Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Μαιευτήρες-Γυναικολόγοι

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-01-11, 16:22   #1
doukissa

doukissa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιον πολύ καλό εξειδικευμένο γιατρό στις επεμβατικές λαπαροσκοπήσεις που όμως να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο προκειμένου να μην αναγκαστώ να πληρώσω τα υπέρογκα ποσά που ζητούν για νοσηλεία από τις ιδιωτικές κλινικές. Θα αφαιρέσω ένα ινομύωμα 5,5 χ 4,5 εκ. Έχω ακούσει για έναν Μπότση στο Αρεταίειο. Εάν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ να με ενημερώσετε. Ακόμη και για γιατρό σε ιδιωτική κλινική θα ήθελα να ακούσω γνώμες, αρκεί να είναι γνώστες καθώς το ινομύωμα βρίσκεται σε καίριο σημείο στη μήτρα και απαιτούνται λεπτοί χειρισμοί από έμπειρα χέρια. Μου είπαν και για τον Πιστοφίδη αλλά θέλει 5000 ευρώ. Ακόμη άκουσα για ένα Θωμόπουλο στο Γαία και για έναν Βραχνή στο Ευγενίδειο. Ξέρετε κάτι? Εγώ θα ανέβω Αθήνα από επαρχία και θα ήθελα να έχω μία αποψη προκειμένου να μην χάνω χρόνο στο ψάξιμο, αλλά και να μην με πιάσουν κορόιδο και δώσω πολλά χρήματα από τη στιγμή βέβαια που την ίδια επέμβαση μπορεί να βγάλει εις πέρας καιι κάποιος εξίσου αξιολόγος όπως ο Πιστοφίδης, αλλά πιο οικονομικός.
Ο χρήστης doukissa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-11, 21:18   #2
girandola

Το avatar του χρήστη girandola

Περιοχή: ιονια νησια
girandola χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ομοιοπαθης ειμαι κι εγω, βεβαια με αρκετα μεγαλυτερο, πλησιαζει τα 8 εκ. Κατ' αρχας ειναι σιγουρο οτι θελει αφαιρεση? Παρε διαφορες γνωμες πριν αποφασισεις την αφαιρεση του(εγω ενα χρονο τρεχω απο τον εναν στον αλλον και οι αποψεις δυιστανται)! Ειναι σε σημειο που εμποδιζει τη συλληψη ή πιθανη εγκυμοσυνη, δηλαδη ειναι μεσα στη μητρα? Αν δεν εμποδιζει, και δεν σου δημιουργει προβληματα οπως αναιμια, πονο, δεν το πειραζουμε, δεν πειραζουμε τη μητρα ετσι ευκολα! Εμενα ο τελευταιος γιατρος που με παρακολουθει απο το καλοκαιρι, με αφησε να προσπαθησω για εγκυμοσυνη, και αν δεν προκυψει μετα θα δουμε τι θα κανω! Βεβαια τωρα πια μαλλον ανοιχτο χειρουργιο. Γιατρο για λαπαροσκοπικη επεμβαση δεν εχω να σου προτεινω, αλλα σιγουρα θα σου απαντησουν μεσα στο φορουμ αρκετα κοριτσια με αναλογη εμπειρια! Σου ευχομαι να γινει το καλυτερο!
Ο χρήστης girandola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-11, 15:26   #4
doukissa

doukissa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά θέλει σίγουρα αφαίρεση γιατί η θέση του εμποδίζει την εμφύτευση του εμβρύου και έχω αυξημένες πιθανότητες για αποβολή γιατί δεν θα μπορεί να αναπτυχθεί ο πλακούντας μιας και το ινομύωμα καταλαμβάνει το 1/3 της μήτρας. Δεν θα αποφύγω τη λαπαροσκόπηση. Τουλάχιστον να πέσω σε χέρια καλού, αξιόπιστου και έμπειρου γιατρού.
Παλιά 30-01-11, 17:07   #5
Evang

Evang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχω 2 μεγαλα ινομυωματα και αλλα μικροτερα.Εχω κανει το πρωτο μου παιδακι με αυτα και τωρα που θελω και δευτερο αρχισα να ψαχνομαι παλι με γιατρους.Εννοειται πως οι γνωμες ηταν διαφορετικες και μπερδευτηκαμε ακομη περισσοτερο.Ψαχνοντας και ρωτωντας εμαθα για τη ρομποτικη χειρουργικη.Εψαξα στο διαδικτυο για γιατρους μαιευτηρες που να κανουν ρομποτικη ινομυωματεκτομη.Ειναι πολυ λιγοι..Πλεον,ειχαμε αποφασισει , μετα απο ολα τα τρομακτικα σεναρια των αλλων γιατρων, να κανω την επεμβαση, και ΑΝ παει καλα χωρις να μου προκαλεσει προβληματα γονιμοτητας, συμφυσεις κλπ να κανουμε και το δευτερο παιδι.Κλεισαμε ραντεβου και πηγαμε σε εναν απο τους ρομποτικους, οπου μας ειπε οτι το ρομποτικο χειρουργειο μπορει να γιναι με ασφαλεια χωρις επιπλοκες, ομως δεν χρειαζεται..Μας αναιρεσε ολα τα τρομακτικα σεναρια που ειπα και πιο πανω, καλυτερα να μην τα αναλυσω και τρομαξουν και αλλες.Αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ με τα στοιχεια του γιατρου.Αν και τελικα δε ρωτησα, ξερω οτι η ρομποτικη χειρουργικη ειναι πιο ακριβη. Ομως, ειναι θεμα υγειας και γονιμοτητας. Ψαξτο πολυ καλα πριν καταληξεις οπουδηποτε.Και ο,τι αλλο θελεις, εδω ειμαστε.
Ο χρήστης Evang δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-11, 20:48   #6
doukissa

doukissa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φυσικά και με ενδιαφέρει οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει. Θα ήθελα να μου στείλεις τα στοιχεία του γιατρού σου. Κι εγώ τώρα που θέλω δεύτερο παιδί εμφανίστηκε το πρόβλημα. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά! (Αν θέλεις μου λες και τί περίπου θα στοιχίσει για να έχω μια ιδέα). Ευχαριστώ!
Παλιά 30-01-11, 23:41   #7
girandola

Προεπιλογή

evang τι εννοεις? Ολοι οι αλλοι σου ελεγαν τα χιλια οσα για αυτοματες αποβολες(τα ξερω γιατι τα ακουσα κι εγω πολλακις), και ο ρομποτικος σου τα ειπε καλα? Οταν λες μεγαλα ινομοιωματα, ποσο δηλ και που ακριβως? Με ενδιαφερει, αν δε σου κανει κοπο θελω κι εγω τα στοιχεια του γιατρου! Ακομα ψαχνομαι κι εγω, και δεν ξερω τι να κανω! Αν δεν μεινω εγκυος τους επομενους μηνες, μαλλον θα το αφαιρεσω (που μακαρι να μην χρειαστει!!!!).
Παλιά 31-01-11, 10:53   #8
Evang

Evang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπον, εγω εχω 2 μεγαλα και αλλα μικροτερα.Εχω κανει το πρωτο μου παιδακι με αυτα.Και πριν το πρωτο παιδι οι περισσοτεροι γιατροι μας ελεγαν να τα βγαλουμε πρωτα.Τελικα αποφασισαμε και συνεχισαμε με το μοναδικο γιατρο που μας ειπε να μην τα αφαιρεσουμε εφοσον ειναι ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ, δηλ δεν προκαλουν υπογονιμοτητα, αιμορραγιες και πονο.Πραγματι, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα προσπαθειας και γεννησα με καισαρικη στην 38η.Ομως τα ινομ μεγαλωσαν λογω των ορμονων στην εγκυμοσυνη κι ετσι τωρα, 17 μηνες μετα, ειναι γυρω 4 και 7 εκ.Αρχισαμε παλι το τρεξιμο στους γιατρους οπου μας ειπαν να τα βγαλω οπωσδηποτε γιατι εχω πιθανοτητα ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΟ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ, ΡΗΞΗ ΜΗΤΡΑΣ κλπ..Ο αντρας μου τρομαξε και ξεχασαμε το δευτερο παιδι.Ψαχναμε ομως γιατρο για χειρουργειο και μαθαμε για τη ρομποτικη.Πηγαμε με το σκεπτικο να κανονισουμε το χειρουργειο και μας ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο και οτι δεν θα απειλησουν την εγκυμοσυνη με αποβολη, προωρο τοκετο κλπ...Ανελπιστη χαρα! Ετσι, επαναφεραμε το θεμα δευτερο παιδι και απο αυτον το μηνα ξεκιναμε προσπαθεια. Το χειρουργειο βεβαια δεν το γλιτωνω, θα πρεπει να γινει μετα.Να τονισω ομως κατι πολυ σημαντικο: μου ειπε οτι μεχρι 12 εκ ινομυωματα βγαινουν με ρομποτικη με ασφαλεια αναλογως και τη θεσης τους.ιΨαξτε το κοριτσια πολυ καλα πριν μπειτε στο χειρουργειο.Δεν πειραζουμε τη μητρα αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητο και αν ειναι απαραιτητο ,το κανουμε με τον πιο ασφαλη τροπο,ωστε να μην εχουμε μετα αλλα προβληματα, συμφυσεις κλπ. Η ρομποτικη ειναι η ο πιο ασφαλης τροπος. Αν ψαξετε στο διαδικτυο για ρομποτικη ινομυωματεκτομη θα βρειτε πληροφοριες και θα δειτε οτι οι μαιευτηρες που ειναι ειδικευμενοι σε αυτο ειναι ακομη πολυ λιγοι στην Ελλαδα, μιας και η ρομποτικη μας ηρθε το 2006. Εννοειται οποια θελει της στελνω π.μ. με τα στοιχεια του γιατρου που πηγα εγω.
Παλιά 31-01-11, 11:28   #9
stellinaki

stellinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Evang, καλημέρα και από μένα!
Ήθελα να σε ρωτήσω, αν δε γίνομαι αδιάκριτη, εάν τα ινομυώματα σου είναι εντός ή εκτός της μήτρας. Έχω και γω ένα μεγαλο γύρω στα 8cm το οποίο με την εγκυμοσύνη όλο μεγαλώνει και ακολουθώ αντιπηκτική αγωγή. Εσύ έπαιρνες κάτι στην πρώτη εγκυμοσύνη και πόσο είχαν εγαλώσει τότε. Εγώ ετοιμαζόμουν να το βγάλω ρομποτικά στη Θεσσαλονίκη βέβαια, αλλά ανακαλύψαμε την εγκυμοσύνη και το αφήσαμε.
Σ'ευχαριστώ και ελπίζω να μη σε κούρασα
Ο χρήστης stellinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-11, 13:31   #10
Evang

Evang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Stellinaki καλημερα! Ναι, τα ινομυωματα μου ηταν μεσα στη μητρα, το ενα στον ισθμο του τραχηλου και το αλλο στον πυθμενα.Στην αρχη της εγκυμοσυνης ηταν 3 και 5εκ και στο τελος εφτασαν τα 10 εκ. και ειχαν βγει και αλλα.Ενταξει,δεν ειχα και την πιο ευκολη εγκυμοσυνη, ειχα αιμα στο 1ο τριμηνο και συσπασεις στο 2ο και 3ο τριμηνο αλλα οχι κατι σοβαρο η επικυνδυνο. Εγω δεν επαιρνα φαρμακα, απο τη στιγμη που μενεις εγκυος δεν μπορουν να επεμβουν στη μητρα. Μην ανησυχεις,να εισαι ηρεμη οσο γινεται και ολα θα πανε καλα.
Παλιά 31-01-11, 15:46   #11
stellinaki

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.
Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο
Παλιά 31-01-11, 16:51   #12
stellasss

stellasss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα ο δικός μου μου αφαίρεσε 8 ινομυώματα με ένα πολύ επικίνδυνο για τη μήτρα. Είχα κάνει ανοιχτό χειρουργείο και όλα μια χαρά. Όποια θέλει να της στείλω τα στοιχεία του με π.μ

Ο χρήστης stellasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 31-01-11, 19:47   #13
ΚΑΝΑΡΙΝΙ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΝΑΡΙΝΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσία,θέλω να ρωτήσω ποιος γιατρός αφαιρεί ινομυώματα ρομποτικά στην θεσσαλονίκη?
Ο χρήστης ΚΑΝΑΡΙΝΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-11, 21:38   #14
stellinaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΝΑΡΙΝΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κοριτσία,θέλω να ρωτήσω ποιος γιατρός αφαιρεί ινομυώματα ρομποτικά στην θεσσαλονίκη?
Συγγνώμη, ΚΑΝΑΡΙΝΙ μάλλον εγώ μπερδεύτηκα και μπέρδεψα και 'σενα.
Θεωρούσα οτι λαπαροσκοπικα και ρομποτικά είναι το ίδιο αλλά έκανα λάθος.
Εγώ λαπαροσκοπικά θα το έβγαζα!!!
Τωρα ποιός βγάζει ρομποτικά θα σε γελάσω
Παλιά 01-02-11, 11:31   #15
Λάρα_Κροφτ

Λάρα_Κροφτ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω ένα 7εκατοστά και θα το αφαιρέσω λαπαροσκοπικά αυτή τη βδομάδα στο Ιασώ. Έκανα μεγάλη τουρνέ σε γιατρούς πριν αποφασίσω και αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα ινομυώματα δεν είναι πάντα απαραίτητο να βγουν αλλά πολλοί γιατροί σου δημιουργούν την αίσθηση του κατεπείγοντος για να εξασφαλίσουν ένα επιπλέον χειρουγείο. Επίσης ο καθένας σου "πουλάει" τη δική του μέθοδο ως την καλύτερη, άλλος επιμένει στο ανοιχτό χειρουργείο, άλλος λέει για ρομπότ κλπ. Επίσης, ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν σπουδάσει πραγματαικά λαπαροσκόπηση, οι περισσότεροι γιατροί παρακολουθούν τα σεμινάρια τυ Πιστοφίδη στο Λευκό Σταυρό και μετά εξασκούνται πάνω μας, ενώ άλλοι πηγαίνουν στη Γαλλία και παρακολουθούν ένα σεμινάριο για χειρισμό ρομπότ και μετά επίσης εξασκούνται πάνω μας. Άλλοι πάλι δε μπαίνουν καν σε αυτό τον κόπο και προτείνουν ανοιχτό χειρουργείο εν έτη 2011! Υπάρχουν και κάποιοι που το αναλαμβάνουν δήθεν χειρουργικά και μετά από έλλειψη εμπειρίας τους αν δουν τα σκούρα σε ανοίγουν κιόλας κανονικά μετατρέποντας σε ανοιχτό χειρουργείο.
Όπως χαρακτηριστικά μου είπε ένας γυναικολόγος το πρόβλημα είναι "μηχανικό" και η ύπαρξη ινομυώματος δεν αποκλείει την εγκυμοσύνη, απλά το αφαιρούμαι προληπτικά ώστε αφενός να μη μεγαλώσει και μετά δε βγαίνει λαπαραοσκοπικά, να εμποδίσουμε συχνοουρίες και αιμοραγία στην περίοδο και αφετέρου να διευκολύνουμε την εγκυμοσύνη. Όπως μου είπε γιατρός σύμφωνα με την αγγλική σχολή γυναικολογίας ΔΕΝ αφαιρούσαν καν τα ινομυώματα... Επίσης παίζει πολύ ρόλο η θέση τους και ο αριθμός τους για το βαθμό δυσκολίας του χειρουργείου.
Η ρομποτική είναι μορφή λαπαροσκόπησης στην ουσία, το πιο σύγχρονο ρομπότ υπάρχει στο Ιατρικό κέντρο, αλλά επίσης υπάρχουν και στην Ευρωκλινική, Λευκό Σταυρό και αλλού πιο παλιού τύπου. Τα μειονεκτήματα είναι μεγαλύτερη διάρκεια χειρουργείου και άρα νάρκωση και μεγαλύτερες οπές σε λίγο διαφορετικά πιο άβολα σημεία. Από την άλλη ίσως να κάνει πιο λεπτομερή δουλειά μέσα αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν ο γιατρός είναι έμπειρος δε χρειάζεται ρομπότ το ίδιο ΄καταφέρνει και με την απλή λαπαροσκόπηση.
Ο χρήστης Λάρα_Κροφτ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-11, 00:43   #16
Sunty

Sunty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koρίτσια ψάχνω ένα πολύ καλό γιατρό εξειδικευμένο στη λαπαροσκόπηση ινομυωμάτων. Εχετε πρόταση;
Ο χρήστης Sunty δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-11, 00:49   #17
girandola

Προεπιλογή

sunty σου εχω στειλει πμ
Παλιά 20-12-11, 23:55   #18
girandola

Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσιακια, sos!
Θελω να μου πειτε τις εμπειριες σας απο Χατζηραφαηλ βασιλικη (που χειρουργει λαπαροσκοπικα-Ρομποτικα στο Λευκο Σταυρο) και Χειλαρη Γιωργο (που χειρουργει στο Ιασω). Αν εχετε με καποιον αλλον εμπειρια δεκτη και αυτη! ???:
Παλιά 15-03-12, 02:43   #19
peacevegan

Περιοχή: Πειραια
peacevegan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ψάχνω γιατρό λαπαροσκόπηση χειρουργική

Πρώτον, συγνώμη αν η ελληνικά μου δεν είναι πολύ καλή. Είμαι από το εξωτερικό. (Μιλάω Αγγλικά).

Σας γράφω εδώ για να δείτε αν κάποιος έχει μια σύσταση με ενα γιατρός ποιος κάνει λαπαροσκόπηση χειρουργική. Ενδιαφέρομαι να πάρει ενα σαλπίγγων απολίνωση.

Φοβαμαι λίγο επειδή διάβασω (στη αγγλικα) κατι που λενε post tubal ligation syndrome. Θελω να μαθω αν υπαρχει ευκαιρίες για προβληματα σαν post tubal ligation syndrome.

Μένω στη Πειραιά. Μπορώ να δω γιατρές έδω ή στη Αττική.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!
Ο χρήστης peacevegan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-12, 09:31   #20
GREG78

Το avatar του χρήστη GREG78

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλή σου μέρα,
Ο γιατρός που σου συστήνω είναι κορυφή σαν γυναικολόγος χειρούργος αλλά και σαν άνθρωπος!Ονομάζεται Μορτάκης Αλέξανδρος το ιατρείο είναι στο Π.Ψυχικό Μουσών 17, τηλέφωνα τηλ. 210-6911260, 210-6496704 και 210-6495486.έχω κάνει και εγώ σε αυτόν λαπαροσκοπικά 2 επεμβάσεις.
Παλιά 21-03-12, 02:55   #21
peacevegan

Περιοχή: Πειραια
peacevegan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Greg.
Ο χρήστης peacevegan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-12, 11:52   #22
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΛΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ!ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ!ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΚΤΟΡΑΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ!ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ!
Ο χρήστης DEPY27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-12, 16:11   #23
Tsilili

Tsilili ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα peacevegan,

δες και τον ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟ. Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα εκεί. Πριν 1 εβδομάδα έγινε και το λαπαροσκοπικό χειρουργείο μου κ όλα σύμφωνα με τον γιατρό πήγαν καλύτερα απ' ότι περιμέναμε...
http://ygeiaonline.gr/index.php?opti...05-25-09-37-17
Ο χρήστης Tsilili δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-12, 15:54   #24
τζένη-ευγεν.

τζένη-ευγεν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Evang Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, εγω εχω 2 μεγαλα και αλλα μικροτερα.Εχω κανει το πρωτο μου παιδακι με αυτα.Και πριν το πρωτο παιδι οι περισσοτεροι γιατροι μας ελεγαν να τα βγαλουμε πρωτα.Τελικα αποφασισαμε και συνεχισαμε με το μοναδικο γιατρο που μας ειπε να μην τα αφαιρεσουμε εφοσον ειναι ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ, δηλ δεν προκαλουν υπογονιμοτητα, αιμορραγιες και πονο.Πραγματι, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα προσπαθειας και γεννησα με καισαρικη στην 38η.Ομως τα ινομ μεγαλωσαν λογω των ορμονων στην εγκυμοσυνη κι ετσι τωρα, 17 μηνες μετα, ειναι γυρω 4 και 7 εκ.Αρχισαμε παλι το τρεξιμο στους γιατρους οπου μας ειπαν να τα βγαλω οπωσδηποτε γιατι εχω πιθανοτητα ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΟ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ, ΡΗΞΗ ΜΗΤΡΑΣ κλπ..Ο αντρας μου τρομαξε και ξεχασαμε το δευτερο παιδι.Ψαχναμε ομως γιατρο για χειρουργειο και μαθαμε για τη ρομποτικη.Πηγαμε με το σκεπτικο να κανονισουμε το χειρουργειο και μας ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο και οτι δεν θα απειλησουν την εγκυμοσυνη με αποβολη, προωρο τοκετο κλπ...Ανελπιστη χαρα! Ετσι, επαναφεραμε το θεμα δευτερο παιδι και απο αυτον το μηνα ξεκιναμε προσπαθεια. Το χειρουργειο βεβαια δεν το γλιτωνω, θα πρεπει να γινει μετα.Να τονισω ομως κατι πολυ σημαντικο: μου ειπε οτι μεχρι 12 εκ ινομυωματα βγαινουν με ρομποτικη με ασφαλεια αναλογως και τη θεσης τους.ιΨαξτε το κοριτσια πολυ καλα πριν μπειτε στο χειρουργειο.Δεν πειραζουμε τη μητρα αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητο και αν ειναι απαραιτητο ,το κανουμε με τον πιο ασφαλη τροπο,ωστε να μην εχουμε μετα αλλα προβληματα, συμφυσεις κλπ. Η ρομποτικη ειναι η ο πιο ασφαλης τροπος. Αν ψαξετε στο διαδικτυο για ρομποτικη ινομυωματεκτομη θα βρειτε πληροφοριες και θα δειτε οτι οι μαιευτηρες που ειναι ειδικευμενοι σε αυτο ειναι ακομη πολυ λιγοι στην Ελλαδα, μιας και η ρομποτικη μας ηρθε το 2006. Εννοειται οποια θελει της στελνω π.μ. με τα στοιχεια του γιατρου που πηγα εγω.
Καλησπέρα ποιός είναι τελικά ο γιατρός που συνεργάστηκες γιατί με ενδιαφέρει;;
Ο χρήστης τζένη-ευγεν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-12-12, 14:56   #25
XRONOPOULOU

XRONOPOULOU ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα, εγω εχω υπορογονιο ( εκτος μητρας) ινομυωμα 8 εκ και θα το βγαλω στο ΙΑΣΩ στο κυριο Κολοκυθα Ηλια με τη μεθοδο της λαπαροσκοπηκης δεν εχω κανει ακομα παιδια και εχω αποφασισει να το αφαιρεσω.
μηπως καποιος γνωριζει τον κυριο Κολοκυθα?
Ο χρήστης XRONOPOULOU δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-13, 15:49   #26
Madiak11

Madiak11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΛΕΥΚΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Καλησπέρα σας!!!

Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει καμμία σας για ινομυοματεκτομή λαπαροσκοπικά στον ΛΕΥΚΟ ΣΤΑΥΡΟ. Γνωρίζετε κάποιον γιατρό εκεί που μπορώ να απευθυνθώ και εαν ναι ποιές είναι οι εμπειρίες σας??

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας,
Ο χρήστης Madiak11 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-13, 22:42   #27
chryssa g

chryssa g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Πρίν 7 χρόνια έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυώματος στη θεσσαλονίκη στον Πάντο.Όλα πήγαν καλά.Βέβαια η επέμβαση κράτησε πολύ και πόνος μετά υπήρχε.Δυστυχώς μετά απο 3 μόλις μήνες απο την επέμβαση βρέθηκαν άλλα 2 μικρά τότε ινομυώματα που στη συνέχεια έγιναν 3.Αυτή τη στιγμή είναι όλα τους αρκετά μεγαλύτερα και μάλλον πάω για δεύτερη επέμβαση.Τότε η επέμβαση κόστισε 3 χιλιάρικα.Αυτά τα χρήματα δεν υπάρχουν πλέον.Ξέρει κάποιος κάποιον καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο;Εγώ είμαι απο Λάρισα αλλα και οπουδήποτε να ξέρει κάποιος κάποιον καλό γιατρό θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.
Ο χρήστης chryssa g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-13, 22:49   #28
chryssa g

chryssa g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!Πρίν απο 7 χρόνια έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυώματος στη Θεσσαλονίκη στον κ.Πάντο.Όλα πήγαν καλά παρά το τεράστιο άγχος μου.Δυστυχώς μόλις 3 μήνες μετά βρέθηκαν άλλα 2 μικρά που στη συνέχεια έγιναν 3.Τώρα είναι αρκετά μεγαλύτερα και μάλλον πάω για δεύτερη επέμβαση.Τότε μου κόστισε 3 χιλιάρικα που τώρα δυστυχώς δεν υπάρχουν.Ξέρει κανείς κάποιον καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο;είμαι απο Λάρισα αλλά και οπουδήποτε να γνωρίζετε κάποιον θα μου είναι πολύ χρήσιμο.
Ο χρήστης chryssa g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-13, 20:48   #29
Rania_85

Rania_85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΥΠΕΡΠΛΑΣΤΙΚΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ 1.7ΧΙΛ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΙΝΔΙΝΟΥ ΛΟΙΜΩΞΗ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΙΚΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 25ΧΡ.ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΗ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Ο χρήστης Rania_85 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-13, 21:52   #30
ploutonina

ploutonina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή απάντηση στη Rania_85

αγαπητη Rania_85 δεν πειράζουμε κατι απο τα οργανα αναπαραγωγης μας ιδιαιτερα αν δεν εχεις κανει παιδια και φυσικα θέλεις να κάνεις.Εκτός αν έχεις έντονη αιμοραγία και αφόρητους πόνους.η κολποσκοπηση δεν θα σε βοηθούσε?παρε και τη γνώμη δευτερου γιατρου πριν ξεκινησεις για νυστερια και "ιστοριες" τετοιου τύπου.
Ο χρήστης ploutonina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-13, 02:24   #31
eratoula

eratoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν θα μπορούσατε να μου συστήσετε γυναικολόγους στην Αθήνα οι οποιοί έχουν ειδίκευση στα ινομυώματα και την λαπαροσκοπική χειρουργική. Σας ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης eratoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές