Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-01-11, 13:46   #1
kat05

Περιοχή: ΑΙΓΑΙΟ
kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΣΕ ΜΩΡΟ;

Κάνοντας γενική αίματος στο γιό μου (6,5 μηνών) λόγω ατοπικής δερματίτιδας βρέθηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι ΠΙΘΑΝΟ στίγμα μεσογειακής αναιμίας (κανείς μας στην οικογένεια δεν έχει το στίγμα) και περαιτέρω διερεύνηση μπορεί να γίνει αξιόπιστα όταν γίνει 6 ετών. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Ο χρήστης kat05 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-11, 13:59   #2
Maria110610

Περιοχή: Αθηνα
Maria110610 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κατ' αρχην να σου ζησουν τα παιδια σου!
Απορρω πως τα καταφερες να εχουν ακριβως 14 μηνες διαφορα!
Το στιγμα μεσογειακης αναιμιας εμφανιζεται στο γονοτυπο λογω κληρονομηκοτητας συμφωνα με τους γεννετιστες τα γονιδια μας μεταφερονται για 7 γεννιες οποτε το "κανεις δεν εχει" δεν ευσταθει καποιος το ειχε και εμφανιστηκε στο μωρο σου αλλα οπως σου ειπαν περιμενε να παει 6 ετων να κανεις ηλεκτροσφορηση αιματος και να σου πουν το ειδος και τον τυπο ακριβως!
Εμενα δεν εχουν οι γονεις μου ουτε η γιαγιαδες και παππουδες απο οσο ξερουμε(καποιους τους εχουμε χασει) αλλα απο τα 6 αδερφια που ειμαστε το εχω εγω που ειμαι η πρωτη και ο αδελφος μου που ειναι 3ος στη σειρα γεννησης μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι και μια πρωτη μου ξαδελφη το εχει και κατι 2 ξαδελφια απο την πλευρα του μπαμπα μου αρα καποιος προπαππους μας το μεταβιβασε!
Το στιγμα δεν ειναι τιποτα μην σε ανησυχει!
Να σου ζηζουν και παλι!
Παλιά 19-01-11, 14:04   #3
kat05

kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές σου! Με το καλό να δεχθείς το παιδάκι σου!
Τα παιδάκια μου έχουν 22 μήνες διαφορά, το 8 όμως είναι σημαδιακό (μου έλεγαν στο μαιευτήριο: "τυχαίο; δε νομίζω!!!"
Να σε ρωτήσω, εάν υπάρχει στίγμα υπάρχει κάποια άλλη συνέπεια εκτός από την πιθανότητα να έχει το ... εγγόνι μου μεσογειακή αναιμία αν έχει και η ... νύφη μου (έχουμε μέλλον ακόμη!!!!) το στίγμα;
Παλιά 19-01-11, 14:20   #4
Maria110610

Περιοχή: Αθηνα
Maria110610 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kat05 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές σου! Με το καλό να δεχθείς το παιδάκι σου!
Τα παιδάκια μου έχουν 22 μήνες διαφορά, το 8 όμως είναι σημαδιακό (μου έλεγαν στο μαιευτήριο: "τυχαίο; δε νομίζω!!!"
Να σε ρωτήσω, εάν υπάρχει στίγμα υπάρχει κάποια άλλη συνέπεια εκτός από την πιθανότητα να έχει το ... εγγόνι μου μεσογειακή αναιμία αν έχει και η ... νύφη μου (έχουμε μέλλον ακόμη!!!!) το στίγμα;

Καλε μην τρελεναισαι το εγγονι σου δεν θα εχει μεσογειακη αναιμια γιατι και στην περιπτωση που η νυφη σου εχει το στιγμα θα κανουν εξωσωματικη και θα επιλεξουν υγειη γονιδια ειναι απλο!
Εγινες γιαιγια τρελοκαμπερο!
Ευχαριστο για τις ευχες σου!
Πραγματικα αυτο με το 8 τυχιαο δεν νομιζω?
ΧαΧαΧα
Κοιτα κατα πασα πιθανοτητα το στιγμα να του δημιουργει μια δυσκολια στην απορροφηση σιδηρου αλλα δεν ειναι σοβαρο!
Οταν το διαπιστωσεις ειναι καλυτερο να απευθυνθεις στο Κεντρο Μεσογειακης αναιμιας Ελλαδος ειναι ειδικοι αν και δεν χρειαζεται να τρελενεσαι!
Με μια ισορροπημενη διατροφη και εξετασεις να παρακολουθηται την αιμοσφαιρινη , την φεριττινη και το σιδηρο ολα θα ειναι μια χαρα!
Δεν ειναι νοσος το στιγμα ειναι γονιδιο, το οποιο απλά στα περισσοτερα ατομα τα δυσκολευει να απορροφησουν το σισηρο απο τις τροφες αλλα δεν επιρεαζει τιποτα!
Εγω ειμαι 1,72 και προ εγγυμοσυνης ημουν 72 κιλα και ο αδερφος μου 1,94 και 90 κιλα κατα τυχει και εγω περιμενω το 1ο μου παιδι και ο αδερφος μου οποτε τιποτα δεν μας προβλιματισε!
Απλα το ελεγχουμε γιατι οταν πεφτει ο σιδηρος στον ορο του αιματος νοιωθεις κοπωση οποτε το καταλαβαινουμε, οσο για μενα που ειμαι και γυναικα και ειμαι εγγυος το μονο που δε με προβληματισε σε αυτη την εγγυμοσυνη ηταν η αναιμια μου ολα τα αλλα ναι!
Θα στα πει και ο παιδιατρος σου μην ανησυχεις καθολου!
Παλιά 19-01-11, 14:59   #5
maria_s

Το avatar του χρήστη maria_s

Περιοχή: Παιανία
maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάνοντας γενική αίματος στο γιό μου (6,5 μηνών) λόγω ατοπικής δερματίτιδας βρέθηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι ΠΙΘΑΝΟ στίγμα μεσογειακής αναιμίας (κανείς μας στην οικογένεια δεν έχει το στίγμα) και περαιτέρω διερεύνηση μπορεί να γίνει αξιόπιστα όταν γίνει 6 ετών. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Διάβασε παρακάτω:

http://www.paspama.gr/PASPAMA-Thalas...atment-EL.html

Για να είνα ένα παιδί φορέας πρέπει τουλάχιστον ο ένας γονιός να είναι φορέας...
το ότι κανείς στην οικογένεια δεν έχει το στίγμα, δεν θα το δεις με μια απλή εξέταση σε μικροβιολογικό...χρειάζετα ειδική εξέταση ηλεκτροφόρησης της αιμοσφαιρίνης και σε ορισμένες περιπτώσεις αδιευκρίνιστου στίγματος (εγώ και ο μπαμπάς μου), χρειάζεται ανάλυση DNA για να καθοριστεί ο τύπος της αναιμίας.
Για παράδειγμα εγώ είμαι τύπου α, ο άντρας μου τύπου β, αλλά ο συνδυασμός δεν οδηγεί ποτέ σε παιδί που νοσεί. Ο μικρός μας όμως έχει 50% πιθανότητα να είναι φορέας (να έχει στίγμα δηλαδή), κάτι το οποίο δεν μπορεί να καθοριστεί με ακρίβεια μέχρι τα 3 του μας είπε ο γιατρός.

http://www.thalasemia.gr/F7AF2164.el.aspx

Η εξέταση πρέπει να γίνει στο κέντρο πρόληψης μεσογειακής αναιμίας του λαικού στην σεβαστουπόλεως ή στα κέντρα πρόληψης στα μεγαλύτερα νοσοκομεία της χώρας.

http://www.laiko.gr/index.php?option...=81&Itemid=125

Αν το μικρό σου έχει στίγμα, τότε ο ένας γονιός είναι σίγουρα φορέας. Καλό θα ήταν να εξεταστείτε όλοι σας.

Έχε υπόψη σου ότι μέχρι τα 33 μου δεν υπήρξε πουθενά η ένδειξη ότι μπορεί να είμαι φορέας. Όλες οι εξετάσεις μου άψογες. Το ανακαλύψαμε στον προγεννητικό, επειδή ήξερα ότι ο άντρας μου ήταν φορέας.
Εξέταση σε μικροβιολογικό ιδιωτικό αρνητική.
Εξέταση στο λαϊκό, στίγμα αδιευκρίνιστο. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το ψάχναμε, αλλά ο σύζυγος όπως είπα φορέας. Ζητάνε να εξεταστούν οι γονείς μου. Αν ήταν και οι δύο καθαροί, αποκλείεται να ήμουν φορέας το θέμα θα τελείωνε εκεί. Μαμά καθαρή, μπαμπάς...στίγμα αδιευκρίνιστο!
Επόμενο βήμα, ανάλυση DNA

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά θεωρώ πολύ σημαντική την ενημέρωση για ένα ΤΟΣΟ σοβαρό θέμα.

Στη διάθεσή σου,
Μαρία
Παλιά 19-01-11, 20:34   #6
kat05

kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο! Πολύ κατατοπιστικές. Και να σκεφθείτε, το θέμα μας απασχολεί "από το πουθενά" διότι ξεκινήσαμε από εξετάσεις αίματος για δερματική αλλεργία...
Παλιά 19-01-11, 20:37   #7
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εχω στιγμα και εχει και ο μεγαλος μου. Στον μικρο δεν εκανα ακομη γιατι και του μεγαλου φανηκε στα 2μιση. Με εξαιρεση το αγχος για το αν θα εχει και αυτος που επελεξα για πατερα των παιδιων μου δεν εχω αντιμετωπισει καποιο σοβαρο θεμα. Βεβαια εχω αναιμια, και διαφορα αλλα στο αιμα αλλα δεν με εχουν επιρεασι πουθενα.
Παλιά 19-01-11, 21:49   #8
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω απο οτι ξερω πρεπει να εχει ο ενας απο τους δυο γονεις για να εχει στιγμα το παιδι. Ψαξτε το παντως. Το στιγμα δεν δημιουργει προβληματα και η μιση Ελλαδα εχει και δεν το γνωριζει τις περισσοτερες φορες. Ο πατερας μου εχει στιγμα και ειναι εθελοντης αιμοδοτης με πολυ υψηλο αιματοκριτη.
Παλιά 21-01-11, 13:35   #9
kat05

kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τώρα είδα στον προγεννητικό έλεγχο στο μεγάλο μου γιό ένα "τεστ δρεπανώσεως" που είχα κάνει και ήταν αρνητικό. Αυτό δείχνει τυχόν στίγμα σε μενα;
Παλιά 21-01-11, 17:15   #10
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τώρα είδα στον προγεννητικό έλεγχο στο μεγάλο μου γιό ένα "τεστ δρεπανώσεως" που είχα κάνει και ήταν αρνητικό. Αυτό δείχνει τυχόν στίγμα σε μενα;
Με επιφύλαξη, αυτό ίσως έχει να κάνει με τη δρεπανοκυτταρική αναιμία, αλλά αν είναι αρνητικό μάλλον δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.
Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 12:47   #11
kat05

kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τηλεφώνησα στο Λαϊκό, μου είπαν αναλαμβάνουν μόνο σε ενήλικες την ανίχνευση στίγματος. Για παιδιά πού είναι καλύτερο να απευθυνθεί κανείς; Στο Παίδων; Και ισχύει οτι έως 6 ετών δε μπορεί να γίνει αξιόπιστη ανίχνευση;
Παλιά 15-02-11, 13:26   #12
revythaki

Το avatar του χρήστη revythaki

revythaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ έχω το στίγμα και επειδή θέλω να ξέρω αν το εχει και η μικρή μου,ρώτησα και στο ΛΗΤΩ οταν γέννησα αλλά και τη μικροβιολόγο μου και πήρα την ίδια απάντηση κ απο τους 2,οτι πρέπει να γίνει 6 χρονών και τότε να κάνει τη σχετική εξέταση..οπότε περιμένουμε...
Ο χρήστης revythaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-02-11, 13:46   #13
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμάς ο μικρός είναι 21 μηνών και έχει στίγμα β μεσ. αναιμίας, το βρήκαμε στην εξέταση τροφοβλάστης, καθότι και εγώ και ο σύζυγος είμαστε ετεροζυγώτες της β μ.α. Εκτός από την πιθανότητα 25% πάσχοντος από μ.α. εμβρύου, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Εμένα ο αιματοκρίτης μου είναι χαμηλός, αλλά ο οργανισμός μου έχει μάθει να ζει με αυτόν και δεν μου κάνει καμιά αίσθηση κόπωσης. Ο σύζυγος πάλι έχει κανονικότατο αιματοκρίτη. Να μην ανησυχείς καθόλου, σίγουρα το στίγμα δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ζωή του παιδιού, σε περίπτωση που το έχει.
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 14:35   #14
kat05

kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κορίτσια, ναι αυτό μου το είπε και ο παιδίατρος οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ίσως μόνο μια δυσκολία στην απορρόφηση του σιδήρου, που είναι όμως αντιμετωπίσιμη.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές