Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικός παιδίατρος στην Λάρισα


sevoula

Recommended Posts

Χρειάζομαι έναν καλό ομοιοπαθητικό παιδίατρο στην Λάρισα για την ανηψιά μου. Σας παρακαλώ όποια μανούλα γνωρίζει, ας γράψει, γιατί η ανηψιά μου κάθε μήνα αρρωσταίνει (ευαισθησία στο λαιμό) και παίρνει αντιβίωση, μετά από 3 μέρες υψηλού πυρετού (39+) χωρίς φάρμακα.

Επειδή όμως το θέμα με την αντιβίωση έχει παραγίνει, δεν μπορεί το παιδί να παίρνει κάθε μήνα αντιβίωση εδώ και 1,5 χρόνο, είναι καιρός να το ψάξουμε και μέσω ομοιοπαθητικής ιατρικής.

Εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε ομοιοπαθητικό γιατρό, δεν γνωρίζω τίποτα σχετικό με την ομοιοπαθητική, αλλά πρέπει με κάποιον τρόπο να βοηθήσουμε την μικρή μου. Έχει φορτωθεί-επιβαρυνθεί πάρα πολύ ο οργανισμός της με αντιβιώσεις. Πέραν αυτού, πλέον αντιδρά στη θέα και μόνο της αντιβίωσης, κάνοντάς την εμετό, αφού δεν θέλει με τίποτα να την πάρει.

Τα φώτα σας μανούλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρώτα με ό,τι θέλεις.

 

το χαρακτηριστικό της ανηψιάς μου είναι, αυτό που εγώ προσέχω πρώτο, το ότι ιδρώνει πολύ και πάρα πολύ εύκολα.

δεν αντέχει τη ζέστη, τα μάλλινα, ζεστά ρούχα.

πίνει κανονικά σε ποσότητα γάλα με ευχαρίστηση, έχει προτίμηση στο κρέας, το ψωμί και τα κριτσίνια, δυστυχώς όχι στα ολικής (εγώ τα λέω εγώ τα ακούω).

έχει θέμα με τον ύπνο. δεν κοιμάται μόνη της. κοιμάται με τους γονείς της, αλλά ποτέ συνεχόμενα. ξυπνάει μούσκεμα στον ιδρώτα το βράδυ, την αλλάζει η αδερφή μου το βράδυ τουλάχιστον 2 φορές.

κοιμάται έτσι κι αλλιώς αργά το βράδυ.

μιλάμε για 3,5 χρόνων κοριτσάκι.

η αδερφή μου είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης, όπως και ο γαμπρός μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικά πήγαν στον Κράχτη.

τους είπε ότι αυτή η ευαισθησία στο λαιμό οφείλεται στη δυσκοιλιότητα που έχει το παιδί από ημερών (η αδερφή μου όσο θήλαζε έπινε αγελαδινό), στη διατροφή του παιδιού.

προσλαμβάνει δηλαδή τοξίνες μέσω του αγελαδινού γάλακτος κ των παραγώγων του, μέσω της ζάχαρης. έτσι οι αδένες λειτουργούν στο φουλ, ιδρώνει πολύ κ συχνά, για να αποβάλει τις τοξίνες κ όταν καλείται ο οργανισμός να αμυνθεί σε μικρόβια, ιώσεις δεν έχει κουράγιο-δύναμη. απλοϊκά τα λέω, γιατί κι εγώ απλά τα καταλαβαίνω καλύτερα.

οι αντιβιώσεις σκοτώνουν τα μικρόβια, αλλά σκοτώνουν κ τα καλά βακτήρια, οπότε φαύλος κύκλος κάθε μήνα.

τους απαγόρευσε τα αγελαδινά, τη ζάχαρη κ τους έδωσε μια κάψουλα πρωί βράδυ.

 

άντε τώρα να πείσεις το κοριτσάκι μου να πίνει κατσικίσιο, που της βρωμάει.

κ είναι κρυμμένο παντού το αγελαδινό.

κ τη ζάχαρη πώς την αντικαθιστάς; στο ρυζόγαλο, στην γαλατόπιτα, στην κρέμα, στα κουλουράκια, στο κέηκ κλπ;

 

της βρήκε κ σε ποιό αυτάκι είχε πάθει ωτίτιδα όταν ήταν μηνών.

επίσης συνέδεσε την δυσκοιλιότητα-δυσανεξία (που η ανεψιά μου είχε από μικρή, λίγων εβδομάδων) με το πώς κόπηκε ο ομφάλιος λώρος...;;; κάτι το οποίο λέει δεν δέχονται όλοι οι γιατροί.

 

υπάρχει κάποια που μπορεί να μας φωτίσει λίγο παραπάνω στο θέμα γιατί έχουμε φρικάρει;

εγώ σκέφτομαι ότι το καλύτερο είναι να γίνουν εξετάσεις δυσανεξίας, αλλεργίας, να πάει σε διατροφολόγο. να γίνουν εξετάσεις κ από την κλασική ιατρική προκειμένου να διασταυρώσουν τη διάγνωση.

κορίτσια θέλω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ψαχνω κι εγω ομοιοπαθητικο στη λαρισα για τα παιδια και για μενα.

 

εκτος απο τον Κραχτη που εχει πολυ ακριβη χρεωση και ειναι γι αυτο το λογο τελευταια προτιμηση προς το παρον,θα ηθελα τις συστασεις σας για αλλους.

εχω ακουσει για την Αγκαριτσι και τον Καραλοιζο (σαν ονοματα)

 

 

επισης οποια μαμα θελει ας μας πει τις εμπειριες της απο ομοιοπαθητικο στη λαρισα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...