Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιες περιπτωσεις κανουμε υστεροσκοπιση;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


λιν μου σου αντιγραφω αυτο που βρηκα στο ιντερνετ ευχομαι να βοηθησα λιγακι, δεν εχω κανει ποτε!

 

Τι είναι η Yστεροσκόπηση

 

Είναι η εξέταση του εσωτερικού του τραχήλου και της μήτρας, του ενδοτραχήλου και του ενδομητρίου, με τη χρήση μίας λεπτής κάμερας που εισάγεται διαμέσου του κόλπου και του τραχήλου. Με την υστεροσκόπηση η εξέταση γίνεται υπό άμεση όραση και μεγέθυνση με ακρίβεια και αξιοπιστία μεγαλύτερη από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο (π.χ. υπερηχογράφημα, αξονική ή μαγνητική τομογραφία, απόξεση). Εάν υπάρχουν παθολογικές καταστάσεις (π.χ. υπερπλασία, πολύποδες, ινομυώματα, συμφύσεις, διάφραγμα κλπ) ταυτόχρονα με τη διάγνωση γίνεται και θεραπεία (επεμβατική υστεροσκόπηση).

 

Η διαγνωστική και η μικρο-επεμβατική υστεροσκόπηση γίνονται με τοπική αναισθησία ενώ στην επεμβατική υστεροσκόπηση εφαρμόζεται τοπική ή ελαφρά γενική αναισθησία. Η παραμονή στην Κλινική κυμαίνεται από μία έως 24 ώρες ανάλογα με την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

λιν μου σου αντιγραφω αυτο που βρηκα στο ιντερνετ ευχομαι να βοηθησα λιγακι, δεν εχω κανει ποτε!

 

Τι είναι η Yστεροσκόπηση

 

Είναι η εξέταση του εσωτερικού του τραχήλου και της μήτρας, του ενδοτραχήλου και του ενδομητρίου, με τη χρήση μίας λεπτής κάμερας που εισάγεται διαμέσου του κόλπου και του τραχήλου. Με την υστεροσκόπηση η εξέταση γίνεται υπό άμεση όραση και μεγέθυνση με ακρίβεια και αξιοπιστία μεγαλύτερη από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο (π.χ. υπερηχογράφημα, αξονική ή μαγνητική τομογραφία, απόξεση). Εάν υπάρχουν παθολογικές καταστάσεις (π.χ. υπερπλασία, πολύποδες, ινομυώματα, συμφύσεις, διάφραγμα κλπ) ταυτόχρονα με τη διάγνωση γίνεται και θεραπεία (επεμβατική υστεροσκόπηση).

 

Η διαγνωστική και η μικρο-επεμβατική υστεροσκόπηση γίνονται με τοπική αναισθησία ενώ στην επεμβατική υστεροσκόπηση εφαρμόζεται τοπική ή ελαφρά γενική αναισθησία. Η παραμονή στην Κλινική κυμαίνεται από μία έως 24 ώρες ανάλογα με την περίπτωση.

 

 

 

lagudaki μου σε ευχαριστω πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ΛΙΝ.

Απο οσο ξερω μετα απο αποξεση συνηθως δημιουργουνται συμφυσεις οι οποιες πρεπει να λυθουν υστεροσκοπικα.

Βεβαια δεν ξερω αν ειναι σιγουρο οτι θα δημιουργηθουν συμφυσεις και πανω σε αυτο καλο ειναι να ρωτησεις τον γιατρο σου.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτωσεις να κανουμε υστεροσκοπιση;

Πως ειναι η διαδικασια; Γινεται με ναρκωση;

Ποσο κοστιζεί;

 

Ειναι μια ενδελεχης εξεταση οπου ο γιατρος βλέπει ο ιδιος κι οχι μεσω υπερηχων, τομογραφων κλπ.

Προσφερει το καλο, οτι εαν βρεθει κατι, επι τοπου μπορει να αφαιρεθει (πχ ινομυωμα, εφοσον ειναι μικρο βεβαια).

Συνηθως γινεται μεσα σε μιση μερα με αναισθησια 20-λεπτου -μετα συνηθως υπαρχει σχετικη αιμορραγια αλλα ο ασθενης επιστρεφει σπιτι. Κοστος δεν γνωριζω να σου πω υπευθυνα, μπορει να ειναι πολυ μικρο, πχ σε δημοσιο νοσοκομειο, εαν ο γιατρος τη γραψει σαν εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!

 

με τον κολπικο υπεριχο φαινεται αν υπαρχουν συμφισεις στη μητρα μετα απο αποξεση?

:confused:

 

εχω μπερδευτη ο γιατρος μου ειπαι οτι δεν δημιουργουντε συμφυσεις επειδη δεν εγινε ξυσιμο της μητρας, αλλα αναρροφιση και δεν χρειαζεται να κανω υστεροσκοπηση,

αλλα αυτο δεν το γνωριζω

και αν υπαρχουν συμφυσεις και εμποδιζει τη συλληψη?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου εγω εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση μετα απο καισαρικη(εχασα το μωρακι μου στην 27η εβδομαδα κυησης...) Ο γιατρος μου οταν πηγα να με εξετασει στο ιατρειο του μου ειπε πως ειδε κατι που μπορει να ηταν πολυποδας η υπολειματα περιοδου...για να σιγουρευτουμε οτι δεν υπαρχει κατι...ουτε συμφησεις απο την επεμβαση,εκανα την υστεροσκοπηση!Ηταν διαγνωστικη και οχι επεμβατικη γιατι δεν βρεθηκε ευτυχως τιποτα!Την εκανα στο Λητω..πηγα το πρωι και το μεσημερακι ημουν σπιτι μου...δεν καταλαβα τιποτα γιατι μου εκαναν μεθη...το πιο αγχωτικο ηταν η προετοιμασια μεχρι να μπεις στο χειρουργειο...μετα για λιγες μερες ειχα αιματακι αλλα οχι κατι τραγικο...μου κοστισε μαζι με τον γιατρο 1300!

HApA.png?N5RO9MIf

 

eNortjKzUjI0MzS3sFSyBlwwFakC3Q,,30.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε δημοσιο νοσοκομειο η επεμβαση ειναι δωρεαν.

Το λεω γιατι την εκανα την προηγουμενη εβδομαδα.

 

 

Ααααα, οκ, δεν θυμομουν ακριβως...μονο το οτι ηταν πολυ λιγο-τελικα ηταν καθολου!! για το νοσοκομειο - βεβαια επειδη εχουμε μαθει, επεμενα και εδωσα 200 στο γιατρο μετα :rolleyes::rolleyes:.. τον ρωτησα τι σας οφειλω γιατρε κι ο καημενος μου ελεγε φυγε, ειμαστε ενταξει, αλλα εγω δεν μπορουσα να φυγω ετσι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ααααα, οκ, δεν θυμομουν ακριβως...μονο το οτι ηταν πολυ λιγο-τελικα ηταν καθολου!! για το νοσοκομειο - βεβαια επειδη εχουμε μαθει, επεμενα και εδωσα 200 στο γιατρο μετα :rolleyes::rolleyes:.. τον ρωτησα τι σας οφειλω γιατρε κι ο καημενος μου ελεγε φυγε, ειμαστε ενταξει, αλλα εγω δεν μπορουσα να φυγω ετσι!!

SOS!!!αγαπημενη φιλη ψαχνω γιατρο κ νοσοκομειο για αφαιρεση πολυποδα με χαμηλο χοστος.εχεις την καλοσυνη να μου απαντησεις???

σ΄ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!αγαπημενη φιλη ψαχνω γιατρο κ νοσοκομειο για αφαιρεση πολυποδα με χαμηλο χοστος.εχεις την καλοσυνη να μου απαντησεις???

σ΄ευχαριστω παρα πολυ!!!!

 

Σε δημοσιο νοσοκομειο η επεμβαση ειναι δωρεαν.

Το λεω γιατι την εκανα την προηγουμενη εβδομαδα.

Β.hope, μπορεις σε παρακαλω πολυ να με ενημερωσεις γιατι ψαχνω κι εγω νοσοκομειο δημοσιο κ γιατρο για αφαιρεση πολυποδα?

σ΄ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
μετα απο μια αποξεση, οπωσδυποτε πρεπει να γινει υστεροσκοπηση????

 

σας παρακαλω απαντηστε μου!

kalispera lin....ego eixa dyo apovoles..ekana apoksesi ton ioynio..tora exo vrei enan giatro poly kalo sthn doyleia toy kai moy sustise na kanoyme ysteroskopisi mipos kai vroyme etia apovolon....den thn kaneis aparetita epeidi ekanes apoksesi se kamia periptosi omos einai mia poly kali eksetasi poy vlepeis to endomitrio apo mesa me megali akrivia...

Link to comment
Share on other sites

kalispera lin....ego eixa dyo apovoles..ekana apoksesi ton ioynio..tora exo vrei enan giatro poly kalo sthn doyleia toy kai moy sustise na kanoyme ysteroskopisi mipos kai vroyme etia apovolon....den thn kaneis aparetita epeidi ekanes apoksesi se kamia periptosi omos einai mia poly kali eksetasi poy vlepeis to endomitrio apo mesa me megali akrivia...

 

 

καλησπερα bantito27, εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο γεννεσης, ειχα ενα μικρο πολυποδακι αφαιρεθ. και σταλθηκε για βιοψια το οποιο δεν ειχε κακοηθεια.

συν ερεθυσμενο ενδομητριο που μου εδωσαν αντιβιωση βιντραμισιν για 10 μερες και ολα τωρα οκ.

μπορει να ωφειλοταν εκει οι αποτυχιες μου.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα bantito27, εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο γεννεσης, ειχα ενα μικρο πολυποδακι αφαιρεθ. και σταλθηκε για βιοψια το οποιο δεν ειχε κακοηθεια.

συν ερεθυσμενο ενδομητριο που μου εδωσαν αντιβιωση βιντραμισιν για 10 μερες και ολα τωρα οκ.

μπορει να ωφειλοταν εκει οι αποτυχιες μου.

mmmmm malista katalava....soy eyxomai ola kala na soy pane apo do kai pera kai grigora me ena moraki sthn agkalia soy....ego ekana uperixo 3d poy fenontai pio kathara ta pragmata polipodes i inomiomata den vlepoyme omos anakalipsame pos exo kardiomorfi mitra.....elafros omos kai tha to diorthosoyme me thn ysteroskopisi poy tha kano ton allon mhna oxi oti einai logos apovolon panta alla theloume na apoklisoyme endexomena...episis tha kano enan pliri ormoniko elenxo episis kai moriakes eksetaseis thromvofilias...oufffff polla exo na kano..gia thn ysteriskopisi o giatros eipe pos tha kostisei 600 euro....kala ta vlepo se sexesi me ayta poy akoyo...xalali...den einai tipota ta lefta mprosta sthn mitrotita...alla kukloforoyn kai tsarlatani....meta apo 5 gnomes kateliksa ston theo moy ton kalo moy ton giatro poy ton empistevomai apolita...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα bantito27, εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο γεννεσης, ειχα ενα μικρο πολυποδακι αφαιρεθ. και σταλθηκε για βιοψια το οποιο δεν ειχε κακοηθεια.

συν ερεθυσμενο ενδομητριο που μου εδωσαν αντιβιωση βιντραμισιν για 10 μερες και ολα τωρα οκ.

μπορει να ωφειλοταν εκει οι αποτυχιες μου.

Λιν να σε ρωτησω για το ερεθισμενο ενδομητριο! Το εψαξες περαιτερω? Τι θελω να πω, ειχα κανει πριν 4 μηνες κι εγω υστεροσκοπηση για πολυποδα και φανηκε ερεθισμενο ενδομητριο (ενδομητριτιδα), το ψαξαμε εκτενεστερα πρωτα με κολπικη καλλιεργεια και μετα με την ειδικη εξεταση που γινεται με ιστο περιοδου, και στη μεν πρωτη φανηκε ecoli και στην ειδικη εξεταση φανηκε και μυκοπλασμα! Εκανα 21 μερες θεραπεια με βιμπραμισιν και ελπιζω τωρα να ειμαι οκ. Παντως ειναι σοβαρος λογος μη εμφυτευσης το ερεθισμενο ενδομητριο! Θα σου προτεινα να το ψαξεις, γιατι αν υπαρχει μικροβιο πρεπει να καταπολεμηθει και μετα να προχωρησεις σε εξωσωματικη!

Link to comment
Share on other sites

mmmmm malista katalava....soy eyxomai ola kala na soy pane apo do kai pera kai grigora me ena moraki sthn agkalia soy....ego ekana uperixo 3d poy fenontai pio kathara ta pragmata polipodes i inomiomata den vlepoyme omos anakalipsame pos exo kardiomorfi mitra.....elafros omos kai tha to diorthosoyme me thn ysteroskopisi poy tha kano ton allon mhna oxi oti einai logos apovolon panta alla theloume na apoklisoyme endexomena...episis tha kano enan pliri ormoniko elenxo episis kai moriakes eksetaseis thromvofilias...oufffff polla exo na kano..gia thn ysteriskopisi o giatros eipe pos tha kostisei 600 euro....kala ta vlepo se sexesi me ayta poy akoyo...xalali...den einai tipota ta lefta mprosta sthn mitrotita...alla kukloforoyn kai tsarlatani....meta apo 5 gnomes kateliksa ston theo moy ton kalo moy ton giatro poy ton empistevomai apolita...

 

μακαρι! με οσα περναμε να καταφερουμε να εχουμε στην αγκαλια μας τα μωρακια μας.

 

σου ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιν να σε ρωτησω για το ερεθισμενο ενδομητριο! Το εψαξες περαιτερω? Τι θελω να πω, ειχα κανει πριν 4 μηνες κι εγω υστεροσκοπηση για πολυποδα και φανηκε ερεθισμενο ενδομητριο (ενδομητριτιδα), το ψαξαμε εκτενεστερα πρωτα με κολπικη καλλιεργεια και μετα με την ειδικη εξεταση που γινεται με ιστο περιοδου, και στη μεν πρωτη φανηκε ecoli και στην ειδικη εξεταση φανηκε και μυκοπλασμα! Εκανα 21 μερες θεραπεια με βιμπραμισιν και ελπιζω τωρα να ειμαι οκ. Παντως ειναι σοβαρος λογος μη εμφυτευσης το ερεθισμενο ενδομητριο! Θα σου προτεινα να το ψαξεις, γιατι αν υπαρχει μικροβιο πρεπει να καταπολεμηθει και μετα να προχωρησεις σε εξωσωματικη!

 

 

εκτος απο την υστεροσκοπηση που εκανα, οχι δεν το εψαξα περαιτερω και εγω πηρα βιντραμισιν για 10 μερες.

το ερεθισμενο ενδομητριο πιθανον να μου δημιουργηθηκε απο την αποξεση.

κολπικη καλλιεργεια θα κανω πριν μπω στη διαδικασια με τα φαρμακα της εξωσ.

αν επιτρεπετε φυσικα, σε τη φαση βρησκεσε εξωσωματικης?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την υστεροσκοπηση που εκανα, οχι δεν το εψαξα περαιτερω και εγω πηρα βιντραμισιν για 10 μερες.

το ερεθισμενο ενδομητριο πιθανον να μου δημιουργηθηκε απο την αποξεση.

κολπικη καλλιεργεια θα κανω πριν μπω στη διαδικασια με τα φαρμακα της εξωσ.

αν επιτρεπετε φυσικα, σε τη φαση βρησκεσε εξωσωματικης?

Ελα μου ντε, καλη ερωτηση!!!!!:rolleyes:

Προσπαθειας σχεδον 2 χρονια, αλλα με παρα πολλα που συνεβησαν ενδιαμεσα ουσιαστικα ουτε το μισο διαστημα δεν προσπαθουμε!Ψαξιμο αρχισα πριν 7 μηνες και απο τοτε εχω βρει διαφορα, εχω κανει σαλπιγγογραφια οπου φανηκε η μια σαλπιγγα ημιδιαβατη, η αλλη οκ, εκανα υστεροσκοπηση που αφαιρεσαν το πολυποδακι, δυο διαφραγματακια και ειδαμε ενδομητριο,ορμονολογικες που ηταν οκ, εκανα καποιες θρομβοφιλιας που ηταν οκ, εκανα καλλιεργιες που ολο και κατι βρισκαν, εκανα τη μεγαλη καμπυλη ζακχαρου και ινσουλινης που ηταν ψιλοπροβληματικη και ξεκινησα glucophage πριν ενα μηνα,εκανα για ΝΚ που ειναι λιγο αυξημενα αλλα οχι τοσο οσο να μας ανησυχησει και εκανα αυτην την εξεταση με τον ιστο περιοδου που ευτυχως βρεθηκε το μυκοπλασμα και πηρα αγωγη! Προχθες τελειωσα την αντιβιωση, βαζω προβιωτικα υποθετα τωρα να φτιαξει η χλωριδα της περιοχης και απο τον επομενο κυκλο θα ξεκινησω προσπαθειες! Φυσιολογικα για λιγο διαστημα και μετα θα δω πως θα συνεχισω!

Εσυ τι εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

το ερεθισμενο ενδομητριο πιθανον να μου δημιουργηθηκε απο την αποξεση.

 

Αποξεση γιατι σου εκαναν, αφου αναρροφιση γινεται πια!

Συνηθως το ερεθισμενο ενδομητριο οφειλεται σε καποιο μικροβιο! Ψαξτο και ρωτα καλυτερα.

Ας μας πουν και τα αλλα κοριτσια την εμπειρια τους!

 

κολπικη καλλιεργεια θα κανω πριν μπω στη διαδικασια με τα φαρμακα της εξωσ.

Τα μικροβια χλαμυδια, ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα δεν φαινονται παντα με την κολπικη καλλιεργεια. Ειναι πολυ υπουλα, πανε και κατασκηνωνουν μεσα στη μητρα και μονο με την εξεταση με ιστο περιοδου φαινονται!

Το θεμα ειναι οτι αν ειναι ερεθισμενο το ενδομητριο, γινεται αφιλοξενο και δεν επιτρεπει να γινει η εμφυτευση ουτε φυσιολογικα αλλα ουτε και με εξωσωματικη! Ασε που προχωρανε προς τις σαλπιγγες και ειναι υπευθυνα για πολλα εξωμητρια!

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε, καλη ερωτηση!!!!!:rolleyes:

Προσπαθειας σχεδον 2 χρονια, αλλα με παρα πολλα που συνεβησαν ενδιαμεσα ουσιαστικα ουτε το μισο διαστημα δεν προσπαθουμε!Ψαξιμο αρχισα πριν 7 μηνες και απο τοτε εχω βρει διαφορα, εχω κανει σαλπιγγογραφια οπου φανηκε η μια σαλπιγγα ημιδιαβατη, η αλλη οκ, εκανα υστεροσκοπηση που αφαιρεσαν το πολυποδακι, δυο διαφραγματακια και ειδαμε ενδομητριο,ορμονολογικες που ηταν οκ, εκανα καποιες θρομβοφιλιας που ηταν οκ, εκανα καλλιεργιες που ολο και κατι βρισκαν, εκανα τη μεγαλη καμπυλη ζακχαρου και ινσουλινης που ηταν ψιλοπροβληματικη και ξεκινησα glucophage πριν ενα μηνα,εκανα για ΝΚ που ειναι λιγο αυξημενα αλλα οχι τοσο οσο να μας ανησυχησει και εκανα αυτην την εξεταση με τον ιστο περιοδου που ευτυχως βρεθηκε το μυκοπλασμα και πηρα αγωγη! Προχθες τελειωσα την αντιβιωση, βαζω προβιωτικα υποθετα τωρα να φτιαξει η χλωριδα της περιοχης και απο τον επομενο κυκλο θα ξεκινησω προσπαθειες! Φυσιολογικα για λιγο διαστημα και μετα θα δω πως θα συνεχισω!

Εσυ τι εχεις κανει?

 

Αν εννοεις απο εξετασεις εχω κανει:

σαλπιγγογραφια ηταν διαβατες οι σαλπιγγες

θρομβοφιλια

ορμονολογικες εξετασεις

θυροειδη εξετασεις μεσα στα φυσιολογικα πλαισια και υπερηχο οποιος δειχνη προδιαθεση

καμπυλη ζαχαρου ''τσιμπιμενες'' τιμες πρεπει να κανω περιορισο τα γλυκα

κυστικη ινωση οκ

καρυοτυπο ζευγους οκ

ανοσολογικες εξετασεις

νεοπλασματικοι δειχτες, δειχτες ηπατιτιδας

κολπικες καλλιεργεις που καθε φορα ολο και κατι υπηρχε (stabinalon αντιβιωση)

υστεροσκοπιση

.....μπορει να μου διαφευγουν καποιες.

 

οσο για το ερεθυσμενο ενδομητριο που ειχα και τον πολυποδα ΠΡΙΝ κανω την υστεροσκοπηση

για αρκετου μηνες εβλεπα αλλαγη στη ροη κ στην ποσοτητα του αιματος εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε 3-4 μερες.

ΜΕΤΑ την υστεροσκοπηση τωρα εχω επανελθει στα φυσιολογικα σε σχεσει με την περιοδο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις απο εξετασεις εχω κανει:

σαλπιγγογραφια ηταν διαβατες οι σαλπιγγες

θρομβοφιλια

 

το πληρες πακετο?

 

ορμονολογικες εξετασεις

 

Πολυ βασικες εξετασεις αυτες! Προσοχη στην προλακτινη και την TSH να μη σου ξεφυγουν!

 

θυροειδη εξετασεις μεσα στα φυσιολογικα πλαισια και υπερηχο οποιος δειχνη προδιαθεση

 

Προδιαθεση, απλα θα το ελεγχεις με τις εξετασεις κι οταν με το καλο θα μεινεις εγκυος, πιο στενη παρακολουθηση γιατι μπορει να χρειαστεις αγωγη!

 

καμπυλη ζαχαρου ''τσιμπιμενες'' τιμες πρεπει να κανω περιορισο τα γλυκα

 

Κι εγω και χασιμο βαρους αλλα για βοηθεια μου εδωσαν και τα glucophage!

 

κυστικη ινωση οκ

 

Τελεια! Εγω αυτην δεν την εχω κανει ακομα!

 

καρυοτυπο ζευγους οκ

 

Αυτο το εκανες μετα απο αποτυχια ή την ειχες κανει προληπτικα?

 

ανοσολογικες εξετασεις

Εννοεις τα ΝΚ ή υπαρχουν και καποιες αλλες που μου διαφευγουν?

 

νεοπλασματικοι δειχτες, δειχτες ηπατιτιδας

κολπικες καλλιεργεις που καθε φορα ολο και κατι υπηρχε (stabinalon αντιβιωση)

 

Στις κολπικες δεν φαινεται παντα το προβλημα! Ας ειναι καλα το φορουμ που μου ανοιξε τα ματια, και φυσικα η γιατρος μου που τελικα μου το προτεινε κι αυτη και εκανα την αλλη εξεταση!

 

υστεροσκοπιση

.....μπορει να μου διαφευγουν καποιες.

 

οσο για το ερεθυσμενο ενδομητριο που ειχα και τον πολυποδα ΠΡΙΝ κανω την υστεροσκοπηση

για αρκετου μηνες εβλεπα αλλαγη στη ροη κ στην ποσοτητα του αιματος εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε 3-4 μερες.

ΜΕΤΑ την υστεροσκοπηση τωρα εχω επανελθει στα φυσιολογικα σε σχεσει με την περιοδο.

Από οτι βλεπω εχεις κανει ολες τις εξετασεις που πρεπει, εκτος αυτης για τα μικροβια. Αν θες τη γνωμη μου, καντην κι αυτην να εισαι ησυχη!

Εχεις ξανακανει εξωσωματικη ή θα ειναι η πρωτη φορα? Τι ηλικια εχεις? Σε παιρνει δηλαδη να χαλαρωσεις και να προσπαθησεις λιγο μονη σου? Συγνωμη δεν εχω διαβασει την ιστορια σου!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έχω κάνει χλαμύδια με αίμα..

γενικά δεν έχω κάνει πολλά πράγματα..πάμε για εξωσωματική και θα περιμένω να μου πει εκείνος τι να κάνω..

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλεπω εχεις κανει ολες τις εξετασεις που πρεπει, εκτος αυτης για τα μικροβια. Αν θες τη γνωμη μου, καντην κι αυτην να εισαι ησυχη!

Εχεις ξανακανει εξωσωματικη ή θα ειναι η πρωτη φορα? Τι ηλικια εχεις? Σε παιρνει δηλαδη να χαλαρωσεις και να προσπαθησεις λιγο μονη σου? Συγνωμη δεν εχω διαβασει την ιστορια σου!

 

 

Αυτη για τα μικροβια, εννοεις κολπικη καλλιεργεια? ή καποια αλλη?

Εχω ξανακανει τεσσερης εξωσωματικες στην τελευταια ειχα παλινδρομιση την 9η βδομαδα, ηλικια μου

ειναι 29.

 

Αν δεν κανω λαθος ρωτησες αν εκανα το πληρες πακετο για θρομβοφιλια? αν ναι ειναι το πακετο μετα απο καθεξιν αποβολες.

Απο ορμον. TSH που εκανα πριν δυο μερες ηταν 2,36 και προλακτινη που εκανα πριν πεντε μηνες ηταν 11.91

 

Ανοσολογικες εκανα για αντισωματα για ΗΙV-I και HIV-II οπου ειμαι αρνητικη δεν ξερω αν ειναι η εξεταση που λες για ΝΚ(ειναι εξεταση αιματος?)

 

Της εξετασεις που αναφερα της εκανα επειδη ειχα αποτυχιες.

 

Ασε στο κεντρο που ημουν και εκανα και της τεσσερης προσπαθειες μετα απο καθε αποτυχια ΔΕΝ με προετρεπαι να κανω τιποτα απο εξετασεις ειχα ''μαυρα μεσανυχτα''

Στο κεντρου του κυριου Παντου που το επισκευτηκα τον απριλιο μου ειπαν να κανω τον πληρες ελεγχω απο εξετασεις οπως και την υστεροσκ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...