Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Παιδικά πάρτυ, Παιδότοποι, Παιδικές Χαρές, Playgroups

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Παιδικά πάρτυ, Παιδότοποι, Παιδικές Χαρές, Playgroups Η χαρά του παιδιού!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-01-11, 22:30   #41
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marigoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θα κάνεις 2 τουρτες;;Έχεις πολλα άτομα;
Για ποιο σχέδιο λες; Αναφέρομαι στην Passarella.
Μονοι τους μου προτειναν 2 τουρτες, εγω απλα τους ειπα οτι τη θελω για 30 ατομα. Το σχεδιο το βρηκα στο site του artistic cake, ειναι ο νεογεννητος δρακος. Τελικα προτιμω τις 2 τουρτες γιατι η 3D ειναι κεικ ενω η αλλη θα ειναι κανονικη (παντεσπανι σοκολατας και κρεμα με μπισκοτα ορεο) οποτε θα φαμε και την κλασικη τουρτα.
Παλιά 16-01-11, 23:01   #42
cristina112

Περιοχή: Θεσσαλονίκη και στα 50 μου...Κούβα!!
cristina112 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goody Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονοι τους μου προτειναν 2 τουρτες, εγω απλα τους ειπα οτι τη θελω για 30 ατομα. Το σχεδιο το βρηκα στο site του artistic cake, ειναι ο νεογεννητος δρακος. Τελικα προτιμω τις 2 τουρτες γιατι η 3D ειναι κεικ ενω η αλλη θα ειναι κανονικη (παντεσπανι σοκολατας και κρεμα με μπισκοτα ορεο) οποτε θα φαμε και την κλασικη τουρτα.

Θα κεράσεις και από τις 2??
Ο χρήστης cristina112 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-11, 10:13   #43
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ε μαλλον, τι να το κανω τοσα κιλα κεικ! Λεω να σερβιρω και απο τις 2, πιο μεγαλο κομματι απο την κανονικη τουρτα και πιο μικρο απο το κεικ.
Ενταξει παραδεχομαι οτι ειναι υπερβολη δυο τουρτες αλλα ειναι τα πρωτα του γενεθλια και μου βγηκε η σπαταλη!!
Δεν θα με πειραζε να εχω μονο το 3d κι ας ειναι κεικ (θα του εβαζα και κανενα παγωτο απο διπλα και θα ηταν μια χαρα) αλλα οταν μου ειπε με 100 ευρω και τις δυο μου φανηκε καλη τιμη!
Παλιά 17-01-11, 12:02   #44
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε μαλλον, τι να το κανω τοσα κιλα κεικ! Λεω να σερβιρω και απο τις 2, πιο μεγαλο κομματι απο την κανονικη τουρτα και πιο μικρο απο το κεικ.
Ενταξει παραδεχομαι οτι ειναι υπερβολη δυο τουρτες αλλα ειναι τα πρωτα του γενεθλια και μου βγηκε η σπαταλη!!
Δεν θα με πειραζε να εχω μονο το 3d κι ας ειναι κεικ (θα του εβαζα και κανενα παγωτο απο διπλα και θα ηταν μια χαρα) αλλα οταν μου ειπε με 100 ευρω και τις δυο μου φανηκε καλη τιμη!

Αν δυσκολεύεσαι με τόσα κιλά τούρτα και δεν ξέρεις τί να την κάνεις,μπορώ να έρθω να βοηθήσω!!!
Παλιά 17-01-11, 15:37   #45
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άρα θα εχεις ποικιλία!! Μια χαρά σε βρίσκω!! Αναμένω εντωπώσεις από τη γεύση και από όλα γενικώς. Πας εσύ να τις πάρεις ή σου τις φέρνουν; Και που βρίσκονται;; (πολλές ερωτήσεις
Εγώ δεν εχω αποφασίσει ακόμα, άλλωστε έχω καιρό να σκεφτώ και συσκεφτώ...

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-11, 14:25   #46
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άρα θα εχεις ποικιλία!! Μια χαρά σε βρίσκω!! Αναμένω εντωπώσεις από τη γεύση και από όλα γενικώς. Πας εσύ να τις πάρεις ή σου τις φέρνουν; Και που βρίσκονται;; (πολλές ερωτήσεις
Εγώ δεν εχω αποφασίσει ακόμα, άλλωστε έχω καιρό να σκεφτώ και συσκεφτώ...
Ειναι στην Αρτεμιδα (Λουτσα) και θα μου της φερει η κοπελα που τις φτιαχνει με 10 ευρω επιπλεον χρεωση.
Θα σας πω εντυπωσεις!!
Παλιά 20-01-11, 17:24   #47
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειναι στην Αρτεμιδα (Λουτσα) και θα μου της φερει η κοπελα που τις φτιαχνει με 10 ευρω επιπλεον χρεωση.
Θα σας πω εντυπωσεις!!
Οκ κορίτσι!! Καλά να περάσετε και περιμένουμε εντυπώσεις και -γιατι οχι- και φωτογραφίες!!
Να τον χαίρεσαι!!

Παλιά 02-02-11, 19:10   #48
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια μου γεια σας! Να μαι παλι εδώ με το γνωστο θέμα της τούρτας
Εκανα την έρευνα αγοράς μου και θα ηθελα να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις γιατί πιθανόν να σας χρειαστούν για τα γενεθλια των ζουζουνιών σας!
--tourtes.com :το τρισδιάστατο κεικ με την Hello Kitty για 20 κομματια κοστίζει 120 ευρώ!! Υπερβολή για μένα οπότε....άντε γεια!!
--Art Cake : 3D κεικ ή τούρτα για 30 κομματια 80 ευρώ (με τα μεταφορικά 90), για 20 κομματια 70 ευρώ + 10 μεταφορικά
--Passarella: 2 σχεδια με 16-18/κιλό, 1 κεφαλι γατούλας για 20 ευρώ/κιλό (πολύ μακριά για μένα, συν το κεφάλι μου φαίνεται μικρούλι φτάνει δε φτάνει..)
--Despina : 26 ευρώ/κιλό, 2 σχέδια απλή τούρτα ζωγραφισμένη
--Fresh : 24 ευρώ/κιλό, 2 σχέδια (ζωγραφισμένη σε πολλα χρώματα ή με επικάλυψη μαρτζιπαν)
Αποφάσισα εν τέλει το Fresh που ειδα το σχεδιάκι και μου άρεσε πολύ και έχω ξαναφάει και είναι εξαιρετικό. Θα σας βάλω και φωτογραφίες αν τα καταφέρω....

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-02-11, 00:15   #49
beloved

Το avatar του χρήστη beloved

Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΑΘΗΝΑ
beloved χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το fresh κανει τελειες τουρτες!!!κι εμεις προπερσυ εκει την ειχαμε κανει. που μενεις μηπως σε βολευει ο ανανας στη νεα σμυρνη?ακομη καλυτερες απο το fresh!!!

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!
Ο χρήστης beloved δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 10:33   #50
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beloved Εμφάνιση μηνυμάτων
το fresh κανει τελειες τουρτες!!!κι εμεις προπερσυ εκει την ειχαμε κανει. που μενεις μηπως σε βολευει ο ανανας στη νεα σμυρνη?ακομη καλυτερες απο το fresh!!!
Όχι δεν με βολεύει η Ν.Σμύρνη. Δεν πειράζει όμως, καλό και το Fresh!
Thanx για την πληροφορία πάντως!

Παλιά 08-02-11, 19:48   #51
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπον εμεις καναμε το παρτυ μας!!
Οι τουρτες απο το art cake ηταν πολυ ωραιες, η μια ηταν ενα 3D δρακακι, πολυ ωραιο αλλα οχι πολυ νοστιμο επειδη για να σταθει πρεπει να ειναι σφιχτο κεικ και ηταν λιγο οπως τα μπαγιατικα, η αλλη τουρτα ηταν βανιλια με μπισκοτα ορεο και ηταν πολυ νοστιμη και ελαφρια και ωραια σε εμφανιση.
Οποτε μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενη!
Α, να πω οτι τελικα ειχα 23 καλεσμενους και την τελειωσαμε την τουρτα χωρις να κοβω μεγαλα κομματια οποτε δε νομιζω να εφτανε για 30 ατομα..
Παλιά 09-02-11, 16:28   #52
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον εμεις καναμε το παρτυ μας!!
Οι τουρτες απο το art cake ηταν πολυ ωραιες, η μια ηταν ενα 3D δρακακι, πολυ ωραιο αλλα οχι πολυ νοστιμο επειδη για να σταθει πρεπει να ειναι σφιχτο κεικ και ηταν λιγο οπως τα μπαγιατικα, η αλλη τουρτα ηταν βανιλια με μπισκοτα ορεο και ηταν πολυ νοστιμη και ελαφρια και ωραια σε εμφανιση.
Οποτε μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενη!
Α, να πω οτι τελικα ειχα 23 καλεσμενους και την τελειωσαμε την τουρτα χωρις να κοβω μεγαλα κομματια οποτε δε νομιζω να εφτανε για 30 ατομα..
Να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου!! Πάντα με υγεία!!
Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση!!
Tελικά όπως ίσως είδες παραπάνω επέλεξα το Fresh γιατί ήθελα να ειμαι 100% σίγουρη για το αποτέλεσμα και επίσης μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά για το Art Cake (90 ευρώ).
Πριν παραγγείλω τούρτα και για να επιλέξω γεύση πήγα και αγόρασα ατομικα γλυκακια με τις γεύσεις της τούρτας. Επέλεξα την ίδια με σένα λευκη σοκολάτα με μπισκότα oreo γιατί μόλις την έφαγα ειλικρινά ενθουσιάστηκα!!! Επίσης θεσπέσια γεύση είναι κρεμα και σοκολατα με κουαντρό!! Βγαίνει και χωρίς το ποτό για τα παιδάκια.

Παλιά 10-02-11, 09:25   #53
Raw_Shooter

Raw_Shooter ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!Κάναμε και εμείς χθες το πάρτυ μας και είπα να σας ενημερώσω για την τούρτα.Λοιπόν,εδώ Θεσσαλονίκη φάρμα τρισδιάστατη με ζωάκια δεν αναλάμβανε κανένα ζαχαροπλαστείο όσο και αν έψαξα.Είχαν μόνο δικά τους σχέδια δηλαδή ένα γατάκι μόνο του,ένα γουρουνάκι ή πλαστικά ζωάκια .Μια φίλη μου μου είπε για τον Μιλτο και πήγα και εκεί.Λοιπόν τουσ περιέγραψα πώς φανταζόμουν την τούρτα,ότι ήθελα τα ζωάκια να είναι από ζαχαρόπαστα και όχι πλαστικά,τους έδειξα και μια φώτο και πραγματικά έγινε καλύτερη από ότι την φανταζόμουν με τρομερες λεπτομέρειες!!!!
Ο χρήστης Raw_Shooter δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-11, 09:30   #54
Raw_Shooter

Προεπιλογή

Ακόμα και τον φράχτη μου κάνανε σοκολατένιο.Όλα τρωγόντουσαν!!Επειδή εγώ ήθελα πολλά ζωάκια για να δώσω από ένα στα παιδάκια,τελικά σπιτάκι δε χωρούσε αλλά έγινε πραγματικά πολύ καλή!Θα βάλω κάποια στιγμή φώτο να δείτε.Και έτσι μου έφυγε το άγχος που είχα για την τουρτα.Α!!όσο για την τιμή 16 ευρώ το κιλό .όσο και τα άλλα ζαχαροπλαστεία δηλαδη.
Παλιά 10-02-11, 11:58   #55
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Raw_Shooter Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα και τον φράχτη μου κάνανε σοκολατένιο.Όλα τρωγόντουσαν!!Επειδή εγώ ήθελα πολλά ζωάκια για να δώσω από ένα στα παιδάκια,τελικά σπιτάκι δε χωρούσε αλλά έγινε πραγματικά πολύ καλή!Θα βάλω κάποια στιγμή φώτο να δείτε.Και έτσι μου έφυγε το άγχος που είχα για την τουρτα.Α!!όσο για την τιμή 16 ευρώ το κιλό .όσο και τα άλλα ζαχαροπλαστεία δηλαδη.

Τέλεια!!Και η τιμή μια χαρά!!Ο Μίλτος έχει πολύ νόστιμα γλυκά!(Αμάν,από το πρωί ξεκινήσαμε την σοκολατοσυζήτηση...)
Παλιά 10-02-11, 12:54   #56
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολυ ωραία ακούγονται όλα αυτά!! Και του χρόνου!! Βάλε καμια φωτό να δούμε!!
Η τιμή, δεν το συζητώ, είναι σουπερ-ντουπερ!! Αλλα εδώ στην Αθήνα την έχουν δει όλοι ακόμα και οι συνοικιακοί!!
Πάντως τυχαία σήμερα έμαθα ότι το Max Perry κάνει και τούρτες και είναι πολύ φθηνές κάπου 13 ευρώ το κιλό!!! Δεν ξέρω αν είναι και ωραίες βέβαια...

Παλιά 10-02-11, 15:46   #57
Raw_Shooter

Προεπιλογή

Ορίστε η δική μας τούρτα με θέμα "Φάρμα των Ζώων"

(περισσότερες φώτο στο θέμα "Πάρτυ φάρμα" στην ίδια ενότητα
Παλιά 10-02-11, 16:06   #58
cristina112

Προεπιλογή

ΜΙΑΜ,ΜΙΑΜ,ΜΙΑΜ!!!Τέλεια είναι!!!!!!!
Παλιά 10-02-11, 20:35   #59
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ορίστε η δική μας τούρτα με θέμα "Φάρμα των Ζώων"

(περισσότερες φώτο στο θέμα "Πάρτυ φάρμα" στην ίδια ενότητα
Χάρμα είναι!!! Πολύ χαριτωμένα τα ζωάκια!!! Πολύ καλή επιλογή έκανες! Σίγουρα η μικρή σου θα ενθουσιάστηκε!

Παλιά 10-02-11, 23:40   #60
bellissima

bellissima χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φαίνεται τέλεια...Ουφφφφφφφφφ πολύ θα ήθελα να είχα τουλάχιστον ένα κομμάτι!!
Ο χρήστης bellissima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-11, 09:49   #61
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκπληκτική!!!
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-11, 14:07   #62
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως τυχαία σήμερα έμαθα ότι το Max Perry κάνει και τούρτες και είναι πολύ φθηνές κάπου 13 ευρώ το κιλό!!! Δεν ξέρω αν είναι και ωραίες βέβαια...
Πηγα περσι σε παιδικο παρτυ που ειχαν για τουρτα μια 3D Μινι Μαους απο το Max Perry και ηταν ωραια σε εμφανιση και πολυ νοστιμη
αν και κεικ (καλυτερη απο το art cake σε γευση παραδεχομαι.. )
Να σου ζησει Marigoula το παιδακι σου βλεπω στο τικερακι σου οτι εγινε 2!
Κανατε το παρτυ σας? Ωραια η τουρτα απο το fresh τελικα?

Παλιά 13-02-11, 14:08   #63
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πηγα περσι σε παιδικο παρτυ που ειχαν για τουρτα μια 3D Μινι Μαους απο το Max Perry και ηταν ωραια σε εμφανιση και πολυ νοστιμη
αν και κεικ (καλυτερη απο το art cake σε γευση παραδεχομαι.. )
Να σου ζησει Marigoula το παιδακι σου βλεπω στο τικερακι σου οτι εγινε 2!
Κανατε το παρτυ σας? Ωραια η τουρτα απο το fresh τελικα?

Ναι γίναμε 2!!! Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!!
Κάναμε χτες το παρτάκι μας, περάσαμε πολύ πολύ ωραία μικροί και μεγάλοι!! Και του χρόνου να είμαστε καλά να το επαναλάβουμε!!
Η τούρτα από το Fresh ήταν κα-τα-πλη-κτι-κή!!!! Άρεσε πολύ σε όλους ακόμα και σε αυτούς που δεν είναι φαν των γλυκών!! Και από εμφάνιση πολύ χαριτωμενη με την Kittoύλα!!
Δεν έχω φωτο από τη δικιά μας αλλα δείτε αυτή που έβγαλα από το άλμπουμ του μαγαζιού, είναι η ίδια

Uploaded with ImageShack.us

Παλιά 13-02-11, 14:30   #64
cristina112

Προεπιλογή

Marigoula,να την χαίρεσαι την κουκλίτσα σου!!Να είστε όλοι καλά,να γιορτάζετε τόσο όμορφα κάθε χρόνο!!
Παλιά 13-02-11, 19:14   #65
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cristina112 Εμφάνιση μηνυμάτων
Marigoula,να την χαίρεσαι την κουκλίτσα σου!!Να είστε όλοι καλά,να γιορτάζετε τόσο όμορφα κάθε χρόνο!!
Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου
Να σαι καλά κι εσύ και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

Παλιά 18-02-11, 13:48   #66
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να και η δική μας τούρτα γενεθλίων! Φέτος εφτιαξα στη μικρή μου έναν κουβα με τα αγαπημένα της παπακια να κανουν το μπανακι τους μέσα σε μπολικη σαπουνάδα!
Παλιά 18-02-11, 13:52   #67
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

elenaki φανταστική η τούρτα σου και πρωτότυπη! Μπράβο! Να σας ζήσει η μικρή!!!
Παλιά 18-02-11, 14:00   #68
Raw_Shooter

Προεπιλογή

Elenaki να χαίρεσαι τη μικρή σου,να είναι πάντα γερή!!Καλά όσο για την τούρτα,τι να πω!!Από τις πιο όμορφες και χαριτωμένες που έχω δει!!!!
Παλιά 18-02-11, 14:01   #69
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τέλεια!!! Γεια στα χέρια σου!! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου !!
Βρε τι χρυσοχέρες είστε εσείς!!!
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ανεπρόκοπες σαν κι εμένα γιατί αλλιώς θα είχαν φαληρίσει οι ζαχαροπλάστες!!

Παλιά 18-02-11, 16:30   #70
cristina112

Προεπιλογή

Υπέροχη η τουρτίτσα!!!Η σαπουνάδα από τί είναι φτιαγμένη??Μου μοιάζει για σαντιγύ,αλλά πώς κάθεται στο πλάι της τούρτας χωρίς να γλυστράει??
Παλιά 18-02-11, 19:46   #71
ζιζελ

ζιζελ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

elenaki απίστευτη τούρτα...να την χαίρεσαι την μικρή σου......
Ο χρήστης ζιζελ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-11, 11:52   #72
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις εχές και τα καλά σας λόγια!

cristina κι ομως είναι σαντγύ!Και γω νομιζα ότι δε θα στεκονταν αλλα τελικά με σφιχτή και πολύ παγωμένη σαντιγυ στεκεται ώρες!
Παλιά 19-02-11, 12:20   #73
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenaκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις εχές και τα καλά σας λόγια!

cristina κι ομως είναι σαντγύ!Και γω νομιζα ότι δε θα στεκονταν αλλα τελικά με σφιχτή και πολύ παγωμένη σαντιγυ στεκεται ώρες!

Μπράβο,την έκανες υπέροχη!!Άσε που,πόσες ώρες να στεκόταν εκεί η τουρτίτσα...ψίχουλο δεν θα έμεινε!!!
Και κάτι άλλο...τα γύρω γύρω είναι μπισκότα??Αν είναι κάτι που έφτιαξες μόνη σου,πες μας και την συνταγή!
Παλιά 19-02-11, 16:48   #74
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, η τούρτα είναι με παντεσπάνι σοκολάτας αλειμμένο με μαρμελάδα φράουλα και γεμιση κρέμα σοκολάτα με σταγόνες σοκολάτας γαλακτος. Συνταγή αλεξίας αλεξιάδου από το real food, η οποία πετυχαίνει πάντα! Αφού έστησα την τούρτα και την επάλειψα με σαντιγύ τοποθέτησα τα γύρω γύρω τα οποία είναι κιτ- κατ, αλλά από την πίσω πλευρά τους, την οποία χάραξα με οδοντογλυφίδα για να σχηματίσω τους ρόζους του ξύλινου και καλά κουβα. Αυτά όλα έγιναν παρασκεύη βράδυ. Το σάββατο το πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα ροζέτες με τη σαντιγύ για τη σαπουνάδα. Έμεινε ατόφια μέχρι που την κόψαμε το βραδάκι....μετά δεν έμεινε τίποτα!
Παλιά 19-02-11, 20:13   #75
mantinop

mantinop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η τούρτα με τα παπάκια είναι καταπληκτική και πολύ πρωτότυπη
Να σου ζήσει και του χρόνου
Παλιά 19-02-11, 20:24   #76
kally

Περιοχή: ΚΩΣ
kally χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια εγω για τον μικρουλη μας που εκλεισε τον ενα χρονο εφτιαξα την τουρτα σε σχημα γλειφιτζουρι...αν μου πειτε πως να βαλω φωτο θα την ανεβασω να την δειτε..
Παλιά 19-02-11, 20:42   #78
mantinop

Προεπιλογή

Τα διακοσμητικά μπορείς να τα φτιάξεις μόνη σου με ζαχαρόπαστα και μάλιστα απ' ότι βλέπω είναι εύκολα...δεν είναι γλυπτά...όπως κάποια άλλα που έφτιαξαν κάποια κορίτσια, αυτά γίνονται με κουπ-πάτ.
Η φόρμα με το 1 πωλείται παντού.
Αλήθεια στην Πάτρα έχεις πετύχει κάπου χρώματα ζαχαροπλαστικής? στα καρφούρ μετά τις γιορτές εξαφανίστηκαν και ο αβ δεν έχει...έχω ψάξει και σε άλλα τοπικά σούπερ μάρκετ...τίποτα
Παλιά 19-02-11, 20:45   #79
mantinop

Προεπιλογή

Και οδηγίες για να φτιάξεις τον φιόγκο εδώ:
http://www.cakejournal.com/archives/...-gum-paste-bow
Παλιά 19-02-11, 20:48   #80
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σχετικα με τη φορμα....οταν λες παντου? Για πες μου κανενα μαγαζι....

Tα διακοσμητικα, ειναι με τσερκι?

θα κοιταξω για τα χρωματα ζαχαροπλαστικης μεσω internet και θα σου πω ....
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές