Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπυρακια (στην περιοχη της πανας)


Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα με το μωρο μου. Ειναι 11 μηνων κι εδω και αρκετο καιρο, καθε λιγο και λιγακι, βγαζει κατι κοκκινα μικρα σπυρακια στην ευαισθητη περιοχη (κοριτσακι). Το πλενω σε καθε αλλαγη της πανας και με σαπουνι οταν εχει κανει κακκακια. Απο πανες και κρεμες εχουμε αλλαξει αρκετες μαρκες, οποτε δεν ξερω αν φταιει κατι τετοιο. Η γιατρος μου τα ειπε καπως (παρατριμματα, καπως ετσι, δεν ξερω αν το λεω σωστα) και μπορει να οφειλονται στα ουρα που λεει μπορει να ειναι πολυ οξινα, λογω των δοντιων που βγαζει. Μου εδωσε να βαζω μια κρεμα, τη daktodor, η οποια ομως περιεχει κορτιζονη και δεν κανει να τη βαζω πανω απο 3 μερες. Στις 3 μερες φευγουν, μετα απο λιγο καιρο ομως ξαναβγαινουν και θα ηθελα να αποφυγω αυτη την κρεμουλα λογω της κορτιζονης. Εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο? εχετε να μου προτεινετε καποια λυση? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 3 μέρες παρατήρησα στον γιο μου στην περιοχή της πάνας μπροστά εξωτερικά ένα σημάδι στρογγυλό και λίγο πιο κόκκινο από το δέρμα ... σκέφτηκα αμέσως ότι είναι μύκητας και όντως τον πήγα παιδίατρο και μου είπε το ίδιο. Μου είπε να βάζω από τρεις φορές την μέρα για τρεις μέρες την dactarin. Εγώ για κάποιο λόγο έχω ανησυχήσει πολύ μην εξαπλωθεί :/ να σημειώσω ότι προσέχω πολύ την υγιεινή του , δεν τον κάνω βέβαια μπάνιο σε κάθε αλλαγή πάνας. Έχει συμβεί σε καμία ; 

Link to comment
Share on other sites

@Super.mum ζητήστε από τον/την παιδίατρο σας να σας εξηγήσει για τις μυκητιάσεις αυτού του είδους. 

Από όσο γνωρίζω η εμφάνιση μυκητιάσεων (του δέρματος, του τριχωτού της κεφαλής, των νυχιών, κλπ) δεν έχει σχέση με την υγιεινή όπως την εννοείτε. Δηλαδή το πλύσιμο μετά την αλλαγή πάνας. Είναι μεταδοτικές λοιμώξεις. Εξ'επαφής με άτομο, αντικείμενο, επιφάνεια που φέρει τον εκάστοτε μύκητα. Οπότε προσοχή στην υγιεινή όσον αφορά τα δικά σας χέρια και τα αντικείμενα (ρούχα, πετσέτες, σκεπάσματα, υφασμάτινα-λούτρινα κυρίως παιχνίδια, κλπ) που ακουμπούν το δέρμα του παιδιού. Καθώς και τις επιφάνειες στις οποίες ακουμπά το παιδί (χαλιά, δάπεδο, αλλαξιέρα, κλπ). Κι ελέγξτε εάν έχει και κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας θέμα, διότι θα χρειαστεί να πάρει κι αυτό θεραπεία γιατί ενδεχομένως η μυκητίαση να επιβιώνει σε κάποιον και να μεταφέρεται στους υπόλοιπους μέσω δερματικής επαφής, χρήσης κοινών αντικειμένων, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχε βγάλει ένα μεγάλο κόκκινο σπυρί αλλά πέρασε μόνο του. Τώρα αυτό σκεφτόμουν γιατί δεν την πλένω κ εγώ σε κάθε αλλαγή, την πλένω όμως σίγουρα όταν κάνει κακά κ μάλιστα φοβάμαι κιόλας μη μου πέσει έτσι όπως τη πιάνω γιατί είναι 10,500 κ την πλένω στην μπανιέρα , στη βρύση δεν έχει πολλή ροή το νερό. Τις μισές φορές όταν κατουράει την πλένω με βαμβάκι και νερό ή χρησιμοποιώ μωρομαντηλα. Όταν κάνει κακά στη μπανιέρα. Μέχρι να αφήσουμε τις πάνες δηλ θα πλένουμε; Επαναπευεσαι αλλά μετά ακούς κάτι τέτοιο και το μετανιώνεις που δεν πλένεις το μωρό κάθε φορά. Πάντως το dactarin θα μειώσει τους μύκητες, μην ανησυχείς, για την ώρα συνεχώς πλύσιμο κ καλό στέγνωμα τι να κάνεις

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 3 μέρες παρατήρησα στον γιο μου στην περιοχή της πάνας μπροστά εξωτερικά ένα σημάδι στρογγυλό και λίγο πιο κόκκινο από το δέρμα ... σκέφτηκα αμέσως ότι είναι μύκητας και όντως τον πήγα παιδίατρο και μου είπε το ίδιο. Μου είπε να βάζω από τρεις φορές την μέρα για τρεις μέρες την dactarin. Εγώ για κάποιο λόγο έχω ανησυχήσει πολύ μην εξαπλωθεί :/ να σημειώσω ότι προσέχω πολύ την υγιεινή του , δεν τον κάνω βέβαια μπάνιο σε κάθε αλλαγή πάνας. Έχει συμβεί σε καμία ; 

 

Just now, samsympan είπε:

@Super.mum ζητήστε από την παιδίατρο σας να σας εξηγήσει για τις μυκητιάσεις αυτού του είδους. 

Από όσο γνωρίζω η εμφάνιση μυκητιάσεων (του δέρματος, του τριχωτού της κεφαλής, των νυχιών, κλπ) δεν έχει σχέση με την υγιεινή όπως την εννοείται. Δηλαδή το πλύσιμο μετά την αλλαγή πάνας. Είναι μεταδοτικές λοιμώξεις. Εξ'επαφής με άτομο, αντικείμενο, επιφάνεια που φέρει τον εκάστοτε μύκητα. Οπότε προσοχή στην υγιεινή όσο αφορά τα δικά σας χέρια και τα αντικείμενα (ρούχα, πετσέτες, σκεπάσματα, υφασμάτινα-λούτρινα κυρίως παιχνίδια, κλπ) που ακουμπούν το δέρμα του παιδιού. Καθώς και τις επιφάνειες στις οποίες ακουμπά το παιδί (χαλιά, δάπεδο, αλλαξιέρα, κλπ). Κι ελέγξτε εάν έχει και κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας θέμα, διότι θα χρειαστεί να πάρει κι αυτό θεραπεία γιατί ενδεχομένως η μυκητίαση να επιβιώνει σε κάποιον και να μεταφέρεται στους υπόλοιπους μέσω δερματικής επαφής, χρήσης κοινών αντικειμένων, κλπ.

Είσαι σίγουρη; Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν γενικά στον οργανισμό κ όταν βρουν κατάλληλες συνθήκες βλ υγρασία κ ζέστη ( όπως μέσα σε μια πάνα ) υπεραναπτυσονται κ γίνονται παθογόνοι. Το ίδιο κ σε μας τις γυναίκες με τις μυκητιάσεις δηλαδή . Δε το ξέρω για αυτό σε ρωτάω, αλλά αυτή την εντύπωση έχω ότι δεν είναι τόσο μεταδοτικοί όσο ότι υπάρχουν κ αναπτύσσονται με συγκεκριμένες συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Είσαι σίγουρη; Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν γενικά στον οργανισμό κ όταν βρουν κατάλληλες συνθήκες βλ υγρασία κ ζέστη ( όπως μέσα σε μια πάνα ) υπεραναπτυσονται κ γίνονται παθογόνοι. Το ίδιο κ σε μας τις γυναίκες με τις μυκητιάσεις δηλαδή

Αυτό που λες είναι σωστό. Δηλαδή κάποιοι μύκητες μπορεί να ζουν στον οργανισμό και να αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας. Και υπό συνθήκες να πολλαπλασιάζονται και να γίνονται παθογόνοι.

Ωστόσο η πρώτη επαφή ενός παρθένου οργανισμού (όπως ένα βρέφος) με τον μύκητα, γίνεται με τους τρόπους που προανέφερα. Δηλαδή από κάπου τον "κολλάει" που λέμε. Με την θεραπεία που παίρνει το βρέφος μπορεί να εξαλειφθεί ο μύκητας ή να υπαναπτυχθεί και να πάψει να είναι παθογόνος-να έχει εμφανή εκδήλωση στο δέρμα. Όμως η πρωτογενής πηγή πιθανόν παραμένει (πχ μύκητας στο στήθος-πρόσωπο-δέρμα της μητέρας, ή μεταξύ των δαχτύλων των φροντιστών, κλπ). Οπότε έλεγχος και των υπολοίπων μελών και θεραπεία εάν χρειάζονται και προσοχή σε κοινόχρηστα αντικείμενα. Και σωστά γράφεις πλύσιμο και στέγνωμα καλό πριν την εφαρμογή της κρέμας και αερισμός της περιοχής όσο γίνεται, γιατί η υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη των μυκήτων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Αυτό που λες είναι σωστό. Δηλαδή κάποιοι μύκητες μπορεί να ζουν στον οργανισμό και να αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας. Και υπό συνθήκες να πολλαπλασιάζονται και να γίνονται παθογόνοι.

Ωστόσο η πρώτη επαφή ενός παρθένου οργανισμού (όπως ένα βρέφος) με τον μύκητα, γίνεται με τους τρόπους που προανέφερα. Δηλαδή από κάπου τον "κολλάει" που λέμε. Με την θεραπεία που παίρνει το βρέφος μπορεί να εξαλειφθεί ο μύκητας ή να υπαναπτυχθεί και να πάψει να είναι παθογόνος-να έχει εμφανή εκδήλωση στο δέρμα. Όμως η πρωτογενής πηγή πιθανόν παραμένει (πχ μύκητας στο στήθος-πρόσωπο-δέρμα της μητέρας, ή μεταξύ των δαχτύλων των φροντιστών, κλπ). Οπότε έλεγχος και των υπολοίπων μελών και θεραπεία εάν χρειάζονται και προσοχή σε κοινόχρηστα αντικείμενα. Και σωστά γράφεις πλύσιμο και στέγνωμα καλό πριν την εφαρμογή της κρέμας και αερισμός της περιοχής όσο γίνεται, γιατί η υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη των μυκήτων.

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές! Δεν είναι βρέφος όμως δεν είναι ο μικρός μου ο γιος είναι ο μεγάλος που είναι 18 μηνών αυτός έχει το θέμα. Τι να κάνω που βάζει τα χέρια του μέσα στην πάνα μήπως κάπως έτσι το κόλλησε. Γιατί εγώ προσέχω και πετσέτες έχει δικές του δεν χρησιμοποιεί αυτές που χρησιμοποιούμε εμείς με τον άντρα μου .. έχω θέμα με καθαριότητα γενικά προσέχω πολύ. Πάντως κοιταχτήκανε όλοι και δεν έχει κανένας άλλος από εμάς εμφανίσει κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Αυτό που λες είναι σωστό. Δηλαδή κάποιοι μύκητες μπορεί να ζουν στον οργανισμό και να αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας. Και υπό συνθήκες να πολλαπλασιάζονται και να γίνονται παθογόνοι.

Ωστόσο η πρώτη επαφή ενός παρθένου οργανισμού (όπως ένα βρέφος) με τον μύκητα, γίνεται με τους τρόπους που προανέφερα. Δηλαδή από κάπου τον "κολλάει" που λέμε. Με την θεραπεία που παίρνει το βρέφος μπορεί να εξαλειφθεί ο μύκητας ή να υπαναπτυχθεί και να πάψει να είναι παθογόνος-να έχει εμφανή εκδήλωση στο δέρμα. Όμως η πρωτογενής πηγή πιθανόν παραμένει (πχ μύκητας στο στήθος-πρόσωπο-δέρμα της μητέρας, ή μεταξύ των δαχτύλων των φροντιστών, κλπ). Οπότε έλεγχος και των υπολοίπων μελών και θεραπεία εάν χρειάζονται και προσοχή σε κοινόχρηστα αντικείμενα. Και σωστά γράφεις πλύσιμο και στέγνωμα καλό πριν την εφαρμογή της κρέμας και αερισμός της περιοχής όσο γίνεται, γιατί η υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη των μυκήτων.

Απλά δεν μπορώ και εγώ να ελέγξω όλα όσα ακουμπάει ... και δεν ξέρω ποσο επιζεί ο μύκητας πάνω σε αντικείμενα ... το παιδί ακουμπάει όλο το σπίτι .. τι θα πρέπει να κάνω τώρα ; Δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό πιστεύω ... 

Μήπως κάποια έχει περάσει κάτι ανάλογο ; Να μου πει την εμπειρία της ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Super.mum είπε:

Απλά δεν μπορώ και εγώ να ελέγξω όλα όσα ακουμπάει ... και δεν ξέρω ποσο επιζεί ο μύκητας πάνω σε αντικείμενα ... το παιδί ακουμπάει όλο το σπίτι .. τι θα πρέπει να κάνω τώρα ; Δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό πιστεύω ... 

Μήπως κάποια έχει περάσει κάτι ανάλογο ; Να μου πει την εμπειρία της ; 

εγω νομιζω οτι για πρωτη φορα δ χρειαζεται να αγχωθεις τοσο.ειδικα αφου ειναι για τον μεγαλο

εγω δ ειχα ποτε θεμα με μυκητες,εκτος απο καντιντιαση πριν 6χρ οταν θηλαζα την μεγαλη.για κανενα μηνα ταλαιπωρηθηκα,εκεινη δ ειχε συμπτωματα

αλλα τωρα θυμηθηκα οταν περιπου στην ηλικια του γιου σου,κ κανοντας την μπανιο ειδα οτι ερεθιστηκε κ ειχε κ σπυρακια.παμε γιατρο κ ηταν μυκητες.ενταξει πονουσε κ ουτε μπανιο δ αντεχε η μικρη,αλλα με ντακταριν νομιζω κ καλο στεγνωμα,περασε.3-4μερες ηταν το ζορι.τυχαιο ηταν απο υγρασια που εμεινε,πρεπει να ηταν κ καλοκαιρακι τοτε.δ ξαναεπαθε

τουλ τωρα α μην βαζει το χερι στην πανα,κ γενικα να πλενει συχνα τα χερακια.κ καλο στεγνωμα στην περιοχη

Link to comment
Share on other sites

@Super.mum δεν υπάρχει λόγος να κάνετε κάτι παραπάνω για την υγιεινή σας και του σπιτιού, εφόσον φροντίζετε ήδη επαρκώς (κατοικίδιο έχετε που να κυκλοφορεί στο σπίτι; κι αυτά φέρουν/μπορούν να μεταδώσουν δερματόφυτα). Ούτε χρειάζεται να ανησυχείτε εφόσον είδε το παιδί γιατρός και έδωσε αγωγή. Αυτές οι περιπτώσεις κι εγώ από όσο ξέρω με την αγωγή πάνε μια χαρά. Οπότε μετά το πλύσιμο καλό στέγνωμα στην περιοχή (και με λίγα δευτερόλεπτα σεσουάρ μαλλιών μπορείτε που απομακρύνει όλη την υγρασία), την κρέμα που έδωσε ο γιατρός στην συχνότητα που είπε,

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Τι να κάνω που βάζει τα χέρια του μέσα στην πάνα μήπως κάπως έτσι το κόλλησε. 

και όόόσο γίνεται να μην βάζει τα χεράκια στην πάνα το παιδί (αυτό γενικά καλό είναι όσο είναι τόσο μικρό και δεν μπορεί να ελέγξει το πόσο καθαρά είναι τα χεράκια του ή το τι κρατάει). Μήπως τα φανελάκια τα ολόσωμα που κουμπώνουν κάτω βοηθήσουν; Και ίσως θα έλεγα στο σημείο με την βλάβη αν γίνεται να διπλώνατε την πάνα να μην ακουμπά πάνω στο δέρμα, και το δερματάκι του να ακουμπά καλύτερα στο βαμβακερό ύφασμα που είναι πιο αγνό, μαλακό και αναπνέει.

Σε κάθε περίπτωση δε χρειάζεται ανησυχία. Το παρακολουθείτε κι ενημερώνετε παιδίατρο αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία στην πάνα μπορεί να δημιουργήσει μύκητες!Το έπαθε ο μικρός μου!Απευθυνθηκα σε δερματολόγο όπου μου έδωσε travocort  και μας έστειλε για καλλιέργεια!θελει καλό στέγνωμα με πετσέτα!Να αφήνεις την περιοχή να αεριστεί και τακτική αλλαγή πάνας όταν είναι μικρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εγω νομιζω οτι για πρωτη φορα δ χρειαζεται να αγχωθεις τοσο.ειδικα αφου ειναι για τον μεγαλο

εγω δ ειχα ποτε θεμα με μυκητες,εκτος απο καντιντιαση πριν 6χρ οταν θηλαζα την μεγαλη.για κανενα μηνα ταλαιπωρηθηκα,εκεινη δ ειχε συμπτωματα

αλλα τωρα θυμηθηκα οταν περιπου στην ηλικια του γιου σου,κ κανοντας την μπανιο ειδα οτι ερεθιστηκε κ ειχε κ σπυρακια.παμε γιατρο κ ηταν μυκητες.ενταξει πονουσε κ ουτε μπανιο δ αντεχε η μικρη,αλλα με ντακταριν νομιζω κ καλο στεγνωμα,περασε.3-4μερες ηταν το ζορι.τυχαιο ηταν απο υγρασια που εμεινε,πρεπει να ηταν κ καλοκαιρακι τοτε.δ ξαναεπαθε

τουλ τωρα α μην βαζει το χερι στην πανα,κ γενικα να πλενει συχνα τα χερακια.κ καλο στεγνωμα στην περιοχη

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ναι αυτό κάνουμε τώρα πλένουμε πολύ συχνά τα χέρια (αν και δεν ξέρω κατά ποσο έχει νόημα αυτό γιατί επιτόπου πιάνει αλλα χίλια δυο πράγματα) και προσπαθούμε να μένουμε και χωρίς πάνα αρκετά για να αερίζεται η περιοχή. Δεν ξέρω γιατί με άγχωσε τόσο .. ίσως επειδή σκέφτομαι ότι μπορεί εύκολα να εξαπλωθεί ... είναι ύπουλος ο μύκητας :/ του βάζω κορμάκι για να μην μπορεί να χώσει και το χέρι στην πάνα 

16 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Super.mum δεν υπάρχει λόγος να κάνετε κάτι παραπάνω για την υγιεινή σας και του σπιτιού, εφόσον φροντίζετε ήδη επαρκώς (κατοικίδιο έχετε που να κυκλοφορεί στο σπίτι; κι αυτά φέρουν/μπορούν να μεταδώσουν δερματόφυτα). Ούτε χρειάζεται να ανησυχείτε εφόσον είδε το παιδί γιατρός και έδωσε αγωγή. Αυτές οι περιπτώσεις κι εγώ από όσο ξέρω με την αγωγή πάνε μια χαρά. Οπότε μετά το πλύσιμο καλό στέγνωμα στην περιοχή (και με λίγα δευτερόλεπτα σεσουάρ μαλλιών μπορείτε που απομακρύνει όλη την υγρασία), την κρέμα που έδωσε ο γιατρός στην συχνότητα που είπε,

και όόόσο γίνεται να μην βάζει τα χεράκια στην πάνα το παιδί (αυτό γενικά καλό είναι όσο είναι τόσο μικρό και δεν μπορεί να ελέγξει το πόσο καθαρά είναι τα χεράκια του ή το τι κρατάει). Μήπως τα φανελάκια τα ολόσωμα που κουμπώνουν κάτω βοηθήσουν; Και ίσως θα έλεγα στο σημείο με την βλάβη αν γίνεται να διπλώνατε την πάνα να μην ακουμπά πάνω στο δέρμα, και το δερματάκι του να ακουμπά καλύτερα στο βαμβακερό ύφασμα που είναι πιο αγνό, μαλακό και αναπνέει.

Σε κάθε περίπτωση δε χρειάζεται ανησυχία. Το παρακολουθείτε κι ενημερώνετε παιδίατρο αν χρειαστεί.

Ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές .. η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει ποτέ με το σεσουάρ για τα μαλλιά να τον στεγνωσω ... καλή ιδέα !! Τώρα ναι του φοράω τα κορμάκια που κουμπώνουν από κάτω για να μην έχουμε τέτοια θέματα ... αλλά να διπλώσω κάπως την πάνα στην περιοχή που είναι ο μύκητας δεν μπορώ γιατί είναι σε περίεργο σημείο και αναγκάστηκα ακουμπάει πάνα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...