Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υιοθεσία / Αναδοχή / Παρένθετη Μητρότητα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-08-13, 22:45   #81
lena811

lena811 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MarcoPolo σ'ευχαριστουμε πολυ!Αspa1987 κι εμεις δεν μπορουσαμε να βρουμε παρενθετη μητερα,μεχρι που βρηκαμε το site http://surrogatefinder.com.Γραφεσαι πληρωνοντας μια συνδρομη για ενα εξαμηνο και μπορεις να ερθεις σε επαφη με υποψηφιες παρενθετες μητερες απο ολο τον κοσμο,ενω παραλληλα βλεπεις το προφιλ τους(ηλικια,αν εχουν δικα τους παιδια,αν καπνιζουν κλπ).Παντως σαν διαδικασια δεν ειναι χρονοβορα.Η δικη μας παρενθετη ηταν απο Ιταλια και χρειαστηκε να ερθει στην Ελλαδα την 1η φορα για 3 μερες(δικηγορος,ιατρικες εξετασεις,δικαστηριο) και τη 2η φορα για μια εβδομαδα για την εμβρυομετα φορα(αφου ειχε βγει η θετικη δικαστικη αποφαση).Στο site υπαρχουν και απο Ελλαδα παρενθετες,απλα τοτε που εμεις ψαχναμε,αυτες δεν πληρουσαν τις δικες μας προϋποθεσεις.Ευχομαι συντομα να πραγματοποιησετε το ονειρο σας!
Ο χρήστης lena811 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-13, 15:59   #82
fido-dido

Περιοχή: πλανητης Χ
fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο inik Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Είμαι μητέρα 2 παιδιών, 5 και 2 ετών, και γνωρίζω ότι το να έχεις παιδιά είναι η ολοκλήρωση του ανθρώπου. Δυστυχώς όμως κάποιο πολύ συγγενικό μου πρόσωπο δεν έχει παιδιά και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό για ένα ζευγάρι, ειδικά όταν έχουν κάνει πολλές εξωσωματικές και έχουν απογοητευτεί πλήρως από την διαδικασία. Τώρα τελευταία σκέφτομαι συνέχεια ότι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσα να κάνω είναι να γίνω εγώ παρένθετη μητέρα για αυτούς. όμως δεν το έχω προτείνει ακόμα γιατί ο άντρας μου δεν συμφωνεί. Πιστεύει ότι θα επιβαρρύνω τον εαυτό μου με άλλη μια γέννα, και όλο αυτό δεν ξέρει αν κάνει καλό στα παιδιά τα δικά μου (κατά πόσο θα μπορώ να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τους, πως θα το πάρει ο μεγάλος ψυχολογικά κτλ..). Ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ
προσωπικα αν δεν υπηρχαν προβληματα υγειας θα μπορουσα να το κανω μονο για πολυ δικα μου ατομα, πχ τα αδερφια μου, αν χρειαστει και μονο αν μου το ζητησουν. στα παιδια μου θα εξηγουσα τι συμβαινει. δε θα μπορουσα να το κανω για καποιον ξενο τελειως οσα χρηματα και να μου εδινε. δε θα μπορουσα να γεννησω ενα παιδι, να το εχω 9 μηνες μεσα μου και μετα να μην το ξαναδω ποτε. οπως και δε θα μπορουσα , αν δεν ειχα παιδια, να εκμεταλευτω την οικονομικη αναγκη μια ς αλλης γυναικας για να γινω μανα. για μενα αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα. δεν κατηγορω σε καμια περιπτωση τις γυναικες που το κανουν. εγω νοιωθω ετσι
Ο χρήστης fido-dido δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-13, 16:03   #83
fido-dido

fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kinkajoujou Εμφάνιση μηνυμάτων
ενημερωτικά, μέχρι σήμερα μόνο μία περίπτωση έχει καταγραφεί που καρκίνος πέρασε τον πλακούντα και νόσησε το έμβρυο. Και γενικά, το να ασθενήσει έγκυος από καρκίνο είναι πολύ σπάνιο ενδεχόμενο για να το συζητάμε ως πιθανότητα στην παρένθετη.
το εμβρυο δε νοσει αλλα επειδη γνωριζω περιπτωσεις που εγκυες νοσησαν απο καρκινο διεκοψαν την κυηση για να προχωρησουν στη θεραπεια.
Παλιά 10-12-13, 16:14   #84
fido-dido

fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelmes Εμφάνιση μηνυμάτων
ο νομος λεει οτι για να γινει καποια παρενθετη πρεπει να εχει δικα της παιδια....
και δυστηχως αυτες που το κανουν το εχουν σαν επαγγελμα και παιρνουν τρελα λεφτα
αν η γυναικα δεν ειναι συγγενης ή φιλη σου μονο για τα λεφτα το κανει, για ποιο αλλο λογο θα μπορουσε να το κανει μια τελειως αγνωστη?
ψαξε περισσοτερο στο περιβαλλον σου, μπορεις να βρεις μια γυναικα που να θελει πραγματικα να το κανει
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-12-13, 17:11   #85
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fido-dido Εμφάνιση μηνυμάτων
αν η γυναικα δεν ειναι συγγενης ή φιλη σου μονο για τα λεφτα το κανει, για ποιο αλλο λογο θα μπορουσε να το κανει μια τελειως αγνωστη?
ψαξε περισσοτερο στο περιβαλλον σου, μπορεις να βρεις μια γυναικα που να θελει πραγματικα να το κανει
Λίγο ρίσκο δεν είναι αυτό; Να μεγαλώνει το παιδί και να το βλέπει και η άλλη; Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα θελήσει να διατηρήσει επαφές με το παιδί που γέννησε; Πώς θα χειριστείς μια τέτοια κατάσταση; Και δλδ αν είναι γνωστή, θα το κάνει αφιλοκερδώς;

edit: Α συγνώμη, τώρα είδα πως το ίδιο λες και μόνη σου. Μα γι αυτό το λόγο η παρένθετη μητέρα προτιμάται να είναι εντελώς άγνωστη.

Παράθεση:
προσωπικα αν δεν υπηρχαν προβληματα υγειας θα μπορουσα να το κανω μονο για πολυ δικα μου ατομα, πχ τα αδερφια μου, αν χρειαστει και μονο αν μου το ζητησουν. στα παιδια μου θα εξηγουσα τι συμβαινει. δε θα μπορουσα να το κανω για καποιον ξενο τελειως οσα χρηματα και να μου εδινε. δε θα μπορουσα να γεννησω ενα παιδι, να το εχω 9 μηνες μεσα μου και μετα να μην το ξαναδω ποτε. οπως και δε θα μπορουσα , αν δεν ειχα παιδια, να εκμεταλευτω την οικονομικη αναγκη μια ς αλλης γυναικας για να γινω μανα. για μενα αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα. δεν κατηγορω σε καμια περιπτωση τις γυναικες που το κανουν. εγω νοιωθω ετσι
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-13, 17:25   #86
fido-dido

fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο ρίσκο δεν είναι αυτό; Να μεγαλώνει το παιδί και να το βλέπει και η άλλη; Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα θελήσει να διατηρήσει επαφές με το παιδί που γέννησε; Πώς θα χειριστείς μια τέτοια κατάσταση; Και δλδ αν είναι γνωστή, θα το κάνει αφιλοκερδώς;
αν το κανει μια αδερφη/ξαδερφη ή μια φιλη θα μπορει να εχει επαφες με το παιδι σαν θεια ή "νονα", εννοειτε ομως οτι νομικα οι γονεις θα ειναι καλυμενοι σχετικα με την επιμελεια του παιδιου μετα τη γεννα.
οταν λες αφιλοκερδως? λογικα τις εξετασεις και τα ιατρικα εξοδα θα τα πληρωνουν οι βιολογικοι γονεις, κι αν συμφωνησουν ενα ποσο σε περιπτωση που η παρενθετη μητερα δε δουλευει ή πρεπει να σταματησει την εργασια της.
και αγνωστη να ειναι υπαρχει το ρισκο να θελησει το παιδι που γεννησε μετα απο χρονια. εσυ θα μπορουσε ς να γεννησεις ενα παιδι και μετα να μην το ξαναδεις ποτε???? εγω δε θα μπορουσα, και γι αυτο δε θα μπορουσα ουτε να το δεχτω προς εμενα. γιατι ισως η αγνωστη γυναικα εχει πολυ μεγαλη οικονομικη αναγκη και δεχτει να το κανει, αλλα οσα χρηματα και να παρει αν δεθει με το παιδι δε θα σβησουν τον πονο της
Παλιά 10-12-13, 18:36   #87
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν το κανει μια αδερφη/ξαδερφη ή μια φιλη θα μπορει να εχει επαφες με το παιδι σαν θεια ή "νονα", εννοειτε ομως οτι νομικα οι γονεις θα ειναι καλυμενοι σχετικα με την επιμελεια του παιδιου μετα τη γεννα.
οταν λες αφιλοκερδως? λογικα τις εξετασεις και τα ιατρικα εξοδα θα τα πληρωνουν οι βιολογικοι γονεις, κι αν συμφωνησουν ενα ποσο σε περιπτωση που η παρενθετη μητερα δε δουλευει ή πρεπει να σταματησει την εργασια της.
και αγνωστη να ειναι υπαρχει το ρισκο να θελησει το παιδι που γεννησε μετα απο χρονια. εσυ θα μπορουσε ς να γεννησεις ενα παιδι και μετα να μην το ξαναδεις ποτε???? εγω δε θα μπορουσα, και γι αυτο δε θα μπορουσα ουτε να το δεχτω προς εμενα. γιατι ισως η αγνωστη γυναικα εχει πολυ μεγαλη οικονομικη αναγκη και δεχτει να το κανει, αλλα οσα χρηματα και να παρει αν δεθει με το παιδι δε θα σβησουν τον πονο της
Εδώ είναι η διαφωνία μας. Όσες το κάνουν, είναι συνήθως γυναίκες από άλλη χώρα, που το κάνουν μόνο και μόνο για τα χρήματα. Το έχουν ως "επάγγελμα" δηλαδή το να δανείζουν τη μήτρα τους. Για μια Βουλγάρα πχ το να πάρει 10 χιλιάρικα για να γεννήσει ένα παιδί, την έχει εξασφαλίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά θα κάνει άλλο ένα και θα ζήσει άλλα πόσα χρόνια. Γι αυτό και δεν έχουν ενδοιασμό και σίγουρα δεν θέλουν καμία σχέση με το παιδί αυτό.

Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα η παρένθετη μητέρα να είναι από το οικείο περιβάλλον μου, από φόβο μήπως έχει συναισθήματα για το παιδί, που ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον εκδηλωθούν κάπως περίεργα.

Νομικά πάντως, έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να βρεις παρένθετη μητέρα που να είναι συγγενής ή γνωστή σου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-13, 00:03   #88
fido-dido

fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ είναι η διαφωνία μας. Όσες το κάνουν, είναι συνήθως γυναίκες από άλλη χώρα, που το κάνουν μόνο και μόνο για τα χρήματα. Το έχουν ως "επάγγελμα" δηλαδή το να δανείζουν τη μήτρα τους. Για μια Βουλγάρα πχ το να πάρει 10 χιλιάρικα για να γεννήσει ένα παιδί, την έχει εξασφαλίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά θα κάνει άλλο ένα και θα ζήσει άλλα πόσα χρόνια. Γι αυτό και δεν έχουν ενδοιασμό και σίγουρα δεν θέλουν καμία σχέση με το παιδί αυτό.

Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα η παρένθετη μητέρα να είναι από το οικείο περιβάλλον μου, από φόβο μήπως έχει συναισθήματα για το παιδί, που ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον εκδηλωθούν κάπως περίεργα.

Νομικά πάντως, έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να βρεις παρένθετη μητέρα που να είναι συγγενής ή γνωστή σου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
εννοειτε επιτρεπεται. αυτες τις μερες ειδα στην τηλεοραση μια γυναικα που γεννησε το παιδι της κορης της. ο νομος απαγορευει την οικονομικη συμφωνια οποτε αν το κανεις με αγνωστη γυναικα δεν ξερεις αν παρει τα λεφτα και μετα εκβιαζει πχ οτι θα κανει εκτρωση. λογικα ενας δικηγορος μπορει να καθοδηγησει καλυτερα.
Παλιά 08-01-14, 12:24   #89
st3lla

Περιοχή: Αθήνα,Ηράκλειο
st3lla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Εμείς που το ψάξαμε μέσω δικηγόρου πάντως μας είπε ότι γίνεται να είσαι μητέρα ακόμη και αδερφή και να γίνεις παρένθετη.
Ο χρήστης st3lla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-14, 10:45   #90
aspa1987

aspa1987 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή lena 811

lena 811.katarxas kalh xronia k na xaireste to paidaki sas!an kai igo kathisterimena se eyxaristo poly gia thn apanthsh soy,tora thn eida.tha mporoyses se parakalo poly na moy steileis prosopiko mhnyma na ta poyme idiaiteros giati ego eimai kainoyria kai den ksero pos na soy steilo.se eyxaristo poly k perimano apanthsh soy.
Ο χρήστης aspa1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-14, 23:45   #91
make_a_wish

make_a_wish ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lena811 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι.Θα ηθελα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου την make_a_wish για το site (surrogatefinder.com) που ανεφερε στο μηνυμα της.Μεσω αυτου βρηκαμε παρενθετη μητερα,πραγμα ηταν εξαιρετικα δυκολο πριν.Πριν απο λιγες μερες η παρενθετη μητερα μας γεννησε και κρατησαμε στα χερια μας ενα υγιεστατο αγορακι.Ειμαστε πανευτυχεις με τον αντρα μου!Make_a_wish, σου ευχομαι ολοψυχα να πραγματοποιησεις και εσυ το ονειρο σου πολυ συντομα,αν βεβαια,δεν εχεις ακομη αποκτησει παιδακι.Το ιδιο φυσικα ευχομαι και σε ολες τις υποψηφιες μανουλες.
καλησπέρα lena811
είχα πολύ καιρό να μπω στο σίτε και μόλις τώρα διάβασα το μήνυμα σου και πραγματικά η χαρά που ένοιωσα δεν περιγράφεται .ξέρω τι είναι αυτό που ζήσατε και μπορώ να νιώσω την χαρά που σας έδωσε αυτό το πλάσμα.
απέκτησα και εγώ προ 7 μηνών, τον Κωσταντινο
μας , και μπορώ να καταλάβω απόλυτα πως είναι μετά από τόσο κόπο, πόνο, προσμονή και λαχταρά να μπορείς να αγκαλιάζεισ ένα δικό σου πλάσμα .
σας εύχομαι ολόψυχα να είστε γεροί να χαρείτε το θαυματακι σας

( προσπάθησα να σου στείλω prive μήνυμα άλλα δεν τα κατάφερα )
Ο χρήστης make_a_wish δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-14, 03:52   #92
st3lla

Περιοχή: Αθήνα,Ηράκλειο
st3lla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και από μένα,

προσπάθησα χωρίς επιτυχία να γίνω παρένθετη στο παιδί της αδερφής μου όμως η χοριακή μου βγήκε αρνητική.Ο γαμπρός μου είναι ανένδοτος και δε θέλει να προσπαθήσουμε με τα 2 κατεψυγμένα έμβρυα που μας έχουν απομείνει γιατί φοβάται μήπως πάθω τίποτα δεδομένου ότι δεν έχω δικά μου παιδιά (είμαι 30 χρονών). Σας εύχομαι να βρείτε γρήγορα παρένθετη για να γίνετε μανούλες,υπάρχουν όμως και αυτές οι περιπτώσεις που έχουν την παρένθετη να συμφωνεί και δε θέλουν οι ίδιοι -ο γαμπρός συγκεκριμένα, η αδερφή μου το θέλει όσο και την πρώτη φορά.Καλή επιτυχία σε όλες!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές