεν ψαχνω τιποτε τετοιο.Επισης οταν εκθετεις δεδομενα απο την ζωη των μελων της οικογενειας σου να περιμενεις και σχολιασμο.

Αυτο που ηθελα να δωσω να καταλαβουν οσοι διαβαζουν το θεμα κι ελπιζω εκεινοι να το καταλαβαν και να μην βλεπουν παντου εχθρους ειναι οτι περα απο τα πανεπιστημιακα προσοντα και γνωσεις χρειαζεται και συμπεριφορα.
Κι αν ο αδελφος σου τον οποιο εσυ μας εφερες ως παραδειγμα για να ενισχυσεις την γνωμη σου και καθε αλλο παιδι συνεχιζει και ως ενηλικας να ειναι ανησυχο πνευμα με τον τροπο που περιγραφεις-διοτι τα γραφομενα σου βλεπω,δεν εχω ιδιαν αποψη-τοτε θα εχει να αντιμετωπισει προβληματα με τους ανωτερους του που δεν θα εχουν αντικτυπο μονο στα νευρα της μαμας του αλλα και στην επαγγελματικη του εξελιξη.

Θα πρεπει να περιμενει κυρωσεις...κι οχι χαιδεμα αυτιων.
Ενας μαθητης του 19+ οπως επισης κι ενας σωστος επαγγελματιας αργοτερα πρεπει να εχουν 19+ οχι μονο στα μαθηματα ή στην σωστη πωληση-προωθηση προιοντων αλλα και στη συμπεριφορα τους!
Παλιά 15-04-11, 02:01   #69
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θεωρω απλα οτι η δασκαλα περιμενει την "ασχημη" συμπεριφορα απο τον μικρο σου και εκεινος οπως ειναι αναμενομενο την δικαιωνει.

Πρεπει καποιος απο τους 2 να ριξει νερο στο κρασι του και πιθανοτατα δεν ειναι το παιδι αυτος που πρεπει να το κανει (αφου οι υπολοιποι δασκαλοι δεν εχουν θεμα)

Αρχικα κανε μια κουβεντουλα (χωρις το παιδι μπροστα) με την δασκαλα ζητωντας της πχ να σου πει τι προτεινει σαν "ειδικος" να κανεις.(να δεις τι θα σου πει).
Μετα τονισε της διακριτικα οτι το συζητησες με τους υπολοιπους και κανεις αλλος δεν εχει τετοιο θεμα (τι πιστευει οτι φταιει γι αυτο?)

Προσωπικα θα εκανα και στους 2 τον δικηγορο του διαβολου. Στην δασκαλα θα δικαιωνα το παιδι και στο παιδι την δασκαλα.
Ας μαζευτουν και οι 2 απο λιγο σαν 1ο βημα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-11, 09:51   #70
mariazil

Προεπιλογή

Παράθεση:
Προσωπικα θα εκανα και στους 2 τον δικηγορο του διαβολου. Στην δασκαλα θα δικαιωνα το παιδι και στο παιδι την δασκαλα.
Σοφό!!!
Παράθεση:
Έχεις απόλυτο δίκιο, αυτή ακριβώς ήταν κι η δική μου σκέψη, γιατί, ενώ υπάρχει η δυνατότητα, δεν ζητήθηκε εγκαίρως η συμβολή και η συμβουλή της ειδικού. Μάλλον η δασκάλα ανήκει στην κατηγορία των συναδέλφων που είναι υπερβολικά σίγουροι για τις μεθόδους τους. Αυτό δεν είναι καλό, αλλά δυστυχώς συμβαίνει, γι αυτό σου είπα αυτά που είπα πριν... Βέβαια, μιλάμε για μικρό παιδί, δεν είναι δυνατόν να είναι μονίμως στρατιωτάκι, μπορεί και να αντιδρά έτσι στην πίεση που νιώθει μέσα στην τάξη. Ένας λόγος παραπάνω να το ψάξεις στο ΚΕΔΔΥ, έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στη δουλειά που γίνεται στα ΚΕΔΔΥ, και στους δημόσιους φορείς αυτού του τύπου γενικότερα, θα πάρεις εκτός από την αξιολόγηση του παιδιού και μια σειρά από πρακτικές συμβουλές πολύ χρήσιμες! Επίσης, πολύ σωστά είναι αυτά που σου είπε η emmaki! Να ζητάς ενημέρωση κάθε μέρα! Είναι δικαίωμά σου!!!
Παλιά 15-04-11, 15:42   #71
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το κακό με τα κεδδυ και τα κψυ είναι ότι αργούν πολύ. Τα ραντεβού είναι μετά από δυο μήνες(θα έχει τελειώσει και η σχολική χρονιά).Ναι θα μου πεις θα έχεις και τα επόμενα χρόνια. Το θέμα είναι όμως πως η ζημιά έχει γινει. Η δασκάλα του παιδιού αρνείται την ιδιότητα της συμβούλου και δείχνει αρνητική στη βοήθεια που μπορει να της προσφέρει για να επανέρθει το παιδί στο σύνολο της τάξης(που η ίδια έχει αποξενώσει).
Θεωρεί πως εκείνη έχει μόνο την εμπειρία και έχει εκείνη δίκιο. Και είπε στην σύμβουλο όταν τον πήρε ότι θα την ξεκουράσει και να τον παίρνει όποτε θέλει!!! Συγνώμη αλλά έχω την αίσθηση πως η συγκερκιμένη δασκάλα έχει ξεφύγει. Θα επαναλάβω πως και πρόβλημα να έχει το παιδί δεν του φερόμαστε έτσι. Στην τελική αυτό ένα παιδί είναι τόσα ξέρει τόσα κάνει.Με την ανάλογη αντιμετώπιση μπορεί να βελτιωθεί. Εκείνη που είναι ενήλικας, παιδαγωγός, τι περιθώρια βελτίωσης έχει όταν απορρίπτει τη βοήθεια της ειδικού ;
Παλιά 15-04-11, 16:22   #72
mariazil

Προεπιλογή

Ασφαλώς και δεν φερόμαστε έτσι σε κανένα παιδί. Αν υποψιαζόμαστε πρόβλημα, το πρώτο που κάνουμε είναι να ενημερώσουμε τους γονείς, να το συζητήσουμε με τον ειδικό, όπου και όταν υπάρχει, ή με τον σύμβουλο, να ψάξουμε, να διαβάσουμε, να συζητήσουμε και να συνεγαστούμε με τους γονείς, για το καλό του παιδιού. Κρίμα!
Παλιά 15-04-11, 16:26   #73
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
το κακό με τα κεδδυ και τα κψυ είναι ότι αργούν πολύ. Τα ραντεβού είναι μετά από δυο μήνες(θα έχει τελειώσει και η σχολική χρονιά).Ναι θα μου πεις θα έχεις και τα επόμενα χρόνια. Το θέμα είναι όμως πως η ζημιά έχει γινει. Η δασκάλα του παιδιού αρνείται την ιδιότητα της συμβούλου και δείχνει αρνητική στη βοήθεια που μπορει να της προσφέρει για να επανέρθει το παιδί στο σύνολο της τάξης(που η ίδια έχει αποξενώσει).
Θεωρεί πως εκείνη έχει μόνο την εμπειρία και έχει εκείνη δίκιο. Και είπε στην σύμβουλο όταν τον πήρε ότι θα την ξεκουράσει και να τον παίρνει όποτε θέλει!!! Συγνώμη αλλά έχω την αίσθηση πως η συγκερκιμένη δασκάλα έχει ξεφύγει. Θα επαναλάβω πως και πρόβλημα να έχει το παιδί δεν του φερόμαστε έτσι. Στην τελική αυτό ένα παιδί είναι τόσα ξέρει τόσα κάνει.Με την ανάλογη αντιμετώπιση μπορεί να βελτιωθεί. Εκείνη που είναι ενήλικας, παιδαγωγός, τι περιθώρια βελτίωσης έχει όταν απορρίπτει τη βοήθεια της ειδικού ;

Κάτσε γιατί λίγο εγώ τα μπέρδεψα (είμαι και ξανθιά βλέπεις).
Για να τα βάλουμε στη σειρά.
Υπάρχει ένα παιδάαι, το οποίο από τον παιδικό ακόμα επισημάνθηκε ότι είναι αρκετά ζωηρό.
Τώρα είναι πρώτη δημοτικού και η δασκάλα ισχυρίζεται ότι εξαιτίας της ζωηράδας του δεν μπορεί να κάνει μάθημα στην τάξη. Και εσύ παραδέχεσαι ότι παραείναι ζωηρό, πειράζει τους γύρω του, δεν προσέχει κλπ κλπ κλπ.
Η δασκάλα φώναξε τη σύμβουλο για να δει το παιδί (χωρίς να εξετάσω τι σου είπε και τι δεν σου είπε). Η σύμβουλος το πήρε μόνο του για να το δει. Και είπε ό,τι είπε.
Άρα πώς η δασκάλα αρνείται την ιδιότηατ της συμβούλου; Από τη στιγμή που την κάλεσε. Η σύμβουλος πρέπει να ξέρεις, έχει συμβουλευτικό ρόλο. Δεν θεωρείται αυθεντία, ούτε μπορεί να επιβάλει κάτι. Είπε τη γνώμη της. Αυτή ήταν η δουλειά της, την έκανε και τέρμα. Επίσης, (συγνώμη αλλά θα το ρωτήσω) πώς γνωρίζεις τι ειπώθηκε ακριβώς ανάμεσα σε δασκάλα και σύμβουλο; Έγινε η κουβέντα μπροστά σου ή σου τα μετέφεραν;
Καλώς ή κακώς για φέτος το παιδί έχει αυτή τη δασκάλα. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Καλώς ή κακώς το παιδί έχει μια συμπεριφορά που δεν είναι αποδεκτή στην τάξη και διαταράσσει την αρμονία (αν θες) του μαθήματος. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Προσπαθείς, λοιπόν, να δουλέψεις με βάση αυτή την πραγματικότητα.
Επικοινωνία, επικοινωνία, επικοινωνιά με τη δασκάλα και κουβέντα, κουβέντα, κουβέντα με το παιδί. Βρες γιατί φέρεται έτσι, γιατί συμπεριφέρεται έτσι μέσα στην τάξη. Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα όπως ΔΕΠΥ (το οποίο θα το πει η αξιολόγηση του ΚΕΔΔΥ) γιατί, λοιπόν, δεν κάθεται ήσυχος; Τι συμβαίνει;
Παλιά 15-04-11, 19:31   #74
mariazil

Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης, (συγνώμη αλλά θα το ρωτήσω) πώς γνωρίζεις τι ειπώθηκε ακριβώς ανάμεσα σε δασκάλα και σύμβουλο; Έγινε η κουβέντα μπροστά σου ή σου τα μετέφεραν;
Την ίδια απορία έχω κι εγώ.
Παλιά 15-04-11, 21:27   #75
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για αρχή μάλλον κάπου μπερδευτήκατε (ισως να φταιω κι εγω) αλλά πουθενά δεν είπα ότι Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΛΕΣΕ τη συμβουλο. Η δασκάλα μου είπε να πάω σε ειδικό και μάλιστα σε ιδιωτικό θα ήταν λέει πιο γρήγορα. Και αφου της έιπα ότι δεν υπάρχουν χρήματα τότε μου είπε για το δημόσιο αλλά αργούν λέει πολύ. Ουδέποτε αναφέρθηκε στη σύμβουλο του σχολείου. Και έχω διαπιστώσει από συζήτηση και με άλλες μαμάδες ότι καμία δε θεωρει τη σύμβουλο ειδική. Τη θεωρούν (οι δάσκαλοι) ως απλά τη δασκάλα του τμήματος με τα παιδια με μαθησιακές δυσκολίες.
Οσο για την κουβέντα μου τη μετέφεραν τρίτοι και από τη σύμβουλο το μόνο που μου είπε ήταν ότι ισως να υπάρξει κάποια δυσκολία αλλά θα βρεθεί λύση.
Παλιά 15-04-11, 21:37   #76
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για αρχή μάλλον κάπου μπερδευτήκατε (ισως να φταιω κι εγω) αλλά πουθενά δεν είπα ότι Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΛΕΣΕ τη συμβουλο. Η δασκάλα μου είπε να πάω σε ειδικό και μάλιστα σε ιδιωτικό θα ήταν λέει πιο γρήγορα. Και αφου της έιπα ότι δεν υπάρχουν χρήματα τότε μου είπε για το δημόσιο αλλά αργούν λέει πολύ. Ουδέποτε αναφέρθηκε στη σύμβουλο του σχολείου. Και έχω διαπιστώσει από συζήτηση και με άλλες μαμάδες ότι καμία δε θεωρει τη σύμβουλο ειδική. Τη θεωρούν (οι δάσκαλοι) ως απλά τη δασκάλα του τμήματος με τα παιδια με μαθησιακές δυσκολίες.
Οσο για την κουβέντα μου τη μετέφεραν τρίτοι και από τη σύμβουλο το μόνο που μου είπε ήταν ότι ισως να υπάρξει κάποια δυσκολία αλλά θα βρεθεί λύση.
Άρα δεν μιλάμε για σύμβουλο αλλά για ειδικό παιδαγωγό!
Πάλι έχει μεγάλη διαφορά!
Άλλο πράγμα είναι η σύμβουλος γενικής αγωγής, άλλο η σύμβουλος ειδικής αγωγής και άλλη ο εκπαιδευτικός του τμήματος ένταξης!
Στον εκπαιδευτικό του τμ'ηματος ένταξης η δασκάλα δεν μπορεί να δίνει παιδί έτσι! Είναι απαραίτητη η αίτηση της μαμάς για φοίτηση στο ΤΕ! Και ο εκπαιδευτικός του ΤΕ δεν είναι η δουλειά του να κάνει διαγνώσεις!

Πάλι σου λέω, το παιδί να το δουν σε κέντρο! Μόνο τότε θα μπορέσεις να πάρεις μια υπεύθυνη γνώμη, μόνο τότε θα σου δώσουν ολοκληρωμένη εικόνα του παιδιού.

'Οσο για τα λόγια τρίτων που μεταφέρονται.... Την γνώμη μου της έχω πει πιο μπροστά! Εγώ αν δεν ακούσω κάτι με τα αυτιά μου, διατηρώ πολλές επιφυλάξεις. Και ακόμα περισσότερο όταν πρόκειται για αρνητική κρίση για κάποιον.
Παλιά 15-04-11, 22:13   #77
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Λυπαμαι αν με θεωρεις ειρωνικη,αυτο δηλωνει οτι μαλλον δεν καταφερες να διαβασεις περα απο τις γραμμες.Δεν εχω μειωσει ποτε κανεναν εδω μεσα,ιδιως οταν δεν με εχει προκαλεσει κι επισης καλο θα ηταν να θυμασαι πως σου εχω μιλησει εσενα προσωπικα και σε αλλα θεματα στο παρελθον.

Τελοσπαντων,μπραβο του του αδελφου σου...και κανενας δεν τον αμφισβητησε!Και δεν χρειαζομαι καμια φωτογραφια του για να πειστω διοτι δεν ψαχνω τιποτε τετοιο.Επισης οταν εκθετεις δεδομενα απο την ζωη των μελων της οικογενειας σου να περιμενεις και σχολιασμο.

Αυτο που ηθελα να δωσω να καταλαβουν οσοι διαβαζουν το θεμα κι ελπιζω εκεινοι να το καταλαβαν και να μην βλεπουν παντου εχθρους ειναι οτι περα απο τα πανεπιστημιακα προσοντα και γνωσεις χρειαζεται και συμπεριφορα.
Κι αν ο αδελφος σου τον οποιο εσυ μας εφερες ως παραδειγμα για να ενισχυσεις την γνωμη σου και καθε αλλο παιδι συνεχιζει και ως ενηλικας να ειναι ανησυχο πνευμα με τον τροπο που περιγραφεις-διοτι τα γραφομενα σου βλεπω,δεν εχω ιδιαν αποψη-τοτε θα εχει να αντιμετωπισει προβληματα με τους ανωτερους του που δεν θα εχουν αντικτυπο μονο στα νευρα της μαμας του αλλα και στην επαγγελματικη του εξελιξη.

Θα πρεπει να περιμενει κυρωσεις...κι οχι χαιδεμα αυτιων.
Ενας μαθητης του 19+ οπως επισης κι ενας σωστος επαγγελματιας αργοτερα πρεπει να εχουν 19+ οχι μονο στα μαθηματα ή στην σωστη πωληση-προωθηση προιοντων αλλα και στη συμπεριφορα τους!

Δηλαδη κατσε βωρε συ....το να περνεις ενα παραδειγμα ενος παιδιου που ητναε ζωηρο πολυ κ εξεληχτηκε σε κατι πολυ ανωτερο σημαινει οτι παρεμεινε παιδι και κανει σκανταλιες στους ανωτερους του οπως ειπες?Εγω θυμωσα με αυτο που λες...και με το οτι αν κανει ετσι τωρα θα υποστει κυρωσεις κ.λ.π...Ποιος ειπε οτι παρεμεινε παιδι?Πιστεψε στο στρατο δε χωρανε μαγκιες...και ζουζουνισματα...Θελω να πω οτι και το πιο ζωηρο παιδι δε θα μεινει για παντα ετσι...οταν ερθει κορεσμος θα ηραμησει κ η πειρα μου μου εχει δειξει οτι πιο σκανταλιαρηκα παιδια γινονται οι καλυτεροι....

Και δε καταλαβαινω την εμμονη ολων να βγαζουνε ενα παιδι ζωηρο προβληματικο κ να λαχταρνανε τους γονεις κ να τους προβληματιζουνε...χωρις λογο αντι να κοιτανε οι ιδιοι να βελτιωσουνε τις μεθοδους προσεγγισης σε ενα δυσκολο παιδι...
Εχω αντιμετωπισει δυσκολα παιδια κ θελω να πω το εξης...οτι ζητουσα βοηθεια απο ειδικους για να μπορεσω να βρψ το τροπο σκεψης του παιδιου κ να το φερω κοντα μου κ παντα τα καταφερνα...Το παιδι ειναι το βουνο κι εμεις σα γονεις η σαν παιδαγωγοι ειμαστε ο Μωαμεθ.Δε περιμενουμε να ερθει το βουνο....
Παλιά 15-04-11, 22:26   #78
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Και κατι ακομη...τη μαμα μου δεν την ανεφερα...οποτε δεν εισαι δικαιη....Αυτο εννουσα οτι αναφορα στην οικογενεια μου με οποιοδηποτε τροπο κανω μονον εγω....Κι αυτο με πολυ αγαπη γιατι τετοια τα θεματα ειναι πολυ λεπτα...Δε μπορεις να ακυρωνεις το παραδειγμα μου λεγοντας οτι ο αδερφος θα εχει υποστει κυρωσεις κ.λ.π. γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει....Εχει 10 χρονια καριερας και δε ξυπνησε ενα πρωι κ εγινε τοσο καλως στο ειδος του...στο στρατο περνανε καθε μερα εξετασεις κ αγωνιζονται,δινουν τα παντα..18 χρονων βρισκοτανε Αμερικη κ περναγε 4 μηνες εσωκλειστος να διαβαζει ωρες....να δινει μερα παραμερα εξετασεις...εξετασεις...σωματικες,γραπτες να κανει πτυσεις κ να τον εξεταζουνε...Δε τη ζει ευκολα ενα τετοιο ατομο που περιεγραψες αυτη τη ζωη ετσι απλα...δεν εχεις προσωπικη ζωη,κοιμασε μ ενα τηλεφωνο μερα νυχτα κ φευγεις σε ξενες χωρες απροειδοποιητα κ δε ξερεις ποτε θα γυρισεις....και δε παυεις να περνας εξετασεις καθε τρεις κ λιγο...ενα απειθαρχητο ατομο δεν αντεχει εκει κ για τοσα χρονια...
Παλιά 15-04-11, 23:13   #79
nininos

nininos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη μήπως δεν το χω στην εκφραση και παρεξηγούμαι. Η ειδική σύμβουλος είναι του σχολείου και κάποιες ώρες αναλαμβάνει τα παιδια του ΤΕ(οχι αποκλειστικά)
Ειπα η δασκαλα τι νόμιζε
Παλιά 15-04-11, 23:34   #80
marsolan

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τη μανα μου την ειχανε πρηξει...
δεν κανω παραθεση το υπολοιπο...μονο αυτο διοτι ειναι δικα σου λογια.Δεν γραφω τιποτε περα απο οτι εχεις η ιδια αναφερει...
Και ναι...
εννοειται οτι το παλικαρι σας για να προοδευσε στη ζωη του βελτιωσε πολλα και προχωρησε...δεν εμεινε στασιμος στην ζωηραδα της παιδικης ηλικιας!
Αλλα αυτο δεν το ανεφερες καν στο πρωτο σου μνμ...
Και ηταν βασικοτατο...
αντιθετα εδωσες μεγαλη εμφαση στο οτι παρα την ζωηραδα..ηταν ενας πολυ καλος μαθητης !

Τι δειχνει λοιπον αυτη η γνωμη σε ενα φορουμ γονεων οπου μια μητερα ψαχνει λυσεις στο τι θα κανει με το ζωηρο αλλα εξυπνο παιδι της που αντιμετωπιζει προβληματα???
Οτι δεν πρεπει να ανησυχει???Οτι ολα ειναι καλα??Οτι δεν πειραζει αν το παιδι ειναι ζωηρο κι αντιδρα...αφου ειναι εξυπνο?? Πρεπει να τις χαιδεψουμε τα αυτια???Η πρεπει να της επιστησουμε την προσοχη στο πως να χειριστει την κατασταση??
Ε,λοιπον Λενα...πρεπει να προβληματιζεται οπως πολυ καλα κανει!Γιατι αυτο το παιδακι πρεπει σιγα-σιγα με την παροδο του χρονου και με την καταλληλη αντιμετωπιση απο γονεις και εκπαιδευτικους να μαθει να χαλαρωνει λιγο την ζωηραδα του(σε λογικα πλαισια...δεν μιλαμε να γινει Παναγια απο την μια στιγμη στην αλλη..ουτε να θαψουμε τον υπεροχο αυθορμητισμο αυτης της ηλικιας).

Τελοσπαντων,οπως εχω ξαναπει ο καθενας δικαιουται να εχει την αποψη του....
εγω την εχω ηδη πει στην ενδιαφερομενη συμφορουμιτισσα και για να μην κουραζω αλλο δεν συνεχιζω γιατι δεν εχω κατι αλλο να πω!
Ο,τιδηποτε αλλο..προτιμω να το συζητησω με πμ!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές