Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παστίλιες για το λαιμό το 1ο τρίμηνο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι στην 6η εβδομάδα και εδώ και 3 εβδομάδες με ταλαιπωρεί ο λαιμός μου. Πέρασε ο έντονος βήχας αλλά έχει μείνει ένας τρομερός πονόλαιμος που το βράδυ γίνεται αφόρητος, με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι καθόλου. Ο γιατρός αρχικά μου είπε να μην πάρω τίποτα, μετά μου είπε halls (πήρα), μετά μου είπε Sinecod (δεν πήρα) και τώρα μου είπε οποιαδήποτε παστίλια για το λαιμό. Σκέφτομαι να πάρω trachisan, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

 

Ξέρει κανείς ποιές καραμέλες/παστίλιες για το λαιμό επιτρέπονται το 1ο τρίμηνο? Η κάποιο γιατροσόφι για την ανακούφιση του πονόλαιμου?

 

Ευχαριστώ (γκούχου, γκούχου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Είμαι στην 6η εβδομάδα και εδώ και 3 εβδομάδες με ταλαιπωρεί ο λαιμός μου. Πέρασε ο έντονος βήχας αλλά έχει μείνει ένας τρομερός πονόλαιμος που το βράδυ γίνεται αφόρητος, με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι καθόλου. Ο γιατρός αρχικά μου είπε να μην πάρω τίποτα, μετά μου είπε halls (πήρα), μετά μου είπε Sinecod (δεν πήρα) και τώρα μου είπε οποιαδήποτε παστίλια για το λαιμό. Σκέφτομαι να πάρω trachisan, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

 

Ξέρει κανείς ποιές καραμέλες/παστίλιες για το λαιμό επιτρέπονται το 1ο τρίμηνο? Η κάποιο γιατροσόφι για την ανακούφιση του πονόλαιμου?

 

Ευχαριστώ (γκούχου, γκούχου)

 

 

Τσαγάκι με μπόλικο μέλι....ίσως βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κατερίνα!Τα trachisan απ' ότι ξέρω έχουν αντιβίωση (έπαιρνα κι εγώ κατα κόρον πριν μείνω έγκυος επειδή είχα μονίμως φαρυγγίτιδες λόγω δουλειάς). Η αλήθεια είναι ότι σου περνάει μαχαίρι, αλλά ρώτα το φαρμακοποιό αν μπορείς να τα πάρεις διότι αν έχουν αντιβίωση δε νομίζω ότι θα είναι καλό να τα πάρεις στην κατάστασή σου. Γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν αυτά που σου σύστησε ο γιατρός σου; Και φυσικά τσαγάκι με μελάκι όπως λέει και η skiy (αλλά και το τσαγάκι με μέτρο διότι είναι διεγερτικό). Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ζεστό νερό/χαμομήλι με μέλι πράγματι βοηθάει προσωπινά, αλλά επειδή διάβασα σε διάφορες πηγές ότι τα προϊόντα μελιού καλό είναι να αποφεύγονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (?) το πίνω μόνο το βράδυ.

 

To trachisan δεν το δοκίμασα, ίσως έχεις δίκιο Ευθαλία.

 

Τελικά ο ΩΡΛ μου έδωσε μια ακόμη εβδομάδα με γαργάρες χαμομηλιού και σόδας, και αν δε μου περάσει θα πάρω Amoxil. Ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιολογικές καραμέλες για το λαιμό

με 100% φυσικά συστατικά.

Καλύτερα να πάρεις κάτι τέτοιο

παρά χημικές καραμέλες.

 

(εαν μένεις νότια προάστεια

έχει το σούπερ μάρκετ βιολογικών Κυριακίδης στον Άλιμο

αλλιώς σε βιολογικάδικα καταστήματα)

 

Πάντως κι εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου έχω περάσει 2 ιώσεις

με πονόλαιμο, βήχα και συνάχι.

(λόγω της μικρής που πάει παιδικό σταθμό και φέρνει όλους του ιους μαζί της :))

 

Έκανα υπομονή και δεν πήρα τίποτα.

 

Αυτό που έκανα είναι να κοιμάμαι κουκουλωμένη με τα σκεπάσματα

γιατί έτσι ένιωθα οτι η ζεστασιά όλο το βράδυ

μου έκανε καλό στο λαιμό.

 

Περαστικά!

Και με το καλό το νινί!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για παράδειγμα βρήκα αυτά:

http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

(Λογικά θα βρεις και στα μεγάλα φαρμακεία.

Κοίτα να είναι όμως φυτικά και όχι με χημικούρες!)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίμηνο καλό ειναι να προσέχεις πάρα πολύ στο τι φαρμακευτικό σκεύασμα θα παρεις γιατι ειναι το πιο κρισιμο για το μωρό.. τώρα διαμορφώνεται το εμβρυάκι και καλό είναι να αποφεύγεται οτιδήποτε.. ο γυναικολόγος σου ξέρει καλύτερα αλλά αν μπορείς να τα αποφύγεις τα φαρμακευτικά καλό θα ήταν.. πιες κανένα χαμομηλάκι και ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έχω πονόλαιμο (και προ εγκυμοσύνης μιλάω) στίβω μισο λεμόνι και κάνω γαργάρες και το καταπίνω.Ή το ανακατεύω με μέλι και το καταπίνω.

΄

Το μέλι δε μου το έχει απαγορεύσει ο γιατρός μου, δε ξέρω αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα προϊόντα μελιού (καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου) θεωρώ πάντως ότι σίγουρα είναι καλύτερο να φας ένα κουταλάκι μέλι, παρά κάποιο χαπάκι/φαρμακευτικό σκεύασμα για το λαιμό.

 

Περαστικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τόσο επίμονο πονόλαιμο! Αλλά που θα μου πάει...

 

Μέχρι στιγμής οι γαργάρες με χαμομήλι δε βοήθησαν :( Θα δοκιμάσω και το μέλι/λεμόνι, και γαργάρες με σόδα, όντως δε μπορεί το μέλι να είναι χειρότερο από οποιοδήποτε χημικό/φάρμακο.

Η ξεκούραση δεν είναι επιλογή δυστυχώς, έχω μια μικρή ζουζούνα στο σπίτι και μια απαιτητική δουλειά.

 

soevan, όταν λες χημικές εννοείς και τις halls? Θα ψάξω να βρώ αυτές που προτείνεις, είμαι βόρεια. Είχα πάρει της Apivita ένα Propolis για γαργάρες, αλλά δεν το χρησιμοποίησα διότι διάβασα τα περί προϊόντων μελιού... ο γιατρός μου δεν έχει αντίρρηση στο μέλι, έχει όμως αντίρρηση για το σκεύασμα (για άγνωστους λόγους).

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

soevan, όταν λες χημικές εννοείς και τις halls? Θα ψάξω να βρώ αυτές που προτείνεις, είμαι βόρεια.

 

Δυστυχώς μια HALLS είναι χημική/συνθετική

και με διάφορα συντηρητικά ("Ε")

 

Και για του λόγου το αληθές

ιδού τα συστατικά μιας halls (οriginal)

http://www.cadbury.gr/cadbury/products/Presentation/Halls/Halls/Halls+Original.htm

 

Περιέχει για παράδειγμα το Ε-330

το οποίο είναι καρκινογόνο!

Δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1868234&postcount=3437

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις διάβασα για τις Halls... shocked!

Δυστυχώς κατανάλωσα 2.5 πακέτα κατά τη διάρκεια της περιπέτειάς μου με το λαιμό. Ευτυχώς μόνο το 1 από τα πακέτα ήταν η Halls original, οι άλλες (lemon-honey κλπ) έχουν πιο ήπια σύνθεση.

Τέλοσπάντων, θα προσπαθήσω να το ξεχάσω για να μην τρελλαθώ, αφού δε μπορώ να κάνω κάτι τώρα. Τουλάχιστον γλίτωσα την αντιβίωση, ελπίζω να μην έχω προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά με ένα φαινομενικά άκακο προϊόν.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

Κaterina καλημέρα, μην τρελλαίνεσαι! (και στο λέω εγώ που τρελλαίνομαι και αγχώνομαι με το παραμικρό! το λέω για να το ακούω!)

Καταναλώνουμε τόσα προϊόντα κάθε μέρα που δεν ξέρουμε τι περιέχουν και είμαστε εκτεθιμένοι σε τόσα πράγματα που θα έπρεπε κάθε μέρα να ζούμε στο άγχος! κι εγώ κοιτάζω όλα τα συστατικά σέ ότι συσκευασμένο φάω ή πχ. τα συστατικά του σαμπουάν, ή ότι φαντάζεσαι αλλά στο τέλος θα τρελαθώ!

φυσικά αφού μάθαμε για τη halls δε πρέπει να ξαναφάμε αλλά ψυχραιμία!!!

δε πιστεύω ότι θα έχει γίνει κάτι κακό από την κατανάλωση halls! ¨ολα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

T.S. σωστά... Χρειάζεται ψυχραιμία γιατί εδώ που τα λέμε και coca cola light έχω πιεί, και κάτι σουβλάκια έφαγα τις προάλλες, και καυσαέριο full αναπνέουμε καθημερινά, από που να το πιάσει κανείς!

 

Ευχαριστώ για το perspective.

Link to comment
Share on other sites

τα trachisan αν τα γραφω κ σωστα τωρα ,δεν εχουν αντιβιωση μεσα καθολου,ενδεικνυνται κ θεωρουνται ακινδυνα στην εγκυμοσυνη και η δραση τους ειναι μονο τοπικη,εγω τα πηρα καποιες φορες με την αδεια του γιατρου φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stella, μάλλον θα αναγκαστώ να τις δοκιμάσω κι αυτές αφού από χθές ο πονόλαιμος επέστρεψε!! Ελπίζω να με βοηθήσουν να φτάσω έστω μέχρι τη 12η εβδομάδα χωρίς αντιβίωση, και τότε ίσως πάρω και amoxil διότι το μικρόβιο δε λέει να φύγει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...