Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορία για 5 μηνών μωρά


Recommended Posts

διάβασα τις προάλλες σε ένα site για μωρά που έλεγε κάποια πράγματα που αν τα παρατηρήσουμε εμείς οι μαμάδες, καλό είναι να τα αναφέρουμε στον παιδίατρο που παρακολουθεί τα μωρά μας. μεταξύ των διαφόρων, έλεγε και το εξής "αν το παιδί σε ηλικία 5 μηνών κλαίει συνεχώς στην διάρκεια της νύχτας". μου έκανε εντύπωση, γιατί ειδικά 5 μηνών και όχι 4 π.χ. ή 6. έχετε ακούσει ή σας έχει πεί κάτι ο παιδίατρός σας σχετικό? εγώ πρώτη φορά το ακούω και τώρα από βδομάδα που θα πάμε θέλω από περιέργεια να ρωτήσω τι μπορεί δλδ. να συμβαίνει σ'αυτήν την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως εννοούσε το άρθρο που διάβασες τα μωρά μέχρι 5 μηνών που λογικά θα πρέπει να έχουν ξεπεράσει τους κολικούς και να έχουν αυξήσεις τις ώρες νυχτερινού ύπνου; πάντως δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω το κείμενο όπως το βρήκα:

 

Προειδοποιητικά σημάδια

Αν παρατηρήσετε κάποια από τα παρακάτω, καλό είναι να ενημερώσετε τον παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί σας:

 

-Φαίνεται να μην ευχαριστιέται την παρέα άλλων προσώπων.

-Το κορμάκι του μοιάζει άκαμπτο και οι μυς του τεντωμένοι.

-Όταν είναι 8 μηνών, δεν παράγει συνεχείς ήχους (δεν «φλυαρεί»).

-Το σώμα του είναι πολύ μαλακό και πλαδαρό.

-Μπορεί να φτάσει τα αντικείμενα γύρω του χρησιμοποιώντας μόνο το ένα του χέρι.

-Δεν στηρίζει το κεφάλι του.

-Δεν κουλουριάζει το κορμάκι του όταν το παίρνουμε αγκαλιά.

-Δεν αντιδρά στα συναισθήματα που του δείχνει η μαμά του ή άλλα οικεία, κοντινά πρόσωπα που το φροντίζουν.

-Το μάτι του ή και τα δυο «γυρίζουν» προς τα μέσα ή προς τα έξω.

-Δεν εκδηλώνει καμιά αντίδραση σε ήχους.

-Δεν μπορεί να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα και τούμπαλιν.

-Όταν είναι πέντε μηνών, κλαίει συνεχώς στη διάρκεια της νύχτας.

-Δεν αντιδρά στο φως.

-Είναι ευαίσθητο στο φως και τα μάτια του φγάζουν δάκρυα ή πυώδες υγρό συνεχώς.

-Δεν στρέφει το κεφάλι προς το σημείο από όπου ακούγονται διάφοροι ήχοι.

-Σε ηλικία πέντε μηνών, δεν χαμογελάει και δεν στιγκλίζει.

-Δεν μπορεί να φέρει τα αντικείμενα στο στόμα του και σε ηλικία πέντε-επτά μηνών δεν μπορεί να τα προσεγγίσει.

-Όταν είναι επτά μηνών, δεν μπορεί να παρακολουθήσει την κίνηση αντικειμένων που βρίσκονται σε απόσταση 30 εκ.-2μ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...