Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Μαιευτήρες-Γυναικολόγοι

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-02-11, 23:32   #1
eva.s

eva.s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΔΕΝΟΜΥΩΣΗ - ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΗΤΡΑΣ (μερική)

Γειά σας.
Είμαι καινούρια στο forum και ψάχνω πληροφορίες λόγω ενός γυναικολογικού προβλήματος που μου έχει προκύψει.
Είχα πάντα μεγάλη αιμοραγία κατά την διάρκεια της περιόδου, αλλά το τελευταίο διάστημα το κακό έχει παραγίνει.
Ο γυναικολόγος μου (Πιστοφίδης) μου λέει χρόνια ότι έχω αδενομύωση. Δηλαδή τα τοιχώματα της μήτρας μου είναι πιο παχιά από το κανονικό. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, είναι καθαρά κατασκευαστικό θέμα και όσο περνάει ο καιρός το πρόβλημα (η πάχυνση & οι μητροραγίες) θα χειροτερεύει.
Τον τελευταίο χρόνο πράγματι έχω χειροτερέψει πολύ. Στο πρώτο 48ωρο της περιόδου πρέπει να αλάζω κάθε 3ωρο και το ταμπόν (super plus) και την σερβιέτα (νυχτός). Στην τελευταία μου περίοδο μάλιστα έπρεπε να το κάνω κάθε 1 ώρα.
Εδώ και πολλά χρόνια ζω με συμπληρώματα διατροφής αλλά η τιμή του αιματοκρίτη μου εξακολουθεί την καθοδική πορεία της, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταποκριθώ χωρίς κόπο σε βασικά θέματα της καθημερινότητας.
Ο γυναικολόγος μου (Πιστοφίδης - του έχω τυφλή εμπιστοσύνη) λόγω της προχωρημένης κατάστασης και του γεγονότος ότι είμαι 40 χρονών και έχω ήδη 2 παιδιά μου πρότεινε μερική αφαίρεση μήτρας (θα αφήσει τον τράχηλο για να μην επηρεαστώ ορμονικά).
Παρόλο που πράγματι δεν θέλω άλλα παιδιά δεν μπορώ να το αποφασίσω. Γιατί είναι διαφορετικό να μην θέλεις άλλα παιδιά από το να μην μπορείς να κάνεις.
Προσπάθησα εναλλακτικά. Πηγαίνω χρόνια σε ομοιοπαθητικό και τώρα μου έδωσε καινούρια χάπια για το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης, μου πρότεινε μια γυναικολόγο - ομοιοπαθητικό (Προκοπίου).
Όταν την επισκέφτηκα και της έθεσα την κατάσταση το βρήκε πολύ τραβηγμένο. Μετά από 2 επισκέψεις κατέληξε και αυτή στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι δυστυχώς δεν θα μπορέσω να φτάσω μέχρι την εμμηνόπαυση με την μήτρα μου.
Έχει κάποιος άλλος ανάλογη εμπειρία ;
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι ή κάποιον γιατρό στην Αθήνα ;
Ο χρήστης eva.s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-11, 04:10   #2
Συντονιστής Ε
Εθελοντ. Συντονιστής Moderator

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Ε

Συντονιστής Ε χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για την αδενομύωση δειτε και εδω
ΑΔΕΝΟΜΥΩΣΗ
Δεν προτείνουν γιατρο αλλα ίσως θα μπορεσετε να βρειτε καποιες πληροφορίες στους τρόπους αντιμετωπισης ή να λαβετε εξτρα πληροφοριες απο τα μελη

Επισης δειτε και αυτα
λαπαροσκοπηση και γιατρος!!
γιατρός κατάλληλος για αφαίρεση ινομυώματος
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ
Ο χρήστης Συντονιστής Ε δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-14, 22:41   #3
YASMINA1

YASMINA1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

eva.s γεια σου. τώρα που μπήκα εγώ στο forum μάλλον το εχεις αντιμετωπίσει 'ηδη. βασικά και γω ψάχνω γιατρό γιατί έχω μάλλον αδενομύωση, βρέθηκε ένα μόρφωμα 5,5 εκατοστά στον πυθμένα της μήτρας μου, σαν ινομύωμα,αλλά μάλλον πρόκειται για αδενομυωση. είμαι 36 και δεν έχω κάνει παιδί ακόμη. μήπως βρήκες καποιο γιατρό που να ειδικευεται;;οι περισσότεροι γιατροί μου λεν να χειρουργηθώ. φοβάμαι να το αφήσω και φοβάμαι να βάλω μαχαίρι στη μήτρα, πριν κάνω παιδί.βρήκες κάποια άκρη;;
Ο χρήστης YASMINA1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές