Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Στερεές τροφές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-02-11, 20:51   #1
iwanna81

iwanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ευκολα στο φαγητο,δυσκολα στον υπνο!

ειπα να ανοιξω μια ενοτητα,να μαζευτουμε ολες οι μαμαδες με καλοφαγα μωρα που ομως...δεν κοιμουνται ή- οταν κοιμούνται επιτέλους- ξυπνάνε καμια 10αριά φορές!δεν ήξερα πού να ανοίξω την ενότητα μιας και αφορά και το forum του ύπνου,αλλα είπα καλύτερα να βλέπουμε τη θετική όψη των πραγμάτων και να το ανοίξω στη 'διατροφή' που είναι το φόρτε μας.καμιά άλλη ομοιοπαθούσα ξενύχτησα;;;;;;;
Ο χρήστης iwanna81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-11, 21:09   #2
Sofia_m

Sofia_m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!! αλλαζω το φαι με τον υπνο ανετα!!!!!!!! αλλα εμενα κοιμοντουσαν.. με τα δοντια μας εσκισαν!
Παλιά 22-02-11, 21:15   #3
maria-giannis

Το avatar του χρήστη maria-giannis

Περιοχή: kalamaki alimos
maria-giannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βαλτε και μενα στο κλαμπ!!!με το φαι ουδεν προβλημα.16ωρες ξυπνιος σας λεει κατι?
Παλιά 23-02-11, 01:33   #4
black_rose

Περιοχή: Κάπου εδώ...
black_rose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ στο club!!!!Απο την αρχή που ξεκινήσαμε στερεές τροφές δεν αντιμετώπισα ποτέ μου πρόβλημα αλλά με τον ύπνο έχουμε θέμα απο τότε που γεννήθηκε!!Ακόμα και τώρα που κοντεύει 11 μηνών ξυπνάει τα βράδια...και μέχρι να κοιμηθεί..μας τυραννάει!!

Ο χρήστης black_rose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-11, 02:14   #5
georkost

Το avatar του χρήστη georkost

Περιοχή: Πειραιας
georkost χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω να σας εκνευρισω λιγακι
ειμαστε και καλοφαγες κ υπναρουδες....
ξερω καποια στιγμη θα γυρισει κ ο τροχος για μενα!!!!!!!
σοβαρα τωρα,την μικρη στον βραδινο υπνο την βοηθησε πολυ η ρουτινα του υπνου..8:30 χαμηλωνουμε φωτα και αλλαζουμε πανα..καθομαστε κανα 10λεπτο στο ημιφως και κατα τις 9παρα αρχιζουμε το φαι..την βαζω στο κρεββατι μισοκοιμισμενη κ παταω καθε βραδυ το ιδιο τραγουδι στο περιστρεφομενο..κ το δωματιο της ειναι απολυτο σκοταδι...ελπιζω να βοηθησα λιγουλακι!!!!!
Ο χρήστης georkost δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-11, 09:30   #6
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμεις στο club.Με το φαι...φτου φτου φτου μη μας ματιασω...μια χαρα.Με τον υπνο εχουμε θεματα μεγαλα...αν και οφειλω να παραδεχτω πως τον τελευταιο καιρο παμε να στρωσουμε...θα δειξει.

Ρουτινα υπνου εχω κι εγω απο την αρχη σχεδον αλλα δε μας εκανε τπτ.Μη σου πω...πιο πολυ κοιμαται ετσι και τον κοιμισω στο σαλονι και τον παω μετα στο δωματιο.Καλα να τον αφησω μισοκοιμισνμενο και να αποκοιμηθει μονος του ακομα μου φαινεται ονειρο απατειλο!!!
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-11, 10:13   #7
georkost

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμεις στο club.Με το φαι...φτου φτου φτου μη μας ματιασω...μια χαρα.Με τον υπνο εχουμε θεματα μεγαλα...αν και οφειλω να παραδεχτω πως τον τελευταιο καιρο παμε να στρωσουμε...θα δειξει.

Ρουτινα υπνου εχω κι εγω απο την αρχη σχεδον αλλα δε μας εκανε τπτ.Μη σου πω...πιο πολυ κοιμαται ετσι και τον κοιμισω στο σαλονι και τον παω μετα στο δωματιο.Καλα να τον αφησω μισοκοιμισνμενο και να αποκοιμηθει μονος του ακομα μου φαινεται ονειρο απατειλο!!!
Καλημερα!αφου ειναι πολυ μικρουλι το μωρακι σου!!!αν σε ενθαρρυνει λιγο καπου στους 2,5 μηνες αρχισε τα 12ωρα το βραδυ..αντε πλησιαζεις!!!!
Παλιά 23-02-11, 12:33   #8
nala

Το avatar του χρήστη nala

Περιοχή: Γλυφάδα
nala ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ευκολα στον υπνο, δυσκολα στο φαγητό!!

Για να νιώσετε λίγο καλύτερα οι μανούλες που ταλαιπωρούνται με τον υπνο, εμείς έχουμε τον υπνο στο τσεπάκι αλλά με το φαγητό δίνουμε μάχη καθημερινά. Και όχι απλά με τις στερεες τροφες που κατα καποιο τρόπο είναι λογικο, αλλά ακόμα και με το γάλα!
Χθες το βραδυ ο μπεμπάκος μας 8 μηνων απο εκεί που ετρωγε 240μλ στο βραδυνο του γυρω στις 8.30, αποφάσισε να κάνει απεργια πείνας και εφαγε 100 με το ζόρι και αποκοιμηθηκε μέχρι το πρωι στις 8.30!! Οπου και το πρωι εφαγε αλλα 150 παλι με το ζορι!
Στις 11 φαγαμε το φρουτο (80γρ!!) και ουτε γουλια γαλα, αλλά τωρα ριχνουμε κατι υπνους ξεγυρισμενους!
Τι να πω... Πρεπει σε κάτι να μας τρεχουν!! Η' στον υπνο ή στο φαγητο! Αλλιως πως θα καταλαβαίναμε τα ζόρια της μητροτητας;;;

Ο χρήστης nala δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-11, 12:38   #9
ελενακι 1971

ελενακι 1971 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα. με το φαγητο η μικρη μου που ειναι 20 μηνων, δεν εχει κανενα προβλημα. το προβλημα ειναι ο υπνος!!! για να κοιμηθεί θελει να μου τραβαεις τα μαλλια μου, με αποτελεσμα στο τελος να μεινω φαλακρη! τι να κανω????
Ο χρήστης ελενακι 1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-11, 15:32   #10
georkost

Προεπιλογή

να παρεις μια περουκα?????
πλακα κανω...μαλλον θελει την μυρωδια σου..οποτε αν π.χ. φορας για καμια ωρα πριν τον υπνο της μια μπαντανα κ της την αφηνεις διπλα της???
Παλιά 23-02-11, 15:44   #11
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπον κοτιτσια, οταν ειχα το ιδιο προβλημα με την πρωτη κορη της εβαζα μια ζακετα μου με λιγο απ το αρωμα μου στην κουνια, σε σχημα π γυρω απ την παντα της ( φυτικο αρωμα βανιλια κ η ζακετα αναποδα κ κουμπωμενο το φερμουαρ.) με τα νεα μωρα το εφαρμοσα παλι, αλλα το μεσηρι που εχουμε ακομα θεμα, εχω stand by την ηλεκτρικη σκ. στο πολυ χαμηλο κ τσουπ....! ξερενονται παλι! οσο για το φαγητοοοοοο! δυσκολα τα παλιοκοριτσα πολυ! μου βγαζουν το λαδι! μονο ο μπεμπετος ειναι καλοφαγας.
Ο χρήστης tzini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-11, 15:47   #12
Sofia_m

Sofia_m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ρε κοριτσια κ εγω εχω ρουτινα υπνου κ μαλιστα κοιμουνται στα πρωτα 5 λεπτα το πολυ αλλα θα ξυπνησουν αρκετες φορες το βραδυ με κλαματα!!! στην καλυτερη 2 φορες η καθε μια σπαραζοντας... κ μπορει κ να μην ανοιγουν τα ματια τους καθολου!!! αλλα μπορει να το κανουν κ 10 φορες...
Παλιά 23-02-11, 15:52   #13
georkost

Προεπιλογή

μηπως εχει πολυ ησυχια κ τρομαζουν(γιατι σε εμας αυτο συμβαινει..)?οταν αρχισει να κλαιει στον υπνο της,βηχω λιγο να με ακουσει κ ησυχαζει..
Παλιά 23-02-11, 16:03   #14
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georkost Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως εχει πολυ ησυχια...
θα συμφωνησω μαζι σου ταλαμα! Α! κ τι σας ελεγα ?! 16.00 νταν ιγγιικεν η ωρα της σκουπας.... εμπρος λοιπον καλη μου σκουυυυυυυπα! (κ εγω στην πρεσσα για σιδερο! φτου!!!!)
Ο χρήστης tzini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-11, 15:58   #15
mariatsirou

Περιοχή: Gymno Evias
mariatsirou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμεις μεσα.Μεχρι 6 μηνων κοιμοταν,μετα δεν ξερω τι εγινε.Κοιμαται με πολλες διακοπες και δυσκολα...Να το δικαιολογησω στα δοντια?Αν και μεχρι σημερα δεν εχουμε βγαλει...
Παντως απο φαγητο φτου φτου φτου.Θελει και τα δικα μας!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές