Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

EΠΙΜΟΝΗ ΔΕΡΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΕΡΓΙΑ (τελικα BENIGN CEFALIC HISTIOCYTOSIS )


kat05

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω όσες από εσάς αντιμετωπίσατε με τα μωρά σας αλλεργία...

Ο γιός μου (7 μηνών) το τελευταίο τρίμηνο ταλαιπωρείται από επίμονη ατοπική δερματίτιδα. Κάναμε τα πάντα, στην αρχή τα απλά (απομακρύναμε λούτρινα, κατοικίδιο δεν έχουμε, βάλαμε ενυδατική) και στη συνέχεια τα "δυσκολότερα" (αλλεργιολόγος, αλλαγή γάλακτος και υποαλλεργική κρέμα ρυζάλευρο, αποχή εγώ από γαλακτοκομικά αυγό κλπ, δερματικά τεστ, αιματολογικές, patch test, επίσκεψη σε δερματολόγο κ.α.) και εκτός από ευαισθησία στο αυγό δε βρέθηκε τίποτα άλλο. Η ατοπική καλά κρατεί και ιδιαίτερα στο πρόσωπο,.

Το ερώτημα είναι: τον πάω στο αλλεργιολογικό του Παίδων (που απ' οτι ακούω είναι κορυφή) ή αφήνω να φύγει "μόνο του";;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι εννοεις ατοπικη δερματιτιδα?εμενα ο δικος μου εκτος απο τη νινιδα που ειχε και την αντιμετωπισαμε,συνεχεια ξυνεται στα μουτρα κυριως αλλα και στο κεφαλι,με αποτελεσμα να ειναι συνεχως με σημαδια και συνεχως ανησυχος απο τη φαγουρα!!!!δε το εχω ψαξει παραπανω.η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι ξηροδερμια αλλα δε βλεπω βελτιωση με τη κρεμα και το σαμπουαν που πηραμε.εσεις πως την παλευετε?

Link to comment
Share on other sites

Exei ki emena to idio provlima o mikros mou 5 minon.Exei kokkiniles kai ksirotita se podia -xeria liges st soma kai magoula.Ta evgale apo ton 3 mina opote de nomizo na ton peirakse kati sti diatrofi mou(ton thilazo),dokimasame kremes diafores enudatikes,(kortizoni de thelo pou mou proteine o paidiatros)kai epeidi den evlepa veltiosi para mono ufesi kapou kapou,katefuga se paidiatro omoiopathitiko.Ksenkinisame mia therapeia tora kai perimeno na do apotelesmata.gia o,ti allo thes rota me!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ! Ξαναπήγα σήμερα σε παιδίατρο, δερματολόγο, αλλεργιολόγο. Όλοι προβληματισμένοι γιατί δεν περνάει. Μάλλον πρέπει να κανονίσω ταξίδι στην Αθήνα για παιδοδερματολόγο... Αν και τώρα με τις ιώσεις κλπ τρέμω μήπως μου κολλήσει τίποτα στο ταξίδι, στους κλειστούς χώρους κλπ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να ρωτήσω όσες από εσάς αντιμετωπίσατε με τα μωρά σας αλλεργία...

Ο γιός μου (7 μηνών) το τελευταίο τρίμηνο ταλαιπωρείται από επίμονη ατοπική δερματίτιδα. Κάναμε τα πάντα, στην αρχή τα απλά (απομακρύναμε λούτρινα, κατοικίδιο δεν έχουμε, βάλαμε ενυδατική) και στη συνέχεια τα "δυσκολότερα" (αλλεργιολόγος, αλλαγή γάλακτος και υποαλλεργική κρέμα ρυζάλευρο, αποχή εγώ από γαλακτοκομικά αυγό κλπ, δερματικά τεστ, αιματολογικές, patch test, επίσκεψη σε δερματολόγο κ.α.) και εκτός από ευαισθησία στο αυγό δε βρέθηκε τίποτα άλλο. Η ατοπική καλά κρατεί και ιδιαίτερα στο πρόσωπο,.

Το ερώτημα είναι: τον πάω στο αλλεργιολογικό του Παίδων (που απ' οτι ακούω είναι κορυφή) ή αφήνω να φύγει "μόνο του";;;

 

η κόρη μου ξεκίνησε να "ξυνεται" οταν ηταν τριων μηνων. δεν εκανα καμια αλλαγη στις τροφές της. περασαμε απο το σταδιο να βγαζει αιμα απο το ξύσιμο και να κάνει πυωδη σπυριά.

το καλοκαίρι είναι μια χαρα. το χειμώνα ομως στη διαφορα της θερμοκρασίας, απο ζεστη σε κρυο... μολις πέφτει η εξωτερική θεμροκρασία... ξύνεται. το καλοκαίρι που περασε και ηταν 2,5+ χρονών, τυχαία αντιληφθηκα οτι το proderm 2 (με το ροζ καπάκι) δεν της προκαλούσε φαγούρα, ενω με οτιδηποτε αλλο... ειχαμε πρόβλημα.

ειχαμε παει και στο παιδων πεντέλης την είδε αλλεργιολόγος (μαθιουδάκης νομίζω, αλλα θα σου πω εαν θελεις) και μας ειχε δωσει ενα φαρμακευτικο σαμπουαν. δεν εκανε καμια διαφορά. ούτε της frezyderm που μας ειχε δωσει ο παιδίατρος, ούτε καμια ενυδατική κρέμα.

 

σε μεγαλες εξαρσεις της βαζω fusidin ή elocon στο πρόσωπο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου ξεκίνησε να "ξυνεται" οταν ηταν τριων μηνων. δεν εκανα καμια αλλαγη στις τροφές της. περασαμε απο το σταδιο να βγαζει αιμα απο το ξύσιμο και να κάνει πυωδη σπυριά.

το καλοκαίρι είναι μια χαρα. το χειμώνα ομως στη διαφορα της θερμοκρασίας, απο ζεστη σε κρυο... μολις πέφτει η εξωτερική θεμροκρασία... ξύνεται. το καλοκαίρι που περασε και ηταν 2,5+ χρονών, τυχαία αντιληφθηκα οτι το proderm 2 (με το ροζ καπάκι) δεν της προκαλούσε φαγούρα, ενω με οτιδηποτε αλλο... ειχαμε πρόβλημα.

ειχαμε παει και στο παιδων πεντέλης την είδε αλλεργιολόγος (μαθιουδάκης νομίζω, αλλα θα σου πω εαν θελεις) και μας ειχε δωσει ενα φαρμακευτικο σαμπουαν. δεν εκανε καμια διαφορά. ούτε της frezyderm που μας ειχε δωσει ο παιδίατρος, ούτε καμια ενυδατική κρέμα.

 

σε μεγαλες εξαρσεις της βαζω fusidin ή elocon στο πρόσωπο

Έλα που ούτε η fucidin ούτε η elocon κάνουν τίποτα! Proderm2 εννοείς το αφρόλουτρο; Η αλλεργιολόγος μου είπε να τον κάνω μπάνιο με κάτι φαρμακευτικά προϊόντα...

Α! Μόλις τηλεφώνησα για ραντεβού στο Δερματολογικό στο Παίδων, το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού είναι το Μάιο! Θα δω για κανέναν παιδο-δερματολόγο ιδιώτη, θα ψάξω τα αντίστοιχα ποστ... Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Της aderma για ατοπικο δερμα την χρησιμοποιήσατε? Εμας μόνο αυτη μας εκανε καλά, σε συνδυασμό με το αντιστοιχο αφρολουτρο. Την ενυδατική την εβαζα και 3-4 φορες την μέρα και έτσι είδα βελτίωση. Αυτο με το κρυο και εγω το παρατηρησα, αν και υποψιαζομαι οτι την εντυνα πολυ βαρια και ιδρωνε και το εκανα χειροτερα. Πάντως το καλοκαιρι είδα φοβερη διαφορά. Όσο για τις κρέμες όλες ειναι κορτιζονουχες και μόλις τις σταματουσα ξαναγεμιζε. Θεωρω οτι η καλή ενυδάτωση εσωσε την κατασταση. Και το καλοκαιρι ήταν κουκλί! :P Τον δευτερο χειμώνα επίσης είχε κατακκοκινίσει γυρω απο το στοματάκι αλλά και αυτο πέρασε μολις ήρθε καλοκαιρι. Φετος, δεν κοκκινίσαμε καθόλου :P

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας (μετά από πολλές ειδικότητες) και σε δερματολόγο, σχετικά με ένα εξάνθημα του μικρού μου (7 μηνών) μας δόθηκε η απάντηση οτι πρόκειται για μια σπάνια περίπτωση υπό τον όρο BENIGN CEFALIC HISTIOCYTOSIS (δε μου το απέδωσε στα ελληνικά). Είναι, κατά το δερματολόγο, μια αυτοϊάσιμη κατάσταση.

Έχω ανησυχήσει αρκετά παρότι ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, ψάχνω και βρίσκω αρκετά δεδομένα, ορισμένα από τα οποία με τρομάζουν... Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πάρεις οπωσδήποτε και δεύτερη γνώμη από έμπειρο δερματολόγο σε στο Συγγρού ή στο Παίδων...

 

πάντως αυτό που λες είναι σαν σπυράκια κοντά στα μάτια και στο μέτωπο και φεύγει μόνο του

 

υπάρχουν κάτι σπάνιοι συχετισμοί με οργανομεγαλία αλλά μάλλον δεν σε αφορά

 

μην αμελήσεις και μην φοβάσαι με την μόλυνση που τρώμε κάθε ώρα και στιγμή όλα αυτά έχουν γίνει ρουτίνα.........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό σκοπεύω να κάνω. Σκέφτομαι μήπως χρειάζεται και ιστολογική εξέταση για 100% σιγουριά. Είδα κι εγώ τα της οργανομεγαλίας και θορυβήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Πώς έτυχε να το γνωρίζεις; Σε ρωτάω διότι απ' οτι διάβασα, είναι κάτι αρκετά σπάνιο που μάλιστα συγχέεται με άλλα πράγματα (π.χ. για μας η πρώτη διάγνωση ήταν ατοπική δερματίτιδα).

Link to comment
Share on other sites

ατοπική δερματίτιδα = δεν ξέρουν τι είναι.......... και που οφείλεται......

 

είχαμε θέμα σε γνωστό μου...... όλα καλά σήμερα!!!!

και έχουμε και σχέση με το χώρο.....οικογενειακώς.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα! Σήμερα κάναμε τη λήψη δείγματος για ιστολογική και περιμένουμε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά... Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα νέα μας: βγήκε η βιοψία, είναι ΜΑΛΛΟΝ αυτό. Και μου είπαν μάλλον διότι απέκλεισαν άλλες παθήσεις, σοβαρές και με τα λίγα στοιχεία που έχουν (και, απ' οτι κατάλαβα, δια της εις άτοπον απαγωγής) καταλήγουν εκει. Αυτό που με προβληματίζει ειναι οτι υπάρχουν ελάχιστα περιστατικά σε όλο τον κόσμο με αποτέλεσμα η εμπειρία να είναι μικρή και δεν ξέρω πού μπορώ να ψάξω το αν συσχετίζεται με άλλες καταστάσεις και πώς μπορώ να είμαι σε "επιφυλακή" για να ανιχνεύσω κάτι όσο νωρίτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, αρχικα να σου ευχηθω ολα να πανε καλα. Το ανηψάκι μου έχει ιστιοκύτωση (δεν ξέρω αν ειναι της ιδιας μορφ'ης με αυτό που αναφέρεις), και αυτό από εξανθήματα το βρήκανε. Στο Παιδων ειναι μια κορυφαία ιατρός η Τζωρτζάτου που το παρακολουθεί. Μεγάλη με εμπειρία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να ρωτήσεις; Ή αν κάποιος από τους γονείς συμμετέχει στο φόρουμ να μας φέρεις σε επαφή (με πμ); Ρωτάω διότι βρίσκομαι στην επαρχία και εδώ οι γιατροί είναι κατηγορηματικοί οτι δε χρειάζεται θεραπεία... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία αλλά λίγο που έψαξα βρήκα αυτά που ίσως βρήκες και συ αφού λες ότι κοίταξες στο διαδίκτυο

 

http://www.histioartemis.gr/index.asp?a_id=1

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=266.

 

Δεν πρόκειται πάντα για αυτοιάσιμη κατάσταση, σου το υπογραμμίζω αυτό γιατί λες ότι είσαι σε επαρχία και τη διάγνωση την έκανε δερματολόγος. Έχει την ανάλογη εμπειρία άραγε γιατί πρόκειται για πολύ σπάνια ασθένεια, έχει ξανασυναντήσει ανάλογο περιστατικό? κάνε ένα ταξιδάκι μέχρι την Αθήνα....

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ iro για το χρόνο σου. Τις είχα υπόψιν τις σελίδες αυτές, απλά απ' οτι διάβασα αναφέρονται σε έναν άλλο τύπο ιστοκύττωσης και όχι σε αυτόν που μου έγραψαν στη βιοψία. Σίγουρα, το θέμα όπως λες θα χρειαστεί να το ψάξουμε σε ειδικούς-έμπειρους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...