Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεγαουρητήρας χωρίς παλινδρόμηση -χειρουργείο ή όχι?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

η κόρη μου είναι ενός έτους και γνωρίζουμε πως έχει μεγαουρητήρα αλλά όχι παλινδρόμηση. Στον τελευταίο μήνα της κύησης ο μαιευτήρας μου έβλεπε μια διάταση στο δεξί νεφρό του μωρού και έτσι όταν γεννήθηκε ξεκινήσαμε τις εξετάσεις (υπέρηχους, ακτινογραφίες, νεφρόγραμμα κτλ.) Η επίσημη διάγνωση είναι ότι δεν έχει παλινδρόμηση αλλά επειδή έχει το μεγαουρητήρα τα ούρα 'λιμνάζουν' και δημιουργείται εκεί μια 'στάσιμότητα' που βοηθάει στο να αναπτυχθούν μικρόβια στην περιοχή. Για να μην πάθει ουρολοίμωξη της δίνουμε χημειοπροφύλαξη κάθε βράδυ από τη 2η μέρα της γέννησης της, κάνουμε καλλιέργεια ούρων κάθε μήνα και υπέρηχο κάθε 3 μήνες για να παρακολουθούμε την κατάσταση.

 

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει χειροτέρευση αλλά ούτε και βελτίωση. Η κατάσταση είναι στάσιμη. Μας είπαν τώρα να ξανακάνουμε υπέρηχο στον 1μιση χρόνο. 'Εχω τις εξής απορίες (αν ξέρει ή θέλει κάποιος να μου τις λύσει)

1) Αν στον ενάμιση χρόνο η κατάσταση παραμένει η ίδια, τί κάνουμε? Μέχρι πότε περιμένουμε να δούμε αν θα βελτιωθεί?

2) Αν δε βελιωθεί πρέπει οπωσδήποτε να γίνει χειρουργείο ή μπορούμε να το παρακολουθούμε εφ'ορου ζωής και να το αφήσουμε έτσι αν δεν παθαίνει ουρολοιμώξεις?

3) Η χημειοπροφύλαξη έχει καθόλου βλαβερές συνέπειες? (Μέχρι στιγμής δεν έχει πάθει ουρολοίμωξη και ελπίζω να μην πάθει γιατί καταλαβαίνω ότι οι συνέπειες μπορεί να είναι ολέθριες (πχ ουλές στα νεφρά). Τη θήλασα κιόλας σχεδόν ένα χρόνο.... Τώρα που είπα για τα νεφρά, η νεφρική λειτουργία έχει ως εξής 40% για το δεξί νεφρό και 60% για τον αριστερό

4) Αν πρέπει να γίνει χειρουργείο, πόσες μέρες θα πρέπει να νοσηλευτεί και τι κίνδυνοι υπάρχουν?

 

Ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη στις υπόλοιπες μανούλες που έχουν θέματα υγείας να αντιμετωπίσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3Χ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ΔΙΑΤΑΣΗ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΝΕΦΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΥΡΗΤΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΕΙΧΑΜΕ. ΠΑΙΡΝΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΧΕΙΜΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 2ΜΗΝΑ 4ΜΗΝΩΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 45 ΜΕ 55 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΧΩΝΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΑΝΕ Κ ΛΕΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΕΛΑΒΕ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ....ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ Κ ΕΙΔΑΜΕ ΠΩΣ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΚΟΤΙΤΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΝΕΦΡΟΥ ΗΤΑΝ 8%.ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΝΙΞΕΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Κ ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ.ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΜΑΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΟΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΕ ΕΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ 4,5ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ.....ΕΛΑ ΝΤΕ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ ΜΠΑΣ Κ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΦΡΟ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ.ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ Κ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΩΡΑ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡ.Μ .ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ ΕΣΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΙΠΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ .ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΑ ΠΟΛΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου και ευτυχώς για 'σας τέλος καλό όλα καλά... φαντάζομαι τι ταλαιπωρία περάσατε όλοι σας.... και ήσασταν και άτυχοι με τον παιδοχειρουργό (θα μου πείς λοιπόν σε ποιόν να ΜΗΝ πάμε αν χρειαστεί να πάμε). Το θέμα του παιδοχειρουργού με προβληματίζει ιδιαίτερα γιατί δε νομίζω 1)ότι υπάρχουν πολλοί, οπότε αυτόματα οι επιλογές μας είναι περιορισμένες-ελπίζω να μη χρειαστεί να τρέχουμε Αθήνα ή εξωτερικό και 2) πως θα βρείς τον καλό και πως θα τον ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους είναι πολύ δύσκολο....

 

Βέβαια καταλαβαίνω ότι υπάρχουν μαμάδες και παιδάκια με πολύ σοβαρότερα προβλήματα που θα εύχονταν πραγματικά να ήταν στη θέση μας... αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι το δικό μας πρόβλημα δεν πρέπει να μας απασχολεί.... κάθε φορά που κλαίει η δικιά μου ή φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα πάντα σκέφτομαι 'μήπως έχει ουρολοίμωξη?' πανικοβάλλομαι με το παραμικρό... είναι κάθε μέρα στο μυαλό μου.... μάνα είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ο γίος μου έχει μεγαουρητήρα και παλλινδρόμηση... Είχαμε δει και εμείς το πρόβλημα προγεννητικά, και γενικώς ακολούθησαμε και εμείς ότι και εσείς περίπου (αντιβίωση, υπέρηχους, κυστεογραφία, Mag3).

 

Να σου πω καταρχήν ότι το γιό μου τον παρακολουθεί παιδοουρολόγος, που είναι και ο πιό αρμόδιος σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Απ' ότι ξέρω, όταν ο μεγαουρητήρας δεν έχει "διορθωθεί" έστω και λίγο ανατομικά στο πρώτο 6μηνο συνήθως χρειάζεται χειρουργείο αργότερα.

Τώρα αν το παιδί κάνει επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις, (εκεί έχουμε κίνδυνο για ουλές) κάνουν χειρουργείο άμεσα.

 

Όσον αφορά την αντιβίωση είναι ένα θέμα γιατί δεν είναι και τόσο αθώες... αλλεργίες, ανθεκτικά μικρόβια, προβλήματα στο συκώτι κ.α.

 

Τώρα για την ερώτηση που έκανες (χειρουργείο ή όχι), το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς έναν ειδικό. Θεωρώ ότι κάθε περίπτωση χρήζει ξεχωριστής αντιμετώπισης, παίζουν πολλά ρόλο, το φύλλο του παιδιού, το ιστορικό...

Και παίρνουμε αν μπορούμε και δεύτερη γνώμη.

 

Σοφία Τσα, σε συζήτηση με τον ιατρό μας μας είπε ότι ξέρει πολλά άτομα με ένα νεφρό που ζουν φυσιολογικότατα, πολλοί μάλιστα το έμαθαν μεγάλοι μετά απο εξετάσεις ρουτίνας.

 

Να είστε καλά και εσείς και τα παιδάκια σας

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Εμάς την παρακολουθεί παιδονεφρολόγος... ο παιδοουρολόγος είναι το ίδιο φαντάζομαι...?

ελπίζαμε ότι θα είχε βελτίωση πάνω στο χρόνο αλλά δεν έχει....τώρα μας είπαν να περιμένουμε να δούμε στον ενάμιση χρόνο.... νομίζω τα περιμένουνε τα παιδάκια μέχρι τα 2 τους εκτός αν χειροτερέψει πολύ η κατάσταση....

καλό κουράγιο και σε σενα με το αγοράκι σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Vicky-Elena

 

Η πάθηση του μεγαουρητήρα παρουσιάζει 3 μορφές. Την Παλινδρομούσα, την Αποφρακτική και την μη Παλινδρομούσα μη Αποφρακτική. Όπως διαπιστώνω έχετε αποκλείσει μόνο το σκέλος της παλινδρόμησης. Είναι απαραίτητη η εξέταση Mag3 για τη διάκριση της απόφραξης διότι έχει μεγάλη σημασία στη νεφρική λειτουργία.

 

Θα χαρώ να σας συμβουλεύσω προσωπικά

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ZoiAgelos ΠΑΡΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟ.ΚΑΚΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ. ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΦΡΟ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΦΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΝΑ "ΛΑΘΟΣ"ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ Ο ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ. ΠΑΝΤΩΣ Vicky_Elena ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ ΕΔΩ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ .ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Vicky-Elena

 

Η πάθηση του μεγαουρητήρα παρουσιάζει 3 μορφές. Την Παλινδρομούσα, την Αποφρακτική και την μη Παλινδρομούσα μη Αποφρακτική. Όπως διαπιστώνω έχετε αποκλείσει μόνο το σκέλος της παλινδρόμησης. Είναι απαραίτητη η εξέταση Mag3 για τη διάκριση της απόφραξης διότι έχει μεγάλη σημασία στη νεφρική λειτουργία.

 

Θα χαρώ να σας συμβουλεύσω προσωπικά

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα επικοινωνήσω τότε μαζί σας προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ZoiAgelos ΠΑΡΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟ.ΚΑΚΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ. ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΦΡΟ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΦΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΝΑ "ΛΑΘΟΣ"ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ Ο ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ. ΠΑΝΤΩΣ Vicky_Elena ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ ΕΔΩ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ .ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Τα ιατρικά λάθη, έχεις δίκιο, είναι δύσκολο να τα αποδεχτεί κανείς αλλά δυστυχώς συμβαίνουν παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3Χ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ΔΙΑΤΑΣΗ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΝΕΦΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΥΡΗΤΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΕΙΧΑΜΕ. ΠΑΙΡΝΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΧΕΙΜΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 2ΜΗΝΑ 4ΜΗΝΩΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 45 ΜΕ 55 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΧΩΝΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΑΝΕ Κ ΛΕΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΕΛΑΒΕ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ....ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ Κ ΕΙΔΑΜΕ ΠΩΣ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΚΟΤΙΤΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΝΕΦΡΟΥ ΗΤΑΝ 8%.ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΝΙΞΕΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Κ ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ.ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΜΑΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΟΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΕ ΕΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ 4,5ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ.....ΕΛΑ ΝΤΕ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ ΜΠΑΣ Κ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΦΡΟ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ.ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ Κ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΩΡΑ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡ.Μ .ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ ΕΣΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΙΠΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ .ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΑ ΠΟΛΛΑ.

 

Γεια σου,θα ηθελα και εγω να μαθω ποιος ειναι ο παιδοχειρουργος επειδη η κορη μου εχει παλινδρομηση και εχουμε εναν παιδοχειρουργο και μενω θεσσαλονικη,μην στεναχοριεσαι για την κορη σου,και στην κορη μου πιραχτηκε το νεφρο και απο 35% που δουλευε πηγε 23% ,τρελαθηκα στην αρχη εκλαιγα μετα ομως λεω αφου την βλεπω καλα δεν θα σκεφτω τιποτα αλλο.και σε ολες τις αλλες μαμαδες ευχομαι να πανε ολλα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...