Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-04-11, 12:20   #1
kotopoulaki

Το avatar του χρήστη kotopoulaki

kotopoulaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!
εχω πελαγωσει λιγο τις τελευταιες μερες και θα ηθελα τη συμβουλη σας απο προσωπικες σας εμπειριες.
ειχα μια εγκυμοσυνη τον Ιανουαριο του 2010 η οποια ηρθε πολυ ευκολα(μετα απο 2 μηνες προσπαθειων) που δυστυχως κατεληξε σε παλινδρομηση. 3 μηνες μετα ειχαμε το οκ να ξαναξεκινησουμε προσπαθειες (ειχα κανει αποξεση) και απο τοτε δεν εχει επιτευχθει αλλη εγκυμοσυνη.
δυστυχως πιστευω πως το αγχος μου παιζει τεραστιο ρολο αλλα δεν μπορω να το διορθωσω.
μπηκα στη διαδικασια πριν 1 μηνα περιπου να κανω εξετασεις για να δω τι συμβαινει. ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε πολυ καλο και ολες οι δικες μου εξετασεις επισης πολυ καλες. το μονο που προβληματισε τον γιατρο μου ηταν η χαμηλη τιμη προγεστερονης που υπηρχε μια εβδομαδα μετα την ωορρηξια οπου και εκανα την εξεταση. μου ειπε οτι θα επρεπε να εχω πανω απο 20 και εγω ειχα 11!!!
στον επομενο κυκλο φροντισα και πηγα στο γιατρο αμεσως μετα την περιοδο και ειδαμε με κολπικο υπερηχο οτι ειχα σχηματιστει το αυγο και ημουν 2-3 μερες πριν κανω ωορρηξια. επανελαβα την εξεταση της προγεστερονης καμια 10αρια μερες μετα και ειχα αποτελεσμα 9,8!!! πώς γινεται να σχηματιζεται το αυγο και να μη γινεται η ωορρηξια;;; επισης να σας πω πως εχω ενα πολυ σταθερο κυκλο 25 ημερων οποτε ειναι ευκολο να εντοπιστει η ωορρηξια και οι μερες που πρεπει να γινει η εξεταση της προγεστερονης.
δε ξερω πια τι να κανω... σκεφτομαι να ξεκινησω χαπια προκλησης ωορρηξιας, σκεφτομαι να κανω και μια σαλπιγγογραφια για παν ενδεχομενο, σκεφτομαι να μην κανω τιποτα και να περιμενω... δεν ξερω...
να σας πω οτι ειμαι 30 ετων και παντρεμενη 1,5 χρονο.
σας ζητω συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα πραγματικα θα εκτιμησω την οποιαδηποτε απαντηση. ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου!
Ο χρήστης kotopoulaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 12:58   #2
someday...

Περιοχή: Πειραιάς
someday... χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλή σου μέρα!!
Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα όμως να συμβουλευτείς τον γιατρό σου και να κάνεις ακριβώς οτι σου πει.Και προς Θεού μην πάρεις από μόνη σου χάπια για πρόκληση, πρεπει να σε παρακολουθεί τακτικά ο γιατρός. Γιατί δεν το συζητάς μαζί του να δεις τι θα σου προτείνει?
Όσο για το άγχος, συμφωνώ και επαυξάνω!!!Εγώ είμαι 33 και κλείνω 4 χρόνια παντρεμένη κι ακόμα τίποτα...Πάντως οι 2 αποτυχημένες εγκυμοσύνες μου ήρθαν τη στιγμή που είπα "άντε να περάσει αυτός ο μήνας και να μιλήσουμε για εξωσωματική".
Ο χρήστης someday... δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 13:07   #3
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο someday... Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή σου μέρα!!
Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα όμως να συμβουλευτείς τον γιατρό σου και να κάνεις ακριβώς οτι σου πει.Και προς Θεού μην πάρεις από μόνη σου χάπια για πρόκληση, πρεπει να σε παρακολουθεί τακτικά ο γιατρός. Γιατί δεν το συζητάς μαζί του να δεις τι θα σου προτείνει?
Όσο για το άγχος, συμφωνώ και επαυξάνω!!!Εγώ είμαι 33 και κλείνω 4 χρόνια παντρεμένη κι ακόμα τίποτα...Πάντως οι 2 αποτυχημένες εγκυμοσύνες μου ήρθαν τη στιγμή που είπα "άντε να περάσει αυτός ο μήνας και να μιλήσουμε για εξωσωματική".
ο γιατρος μου μου ειπε πως το επομενο βημα ειναι ειτε να κανω μια σαλπιγγογραφια για να αποκλεισουμε και απο εκει προβλημα, ειτε χαπια προκλησης ωορρηξιας. δεν ξερω ομως πως γινεται να μην κανω ωορρηξια ενω βλεπει αυγο στον υπερηχο. και γιατι να πρεπει να εχω πανω απο 20;;;
Παλιά 13-04-11, 14:24   #4
MELINA83

MELINA83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kotopoulaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ο γιατρος μου μου ειπε πως το επομενο βημα ειναι ειτε να κανω μια σαλπιγγογραφια για να αποκλεισουμε και απο εκει προβλημα, ειτε χαπια προκλησης ωορρηξιας. δεν ξερω ομως πως γινεται να μην κανω ωορρηξια ενω βλεπει αυγο στον υπερηχο. και γιατι να πρεπει να εχω πανω απο 20;;;

επειδή και γω έχω χαμηλή προγεστερόνη ο γιατρός μου είπε να πάρω utrogestan από τη 16η μέρα ως την 22η του κύκλου μου. ένα πρωί και ένα βράδυ. μπορεί η αποβολή σου να προήλθε από την έλλειψη αυτή. για ψάξε το.
Ο χρήστης MELINA83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 14:27   #5
sailormoon

sailormoon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πανω απο 20 μας δειχνει οτι εχει γινει καλη ωορηξια.
μια γυναικα δεν εχεις σε ολους τους κυκλους της ωορηξια.
τα χαπια για προκληση ειναι μια καλη αρχη, αλλα καλο θα ηταν πρωτα να κανεις και μια σαλπιγγογραφιαγια να αποκλησεις καθε ενδεχομενο πριν παρεις τα χαπια.
δεν ειναι τιποτα η σαλπιγγογραφια, γινετε για να δουν τη διαβατοτητα των σαλπιγγων (αν ειναι κλειστες γιατι να παρεις τα χαπια?)
Ο χρήστης sailormoon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 14:32   #6
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MELINA83 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή και γω έχω χαμηλή προγεστερόνη ο γιατρός μου είπε να πάρω utrogestan από τη 16η μέρα ως την 22η του κύκλου μου. ένα πρωί και ένα βράδυ. μπορεί η αποβολή σου να προήλθε από την έλλειψη αυτή. για ψάξε το.
αυτα τα χαπια ειναι ορμονες για προκληση ωορρηξιας;ποτε τα ξεκινησες; και απο κει κ περα θα εχετε ελευθερες επαφες χωρις να παρακολουθησει ο γιατρος την ωορρηξια με υπερηχο;
καπου διαβασα πως αν παρει καποια κοπελα χαπια καλο ειναι να τα παρει απο την αρχη του κυκλου που δημιουργουνται τα ωαρια γιατι στο δευτερο μισο του κυκλου οτι ειναι να γινει εχει γινει και δεν βοηθα καπου.
Παλιά 13-04-11, 14:33   #7
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sailormoon Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω απο 20 μας δειχνει οτι εχει γινει καλη ωορηξια.
μια γυναικα δεν εχεις σε ολους τους κυκλους της ωορηξια.
τα χαπια για προκληση ειναι μια καλη αρχη, αλλα καλο θα ηταν πρωτα να κανεις και μια σαλπιγγογραφιαγια να αποκλησεις καθε ενδεχομενο πριν παρεις τα χαπια.
δεν ειναι τιποτα η σαλπιγγογραφια, γινετε για να δουν τη διαβατοτητα των σαλπιγγων (αν ειναι κλειστες γιατι να παρεις τα χαπια?)
σιγουρα δεν εχουμε σε ολους τους κυκλους ωορρηξια αλλα το αυγο το ειδε σε υπερηχο οτι σχηματιστηκε. αρα;
επισης πώς μπορει να ειναι κλειστες ενω περισυ εμεινα εγκυος;;
Παλιά 13-04-11, 15:26   #8
sailormoon

Προεπιλογή

το οτι σχηματηστικε το αυγο δεν σημαινει οτι θα γινει και ωορηξια
στο δευτερο μισο μιας εγκυμοσυνης η προγεστερονη ειναι αυτη που συνεχιζει την κυηση
δεν ειναι τιποτα σαν εξεταση η σαλπιγγογραφια, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστες, αλλα δεινει μια καλυτερη εικονα της ανατομιας των σαλπιγγων

για εσενα βασικα πιστευω πως προτεραιοτητα εχει να κοιταξεις την προγεστερονη και μετα ολα τα αλλα

μπορει στο τελος με 2 χαπακια utro να τα καταφερεις
αλλα βασικο μην αγχωνεσαι τοσο πολυ
ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο, αλλα ηρεμησε και παρτα απο την αρχη και με σειρα
Παλιά 13-04-11, 15:50   #9
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sailormoon Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι σχηματηστικε το αυγο δεν σημαινει οτι θα γινει και ωορηξια
στο δευτερο μισο μιας εγκυμοσυνης η προγεστερονη ειναι αυτη που συνεχιζει την κυηση
δεν ειναι τιποτα σαν εξεταση η σαλπιγγογραφια, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστες, αλλα δεινει μια καλυτερη εικονα της ανατομιας των σαλπιγγων

για εσενα βασικα πιστευω πως προτεραιοτητα εχει να κοιταξεις την προγεστερονη και μετα ολα τα αλλα

ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο, αλλα ηρεμησε και παρτα απο την αρχη και με σειρα
ε νομιζω πως δεν υπαρχει κατι αλλο να κοιταξω στη προγεστερονη, αφου επι δυο μηνες ηταν χαμηλη...
τι παρενεργειες μπορει να εχουν αυτα τα χαπια;
κ οταν λες δυο χαπακια εννοεις την ημερα; και στο 2ο μισο του κυκλου;
Παλιά 13-04-11, 23:46   #10
someday...

Προεπιλογή

Παράθεση:
ε νομιζω πως δεν υπαρχει κατι αλλο να κοιταξω στη προγεστερονη, αφου επι δυο μηνες ηταν χαμηλη...
τι παρενεργειες μπορει να εχουν αυτα τα χαπια;
κ οταν λες δυο χαπακια εννοεις την ημερα; και στο 2ο μισο του κυκλου;
kotopoulaki, τα utrogestan ειναι προγεστερονη και τα δίνουν για να υποστηρίξουν το ενδομήτριο.Από παρενέργειες τώρα, εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό.Εγώ τα έπαιρνα στη 2η εγκυμοσύνη λόγω αιμορραγίας και είχα αρκετά πρηξίματα.Επίσης, όταν τα έπαιρνα απ το στόμα μου έφερναν φούσκωμα και ανακατωσούρα, ενώ κολπικά όχι.
Τα χάπια για πρόκληση είναι άλλα, κι εγώ προσωπικά σ'αυτά είχα πολλές εξάψεις σαν παρενέργεια.
Παλιά 14-04-11, 10:19   #11
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
kotopoulaki, τα utrogestan ειναι προγεστερονη και τα δίνουν για να υποστηρίξουν το ενδομήτριο.Από παρενέργειες τώρα, εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό.Εγώ τα έπαιρνα στη 2η εγκυμοσύνη λόγω αιμορραγίας και είχα αρκετά πρηξίματα.Επίσης, όταν τα έπαιρνα απ το στόμα μου έφερναν φούσκωμα και ανακατωσούρα, ενώ κολπικά όχι.
Τα χάπια για πρόκληση είναι άλλα, κι εγώ προσωπικά σ'αυτά είχα πολλές εξάψεις σαν παρενέργεια.

αυτο μου ειπε κ ο γιατρος μου οταν τη ρωτησα για τα utrostegan. οτι αυτα τα δινουν σε ηδη εγκυες που εχουν ειτε αιμα, ειτε αποκολληση ειτε αλλα θεματα.
εγω τι θα πρεπει να κανω τωρα; λεω να απευθυνθω και σε καποιον αλλον γιατρο αλλα ποια ειναι η πιο πιθανη λυση; ο γιατρος μου επιμενει οτι δεν κανω ωορρηξια λογω υπερβολικου αγχους που εχω...
Παλιά 14-04-11, 10:33   #12
someday...

Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο μου ειπε κ ο γιατρος μου οταν τη ρωτησα για τα utrostegan. οτι αυτα τα δινουν σε ηδη εγκυες που εχουν ειτε αιμα, ειτε αποκολληση ειτε αλλα θεματα.
εγω τι θα πρεπει να κανω τωρα; λεω να απευθυνθω και σε καποιον αλλον γιατρο αλλα ποια ειναι η πιο πιθανη λυση; ο γιατρος μου επιμενει οτι δεν κανω ωορρηξια λογω υπερβολικου αγχους που εχω...
Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου?Αν ναι, άκουσέ τον και ζήτησέ του να σου δώσει λύσεις για το οτι δεν κάνεις ωορρηξία.Αν όχι, γιατί δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη?
Την προγεστερόνη πάντως εγώ την έπαιρνα από την επομένη της σπερματέγχυσης πριν ακόμη μείνω έγκυος δηλαδή.Πάντως,έχω διαβάσει κι από άλλες κοπέλες εδώ μέσα οτι τους τα δίνει ο γιατρός στο δεύτερο μισό του κύκλου, άσχετα αν έχουν μπει στη διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.
Σου ξαναλέω πάντως πως ό,τι και να σου πούμε εμείς εδώ, σημασία έχει τι πιστεύει ο γιατρός σου.Γι αυτό σε ρώτησα αν του έχεις εμπιστοσύνη, θεωρώ πως είναι το βασικότερο.Του έχεις εκφράσει αυτές τις απορίες και αν μπορείς να μπεις σε πρόκληση μην έχοντας ρυθμίσει την προγεστερόνη?-ίσως και να μην παίζει ρόλο, δεν ξέρω.Απλά καλό είναι να τα ρωτάμε όλα!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-04-11, 10:53   #13
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου?Αν ναι, άκουσέ τον και ζήτησέ του να σου δώσει λύσεις για το οτι δεν κάνεις ωορρηξία.Αν όχι, γιατί δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη?
Την προγεστερόνη πάντως εγώ την έπαιρνα από την επομένη της σπερματέγχυσης πριν ακόμη μείνω έγκυος δηλαδή.Πάντως,έχω διαβάσει κι από άλλες κοπέλες εδώ μέσα οτι τους τα δίνει ο γιατρός στο δεύτερο μισό του κύκλου, άσχετα αν έχουν μπει στη διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.
Σου ξαναλέω πάντως πως ό,τι και να σου πούμε εμείς εδώ, σημασία έχει τι πιστεύει ο γιατρός σου.Γι αυτό σε ρώτησα αν του έχεις εμπιστοσύνη, θεωρώ πως είναι το βασικότερο.Του έχεις εκφράσει αυτές τις απορίες και αν μπορείς να μπεις σε πρόκληση μην έχοντας ρυθμίσει την προγεστερόνη?-ίσως και να μην παίζει ρόλο, δεν ξέρω.Απλά καλό είναι να τα ρωτάμε όλα!
η αληθεια ειναι πως εχω κλονιστει λιγο απεναντι του γιατι ενω με βλεπει μεσα στο αγχος δεν κανει κατι να με συνεφερει, να με ταρακουνησει, ειναι πολυ παθητικος και περιμενει να μου φυγει ως δια μαγειας το αγχος για να κανω ωορρηξια.
τι θεραπεια παιρνεις για να ανεβουν οι τιμες της προγεστερονης και ποτε; ειναι αλλο αυτο απο την προκληση ωορρηξιας; διαφορετικη θεραπεια δηλαδη;
Παλιά 14-04-11, 11:26   #14
Βασίλισσα1975

Βασίλισσα1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια να κανω και εγω μια ερωτηση μηπως γνωριζει καποια???
οταν επαιρνα utrogestan(προγεστερονη) μετα απο εξωσωματικη η θερμοκρασια μου ηταν 36,9 ...σε φυσιολογικους κυκλους ομως ανεβαινει απο 36,4 σε 36,6 ...
δεν ειναι λιγο??? αυτο δεν σημαινει οτι εχω χαμηλη προγεστερονη???
φιλια και ευχαριστω!
Ο χρήστης Βασίλισσα1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 11:32   #15
someday...

Προεπιλογή

Παράθεση:
η αληθεια ειναι πως εχω κλονιστει λιγο απεναντι του γιατι ενω με βλεπει μεσα στο αγχος δεν κανει κατι να με συνεφερει, να με ταρακουνησει, ειναι πολυ παθητικος και περιμενει να μου φυγει ως δια μαγειας το αγχος για να κανω ωορρηξια.
τι θεραπεια παιρνεις για να ανεβουν οι τιμες της προγεστερονης και ποτε; ειναι αλλο αυτο απο την προκληση ωορρηξιας; διαφορετικη θεραπεια δηλαδη;
Για την αύξηση της προγεστερόνης πέρα απο τα utrogestan δεν ξέρω κάτι άλλο, καλό θα είναι να σε καθοδηγήσει κάποιος ειδικός.Επειδή δεν με απασχόλησε ποτέ, δεν το χω ψάξει.
Όσο για την πρόκληση, επειδή έχω κάνει μπορώ να σου πω.Καταρχήν ναι, είναι άλλη θεραπεία.
Εμένα μου είχε δώσει serpafar από την 3η μέχρι την 7η μέρα του κύκλου, και μετά έκανα ενέσεις merional.Επειδή είναι ορμόνες, θέλει τακτική παρακολούθηση-μου έκανε υπέρηχο σχεδόν μέρα παρά μέρα. Το πόσα ωάρια θα κάνεις, εξαρτάται από το πώς ανταποκρίνεται ο κάθε οργανισμός. Όταν τα αυγά φτάσουν σε ένα ικανοποιητικό μέγεθος, κάνεις μια ένεση pregnyl για να σπάσουν σίγουρα και να μην δημιουργηθούν κυστούλες.Επίσης, υπάρχει και το σύνδρομο υπερδιέργεσης ωοθηκών,γι αυτό και πρέπει να είσαι υπό στενή παρακολούθηση.
Παλιά 14-04-11, 12:04   #16
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο synik Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια να κανω και εγω μια ερωτηση μηπως γνωριζει καποια???
οταν επαιρνα utrogestan(προγεστερονη) μετα απο εξωσωματικη η θερμοκρασια μου ηταν 36,9 ...σε φυσιολογικους κυκλους ομως ανεβαινει απο 36,4 σε 36,6 ...
δεν ειναι λιγο??? αυτο δεν σημαινει οτι εχω χαμηλη προγεστερονη???
φιλια και ευχαριστω!
δεν εχω ιδεα κατα ποσο επηρεαζεται η προγεστερονη απο τη θερμοκρασια...
εκανες την εξεταση αιματος η οποια γινεται μια εβδομαδα μετα την ωορρηξια να δεις τις τιμες της προγεστερονης;
Παλιά 14-04-11, 12:05   #17
kotopoulaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Για την αύξηση της προγεστερόνης πέρα απο τα utrogestan δεν ξέρω κάτι άλλο, καλό θα είναι να σε καθοδηγήσει κάποιος ειδικός.Επειδή δεν με απασχόλησε ποτέ, δεν το χω ψάξει.
Όσο για την πρόκληση, επειδή έχω κάνει μπορώ να σου πω.Καταρχήν ναι, είναι άλλη θεραπεία.
Εμένα μου είχε δώσει serpafar από την 3η μέχρι την 7η μέρα του κύκλου, και μετά έκανα ενέσεις merional.Επειδή είναι ορμόνες, θέλει τακτική παρακολούθηση-μου έκανε υπέρηχο σχεδόν μέρα παρά μέρα. Το πόσα ωάρια θα κάνεις, εξαρτάται από το πώς ανταποκρίνεται ο κάθε οργανισμός. Όταν τα αυγά φτάσουν σε ένα ικανοποιητικό μέγεθος, κάνεις μια ένεση pregnyl για να σπάσουν σίγουρα και να μην δημιουργηθούν κυστούλες.Επίσης, υπάρχει και το σύνδρομο υπερδιέργεσης ωοθηκών,γι αυτό και πρέπει να είσαι υπό στενή παρακολούθηση.
δηλαδη το να κανεις θεραπεια για αυξηση τιμης προγεστερονης ειναι πιο απλη διαδικασια απο την προκληση ωορρηξιας; γνωριζεις;
Παλιά 14-04-11, 12:13   #18
someday...

Προεπιλογή

Παράθεση:
δηλαδη το να κανεις θεραπεια για αυξηση τιμης προγεστερονης ειναι πιο απλη διαδικασια απο την προκληση ωορρηξιας; γνωριζεις;
Δυστυχώς δεν ξέρω...
Παλιά 14-04-11, 13:28   #19
Βασίλισσα1975

Βασίλισσα1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν εχω ιδεα κατα ποσο επηρεαζεται η προγεστερονη απο τη θερμοκρασια...
εκανες την εξεταση αιματος η οποια γινεται μια εβδομαδα μετα την ωορρηξια να δεις τις τιμες της προγεστερονης;

ναι εχω κανει 21Η μερα κυκλου την μια ειχα 3,2 και την δευτερη 13 τωρα θα κανω και μια τελευταια γιοα να το σιγουρεψω....
Ο χρήστης Βασίλισσα1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 18:45   #20
sailormoon

Προεπιλογή

Παράθεση:
πρωτα απ'ολα πρεπει να επιβεβαιωσεις το προβλημα με την προγεστερονη και να το θεραπευσεις.
αλλα σε ολο αυτο θα πρεπει να σε κατευθυνη ενας γιατρος
αν δεν σου αρεσει αυτος που πηγαινεις, μπορεις να πας και σε αλλον για μια δευτερη γνωμη.

προσπαθησε να ηρεμησεις για να μπορεσεις να τα βαλεις ολα σε μια σειρα!!!
καταλαβαινω πως νιωθεις, αλλα πρεπει να βρεις ενα γιατρο να συνεργαστεις και να λυσεις ολες σου τις αποριες και τα τυχον προβληματα

μπορει να μην εχεις τιποτα και να ειναι ολο αυτο ψυχολογικο!!!!
εχεις χρονο μπροστα σου να τα αντιμετοπισεις ολα, κανε υπομονη
εμεις προσπαθουμε 4,5 χρονια και δεν εχω μεινει ουτε μια φορα εγκυος και εχω κανει και 3 εξωσωματικες, χωρις να εχουμε καποιο προβλημα.
Παλιά 18-08-11, 19:51   #21
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας! Επαναφέρω το θέμα, για να σας πω κι εγώ αυτά που γνωρίζω για το θέμα "προγεστερόνη". Εκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση πολλών πραγμάτων! (σάλπιγγα, ινομύωμα, πολύποδα). Η ιστολογική έδειξε ότι η ποσότητα προγεστερόνης που παράγει το ενδομήτριο δεν είναι "ώριμη" (κάπως έτσι, τελος πάντων). Ο γιατρός συνέστησε να ΄πάρω από 16η μέρα ως 25η τα duphaston, δύο την ημέρα. Δεν τα ξεκίνησα ακόμη, καθότι βρίσκομαι ακόμη στην 8η μέρα....Ελπίζω να με βοηθήσουν...
Ο χρήστης margi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-11, 11:20   #22
Ειρήνη_Α

Το avatar του χρήστη Ειρήνη_Α

Περιοχή: Λαμία
Ειρήνη_Α ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοτοπουλακι θα σου γραψω κι εγω τη μικρη ιστορια μου κι ελπιζω να σου δωσω θαρρος!!
τον Ιανουαριο του 2011 κοβω τα αντισυλληπτικα με μεγαλο αγχος καθως ειχα χρονια θεμα με πολυκυστικες!
1/4/2011 αλλαζω γυναικολογο (λογω διαμονης), με εξεταζει υπερηχο και παπ και ολα τα βρισκει ιδανικα, δεν βλεπει καποιο θεμα με τις πολυκυστικες, ουτε ιχνος και θεωρει πως ολα ειναι με το μερος μας. μεχρι τοτε η περιοδος μου κατα ενα μαγικο τροπο ηταν εντελως τακτικη!!!! χρονια ειχε να συμβει αυτο!
ο γυναικολογος μου εδωσε να κανω εξεταση προγεστερονης την 21η μερα του κυκλου μου για να δουμε κι απο εκει τι παιζει.
το αποτελεσμα;απλα απογοητευτικο!! μολις 0,50!!!!!!
επαθα σοκ! μου λεει οκ προφανως δεν εκανες ωορηξια περιμενε να αδιαθετησεις (περιμενα καμια εβδομαδα μετα) κι ελα μετα να τα ξαναπουμε για το πως θα προχωρησουμε!
Μεσολαβησε το Πασχα και να μη στα πολυλογω δεν αδιαθετησα ποτε!ειχα μεινει εγκυος!!!!κι ομως ειχα καθυστερημενη συλληψη και η εξεταση προγεστερονης εγινε νωριτερα απ' οτι επρεπε, αλλα και παλι ηταν εξαιρετικα χαμηλη!
τελικα η εγκυμοσυνη δεν συνεχιστηκε (βιοχημικη) κατα πασα πιθανοτητα λογω της προγεστερονης και της κακης ποιοτητας ωορηξιας!
Τον Μαιο ξεκινησαμε με υπερηχο παρακολουθηση ωορηξιας και ειδαμε πως ενω εκανα πχ 3 αυγα μεγαλωναν μεχρι ενα σημειο και μετα εκφυλιζονταν!!
2ο σοκ!
Αποφασισαμε να κανουμε μια προσπαθεια με προκληση ωορηξιας τον Ιουνιο κι αν δεν ειχαμε αποτελεσμα τοτε θ' αρχιζαμε το ξεψαχνισμα σαλπιγγογραφια εγω, σπερμοδιαγραμμα ο συζυγος..
Κανουμε την προκληση με ενεσεις γοναδοτροπινων, αλλα δεν ειχαμε αποτελεσμα!!!3ο σοκ...
Περασε η περιοδος του Ιουλιου και περιμενα την περιοδο του αυγουστου για να κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια....κι ετσι φυσιολογικα χωρις τπτ εμεινα εγκυος!!
θελω ομως να επισημανω τα εξης απο τον Μαιο ξεκινησα γλουκοφαζ που ριχνουν τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα(χωρις να δημιουργουν υπογλυκαιμιες) και που βοηθουν στο να εχεις καλυτερη ποιοτητα ωορηξιας! 3 μηνες τα πηρα και μετα ειχα την εγκυμοσυνη!
Τον τελευταιο ομως καιρο ειχα Πιστη και ηξερα πως συντομα με καποιον τροπο θα εχω κι εγω το μωρο μου!
Θελει υπομονη, επιμονη, ΠΙΣΤΗ και πολυ τρεξιμο!!
Σου ευχομαι τα καλυτερα και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο!

Ο χρήστης Ειρήνη_Α δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-11, 11:28   #23
LOUCY

LOUCY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρήνη_Α Εμφάνιση μηνυμάτων
κοτοπουλακι θα σου γραψω κι εγω τη μικρη ιστορια μου κι ελπιζω να σου δωσω θαρρος!!
τον Ιανουαριο του 2011 κοβω τα αντισυλληπτικα με μεγαλο αγχος καθως ειχα χρονια θεμα με πολυκυστικες!
1/4/2011 αλλαζω γυναικολογο (λογω διαμονης), με εξεταζει υπερηχο και παπ και ολα τα βρισκει ιδανικα, δεν βλεπει καποιο θεμα με τις πολυκυστικες, ουτε ιχνος και θεωρει πως ολα ειναι με το μερος μας. μεχρι τοτε η περιοδος μου κατα ενα μαγικο τροπο ηταν εντελως τακτικη!!!! χρονια ειχε να συμβει αυτο!
ο γυναικολογος μου εδωσε να κανω εξεταση προγεστερονης την 21η μερα του κυκλου μου για να δουμε κι απο εκει τι παιζει.
το αποτελεσμα;απλα απογοητευτικο!! μολις 0,50!!!!!!
επαθα σοκ! μου λεει οκ προφανως δεν εκανες ωορηξια περιμενε να αδιαθετησεις (περιμενα καμια εβδομαδα μετα) κι ελα μετα να τα ξαναπουμε για το πως θα προχωρησουμε!
Μεσολαβησε το Πασχα και να μη στα πολυλογω δεν αδιαθετησα ποτε!ειχα μεινει εγκυος!!!!κι ομως ειχα καθυστερημενη συλληψη και η εξεταση προγεστερονης εγινε νωριτερα απ' οτι επρεπε, αλλα και παλι ηταν εξαιρετικα χαμηλη!
τελικα η εγκυμοσυνη δεν συνεχιστηκε (βιοχημικη) κατα πασα πιθανοτητα λογω της προγεστερονης και της κακης ποιοτητας ωορηξιας!
Τον Μαιο ξεκινησαμε με υπερηχο παρακολουθηση ωορηξιας και ειδαμε πως ενω εκανα πχ 3 αυγα μεγαλωναν μεχρι ενα σημειο και μετα εκφυλιζονταν!!
2ο σοκ!
Αποφασισαμε να κανουμε μια προσπαθεια με προκληση ωορηξιας τον Ιουνιο κι αν δεν ειχαμε αποτελεσμα τοτε θ' αρχιζαμε το ξεψαχνισμα σαλπιγγογραφια εγω, σπερμοδιαγραμμα ο συζυγος..
Κανουμε την προκληση με ενεσεις γοναδοτροπινων, αλλα δεν ειχαμε αποτελεσμα!!!3ο σοκ...
Περασε η περιοδος του Ιουλιου και περιμενα την περιοδο του αυγουστου για να κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια....κι ετσι φυσιολογικα χωρις τπτ εμεινα εγκυος!!
θελω ομως να επισημανω τα εξης απο τον Μαιο ξεκινησα γλουκοφαζ που ριχνουν τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα(χωρις να δημιουργουν υπογλυκαιμιες) και που βοηθουν στο να εχεις καλυτερη ποιοτητα ωορηξιας! 3 μηνες τα πηρα και μετα ειχα την εγκυμοσυνη!
Τον τελευταιο ομως καιρο ειχα Πιστη και ηξερα πως συντομα με καποιον τροπο θα εχω κι εγω το μωρο μου!
Θελει υπομονη, επιμονη, ΠΙΣΤΗ και πολυ τρεξιμο!!
Σου ευχομαι τα καλυτερα και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο!
Τι ενθαρρυντικη ιστορια η δικια σου πραγματικα μπραβο! η δικια μου η περιπτωση ειναι η εξης. Εχω ηδη ενα κοριτσακι 2 χρονων, κ εδω κ 2 μηνες προσπαθουμε για 2ο . Αυτο τον μηνα λοιπον μετα το τελος της περιοδου, εμφανιστηκαν καφε υγρα κ λιγο αιμα για αρκετες μερες, πηγα στον γιατρο κ αυτυχως δεν εχω τιποτα απο κυστες κτλ. αλλα, δεν κανω ωορρηξια κ μαλλον δεν εκανα ουτε τους προηγουμενους 2 μηνες. Μου ειπε οτι 99% ειναι χαμηλη προγεστερονη . Σοκ και αγχος!!εκεινη την στιγμη! ορμονικη ανισσοροπια, συμβαινει πολυ συχνα κ αποκαθισταται ειπε πολυ ανετος ...προφανως για να μην με αγχωσει. Καλα εκανε ο ανθρωπος. Κ μου ειπε οτι ειναι σιγουρος οτι τους επομενουε μηνες θα ειμαι εγκυος! μου εδωσε duphaston προγεστερονη, για 10 μερες. Δεν αγχωθηκα , δεδομοενου οτι μου ειπε οτι αυτο δεν ειναι κατι παθολογικο, απλα συμβαινει οι ορμονες στην διαρκεια ζωης μια γυναικας να αυξομειωνονται...κ οτι επισης δεν εχουμε ωορρηξια 12 φορες το χρονο , αλλα 8-9 φορες το χρονο! αντε να δουμε....
Ο χρήστης LOUCY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-11, 13:14   #24
Katerina.S

Το avatar του χρήστη Katerina.S

Περιοχή: Αθήνα
Katerina.S ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μήπως ξέρει κάποια αν όταν η προγεστερόνη είναι χαμηλή ο κύκλος μας είναι μικρότερος????

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου
Ο χρήστης Katerina.S δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-09-11, 12:22   #25
foten

foten χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=sailormoon;1989023]το οτι σχηματηστικε το αυγο δεν σημαινει οτι θα γινει και ωορηξια

ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο, αλλα ηρεμησε και παρτα απο την αρχη και με σειρα[/QUOTE

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ . ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΠΑΡΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ , ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ" ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ , ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΠΑΡΑΓΕΙ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ . ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΗΝ ΑΠΌ ΤΩΝ ΩΑΡΙΟ ( Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ Κ ΑΚΡΙΒΩς).
ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ , ΑΜΛΛΟΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΙΣΧΥΕΙ
Ο χρήστης foten δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-11, 13:40   #26
kalli 36

Περιοχή: Κατερίνη
kalli 36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια!!!!
θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε φυσικα!!!!
ο πονος στο στηθος περιπου στην 15η μερα του κυκλου σημαινει χαμηλη προγεστερονη και μη επιτευξη εγκυμοσυνης?
ο κυκλος μου ειναι 24 με 27 μερες!!!
ευχαριστω!!!!!!!
Ο χρήστης kalli 36 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές