Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΝΟΜΥΩΜΑ και τωρα τι???Να φρικαρω η να τ αφησω για αργοτερα???


Recommended Posts

Καλησπερα σας!!

Σημερα εκλεισα την 23 εβδομαδα...Πριν λιγες μερες εκανα την β επιπεδου και ευτυχως το μωρακι ειναι μια χαρα!!!Τρελλη συγκινηση λεμε!!!Ειχα απιστευτο αγχος γτ 1 βδομαδα πριν πονουσα παρα πολυ στην κοιλια δεξια για 3-4 μερες συνεχεια και ο μαιευτης στο κεντρο υγειας εδω μου χε πει να παρω τα yutopar και να μεινω στο κρεβατι(ο ιδιος στον δευτερο μηνα που ειχα μια μικρη αιμοραγια μου χε πει πως επαθα αποκολληση)...για να μην πολυλογω ο γιατρος μου στην Αθηνα διαφωνησε και δεν με αφησε να παρω τα φαρμακα...ενας παθολογος εδω μου πε πως μαλλον ποναω λογω εντερου γτ για χρονια ημουν χορτοφαγος και επειδη ξεκινησα να τρωω κρεας στην εγκυμοσυνη αντιδραει ο οργανισμος μου...

Κατα τη διαρκεια λοιπον της β επιπεδου μου βρηκαν ενα ινομυωμα 3x4,5cm...

Ο γιατρος μου μου πε να μην ανυσηχω και οτι επειδη ειναι στην εξω μερια της μητρας δεν προκειται να επηρεασει την εγκυμοσυνη.Επισης μου πε πως ο πονος οφειλεται σε αυτο γτ μεγαλωνει καθως μεγαλωνει η μητρα και οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ουτε στη διαρκεια της καισαρικης γτ μπορει να προκληθει μεγαλη αιμοραγια.Οταν ειδε τις φωτο απο τον υπερηχο στον οποιο μου βρηκε την αποκολληση ο αλλος μου πε οτι δεν υπαρχει αποκολληση και οτι μαλλον η αιμοραγια οφειλοταν στο ινομυωμα.Και αυτος και η προγενετιστης απορησαν πως δεν το ειδε και μπορω να πω οτι αγανακτησαν κιολας.Διαβασα σχετικα με τα ινομυωματα οτι βρηκα εδω εψαξα και στο google και ενω το χα παρει χαλαρα εχω αρχισει και φρικαρω πολυ ασχημα γτ ολοι μιλανε για ασυμπτωμα ινομυωματα...Πραγμα που στην περιπτωση μου δεν ισχυει(πονος,αιμοραγια).

Χαιρομαι αφανταστα που το κοριτσακι μου δεν θα επηρεαστει καθολου αλλα με τεραστιο ιστορικο καρκινου και στις 2 οικογενειες των γονιων μου αν συνεχισω να το σκεφτομαι θα ψαχνω την αισιοδοξια μου με τα κυαλια...

Καμια παρομοια εμπειρια?

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και κατα τη γνωμη σας με τον μαιευτη εδω τι να κανω?

Ο φιλος μου τα χει παρει και θελει να παει τη Δευτερα απο εκει να κανει φασαρια...

Κι εγω εχω νευριασει αλλα δεν υπαρχει αλλος εδω και φοβαμαι οτι σε περιπτωση αναγκης θα μαι στο ελεος του μετα...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπελια μετα την γεννα του πρωτου παιδιου μου ΄΄ψαρεψα’’ ενα κ εγω διαμετρου 3,9. ποτε πιο πριν δεν ειχα τπτ. δεν ανησυχησε το γιατρο λογο του μεγεθους κ της θεσης, απλα το παρακολουθουσαμε ανα τριμηνο-τετραμηνο, λογο κ ιστορικου απ την πλευρα της μαμας μου, οχι στα γεννητικα οργανα, αλλα γενικα. Κ μιλαμε για την γιαγια μου: στα οστα, κ την αδερφη της γιαγιας μου: αδενες κ μετα κεφαλι.

Μετα εμεινα εγγυος σε διδυμα κ δεν μεγαλωσε καθολου. Ειχα λιγη αιμορραγια στην αρχη της κυησης, αλλα οχι απ αυτο. Πηρα το εν λογο χαπι, λογο κ του οτι ειχα διδυμα. Οσον αφορα την εγγυμοσυνη στα διδυμα, πηγαν ολα καλα. Τελειομηνη σχεδον γεννησα. οταν πηγα γιε ελεγχο της τομης, ηταν εκει κ με περιμενε το ριμαδι. δεν εχω προλαβει να παω εκτοτε.:oops:

cooooool down..........!:wink:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ....ειμαι γενικα πολυ αισιοδοξος ανθρωπος...

Θα πρεπε να σκεφτομαι οτι το μωρο ειναι μια χαρα και οτι η εγκυμοσυνη παει τοσο καλα που ο γιατρος μου θελει να με ξαναδει σε 2 μηνες!!!

Ουφ!!!Μεταλλασομαι μου φαινεται...Δε με αναγνωριζω λεμε!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

οινομύωμα στην εξωτερική μεριά της μήτρας είχα & εγώ στην εγκυμοσύνη μου. μάλιστα αρχικά είχα την εντύπωση ότι ήταν ο μικρός & χαίδευα την κοιλιά μου να χαλαρώσει & ν'αλλάξει θέση, αλλά τίποτα... έκλαιγα από τον πόνο. ήταν & τριήμερο αποκριάς... ποιόν να βρω... ο γιατρός μου είπε ότι ήταν το έντερο, αλλά ας πάω για υπέρηχο. στη διάρκεια του U/S μπορούσες να το πιάσεις...σα να κρατούσες το χέρι του μωρού. ήμουν πριν το β-επιπέδου, οπότε μαιευτήρας & ακτινολόγος συμφωνούσαν στη διάγνωση & στην παρακολούθηση μέχρι τη γέννα. όντως, όσο μεγάλωνε η μήτρα μεγάλωνε το οινομύωμα, όντως δε φαινόταν να επηρρεάζεται το μωρό, όντως εξαφανίστηκε μετά τη γέννα, όντως δεν επανεμφανίστηκε στους επαναληπτικούς U/S, όντως επανήλθε στη 2η εγκυμοσύνη & όντως εξαφανίστηκε ξανά... αυτή ήταν η δική μου εμπειρία, ελπίζω να βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η εγκυμοσυνη παει τοσο καλα που ο γιατρος μου θελει να με ξαναδει σε 2 μηνες!!!

 

φυσικα κ αστειευεσαι ε?!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

οχι γτ?

Μου πε να με ξαναδει τελη Απριλη αρχες Μαη...Να εχω κατι εξετασεις μαζι μου και οτι μεχρι να ερθει η ωρα για την καισαρικη αντε να με δει 2 το πολυ 3 φορες...

Εχω πητ 10 Ιουλιου

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

οινομύωμα στην εξωτερική μεριά της μήτρας είχα & εγώ στην εγκυμοσύνη μου. μάλιστα αρχικά είχα την εντύπωση ότι ήταν ο μικρός & χαίδευα την κοιλιά μου να χαλαρώσει & ν'αλλάξει θέση, αλλά τίποτα... έκλαιγα από τον πόνο. ήταν & τριήμερο αποκριάς... ποιόν να βρω... ο γιατρός μου είπε ότι ήταν το έντερο, αλλά ας πάω για υπέρηχο. στη διάρκεια του U/S μπορούσες να το πιάσεις...σα να κρατούσες το χέρι του μωρού. ήμουν πριν το β-επιπέδου, οπότε μαιευτήρας & ακτινολόγος συμφωνούσαν στη διάγνωση & στην παρακολούθηση μέχρι τη γέννα. όντως, όσο μεγάλωνε η μήτρα μεγάλωνε το οινομύωμα, όντως δε φαινόταν να επηρρεάζεται το μωρό, όντως εξαφανίστηκε μετά τη γέννα, όντως δεν επανεμφανίστηκε στους επαναληπτικούς U/S, όντως επανήλθε στη 2η εγκυμοσύνη & όντως εξαφανίστηκε ξανά... αυτή ήταν η δική μου εμπειρία, ελπίζω να βοήθησα!!!

 

Κι εγω μπορω να το νιωσω..Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εχει συμπτωματα..

Δεν ξερω μακαρι να εξαφανιστει μετα!!!

Ευχαριστω:)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ενταξει τοτε. θα συμφωνησω με το φιλο σου.

ουτε να σου περασει απ το μυαλο, να μην αλλαξεις γιατρο! κι ας τον εχεις χρονια, αν τον εχεις.

εγω αυτο θα εκανα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ενταξει τοτε. θα συμφωνησω με το φιλο σου.

ουτε να σου περασει απ το μυαλο, να μην αλλαξεις γιατρο! κι ας τον εχεις χρονια, αν τον εχεις.

εγω αυτο θα εκανα!

 

οπα!!

ο φιλος μου θελει να δειρει τον μαιευτη εδω στο νησι που σε 4 υπερηχους δεν ειχε δει τπτ και ελεγε αλλα αντι αλλων...

ο γιατρος που εχω στην Αθηνα μου πε οτι ολα ειναι πολυ οκ και δεν χρειαζομαι συχνη παρακολουθηση...

:confused:

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τατοο, καλησπερα κι απο μενα!

Καλυτερα να ανησυχησεις για το γιατρο που σου ειπε να σε δει μετα απο "2 μηνες" παρα για το ινομυωμα!!!!!

Αν ψαξεις στο φορουμ θα δεις οτι πολλες κοπελες εχουν φερει σε περας εγκυμοσυνες ακομη και με μεγαλυτερα ινομυωματα αλλα το να κανει τοσο διαστημα ενας γιατρος να ξαναεξετασει εγκυο, πρωτη φορα το ακουω!

Link to comment
Share on other sites

Τατοο, καλησπερα κι απο μενα!

Καλυτερα να ανησυχησεις για το γιατρο που σου ειπε να σε δει μετα απο "2 μηνες" παρα για το ινομυωμα!!!!!

Αν ψαξεις στο φορουμ θα δεις οτι πολλες κοπελες εχουν φερει σε περας εγκυμοσυνες ακομη και με μεγαλυτερα ινομυωματα αλλα το να κανει τοσο διαστημα ενας γιατρος να ξαναεξετασει εγκυο, πρωτη φορα το ακουω!

 

Τι να πω...

Ειναι πολυ γνωστος γιατρος σε νοσοκομειο πρωτης γραμμης γτ εχω σοβαρο προβλημα με σπονδυλικη στηλη και χρηζω καισαρικης και ολοι μου συνεστησαν να παω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο...χειρουργησε την ξαδερφη μου για διθαλαμο μητρα και απο αυτην τον γνωρισα

Τον εχω δει 3 φορες ως τωρα

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

:confused: με μπερδεψες με τους γιατρους κοπελια.κ δεν καταλαβαινω ξαναδιαβαζοντας:|

 

1. ποιος δεν ειδε το μυωμα ?

2. ποιος ειπε οτι ειναι αποκολληση?

3. ποιος ειπε οτι δεν ειναι αποκολληση κ ειναι απο το μυωμα

4. κ ποιος σου ειπε να σε ξαναδει σε 2 μηνες?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

:confused: με μπερδεψες με τους γιατρους κοπελια.κ δεν καταλαβαινω ξαναδιαβαζοντας:|

 

1. ποιος δεν ειδε το μυωμα ?

2. ποιος ειπε οτι ειναι αποκολληση?

3. ποιος ειπε οτι δεν ειναι αποκολληση κ ειναι απο το μυωμα

4. κ ποιος σου ειπε να σε ξαναδει σε 2 μηνες?

 

1.μαιευτης κ.υγειας εδω

2.μαιευτης κ.υγειας εδω

3.γυναικολογος Αθηνα και προγενετιστης που μου κανε τη β επιπεδου Αθηνα

4.γυναικολογος Αθηνα

 

Συγνωμη που δεν σου απαντησα χτες αλλα κοπηκε το ρευμα και μεχρι να ξαναρθει με πηρε ο υπνος:oops:

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

1.μαιευτης κ.υγειας εδω

2.μαιευτης κ.υγειας εδω

3.γυναικολογος Αθηνα και προγενετιστης που μου κανε τη β επιπεδου Αθηνα

4.γυναικολογος Αθηνα

 

Συγνωμη που δεν σου απαντησα χτες αλλα κοπηκε το ρευμα και μεχρι να ξαναρθει με πηρε ο υπνος:oops:

 

για το 4 θα αλλαζα εγω γιατρο, κ αν δεν τον αλλαζα τουλαχιστον θα πηγαινα να με δει ανα 2 εως max4 εβδομαδες. τωρα οσον αφορα τον δοκτορα στο κ.υγειας. αν καταλαβα καλα, αυτος ειδε αποκοληση κ πηγες την ιδια υπερ/κη πηγη στον γιατρο στην αθηνα κ εκανε μια διαγνωση για τοτε. κ μετα εκανε ςτην β' επιπεδου σωστα? μηπως ομως το μυωμα παρουσιαστηκε στην συνεχεια της κυησης? σημειωσε οτι στη δευτερη εγκυμοσυνη μου με τα διδυμα το δικο μου μυωμα , δεν το προσεξαν καν ουτε στην αυχενικη, ουτε στην β επιπεδου. εγω το επισημανα.

 

γενικα απο οτι εχω καταλαβει εγω, δεν θα εμπιστευομουν κανεναν απο τους 2.

 

αυτα ειναι τα ασχημα οταν μενεις σε νησι:cry:. γιατι εγω ειμαι αττικη κ ειναι πιο ευκολο να αποφασισω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον μαιευτη εδω τον δικαιολογω σημερα που εχω ηρεμησει γτ εχει ενα μηχανημα για υπερηχους παμπαλαιο..

ο δε γιατρος στην Αθηνα ξερει πως δεν εχω που να μεινω οταν ανεβαινω και πιστευω γι αυτο δεν με ανεβαζει τοσο συχνα...

τι να πω δεν ξερω αν δεν μου το λεγατε εδω πως το νορμαλ ειναι να με βλεπει πιο συχνα δεν θα το σκεφτομουν καν...

δεν εχω εμπειρια καθολου με εγκυμοσυνες ουτε απο φιλες ουτε απο οικογενεια και απλα οτι μου λεει ο γιατρος κανω...

οσο για το να αλλαξω γιατρο οφειλω να σου πω πως με εβαλες σε σκεψεις...αλλα απο την αλλη ποιος μου λεει οτι θα βρω καποιον καλυτερο(ο συγκεκριμενος θεωρειται top και απο οτι ειδα στο forum τον εχουν κι αλλες κοπελες) που θα δεχτει να με αναλαβει με το προβλημα που εχω..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω ενα ινομυωμα για χρονια κι ο γυναικολογος μου μου λεει οτι απλα το παρακολουθουμε οταν παω κ για το ΠΑΠ κι οτι μονο αν δημιουργησει προβλημα πχ αιμοραγια θα δουμε τι θα κανουμε. Καταρχιν μην αγχωνεσαι, πολλες γυναικες εχουν.. Και τωρα που ειμαι εγκυος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αν δουμε αιμα θα το κοιταξουμε. Αν εξεταζεσαι συχνα και μετα την εγκυμοσυνη ολα προλαβαινονται μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

tattoo εγώ θέλω να σχολιάσω το ότι ο γιατρός σου θα σε δει μετά απο 2 μήνες μιας και τα βρήκε όλα μια χαρά. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γι' αυτό και σίγουρα ξέρει τι κάνει. Μπράβο στον άνθρωπο που δεν είναι υπερβολικός όπως οι περισσότεροι στην Ελλάδα που έχουν κάνει την ιατρική εμπόριο. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη η τακτική του εφόσον τον εμπιστεύεσαι και κρίνει ότι δεν είναι πραγματικά απαραίτητο να σε δει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα σε όλες. Είμαι και γω έγκυος και μάλιστα έχω ένα ινομύωμα 7cm που μου προκάλεσε και 1 μικρή αιμμοραγία ΄στο πρώτο τρίμηνο της κύησης.

Θέλω να σας ενημερώσω πως για τον δικό μου γιατρό η εγκυμοσύνη θεωρείται υψηλής επικινδυνότητας και με παρακολουθεί ανά 3 εβδομάδες.΄Παίρνω καθημερινά salospir και κάνω ενέσεις υπαρίνης για την αποφυγή εκφυλισμού του ινομυώματος.

Να επισημάνω ότι ο γιατρός δεν μου παίρνει χρήματα για τις συχνές επισκέψεις.

Δεν θέλω να τρομοκρατήσω καμία κοπέλα με παρόμοιο ζήτημα όμως εγώ σαν πρωτάρα είμαι πολύ αγχωμένη και θα σου πρότεινα να το ψάξεις περισσότερο διότι εγώ στο παρελθόν κάηκα από άσχετους γιατρούς (εύχομαι να μην την ξαναπατήσω)

Καλό βράδυ σε όλες

Link to comment
Share on other sites

ειναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη και έχω ινομοιωμα 4 εκ. δεν έχει μεγαλώσει καθόλου, απλά θέλει παρακολούθηση, αν αυξηθεί πολύ, θα το βγάλω μετά την γέννα, αλλιώς όταν έρθει η εμμηνόπαυση συρρικνώνεται...... και η μαμά μου είχε και εξαφανόστηκε...... μην φοβάσαι τόσο πολύ .....να το παρακολουθείς .τα μεγάλα προβλήματα με τις μεγάλες πιθανότητες για καρκινογέννεση είναι οι κύστες στις ωοθήκες και ο HPV (στελέχη 16 και 18 ), αυτά να δεις αν έχεις και να ελέγχεις......

 

όσο για τους γιατρούς γενικά εγώ δεν θα επαναπαυόμουν τόσο ειδικά αν είναι και η πρώτη σου εγκυμοσύνη....... κάνε και κανένα υπέρηχο ακόμα......

 

καλή εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

εγώ αφαίρεσα πέρσι 2 ινομυώματα σχεδόν 5 εκατοστα, λαπαροσκοπικά, γιατί ο γιατρός μου είχε πει ότι δημιουργούν υπογονιμότητα και δυσκολεύουν τη σύλληψη. Επίσης ήταν ήδη μεγάλα και θα μεγάλωναν ίσως κι άλλο στην εγκυμοσύνη. Τα παρακολουθούσα χρόνια, κι όταν ήταν πχ 3 εκ. δεν υπήρχε θέμα αφαίρεσης.

 

Να μην ανησυχείς για κακοήθεια πάντως γιατί σχεδόν πάντα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας.

 

Αφού σου είπαν ότι δε θα επηρεάσει το μωρό τότε όλα καλά! Μετά και αφού συνέλθεις από τη γέννα, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς ένα δυο γιατρούς για το αν πρέπει να κάνεις κάτι ή όχι.

 

Σου εύχομαι πολύ καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλες!Tattoo μου γέννησα πριν 4χρόνια ένα αγοράκι και τώρα περιμένω το δεύτερο παίδάκι μου,είμαι στην 15η εβδομάδα.πριν την πρώτη μου εγκυμοσύνη σε κάποια εξέταση ανακάλυψε ο γιατρός μου ενα ινομυωμα.΄να μην τα πολυλογώ άλλαξα γιατρό γιατι ηθελε να μου βαλει μαχαιρι.ο δεύτερος γιατρός μου εξηγησε τα πάντα για τα ινομυώματα και αρχισαμε την παρακολουθηση.έμεινα εγκυος και με την διακιολογια του ινομυωματος μου εδωσε κατι χαπακια τα οποια απαγορευονται ρητα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και είναι μόνο για εξωσωματικες.όπως καταλαβαίνεις έφυγα και απο αυτον.πήγα, λοιπον στον σημερινο μου γυναικολογο ,ο οποίος είναι άψογος!!!!τα ινομυώματα μεγαλώνουν κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω ορμονών.ξέχασα να σου πω ότι εν τω μεταξύ παρουσιάστηκε κι άλλο ινομύωμα,έτσι τώρα τα έχω δύο.λοιπόν όσο ήμουν έγκυος φυσικά μεγάλωναν και τα δικά μου και όταν κάποια στιγμή είχα μια μικρη αιμοραγία ο γιατρός μου μου συνέστησε ξάπλα για 4 μήνες περίπου.σηκωνόμουνα μονο για κατουρημα.΄΄΄κατα την διαρκεια του τοκετου ο οποίος ηταν φυσιολογικος ,ήμουν συνδεμενη με ορο λογω του ινομυώματος ευτυχώς καλα και καθε εξι μηνες πήγαινα στον γιατρο για παρακολουθηση .ευτυχως όχι μονο δεν μεγαλωνουν ,αλλά μετα την γεννα εγιναν μικροτερα απο πριν.τωρα ειμαι παλι εγκυος ,και ολα φαινονται καλα προς το παρον.η θεση του μωρου δεν ειναι κοντα στα ινουωματα και ελπιζουμε οτι δεν θα μας ενοχλησουν αυτη την φορα.ωστοσο στον γυναικολογο πηγαινω καθε μηνα και απ'όσο ξέρω έτσι γινεται με οσες εγκυες ξερω.όποτε επαιρνα τηλ τον γιατρο για καποια ενοχληση λογω ινομυώματος ίσως με δεχοταν αμεσως χωρις καμια δευτερη κουβεντα.θελει λιγο προσοχη και παρακολουθηση ,μην ανησυχεις όλα θα πανε καλα.τα ινομυωματα εξαφανιζονται οταν η γυναικα μπαινει σε εμμηνοπαυση.δεν τα πειραζουν εκτος κι αν δη,ιουργουν προβλημα σε νεφρα κα.αν θελεις να συζητησουμε πιο πολλες λεπτομερειες γραψε μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...