Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΙΩΣΗ, ΓΙΝΕΤΑΙ;


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια, ειναι η πρωτη φορα που γραφω παρολο που απο σας εμαθα για το θηλασμο και μου λυσατε κ ολες τις αποριες. Σας ευχαριστω τοσο πολυ γι αυτο!! θηλασε η μικρη μου μεχρι 10 μηνων, τωρα ειναι 11, στις 22 φεβρουαριου κρυωσε κ εκανε κ ωτιτιδα, μας εδωσε ο γιατρος amoxil και aerolin σιροπι. Την 1 μαρτιουεβγαλε κοκκινα σπιρακια κ μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι πιθανη αλλεργια στο amoxil κ σταματισαμε κ τα δυο αφου της ειχε περασει κ η ωτιτιδα, μας εδωσε το atarax 2.5cc ανα 8 ωρες αλλα αντι να υποχωρουν γεμισε....:( εχτες μας ειπε οτι δεν ειναι απο το amoxil αλλα αλλεργια σε ιο :shock: .Μας αυξησε το atarax σε 3 cc κ μας ειπε να την παρακολουθουμε. Γινεται; εχετε ξανακουσει αλλεργια σε ιο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια, ειναι η πρωτη φορα που γραφω παρολο που απο σας εμαθα για το θηλασμο και μου λυσατε κ ολες τις αποριες. Σας ευχαριστω τοσο πολυ γι αυτο!! θηλασε η μικρη μου μεχρι 10 μηνων, τωρα ειναι 11, στις 22 φεβρουαριου κρυωσε κ εκανε κ ωτιτιδα, μας εδωσε ο γιατρος amoxil και aerolin σιροπι. Την 1 μαρτιουεβγαλε κοκκινα σπιρακια κ μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι πιθανη αλλεργια στο amoxil κ σταματισαμε κ τα δυο αφου της ειχε περασει κ η ωτιτιδα, μας εδωσε το atarax 2.5cc ανα 8 ωρες αλλα αντι να υποχωρουν γεμισε....:( εχτες μας ειπε οτι δεν ειναι απο το amoxil αλλα αλλεργια σε ιο :shock: .Μας αυξησε το atarax σε 3 cc κ μας ειπε να την παρακολουθουμε. Γινεται; εχετε ξανακουσει αλλεργια σε ιο;;;

 

 

ναι, ο γιος μου ειχε αλλεργια σε μια ιωσουλα που ειχε κολλησει μικρουλης (ουτε χρονο εδν ειχε κλεισει). Γεμισε παντου κοκκινα σπυρακια... Δνε ηταν τιποτα σοβαρο, λιγο Fenistil πηρε για τρεις μερες. Κι αλλη μια φορα αργοτερα, αλλα ηξερα πλεον και δεν τρεχαμε στα νοσοκομεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μου φανηκε τοσο παραξενο γιατι δεν το ειχα ακουσει ποτε, και ουφφ μου εφυγε ενα βαρος αφου δεν ειναι κατι σημαντικο.... ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 1 μήνα πάθαμε το ίδιο με τον γιο μου 3,5 χρονών.Είχε μια ίωση με πυρετό και λίγες μέρες αφού του έπεσε ο πυρετός γέμισε σπυράκια παντού. Πήρα τηλ την παιδίατρο και ούτε που χρειάστηκε να τον πάω να τον δει. Είχε δει άλλα δύο παιδάκια με το ίδιο ακριβώς πράγμα. Μου είπε και του πήρα ένα σαπούνι με τον οποίο τον έπλενα πρωί και βράδυ (είναι για παιδάκια μεγαλύτερα από το μωράκι σου οπότε δεν σου γράφω ποιο ήταν)

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το επαθα περσι και ειχα γεμισει με κοκκινα σπυρακια που με ετρωγαν υπερβολικα

και μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν αλλεργια σε καποια ιωση που ειχα περασει

δεν ειναι τιποτα, θα του φυγει συντομα

απλα συνηθως εχει την ταση να σου ξαναεμφανιζεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το πιστεύω!!!!!!!!! Τι τράβηξα όλη την προηγούμενη εβδομάδα.........Το μωράκι μου παρουσιάζει δέκατα και κάνει έναν εμετό το Σάββατο. Πριν όμως από αυτό είχε ήδη λίγα σπυράκια στο στήθος ....αυτά άρχισαν να εξαπλώνονται σαν ξέσπασμα....Η γιατρός μας συστήνει αταράξ....Τελικά αυτά σαν να ψηλοφεύγουν αλλά και πάλι παραμένουν. Η παιδίατρος λέει ότι είναι ατοπική δερματίτιδα.......

Τρελάθηκα μιλάμε....Τελικά πάω σε παιδοδερματολόγο-παιδοαλλεργιολόγο και μου λέει ότι είναι η συνέπεια της ιωσούλας....μάλλον(!)....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια ίωση που΄κάνει πυρετό 3 ημέρες και μόλις πέσει ο πυρετός τότε το παιδάκι βγάζει ένα εξάνθημα σε όλο του το σώμα. Δεν είναι αλλεργία αυτό και δεν χρειάζεται atarax. Αύτη η νόσος λέγεται αιφνίδιο εξάνθημα .

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

H μικρη μου δεν εκανε πυρετο κ ουτε φαγουρα ειχε, ευτυχως περασε και τελικα περισσοτερο ηταν το αγχος μου γιατι μου ελεγαν οτι μπορει να παθει αλλεργικο σοκ ή να γεμισει εσωτερικα κ ειχα τρελαθει.... φυσικα για καλο τα λενε, να ξερεις τι να προσεχεις αλλα εγω ειχα φρικαρει. Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ.

ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΙΞΕΣ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΑΜΕ AEROLIN ΜΑΣΚΑ,ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΥΡΕΤΟ 39.7 ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΨΗΝΟΤΑΝΕ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΗ ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΩΤΙΤΙΔΑ.ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΜΕ AMOXIL PONSTAN KAI DEPON ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΑΝΤΟΥ...ΕΠΕΣΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΦΝΙΔΙΟ EΞΑΝΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΕΤΟ.ΠΗΡΑΜΕ ATARAX ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΟ AMOXIL ΜΕ KLARICID ΦΟΥΝΤΩΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΛΛΕΣ 5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΑΛΛΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ AMOXIL ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΑΤΑRAX KAI KLARICID ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΑΣΤ ΤΕΣΤ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΛΙΓΟ.

Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...