Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπυράκια (μαγουλο και ποδια)


Recommended Posts

Παρατηρώ στα μαγουλάκια του μικρού(20 μηνών), πολύ πολύ μικρά σπυράκια.

Αυτά από που μπορεί να προέρχονται και πως αντιμετωπίζονται?

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι συνεχίζει και βάζει πράγματα στο στόμα του και τρίβεται σε κουβέρτες, σεντόνια κτλ.

Σε εσάς έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Γιάννη. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον μεγάλο μου από τότε που χρόνισε, τα βγάζει και στα πόδια. Τον είχα πάει πριν χρόνια σε καθηγήτρια δερματολόγο και μου είχα πει ότι πρόκειται για ενδογενή αλλεργία και στην ουσία το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάζω ένα γαλακτωμα μετά το μπάνιο. Τελευταία όμως μου φαίνεται ότι χειροτέρεψε κάπως και θέλω να τον ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

1. Προσέξτε τι φοράει το μωρό. Μήπως κάποιο διακοσμητικό γουνάκι σε κάποια κουκούλα κάνει τη ζημιά;

2. Ιδρώνει πολύ; Αν ναι, μη το ντύνετε υπερβολικα ζεστά

3. Θηλάζει; Προσοχή στις αλλεργίες. Η κατανάλωση πχ σοκολατας από τη μαμά μπορεί να προκαλέι αλλεργία στο μωρό.

4. Έχει σπιράκια στο κορμάκι του ή μόνο στο πρόσωπο;

5. Έχει νινίδα στο κεφάλι;

 

Έχουμε και εμείς το ίδιο θέμα και αυτά μας είπε τηλεφωνικά η παιδίατρος. Την άλλη εβδομάδα που θα εξετάσει το Ηλεκτράκι θα ξερουμε καλύτερα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θηλάζει, δεν ιδρώνει συχνά και δεν έχει σε άλλο σημείο αυτά τα μικροσκοπικά σπυράκια.

Μπάνιο του κάνουμε με Fresyderm.

Η πεθερά μου όμως, με παιδικό αφρόλουτρο, από supermarket.

Λέτε να φταίειε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

το γαλα, μηπως τον ενοχλεί; μηπως εχει δυασνεξία στη λακτόζη; πόσο ειανι το μωρο; τρωει στερεες τροφές; μηπως τον πειράζει το μοσχάρι, το κοτόπουλο;

προτεινω να κανετε τα αλλεργικα τεστ να δειτε τι φταιει.

 

αν εφταιγε το αφρολουτρο (μην κατηγορεις την πεθερα), θα ειχε σπυρακια σε ολο το σωμα του.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να πάρω θέση υπέρ η κατά ενός παιδικού αφρόλουτρου το οποίο είναι αγορασμένο από σούπερ μάρκετ, εκτός και αν το παιδί χρησιμοποιεί για κάποιο λόγο φαρμακευτικό αφρόλουτρο και η γιαγιά κάνει την εξαίρεση, πράγμα που απεύχομαι.

 

Κοίτα να δεις, μπορεί να φταινε 1.002. Το καλοριφέρ που στεγνώνει την ατμόσφαιρα στο δωμάτιό του. Ο ήλιος (το καλοκαίρι). Κάτι που παίρνει το παιδί εν αγνοία σας (πχ σοκολάτες μπορεί να μην δίνετε αλλά να δίνουν οι παππούδες) ή εν γνώση σας γιατί δεν ξέρετε ότι του προκαλεί το εξανθημα. Χάδια στο πρόσωπο. Το απορρυπαντικό ή το μαλακτικό που χρησιμοποιείτε.

 

Σε όλα αυτά ή και σε άλλα ο μόνος τρόπος είναι ο σταδιακός αποκλεισμός για να βρειτε την αιτία. Και βέβαια η συμβουλή της παιδιάτρου. Απλά όλοι ξεκινάμε ρωτώντας τον περίγυρο, προκειμένου να αποκτήσουμε αντίληψη της κατάστασης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

κι εμένα βγάζει ο δικός μου μικρά μικρά σπυράκια,κυρίως στο λαιμό και στον κορμό, όταν ιδρώνει. σε λίγο φεύγουν. μια φορά μου είχε βγάλει και στο πρόσωπο όταν είχε κοιμηθεί στο πλάι, είχε πλακώσει το μαγουλάκι του και είχε ιδρώσει.

το πιο πιθανόν είναι να μην είναι κάτι , ρώτα καλού κακού και τον παιδίατρο σου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκείνο που έχω καταλάβει είναι πόσο σημαντικό είναι να κρατάμε ένα ημερολόγιο όπου θα καταγράφουμε ότι αφορά το μωρό.

Δεν το έκανα γιατί μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο θέμα με το Ηλεκτράκι. Αν το έκανα θα με βοήθαγε πολύ. Πχ αν είχα καταγράψει ότι τα πρώτα σπυράκια τα είδα πχ 5/2, και η περίοδος συνέπιπτε με έντονα κρύα και την είχα βγάλει έξω, τότε θα μπορούσα να έχω μια πιο περιορισμένη γκάμα με πιθανούς παράγοντες που οδήγησαν στα σπυράκια με κύριο την ξηρότητα του δέρματος που προκαλείται από το κρύο.

 

Το κάνει η αδερφή μου με το δικό της μωρό που έχει θέμα με αναγωγές. Καταγράφει όχι μόνο ότι αφορά το μωρο αλλά και την ίδια, όπως πχ τι έφαγε σήμερα (θηλάζει και αυτή αποκλειστικά)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Την παιδίατρο την ρωτήσαμε και δεν ανησυχεί..

Φαρμακευτικό σαμπουάν-αφρόλουτρο, του βάζουμε από τότε που γεννήθηκε, μια και μας το σύστησε η παιδίατρος.

Σπυράκια και ερεθισμοί με το Fresyderm, εξαφανίζονται.

Τρώει τα πάντα, εκτός από οστρακοειδή.

Ακόμη και μέλι.

Τα τεστ αλλεργίας, τι ακριβώς είναι?

Πείτε λεπτομέρειες..

Όσον αφορά το μαλακτικό, αν ήταν αυτό η αιτία, δεν θα έβγαζε σε όλο του το σώμα?

Δεν ρωτάω για να κάνω διάγνωση μέσω net αλλά για να ανταλλάξω τις απόψεις μου μαζί σας, όπως όλοι άλλωστε..

 

υγ.Καμία μπάρα σοκολάτας kinder, ψιλοτρώει..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου και εμείς το ίδιο παρατηρήσαμε στον μπούσμπουρά μας. Μόνο που ο μικρός μας πρώτα τα έβγαλε στα πόδια και μετά στο μάγουλο.

Ο γιατρός μας ( παιδίατρος - αλλεργιολόγος ) όταν τον είδε με ρώτησε πρώτα αν άλλαξε κάτι στην διατροφή του. Αφού δεν ήταν από κάποιο φαγητό μας είπε οτι είναι αλλεργία τύπου αναφυλαξίας όμως . Όχι σαν τις αλλεργίες που βγάζουν πολλά σπυριά και υπάρχει φόβος για αλλεργικό σοκ.

Το πιο πιθανό είναι να είναι από απορρυπαντικό ή μαλλακτικό ( η πεθερά μου όντως έπλενε τα ρούχα του μπέμπη με απλό απορρυπαντικό και όχι με ειδικό για μωρά ).

 

Όσον αφορά το μαλακτικό, αν ήταν αυτό η αιτία, δεν θα έβγαζε σε όλο του το σώμα?

 

Το γεγονός οτι δεν το βγάζει σε όλο του το σώμα ( απορία που είχα και εγώ ) είναι γιατί είναι πιο εύκολο να τα βγάλει σε σημεία "τριβής". Στα πόδια π.χ. γιατί μπουσουλάει ή στα μαγουλάκια που τον ταράζουμε στα φιλιά...

Το καλύτερο - όπως είπε ο γιατρός - θα ήταν να του βάζουμε κορτιζονούχα αλειφή ΑΛΛΑ επειδή είναι μικρός δεν το συστήνει. Αντ' αυτού μας είπε να πάρουμε ένα ειδικό αφρόλουτρο και μια ειδική κρέμα σώματος και σιγά σιγά θα φύγουν. Και πραγματικά εχουν αρχίσει να "μαραίνονται" σιγά σιγά.

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...