Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-02-13, 16:32   #361
nikolettaagg

nikolettaagg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Carousel Εμφάνιση μηνυμάτων
basiksiro οχι σε εξωσωματικη θα προχωρησουμε κατευθειαν..σευχαριστω πολυ πολυ.. χμμ νομιζω πως και τα δεκατα ειναι καλο σημαδι μακαρι να μας εχεις ευχαριστα σε λιγες μερες

CARUSEL ΕΣΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΣΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ? ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΑΝ ΟΛΟΙ.. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...
Παλιά 26-02-13, 21:22   #362
nikolettaagg

Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ , ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ.. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΤΙΣ 12/3 ΘΑ ΞΕΡΩ... CAROUSELAKI ESY KANA NEO..?
Παλιά 27-02-13, 12:25   #363
Carousel

Carousel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nikoletta μου με το καλο κοπελαρα μου να εχει επιτευχθει κυηση, στο ευχομαι με ολη μου τη καρδια! θα περιμενουμε με αγωνια της 12 του μηνα
εγω ακομα ειμαι στην αναμονη για την εναρξη της εξωσωματικης..δευτερα κοντη γιορτη που λενε χαχα σε φιλωω
Ο χρήστης Carousel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-13, 11:59   #364
nastazia17

Περιοχή: Athens
nastazia17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikolettaagg Εμφάνιση μηνυμάτων
CARUSEL ΕΣΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΣΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ? ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΑΝ ΟΛΟΙ.. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...
Καλημερα. Παιρνω το θαρρος να σου γραψω πανω στην ερωτηση για σπερματεγχυση ή κατευθειαν εξωσωματικη. Εχοντας 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις στο ενεργητικο μου θα σου προτεινα εξωσωματικη. 1ον ειναι χασιμο χρονου. 2ον χρηματων.3ον εμενα τα σερπαφαρ μου αφησανε 2 κυστες και εχασα αλλους 2 μηνες μεχρι να φυγουν. Συνολικα 600 ευρώ και 7 μηνες πηγα πισω. το ποσοστο μικρο 20% και δεν εχουμε ιδιαιτερα προβληματα. κρατα τα χρηματα σας για εξωσωματικη. φιλια
Ο χρήστης nastazia17 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-13, 02:05   #365
nikolettaagg

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nastazia17 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα. Παιρνω το θαρρος να σου γραψω πανω στην ερωτηση για σπερματεγχυση ή κατευθειαν εξωσωματικη. Εχοντας 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις στο ενεργητικο μου θα σου προτεινα εξωσωματικη. 1ον ειναι χασιμο χρονου. 2ον χρηματων.3ον εμενα τα σερπαφαρ μου αφησανε 2 κυστες και εχασα αλλους 2 μηνες μεχρι να φυγουν. Συνολικα 600 ευρώ και 7 μηνες πηγα πισω. το ποσοστο μικρο 20% και δεν εχουμε ιδιαιτερα προβληματα. κρατα τα χρηματα σας για εξωσωματικη. φιλια
nastazia kalhspera, o logos pou epilexame spermategxysh htan prwton oti einai poio oikonomikos kai deyteron eipame as kanoume prvta mia prospatheia me poio hpia farmaka kai an den petyxei pame exvswmatikh..auto dhladh mas to protine kai prvtos o giatros kathoti egw den exw idiaitera kapoio provlhma sthn syllhpsh twra an den petyxei mallon tha skeftoume thn idea ths exwswmatikhs an kai tha prepei na parw xontro risko gt exv ena inwmywma kai me ta dynata farmaka ths exwswmatikhs auto tha pol/stei kai tha prepei na ta afairesw me xeirourgeio meta oppote ligo provlhma... kysth evgala kai egw apo ta seprafar prin apo kairo otan apofashsame gia thn prwth spermategxysh alla htan lathos giatrou, mou ta edwse se lathos hmerominies...!! meta apo 3 mhnes pou katharise allaxame giatro kai ola kala ... sthn anamonh...pantws euxaristw gia to mnm..
sou euxomai grhgora manoula..
Παλιά 21-03-13, 20:08   #366
taniaaa

Περιοχή: Σέρρες
taniaaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια!!! Είμαι Τάνια 32 χρόνων..8χρόνια προσπαθο για μωρό.. αύριο θα κάνω την πρώτη σπερματέγχυση......καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια
Ο χρήστης taniaaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 22:48   #367
mil_sof

Περιοχή: Salonica
mil_sof ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikolettaagg Εμφάνιση μηνυμάτων
nastazia kalhspera, o logos pou epilexame spermategxysh htan prwton oti einai poio oikonomikos kai deyteron eipame as kanoume prvta mia prospatheia me poio hpia farmaka kai an den petyxei pame exvswmatikh..auto dhladh mas to protine kai prvtos o giatros kathoti egw den exw idiaitera kapoio provlhma sthn syllhpsh twra an den petyxei mallon tha skeftoume thn idea ths exwswmatikhs an kai tha prepei na parw xontro risko gt exv ena inwmywma kai me ta dynata farmaka ths exwswmatikhs auto tha pol/stei kai tha prepei na ta afairesw me xeirourgeio meta oppote ligo provlhma... kysth evgala kai egw apo ta seprafar prin apo kairo otan apofashsame gia thn prwth spermategxysh alla htan lathos giatrou, mou ta edwse se lathos hmerominies...!! meta apo 3 mhnes pou katharise allaxame giatro kai ola kala ... sthn anamonh...pantws euxaristw gia to mnm..
sou euxomai grhgora manoula..
Σε ποια μέρα πρέπει να το πάρει κανείς για να μην βγει κύστη?

Ο χρήστης mil_sof δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 16:33   #368
Ραχηλ29

Περιοχή: Αττικη
Ραχηλ29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας. Εχω κι εγω κανει μια σπερματεγχυση τον Νοεμβριο χωρις κανενα αποτελεσμα. Προς το παρον δεν υπαρχει δυνατοτητα για 2η αλλα σκεφτομαι να κανω εξωσωματικη την επομενη φορα ή σπερματεγχυση IUTPI, την νεα μεθοδο. Δεν εχω καποιο προβλημα το οποιο να εχω ανακαλυψει αν και εχω κανει παρα πολλες εξετασεις. Ο αντρας μου σπερμα μετριο. Επειδη καπου ειπατε για κοστος βρε κοριτσια εμενα η σπερματεγχυση μου κοστισε 70 ο γυναικολογος 40 οι αιματολογικες του συζυγου και 80 η επεξεργασια σπερματος. Αυτα! Καλη επιτυχια σε ολες μας να γινουμε ολες μανουλες.
Ο χρήστης Ραχηλ29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 17:24   #369
marouliw

Το avatar του χρήστη marouliw

Περιοχή: attikh
marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΜΕΣΩΣ Κ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΜΕ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ Κ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ "ΑΤΤΙΚΟ" ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΕΣ,ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ..ΚΛΠ?ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΘΑΡΕΣ?ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΝΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΠΕΡ/ΣΗ ΝΤΟΠΑΡΕΤΕ....
Ο χρήστης marouliw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 01:33   #370
nikolettaagg

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mil_sof Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποια μέρα πρέπει να το πάρει κανείς για να μην βγει κύστη?

mil_sof καλησπερα, σορρυ τωρα διαβασα το μνμ σου
τα seprafar ο γιατρος μου που ειμαι τωρα μου ειπε να τα ξεκινησω την 5η μερα του κυκλου για 5 μερες.. Ο αλλος γιατρος μπερδεψε τις ημερες του κυκλου μου και μου ειπε να τα ξεκινησω μετα απο 10 μερες... για 5 μερες και φυσικα οταν πηγα για υπερηχο δεν ειδε κανενα αυγουλακι + οτι εχασα 3 μηνες με την κυστη που εβγαλα.
Παλιά 28-03-13, 10:00   #371
Ραχηλ29

Ραχηλ29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΜΕΣΩΣ Κ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΜΕ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ Κ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ "ΑΤΤΙΚΟ" ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΕΣ,ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ..ΚΛΠ?ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΘΑΡΕΣ?ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΝΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΠΕΡ/ΣΗ ΝΤΟΠΑΡΕΤΕ....
Μαρουλιω να σου ζησει το μωρο σου και συντομα το 2ο. Για το οικονομικο 1) μου πηγε 200 ευρω ποσο πιο οικονομικα να ειναι? 2) Ο αντρας μου ειναι μεγαλο ψωνιο αποκλειεται να παει σε δημοσιο. Ειναι κολλημενος του βαζει και η αδερφη του λογια κι ερχεται και δενει και 3) δεν μπορω να αλλαξω γυναικολογο ετσι ευκολα αν και εχω γνωρισει καποιον πολυ συμπαθητικο στο Αττικον κ εμενα μ αρεσει που σαν νοσοκομειο. Οσο για τις εξετασεις εχω κανει:Ορμονολογικες, κολποσκοπηση,σαλπιγγογραφια, υπερηχο 4d, Naturall Killer Cells. Και ο αντρας μου εχει κανει σπερμοδιαγραμματα, καλλιεργειες σπερματος, ορμονολογικες και doppler οσχεου. Αυτα! Το θεμα ειναι οτι εκεινος το λαχταρα τωρα το μωρο μας, κ εγω δεν μπορω να πω απλα εγω επειφη ειμαι 24 ετων σκεφτομαι οτι και σε 3-4 χρονια να κανω παιδι δε με νοιαζει. Αν συμφωνουσε κ εκεινος με το σκεπτικο μου δεν θα σκεφτομουν καν την εξωσωματικη. Σε ευχαριστω για την απαντηση και με το καλο το 2ο μωρο σου.
Παλιά 28-03-13, 15:19   #372
taniaaa

taniaaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ρακι87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. Εχω κι εγω κανει μια σπερματεγχυση τον Νοεμβριο χωρις κανενα αποτελεσμα. Προς το παρον δεν υπαρχει δυνατοτητα για 2η αλλα σκεφτομαι να κανω εξωσωματικη την επομενη φορα ή σπερματεγχυση IUTPI, την νεα μεθοδο. Δεν εχω καποιο προβλημα το οποιο να εχω ανακαλυψει αν και εχω κανει παρα πολλες εξετασεις. Ο αντρας μου σπερμα μετριο. Επειδη καπου ειπατε για κοστος βρε κοριτσια εμενα η σπερματεγχυση μου κοστισε 70 ο γυναικολογος 40 οι αιματολογικες του συζυγου και 80 η επεξεργασια σπερματος. Αυτα! Καλη επιτυχια σε ολες μας να γινουμε ολες μανουλες.
Ρακι, σήμερα είναι η έκτη μέρα από την πρώτη μου σπερματεγχυση(IUTPI) . και είμαι πόλη ισεοδοξη. ..η συμβουλή μου είναι ,πριν προχώρησης σε εξωσωματική να κάνεις μια δευτερη προςπατια...σου ευχομε να πάνε όλα καλά και συντομα να μας πεις τα ευχάριστα.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-03-13, 15:37   #373
Ραχηλ29

Ραχηλ29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taniaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρακι, σήμερα είναι η έκτη μέρα από την πρώτη μου σπερματεγχυση(IUTPI) . και είμαι πόλη ισεοδοξη. ..η συμβουλή μου είναι ,πριν προχώρησης σε εξωσωματική να κάνεις μια δευτερη προςπατια...σου ευχομε να πάνε όλα καλά και συντομα να μας πεις τα ευχάριστα.
Τανια καλη και θετικη χοριακη σου ευχομαι. Πως νιωθεις? Εγω ενιωθα ηδη εγκυος με το που εφυγα απο το ιατρειο χαχαχα! Σε 10 μερες θα ξερεις ε? Αντε περιμενω να μου πεις μοναδες χοριακης. Εκανες την μεθοδο IUTPI. Στον Μαμα την εκανες? Αν ναι ειναι πολυ ακριβως? Καλη χοριακη Τανια... πολυ χαιρομαι για σενα.
Παλιά 29-03-13, 15:02   #374
taniaaa

taniaaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Paki87, σε ευχαριστώ παρά πολύ ...η αληθεια είναι πως και εγώ νιώθω ήδη εγκυος ..ναι σε10 μέρες περίπου θα ξέρω το αποτέλεσμα ...είμαι από Σέρρες ..εδώ έκανα την σπερματενχηση....ευχομε να πάνε όλα καλά .. και αν όχι προχωράμε στο επόμενο βήμα ...ΚΟΡΊΤΣΙΑ πιστευω πως το πιο σημαντικό είναι να έχουμε θετική σκέψη ...ευχομε σε όλες καλή επιτυχία
Παλιά 28-04-13, 13:46   #375
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας κοριτσάκια, εγώ έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις ως τώρα και πάω για την τρίτη...είμαι στην 4η μέρα του κύκλου και από χτες άρχισα κλομιφείνη 100.
mg τη μέρα για 5 μέρες. Στις 03/05 έχω ραντεβού να ελέγξουμε τα ωοθυλάκια. Την προηγούμενη φορά πήρα μισή δόση κλομιφείνη (50mg) και έκανα μόνο ένα αυγουλάκι...Ελπίζω αυτή τη φορά να έχω τουλάχιστον 2. Διαβάζω τις ιστορίες σας όμως κορίτσια και φοβάμαι μην βγάλω κι εγώ καμιά κύστη και αναγκαστώ να διακόψω. Χαρά στην υπομονή σας όταν σας λέει ο γιατρός να σταματήσετε, εγώ δεν θα άντεχα στην ιδέα να χάσω χρόνο στην αναμονή...ήδη μετράω πόσων χρονών θα είμαι όταν γεννηθεί το παιδί, όταν πάει σχολείο κλπ και φρικάρω..άτιμο άγχος... ο γιατρός μας πάντως πιστεύει πως ο πιο πιθανός λόγος που δεν πιάνουμε παιδί είναι ότι τα σπερματοζωάρια του άντρα μου δεν είναι "ικανά" να γονιμοποιήσουν...αν ισχύει αυτό τότε τσάμπα κάνουμε τις σπερμαυεγχύσεις.. με εξωσωματική μόνο έχουμε πιθανότητες...έχει καμία κοπέλα παρόμοια θέματα?
Ο χρήστης laura36 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-13, 22:06   #376
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

laura το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό?¨επίσης οι σάλπιγγές σου έχουν ελεγχεί με σαλπιγγογραφία?
Ο χρήστης miria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-13, 13:48   #377
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miria Εμφάνιση μηνυμάτων
laura το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό?¨επίσης οι σάλπιγγές σου έχουν ελεγχεί με σαλπιγγογραφία?
Γεια σου μιρια! Σαλπιγγογαφία έχω κάνει και ήταν όλα οκ. Το σπερμοδιάγραμμα όμως δεν είναι τόσο καλό, στην 1η σπερμ/ση είχε 15εκατομμύρια μετά από την επεξεργασία και στη 2η διπλασιάστηκε (οκ θετικό αυτό) 30εκ με 85% κινητικότητα και μέτρια μορφολογία.

Λέω ότι το πρόβλημα ίσως είναι στο σπέρμα γιατί το Huhner τεστ που κάναμε πριν κάποιους μηνες βγήκε αρνητικό...έδειξε δηλ ότι τα σπερατοζωάρια δεν κινούνταν μέσα στην τραχηλική μου βλέννη, ενω η βλέννη ήταν πολύ καλής ποιότητας (λίγες ώρες μετά έγινε η ωορρηξία). Γιαυτό και μας συνέστησαν σπερματέγχυση για να προσπεράσουμε το εμπόδιο του τραχήλου. Μου είπε όμως από την αρχή ο γιατρός κοίτα θα δοκιμάσουμε 3 φορές αλλά ενδέχεται τα σπερματοζωάρια να μην μπορούν να γονιμοποιήσουν και αυτό μόνο η εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση μπορεί να το λύσει.

Ο γιατρός είπε επίσης ότι το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να δείχνει οκ μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά αυτό δεν σημαίει πάντα ότι και το σπερμα είναι οκ...υπάρχουν χρωμοσωμικά και βιοχημικά θέματα που δεν φαίνονται και αυτά είναι ουσιαστικά η αιτία που δεν επιτυγχάνεται η εγκυμοσύνη....επίσης έχω διαβάσει ότι οι σεξουαλικές (μικρο)δυσλειτουργίες έχουν κι αυτές κάποια σχέση, αν δηλ ο άντρας έχει κάποια προβλήματα στύσης κλπ αυτό μπορεί να αποτελεί και ένδειξη υπογονιμότητας...κι ο δικός μου έχει κάτι θεματάκια, αν και όχι πολύ σοβαρά.

Εσάς έχετε καλό σπερμοδιάγραμμα;
Παλιά 29-04-13, 17:11   #378
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμείς ανήκουμε στην ανεξήγητη υπογονιμότητα, όπου λόγω ηλικίας μου (39 σχεδόν) συνιστούν εξωσωματικη.
Πάντως η σπερματέγχυση έχει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας ακόμη και με τέλειο σπέρμα.
Παλιά 29-04-13, 17:26   #379
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς έτσι, κατηγορία "ανεξήγητη"...γι αυτό πρέπει υποχρεωτικά να κάνω 3 σπερματ/σεις και να αποτύχουν αλλιώς δεν μου πληρώνει το ταμείο μου την εξωσωματική...κι εγώ 36 είμαι και σε καταλαβαίνω...έχω διαβάσει πολλά άρθρα κλπ σχετικά με πτώση της ποιότητας ωαρίων με την ηλικία κλπ...σε κάποια φάση αγχώθηκα πάρα πολύ και πήγα κι έκανα εξέταση ΑΜΗ...και βγήκε 27 που είναι αρκετά καλό και έτσι ησύχασα κάπως! Και συνεχίζουμε...Σου εύχομαι καλή επιτυχία να τα καταφέρεις σύντομα να γίνεις μαμά!
Παλιά 29-04-13, 20:37   #380
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και σε σένα το εύχομαι ολόψυχα!! Ποιο ταμείο έχεις που θέλει υποχρεωτικά 3 σπερματεγχύσεις?
Παλιά 30-04-13, 01:36   #381
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειμαι στο εξωτερικό. Μου την καλύπτουν εξ' ολοκλήρου την εξωσωματική αλλά πρέπει να συντρέχει ιατρικός λόγος για να τη δεχτούν. Σε μας δεν έχει γίνει διάγνωση κάποιου συγκεκριμένου προβλήματος που να δικαιολογεί εξωσωματική πχ κλειστές σάλπιγγες, γιαυτό μας υποχρεώνουν να εξαντλήσουμε πρώτα όλες τις πιθανότητες με άλλες μη επεμβατικές (και πιο φτηνές μεθόδους). Σε προστατεύει και σαν ασθενή αυτό, δε φορτώνεσαι με φάρμακα και προχωράς βήμα βήμα.
Παλιά 30-04-13, 17:49   #382
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

laura, τουλάχιστον ως προς τον οικονομικό τομέα είσαι τυχερή... Εδώ πολύ πρόσφατα έγιναν τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα, μιλώ για την κάλυψη των φαρμάκων από τον ΕΟΠΥΥ, διότι για το κόστος του κέντρου ούτε λόγος! και η γραφειοκρατία απίστευτη.. ατελείωτες εξετάσεις ζητά πλέον η επιτροπή εξωσωματικής για να εγκρίνει τη χορήγηση των φαρμάκων...και ραντεβού σου δίνει 3,5 μήνες μετά!!
και μεις ίδια περίπτωση, κανένας συγκεκριμένος παράγων υπογονιμότητας, πλην της ηλικίας μου. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σε μένα 3 σπερματεγχύσεις (χωρίς φάρμακα βέβαια) δεν είχαν αποτέλεσμα, πέραν του ότι με έριξαν κάπως ψυχολογικά...
Τώρα το έχω πάρει απόφαση ότι πρέπει να περάσω στο επόμενο στάδιο, δηλαδη εξωσωματική. Το πρόβλημα είναι ότι σε όσους έχω απευθυνθεί διαφωνούν και ως προς τα πρωτόκολλα, μακρύ ή βραχύ...
Παλιά 01-05-13, 10:34   #383
mama35+

mama35+ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εμείς ανήκουμε στην ανεξήγητη υπογονιμότητα, όπου λόγω ηλικίας μου (39 σχεδόν) συνιστούν εξωσωματικη.
Πάντως η σπερματέγχυση έχει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας ακόμη και με τέλειο σπέρμα.

Καλημέρα
επειδή διαισθάνομαι μία απαισιοδοξία στο θέμα σπερματέγχυση (που σε εμάς πέτυχα με την πρώτη και μόνο με μία ένεση Ovitrelle 36 ώρες πριν και σε ηλικία 37 δική μου, 38 του συντρόφου μου) θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας για άλλη μια φορά στην ΕΠΙΛΟΓΗ του γιατρού και του εργαστηρίου που θα σας κάνουν τη σπερματέγχυση.

Μην ξεχνάτε ότι όπως και με την εξωσωματική νο #1 παράγοντας είναι το κέντρο στο οποίο θα πάτε να έχει επιτυχημένες περιπτώσεις και όχι απλά να κάνετε σπερματέγχυση όπου βρείτε. Ξέρω ότι θα λέτε κάποιες από μέσα σας τώρα "μα τι μας λες, σημασία έχει να μείνω έγκυος" αλλά σκεφτείτε ότι κι εγώ πήγαινα σχεδόν σίγουρη ότι δε θα μείνω έγκυος αλλά χάρη στους καταπληκτικούς επιστήμονες και στο γιατρό μου, το θαύμα έγινε και εντελώς ανώδυνα!

Εγώ έκανα σπερματέγχυση το Μάρτιο του 2011 στο ΛΗΤΩ και το συστήνω ανεπιφύλακτα (έχει δική του μονάδα για εξωσωματική).
Καλό Πάσχα σας εύχομαι από καρδιάς!
Ε.
Ο χρήστης mama35+ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-13, 15:13   #384
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και με ποιο γιατρό στο ΛΗΤΩ?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-05-13, 13:15   #385
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Mama35+ και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Έχεις δίκιο είναι σημαντικό να επιλέγουμε σωστά το κέντρο εγώ γι αυτό διαβάζω πολλά άρθρα στο ίντερνετ και συζητάω μετά διάφορα πρωτόκολλα κλπ με το γιατρό μου. Βλέπω ότι είναι πολύ ενημερωμένος και μου προτείνει πράγματα που ακούγονται λογικά. Μάλιστα μια φορά μου είπε "αυτά που διαβάζεις λες να μην τα γνωρίζουμε, αφού εμείς τα έχουμε γράψει...!". Εγώ ζω στο Βέλγιο, τη χώρα που ανακάλυψε την εξωσωματική μικρογονιμοποίηση! Οι άνθρωποι είναι πρωτοπόροι επιστημονικά παγκοσμίως...Αλλά και στην Ελλάδα οι γιατροί έχουν μεγάλη εμπειρία και σίγουρα όλα τα κέντρα έχουν επιυχίες να παρουσιάσουν. Το θέμα είναι ότι η υπογονιμότητα είναι ακόμα πεδίο ανεξερεύνητο, και οι ίδιοι οι γιατροί το ψάχνοντας πάνε...Το αν θα πετύχει η σπερματέγχυση εξαρτάται από το είδος του προβλήματος αλλά και από τις πιθανότητες!
Εσείς τι παράγοντα υπογονιμότητας είχατε και με ποιο πρωτόκολλο έμεινες έγκυος?
Παλιά 02-05-13, 13:26   #386
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
laura, τουλάχιστον ως προς τον οικονομικό τομέα είσαι τυχερή... Εδώ πολύ πρόσφατα έγιναν τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα, μιλώ για την κάλυψη των φαρμάκων από τον ΕΟΠΥΥ, διότι για το κόστος του κέντρου ούτε λόγος! και η γραφειοκρατία απίστευτη.. ατελείωτες εξετάσεις ζητά πλέον η επιτροπή εξωσωματικής για να εγκρίνει τη χορήγηση των φαρμάκων...και ραντεβού σου δίνει 3,5 μήνες μετά!!
και μεις ίδια περίπτωση, κανένας συγκεκριμένος παράγων υπογονιμότητας, πλην της ηλικίας μου. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σε μένα 3 σπερματεγχύσεις (χωρίς φάρμακα βέβαια) δεν είχαν αποτέλεσμα, πέραν του ότι με έριξαν κάπως ψυχολογικά...
Τώρα το έχω πάρει απόφαση ότι πρέπει να περάσω στο επόμενο στάδιο, δηλαδη εξωσωματική. Το πρόβλημα είναι ότι σε όσους έχω απευθυνθεί διαφωνούν και ως προς τα πρωτόκολλα, μακρύ ή βραχύ...
Μιρια μου καλό κουράγιο στον αγώνα σας, πραγματικά είναι άθλος που καταφέρνετε να κάνετε οικονομίες για να αντεπεξέλθετε στο κόστος της εξωσωματικής! Κι εγώ δεν θα ήξερα από που να βρω τόσα χρήματα μιλάμε για 4χιλ ευρώ περίπου κάθε προσπάθεια πραγματικά είναι απαγορευτικό νούμερο ειδικά σε συνθήκες κρίσης! Και δεν μιλάμε για την απελπισία όταν αποτυγχάνει η προσπάθεια και πρέπει να ξαναμαζεψεις τα χρήματα! Γιαυτό ας κρατήσουμε αυτό που λένε πολλοί γιατροί ότι σήμερα υπάρχουν τα μέσα ώστε ΟΛΑ α ζευγάρια αργά ή γρήγορα να γίνουν γονείς, όποιο πρόβλημα και αν αντιμετωπίζουν!

Για πες πως και δεν πήρες κλομιφεϊνη για τις σπερματεγχύσεις? Και τι είναι το μακρύ/βραχύ πρωτόκολο?
Παλιά 02-05-13, 14:40   #387
mama35+

mama35+ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο laura36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Mama35+ και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Έχεις δίκιο είναι σημαντικό να επιλέγουμε σωστά το κέντρο εγώ γι αυτό διαβάζω πολλά άρθρα στο ίντερνετ και συζητάω μετά διάφορα πρωτόκολλα κλπ με το γιατρό μου. Βλέπω ότι είναι πολύ ενημερωμένος και μου προτείνει πράγματα που ακούγονται λογικά. Μάλιστα μια φορά μου είπε "αυτά που διαβάζεις λες να μην τα γνωρίζουμε, αφού εμείς τα έχουμε γράψει...!". Εγώ ζω στο Βέλγιο, τη χώρα που ανακάλυψε την εξωσωματική μικρογονιμοποίηση! Οι άνθρωποι είναι πρωτοπόροι επιστημονικά παγκοσμίως...Αλλά και στην Ελλάδα οι γιατροί έχουν μεγάλη εμπειρία και σίγουρα όλα τα κέντρα έχουν επιυχίες να παρουσιάσουν. Το θέμα είναι ότι η υπογονιμότητα είναι ακόμα πεδίο ανεξερεύνητο, και οι ίδιοι οι γιατροί το ψάχνοντας πάνε...Το αν θα πετύχει η σπερματέγχυση εξαρτάται από το είδος του προβλήματος αλλά και από τις πιθανότητες!
Εσείς τι παράγοντα υπογονιμότητας είχατε και με ποιο πρωτόκολλο έμεινες έγκυος?
Ανεξήγητη υπογονιμότητα (με καλό σπέρμα ευτυχώς).
Ο γιατρός μου λέγεται Γιώργος Μονεμβασίτης και σε αυτόν οφείλω μία υπέροχη εγκυμοσύνη χωρίς άγχος, στρες και χιλιάδες εξετάσεις. Φυσικά κάναμε λήψη τροφοβλάστη (είναι προτιμότερη από την αμνιοπαρακέντηση πλέον σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας, εγώ ήμουν 37 όταν την έκανα) στον καλύτερο στην Αθήνα που λέγεται Παπαναγιώτου και βρίσκεται στην Πατριάρχου Ιωακείμ.

Για εξωσωματική είχα κάνει ραντεβού και θα πήγαινα με κλειστά μάτια αν χρειαζόταν μόνο στον Ευρ. Μαντούδη στο Γέννημα γιατί με ένα ραντεβού και με πολύ μελέτη στις ιστορίες επιτυχίας του κέντρου του με είχε πείσει ότι είναι μακράν ο καλύτερος. Έστειλα μια φίλη μου πρόσφατα και περιμένει το πρώτο της παιδάκι με εξωσωματική (αφού είχε κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες στον Πάντο δυστυχώς και ΔΕΝ της είχε βρει ένα πρόβλημα στον τράχηλο το οποίο της επιδιόρθωσε ο Μαντούδης).

Καλή τύχη σε όλες και με μία θετική β χοριακή όσες αναμένουν
Ο χρήστης mama35+ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-13, 13:19   #388
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 3η σπερματέγχυση

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Σήμερα έκανα την τρίτη μου σπερματέγχυση, ελπίζω και τυχερή! Χτες το πρωί πήγα για έλεγχο και είχα 1 ώριμο αυγουλάκι 19ιλ οπότε ο γιατρός μου έκανε αμέσως ένεση pregnyl. Άλλα 2 αυγουλάκια 14χιλ στην άλλη ωοθήκη μάλλον δεν θα προχωρήσουν σε ωρίμανση απ'ότι μου είπε. Τσάμπα τόσο κλομιφέν που πήρα, ίσα που μου λέπτυνε το ενδομήτριο από 10χιλ που είχα στους προηγούμενους κύκλους τώρα ήταν 7,2χιλ! κι από ωάρια πάλι ένα μόνο! Το σπέρμα έκανε την έκπληξη ήταν 80εκ ενώ την προηγούμενη φορά ήταν 30εκ και πιο πριν 15!! Ο γιατρός το χαρακτήρισε "άριστο". Για να δούμε....

Αμέσως μετά τη σπερματέγχυση έκανε και υπέρηχο για να δει αν έχει ήδη γίνει η ωορρηξία και βρήκε το ωάριο ακόμα εκεί και ακόμα 19χιλ....αυτό με άγχωσε λίγο γιατί αν καθυστερήσει πολύ η ωορρηξία μπορεί το σπέρμα να μην είναι πλέον κατάλληλο....ο γιατρός μου είπε ότι το επεξεργασμένο σπέρμα ζει πολύ λιγότερο μέσα στη μήτρα, περίπου 6-8 ώρες...αντίθετα με το φυσικό που ζει μέσα στον τράχηλο και στη μήτρα για τουλ 1-2 μέρες. Ρώτησα για διπλή σπερματέγχυση και μου είπε όχι, δε χρειάζεται, είναι εντάξει κλπ....κάντε έρωτα μου λέει και απόψε...αλλά αφού έχει αποδειχτεί ότι το σπέρμα μας δεν διαπερνάει τον τράχηλο είναι δώρον άδωρον να κάνουμε έρωτα...ψυχολγικά βοηθάει βέβαια.

Αυτά τα νέα μου...άντε τώρα αναμονή 2 βδομάδες πάλι συμπτώματα, ελπίδες, πάλι τα ίδια....ο σύντροφός μου έλεγε πως αυτή τη φορά έχει προαίσθημα πως θα γίνει...ελπίζω να βγει αληθινός!

Εσείς πώς πάτε κορίτσια? Σε τι φάση βρίσκεστε? Καμια άλλη κοπέλα να πηγαίνει για σπερματέγχυση αυτό το μήνα?
Παλιά 08-06-13, 10:11   #389
ritsa79

ritsa79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΡΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΥΔΕΡΦΗ ΜΗΤΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ,ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΠΑΙΔΙ.ΚΑΝΑΜΕ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΗΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 45 ΜΕΡΕΣ.ΠΩΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΝ ΚΥΚΛΟ.ΜΑΣ ΠΡΟΤΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΧΑΠΙΑ ΕΝΕΣΗ,ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΣΤΙΣ 27/05/13 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΩ.ΑΠΛΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΚΑΙ ΙΔΡΩΝΩ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΩΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΕΓΩ ΝΟΜΟΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ Η ΕΝΕΣΗ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ?ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ?
Ο χρήστης ritsa79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-13, 11:06   #390
marouliw

marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ritsa79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΡΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΥΔΕΡΦΗ ΜΗΤΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ,ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΠΑΙΔΙ.ΚΑΝΑΜΕ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΗΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 45 ΜΕΡΕΣ.ΠΩΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΝ ΚΥΚΛΟ.ΜΑΣ ΠΡΟΤΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΧΑΠΙΑ ΕΝΕΣΗ,ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΣΤΙΣ 27/05/13 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΩ.ΑΠΛΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΚΑΙ ΙΔΡΩΝΩ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΩΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΕΓΩ ΝΟΜΟΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ Η ΕΝΕΣΗ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ?ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ?
Καλημερα και καλα αποτελεσματα! Τι χαπια πηρες;κλομιφενη;Κ πια ενεση εκανες;pregnyl;Απ'οτι ξερω δεν εχουν τετοιες παρενεργειες,αλλωστε εχουν περασει πολλες μερες απο τοτε που τα πηρες,αφου λες πως σε 3ημερες πρεπει να αδιαθετησεις.Μηπως εχεις απλα κρυωσει;ειναι λογικο να ιδρωνεις και να κουραζεσε,γιατι τα δεκατα σε εξαντλουν.τον γιατρο σου τον πηρες τηλεφωνο;καο θα ηταν να τον ενημερωσεις.ποσο φτανουν τα δεκατα σου;
Παλιά 08-06-13, 11:31   #391
ritsa79

ritsa79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΚΑΤΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ 37,4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ,ΕΧΩ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΙΔΡΩΤΑΣ KAI ΜΕΤΑ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΕΦΤΕΙ.ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ CIOmiphehe citrate.ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.......
Παλιά 08-06-13, 11:38   #392
Ηλιοβασίλεμα

Ηλιοβασίλεμα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΔΕΚΑΤΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ 37,4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ,ΕΧΩ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΙΔΡΩΤΑΣ KAI ΜΕΤΑ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΕΦΤΕΙ.ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ CIOmiphehe citrate.ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.......
Και εγώ τα πήρα στον προηγούμενο κύκλο μου για πρώτη φορά... Μετά την ένεση pregnyl και προγραμματισμένες επαφές, περίμενα να δω...Τελικά αδιαθετησα . Μετά την ένεση ένιωθα πολλές ζαλάδες, αδυναμία και ιδρώτα ξαφνικό. Για πυρετό δεν σκέφτηκα να μετρηθώ...
Καλή επιτυχία!
Παλιά 08-06-13, 12:07   #393
ritsa79

ritsa79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ.ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ Η΄ ΜΟΝΟ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΝΕΣΗ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΕΒΡΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΗ ΑΣΕ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΤΑΙ.........ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.
Παλιά 08-06-13, 13:55   #394
Ηλιοβασίλεμα

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ.ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ Η΄ ΜΟΝΟ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΝΕΣΗ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΕΒΡΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΗ ΑΣΕ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΤΑΙ.........ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.
Ritsa79, σε πρώτη φάση είπαμε με τον γιατρό να δοκιμάσουμε την πρόκληση της ωορρηξίας και προγραμματισμένες επαφές.
Μου είπε ότι αν δεν έχουμε αποτέλεσμα, να προχωρήσουμε σε σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα που δεν έχουμε ξανακάνει.
Ελπίζω και παρακαλώ τον Θεό να τα καταφέρουμε γρήγορα γιατί όλες αυτές οι παραπάνω εξετάσεις απαιτούν και χρήματα και ήδη ζοριζόμαστε... Αλήθεια πόσο κοστίζουν η σαλπιγγογραφία, το σπερμοδιάγραμμα και η σπερματέγχυση;;; Γίνονται και μέσα εοππυ; Ακόμη δεν το έχω ψάξει... Μακάρι να μην τα χρειαστούμε!!!
Παλιά 08-06-13, 15:18   #395
marouliw

marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιοβασίλεμα Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ τα πήρα στον προηγούμενο κύκλο μου για πρώτη φορά... Μετά την ένεση pregnyl και προγραμματισμένες επαφές, περίμενα να δω...Τελικά αδιαθετησα . Μετά την ένεση ένιωθα πολλές ζαλάδες, αδυναμία και ιδρώτα ξαφνικό. Για πυρετό δεν σκέφτηκα να μετρηθώ...
Καλή επιτυχία!
Καλημερα!Μετα απο ποσες μερες ειχες ζαλαδες κ ιδρωτα?Σε ρωταω γιατι ξαφνικα σημερα αρχισα να ζαλιζομαι στα καλα καθουμενα και ενω ημουν καθηστη.εχουν περασει 7ημερες απο την ενεση και 5 απο την σπερματεγχυση.
Παλιά 08-06-13, 15:26   #396
Ηλιοβασίλεμα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!Μετα απο ποσες μερες ειχες ζαλαδες κ ιδρωτα?Σε ρωταω γιατι ξαφνικα σημερα αρχισα να ζαλιζομαι στα καλα καθουμενα και ενω ημουν καθηστη.εχουν περασει 7ημερες απο την ενεση και 5 απο την σπερματεγχυση.
Δύο μέρες μετά την ένεση και για 14 μέρες ακόμη πήρα τα Utrogestan. Νομίζω με ενόχλησαν οι ζαλάδες αμέσως μετά την ένεση και σε συνδυασμό με τα άλλα χάπια ήμουν τις πρώτες μέρες πολύ χάλια. Μετά είχα μεν ζαλάδα αλλά όχι έντονη, με έπιασαν και οι πόνοι περιόδου και ολα τα συμπτώματα που είτε θα αδιαθετούσα είτε θα ήμουν έγκυος... περίμενα. Δύο μέρες μετά τις 14 μέρες εκεί που έλεγα, λες να έγινε το θαύμα, αδιαθέτησα και μηδενική χοριακή
Ελπίζω οι δικές σου ζαλάδες να σε οδηγήσουν σε θετική χοριακή! Μακάρι!!!!!
Παλιά 08-06-13, 18:45   #397
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ!
Θα σου συνιστούσα πριν αρχίσεις να παίρνεις χάπια να κάνετε ένα σπερμοδιάγραμμα, το οποίο γράφεται στον ΕΟΠΠΥ, είναι πανεύκολο, ώστε να μην παίρνεις και τα χάπια τζάμπα!! Τώρα τη σαλπιγγογραφία που είναι πιο δύσκολη εξέταση μπορείς να την κάνεις και σε δημόσιο νοσοκομείο. Στο ΙΑΣΩ έχει περίπου 160 ευρώ. Για να μείνεις έγκυος ακόμη και με αυτά τα φάρμακα χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλό σπέρμα (που το εξετάζεις με το σπερμοδιάγραμμα ) και ανοιχτές σάλπιγγες (που τις εξετάζεις με τη σαλπιγγογραφία)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Laura 36 συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...Δεν πήρα κλομιφαίνη στις σπερματεγχύσεις διότι δεν το πρότεινε ο γιατρός μου. Είχαμε κάποιο ευχάριστο νέο?
Το μακρύ και το βραχύ πρωτόκολλο είναι διαφορετικοί τρόποι με τους οποίους μέσω των ενέσεων διεγείρουν τις ωοθήκες, ώστε να παραχθούν περισσότερα ωάρια από το ένα που παράγει φυσιολογικά ο οργανισμός κάθε μήνα. Με την ωοληψία τα παίρνουν και τα γονιμοποιούν στο εργαστήριο... Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στο κάθε πρωτόκολλο, δηλαδή με άλλο μπορεί να μην κάνεις πολλά ωάρια, οπότε τζάμπα οι ενέσεις, με άλλο πάρα πάρα πολλά, οπότε έχεις υπερδιέγερση ωοθηκών κ.λπ. Θεωρώ ότι είναι το ήμισυ της επιτυχίας η σωστή επιλογή πρωτοκόλλου και η κατάλληλη δόση φαρμάκων...
Παλιά 08-06-13, 18:48   #398
marouliw

marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιοβασίλεμα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο μέρες μετά την ένεση και για 14 μέρες ακόμη πήρα τα Utrogestan. Νομίζω με ενόχλησαν οι ζαλάδες αμέσως μετά την ένεση και σε συνδυασμό με τα άλλα χάπια ήμουν τις πρώτες μέρες πολύ χάλια. Μετά είχα μεν ζαλάδα αλλά όχι έντονη, με έπιασαν και οι πόνοι περιόδου και ολα τα συμπτώματα που είτε θα αδιαθετούσα είτε θα ήμουν έγκυος... περίμενα. Δύο μέρες μετά τις 14 μέρες εκεί που έλεγα, λες να έγινε το θαύμα, αδιαθέτησα και μηδενική χοριακή
Ελπίζω οι δικές σου ζαλάδες να σε οδηγήσουν σε θετική χοριακή! Μακάρι!!!!!
Μακαρι,μακαρι!κι εγω περνω Utrogestan 3 την ημερα.Εμενα σημερα με επιασαν εντονες ζαλαδες κι αρχησε να με ενοχλει το στηθος μου,οχι εντονα.9μερες μηνανε,θα περασουν που θα παει.........το πως βεβαια ειναι αλλο θεμα......
Παλιά 09-06-13, 00:17   #399
Ηλιοβασίλεμα

Προεπιλογή

[QUOTE=miria;2567528]ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ!
Θα σου συνιστούσα πριν αρχίσεις να παίρνεις χάπια να κάνετε ένα σπερμοδιάγραμμα, το οποίο γράφεται στον ΕΟΠΠΥ, είναι πανεύκολο, ώστε να μην παίρνεις και τα χάπια τζάμπα!! Τώρα τη σαλπιγγογραφία που είναι πιο δύσκολη εξέταση μπορείς να την κάνεις και σε δημόσιο νοσοκομείο. Στο ΙΑΣΩ έχει περίπου 160 ευρώ. Για να μείνεις έγκυος ακόμη και με αυτά τα φάρμακα χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλό σπέρμα (που το εξετάζεις με το σπερμοδιάγραμμα ) και ανοιχτές σάλπιγγες (που τις εξετάζεις με τη σαλπιγγογραφία)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Έχω σκοπό την επόμενη φορά που θα πάω στον γυναικολόγο να τον ρωτήσω για την σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα. Είμαστε επαρχία οπότε θα μας συστήσει ο γιατρός πού θα τις κάνουμε...
Δίκιο έχεις για το καλό σπέρμα και τις ανοιχτές σάλπιγγες αλλά ίσως επειδή έχω ήδη μείνει μία φορά έγκυος με φυσικό τρόπο, δίχως φάρμακα και έχω γεννήσει την κόρη μου, να μην έχουμε τέτοια προβλήματα. Τουλάχιστον μακάρι να μην έχουμε πρόβλημα...
Ο χρήστης Ηλιοβασίλεμα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-13, 00:47   #400
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τότε δεν εχει νόημα να κάνεις σαλπιγγογραφία φαντάζομαι... όσο για το σπέρμα δύσκολο να έχει κάποιο πρόβλημα εκτός αν το παιδάκι σας είναι μεγάλο...
όλα θα πάνε καλά, αφού έχεις ήδη ένα παιδί... να το χαίρεσθε!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές