Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς συμπτώματα στην μύτη 2 μηνών...Staphylococcus aureus!!!


cow

Recommended Posts

Εύχομαι να είστε όλοι καλά...

Ο μπέμπης μου είναι πλέον διορθωμένη ηλικία 2 μηνών plus και με μια χαρά με φυσιολογική ανάπτυξη. Γεννήθηκε στους επτά μήνες μαζί με την αδερφή του, πρόωρος. Είναι υγιής, αλλά εγώ εδώ και ένα μήνα άκουγα ένα πιο έντονο ρουθούνισμα και μέρα παρά μέρα του καθάριζα την μύτη με φυσιολογικό ορό και έβγαζε ελάχιστες μυξούλες!!!

Το ανέφερα στον παιδίατρο του, που μου έλεγε ότι είναι φυσιολογικό αφού ο μπέμπης δεν είχε και δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα.

Εμένα όμως δεν μου άρεσε να του καθαρίζω τόσο συχνά την μυτούλα γιατί τον ταλαιπωρούσα....και ....Πήγα σε ένα διαγνωστικό

...μου έδωσαν εκεί κάτι σαν μπατονέτα...του πήρα μιξούλα...και την έδωσα για καλλίεργεια.

Σήμερα πήρα αποτέλεσμα για σταφυλόκκοκο aureus και περιμένω το αντιβιόγραμμα.

Ο παιδιάτρος με καθυσηχασε αλλά εγω διάβασα κάποια πράγματα και τρελλάθηκα.....

Θα πάρει τελικά και αντιβιώση!!!!

 

Έχει κανείς σε μωράκι αντιμέτωπίσει το ίδιο μικρόβιο.... τελικά πέρασε....

Περιμένω απαντήσεις σας με αγωνία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η κορη μου ειχε ακριβως αυτο το ρουθουνισμα για πανω απο μηνα, δεν ανησυχησα ομως γιατι ειναι σχεδον 2 ετων . ομως, μου φαινοταν παραξενο τοσον καιρο...τελικα παιρνει αντιβιωση για λοιμωξη κ της περασε κ το ρουθουνισμα. σημερα το σκεφτομουν ολο αυτο..ειναι πολυ πιθανο να ειχε συμβει το ιδιο.

ο σταφυλοκοκος υπαρχει στο σωμα μας ετσι κ αλλιως, απλα εκδηλωνεται αν το ανοσοποιητικο ειναι πεσμενο.

αφου το προλαβες κ παιρνει αγωγη, μην ανησυχεις. περαστικα του.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Daf, εμένα είναι πολύ μικρός!!! για αυτό ανησυχώ....

Διασταυρωσε το με μια επαναληψη σε αλλο εργαστηριο.Καμια φορα ο stph.aureus ειναι επιμολυνση ή φυσιολογικη χλωριδα...Μην βιαστεις...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Εγώ και ο μπαμπάς τους καναμε εξέταση και είμαστε ΟΚ, ζήτημα να τον επισκέφτηκαν πάνω από πέντε άτομα....κρατώ ακόμα μέτρα επιφυλακής για τις ιώσεις, τι να πώ.....

....ξεκινήσαμε αντιβίωση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...