Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-03-11, 17:08   #1
BEAUTIFULL

Το avatar του χρήστη BEAUTIFULL

BEAUTIFULL ουδετερη μηδέν
Unhappy ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΠΟΡΦΥΡΑ - ΑΓΓΙΕΙΤΙΔΑ

Πρόσφατα περάσαμε αυτή την ασθένεια, συμπτώματα : κόκκινα εξανθήματα στα κάτω άκρα, πρήξιμο πελμάτων, αδυναμία βάδησης, νοσηλευθήκαμε 20 ημέρες με χορήγηση ενδοφλέβιας κορτιζόνης και κατόπιν για 1 μήνα μετά λήψη χαπιών κορτιζόνης..εξετάσεις κάθε εβδομάδα και πολύ προσοχή για 6-8 μήνες..θα ήθελα να μου πει αν κάποιος έχει περάσει (δεν το εύχομαι σε κανέναν!!!!) την ίδια ασθένεια --σημείωση : οι γιατροί μας είπαν ότι αυτό συμβαίνει 1/10.000 παιδιά...και δυστυχώς ήμασταν οι τυχεροί (!).
Ο χρήστης BEAUTIFULL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-11, 01:28   #2
ortansia

Το avatar του χρήστη ortansia

Περιοχή: Ηράκλειο,Κρήτης
ortansia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

beautifull περαστικα σας ,καλη δυναμη και υπομονη.μια ξαδερφη μου ηταν μια απο του 10000 " τυχερους" και την περασε η πρωτη της κορη.οντως μετα απο πολλη προσοχη,εξετασεις και ολα τα υπολοιπα που σας εχουν πει οι γιατροι την περασε και εναιμια χαρα τωρα.θα προσπαθησω να επικοινωνησω μαζι της να την φερω σε επαφη μαζι σου.υπομονη καιπαλι περαστικα!!!
Ο χρήστης ortansia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-13, 02:10   #3
paris08

paris08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητοι γεια σας!!!!

Ειμαστε και εμεις απο τους τυχερους της αλλεργικης πορφυρας....Με εχει αρκετα προβληματισει η ολη πορεια της..Ο μικρος ειναι 7μιση ετων.Νοσηλευτηκαμε για 1 εβδομαδα καιεχουμε κανει εξεταση ουρων 2 φορες.Ειμαστε στην 3η εβδομαδα και κατα τη διαρκεια της ημερας ειναι μια χαρα ,δειχνει να αναρρωνει ενω το βραδακι αρχιζει να παρουσιαζει διαφορα πρηξιματα τα οποια μεχρι το πρωι αρχιζουν να υποχωρουν και ....παει ετσι...
Αν τυχει και καποιος μπορει να μου μιλησει για την ολη πορεια ...καλοδεχουμενος.
Εχω φυσικα ενημερωθει και απο τους γιατρους και απο βιβλια αλλα η προσωπικη εμπειρια ειναι μερικες φορες πιο διαφωτιστικη..

Σας ευχαριστω
Ο χρήστης paris08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-13, 18:51   #4
Ζαχαρης34

Ζαχαρης34 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαστε και εμείς τυχεροι η κορη μου 7,5 χρονων το τηλ μου ειναι 6945307727 σείλε μηνυμα να σε παρω τηλ σε παρακαλώ να με ενημερώσης
Ο χρήστης Ζαχαρης34 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-13, 19:26   #5
marsob

marsob ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αλλεργικη πορφυρα περασε και ο ανηψιος μου 10 χρ προ μηνος!
νοσηλευτηκε στο παιδων γιατι περα απο το εξανθημα και το πρηξιμο στα ποδια ειχε και εντονο πονο στην κοιλια και για αυτο του εδωσαν και κορτιζονη για 8 ημερες συνολο...απο τα νεφρα επισης κανενα προβλημα...βεβαια μεσα σε 15ημερες εκανε παλι επιδεινωση στο εξανθημα και ειχε στα ποδια του ελκη τη δευτερη φορα...αυτο τρομαξε λιγο τους παιδιατρους γιατι δεν ηταν πολυ συνηθισμενο και τελικα φωναξαν τον παιδοδερματολογο της κλινικης (αλεξοπουλο) που του εκανε βιοψια και επιβεβαιωσαν τη διαγνωση...απλα χρειαζεται να κανει γενικες ουρων για κανα 6μηνο και να ελεγχει τα νεφρα ετσι!
ελπιζω ολα να πανε καλα παντως οι παιδιατροι ειναι καθησυχαστικοι περα απο αυτη την επιπλοκη με το εξανθημα! Ειπαν οτι βλεπουν σχετικα συχνα τετοιες αρρωστιες και απλα παρακολουθουν για καποιο διαστημα για τυχον επιπλοκες!
Ο χρήστης marsob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-14, 01:01   #6
paris08

paris08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζαχαρη ,δυστυχως μολις τωρα ειδα το μηνυμα σου!!!!!!!!!!!!!!
Ελπιζω οταν δεις το μηνυμα μου η μικρουλα σου να εχει ξεπερασει το προβλημα της Πορφυρας....Λογικα κανετε και εσεις τις απαραιτητες εξετασεις ουρων...
Σας ευχομαι να ειναι παντα καλες ...αν και τελικα πιστευω οτι ειναι κατι που οπως τις περισσοτερες ασθενειες ξεπερνιεται.
Ειναι σπανια και αυτο μας τρομαζει,οπως αλλωστε και εμενα.
Απο τοτε ομως που το συζητησα ολο και περισσοτεροι μου εχουν πει οτι καποιος στην οικογενεια τους την εχει περασει...Αν εξακολουθεις να θες να επικοινωνησω μαζι σου ξαναγραψε ....Θα συνδεομαι για καμια εβδομαδα....
Ευχομαι το καλυτερο για τα παιδια ολου του κοσμου
Ο χρήστης paris08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-14, 00:01   #7
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε εμας, παρουσιαστηκε πριν δυο χρονια στον αντρα μου (43 χρονων τοτε).
Ηταν η πρωτη φορα στη ζωη του που το εμφανιζε , και μαλιστα ηταν πολυ εντονη η εκδηλωση της στα ποδια του.Εγω πραγματικα ειχα τρομαξει.
Στο νοσοκομειο νοσηλευτηκε στην ρευματολογικη κλινικη , γιατι σε αυτη παρακολουθει τα αυτοανοσα, κ αι η πορφυρα ειναι αυτοανοσο.

Του χορηγηθηκε αρχικα μεγαλη δοση κορτιζονης, την οποια επαιρνε, σε πολυ μικροτερες δοσεις φυσικα ,για ενα χρονο.
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μας ειχαν πως ειναι συχνοτερη στα παιδια, και πως αν νοιωσει πονο στην κοιλια να τρεξουμε στο νοσοκομειο γιατι υπηρχε πιθανοτητα η εκδηλωση της νοσου να γινοταν εσωτερικα στα οργανα και κυριως στα νεφρα
Απο τοτε παει πολυ καλα , δεν παρουσιαστηκε ξανα κατι τετοιο, αλλα συνεχιζει καθε εξαμηνο να κανει εξετασεις και να επισκεπτεται τον ρευματολογο για ελεγχο.
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-14, 00:06   #8
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξεχασα να πω ,οτι ρωτουσαν μηπως παρουσιαστηκε απο αλλεργεια σε κατι (φαρμακο κλπ),αλλα δεν ιχυε κατι τετοιο,και τελικα το χαρακτηρισαν -συστηματικη αγγειιτιδα-πορφυρα
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές