Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΕΣΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Διάβασα σήμερα για αυτή τη νέα μέθοδο εξωσωματικής με μία μόνο ένεση κοριφολλιτροπίνης άλφα! Ξέρετε αν ήδη εφαρμόζεται από κάποιο κέντρο? Υπάρχει κάποια που ίσως το έχει δοκιμάσει ήδη? Όπως καταλαβαίνεται είναι κάτι πολύ ευχάριστο και αισιόδοξο αφού κάνει πολύ πιο εύκολη την όλη διαδικασία από κάθε άποψη! Κάθε πληροφορία δεκτή...Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Διάβασα σήμερα για αυτή τη νέα μέθοδο εξωσωματικής με μία μόνο ένεση κοριφολλιτροπίνης άλφα! Ξέρετε αν ήδη εφαρμόζεται από κάποιο κέντρο? Υπάρχει κάποια που ίσως το έχει δοκιμάσει ήδη? Όπως καταλαβαίνεται είναι κάτι πολύ ευχάριστο και αισιόδοξο αφού κάνει πολύ πιο εύκολη την όλη διαδικασία από κάθε άποψη! Κάθε πληροφορία δεκτή...Ευχαριστώ πολύ!

Philip τι εννοείς 1 μόνο ένεση??Πάνε οι πολλές ενέσεις που κρατούσαν 1 μήνα??Δεν ξέρω κ πολλά από αυτά αλλά επειδή θα ξεκινήσω προσπάθεια εξωσωματικής μετά το καλοκαίρι,θα ήθελα να μάθω κι εγώ σχετικά...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Η κολλητη μου δουλευει στην MSD -MERCK την φαρμακευτικη και μου ειπε για αυτη τη καινουργια ενεση της εξωσωματικης. Λεγεται ELONVA και εχουν αρχισει ηδη να ενημερωνουν τους γιατρους οι ιατρικοι επισκεπτες.

Αν θελετε να διαβασετε για αυτο, το link ειναι:

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/...C500074786.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Ανοιγω παλι το θεμα....Κοριτσια ειμαι πριν την 4η εξωσωματικη και θα κανω την αγωγη με αυτη την ενεση.Γνωριζει καποια κατι???

 

Γεια σου Laloo, τι κανεις?

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι το Elonva δεν μου ταιριαζει σαν θεραπεια γιατι το συστημα μου ανταποκρινεται καλυτερα με μακρυ πρωτοκολλο και με πιο παλιας γενιας φαρμακα. Ομως στον καθενα ειναι διαφορετικο..

Αν το βραχυ προγραμμα εσενα σου ταιριαζει, γιατι οχι και το Elonva? ο γιατρος θα το κρινει αυτο...

Ξεκινησες? Εισαι ακομα στον Π?

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κοριτσακι μου,λεω για Νοεμβριο να ξεκινησω.Ο γιατρος μου ειπε οτι μου ταιριαζει καλυτερη το βραχυ.Αρχικα μου ειπε για puregon-daronda μαζι σε βραχυ αλλα οταν τον ρωτησα για την elonva μου το αλλαξε και μου ειπε ναι μπορεις να κανεις αυτο ειναι περιπου η ιδια θεραπεια,ειναι και ιδια εταιρεια.Τωρα απλα θελω λιγο να το ψαξω με το φαρμακο....

Εσυ τι κανεις σε τι φαση βρισκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κοριτσακι μου,λεω για Νοεμβριο να ξεκινησω.Ο γιατρος μου ειπε οτι μου ταιριαζει καλυτερη το βραχυ.Αρχικα μου ειπε για puregon-daronda μαζι σε βραχυ αλλα οταν τον ρωτησα για την elonva μου το αλλαξε και μου ειπε ναι μπορεις να κανεις αυτο ειναι περιπου η ιδια θεραπεια,ειναι και ιδια εταιρεια.Τωρα απλα θελω λιγο να το ψαξω με το φαρμακο....

Εσυ τι κανεις σε τι φαση βρισκεσαι?

 

Εγω laloo μου ταλαιπωρια γενικα..Εκανα την 4η εξωσωματικη τωρα τον Σεπτεμβριο αλλα ενω ηταν ολα τελεια (εμβρυα, ενδομητριο κλπ) δεν πετυχε..

Απογοητευτηκα παρα πολυ γιατι με τον πρωην γιατρο μας ειχα μεινει 2 φορες εγκυος και τωρα δεν μενω καν. Τι να πω? Ισως στις εξωσωματικες ηταν καλος τελικα, αλλα ειχε αλλα θεματα!

Τελοσπαντων, εσυ πας στον Π? Πως σου φαινεται γενικα? Εκανες εκει την 3η προσπαθεια και δεν πετυχε?

Ευχομαι επιτελους να σου πανε ολα καλα και να τα καταφερεις κοριτσακι μου!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κριμα κοριτσακι μου...για ποιο λογο ομως δεν εμεινες σου ειπε??

Εχεις δικιο για τον αλλον ειναι καλος εγω γι αυτο ειπα οτι μετα απο αυτον μονο ο Π...

Εγω αυτη τη φορα δεν ειχα πολλα ωαρια μονο 4 και απο αυτα μονο το ενα γονοιμοποιηθηκε οποτε ηταν λιγο δυσκολα απ την αρχη.Και στο γιατρο φανηκε περιεργο που εβγαλα τοσα λιγα και μου ειπε απλα μπορει να μην μου ταιριαζε αυτο το φαρμακο και το προγραμμα (altermon).

Γιατι δεν πας μια βολτα απ τον Π. να δουμε τι θα σου πει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερει κι αυτος γιατι δεν εμεινα. Ηταν σιγουρος οτι θα ειναι θετικο.

Εσυ με τον προηγουμενο ειχες μεινει εγκυος ή οχι?

Ο Π. καλος ειναι δεν λεω, εχει επιτυχιες αλλα εχω καποιον αλλο στο μυαλο μου που θελω να επισκεφτω...Ευχομαι να μην χρειαστει βεβαια και να κανουν το θαυμα τους τα κατεψυγμενα!

Εσυ τι προγραμμα εκανες στην 3η? Μακρυ? Εμενα παντως μου ταιριαζει το μακρυ. Στα αλλα προγραμματα - βραχυ & του ανταγωνιστη- δεν εκανα πολλα ωαρια (περιπου 5-6) και οχι καλης ποιοτητας.

Τελοσπαντων ευχομαι και για τις 2 μας να ειναι η τελευταια και τυχερη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κι αυτος γιατι δεν εμεινα. Ηταν σιγουρος οτι θα ειναι θετικο.

Εσυ με τον προηγουμενο ειχες μεινει εγκυος ή οχι?

Ο Π. καλος ειναι δεν λεω, εχει επιτυχιες αλλα εχω καποιον αλλο στο μυαλο μου που θελω να επισκεφτω...Ευχομαι να μην χρειαστει βεβαια και να κανουν το θαυμα τους τα κατεψυγμενα!

Εσυ τι προγραμμα εκανες στην 3η? Μακρυ? Εμενα παντως μου ταιριαζει το μακρυ. Στα αλλα προγραμματα - βραχυ & του ανταγωνιστη- δεν εκανα πολλα ωαρια (περιπου 5-6) και οχι καλης ποιοτητας.

Τελοσπαντων ευχομαι και για τις 2 μας να ειναι η τελευταια και τυχερη!

γεια σου leni7. τι ειναι το μακρυ πρωτοκολλο? Πιστευα οτι ειναι για μικροτερες ηλικιες συγκριτικα μα το βραχυ. Ρωταω επειδη και εγω δεν ανταποκρινομαι στα βραχεα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου leni7. τι ειναι το μακρυ πρωτοκολλο? Πιστευα οτι ειναι για μικροτερες ηλικιες συγκριτικα μα το βραχυ. Ρωταω επειδη και εγω δεν ανταποκρινομαι στα βραχεα...

 

Γεια σου isis,

Στο μακρύ πρωτόκολλο οι ενεσεις καταστολής (Daronda ή Arvecap κλπ) ξεκινάνε την 21η του κυκλου και κρατανε για 15 μερες περιπου. Οταν ερθει η περιοδος μιλας με τον γιατρο σου ωστε να σε δει την 2η ή 3η μερα της περιοδου και να αρχισεις την παρακολουθηση και τις ενεσεις διεγερσης(puregon, gonal κλπ) που κρατανε περιπου αλλες 12-14 μερες. Ειναι αρκετα δυσκολο προγραμμα απο την αποψη οτι ξεκινας απο νωρις τις ενεσεις και σου φαινεται "αιωνας"μεχρι να ερθει η ωρα της ωοληψιας, δηλ θελει γυρω στισ 25 μερεσ για να ολοκληρωθει, αναλογα με τον κυκλο της καθε κοπελας.

Εμενα για καποιο λογο αυτο το προγραμμα με παει καλυτερα αν και ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι πιο απαιτητικο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και γω αυτο ξερω πως το μακρυ ειναι για μικροτερες ηλικιες,το βραχυ κυριως για γυναικες που κανουν λιγα ωαρια.

Λενη μου οχι δεν εχω μεινει καμμια φορα εγκυος,η μονη διαφορα ηταν οτι σε αυτην την προσπαθεια παρολο που μονο ενα ωαριο γονιμοποιηθηκε,αυτο ηταν παρα πολυ καλο σε σχεση με τα προηγουμενα ποιοτηκα.

Κατι αλλο...η περιοδος σου ερχεται κανονικα μετα την τελευταια προσπαθεια??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...