Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΟΧΙΟΛΙΤΙΔΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...


Recommended Posts

καλημερα εχω μια μπεμπα 11 μηνων και απο τον Ιανουαριο δεν εχουμε σταματηση να περναμε βροχιολιτιδες ξεκινησαμε χαλαρα με απλη βροχιολιτιδα μετα πειγαμε σε πιο βαρια μετα ακομα πιο βαρια μετα σε λοιμωξη του αναπνευστικου και τωρα παλι βηχη, εχει παρει τα παντα σταγονες αντιβιωση καναμε και ηλεκτρικη μασκα και ο βηχας εκει περναγε για 5 με 6 μερες και μετα παλι τα ιδια, εχουμε καταντηση να πειγαινουμε καθε εβδομαδα στον γιατρο .

 

Ο γιος μου παει παιδικο και ειχε και εκεινος βηχα και μιξες και ειναι και ο σκατοκαιρος και ενταξει ελεγα κολλαει, τωρα βυχει ο αντρας μου κολλαμε ο ενας τον αλλον συνεχεια δεν ξερω τι αλλο να κανω πια παιρνει 3 μηνες φαρμακα την εχει λυπυθει η ψυχη μου τωρα βυχει παλι πολυ ακουω το στιθακι να βραζει , παλι γιατρο σημερα θα νομιζει πια οτι δεν την προσεχουμε δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω απελπιστη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα, δεν ξέρω ποια είναι η άποψή σου γι αυτό, αλλά κι εγώ δεν ήμουν πολύ φανατική με την ιδέα. Να το πας σε έναν ομοιπαθητικό παιδίατρο. Εμένα αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα ο δεύτερος γιος μου. Μέχρι 6 μηνών είχε πάρει δύο φορές αντιβίωση και δεν τολμούσαμε να τον βγάλουμε από το σπίτι. Μετά αρχίσαμε ομοιοπαθητική και από τότε έχει να πάρει αντιβίωση. Παθαίνει τις ιώσεις του, όπως όλα τα παιδάκια, αλλά μέχρι εκεί. Δεν το έχω ψάξει και πολύ, απλά ξέρω ότι έκανε καλό στο δικό μου παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου 6 μηνών κόλλησε μια ίωση από τον πατέρα της και της γύρισε σε βαριά βρογχιολίτιδα. Επειδή δεν φεύγανε τα ακροαστικά και είχε δύσπνοια κάναμε εισαγωγή στο Παίδων Αγ. Σοφία όπου μείναμε 10 μέρες. Εκεί κάναμε μάσκες Aerolin κάθε 3 ώρες και ενέσεις κορτιζόνη γιατί το Flexotide δεν έφτανε. Το βράδυ που κοιμόταν έμπαινε το κεφαλάκι της σε ένα κουτάκι για να εισπνέει ατμό (αυτό βοηθούσε στα ακροαστικά). Στο τέλος έγινε καλά΄, δόξα το θεό, απλά μας προειδοποίησε ο ιατρός απο δω και πέρα όποτε κολλούσε μία ίωση ή κρύωμα θα είχε μεγάλες πιθανότητες να γυρίσει σε βρογχιολίτιδα (δηλ. ακροαστικά και δύσπνοια) και μετά από το ένα έτος λέγεται βρογχίτιδα (δεν ξέρω γιατί αλλάζει η ονομασία). Τώρα η κόρη μου είναι 2,5 χρονών, μέχρι να γίνει 2 χρονών αρρωσταίναμε συχνά αλλά όχι σε σημείο να πάμε πάλι νοσοκομείο. Στο σπίτι τη βγάζαμε με μάσκες Aerolin και Flexotide και καμιά φορά χρειαζόταν ένα σιρόπι κορτιζόνης. Τώρα είναι πάλι άρρωστη, καταλαβαίνω αμέσως ότι έχει ακροαστικά χωρίς να πάμε στο ιατρό (εγώ και ο πατέρας της έχουμε γίνει πια ιατροί) άλλα είχε πολλούς μήνες να αρρωστήσει (νομίζω 5). Επίσης μας απαγόρεψε ο ιατρός να τη πάμε παιδικό σταθμό μέχρι να γίνει 3 χρονών. Μας είπε αν τη πηγαίναμε θα ήταν συνέχεια άρρωστη και αυτό θα έκανε κακό στα πνευμόνια της. Καλύτερα μετά τα 3 γιατί τότε δυναμώνει πιο πολύ το ανοσοποιητικό σύστημα και τα πνευμόνια.

Εσένα η μικρή σου αρρωσταίνει συχνά γιατί το άλλο σου παιδάκι πάει παιδικό και φέρνει σπίτι ιώσεις που κολλάει η μικρή σου και της γυρνάει κατευθείαν σε βρογχιολίτιδα. Η κόρη μου έχει μια φίλη που πάει παιδικό και όποτε παίζανε μαζί, τις 2 από τις 3 φορές αρρώσταινε μετά. Κάποια παιδάκια είναι απλά πιο ευαίσθητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνήσω με την kyra οτι μάλλον ήρθε η ώρα να δοκιμάσετε την τύχη σας στην ομοιοπαθητική. Εχω δει πολλές περιπτώσεις παιδιών που η ομοιοπαθητική έχει βοηθήσει πάρα πολύ (και συγκεκριμένα σε βροχιολιτιδες). Απλώς να προσέξεις ο ομοιοπαθητικός που θα την αναλάβει να είναι και παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Για ομοιοπαθητικο γιατρο το συζηταγα τωρα με μια συναδελφο και το σκεφτομαι το ζητημα ειναι οτι πηρα την παιδιατρο παλι και μου ειπε πιο συχνα μασκα και οχι την απλη την ηλεκτρικη για να γινει γρηγορα καλα απλα με πιανει απελπισια μεσα σε 3 μηνες εχει παρει τα απιστυτα φαρμακα και δεν συνερχετε υποτροπιαζει συνεχεια και που να βρω ομοιοπαθητικο παιδιατρο τωρα, για να πω και την αληθεια φοβαμαι κιολας την θεραπεια χωρις τπτ αφου η μικρη βυχει σαν 80ρης που καπνιζει πουρα μην το γυρισει σε καμμια πνευμονια, δν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ομοιοπαθητικο γιατρο το συζηταγα τωρα με μια συναδελφο και το σκεφτομαι το ζητημα ειναι οτι πηρα την παιδιατρο παλι και μου ειπε πιο συχνα μασκα και οχι την απλη την ηλεκτρικη για να γινει γρηγορα καλα απλα με πιανει απελπισια μεσα σε 3 μηνες εχει παρει τα απιστυτα φαρμακα και δεν συνερχετε υποτροπιαζει συνεχεια και που να βρω ομοιοπαθητικο παιδιατρο τωρα, για να πω και την αληθεια φοβαμαι κιολας την θεραπεια χωρις τπτ αφου η μικρη βυχει σαν 80ρης που καπνιζει πουρα μην το γυρισει σε καμμια πνευμονια, δν ξερω τι να κανω

 

Ξέρω μια πολύ καλη γιατρό που λέγεται Ζώτου και έχει ιατρείο στο Ν. Κόσμο. Δεν ξέρω αν η περιοχή σε εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρομοιο προβλημα με την μικρη μου.η παιδιατρος μας εδινε τα συνηθισμενα αλλα επειδη τα περιστατικα επαναλαμβανονταν και ειχαμε μεχρι 2 χρονων νοσηλευτει δυο φορες πηγαμε σε παιδοαλλεργιολογο στο παιδων πεντελης.Μας εχει δωσει ενα χαπι που την προστατευει και ενω εχει αρρωστησει φετος τουλαχιστον δεν εφτασε σε τοσο χαλια σημειο οπως τις αλλες φορες.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Οκτωβριο στα πρωτα μας γεννεθλια και μεχρι τωρα αντιμετωπιζουμε το ιδιο θεμα.Ειμαστε με aerolin και flixotide.H κουμπαρα μου αντιμετωπισε το ιδιο και στα δυο της τα παιδια.Πηγαινε ουτως η αλλως και σε ομοιοπαθητικο παιδιατρο.Μου ειπε οτι την μεγαλη τη βοηθησε στη μικρη δεν ειχε τα ιδια αποτελεσματα.Σκεφτομαι και εγω να δοκιμασω να παω και εγω τη μικρη και να δουμε πως θα παει.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...