Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία στις κάμπιες του πευκού;


Recommended Posts

Για σας γονείς! Είμαι σχετικά καινούρια στο forum και δεν ξέρω αν

το θέμα αυτό, υπάρχει ήδη. Έχω ένα θεϊκό δώρο, την κορούλα μου,

Δανάη, (2 1/2 ετών). Είμαι τυχερή και θα πω, πως δεν είναι φιλάσθενη.

Σήμερα, όμως, την πήγα στο πάρκο-παιδική χαρά, για να παίξει. Στο πάρκο έχει ΜΟΝΟ πεύκα. Αυτό, έγινε το πρωί. Κατά το απόγευμα, παρατήρησα κοκκινίλες στον λαιμό της. Της έψαξα το κορμάκι της, τίποτα! Δεν έδωσα

σημασία, σκέφτηκα ότι ξύστηκε. Το βράδυ, πριν κοιμηθεί, μου παραπονέθηκε

ότι την πονούσαν τα χέρια της. Οι παλάμες της, είχαν κόκκινα εξογκώματα.

Τελικά, έχει 1-2 κοκκινίλες στο πρόσωπο, αρκετές στον λαιμό και τις παλάμες,

γεμάτες!! Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία στις κάμπιες;(είχε πάρα πολλές κάτω). Και σε αυτή την περίπτωση, τι μπορώ να κάνω;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό μπορεί μόνο αλλεργιολόγος να σου τα απαντήσει αφού της κάνει τα απαραίτητα τεστ.

Συνήθως για αλλεργίες δίνουν αταράξ ή xozal αλλά πάντα με τη συμβουλή του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

μια γνωστή μου μου είχε πει ακριβώς το ίδιο για το παιδί της... 23 μηνών... ίδια συμπτώματα... πήγαν παιδίατρο κι έδωσε αυτός κάποια κρεμα...

της είπε πως είναι από τις κάμπιες.... δεν διευκρίνησε κάμπιες πεύκου ή μονο κάμπιες....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για τις άμεσες απαντήσεις. Αύριο το πρωί θα παρω την γιατρό κι ελπίζω να μου πει, τι να κάνω. Προς το παρόν, πάντως, κοιμάται γαλήνια...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλά παιδιά το παθαίνουν αυτό με την σκόνη από τις κάμπιες πρόσφατα το έπαθε η κόρη μου και το αντιμετωπίσαμε με αντιισταμινικό σιρόπι, της έδωσα 2-3 φορές και αυτό ήταν, το ίδιο έχει πάθει και ο γιός μου στο σχολείο του.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα το επαθε ο μεγαλος την Πεμπτη κ τον ετρεχα στην παιδιατρο.Παρουσιασε ξαφνικα το απογευμα τεραστια εξανθηματα σε ολο το σωμα και ειχε πολυ φαγουρα.Του εδωσα αταραξ κ ευτυχως φυγανε, αλλα την επομενη το απογευμα τα ξαναεμφανισε στην πλατη κ παλι αταραξ.Μετα τελος..προς το παρων.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας τρομάξω τώρα, αλλά καλό είναι να το έχετε στα υπόψιν. Παιδάκι στο νηπιαγωγείο μου έπαθε αλλεργικό σοκ από τις κάμπιες και το προλάβανε στο τσακ. Φτάσανε στο παίδων τη στιγμή που έκλεινε ο λαιμός του.

 

Ευτυχώς όταν είδαμε ότι πρηζόντουσαν τα χεράκια του στο σχολείο καλέσαμε αμέσως τη μαμά του (με τις αλλεργίες έχω ένα θεματάκι και αντιδρώ ίσως λίγο υπερβολικά ,αλλά σε αυτή την περίπτωση επιβεβαιώθηκα).

 

Κοιτάξτε το το συντομότερο. Στο συγκεκριμένο παιδί κλιμακώθηκε πολύ γρήγορα η αντίδραση οπότε εφόσον δεν προχώρησε είστε σε καλό δρόμο, αλλά ενημερώστε τη Δευτέρα τον παιδίατρό σας και μέχρι τότε μην αφήσετε να έρθει σε επαφή το παιδί με τις κάμπιες ξανά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mikiri στο μυαλο μου εισαι..

Γενικα τις τρεμω τις αλλεργιες..Θα ρωτησω βεβαια κ την γιατρο μας οποτε ξαναπαω, αλλα πως καταλαβαινεις οτι ερχεται αλλεργικο σοκ?Μονο απο το πρηξιμο?Εγω τα εχασα την πεμπτη γιατι το κορμακι του εγινε κατακοκκινο με εκζεματα να τα πω, εξανθηματα?παντως ηταν τρομακτικο το θεαμα κ γι αυτο σε 10 λεπτα ημασταν ηδη στην γιατρο μας.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το αλλεργικό σόκ δεν μπορείς να το προβλέψεις, άμα συμβεί βέβαια το καταλαβαίνεις από τις πολύς έντονες αντιδράσεις που έχει αυτός που το παθαίνει. Τώρα βέβαια όσον αφορά τις κάμπιες ακόμη και αυτοί που δεν είναι αλλεργικοί μπορεί να εμφανίσουν συμπτώματα πόσο μάλλον ένα αλλεργικό άτομο. Εφόσον συνέβη αυτό όμως καλό θα ήταν να κάνετε μια επίσκεψη σε αλλεργιολόγο μήπως και το παιδάκι είναι αλλεργικό, τουλάχιστον να το ξέρετε και να προσέχετε. Εμένα ο μεγάλος μου ο γιός δεν έχει παρουσιάσει ποτέ καμιάς μορφής αλλεργία αλλά με τις κάμπιες είχαμε θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς το αλλεργικό σόκ δεν μπορείς να το προβλέψεις, άμα συμβεί βέβαια το καταλαβαίνεις από τις πολύς έντονες αντιδράσεις που έχει αυτός που το παθαίνει. Τώρα βέβαια όσον αφορά τις κάμπιες ακόμη και αυτοί που δεν είναι αλλεργικοί μπορεί να εμφανίσουν συμπτώματα πόσο μάλλον ένα αλλεργικό άτομο. Εφόσον συνέβη αυτό όμως καλό θα ήταν να κάνετε μια επίσκεψη σε αλλεργιολόγο μήπως και το παιδάκι είναι αλλεργικό, τουλάχιστον να το ξέρετε και να προσέχετε. Εμένα ο μεγάλος μου ο γιός δεν έχει παρουσιάσει ποτέ καμιάς μορφής αλλεργία αλλά με τις κάμπιες είχαμε θέμα.

Επειδη εχω θορυβηθει αρκετα, θα παω το συντομοτερο, ηδη εχω αρχισει το ψαξιμο.

Μηπως καμια κοπελα ξερει καποιον καλο οπουδηποτε στην Αθηνα?

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι κάμπιες των πεύκων είναι πολύ τοξικές, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος αλλεργικός για να ενοχληθεί από τη επαφή με αυτές... Είναι από τα πιο επικίνδυνα πράγματα που μπορεί να συναντήσει κάποιος και μαλιστα πολύ εύκολα. Το νου σας από εδώ και στο εξής... Αν δείτε κουκούλια στα πεύκα, τώρα είναι η εποχή που ξεκινάνε... προσέχετε πολύ με τα παιδάκια σας!!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...