Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές

Notices

Διατροφή & Συνταγές Διατροφή, Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών και μεταλλαγμένα, συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-03-11, 17:54   #121
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

Περιοχή: Αθήνα
malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Με όλο το θάρρος... μια και διέγραψες τον παιδίατρό σου .... διέγραψε και αυτό που είπε....

Οποιοδήποτε τρόφιμο είναι τρόφιμο όχι μόνο για εμάς, αλλά και για πληθώρα άλλων οργανισμών. Για αυτό προσέχουμε τόσο τη συντήρηση τροφίμων. Στο ψυγείο, τόσο ευαλλοίωτο δεν είναι το μητρικό γάλα. Όπως επίσης δεν υφίσταται "παστερίωση" εντός του στήθους.

ΑΝ δεν κάνω λάθος (πάει καιρός από τότε που έκανα κάτι τέτοιο), νομίζω πως το γάλα θερμαίνεται πριν δωθεί στο παιδί (όχι βράσιμο, αλλά θέρμανση). Μέχρι λίγο πριν "κάψει". Να σημειώσω εδώ πως όταν στο χέρι αισθανόμαστε "χλιαρό", τότε αυτό βρίσκεται κάπου στους 40 βαθμούς. Αν αρχίζει να "καίει" λίγο τότε είναι υψηλότερη η θερμοκρασία. Άρα... κατά μία έννοια το παστεριώνουμε χωρίς να το γνωρίζουμε!
Δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα, άλλωστε δεν υποστήριξα πως ήταν σωστό αυτό που είπε ο παιδιατρος (άσχετα αν δεν μου φάνηκε κ 100% λάθος, αλλά μην κολλήσουμε εκει ) Προσωπικά μάλιστα πιστεύω πως ένα τρόφιμο που υφίσταται την οποιαδήποτε επεξεργασία δεν είναι υποχρεωτικά ακατάλληλο. Ίσα ίσα μπορεί να διατηρεί πολλά από τα αρχικά θρεπτικά συστατικά του και συνεπώς έχει αξια. Και το ότι έχει και άλλους μικροοργανισμούς δεν με ενοχλεί καθόλου. 2 μέτρα (λέμε τώρα ) είμαι τι να μου κάνουν μερικοί μικροοργανισμοί? Αρκεί βέβαια να τηρούνται κάποιοι κανόνες και από τους παραγωγούς αλλά και από τους καταναλωτες
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-11, 18:34   #122
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
....... 2 μέτρα (λέμε τώρα ) είμαι τι να μου κάνουν μερικοί μικροοργανισμοί?.....
Μπορούν να σε διπλώσουν στα δύο .... και να τρέχεις στην τουαλέτα για να ξεδιπλωθείς!

Υ.Γ. Ξέχασα να διευκρινήσω πως στο προηγούμενο μήνυμά μου, μόνο η πρώτη φράση πήγαινε για σένα. Το άλλο ήταν γενικό!
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-11, 18:48   #123
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορούν να σε διπλώσουν στα δύο .... και να τρέχεις στην τουαλέτα για να ξεδιπλωθείς!
Ροκφόρ τρώς? εγώ το τσακίζω Δεν έχω πάει καμια φορά στην τουαλέτα εξαιτίας του. Θέλω να πω πως δεν είναι όλοι οι μικροοργανισμοί επικίνδυνοι. Μπορεί μάλιστα να είναι απαραίτητοι για την παρασκευή κάποιας τροφής. Για το γιαούρτι δεν ισχύει αυτό ή κάνω λάθος? Και επειδή δεν ζούμε σε γυάλα καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί και να τηρούμε κάποιους βασικούς κανόνες υγιεινής.
Για να θυμηθούμε λίγο και τον προβληματισμό της κοπέλας που άνοιξε το θέμα, θα μπορούσαμε να φτιάξουμε τόσα παράγωγα από το γάλα κάποιου άλλου θηλαστικού?
Παράθεση:
Υ.Γ. Ξέχασα να διευκρινήσω πως στο προηγούμενο μήνυμά μου, μόνο η πρώτη φράση πήγαινε για σένα. Το άλλο ήταν γενικό!
Κουβέντα κάνουμε, δεν πήρα κάτι προσωπικά
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-11, 21:40   #124
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επισης, δυστυχως, η πλειψηφεια δε δυναται να ψωνιζειαπ'τα waitrose ...
Έχεις δίκαιο αλλά εγώ ήμουνα διατεθημένη να ξοδεύω κάτι παραπάνω για ποιοτικό γάλα και απαστερίωτα τυράκια.
Εξάλλου στην επαρχία της Αγγλίας ακόμη υπάρχουνε οι γνωστοί γαλατάδες (milk man) που σου φέρνουν κάθε πρωί στην πόρτα σου φρέσκο τοπικό γάλα σε γυάλινη μπουκαλίτσα.

Ήσουνα μέλος της PETA?
Εγώ ήμουνα καθώς και του British Vegetarian Society και πολλών άλλων οργανώσεων για την προστασία των ζωών και γνωρίζω πολύ καλά τι παιρνάνε τα ζώα στα factory farms.
Γι' αυτό και όταν αποφάσισα να τρώω κρέας και πάλι (μετά από 10 χρόνια) και να καταναλώνω λίγα γαλακτοκομικά είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα τα ακριβοπληρώνω προκειμένου να έρχονται από ζώα που είχανε μια αξιοπρεπή ζωή.
Αν δεν μπορώ να το κάνω τότε προτιμώ να μην τα καταναλώνω καθόλου.

Και αμφιβάλλω εάν στην Ελλάδα οι συνθήκες στις βιομηχανικές φάρμες είναι καλύτερες!
Εδώ στην Αγγλία καταργήσανε τα battery farms και ακόμη στην Ελλάδα βασιλεύουνε τα πτηνοτροφεία

(Κάτι άλλο που μ' αρέσει από το Waitrose είναι ότι το χοιρινό που πουλάει προέρχεται μόνο από αγγλικά free-range γουρουνάκια και όχι από χοιροστάσια!)
Παλιά 06-03-11, 21:44   #125
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο το βιομηχανοποιημένο γάλα και άλλο το μη-βιομηχανοποιημένο κρέας από ζώα που βόσκουνε.
Σίγουρα... Αλλά εκτός αυτών υπάρχουν και το μη-βιομηχανοποιημένο γάλα καθώς και το βιομηχανοποιημένο κρέας.

Ο καταναλωτής που θα ψάξει το μη βιομηχανοποιημένο κρέας θα βρει και το αντίστοιχο γάλα. Και φυσικά δεν θα περιοριστεί εκεί αλλά θα αναζητήσει και καλύτερης ποιότητας λαχανικά, κ.ο.κ. Οπότε, πάλι γιατί να επικεντρώνουμε στο γάλα και τα γαλακτοκομικά;
Παλιά 06-03-11, 22:18   #126
eleanax

Το avatar του χρήστη eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

άσχετο, θα μας πείτε κι εμάς που μείναμε εντός των πυλών τι είναι το Waitrose?
υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελλάδα?
Παλιά 06-03-11, 22:26   #127
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleanax Εμφάνιση μηνυμάτων
άσχετο, θα μας πείτε κι εμάς που μείναμε εντός των πυλών τι είναι το Waitrose?
υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελλάδα?
Είναι μια πολύ καλή αλυσίδα σουπερμάρκετ στη Ν. Αγγλία.
http://www.waitrose.com/index.aspx

http://www.waitrose.com/food/productranges/dairy.aspx
Παλιά 06-03-11, 23:46   #128
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ροκφόρ τρώς? εγώ το τσακίζω Δεν έχω πάει καμια φορά στην τουαλέτα εξαιτίας του. Θέλω να πω πως δεν είναι όλοι οι μικροοργανισμοί επικίνδυνοι. Μπορεί μάλιστα να είναι απαραίτητοι για την παρασκευή κάποιας τροφής. Για το γιαούρτι δεν ισχύει αυτό ή κάνω λάθος? Και επειδή δεν ζούμε σε γυάλα καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί και να τηρούμε κάποιους βασικούς κανόνες υγιεινής.
Για να θυμηθούμε λίγο και τον προβληματισμό της κοπέλας που άνοιξε το θέμα, θα μπορούσαμε να φτιάξουμε τόσα παράγωγα από το γάλα κάποιου άλλου θηλαστικού?

Κουβέντα κάνουμε, δεν πήρα κάτι προσωπικά
Συμφωνώ...
πλακίτσα έκανα.

Ροκφόρ όχι... δεν το προτιμώ (γευστικά).
Αλλά φέτα παραδοσιακή.... ναι!!

Κατά τα άλλα... μια χαρά τα λες!
Παλιά 06-03-11, 23:48   #129
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

To θέμα με τα γαλακτομικά στην Αγγλία, που είναι μεγάλη παραγωγός, είναι ότι έχουν πάρα πολύ καλές τιμές ακόμη και στα πιο καλά σούπερ μάρκετ τύπου Βασιλόπουλου. Το βιολογικό γάλα θυμάμαι είχε μόνο 10% πάνω από το απλό και τώρα που το κοίταξα στην ιστοσελίδα του Waitrose που έδωσε η Rosie για τη δίλιτρη συσκευασία το βιολογικό έχει 76 πένες ή 90 λεπτά το λίτρο και το απλό 55 πένες ή 66 λεπτά το λίτρο. Τα γιαούρτια τα greek style έχουν 1,20 ευρώ το μισό κιλό. Και φυσικά παίρνουν μισθούς 50% πάνω.

Καλά, αν μιλάμε για εκμεταλλευτές σε αυτή τη χώρα.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-11, 01:56   #130
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Και παντα διατηρω τις επιφυλαξεις μου για το ωμο γαλα, εγω το αγελαδινο που επαιρνα παντα το εβραζα. Ακομα και το ζωο να εινια υγιεστατο και ομορφα μεγαλωμενο μπορει να μην εχει καθαριστει πχ καλα το δοχειο που το μαζευουν. Η μπορει ακομα και αυτος που αρμεξε το ζωο να μην επλυνε τα χερια του μετα την τουαλετα ή να σκαλιζε τη μυτη του

Ξερω οτι τα παραδειγματα μου ειναι γελοια, απλα προσπαθω να δωσω μια εικονα για το ποσοι επικυνδυνοι οργανισμοι μπορει να φτασουν στις τροφες μας απο χιλιες δυο πηγες.

νομιζω το να μην εχει πλυνει τα χερια του μετα την τουαλετα δεν ειναι τιποτα μπροστα στο οτι το προβατο μπορει να κανει τα κακα του στο δοχειο και αυτος που το αρμεγει να τα βγαλει με το χερι του απο αυτο και να συνεχισει,το εχω δει με τα ματια μου
αν και το εχουμε ψηλοσυζητησει το θεμα της καταναλωσης του ωμου γαλακτος σε αλλο τοπικ ,αν και εχω πιει και εγω η ιδια ωμο γαλα ,δεν θα το εδινα στα παιδια μου για εναν και μονο λογο ,επειδη οι συνθηκες αρμεγματος γεμιζουν το γαλα με πολλες βρωμιες

την μια την ανεφερα πανω
επισης ,πριν το αρμεγμα δεν νομιζω να καθαριζει κανεις το στηθος ,τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω
για να τραβηξουν το ζωο σε καταλληλη θεση το πιανουν με τα χερια και αμεσως μετα το αρμεγουν
καμια φορα η κατσικα μπορει να βαλει ακομη και το ποδι της μεσα στο δοχειο και να συνεχιστει το αρμεγμα σαν να μην συναιβει τιποτα
καθως αρμεγουν ,πεφτουν απο το ζωο διαφορες βρωμιες στο γαλα αφου κουναει την ουρα της
ολα αυτα συμβαινουν οταν κανεις εχει λιγα ζωα και τα αρμεγει μονος του ,κατα συνεπεια μιλαω για το μη βιομηχανοποιημενο γαλα, για αυτο του γειτονα στο χωριο ας πουμε
αυτα τα θυμαμαι απο μικρη ,που τα εβλεπα στο χωριο ,απο τις γιαγιαδες .δεν ξερω αν αλλαξε κατι
τωρα τις αγελαδες σε μεγαλα κτηνοτροφια τις αρμεγουν ,προφανως ,με τις "αντλιες ",δεν ξερω πως λεγονται ακριβως ,που δεν ξερω αν καθαριζονται τακτικα και πως καθαριζονται

με ολο αυτο το μακρυναρι θελω να πω οτι ,ακομη και ο πιο απλος παραγοντας που ειναι το αρμεγμα ,αρκει για να εχει κανεις επιφυλαξεις ,για το αν θα πρεπει να καταναλωνει η οχι ωμο γαλα
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-11, 02:03   #131
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οσον αφορά το αντλημένο γάλα
εμείς του δώσαμε και κατάλαβε
γιατί η μικρή τεμπέλιαζε και βαριόταν να θηλάζει!

Είχα περάσει τεράστιο λούκι εκείνη την εποχή
και η μόνη λύση που είχα βρει, ήταν το θήλαστρο!!

(δεν ήθελα να της δίνω ξένο συμπλήρωμα....
....επιλογή μου -κόλημά μου....
Σεβαστές όμως όλες οι επιλογές)

Πριν να θηλάσει το μωρό
έβαζα το θήλαστρο για να τραβήξει το πρώτο μου γάλα
και μετά έβαζα και το μωρό.

Μετά απο λίγο που κουραζόταν
της έδινα το "δικό μου" συμπλήρωμα με το μπιμπερό
(το οποίο το προτιμούσε γιατί ήταν πιο εύκολο στο πιπίλισμα )
και αυτό ήταν! Το μωρό μόνο έτσι χόρταινε!!

Είχα περάσει τεράστιο λούκι σας λέω με αυτή την ιστορία!!
Ηταν όμως η μόνη λύση!!!

Μπορεί να κουραζόμουν αφάνταστα
αλλά ένιωθα καλύτερα έτσι.

Το μωρό ήταν μια χαρά...
....και ας έπινε "αλλοιωμένο" μητρικό γάλα.

Ήταν χίλιες φορές καλύτερο απο το...αγελαδινό γάλα
και ας το υποστηρίζω τώρα για τους ενήλικες.

Γιαυτό, όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή
και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι!
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-11, 10:23   #132
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κοπέλες ξεκολλήστε με την καθαριότητα!
Εννοείται ότι οι κτηνοτρόφοι στο εξωτερικό που παρέχουνε ωμό γάλα και γαλακτοκομικά από ζώα που βόσκουνε είναι πολύ υπεύθυνοι με άριστες συνθήκες υγιεινής τις οποίες μπορείς να δεις με τα μάτια σου όποτε θες.
Το θέμα είναι ότι σε ξένες χώρες οι καταναλωτές είναι συνειδητοποιημένοι σε τέτοια θέματα οπότε υπάρχει και η ανάλογη προσφορά.

Δεν πιστεύω ότι ο τύπος με το πρόβατο που περιέγραψε η Βάλερι είναι συνειδητοποιημένος κτηνοτρόφος που μεγαλώνει τα ζώα του με ηθικό και σωστό τρόπο οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε καν αν θα πίναμε γάλα απ' αυτόν γιατί δεν τηρεί καμία προδιαγραφή!
Παλιά 07-03-11, 10:27   #133
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δέστε για παράδειγμα αυτή τη λίστα που περιέχει raw milk sources σχεδόν σ' όλο τον κόσμο:

http://www.realmilk.com/where-other.html

Προσέξατε ότι η Ελλάδα είναι η μόνη Ευρωπαϊκή χώρα που δεν αναφέρεται καν στη λίστα;
Γιατί άραγε;
Παλιά 07-03-11, 12:01   #134
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Δεν πιστεύω ότι ο τύπος με το πρόβατο που περιέγραψε η Βάλερι είναι συνειδητοποιημένος κτηνοτρόφος που μεγαλώνει τα ζώα του με ηθικό και σωστό τρόπο οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε καν αν θα πίναμε γάλα απ' αυτόν γιατί δεν τηρεί καμία προδιαγραφή!
δεν καταλαβες Ροσι ,ο συγκεκριμενος τροπος αρμεγματος ηταν ο συνηθης απο ολες τις γυναικες του χωριου που σου περιγραφω
φανταζομαι οτι ετσι αρμεγανε και αρμεγουν ακομη και τωρα στα κτηνοτροφικα χωρια
τωρα οι προμηθευτες του ωμου γαλακτος που λες εσυ οτι τηρουν ολες τις συνθηκες ασφαλειας ,δεν ξερω ,αλλα τι στο καλο αποστειρωνουν το στηθος της κατσικας πριν το αρμεγμα
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-11, 18:23   #135
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αυτές τις συνθήκες αρμέγματος έχω δει που περιέγραψε η valeri... γι' αυτό είπα ότι κι εμείς πάντα βρασμένο το καταναλώναμε το γάλα.

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-11, 21:17   #136
Morchelina

Προεπιλογή

Valeri, ήσουν πολύ παραστατική. Εγώ που είχα δει πολλές φορές από κοντά τη γιαγιά μου να αρμέγει αγελάδα δεν ήταν έτσι αλλά η αγελάδα μπορεί να είναι ένα πιο δυσκίνητο ζώο από κατσίκα ή πρόβατο. Το γάλα ήταν σαφώς καθαρό αλλά και πάλι ποτέ δεν ήπια ωμό. Νομίζω όμως ότι το άρμεγμα με το χέρι από κατσίκα ή πρόβατο είναι κάπως όπως το περιγράφεις. Προφανώς το άρμεγμα με αντλία θα είναι σαφώς υγιεινότερο αρκεί να τηρούνται και κάποιοι κανόνες καθαριότητας της αντλίας και του μαστού. Πάντως για να πιω ωμό θα πρέπει μάλλον να έχω δικό μου ζώο.
Παλιά 07-03-11, 22:27   #137
eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορά το αντλημένο γάλα
εμείς του δώσαμε και κατάλαβε
γιατί η μικρή τεμπέλιαζε και βαριόταν να θηλάζει!

Είχα περάσει τεράστιο λούκι εκείνη την εποχή
και η μόνη λύση που είχα βρει, ήταν το θήλαστρο!!

(δεν ήθελα να της δίνω ξένο συμπλήρωμα....
....επιλογή μου -κόλημά μου....
Σεβαστές όμως όλες οι επιλογές)

Πριν να θηλάσει το μωρό
έβαζα το θήλαστρο για να τραβήξει το πρώτο μου γάλα
και μετά έβαζα και το μωρό.

Μετά απο λίγο που κουραζόταν
της έδινα το "δικό μου" συμπλήρωμα με το μπιμπερό
(το οποίο το προτιμούσε γιατί ήταν πιο εύκολο στο πιπίλισμα )
και αυτό ήταν! Το μωρό μόνο έτσι χόρταινε!!

Είχα περάσει τεράστιο λούκι σας λέω με αυτή την ιστορία!!
Ηταν όμως η μόνη λύση!!!

Μπορεί να κουραζόμουν αφάνταστα
αλλά ένιωθα καλύτερα έτσι.

Το μωρό ήταν μια χαρά...
....και ας έπινε "αλλοιωμένο" μητρικό γάλα.

Ήταν χίλιες φορές καλύτερο απο το...αγελαδινό γάλα
και ας το υποστηρίζω τώρα για τους ενήλικες.

Γιαυτό, όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή
και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι!
καλέ εσύ το έδινες λίγα λεπτά ή λίγες ώρες αργότερα, εγώ σκεφτόμουνα για αυτό που μπαίνει στην κατάψυξη, προς δημιουργία τράπεζας γάλακτος, υποθέτω για λίγες ώρες στο ψυγείο δεν αλλοιώνεται ιδιαίτερα
Παλιά 07-03-11, 22:35   #138
eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να πω κάτι που θα φανεί εριστικό, η όλη συζήτηση μου θυμίζει τη συζήτηση για τα εμβόλια, για την ομοιοπαθητική και άλλες, όλες έχουν να κάνουν με την επιστροφή στη φύση και στην προβιομηχανική εποχή που για κάποιους έφερε όλα τα δεινά στον σύγχρονο άνθρωπο,
για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και το να φτάνουμε σε κάθε είδους υπερβολή με σκοπό να απενδυθούμε όλες τις εφευρέσεις και τεχνικές που μας έφτασαν ως εδώ δεν οδηγεί κάπου, το να πιεις γάλα που δεν έχει βραστεί μας πάει σε παλαιολιθικές εποχές, πριν ανακαλυφθεί η φωτιά, και αν μη τι άλλο παίζεις ρώσικη ρουλέτα με την υγεία σου,οπότε καλύτερο το ρόφημα αμυγδάλου ή καρύδας,
οι σωστές συνθήκες υγιεινής δεν είναι παγκόσμια συνομωσία, είναι μία πραγματικότητα που έσωσε και σώζει εκατομμύρια ανθρώπους, ή αν θέλετε η απουσία τους είναι σοβαρή αιτία θανάτου, και ιδιαίτερα νεαρών οργανισμών που δεν έχουν αναπτύξει αντισώματα, αυτά και ας φανεί λίγο σκληρό
Παλιά 07-03-11, 23:07   #139
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleanax Εμφάνιση μηνυμάτων
για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και το να φτάνουμε σε κάθε είδους υπερβολή με σκοπό να απενδυθούμε όλες τις εφευρέσεις και τεχνικές που μας έφτασαν ως εδώ δεν οδηγεί κάπου, το να πιεις γάλα που δεν έχει βραστεί μας πάει σε παλαιολιθικές εποχές, πριν ανακαλυφθεί η φωτιά, και αν μη τι άλλο παίζεις ρώσικη ρουλέτα με την υγεία σου,οπότε καλύτερο το ρόφημα αμυγδάλου ή καρύδας,
'Εχεις δηλαδή την εντύπωση ότι ο Παλαιολιθικός άνθρωπος άρμεγε τα άγρια ζώα και έπινε το γάλα τους ωμό;
Παλιά 07-03-11, 23:14   #140
eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
'Εχεις δηλαδή την εντύπωση ότι ο Παλαιολιθικός άνθρωπος άρμεγε τα άγρια ζώα και έπινε το γάλα τους ωμό;
όχι έτρωγε όμως το κυνήγι πιθανά ωμό καθώς δεν είχε άλλη επιλογή, μήπως να ξαναγυρίσουμε σε αυτό? ως πιο αγνό
Παλιά 29-06-11, 09:58   #141
fully

fully ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YIOUPI Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμμμμμμμ...
είσαι σίγουρη Morchelina? Σκέψου τις διατροφικές κρίσεις που έχουν ξεσπάσει κατά κειρούς.... Πχ το θέμα των διοξινών πριν από δυο μήνες έλαβε χώρα στη Γερμανία με τους υποτιθέμενους αυστηρούς ελέγχους...

Επίσης σχετικά με την καταναλωση απαστεριωτων τυριών με φοβίζει πολύ το θέμα της Listeria monocytogenes. Την άνοιξη στην αυστρία (νομίζω) κιόλας πέθαναν κάμποσοι άνθρωποι από Λιστέρια.
Τι λέτε?
Αυτό! Μπράβο!
Είναι μια αποστομωτική απάντηση στο μηδενισμό που βλέπω να διακρίνει πολύ κόσμο για την ποιότητα των ελληνικών προϊόντων!
Παιδιά............μεγάλος φανατισμός και παραπληροφόρηση ρε σεις....... Διάβασα πολλάαααααα "κουφά" πράγματα και δε νομίζω οτι, ακόμα κι αν κάτσω να σας τα εξηγήσω λέξη-λέξη είστε διατεθημένες να υιοθετήσετε άλλες απόψεις. Αν ο απόλυτος αφορισμός σας κάνει να αισθάνεστε πιο ασφαλείς και οτι πράττετε το σωστό, πάω πάσο......αλλά μάλλον θα έπρεπε (κατ'εμέ) να επαναπροσδιορίσετε πολλά!
Ο χρήστης fully δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-11, 10:33   #142
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Fully, η πραγματικότητα είναι οτι ως χώρα
είμαστε αιώνες πίσω σε πολλά πράγματα....

...και η αλήθεια πιστεύω οτι είναι κάπου στην μέση!

Εγώ πάντως
(για να πω την προσωπική μου άποψη
για τον "μηδενισμό" που λες)

στο θέμα των γαλακτοκομικών
δεν θέλω να επηρρεαστώ απο κανέναν.

Μου άρεσαν και μου αρέσουν πολύ
(όπως και στην κόρη μου)
και δεν πρόκειται να τα στερηθούμε....

...και ας υπάρχει η πιθανότητα
να μην είναι και η απόλυτα υγιεινή διατροφή!
(πάνω σε αυτό ακόμα δεν είμαι 100% πεισμένη)

Σίγουρα δεν είναι όλα τόσο αγνά
όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν κάποιοι....

Αυτά τα λέω και στον άντρα μου
ο οποίος μου έχει παραδεχτεί

οτι κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζουν
ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι των
γαλακτοβιομηχανικών αυτών εταιρειών.
Υπάρχουν και τα "μυστικά" της υπόθεσης.

Και να είσαι σίγουρη οτι ο Ελληνάρας
στον βωμό του χρήματος θυσιάζει πολλάάα.

Και τη δημόσια υγεία....
(πάντα βέβαια υπο την σκιά του νόμου)

Φυσικά με αυτό δεν θέλω να πω πως ό,τι κυκλοφορεί
στην Ελλάδα είναι σκάρτο.
Το ψάχνεις, ενημερώνεσαι, διαλέγεις και παίρνεις.

Εγώ ας πούμε επειδή μου αρέσουν
ΘΕΛΩ και παραβλέπω κάποια πράγματα......

...όπως είπε και μια κοπέλα σε ένα άλλο τόπικ:
"Όχι για να αποφύγω τον παθολόγο
να χρειαστώ και....ψυχολόγο! "
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-11, 20:21   #143
Morchelina

Προεπιλογή

Για τις διοξίνες δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά το μόνο εργαστήριο που κάνει διοξίνες είνια του Δημόκριτου και κάθε ανάλυση κοστίζει 1000 ευρώ όταν με 100 ευρώ κάνεις ανάλυση για 5 βαρέα μέταλλα. Δεν γίνονται αναλύσεις και όποιος δεν ψάχνει δεν βρίσκει. Κάθε χωματερή εκλύει βαρέα μέταλλα και διοξίνες όταν καίγονται τα σκουπίδια. Χωρίς βιομηχανία καταφέραμε να μολύνουμε με την ολιγωρία μας όλη τη χώρα. Τι να λέμε τώρα.
Παλιά 07-10-11, 05:32   #144
Julianna

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Julianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και πάλι, ζωικό ή φυτικό, δεν θα πρέπει να καταναλώνεται συστηματικά σε μεγάλες ποσότητες από μεγάλα παιδάκια ή ενήλικες.

Το φυτικό [γάλα] γιατί όχι όμως; Μου κάνει εντύπωση γιατί προέρχεται από αμύγδαλα, που είναι βασικό συστατικό της ανθρώπινης διατροφής. Εκτός κι αν μιλάτε για υπερβολικά μεγάλες ποσότητες!

Παράθεση:
Δεν υπάρχει λόγος συστηματικής κατανάλωσης ζωικού γάλακτος ειδικά από ενήλικες ή παιδάκια που έχουνε αποθηλάσει.
Σύμφωνοι. Εφόσον όμως κάνουν κάποιο ''κακό'' εκτός από ''καλό'', θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα γαλακτοκομικά δεν έχουν θέση σε μια ''ιδανική διατροφή'';
Ο χρήστης Julianna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-10-11, 21:44   #145
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Julianna Εμφάνιση μηνυμάτων

Το φυτικό [γάλα] γιατί όχι όμως; Μου κάνει εντύπωση γιατί προέρχεται από αμύγδαλα, που είναι βασικό συστατικό της ανθρώπινης διατροφής. Εκτός κι αν μιλάτε για υπερβολικά μεγάλες ποσότητες!

Σύμφωνοι. Εφόσον όμως κάνουν κάποιο ''κακό'' εκτός από ''καλό'', θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα γαλακτοκομικά δεν έχουν θέση σε μια ''ιδανική διατροφή'';

σε μια ιδανικη διατροφη ναι, δεν εχουν θεση.
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-11, 22:07   #146
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Julianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα ότι έχουνε θέση αν προέρχονται από ζώα ελευθέρας βοσκής και είναι ανεπεξέργαστα, πχ γάλα απαστερίωτο και μη-ομογενοποιημένο, τυριά από ωμό γάλα.
Παλιά 08-10-11, 22:29   #147
kinkajoujou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ θα έλεγα ότι έχουνε θέση αν προέρχονται από ζώα ελευθέρας βοσκής και είναι ανεπεξέργαστα, πχ γάλα απαστερίωτο και μη-ομογενοποιημένο, τυριά από ωμό γάλα.
Συμφωνώ. Τα γάλα κυρίως και τα γαλακτοκομικά σε δεύτερη φάση είναι μια πολύ καλή πηγή ζωϊκής πρωτεΐνης και λίπους, αλλά δεν έχει καμία σχέση το γάλα που καταναλώνεται απευθείας από ζώο που δεν ζει αποκλειστικά για τη γαλακτοπαραγωγή (άρα μπαίνει σε διαδικασία εγκυμοσύνης και αρμέγματος συνέχεια) με εκείνο που αγοράζουμε στο κουτί, ακόμη κι αν πρόκειται για το καλύτερο σούπερ-ντούπερ βιολογικό κατσικίσιο/ αλογίσιο και δεν ξέρω κι εγώ τι. όπως το μητρικό γάλα είναι εξαιρετικά θρεπτικό και περιλαμβάνει πολύτιμα στοιχεία, το ίδιο πάνω-κάτω ισχύει για το γάλα όλων των θηλαστικών (μην ξεχνάτε ότι παλιότερα έδιναν στα παιδιά με κοκκύτη γάλα γαϊδούρας). Απλά η επεξεργασία που υπόκειται το βιομηχανοποιημένο γάλα αφαιρεί πολλά από τα στοιχεία αυτά (συν ότι παίρνεις και όλες τις αυξητικές ορμόνες και τα αντιβιοτικά της αγελάδας).

Παλιά 09-10-11, 01:16   #148
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Δεν εχουνε θεση...ο ανθρωπος ειναι το μοναδικο ον στο πλανητη που αρμεγει κ πινει γαλα απο αλλα ζωα!Και για την αληθεια...ξερεις(δεν απευθυνομαι σ εσενα ,γενικα...απλα περνω αφορμη απο τα λογια σου) τα ποσοστα οστεοπορωσης σε μια χωρα που τα σουπερ μαρκετ κ τα ψιλικατζιδικα ειναι γεματα με γαλακτοκομικα πασης φυσεως?Καταναλονονται τονοι γαλακτος καθε χρονο στη χωρα μας μονο...κ ομως εχουμε προβλημα..Βλεπουμε το δεντρο κ χασαμε το δασος....τα γαλακτοκομικα δεν εχουνε θεση στη ζωη μας..ολα ειναι ενα καλα στημενο παιχνιδι κ καλη προπαγανδα στο βωμο του κερδους...δειτε πσοοστα οστεοπορωσης...

Τα παραγωγα των ζωων περιεχουνε ζωικες ινες κ.λ.π. που δεν επιτρεπουνε τη σωστη αποθυκευση των βιταμινων που χρειαζεται ο ανθρωπος(το γραφω χοντρικα για ναμην αραδιαζω επιστημονικα...)
Ο ανθρωπος δεν ειναι σαρκοφαγο ον...μας εχουεν διχασει...Αυτα!!!
Παλιά 09-10-11, 01:27   #149
kinkajoujou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχουνε θεση...ο ανθρωπος ειναι το μοναδικο ον στο πλανητη που αρμεγει κ πινει γαλα απο αλλα ζωα!

εγώ ξέρω ότι και τα φίδια πίνουν το γάλα άλλων ζώων, όσοι εκτρέφουν πρόβατα π.χ. μπορούν να σου πουν ότι τα φίδια πηγαίνουν και τα βυζαίνουν...

σε ρώτησα και στο άλλο θέμα, αλλά απάντηση δεν πήρα... εφόσον ο άνθρωπος δεν είναι σαρκοφάγος, τι απεικονίζουν οι τοιχογραφίες στα σπήλαια της προϊστορικής εποχής; Κυνήγια για διασκέδαση;

Παλιά 09-10-11, 01:36   #150
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γαλακτοκομικα δεν εχουνε θεση στη ζωη μας..ολα ειναι ενα καλα στημενο παιχνιδι κ καλη προπαγανδα στο βωμο του κερδους...δειτε πσοοστα οστεοπορωσης...
Εγώ πιστεύω ότι με μέτρο, όλα έχουν θέση στη ζωή μας, και τα γαλακτοκομικά, γιατί όχι; Ειδικά το γιαούρτι, το αριάνι, το κεφίρ, έχουνε απ'όσο ξέρω ουσίες, πχ ζυμομύκητες που βοηθάνε πολύ, ειδικά εμάς τις γυναίκες στην διατήρηση της ισορροπίας της ευαίσθητης περιχής, αποφυγή κολπίτιδας κλπ

Παράθεση:
Τα παραγωγα των ζωων περιεχουνε ζωικες ινες κ.λ.π. που δεν επιτρεπουνε τη σωστη αποθυκευση των βιταμινων που χρειαζεται ο ανθρωπος(το γραφω χοντρικα για ναμην αραδιαζω επιστημονικα...)
Δεν έχω ξανακούσει ότι υπάρχουν ζωικές ίνες!!! Μόνο φυτικές ήξερα. Αν θέλεις πες και επιστημονικά, θα με ενδιέφερε γιατί ασχολούμαι με το θέμα, ερασιτεχνικά βέβαια
Παράθεση:
Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, ο άνθρωπος των σπηλαίων δεν κυνηγούσε για να φάει;

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-11, 01:47   #151
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εστω λοιπόν ότι τα γαλακτοκομικά δεν προσφέρουν τίποτε και είναι μόνο το κέρδος των βιομηχανιών.
Οι έγγυες πως θα πάρουν το απαραίτητο ασβέστιο?
Γιατί είναι απαραίτητο ενώ οι πηγές του δεν θεωρούνται απαραίτητες?
Οι σκέψεις μιας εγγύου που έχει τύψεις άμα πιεί λιγότερο γάλα από το συνιστώμενο κάθε ημέρα
Παλιά 09-10-11, 01:52   #152
kinkajoujou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εστω λοιπόν ότι τα γαλακτοκομικά δεν προσφέρουν τίποτε και είναι μόνο το κέρδος των βιομηχανιών.
Οι σκέψεις μιας εγγύου που έχει τύψεις άμα πιεί λιγότερο γάλα από το συνιστώμενο κάθε ημέρα
αφού είσαι και στις Κυκλάδες, να ξέρεις ότι μια από τις καλύτερες πηγές ασβεστίου είναι η μικρή σαρδελίτσα που τρώγεται ολόκληρη με το κόκαλο

Παλιά 09-10-11, 02:01   #153
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων

Δε χρειαζεται να καταναλωσει γαλακτοκομικα η οτι αλλο προερχεται απο ζωα...αμυγδαλα κ λοιποι καρποιμια χουφτιτσα φτανει κ πιανει κ τοπο καθως εχει αριστη αποροφηση κ δεν αφηνει καταλοιπα κ περιττα οπως το γαλα
Παλιά 10-10-11, 13:39   #154
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ηθελα να συζητησω κατι με αφορμη ολο το χαμο που εγινε προσφατα στο φορουμ πανω στο θηλασμο και τη φορμουλα.
Εγω δεν εχω θεμα με το ξενο γαλα και τις επιπτωσεις του στην υγεια των παιδιων μας, μιας και καποιες φορες, εστω και για ιατρικους λογους, δεν υπαρχει αλλος τροπος να συντηρηθει το βρεφος στη ζωη. Καλως.

Αυτο που θελω να συζητησω ειναι η καταναλωση γαλακτος αλλων ειδων περα του ανθρωπινου απο ανθρωπους που εχουν περασει την ηλικια του φυσικου απογαλακτισμου (δηλαδη καπου μεταξυ 4 και 7 ετων).

Σαν ειδος δεν ειμαστε φτιαγμενοι να το καταναλωνουμε, ειμαστε κηνυγοι, αυτο το γαλα το εχουν τα αλλα θηλαστικα για τα μικρα τους. Ασβεστιο υπαρχει σε πολλες τροφες που ειναι αναμενομενο να φαμε συμφωνα με τη θεση μας στη φυση, νομιζω οτι ολη η φασαρια του "πιειτε γαλα, κανει καλο, εχει πολυ ασβεστιο" ειναι αποτελεσμα πολυ προσεγμενου μαρκετινγκ δεκαετιων.
Υπαρχουν μελετες που συνδεουν τον καρκινο του στηθους και του προστατη με την καταναλωση γαλακτοκομικων προιοντων.
Αυτο βεβαια εξηγειται λογω της μεγαλης πυκνοτητας οιστρογονων που περιεχονται στο αγελαδινο γαλα, μια και οι κακομοιρες οι αγελαδες ειναι συνεχως εγκυμονουσες και συγχρονως αρμεγονται.
Τους παιρνουν τα μωρακια τους λιγες ωρες μετα τη γεννα και τις αρμεγουν μεχρι εξαντλησεως ενω αυτες τα ψαχνουν και φωναζουν. Οι θηλες τους πολυ συχνα ειναι πληγωμενες και 99% υπαρχουν ιχνη αιματος στο γαλα που πινουμε. Στον επομενο κυκλο της αγελαδας τη γονιμοποιουν παλι και ολο το σκηνικο επαναλαμβανεται.

Οι αγελαδες που προσφερουν το γαλα τους στις βιομηχανιες θανατωνονται οταν ειναι περιπου 5 ετων, ενω φυσιολογικα οι αγελαδες ζουν περιπου 25 χρονια. Αυτο γιατι ειναι εξαντλημενες και δεν τους κανουν πια. Μαλιστα το κακομοιρο κορμακι τους εχει υποστει τοσα που δεν περναει τα κριτηρια για ανθρωπινη καταναλωση και γινεται ζωοτροφη.

Και το τελευταιο ζητημα που σκεφτομαι πανω στο θεμα ειναι γιατι αγελαδες και κατσικες; Θα πινατε ας πουμε γαλα σκυλας ή γατας; Γιατι; Γιατι οχι;

Γιατι παω στοιχημα οτι αν με καποιο μαγικο τροπο οι γατες αρχιζαν ξαφνικα να παραγουν τοσο γαλα που θα ηταν συμφερον στις βιομηχανιες, μεσα σε μια δεκαετια θα μας ειχαν πεισει ολους οτι ειναι το καλυτερο για μας, κατι που τωρα το βρισκουμε περιερο και σιχαμερο, ενω δεν ειναι στην πραγματικοτητα πιο περιεργο απ'το να πινουμε γαλα αγελαδας..

Αυτοι ηταν οι προβληματισμοι μου σημερα. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Πω πω καλε ανατριχισιασα ετσι οπως περιεγραφες το γαλα απο τις αγελαλαδες. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειμαστε βαναυσοι εμεις οι ανθρωποι οι κακοι επειδη θελουμε να πινουμε γαλα.

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-11, 18:04   #155
Συντονιστής Περιεχομένου
Senior Content Manager

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Περιεχομένου

Συντονιστής Περιεχομένου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας,
Το θέμα έχει ξεκλειδωθεί

μεταφέρθηκαν εδώ http://www.parents.gr/forum/showthre...46#post2172346 οι δημοσιεύσειςοι οι οποιες αφορούνε είτε οφ τόπικ είτε αντιπαράθεση μελών που δυσκόλευαν την διεξαγωγή συζήτησης σε ομαλό πλαίσιο.
Παρακαλούμε συνεχίστε λαμβάνοντας υπόψη σας την ανακοίνωση που δημοσιεύσαμε.
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ
Ευχαριστούμε
Ο χρήστης Συντονιστής Περιεχομένου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-13, 00:39   #156
stroumfitaki

Το avatar του χρήστη stroumfitaki

stroumfitaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
όντως όλες οι μεγάλες εταιρίες από όσο ξέρω παίρνουν πίσω τα ληγμένα
από όσο ξέρω γίνονται γιαρούρτι, τυρί κλπ

επιστροφές των ληγμένων δεν κάνουν συνήθως οι μικρές τοπικές επαρχιακές εταιρίες και οι συνεταιρισμοί
Μόνο και μόνο το γεγονός το ίδιο, οτι τα ληγμένα πρέπει να ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ, θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις...

Παραθέτω και κάτι που έγραψα σε άλλο θέμα:

Η μαμά αγελάδα κάνει γάλα για το μοσχαράκι της. Στο γάλα αυτό λοιπόν (εκτός από αντιβιωτικά, πύον κ.ά.) εμπεριέχεται και μια ουσία πολύ εθιστική, που η μαμά-αγελάδα εκκρίνει για να κρατήσει κοντά το μοσχαράκι της.

Ο εθισμός σε αυτήν την ουσία είναι ο κύριος λόγος που εμποδίζει χορτοφάγους από το να γίνουν vegan.
Τα γαλακτοκομικά φαίνεται να είναι άλλο ένα διατροφικό ναρκωτικό, δίπλα στο λίπος, τη ζάχαρη και το αλάτι.

Αναζητήστε να μάθετε επίσης για την σχέση ζωικού γάλακτος-οστεροπόρωσης, πώς το γάλα λειτουργεί ως ο χειρότερος εχθρός για τα κόκκαλά μας (μετά την απουσία άσκησης), και θα εκπλαγείτε... αρνητικά.
Παλιά 12-08-13, 16:00   #157
Imagine

Το avatar του χρήστη Imagine

Imagine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tzini Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα πιασατε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα κ θελω να το παρακολουθησω μεχρι τελους, αλλα θα ηθελα να προσθεσω κατι.
ενας φιλος που δουλευει στην δελτα μου ειπε το εξης οταν ειδε οτι εδινα ενα γαλα της συγκεκριμενης ετειρειας στην κορη μου: το ιδιο μας το αφεντικο αγαπητη μου φιλη δεν περνει ποτε για τα παιδια του το εν λογο γαλα κ κανενας μας επισης. η δε γυναικα του λογιστρια σε μεγαλη πατατοβιομηχανια μου ειπε: μην παρεις ποτε πατατακια με οποιαδηποτε γευση πλην της φυσικης.
θα παρακολουθησω το θεμα, με ενδιαφερει!:
Απαντώ μετά από '25' χρόνια, αλλά τώρα παρακολουθώ αυτό το θέμα.
Ίσως αυτό που σου είπε η κυρία αυτή για τα πατατάκια έχει να κάνει με το ότι οι φυσικές γεύσεις είναι οι μόνες που δεν έχουν γάλα. Οι υπόλοιπες έχουν. Τώρα γιατί; Έλα ντε! Που κολλάει το γάλα στα τσιπς ποτέ δεν κατάλαβα. Αλλά αν πάτε μια βόλτα από το σούπερ μάρκετ και κοιτάξετε τα συστατικά σε συσκευασμένα τρόφιμα θα διαπιστώσετε με λύπη ότι πολύ πολύ λίγα, μετρημένα στα δάχτυλα δεν γράφουν γάλα ή λακτόζη στα συστατικά. Τσιπς φυσική γεύση, 1-2 σοκολάτες υγείας (όχι όλες) και κάποια αλλα κρακεράκια τυχαίνει να μην έχουν. Το ίδιο συμβαίνει στις καφετέριες. Με δυσκολία θα βρεις κάτι να πάρεις χωρίς γάλα. Κανένα τσάι, κανένα φυσικό χυμό.. Τέλος πάντων ξέφυγα. Στα πατατάκια πάντως αν δεν ασχολείσαι με το τί βάζεις μέσα στον οργανισμό σου και δεν κοιτάξεις τα συστατικά, ούτε που το φαντάζεσαι ότι θα έχουν γάλα -δεν είναι λογικό.
Παλιά 18-08-13, 17:35   #158
Eleniagglia

Eleniagglia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα παντως ο πατερας μου μου ελεγε οτι στο χωριο "παντα μα παντα" εβραζαν το γαλα μετα το αρμεγμα της κατσικας. ΠΟΤΕ δεν καταναλωναν γαλα απευθειας απο την κατσικα παρολο που δεν ηταν απο μεγαλη κτηνοτροφικη φαρμα. Δε μιλαμε για απλο ζεσταμα μιλαμε για κανονικο ΒΡΑΣΙΜΟ το θυμαμαι σαν κανονα, το εκαναν ολοι.

Κ εγω συμφωνω με μια κοπελα που ειπε οτι παρα να φαω κατι και να παθω δηλητηριαση η' χειροτερα προβληματα υγειας προτιμω να παστεριωσω-βρασω το γαλα μου.
Διαβαστε λιγο την ιστορια του Παστερ, και τις αρρωστειες των ζωων και θα καταλαβετε γτ παστεριωνουμε τα τροφιμα. Μου φαινεται τραγικο που εν ετει 2013 επικρατει σε καποια φορουμς ο απολυτος παραλογισμος η' μηδενισμος και ολοι ξαφνικα "αποκυρησουν" την επιστημη! Ξαφνικα δεν πρεπει να τρωμε τπτ αλλο εκτος απο φρουτα κ λαχανικα κ καρπους κ ριζες, να μην εμβολιαζουμε τα παιδια μας, να μην παιρνουμε φαρμακα, κλπ...ξεχνωντας οτι η υπερβολη δεν εφερε ποτε καλο κ αυτες οι ανακαλυψεις μας κρατησαν στη ζωη χιλιαδες χρονια και μας ξεχωρισαν απο τα υπολοιπα θηλαστικα γιαυτο κ πλεον δεν κυνηγαμε βυσωνες ουτε εχουμε 50% παιδικη θνησιμοτητα!
Ο χρήστης Eleniagglia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-08-13, 17:00   #159
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Imagine Εμφάνιση μηνυμάτων
... τα πατατάκια έχει να κάνει με το ότι οι φυσικές γεύσεις είναι οι μόνες που δεν έχουν γάλα. Οι υπόλοιπες έχουν. Τώρα γιατί; Έλα ντε! Που κολλάει το γάλα στα τσιπς ποτέ δεν κατάλαβα.

...Με δυσκολία θα βρεις κάτι να πάρεις χωρίς γάλα. Κανένα τσάι, κανένα φυσικό χυμό.. Τέλος πάντων ξέφυγα. Στα πατατάκια πάντως αν δεν ασχολείσαι με το τί βάζεις μέσα στον οργανισμό σου και δεν κοιτάξεις τα συστατικά, ούτε που το φαντάζεσαι ότι θα έχουν γάλα -δεν είναι λογικό.

Δηλαδή έχουμε ξεπεράσει το θέμα της ποιότητας της τηγανιτής πατάτας (στα πατατάκια αναφέρομαι)... έχουμε επίσης ξεπεράσει το θέμα τη μη φυσικής γεύσης... η οποία δημιουργείται με χημικά πρόσθετα... και έχουμε κολλήσει στα πιθανά ίχνη γάλακτος...

Χμμμ αυτή η λογική με ξεπερνάει!

(Εκτός αν αναφερόμαστε -και δεν το έχω καταλάβει- για δυσανεξία στη λακτόζη).
Παλιά 06-10-13, 04:04   #160
Imagine

Το avatar του χρήστη Imagine

Imagine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή έχουμε ξεπεράσει το θέμα της ποιότητας της τηγανιτής πατάτας (στα πατατάκια αναφέρομαι)... έχουμε επίσης ξεπεράσει το θέμα τη μη φυσικής γεύσης... η οποία δημιουργείται με χημικά πρόσθετα... και έχουμε κολλήσει στα πιθανά ίχνη γάλακτος...

Χμμμ αυτή η λογική με ξεπερνάει!

(Εκτός αν αναφερόμαστε -και δεν το έχω καταλάβει- για δυσανεξία στη λακτόζη).
Εσείς, ποιό από τα τρία θέματα έχετε ξεπεράσει;

Έχω να πω εδώ ότι δε μιλάμε για ίχνη γάλακτος, τα ίχνη ενοχλούν μόνο τους αλλεργικούς. Κι αυτό επειδή όταν μια συσκευασία μιλάει για ίχνη γάλακτος ή ξηρών καρπών, αυτό σημαίνει ότι δεν είναι στα συστατικά, αλλά ότι αναγκαστικά, επειδή το συγκεκριμένο προϊόν παρασκευάζεται στο ίδιο εργοστάσιο που παρασκευάζονται κι άλλα προϊόντα που έχουν στα συστατικά τους γάλα ή ξ. καρπούς, ίσως περιέχουν ίχνη αυτών, κάτι που δεν μπορεί να αποφευχθεί. Για να είναι καλυμμένη λοιπόν η εταιρία ότι δε θα πάθει τίποτα ο αλλεργικός (κάτι που μπορεί να γίνει με αυτά τα απειροελάχιστα ίχνη) και θα την τρέχει, είναι αναγκασμένη να το γράψει. Μιλάμε λοιπόν για γάλα στα συστατικά που ενοχλεί και εμάς (η κατανάλωση γάλακτος θεωρείται πιο επικίνδυνη για την υγεία από την κατανάλωση και κρέατος ακόμα) και φυσικά τα ζωάκια που εμπλέκονται παρά τη θέλησή τους (εκτός δηλ. από θέμα υγείας είναι και θέμα ηθικό). Πιο πολύ όμως απ' όλα αναφερόμουν στην κοροϊδία του να βάζουν γάλα εκεί που δεν υπάρχει λόγος. Δεν είναι κάποια μους σοκολάτας πχ. Το ότι είναι ένα τηγανισμένο προϊόν, το ξέρουμε. Το ότι είναι επεξεργασμένο αφύσικα κλπ το ξέρουμε. Είναι θέμα επιλογής του καθενός από κει και πέρα. Να έχει και γάλα, γιατί; Κανείς δεν είπε ότι τρώω πατατάκια, αν αυτό φάνηκε. Την εποχή όμως που δεν ασχολιόμουν, δε θα το πίστευα αν κάποιος μου έλεγε ότι περιέχουν γάλα. Όπως και φαντάζομαι συμβαίνει με αρκετό κόσμο που παρακολουθεί το θέμα και γι' αυτούς ακριβώς και με αυτή τη λογική έγραψα το προηγούμενο ποστ.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές