Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιδικό δωμάτιο & Ασφάλεια μέσα στο σπίτι

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-01-11, 11:19   #1
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κάμερα παρακολούθησης μωρού

Ψάχνω να αγοράσω ασύρματη κάμερα παρακολούθησης του μωρού γιατί όταν είναι στην κούνια μόνος του και κάνω δουλειές σε άλλο δωμάτιο αισθάνομαι ανασφάλεια που δεν τον βλέπω και έχουν κουραστεί τα πόδια μου από το πήγαινε - έλα, διότι έχει αρχίσει να σκαρφαλώνει τώρα πια. Ψάχνω μια καλή που να έχει καλή εικόνα αλλά να μην είναι πανάκριβη.
Εχω βρει της chicco kai tis avent

http://www.letoshop.gr/default.asp?p...&itmid=2091813

http://www.letoshop.gr/default.asp?p...&itmid=2091814

http://www.philips.gr/c/avent-baby-h...scd600_00/prd/

Ξέρει καποια κοπέλα να μου δώσει επιπλέον πληροφορίες για αυτές ή για κάποια άλλη που έχει και έχει μείνει ευχαριστημένη ??? Εγώ προσωπικά ότι έχω πάρει από avent έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-11, 21:02   #2
VANILIA123M

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ / ΑΘΗΝΑ
VANILIA123M ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή καμερα

Λοιπόν ....δεν χρειαζεται να πας να ξοδέψεις τα λεφτά σου. Πήρα από τα JUMBO την καμερα που εχει (μαυρόασπρη) και ήταν τέλεια. εγω την αγόρασα 90 ευρω και τωρα που την είδα έκανε 60 ευρ'ω!!! Να φανταστείς οτι έχω μεζονέτα και βλέπω από κατω μια χαρά . Εμένα με βόλεψε να το βλέπω το παίδι παρά να το ακούω .Ασε που οσες δοκίμασα έχουν απαίσιο ήχο και εχω κλειστό τον ήχο και βλέπω μόνο ......μια χαρα !!!! δεν χρειαζεται να πληρωσεις μια περιουσία!!!!
Ο χρήστης VANILIA123M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 12:45   #3
eliana_1976_

Προεπιλογή

Είναι του jumbo ή κάποιας άλλης μάρκας ?
Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες ?
Παλιά 03-02-11, 13:10   #4
filoudaki

Το avatar του χρήστη filoudaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω παρει αυτήν της κίκο που έχεις βάλει στο πρώτο λινκ απο το λητώ. Την πήρα γύρω στα 200 ευρώ.
Τα αξίζει τα λεφτά της. Κάνει ακριβώς αυτά που λεει. Δεν κάνει θόρυβο, η εικόνα είναι τελείως καθαρή, ειδικά όταν έχει φως το δωμάτιο, είναι εγχρωμη.
Στο σκοτάδι είναι αρκετά καθαρή εικόνα, όσο χρειαζεται για να βλέπεις ένα παιδί που κοιμάται δλδ.
Το μόνο είναι οτι θέλει συχνά φόρτιση, επειδη έχει την κάμερα τρώει πολύ μπαταρία. Μπορείς όμως να την έχεις μόνιμα στη φόρτιση, έτσι κάνω εγώ.

Η δευτερη που έβαλες στο λινκ. δεν νομίζω να αξίζει τόσα παραπάνω λεφτά για αυτα που προσφέρει, είναι αχρηστα πράγματα. το θέμα είναι να βλέπεις το παιδί.

Πάντως άλλο πράγμα να βλέπεις καί άλλο μόνο να το ακους. Παλιά είχα της αβέντ την ενδοεπικοιν, καλή ήταν, είχε θερμοκρασία και υγρασία, νανουρίσματα οκ, αλλά τί να τα κάνεις αυτά αν δεν βλέπεις? ένιωθα οτι δεν είχα τον έλεγχο. Τώρα αισθάνομαι σίγουρη.

Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 13:56   #5
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καιγω το σκεφτομαι για καμερα. κοιτουσα κατι σαν ενδοεπικοινωνια με καμερα η καμερα σκετη. ειναι ακριβες σχετικα. ΑΛΛΑ βρηκα σε μαγαζι με ηλεκτρικα καμερα ψειρα. ουτεφαινετε. ασυρματη και συνδεετε και με pc. 24ωρη παρακολουθηση αν θελεις και ακομη και με μνημη (το λεω σε αλλες περιπτωσης...ντανταδες κλ..) τετοια θα παρω. το σκεφτομαι και για την εισοδο εξω στο σπιτι. αυτα. τιμη? 50Ε μονο!!!
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 14:20   #6
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
καιγω το σκεφτομαι για καμερα. κοιτουσα κατι σαν ενδοεπικοινωνια με καμερα η καμερα σκετη. ειναι ακριβες σχετικα. ΑΛΛΑ βρηκα σε μαγαζι με ηλεκτρικα καμερα ψειρα. ουτεφαινετε. ασυρματη και συνδεετε και με pc. 24ωρη παρακολουθηση αν θελεις και ακομη και με μνημη (το λεω σε αλλες περιπτωσης...ντανταδες κλ..) τετοια θα παρω. το σκεφτομαι και για την εισοδο εξω στο σπιτι. αυτα. τιμη? 50Ε μονο!!!
Σε επώνυμο μαγαζί την βρήκες ή σε συνοικιακό ??
Παλιά 03-02-11, 14:43   #7
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η σιγκεκριμενη στο κεντρο αλλα οχι επωνυμο τυπου τα μεγαλα καταστηματα με ηλεκτρικα ηδη. εγω το βρηκα σε ενα μαγαζι που ειχε λαμπες τηλεφωνα καλωδια κτλ. αλλα τωραπου ρωτησατον αντρα μου πριν για να γραψω την τιμη που δε θυμομουν μου ειπε πωςεχει και στα μεγαλα μαγαζια τα ηλεκτρονικα.. επισης ειχαμε δει και στο πλαισιο. λιγο ακριβοτερη αλλα οχι πανω απο 100. εχει δηλ καιμε τοσο αλλα δε χρειαζετε νομιζω
Παλιά 03-02-11, 14:46   #8
eliana_1976_

Προεπιλογή

θα κοιτάξω να δω τι θα κάνω. ευχαριστώ
Παλιά 03-02-11, 14:49   #9
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον. ρωτησα τον mr χακερ στο σπιτι μου!χαχα τον αντρα μου παλι. μου ειπε. περα απο τιμη τωρα γιατι λογικα ειναι πιο ακριβα αυτα.
πρωτον υπαρχει τετοιακαμερα που να εχεις επαφη με το κινητο σου. να βλεπεις δηλ απτο κινητο σου.
2ον ενας γνωστος μας που τωρα το θυμηθηκα. υπαρχει ενα προγραμμα (αν θελετε μπορω να ρωτησω πιο αλλα στειλτε πμ γιατι θατο ξεχασω. λοιπον ενα προγραμμα παλι με καμερα και κινητο. που ειναι ανιχνευτης κινησης. ο γνωστος μας ειχαν παει διακοπες. ε και θελαν να πανε βολτα γυρω απτοξενοδοχειο.. ειχε αυτο. κοιμησαν τα παιδια και βγηκαν. τα παιδια ξυπνησαν και επιασε την κινηση η καμ. και χτυπησε το κινητο. αμεσως γυρισαν πισω.χαχαχα καλο? αλλα περα αποτην πλακα μια καλη καμερουλα και ειναι οκ νομιζω
Παλιά 03-02-11, 17:10   #10
nikolas2009

Το avatar του χρήστη nikolas2009

Περιοχή: Νότια Προάστια
nikolas2009 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι πανάκεια οι ασύρματες κάμερες, θέλουν σκέψη - σκεφτείτε σοβαρά τα εξής 2:
1. ηλεκτροναγνητικά κύματα/ ακτινοβολία: ναι μεν είναι η γνωστή και συνηθισμένη μπάντα των 2,4 ghz (όπως είναι τα wifi, και τα dect), αλλά για μωρό και τόσες ώρες έκθεσης εγώ θα προβληματιζόμουν. Τουλάχιστον φροντίστε να υπάρχει απόσταση μεγαλύτερη του 1-1,5 μέτρου από το μωρό σας.
2. Οι μπάντες που εκπέμπουν τα απλά (και φτηνά) συστήματα αναμετάδοσης ήχου και εικόνας στα 1,2 και στα 2,4 ghz είναι δημόσιες, δηλαδή ο οποιοσδήποτε έχει δέκτη που συντονίζεται στα στανταρ κανάλια αυτά, μπορεί να βλέπει την εικόνα που αναμεταδίδετε εσείς.

Και απο τα 2 παραπάνω μπορεί να προκύψουν και θέματα παρεμβολών (π.χ. αν έχετε dect ή wifi, σίγουρα 1-2 από τα 4 κανάλια θα έχουν παράσιτα, επίσης αν ο γείτονας έχει τέτοιο σύστημα αναμετάδοσης ήχου-εικόνας για κάποιο κανάλι nova, πάλι κάποιο κανάλι θα είναι δεσμευμένο και θα βλέπετε ποδόσφαιρο!).

Εγώ πάντως, αν και άνθρωπος της τεχνολογίας, ασύρματη κάμερα στο μωρό μου δεν έβαλα και δεν θα σύστηνα. Αρκεί το ηχητικό (και αυτό σε απόσταση 1-1,5 μέτρου) για ν αακούσεις και να πας να τσεκάρεις το μωρό.
Παλιά 03-02-11, 18:39   #11
eliana_1976_

Προεπιλογή

Τώρα μας τα έκανες μαντάρα
Οπότε όχι ασύρματη κάμερα, έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις δεν τα είχα σκεφτεί
Παλιά 03-02-11, 19:05   #12
VANILIA123M

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ / ΑΘΗΝΑ
VANILIA123M ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι του jumbo ή κάποιας άλλης μάρκας ?
Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες ?
Δεν θυμάμαι αλλά είναι σαν τηλεωρασίτσα ασπρη. Είναι η μονη που κάνει 60-5 ευρω. Θα την βρεις
Ο χρήστης VANILIA123M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-02-11, 11:52   #13
nikolas2009

Το avatar του χρήστη nikolas2009

Περιοχή: Νότια Προάστια
nikolas2009 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μας τα έκανες μαντάρα
Οπότε όχι ασύρματη κάμερα, έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις δεν τα είχα σκεφτεί
αν πράγματι έχεις ανάγκη την οπτική παρακολούθηση (π.χ. διόρωφο σπίτι που έγραψε μια κοπέλα πιό πάνω) μπορείς να ψάξεις για σύστημα κάμερα+πομπός+δέκτης, και έτσι αντιμετωπίζεις τον βασικό κίνδυνο της ακτινοβολίας (δηλαδή βάζεις την κάμερα σχετικά κοντά με το κρεβάτι, αλλά τον πομπό όσο πιό μακριά μπορείς).... π.χ.

κάμερα καλωδίου:
http://www.chinavasion.com/product_i...os-sensor-pal/

και σετ αναμετάδοσης: http://www.chinavasion.com/product_i...ver-80m-range/
συνδέεις την έξοδο της κάμερας (βύσματα rca κόκκινο -κιτρινο) με τον πομπό (κόκκινο-κιτρινο), δίνει ρεύμα στα μαύρα βίσματα και στα δύο από ένα πολύμπριζο και είσαι έτοιμη. Καλό θα ήταν να βάλεις και ένα καλώδιο προέκταση rca μεταξύ της κάμερας και του πομπού, για να πετυχεις ικανή απόσταση από τομωρό.

Τα παράπανω λινκ στα έβαλα για πληροφόρηση και φωτο και όχι για προώθηση του site, μπορείς να βρεις αντίσοτιχες λύσεις και σε Ελληνικά μαγαζιά ηλεκτρονικών. Και βέβαια παραμένουν τα θέματα ιδιωτικότητας και παρασίτων...
Παλιά 09-03-11, 14:29   #14
eliana_1976_

Προεπιλογή

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος/κάποια εάν γνωρίζει τίποτα για την παρακάτω κάμερα ??

http://www.apothema.gr/Product/5-1-1...ola/MBP35.html
Παλιά 26-04-11, 16:03   #15
ΛΙΤΣΑ-ΝΕΟ

Περιοχή: πειραια
ΛΙΤΣΑ-ΝΕΟ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα ρε κορίτσια και αγόρια τι λέτε για τις παρακάτω:
http://www.pramworld.co.uk/product/1...Monitor_SRV400
http://www.pramworld.co.uk/product/5..._7_inch_screen
Ο χρήστης ΛΙΤΣΑ-ΝΕΟ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-11, 17:04   #16
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμείς του Jumbo έχουμε και την έχουμε χιλιοβολευτεί.έχει φάει και κάτι τούμπες και η κάμερα και το μόνιτορ και δεν έπαθαν τίποτα...απλά τη βάζουμε στο ένα μέτρο από τη μικρή!
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-11, 13:27   #17
eliana_1976_

Προεπιλογή

Εμείς τελικά αγοράσαμε την μοτορολα από το απόθεμα και σήμερα αύριο θα την στήσουμε και θα γράψω εντυπώσεις
Παλιά 14-05-11, 20:05   #18
Babis-Nikoletta

Περιοχή: Αθήνα
Babis-Nikoletta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάλι έβαλα μια ενσύρματη κάμερα με υπέρυθρες,πέρασα όμορφα όμορφα και διακριτικά καλώδιο στις 2 τηλεοράσεις του σπιτιού και βλέπω το παιδικό δωμάτιο τέλεια,ούτε παρεμβολές,ούτε μπαταρίες ούτε τίποτα.

Είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια(τεχνικός συστημάτων ασφαλείας) που μου επέτρεψε να το φτιάξω μόνος μου,όποιος θέλει όμως,μπορώ να του δώσω δυο συμβουλές να το κάνει μόνος του.Το κόστος ήταν γύρω στα 40 € η κάμερα και άλλο τόσο το καλώδιο(χωρίς ήχο,δεν με νοιάζει ο ήχος) και η εργασία μου 2 με 3 ώρες,για να γίνει και όμορφη η δουλειά και να μην φαίνεται καλώδιο.

Ειρήνη - Άγγελος 29/10/2011
Ο χρήστης Babis-Nikoletta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-11, 13:54   #19
neraida11

neraida11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτές οι κάμερες που είναι ασύρματες, δεν έχουν ακτινοβολίες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kounelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμείς του Jumbo έχουμε και την έχουμε χιλιοβολευτεί.έχει φάει και κάτι τούμπες και η κάμερα και το μόνιτορ και δεν έπαθαν τίποτα...απλά τη βάζουμε στο ένα μέτρο από τη μικρή!
Ο χρήστης neraida11 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-08-11, 16:33   #20
fotistonia

fotistonia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενδιαφερόμαστε και εμείς να βάλουμε σύστημα παρακολούθησης βρέφους αλλα να είναι όλα ενσύρματα λόγω της ακτινοβολίας των ασυρμάτων.
Αρα θέλουμε κάμερα και μικρόφωνο και αν είναι εφικτό να συνδέονται με Η/Υ.
Εχεις κάτι να προτείνεις?
Ο χρήστης fotistonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-08-11, 16:43   #21
fotistonia

fotistonia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Babis-Nikoletta Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι έβαλα μια ενσύρματη κάμερα με υπέρυθρες,πέρασα όμορφα όμορφα και διακριτικά καλώδιο στις 2 τηλεοράσεις του σπιτιού και βλέπω το παιδικό δωμάτιο τέλεια,ούτε παρεμβολές,ούτε μπαταρίες ούτε τίποτα.

Είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια(τεχνικός συστημάτων ασφαλείας) που μου επέτρεψε να το φτιάξω μόνος μου,όποιος θέλει όμως,μπορώ να του δώσω δυο συμβουλές να το κάνει μόνος του.Το κόστος ήταν γύρω στα 40 € η κάμερα και άλλο τόσο το καλώδιο(χωρίς ήχο,δεν με νοιάζει ο ήχος) και η εργασία μου 2 με 3 ώρες,για να γίνει και όμορφη η δουλειά και να μην φαίνεται καλώδιο.

Ενδιαφερόμαστε και εμείς να βάλουμε σύστημα παρακολούθησης βρέφους αλλα να είναι όλα ενσύρματα λόγω της ακτινοβολίας των ασυρμάτων.
Αρα θέλουμε κάμερα και μικρόφωνο και αν είναι εφικτό να συνδέονται με Η/Υ.
Εχεις κάτι να προτείνεις?
Ο χρήστης fotistonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές