Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρρωστος ο μπαμπας


Recommended Posts

εχουμε ενα μπεμπακο 43 ημερων και ειμαστε με το αγχος εδω κ 2 ημερες , απο τοτε που ο μπαμπας μας εχει πυρετο βηχα και πολλα αλλα.

μασκα,τζελ χεριων, ολα τα εχουμε...δεν πλησιαζει το μικρο...λετε να τη γλυτωσουμε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι θηλαζουμε...ηδη ο μπαμπας κοιμαται στο καναπε κ δεν τον πλησιαζουμε...χεχεχεχε....μου εχουν πει οτι αν αρρωστησει ενα τοσο μικρο μωρακι μπορει να χρειαστει μοναδα νεογνων....

ειναι κ αυτος ο Η1Ν1 που μας εχει φοβησει....

Link to comment
Share on other sites

αφου προσεχετε τοσο μια χαρα θα ειστε.

Αν θηλαζεις κοιτα να περνας εσυ πολυ ωρα με το μπαμπα για να αναπτυξεις αντισωματα και να τα δωσεις στο μωρο. Μπορει βεβαια ν'αρρωστησεις εσυ, αλλα μπορει απλως να αναπτυξεις αμυνες.

 

Να σας ζησει. :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

να σας ζήσει....ναι θέλει προσοχή και εσυ να προσέχεις.....γιατι μπορει να μεταφερεις απλα τα μικροβια χωρίς να νοσήσεις......αεριζε καλα το σπιτι και άλλαζε συχνά σεντονια και ρουχα.....αν θέλεις πριν χρησιμοοιησεις οτιδηποτε ένα απλο πανακι ή μια πετσετα περασε την στα γρηγορα με πολυ ατμο με το σιδερο για καλυτερη αποστηρωση......περιστικά....και φτου φτου να μην κολλησει....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφόσον θηλαζει ομως ειναι καλυτερα να παρει τα μικροβια του μπαμπα, δε θα μεταφερει τον ιο στο μωρο αλλα τα απευθειας τα αντισωματα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι λετε:confused::confused:

Αν κολλησει η μαμα θα κολλησει και το μωρό και ειναι 43 ημερών!

Το ιδιο επαθα κι εγω οταν η μικρή ηταν 5 μηνών και θηλαζα αποκλειστικά!

Πυρετό με 38+ για 2 μερες εγώ, 38.9 για 3 μερες η μικρή:cry::cry:, υστερα κολλησε ο μεγαλος κ υστερα ο μπαμπας μας!

Γνωμη μου πάντα μακριά από το μπαμπά ΟΛΟΙ σας!!!!

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι λετε:confused::confused:

Αν κολλησει η μαμα θα κολλησει και το μωρό και ειναι 43 ημερών!

Το ιδιο επαθα κι εγω οταν η μικρή ηταν 5 μηνών και θηλαζα αποκλειστικά!

Πυρετό με 38+ για 2 μερες εγώ, 38.9 για 3 μερες η μικρή:cry::cry:, υστερα κολλησε ο μεγαλος κ υστερα ο μπαμπας μας!

Γνωμη μου πάντα μακριά από το μπαμπά ΟΛΟΙ σας!!!!

Περαστικά!

 

ο θηλασμος γενικα προστατευει το μωρο απο οτιδηποτε νοσει ή φερει η μητερα, εφοσον περναει στο μωρο απευθειας τα αντισωματα ετοιμα.

Μπορει η mpompiras να επιλεξει να μεινει μακρια απ'το μπαμπα, αλλα οχι οτι αν κολλησει η μαμα θα κολλησει και το μωρο, ισα-ισα το αντιθετο. Ειναι απ'τα μαγικα του θηλασμου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ο άντρας μου είναι άρρωστος από την Παρασκευή με πυρετό. Είμαστε φυσικά με μάσκες και ο μικρός προς το παρόν δεν έχει κολλήσει. Νομίζω ότι πραγματικά ο θηλασμός έχει βοηθήσει. Βέβαια δεν πρέπει να θεωρούμε ότι επειδή θηλαζουμε δεν πρέπει να προσέχουμε, αλλά νομίζω ότι όντως παρέχει μια έξτρα προστασία.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ο θηλασμος εχει πολλα μαγικα...αλλα προτιμω να μην τα διαπιστωσω προσωπικα ολα...οποτε ο μπαμπας θα ειναι μακρια για λιγο....ευχαριστω ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχε αρρωστήσει και ο άντρας μου όταν η κορούλα μου ήταν σχεδόν 2 μηνών με έντονο βήχα και συνάχι. Τί έκανα; Καταρχήν μέσα στο σπίτι κυκλοφορούσε μόνο με μάσκα. Το μωρό δεν το έπαιρνε αγκαλιά, ούτε πήγαινε κοντά του. Και κοιμόταν μόνος του στο σωμάτιο με κλειστή την πόρτα. Εγώ είχα μετακομίσει στον καναπέ του σαλονιού με το μωρό δίπλα στο λίκνο. Πήγε και άμεσα στον γιατρό και του έδωσε αμέσως αντιβίωση.

Επίσης αέριζα όλη την ώρα το σπίτι. Ευτυχώς δεν κόλλησε τίποτα :P.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα καταθεσω προσωπικη εμπειρια.....απο 2 ημερων λεχωνα αρρωστησα και εβαλα κατευθειαν μασκα,χρησιμοποιουσα αντισηπτικα ενω παραλληλα θηλαζα τη μικρη μου κανονικα.....ηταν βασανιστικο για μενα να μη βγαζω καθολου τη μασκα αλλα το μωρο δεν κολλησε....τη μασκα μεχρι η μικρη να παει τριων μηνων την εβγαλα συνολικα 15 μερες γιατι συνεχεια υποτροπιαζα και για ολο αυτο το διαστημα ημουν αρρωστη (!!!!) καποια στιγμη αρρωστησε και ο μπαμπας μας με κρυωμα το οποιο μεταβληθηκε σε οξεια λαρρυγγιτιδα και οταν το ειπαμε και στη παιδιατρο και στο παθολογο απλα.....μας εδιωξαν απο το σπιτι εμενα και τη μπεμπα!!!μετακομισα στο πατρικο μου,μακρια απο τον αντρα μου μεχρι να γινει καλα γιατι υπηρχε κινδυνος αν το βρεφος κολλουσε κατι...αρα μαλλον καλυτερο ειναι να εισαι σε αποσταση ασφαλειας απο τον αντρα σου και παντα εκεινος να φορα μασκα (μη σου πω και εσυ) και κατ' επεκταση καλο θα ηταν να μιλουσατε και με τον παιδιατρο σας να σας συμβουλευσεθι καλυτερα πως θα προστατευσετε το μωρακι σας!αντε και περαστικα!

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα μην αγχωνεσαι!η πρωτη μου κορη οταν ηταν 0 ημερων ειχε αρωστησει βροχιολτιδα ,χωρις να ειναι κανεις μας αρρωστος και με μασκες το ξεπερασε χωρις νοσοκομειο.τωρα ηταν η μεγαλη μου αρρωστη,την στελναμε στη γιαγια και ερχοταν σπιτι μονο να κοιμηθε.κολλησε το νεπγεννητο,ουτε 40 ημερων.δωσαμε μασκες και λιγη αντιβιωση και ευτυχως το ξεπερασαμε χωρις νοσοκομειο.εγω φοραγα μασκα και επλενα τα χερια με οινοπνευμα και το μωρο δεν την γλιτωσε.οποτε ψυχραιμια και περαστικα στο μπαμπα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς την είχαμε πάθει τον πρώτο μήνα του μπεμπάκου μου:|.Όλα καλά όμως;)!Να αερίζεις συνεχώς το σπίτι και ο μπαμπάς σε καραντίνα:lol:, με μάσκα να κυκλοφορεί.Θήλαζε το μπουμπούκι σου και όλα καλά θα πάνε;)!Να σας ζήσει το αστεράκι σας και περαστικά στον μπαμπά σας:mrgreen:!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις....

 

μια ερωτηση.....ποια ειναι τα πρωτα συμπτωματα ενος μωρου αρρωστου? ανησυχια? κλαμα?

 

δεν τρωνε.....ανάλογα βεβαια και με το παιδί....θα ειναι ζαβλακομενο.....ίσως να εχει και λιγη γκρινια....αν έχει συναχι θα το καταλαβεις....αν εχει ακροαστικα....κανει αυτο το χρ....χρ οταν κοιμαται....δηλαδη απο μπροστα στο στηθος και στην πλάτη ακους αυτο το βράσιμο που λεμε.....

μην αγχωνεσαι όμως....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρυσι περάσαμε οικογενειακώς την Η1Ν1 εκτός από το μωρό. Ηταν 2 μηνών, βήχαμε όλοι μέσα στο σπίτι, την είχα αποκλεισμένη στο δωμάτιό της, εννοείται ότι δεν την πλησίαζε κανείς εκτός από μένα, με μάσκα, γάντια, άνοιξα τα χέρια μου από τα αντισηπτικά, αλλά το μωρό ευτυχώς δεν κόλλησε. Την θήλαζα συνεχώς και ίσως γι αυτό να μην αρρώστησε. Κόντεψα να τρελαθώ από την αγωνία μου τότε μέχρι να μας περάσει εντελώς και να σιγουρευτώ ότι δεν κολλάει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μπορει και να την γλυτωσουμε και εμεις....πρεπει να προσεχουμε αρκετες ημερες....αυριο ο αρρωστουλης μας παει στο ιατρο....χεχεχε....για ντοπαρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κοριτσάκι μου αρρώστησε με 39 πυρετό 18 ημερών και νοσηλεύθηκε σε θερμοκοιτίτδα για 10 μέρες. Μέχρι 30 ημερών τα βάζουν θερμοκοιτίδα αν αρρωστήσουν. Να σημειώσω ότι θήλαζα αποκλειστικά και ότι κάποιος ''φορέας'' την κόλλησε μιας και δεν είχε έρθει σε επαφή με άρρωστο.

Πολύ προσοχή με μάσκες καλό πλύσιμο χεριών κλπ και όλα θα πάνε καλά!;)

Εμένα όσον αφορά τα συμπτώματα μία μέρα πριν ανεβάσει πυρετό ήταν νωθρή και είχε μειώσει πολυ την ώρα που θήλαζε.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...