Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα > Περιβάλλον - Οικολογία

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-02-11, 13:56   #1
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Γιατί χαρίζουν καθαρόαιμα σκυλιά?

Βλέπω από καιρό σε καιρό σε αγγελίας να χαρίζονται καθαρόαιμα σκυλιά π.χ. λαμπραντορ ή γκόλντεν (όχι κουτάβια).
Γιατί κάποιος να θέλει να χαρίσει το καθαρόαιμο σκυλί του όταν αυτό είναι 2,3 ή 5 χρονών?
Επειδή είμαι στο ψάξιμο μήπως πάρουμε σκυλί (όχι κουτάβι), σερφάροντας στο νετ, έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Καλά το να χαρίσεις ένα ημίαιμο, οκ..........αλλά απ όσο βλέπω τα καθαρόαιμα σκυλιά είναι και ακριβά (αν και δεν είμαι υπέρ της αγοραπωλησίας),

Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Για πέστε εσείς που είστε γνώστες του θέματος ρε παιδιά, γιατί το ψάνχω , το ψάχνω και τον άψαχτο έχω.
Παλιά 01-02-11, 13:59   #2
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είναι πολύ απλό, θελουν να τα ξεφορτωθούν το συντομότερο
είτε λόγω ελλειψης χώρου, ειτε λόγω ελλειψης χρόνου, είτε λόγω ελλειψης διάθεσης...

...δυστυχώς...
Παλιά 01-02-11, 14:04   #3
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ένας λόγος είναι και η μετακόμιση όπου στο νέο σπίτι δεν δέχονται κατοικίδια...
επίσης μπορεί να γέννησε η σκυλίτσα τους και να θέλουν να κρατήσουν το κουτάβι ( τα θεωρούν πιο δικά τους ).
άλλος...δεν τους αρέσουν οι αγοραπωλησίες....
Παλιά 01-02-11, 14:10   #4
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

Περιοχή: Αθήνα
malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως για να πουλήσουν χρειάζονται χαρτιά και πιστοποιητικά που αυτοί δεν τα έχουν?
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 14:13   #5
PASOUMI

Το avatar του χρήστη PASOUMI

Περιοχή: ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ
PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω παντα πιστευα οτι το καναν γιατι ειναι πιο δυσκολο να βρεθει καποιος να αγορασει καθαροαιμο ενηλικο , εξαιρουνται ισως οι περιπτωσεις για κυνηγοσκυλα ή κατι αντιστοιχο που δεν θα το χουν απλα για παρεα αλλα θα τους χρησιμευσει κ καπου αλλου. συνηθως αν παρεις καποιο ζωο θες να το παρεις απο κουταβι για να σε μαθει κ να το εκπαιδευσεις απο την αρχη εσυ. δηλ νομιζω οτι ειναι θεμα προσφορας κ ζητησης. εμεις σκυλακια παντα κουταβακια ειχαμε καθαροαιμα ή μπασταρδακια. μονο γατες αν εβρισκα καμια στο δρομο που μου...γυαλιζε επαιρνα οτι να ταν. μια φορα ειχα παει σπιτι ενα γερο γατο 6 χρονων.
Παλιά 01-02-11, 14:15   #6
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιλάω μόνο για καθαρόαιμα πάντα έτσι?
Συνήθως για τα καθαρόαιμα πληρώνεις κάποια λεφτά για να τα πάρεις έτσι δεν είναι?
Αυτό που φοβάμαι στην όλη υπόθεση είναι μήπως το ζωντανό είναι άρρωστο και προσπαθούν να το πασάρουν σε άλλον.
Αλλιώς δεν με νοιάζει για ποιό λόγο μπορεί να πάρει κάποιος την απόφαση να χαρίσει το ζωο του, αρκεί να του βρει ένα κατάλληλο σπίτι.
Παλιά 01-02-11, 14:17   #7
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PASOUMI Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντα πιστευα οτι το καναν γιατι ειναι πιο δυσκολο να βρεθει καποιος να αγορασει καθαροαιμο ενηλικο
Εμείς αν θα αποφασίσουμε να πάρουμε θα είναι ενήλικο (είτε καθαρόαιμο είτε όχι, δεν μας νοιάζει), ακριβώς γιατί δεν διαθέτουμε τον απαιτούμενο χρόνο να "εκπαιδεύσουμε" ένα κουτάβι.
Δεν ξέρω, μήπως το σκέφτομαι λάθος?
Παλιά 01-02-11, 14:19   #8
Antonakis

Antonakis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω από καιρό σε καιρό σε αγγελίας να χαρίζονται καθαρόαιμα σκυλιά π.χ. λαμπραντορ ή γκόλντεν (όχι κουτάβια).
Γιατί κάποιος να θέλει να χαρίσει το καθαρόαιμο σκυλί του όταν αυτό είναι 2,3 ή 5 χρονών?
Επειδή είμαι στο ψάξιμο μήπως πάρουμε σκυλί (όχι κουτάβι), σερφάροντας στο νετ, έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Καλά το να χαρίσεις ένα ημίαιμο, οκ..........αλλά απ όσο βλέπω τα καθαρόαιμα σκυλιά είναι και ακριβά (αν και δεν είμαι υπέρ της αγοραπωλησίας),

Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Για πέστε εσείς που είστε γνώστες του θέματος ρε παιδιά, γιατί το ψάνχω , το ψάχνω και τον άψαχτο έχω.
Ενα σκυλι που χαρίζεται στα 2-3-5 έτη ειναι ενα σκυλι που οι ιδιοκτητες του δεν μπορουν/δεν θελουν να το φροντισουν.
Ενδεχομένως να το εχουν κιόλας σε κατάσταση εκτός ελέγχου.
Παντως δεν ειναι και 100% βεβαιο οτι θα ειναι καθαρόαιμο,αυτο ισως το βαζουν για να ερθει πιο ευκολα να το δει καποιος

Τον δικο μου κοπριτακο τον πηρα 2.5 ετων απο φιλοζωικη, το καλυτερο δωρο που εκανα ποτε στον εαυτο μου
Ο χρήστης Antonakis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 14:21   #9
Antonakis

Antonakis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμείς αν θα αποφασίσουμε να πάρουμε θα είναι ενήλικο (είτε καθαρόαιμο είτε όχι, δεν μας νοιάζει), ακριβώς γιατί δεν διαθέτουμε τον απαιτούμενο χρόνο να "εκπαιδεύσουμε" ένα κουτάβι.
Δεν ξέρω, μήπως το σκέφτομαι λάθος?
Δεν σκεφτεσαι λαθος,το ιδιο εκανα και εγω και δεν το μετανιωσα.
ΟΜΩΣ θελει προσοχη γιατι μπορεί να παρεις ενα σκυλι με προβληματα συμπεριφορας ή ιδιαίτερες απαιτήσεις,δεν αρκει απλως "να ειναι ενηλικο".
Ο χρήστης Antonakis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 14:29   #10
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Antonakis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΜΩΣ θελει προσοχη γιατι μπορεί να παρεις ενα σκυλι με προβληματα συμπεριφορας ή ιδιαίτερες απαιτήσεις,δεν αρκει απλως "να ειναι ενηλικο".
Εκεί πάει το μυαλό μου όταν βλέπω να χαρίζουν ενήλικα (ας πούμε0 λαμπραντόρ, που λένε ότι είναι υπάκουα και καλά με τα παιδιά.
Τότε γιατί το δίνεις ρε παιδί μου ένα τόσο "αστεράτο" σκυλί?

Αναφέρω τα λαμπραντόρ γιατί άκουσα ότι είναι από τους καλύτερους συντρόφους για παιδιά.
Παλιά 01-02-11, 14:33   #11
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Antonakis Εμφάνιση μηνυμάτων

Harlow μαλλον ειναι θεμα χρονου, ορεξης κ δυνατοτητων που διαθετει καποιος. ειδικα αν ειναι η πρωτη φορα που παιρνεις ζωο κ δεν ξερεις κ να το χειριστεις. εγω ειμαι οπαδος των μπασταρδων κ οχι των καθαροαιμων απο πολλες αποψεις αλλα οπωσδηποτε κουταβακι για να το μεγαλωσω εγω.
σκεψου ειδικα αυτο που λες με τα προβληματα συμπεριφορας αν σου τυχει αντε να το στρωσεις μετα....απ την αλλη τα κουταβακια ειναι μεσα στην τρελα κ οσο κ ησυχο χρακτηρα να χει καποιο μεχρι να μεγαλωσουν θα τις κανει τις αταξιες του καντε να το μαθεις να κανει την αναγκη του εξω κλπ. οπως σε ολα οτι κ να διαλεξεις εχει τα καλα κ τα κακα. το βασικοτερο ομως ειναι να χεις υπομονη κ αγαπη κ ολα γινονται!
Παλιά 01-02-11, 14:33   #12
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εκεί πάει το μυαλό μου όταν βλέπω να χαρίζουν ενήλικα (ας πούμε0 λαμπραντόρ, που λένε ότι είναι υπάκουα και καλά με τα παιδιά.
Τότε γιατί το δίνεις ρε παιδί μου ένα τόσο "αστεράτο" σκυλί?

Αναφέρω τα λαμπραντόρ γιατί άκουσα ότι είναι από τους καλύτερους συντρόφους για παιδιά.
Μπορεί να το βαρέθηκαν ή η περιποίησή τους να τους κούρασε. Συχνό φαινόμενο δυστυχώς
Αν ποτέ πάρεις ζώο ίσως να είναι καλύτερο να το πάρεις μικρό (όχι πολύ μωρό που χρειάζεται την μαμά του) για να το εκπαιδεύσεις ΕΣΥ όπως θες. Αν είναι μεγάλο και αυτά που έχει μάθει δεν σου ταιριάζουν μάλλον θα σε δυσκολέψει. Αλλά καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον πιο ειδικό σε σκυλιά
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-02-11, 14:40   #13
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Harlow μαλλον ειναι θεμα χρονου, ορεξης κ δυνατοτητων που διαθετει καποιος. ειδικα αν ειναι η πρωτη φορα που παιρνεις ζωο κ δεν ξερεις κ να το χειριστεις. εγω ειμαι οπαδος των μπασταρδων κ οχι των καθαροαιμων απο πολλες αποψεις αλλα οπωσδηποτε κουταβακι για να το μεγαλωσω εγω.
σκεψου ειδικα αυτο που λες με τα προβληματα συμπεριφορας αν σου τυχει αντε να το στρωσεις μετα....απ την αλλη τα κουταβακια ειναι μεσα στην τρελα κ οσο κ ησυχο χρακτηρα να χει καποιο μεχρι να μεγαλωσουν θα τις κανει τις αταξιες του καντε να το μαθεις να κανει την αναγκη του εξω κλπ. οπως σε ολα οτι κ να διαλεξεις εχει τα καλα κ τα κακα. το βασικοτερο ομως ειναι να χεις υπομονη κ αγαπη κ ολα γινονται!
Όρεξη έχουμε μπόλικη και αγάπη είτε για αδέσποτο είτε για καθαρόαιμο.
Χρόνος και δυνατότητα εκπαίδευσης για κουτάβι δεν υπάρχει (εκτιμώ).

τελικά είτε από φιλοζωϊκή ,είτε από ιδιώτη, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, αυτό έχω καταλάβει.
Με ενδιαφέρει πρωτίστως το θέμα υγεία του ζωου,γιατί δεν θέλω να το πάρω, να δεθεί το παιδί μου και μετά να έχει αρρώστια (που ήταν σε γνωση αυτουνού που το δίνει) και να το χάσω.
καλά εγώ θα το ξεπεράσω (λέμε) , το παιδάκι μου τι θα φταίει?
Παλιά 01-02-11, 14:40   #14
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

WWW.ADESPOTO.GR ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΜΙΑ ΨΥΧΟΥΛΑ ΑΠΟ ΔΩ ΝΑ ΣΩΣΕΙς...
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 14:42   #15
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κ απο μενα,στις περισσοτερες φορες δυστυχως τα χαριζουν γιατι απλα δεν αντεχουν τις αναγκες που εχει ενα σκυλι.γιατι οταν τα περνουνε νομιζουν οτι θα ναι μονο μαμ κακα κ νανι...ποσο λαθος ειναι ομως αυτο!ενα σκυλι ειναι ακριβως οπως κ ενα παιδι,θελει συνεχεια φροντιδα,χρειαζετ βολτες,να παιζεις μαζι του,να τρωει σωστα,πρεπει να το πηγαινεις στο γιατρο,οταν φευγεις διακοπες να βρησκεις μερος που να σας δεχοντ ολους μαζι...εχει πολλα!!
αν λοιπν ολα αυτα καποιος τα ξερει απο πριν και τα αποδεχετ τοτε μπορει να υιοθετ ενα ψυχουλη,αλλιως καλυτερα να μην το κανει..αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι πρωην ''σπιτωμενα'' ή απογονοι αυτων...
παντως αν θελεις μπορω να σου δωσω αρκετα λινκ με αδεσποτακια που ψαχνουν μια καλη οικογενεια!!!

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 14:44   #16
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλάω μόνο για καθαρόαιμα πάντα έτσι?
Συνήθως για τα καθαρόαιμα πληρώνεις κάποια λεφτά για να τα πάρεις έτσι δεν είναι?
Αυτό που φοβάμαι στην όλη υπόθεση είναι μήπως το ζωντανό είναι άρρωστο και προσπαθούν να το πασάρουν σε άλλον.
Αλλιώς δεν με νοιάζει για ποιό λόγο μπορεί να πάρει κάποιος την απόφαση να χαρίσει το ζωο του, αρκεί να του βρει ένα κατάλληλο σπίτι.
Γεια σου!Έχουμε ξανασυναντηθεί στο τόπικ με τις γάτες

Γενικώς η σκέψη σου είναι πολύ σωστή κατά τη γνώμη μου για να πάρεις ενήλικο σκυλί.

Πάρα πολλές φορές,δυστυχώς, ακόμη κι όταν δίνουν ένα κάρο λεφτά για να αγοράσουν ένα ζώο,το παρατάνε με την ίδια ευκολία όπως κι αν δεν το αγόραζαν για διάφορους λόγους.

Αυτό που λέει ο Αντωνάκης είναι εν μέρει σωστό.

Τα πετ σοπ πουλάνε ζώα που προέρχονται από τα λεγόμενα puppy mills.Αν ψάξεις στο γούγλη θα δεις ακριβώς σε τι συνθήκες ζούνε οι πρόγονοί τους και θα καταλάβεις γιατί έχουν τόσα προβλήματα.

Τώρα, αν είσαι στο ψάξιμο για να αποκτήσεις κατοικίδιο,εγώ θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποια φιλοζωική (κι εδώ θέλει βέβαια προσοχή...δεν είναι όλες φίλες των ζώων).Έχουν και καθαρόαιμα παρατημένα.Το καλό με τις φιλοζωικές που λειτουργούν σωστά, είναι ότι θα τους πεις πχ θέλω ένα σκλί καλό με τα παιδιά,να μην αφήνει τρίχα,ήρεμο ή δεν ξέρω και εγώ με τι άλλο χαρακτηριστικό και θα σου δώσουν το κατάλληλο.

Γιατί τις ''καλές'' φιλοζωικές τις ενδιαφέρει να μη βρεθεί άλλο ένα ζώο στο δρόμο το οποίο εκείνοι πάλι θα μαζέψουν.

Τόσο καιρό στο ίντερνετ έχω βρει κάποιες αξιόλογες ιστιοσελίδες φιλοζωικών.Ποτέ όμως δεν τις έχω χρησιμοποιήσει εγώ και δεν έχω αναμιχθεί.Όποτε όμως χρειάστηκα συμβουλή γι αδέσποτο την έλαβα και βλέπω ότι κινούνται.

Αυτές είναι:www.strayshelp.gr
www.adespoto.gr.Αυτές μπορείς να τις βρεις και στο facebook με φωτογραφίες των ζώων που φιλοξενούν.

Πολύ καλή μου είχε φανεί και η www.sapt.gr. Το συγκεκριμένο σάιτ μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση γιατί σου δίνουν ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσεις ώστε να δουν αν έχουν κάποιο ζώο για σένα και ποιο θα ήταν το κατάλληλο.

Πιθανόν να βγήκα λίγο οφ τόπικ,αλλά οι λόγοι πο παρατάνε τα κατοικίδιά τους είναι οι ίδιοι είτε τα αγόρασαν ή όχι.Και αν τους θυμηθώ θα συγχυστώ,γι ααυτό προτίμησα να σε βοηθήσω λίγο στην επιλογή.Ελπίζω λίγο να το έκανα

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 14:46   #17
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΝΑ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως αν θελεις μπορω να σου δωσω αρκετα λινκ με αδεσποτακια που ψαχνουν μια καλη οικογενεια!!!
Τα ξέρω σχεδόν όλα, "διαβάζω" αρκετούς μήνες τώρα πριν το αποφασίσω , αν και μου είπανε ότι καλθό θα ήταν να πάρω σκύλο όταν θα είναι το παιδί μου 7-8 χρονών, μια και ζω σε διαμέρισμα.
Τα μεγαλόσωμα σκυλιά όμως δεν είναι για διαμέρισμα ρε παιδιά.

(Είδα πάλι ένα λαμπραντορ να χαρίζεται γι'αυτό είπα να ρωτήσω την γνώμη σας).
Παλιά 01-02-11, 14:52   #18
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί είναι τα μικρόσωμα ρε γμτ??? Και αυτά δεν θέλουν την βόλτα τους? Δεν λέω όχι όπως τα μεγάλα αλλά και αυτά ψυχούλα έχουν. Οι πιο ειδικοί τι έχουν να μου πουν?
Παλιά 01-02-11, 14:52   #19
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kikileuteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανόν να βγήκα λίγο οφ τόπικ,αλλά οι λόγοι πο παρατάνε τα κατοικίδιά τους είναι οι ίδιοι είτε τα αγόρασαν ή όχι.Και αν τους θυμηθώ θα συγχυστώ,γι ααυτό προτίμησα να σε βοηθήσω λίγο στην επιλογή.Ελπίζω λίγο να το έκανα

Σε λιγο θα βγω κι εγώ η ίδια οφ τόπικ, για άλλο λόγο το άνοιξα και για άλλου το πάω.
Βλέπω και σε σαιτ με φιλοζωϊκές κλπ και ψιλοφρικάρω.
Υπάρχουν άτομα που παίρνουν ζωα και τα γυρίζουν πίσω γιατί ανακαλύπτουν ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα........το πως τους χαρακτηρίζουνε είναι άλλο πράγμα.
Γιατί βρε παιδί μου?
Οκ έκανε μια λάθος εκτίμηση ένας άνθρωπος, γιατί τον στήνεις στον τοίχο?

Σκεφτόμουνα για φιλοξενία σαν δοκιμή, γιατί για μια μόνιμη κατάστασησκέφτομαι μήπως δεθεί το παιδί μου με το σκυλί, εγώ αποδειχτώ ανίκανη για τις ανάγκες ενός ζωντανού (γιατί σιγά μη βασιστώ στον άντρα μου) και αναγκαστώ να το δώσω πίσω.
Πρώτον θα σπαράξει το παιδί μου και δεύτερον θα με κράξουν (το τελευταίο λίγο με νοιάζει)
Παλιά 01-02-11, 14:54   #20
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι τα μικρόσωμα ρε γμτ??? Και αυτά δεν θέλουν την βόλτα τους? Δεν λέω όχι όπως τα μεγάλα αλλά και αυτά ψυχούλα έχουν. Οι πιο ειδικοί τι έχουν να μου πουν?
Εννοώ ότι το μικρόσωμο μπορεί να μάθει να κάνει την ανάγκη του σε μια γωνία στο μπαλκόνι αν χρειαστεί...........του Αγίου Βερνάρδου θέλει το Ολυμπιακό Στάδιο γι'αυτή τη δουλειά
Παλιά 01-02-11, 15:00   #21
ΑΝΝΑ4

ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε λιγο θα βγω κι εγώ η ίδια οφ τόπικ, για άλλο λόγο το άνοιξα και για άλλου το πάω.
Υπάρχουν άτομα που παίρνουν ζωα και τα γυρίζουν πίσω γιατί ανακαλύπτουν ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα........το πως τους χαρακτηρίζουνε είναι άλλο πράγμα.
Γιατί βρε παιδί μου?

Σκεφτόμουνα για φιλοξενία σαν δοκιμή, γιατί για μια μόνιμη κατάστασησκέφτομαι μήπως δεθεί το παιδί μου με το σκυλί, εγώ αποδειχτώ ανίκανη για τις ανάγκες ενός ζωντανού (γιατί σιγά μη βασιστώ στον άντρα μου) και αναγκαστώ να το δώσω πίσω.
Πρώτον θα σπαράξει το παιδί μου και δεύτερον θα με κράξουν (το τελευταίο λίγο με νοιάζει)
κ μονο που σκεφτεσαι ετσι ειμαι σιγουρη πως μια χαρα θα τα πας!!!!!
κ οσον αφορα τα μεγαλα ή τα μικρα,το ιδιο ειναι.αν τα πηγαινετε βολτα δεν εχουν κανενα προβλημα!!!
σου ευχομαι λοιπν καλη επιλογη κ φυσικα καλη συμβιωση!!!

Παλιά 01-02-11, 15:02   #22
ΑΝΝΑ4

ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εννοώ ότι το μικρόσωμο μπορεί να μάθει να κάνει την ανάγκη του σε μια γωνία στο μπαλκόνι αν χρειαστεί...........του Αγίου Βερνάρδου θέλει το Ολυμπιακό Στάδιο γι'αυτή τη δουλειά
μπα μια χαρα τα κανει κ αυτο στο μπαλκονι,απλα θελεις περισσοτερες εφημεριδες....

Παλιά 01-02-11, 15:07   #23
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό είναι αλήθεια.Κυρίως γιατί τα λαμπραντόρ έχουν αίσθηση του όγκου τους απέναντι σε ένα παιδί..Και τα κόκερ πχ είναι καλά με τα παιδιά,αλλά επειδή είναι σα να έχουν πιει όλα τα ναρκωτικά του κόσμου,μπορεί άθελά τους να προκαλέσουν ζημιά.

Και πάλι αν θες, θα βρεις χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας στο γούγλη.

Παράθεση:
τελικά είτε από φιλοζωϊκή ,είτε από ιδιώτη, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, αυτό έχω καταλάβει.
Με ενδιαφέρει πρωτίστως το θέμα υγεία του ζωου,γιατί δεν θέλω να το πάρω, να δεθεί το παιδί μου και μετά να έχει αρρώστια (που ήταν σε γνωση αυτουνού που το δίνει) και να το χάσω.
καλά εγώ θα το ξεπεράσω (λέμε) , το παιδάκι μου τι θα φταίει?
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν απευθυνθείς σε υπεύθυνο και σωστό εκτροφέα να τα σκάσεις ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρη.Και πάλι παίζει βέβαια.

Υπάρχουν φιλοζωικές,υπεύθυνες,που σου λένε τα προβλήματα του κάθε ζώου.Μάλιστα αν επιλέξεις κάποιο ζώο με ειδικές ανάγκες σου προσφέρουν και κάποιες παροχές δωρεάν.

Παράθεση:
καλησπερα κ απο μενα,στις περισσοτερες φορες δυστυχως τα χαριζουν γιατι απλα δεν αντεχουν τις αναγκες που εχει ενα σκυλι.γιατι οταν τα περνουνε νομιζουν οτι θα ναι μονο μαμ κακα κ νανι...ποσο λαθος ειναι ομως αυτο!ενα σκυλι ειναι ακριβως οπως κ ενα παιδι,θελει συνεχεια φροντιδα,χρειαζετ βολτες,να παιζεις μαζι του,να τρωει σωστα,πρεπει να το πηγαινεις στο γιατρο,οταν φευγεις διακοπες να βρησκεις μερος που να σας δεχοντ ολους μαζι...εχει πολλα!!
αν λοιπν ολα αυτα καποιος τα ξερει απο πριν και τα αποδεχετ τοτε μπορει να υιοθετ ενα ψυχουλη,αλλιως καλυτερα να μην το κανει..αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι πρωην ''σπιτωμενα'' ή απογονοι αυτων...
+1000

ioanna.gr
Παλιά 01-02-11, 15:09   #24
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κ μονο που σκεφτεσαι ετσι ειμαι σιγουρη πως μια χαρα θα τα πας!!!!!
κ οσον αφορα τα μεγαλα ή τα μικρα,το ιδιο ειναι.αν τα πηγαινετε βολτα δεν εχουν κανενα προβλημα!!!
σου ευχομαι λοιπν καλη επιλογη κ φυσικα καλη συμβιωση!!!
το ιδιο ειναι αν τα πηγαινεις βολτα αλλα τα μεγαλοσωμα ζοριζονται περισσοτερο σε ενα διαμερισμα που δεν εχουν απλα κ χωρο κ τις υπολοιπες ωρες πλην της βολτας να κινηθουν.ενω τα μικροσωμα βολευονται πιο ευκολα παντου.ασε που με τα μεγαλοσωμα το σπιτι μυριζει κ περισσοτερο κατι που γενικα αν παρεις σκυλο, δεν το αποφευγεις.
καπου ειχα διαβασει παντως οτι ο σκυλος πιο ευτυχισμενος ειναι οταν εχει παρεα κ την αγαπη του αφεντικου του συνεχεια κ ας ειναι κ σε ενα δωματιακι 1χ1 κ βρισκω οτι εχει βαση αυτο.
Παλιά 01-02-11, 15:10   #25
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν άμα μου βρείτε ένα σκυλί (ότι να'ναι δεν με νοιάζει για καθαρόαιμο), που να έχει μάθει να τα κάνει έξω (ή σε μπαλκόνι), να είναι κάπως ήσυχο (να μην γαυγίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν κάποια που έχουμε στη γειτονιά), να είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ανεκτικό με τα παιδιά (εδώ δεν παίζω, το΄χω σαν προταιρεότητα αυτό) και να είναι υγειές , στειρωμένο και εμβολιασμένο, πέστε μου να'ρθω να το πάρω.

Καλό κτηνίατρο έχω στη γειτονιά μου.
Α! και να μην μαδάει αν γίνεται (σιγά μη γίνεται).
Παλιά 01-02-11, 15:14   #26
ΑΝΝΑ4

ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
το ιδιο ειναι αν τα πηγαινεις βολτα αλλα τα μεγαλοσωμα ζοριζονται περισσοτερο σε ενα διαμερισμα που δεν εχουν απλα κ χωρο κ τις υπολοιπες ωρες πλην της βολτας να κινηθουν.ενω τα μικροσωμα βολευονται πιο ευκολα παντου.ασε που με τα μεγαλοσωμα το σπιτι μυριζει κ περισσοτερο κατι που γενικα αν παρεις σκυλο, δεν το αποφευγεις.
καπου ειχα διαβασει παντως οτι ο σκυλος πιο ευτυχισμενος ειναι οταν εχει παρεα κ την αγαπη του αφεντικου του συνεχεια κ ας ειναι κ σε ενα δωματιακι 1χ1 κ βρισκω οτι εχει βαση αυτο.

ακριβως αυτο!!!!!!!!!!!εχω δει πολλα μεγαλοσωμα να ειναι μια χαρα σε διαμερισμα,να τα δεις τι ''καναπεδατα'' που αμεσως γινοντ αλλο πραγμα!!!!!χιχιχιχιχιχι

Παλιά 01-02-11, 15:16   #27
ΑΝΝΑ4

ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

http://www.facebook.com/album.php?ai...00000029558093
για δες μια κουκλα!!!

Παλιά 01-02-11, 15:17   #28
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα ξέρω σχεδόν όλα, "διαβάζω" αρκετούς μήνες τώρα πριν το αποφασίσω , αν και μου είπανε ότι καλθό θα ήταν να πάρω σκύλο όταν θα είναι το παιδί μου 7-8 χρονών, μια και ζω σε διαμέρισμα.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αυτός είναι μέγας μύθος.Τα σκυλιά είτε μεγαλόσωμα ή μικρόσωμα, έχουν ανάγκη την ανθρώπινη παρουσία και ευχαριστιούνται να ζουν κοντά στον άνθρωπο και προσαρμόζονται.

Όμως, η αλήθεια είναι ότι κάθε σκυλί έχει άλλες ανάγκες.

Πχ το λαμπραντόρ που αναφέρεις είναι εξαιρετικά δραστήριο σκυλί και θέλει αρκετή ώρα βόλτα.Το ίδιο και το κόκερ που έχει το 1/3 του μεγέθους του λαμπραντόρ,μπορεί και λιγότερο.

Το αγγλικό μπουλντόγκ όμως,βαριέται που ζει...και άλλες ράτσες...αυτές μου ταιριάζουν εμένα

Γι αυτό λέω ότι θέλει καλό ψάξιμο.

Παράθεση:
Γιατί βρε παιδί μου?
Ξέρεις τι γίνεται?Οι περισσότεροι άνθρωποι στις φιλοζωικές αυτές,έχουν δαπανήσει πολύ χρόνο και πολύ χρήμα για να αναστήσουν τις περισσότερες φορές αυτά τα ζώα.Επιπλέον είναι τίγκα,δε μπορούν δυστυχώς να περιθάλψουν περισσότερα και όταν τα γυρνάνε είναι ενα επιπλέον πρόβλημα που πρέπει να λυθεί.Αγανακτούν γιατί υποτίθεται πήγαν σίγουροι για τις επιλογές τους.Γι αυτό σου προτείνω να το σκεφτείς διπλά και τρίδιπλα προτού προχωρήσεις σε υιοθεσία ζώου.

Ξέρεις,δεν είναι λάθος εκτίμηση σχετικά με ένα ρούχο,με ένα βάζο,με ένα αντικείμενο τελοσπάντων,αλλά με μια ψυχή.

Παράθεση:
Αν θέλεις, έχω ανακαλύψει στο φατσοβιβλίο φιλοζωικές που δίνουν μόνο για φιλοξενία μέχρι να υιοθετηθεί.Και στο www.sapt.gr μπορείς να κάνεις αίτηση.

Προσοχή.Είναι δίκοπο μαχαίρι.Επίσης θα δεθείς πολύ με το ζώο.

ioanna.gr
Παλιά 01-02-11, 15:21   #29
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν άμα μου βρείτε ένα σκυλί (ότι να'ναι δεν με νοιάζει για καθαρόαιμο), που να έχει μάθει να τα κάνει έξω (ή σε μπαλκόνι), να είναι κάπως ήσυχο (να μην γαυγίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν κάποια που έχουμε στη γειτονιά), να είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ανεκτικό με τα παιδιά (εδώ δεν παίζω, το΄χω σαν προταιρεότητα αυτό) και να είναι υγειές , στειρωμένο και εμβολιασμένο, πέστε μου να'ρθω να το πάρω.

Καλό κτηνίατρο έχω στη γειτονιά μου.
Α! και να μην μαδάει αν γίνεται (σιγά μη γίνεται).
Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις πολλά τέτοια στα διάφορα σάιτ που σου δώσαμε

ioanna.gr
Παλιά 01-02-11, 15:27   #30
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Yπάρχει και το http://www.stray-life.gr/ το οποίο έχει και σελίδα στο face.
Πάντως καθαρόαιμα ή όχι καλύτερα να τα χαρίζουν παρά να τα πετάνε στο δρόμο..
'Οσο και να φαίνεται "περίεργο"η κρίση πλήτει και τα κατοικίδια ήδη στα αδέσποτα εμφανίζεται μία αύξηση 10-15% παρότι οι
υπεύθυνοι των φιλοζωικών θεωρούν ότι η κρίση λειτουργεί ως άλλοθι.
Παλιά 01-02-11, 15:31   #31
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sam Εμφάνιση μηνυμάτων
Yπάρχει και το http://www.stray-life.gr/ το οποίο έχει και σελίδα στο face.
Πάντως καθαρόαιμα ή όχι καλύτερα να τα χαρίζουν παρά να τα πετάνε στο δρόμο..
'Οσο και να φαίνεται "περίεργο"η κρίση πλήτει και τα κατοικίδια ήδη στα αδέσποτα εμφανίζεται μία αύξηση 10-15% παρότι οι
υπεύθυνοι των φιλοζωικών θεωρούν ότι η κρίση λειτουργεί ως άλλοθι.
Κι εγώ το ίδιο θεωρώ, δεν σου περισεύει ένα πιάτο φαγητό για το σκυλί σου δηλαδή............έλεος, ποιόν κοροϊδεύουν?

Κορίτσια δεν έχω fb, μην μου βάζετε λινκ από fb
Παλιά 01-02-11, 15:35   #32
NENOS

Το avatar του χρήστη NENOS

NENOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

εγω δεν συμφωνω σε αυτο απόλυτα τα ζωα και θα σας πω γιατι. πάντα ηθελα ενα σκυλάκι η μητερα μου πριν παντρευτω και φύγω απο το σπίτι μου ελεγε οτι το σκυλακι θελει αυλη για να παιζει.τωρα που ηρθα σε μονοκατοικία και πηρα ενα λαμπραντορ και ειναι 7 μηνων ξερεις τι βλεπω ???
οτι ναι χαιρεται που υπαρχει αυλη ας μην ειναι και τεραστια αλλα οταν ειμαι εγω στο σπιτι το σκυλι θελει να ειναι μεσα και μαλιστα στο δωματιο που ειμαστε εμεις γιατι θελει παρεα. μιλαω για το λαμπραντορ παντα ετσι???δεν ξερω για αλλες ρατσες. και ξερεις τι βλεπω οτι το σκυλι και οταν μεγαλωσει που θα εχει παρει ολο τον ογκο του παλι μεσα θα ειναι της περισσοτερες ωρες! αλλα θελει και πολυ βολτα και τρεξιμο κανεις δεν το αρνειται αυτο!για να μην παρεξηγηθω
Ο χρήστης NENOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 15:39   #33
NENOS

Το avatar του χρήστη NENOS

NENOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οτι θες απο λαμπραντορ που να σου πω . ειναι απο τα πιο υπακουα σκυλια και λατρευουν τα σκυλια.αλλα ......μαδανε πολυ!και να σκεφτεις οτι εχω το κοντοτριχο
Ο χρήστης NENOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 15:45   #34
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν θέλεις να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο από τον Δήμο μπορείς να συμπληρωσεις μία αίτηση υιοθεσίας-υπεύθυνη δήλωση και να καταθέσεις φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.Μπορείς να επιλέξεις το ζώο είτε από την βάση δεδομένων που έχει δημιουργήσει ο Δήμος και περιέχει όλα τα στοιχεία του αδέσποτου ζώου
(φωτογραφία,αύξων αριθμό σήμανσης,ιατρικό ιστορικό κλπ)είτε να τα δεις
στο χώρο φιλοξενίας στο Μαρκόπουλο Αττικής κάθε Σάββατο 9.00-14.00
Μπορείς να απευθυνθείς και στη Γραμμή του Δημότη στα τηλ 2105278014
210527809,1595 καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση adespotaath@cityofathens.gr
Παλιά 01-02-11, 15:54   #35
ΑΝΝΑ4

ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
http://www.facebook.com/album.php?ai...00000029558093
για δες μια κουκλα!!!
http://www.fazoo.gr/archives/2002
ειναι η ιδια απευθειας στο σαιτ fazoo

Παλιά 01-02-11, 16:10   #36
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιά μου ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
Μάλλον θα το πάω για φιλοξενία αρχικά να δω τι μπορώ να κάνω.

Πάντως αν κανείς εδώ μέσα χαρίζει το καθαρόαιμό του, ας μου πει γιατί το κάνει..........να μου λυθεί και η απορία στην αρχική μου ερώτηση δηλαδή.
Παλιά 01-02-11, 17:11   #37
ladycat

Το avatar του χρήστη ladycat

Περιοχή: Γατοσπιτο μου
ladycat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν υπαρχει οτι πιο ομορφο να φιλοξενεις ενα ζωο εχουν περασει πολλα τετοια ζωακια απο τα χερι μου μεχρι να βρεθει μια οικογενεια να τα αγαπησει πραγματικα παντως εαν θες στο φεισ μπουκ εχει πολλες φιλοζωικες που ζητουν φιλοξενια εγω εχω τωρα εναν περσικο που χρειαστηκε το αφεντκο του να κανει εγχειρηση κ τον φιλοξενο για τον επομενο μηνα
Παλιά 01-02-11, 17:22   #38
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπες στο facebook και γραψε ακριβως αυτα που ζητας δεν μπορεις να φανταστεις ποσα σκυλακια υπαρχουν δεν εχεις να χασεις τιποτα
http://www.facebook.com/home.php#!/p...2310201?v=wall
Παλιά 01-02-11, 17:53   #39
ηλιαχτιδα 78

Το avatar του χρήστη ηλιαχτιδα 78

Περιοχή: σερρες
ηλιαχτιδα 78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στην ζωη μου εχω αποκτησει δυο σκυλακια...το ενα το ξεπροβοδισα πριν 3 χρονια πληρης ημερων εχωντας ζησει κοντα του στιγμες ανεπαναληπτες...
το αλλο μου σκυλακι το εχουμε στο πατρικο μου καθοτι μονοκατοικια και ειναι μεγαλοσωμο...τα εχω λατρεψει απο την στιγμη που τα αντικρισα και εγω και η οικογενεια μου..το ενα ηταν ημιαιμο τεριε..το αλλο ειναι καθαροαιμο λαμπραντορ...ποτε δεν κυνηγησα ρατσα..απλα ετυχε..το καθαροαιμο λαμπραντορ το βρηκα απο το ιντερνετ που το χαριζε ενας κυριος...το πηραμε 2 μηνων..με τον κυριο αυτο εχουμε αριστες σχεσεις και ποτε δεν ζητησε χρηματα..μονο να αγαπαμε την σκυλιτσα που μας χαρισε...αγαπαει τρομερα τα ζωα και δεν κανει εμποριο..απλα γεννησε η σκυλιτσα του δυο και τα χαρισε σε πολυ φιλοζωες οικογενειες...
τα σκυλια μου τα εχω αγαπησει παρα πολυ και δεν μου κανει διαφορα αν ηταν 'η δεν ηταν ρατσα...ειναι η καλυτερη συντροφια...και χαιρομαι που το ιδιο νιωθει και η κορη μου!
'η νυχτα γεμισε φως!'
Ο χρήστης ηλιαχτιδα 78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 19:03   #40
ladycat

Το avatar του χρήστη ladycat

Περιοχή: Γατοσπιτο μου
ladycat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

http://www.facebook.com/home.php#!/n...32322463471672
να κ ενα αρθρο γιατι να παρουμε ενα ενηλικο αδεσποτα ρατσας η μη

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων