Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Παιδικά πάρτυ, Παιδότοποι, Παιδικές Χαρές, Playgroups

Notices

Παιδικά πάρτυ, Παιδότοποι, Παιδικές Χαρές, Playgroups Η χαρά του παιδιού!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-01-11, 23:17   #1
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Επιλογή Τούρτας Γενεθλίων

Γεια σας και Καλη Χρονιά σε όλους!!!
Σε 1 μήνα περιπου θα έχουμε τα δεύτερα γενέθλιά μας και όπως καταλαβαίνετε πρέπει σιγα σιγά να οργανωθούμε. Το θέμα θα ειναι σίγουρα Hello Kitty γιατι η μικρούλα μου τρελλαίνεται για αυτήν οπότε και η τουρτα φυσικά το ίδιο.
Δεν έχω αποφασίσει που να παραγγείλω και θα ήθελα τις γνώμες σας.
Εχετε δοκιμασει από τις τούρτες 3D που πωλούνται μέσω net, ας πούμε καποια από τις παρακάτω;
http://artisticake.blogspot.com/
http://www.tourtes.com/
http://www.sugarart.gr/DisplayITM1.asp?ITMID=7

Η άλλη εναλλακτική είναι να παραγγείλω από τη Despina που είναι δοκιμασμένη και εξαιρετική στη γεύση αλλά δεν θα είναι τόσο φοβερή σε εμφάνιση όσο οι άλλες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων κορίτσια!!!

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-11, 23:23   #2
cristina112

Περιοχή: Θεσσαλονίκη και στα 50 μου...Κούβα!!
cristina112 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι από τα sites που έβαλες και το λέω για να αποφύγω παρεξηγήσεις,θα σου πω ότι καμιά φορά η εμφάνιση δεν πάει πακέτο με τη νοστιμιά...έχει τύχει άπειρες φορές να δοκιμάσω κάτι που ήταν εντυπωσιακό και η γεύση του ήταν αδιάφορη.Οπότε αν δεν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις από εκεί που θα παραγγείλεις,πάρε το δοκιμασμένο.Όχι τίποτα άλλο,αλλά αυτές οι τούρτες κοστίζουν και έναν σκασμό λεφτά...κρίμα δεν είναι να είναι κατώτερες των προσδοκιών σου??
Ο χρήστης cristina112 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-11, 00:00   #3
peny

Το avatar του χρήστη peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου πω το 2005 (και τονίζω την ημερομηνία γιατί από τότε μπορεί να χουν αλλάξει τα πράγματα) που παντρέυτηκα η κουμπαρα μου, μου έκανε δώρο στο κρεβάτι μια τούρτα κρεβάτι νυφικό. Η τούρτα εμφανισιακά ήταν φοβερή ( αν βρω τη φωτό θα την ανεβάσω). Την χάζευαν όλοι!!! Όταν ήρθε η ώρα να την φάμε ήταν ένα κεικ σοκολάτας που του έριχνες μια σως σοκολάτας από πάνω.Ετσι απλά!! Γευστικά λοιπόν δεν ήταν κατι παραπάνω από ένα κεικ. Τα συμπεράσματα δικά σου....
Παλιά 04-01-11, 01:00   #4
Ev

Περιοχή: Αθηνα
Ev ουδετερη μηδέν
Smile

δες εδω http://www.passarella.gr/
οι τιμες ειναι νορμαλ πιστευω...και νομιζω εχει και ωραιοτατο σχεδιο hallo kitty!
Ολες οι γευσεις εινια απαιχτες αλλα θα σου ελεγα να βαλλεις τη γευση cookies
για τη τουρτα σας....ειναι η πιο περιζητητη!!
Ο χρήστης Ev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-11, 01:05   #5
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ έχω δοκιμάσει από το ArtCake (η πρωτη ιστοσελίδα που έβαλες), καθως και αρκετές φίλες μου.
τα τρισδιάστατα κέικς που φτιάχνουν είναι απλά κέικ (μου εξήγησαν οτι αλλιως δεν θα στέκεται), αλλά η κοπελιά σου προτείνει να σου φτιάξει και τούρτα σερβιρίσματος μαζί, για να κεράσεις τους καλεσμένους σου. εγώ, όπως και οι φίλες μου μείναμε απόλυτα ευχαριστημένες, αλλά γούστα είναι αυτά. η τούρτες τους έχουν ιδιαίτερες γέυσεις (εμένα μου έφτιαξαν σοκολάτα παντεσπάνι με κρέμα βανίλια και μπισκότο oreo - ήταν πολύ νόστιμο!) και είναι σπιτικές, δεν έχουν την κλασική γέυση πάστας του ζαχαροπλαστείου. στους περισσότερους καλεσμένους μου αυτό ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, αλλά υπήρξαν και κανα-δυο που θα προτιμούσαν την πάστα.
Ο χρήστης μαριγια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-11, 01:09   #6
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ev Εμφάνιση μηνυμάτων
δες εδω http://www.passarella.gr/
οι τιμες ειναι νορμαλ πιστευω...και νομιζω εχει και ωραιοτατο σχεδιο hallo kitty!
Ολες οι γευσεις εινια απαιχτες αλλα θα σου ελεγα να βαλλεις τη γευση cookies
για τη τουρτα σας....ειναι η πιο περιζητητη!!
Πριν ένα χρόνο περίπου που ήμουν στην Αθήνα,θέλησα να πάω στα πεθερικά μου αυτήν ακριβώς την τούρτα,γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα. Στον δρόμο προς Καλλιθέα που είναι το μαγαζί που με βόλευε,πήραμε τηλέφωνο για να είμαστε σίγουροι ότι είχαν τέτοια τούρτα και δεν θα πηγαίναμε άδικα.Το πιστεύετε ότι μου ζήτησαν τα στοιχεία μου για να την κρατήσουν,για να είναι σίγουροι ότι δεν θα έχει τελειώσει στο 20λεπτο που απέμενε για να φτάσω εκεί?Μιλάμε για φοβερή ζήτηση και όχι τυχαία. Ήταν η πιο νόστιμη τούρτα που έχω φάει ποτέ,μετά από την τούρτα μιας θείας μου(3πατη με 3 διαφορετικά παντεσπάνια),που είναι εδώ και χρόνια εκτός συναγωνισμού!
Passarella λοιπόν με χίλια!Και έχουν και αυτοί πολύ ωραία σχέδια.
Παλιά 04-01-11, 12:32   #7
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!! Συμφωνώ κι εγω ότι η εντυπωσιακή εμφάνιση δεν σημαίνει αναγκαστικά και καλή γεύση. Ούτε και το επώνυμο ζαχαροπλαστείο. Προσφατα έφαγα τούρτα γνωστού ζαχαροπλαστείου και ενω ηταν ολόφρεσκη δεν ήταν κατι το ιδιαίτερο που θα ξαναδοκίμαζες.
Passarella δεν έχω δοκιμάσει, από τιμές πόσο παει περίπου το κιλό; Πάντως στο site που έχει κατι με Μinnie και Mickey Mouse φαίνονταν πολύ όμορφες!!
Για κέικ δεν ξέρω αν θα ήθελα, όλοι έχουμε συνηθίσει την τούρτα για γενεθλια. Για κέικ έχω βρει και αυτό που δεν έχω δοκιμασει αλλά είναι πολύ γνωστο (και καλό υποτίθεται) :http://www.cake.gr/specials.htm
Σαν εμφάνιση έτσι περίπου θα έιναι της Despina, φαίνεται λίγο σαν hand made και αυτό με χαλάει, γιατι δεν είναι, αν την είχα φτιάξει εγώ ΟΚ.

Παλιά 04-01-11, 12:39   #8
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαριγια Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ έχω δοκιμάσει από το ArtCake (η πρωτη ιστοσελίδα που έβαλες), καθως και αρκετές φίλες μου.
τα τρισδιάστατα κέικς που φτιάχνουν είναι απλά κέικ (μου εξήγησαν οτι αλλιως δεν θα στέκεται), αλλά η κοπελιά σου προτείνει να σου φτιάξει και τούρτα σερβιρίσματος μαζί, για να κεράσεις τους καλεσμένους σου. εγώ, όπως και οι φίλες μου μείναμε απόλυτα ευχαριστημένες, αλλά γούστα είναι αυτά. η τούρτες τους έχουν ιδιαίτερες γέυσεις (εμένα μου έφτιαξαν σοκολάτα παντεσπάνι με κρέμα βανίλια και μπισκότο oreo - ήταν πολύ νόστιμο!) και είναι σπιτικές, δεν έχουν την κλασική γέυση πάστας του ζαχαροπλαστείου. στους περισσότερους καλεσμένους μου αυτό ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, αλλά υπήρξαν και κανα-δυο που θα προτιμούσαν την πάστα.
Μαρίγια δηλαδή εσύ παρήγγειλες και τούρτα και κέικ;; Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμασεις πριν την παραγγελία κατι παρόμοιο ή όχι; Αν θέλεις μπορείς να μου πεις τιμές; (και με π.μ. αν δεν θες δημόσια).

Παλιά 06-01-11, 03:07   #9
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marigoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρίγια δηλαδή εσύ παρήγγειλες και τούρτα και κέικ;; Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμασεις πριν την παραγγελία κατι παρόμοιο ή όχι; Αν θέλεις μπορείς να μου πεις τιμές; (και με π.μ. αν δεν θες δημόσια).
Ναι, μιας και τα τρισδιαστατα ειναι μονο κεικ, δεν εχουν κρεμα κλπ. παρηγγειλα και τουρτα για να σερβιρω τους καλεσμενους. εγω πληρωσα 100ε για ολα, δηλ το τρισδιαστατο και την τουρτα που κερασα τους καλεσμενους (ηταν μεγαλη τουρτα, μου εβγαλε ανετα 30 κομματια). και με ρωτησε αν ηθελα και κερακια απλα, δωρεαν. εγω δεν ζητησα να δοκιμασω την τουρτα πριν, δεν το σκεφτηκα καθολου μιας και αυτη την δυνατοτητα δεν θα μου την παρειχε ουτε καποιο ζαχαροπλαστειο.
διαβασα και τα σχολια για την Πασαρελα, εχω δοκιμασει γλυκα απο εκει (οχι τουρτα) και οντως εχουν πολυ ωραιες γευσεις. Η διαφορα τους με το ArtCake ειναι οτι οι δευτεροι εχουν σπιτικες γευσεις, ενω οι πρωτοι ζαχαροπλαστειου. Τωρα γουστα ειναι αυτα, οι αποψεις δυηστανται (ποτε δεν μπορεσα να μαθω πως γραφεται αυτο!!!). εγω εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. παντως θα σε συμβουλευα να ρωτησεις και αλλες γνωμες, εχω δει σε διαφορα ποστς οτι και αλλες μανουλες εχουν δοκιμασει απο εκει. θα σε συμβουλευα να ρωτησεις, μην εχεις μονο την δικη μου αποψη. ελπιζω να βοηθησα.
Παλιά 06-01-11, 14:07   #10
cristina112

Προεπιλογή

100 ευρώ για όλα αυτά που λες,μια χαρά νομίζω πως είναι.
Παλιά 06-01-11, 16:50   #11
flora-flora

Το avatar του χρήστη flora-flora

Περιοχή: PAROS
flora-flora χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορείς και για πιο οικονομικά να κάνεις εσύ την τούρτα και να αγοράσεις μονό φιγούρες από ζαχαροπαστα της Hello Kitty και να της βάλεις επάνω !!!
Παλιά 12-01-11, 12:06   #12
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ρε παιδια, σορρυ τωρα αλλα κοιταξτε τι εφτιαξε το ατομο! και μετα μου λετε να μην πορωνομαι! αυτο το σχεδιο θα ζητησω για τα γενεθλια του γιου μου σε λιγους μηνες, στανταρ, δεν υπαρχει! http://artisticake.blogspot.com/2011...post_6056.html
θα την ρωτησω αν κανει σεμιναρια για να παω να μαθω!!!! αν και ποτε δεν το ειχα το καλλιτεχνικο, αλλα ποτε δεν ξερεις τι ταλεντα βγαζει το μεγαλο της ηλικειας!!!! χαχαχαχαχα!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-01-11, 12:20   #13
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχω τις οδηγίες βήμα βήμα για το δέντρο αλλά είναι στα ισπανικά ...
Παλιά 12-01-11, 12:31   #14
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοιτα, αν καταφερω να φτιαξω εγω τετοιο πραγμα θα μου στησω αγαλμα μπροστα απο την βουλη, εκει αναμεσα στους τσολιαδες! δεν πα να εχω οδηγιες βημα βημα, δεν εχω το χερι!
Παλιά 12-01-11, 12:36   #15
Coraline

Προεπιλογή

Αυτό κάνει την αντιμετώπιση του θέματος πολύ απλή, τυπώνεις την φωτογραφία, την πας σε ένα καλό ζαχαροπλαστείο και ζητάς προσφορά για να σου την φτιάξουν
Παλιά 12-01-11, 12:43   #16
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ε, αυτο θα κανω κι εγω, θα ζητησω να μου την φτιαξει για τα γενεθλια του μικρου μου (το φθινοπωρο βεβαια, αργουν!!). δεν κανω πειραματα, εχω αυτογνωσια τι μπορω κ τι δεν μπορω να φτιαξω! χαχαχα
Παλιά 12-01-11, 17:21   #17
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
ρε παιδια, σορρυ τωρα αλλα κοιταξτε τι εφτιαξε το ατομο! και μετα μου λετε να μην πορωνομαι! αυτο το σχεδιο θα ζητησω για τα γενεθλια του γιου μου σε λιγους μηνες, στανταρ, δεν υπαρχει! http://artisticake.blogspot.com/2011...post_6056.html
θα την ρωτησω αν κανει σεμιναρια για να παω να μαθω!!!! αν και ποτε δεν το ειχα το καλλιτεχνικο, αλλα ποτε δεν ξερεις τι ταλεντα βγαζει το μεγαλο της ηλικειας!!!! χαχαχαχαχα!!!

AΠΙΣΤΕΥΤΑ!!Ειδικά τα γλαστράκια με τα λουλουδάκια είναι θεικά!!!!Αλλά μάλλον θα είναι και πάρα πολύ ακριβά...
Παλιά 12-01-11, 17:22   #18
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Coraline Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω τις οδηγίες βήμα βήμα για το δέντρο αλλά είναι στα ισπανικά ...
Αν μπορείς και θέλεις,γράψε την συνταγή εδώ και θα σας την μεταφράσω εγώ...να μην ξεχνάω και την παλιά μου δουλειά!!
Παλιά 12-01-11, 18:06   #19
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=cristina112;1861162]AΠΙΣΤΕΥΤΑ!!Ειδικά τα γλαστράκια με τα λουλουδάκια είναι θεικά!!!!Αλλά μάλλον θα είναι και πάρα πολύ ακριβά...[/QUO

δεν ξερω για τα γλαστρακια, εμενα παντως η τρισδιαστατη τουρτα που εκανα για την μικρη μου (μια σαν αυτη με τις νεραιδες) και μια τουρτα σερβιρισματος (μου εβγαλε ανετα τους 30 καλεσμενους μου) μου κοστισαν 100ε. αλλα για τα γλαστρακια δεν ξερω τιμη, ειναι ομως οντως πολυ ομορφα.
Παλιά 13-01-11, 01:03   #20
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νεγω δεν ζητησα να δοκιμασω την τουρτα πριν, δεν το σκεφτηκα καθολου μιας και αυτη την δυνατοτητα δεν θα μου την παρειχε ουτε καποιο ζαχαροπλαστειο.
δεγω εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. παντως θα σε συμβουλευα να ρωτησεις και αλλες γνωμες, εχω δει σε διαφορα ποστς οτι και αλλες μανουλες εχουν δοκιμασει απο εκει. θα σε συμβουλευα να ρωτησεις, μην εχεις μονο την δικη μου αποψη. ελπιζω να βοηθησα.
Μαρίγια ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Εγώ γενικα είμαι υπέρ της δοκιμής ειδικά σε τετοιες περιστασεις. Η Despina έιναι δοκιμασμενη ας πούμε, αν παρω από κει θα παρω γεύση cookies που έχω φάει τουρτα και είναι φανταστική. Απλώς έλεγα να δω και την εμφάνιση λίγο. Η Passarella μου πέφτει καπως μακριά, αν μπορεσω να παω προς τα κει να δοκιμάσω κατι καλά θα ηταν.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο flora-flora Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς και για πιο οικονομικά να κάνεις εσύ την τούρτα και να αγοράσεις μονό φιγούρες από ζαχαροπαστα της Hello Kitty και να της βάλεις επάνω !!!
Φλώρα μου ευχαριστώ για την ιδέα αλλά αυτό δεν παίζει!! Οι δυνατότητές μου φτάνουν μέχρι μπισκοτάκια και κεϊκάκια που έφτιαξα για 1η φορά φέτος τα Χριστούγεννα (αλλα ήταν πολυ καλά όντως!!)

Τα γλαστράκια πολυωραία κορίτσια,ήδη μου τρέχουν τα σάλια...!!!

Παλιά 13-01-11, 14:42   #21
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια, κι εγω ετοιμαζω τα γενεθλια του μικρου μου τον αλλο μηνα και θελω να του παραγγειλω τρισδιαστατη τουρτα.
Να σας ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετη, για 30 ατομα ποσα κιλα πρεπει να ειναι περιπου?
Αποφασισα να του κανω το νεογεννητο δρακο που εχει στο site του art cake,καλα που βαλατε το λινκ! Τους εχω στειλει email και περιμενω την προσφορα τους αν και δεν εχω καταλαβει αν ειναι Αθηνα..
Επισης ωραια σχεδια βρηκα και στο www.partycakes.gr αλλα μου ειπαν οτι ο δρακος που θελω παει στα 140 ευρω για τα 30 ατομα, μου φανηκαν λιγο ακριβα, τι λετε και εσεις?
Παλιά 13-01-11, 15:13   #22
μαριγια

μαριγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ξερω ποσα κιλα πρεπει να ειναι η τουρτα για 30 ατομα. γιατι εγω ειχα παρει τρισδιαστατη και μια αλλη που σερβιρα τους καλεσμενους απο την ιδια κοπελια. εξαλλου η τρισδιαστατη ειναι κεικ και δεν ηθελα να κερασω κεικ. αλλα η τουρτα που μου εφτιαξε και κερασα ηταν υπεραρκετη - εμεινε κιολας αλλα οχι για πολυ γιατι καναμε και εγω και ο ανδρας μου συχνες επισκεψεις στο ψυγειο! εγω ειχα 25 περιπου ατομα και με εβγαλε ανετα.
Παλιά 13-01-11, 15:33   #23
cristina112

Προεπιλογή

[QUOTE=goody;1862267]Να σας ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετη, για 30 ατομα ποσα κιλα πρεπει να ειναι περιπου?

Πιστεύω ότι αυτοί που θα σου την φτιάξουν,θα ξέρουν να σου πουν ακριβώς.
Παλιά 13-01-11, 16:01   #24
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λάθος για 15 άτομα πάει 1,5 κιλό περίπου, άρα για 30 άτομα θα είναι λογικά τα διπλά. Τώρα το 140 ευρώ για μένα είναι υπερβολή αλλά σου λέει είναι και το 3D.
Στη γειτονιά μου πάντως παίζει το κιλό 27 ευρώ!!! Το ίδιο και σε κανα 2 επώνυμα ζαχαροπλαστεία που έιχα ρωτήσει πέρσι. Για φέτος δεν ξέρω, θα σας πω σύντομα.

Παλιά 14-01-11, 14:11   #25
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια!
Τελικα το εκλεισα απο το art cake οπως ακριβως ελεγε και η μαριγια, δηλαδη 2 τουρτες η μια 3D και μια για να σερβιρω,με 100 ευρω και οι δυο!
Μαριγια σε εμπιστευομαι αφου ειπες σου εφτασε και ηταν και νοστιμες!!
Τελευταια απορια, η 3D τουρτα διατηρειται εκτος ψυγειου(αφου ειναι κεικ)?
Παλιά 14-01-11, 14:26   #26
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goody Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια!
Τελικα το εκλεισα απο το art cake οπως ακριβως ελεγε και η μαριγια, δηλαδη 2 τουρτες η μια 3D και μια για να σερβιρω,με 100 ευρω και οι δυο!
Μαριγια σε εμπιστευομαι αφου ειπες σου εφτασε και ηταν και νοστιμες!!
Τελευταια απορια, η 3D τουρτα διατηρειται εκτος ψυγειου(αφου ειναι κεικ)?

Πόσα κιλά είναι στο σύνολο??Γιατί η τιμή είναι δελεαστική...
Παλιά 14-01-11, 14:51   #27
Raw_Shooter

Raw_Shooter ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Goody ,για την τρισδιάστατη σου είπε τιμή?Μόνο για αυτή θα ήθελα να μάθω.Τελικά είναι Αθήνα?Άραγε εγώ που μένω Θεσσαλονίκη θα μπορουσα να παραγγείλω?Θα τους στείλω ένα email.
Ο χρήστης Raw_Shooter δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 15:00   #28
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Raw_Shooter Εμφάνιση μηνυμάτων
Goody ,για την τρισδιάστατη σου είπε τιμή?Μόνο για αυτή θα ήθελα να μάθω.Τελικά είναι Αθήνα?Άραγε εγώ που μένω Θεσσαλονίκη θα μπορουσα να παραγγείλω?Θα τους στείλω ένα email.
Δεν ξέρω σίγουρα,αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φτάσει σώα και αβλαβής...
Πάντως διάβασα κάπου για μια κοπέλα που,αν δεν κάνω λάθος,σπούδασε στο Παρίσι και άνοιξε μαγαζί κάπου στην Παύλου Μελά,κοντά στην Fena και κάνει πρωτότυπα γλυκά για βάφτιση.Ίσως να κάνει και τέτοιες τούρτες...δεν θυμάμαι δυστυχώς ούτε όνομα ούτε διεύθυνση,αλλά ήτανε ένα μικρό μαγαζάκι που έλεγε πως αποκλείεται να μην το προσέξεις...
Παλιά 14-01-11, 15:04   #29
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και εγω οταν ειχα θελησει περυσι να παραγγειλω απο αθήνα τουρτα με ζαχαροπαστα αρνηθηκε να μου την στειλει με κουριερ πρωτον γιατι ισως δεν φτασει σωα και δευτερον γιατι μου λεει δεν υπαρχει περιπτωση να επιζήσει η ζαχαροπαστα της μεταβολες θερμοκρασιας και την τοση ταλαιπωρια εκτος ψυγειου....
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 15:05   #30
Coraline

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cristina112 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς και θέλεις,γράψε την συνταγή εδώ και θα σας την μεταφράσω εγώ...να μην ξεχνάω και την παλιά μου δουλειά!!
Δεν έχω πρόβλημα στην γλώσσα, απλά δεν ξέρω αν μπορώ λόγο copyright να την ανεβάσω στο forum.
Παλιά 14-01-11, 15:37   #31
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Coraline Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω πρόβλημα στην γλώσσα, απλά δεν ξέρω αν μπορώ λόγο copyright να την ανεβάσω στο forum.

Αφού θα αναφέρεις και την πηγή...
(Ξέρεις Ισπανικά?)
Παλιά 14-01-11, 15:45   #32
Raw_Shooter

Προεπιλογή

Και εγώ έτσι σκέφτηκα πως μάλλον είναι αδύνατον να έρθει Θεσσαλονίκη.Πάντως αν ξέρει κανείς εδώ Θεσσαλονίκη να κάνουν τρισδιάστατες τούρτες θα με βοηθούσε πολύ!cristina θα ρίξω μια ματια εκεί που λες.
Παλιά 14-01-11, 15:52   #33
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγώ έτσι σκέφτηκα πως μάλλον είναι αδύνατον να έρθει Θεσσαλονίκη.Πάντως αν ξέρει κανείς εδώ Θεσσαλονίκη να κάνουν τρισδιάστατες τούρτες θα με βοηθούσε πολύ!cristina θα ρίξω μια ματια εκεί που λες.

Τα γνωστά μεγάλα ζαχαροπλαστεία δεν κάνουν??
Παλιά 14-01-11, 15:55   #34
Coraline

Προεπιλογή

To βιβλίο λέγεται Tortas Encantadas και είναι της Debbie Brown, δεν έχω καταφέρει να το βρω στα αγγλικά. Το αντίστοιχο αγγλικό Fairytale Cakes δεν έχει τα ίδια σχέδια. Θα το μεταφράσω, θα ανεβάσω και φωτογραφίες και αν δεν υπάρχει πρόβλημα από την διαχείριση του forum θα το κάνω post.
Παλιά 14-01-11, 15:58   #35
cristina112

Προεπιλογή

Raw shooter θα σου έλεγα να κοιτάξεις και στην Farina.Είναι αρτοζαχαροπλαστείο και κάνει καταπληκτικά πράγματα.Έχει ένα στην πλατεία Σκρα και ένα στην Μεταμορφώσεως.Πάντα για Καλαμαριά μιλάμε.
Παλιά 14-01-11, 16:07   #36
Raw_Shooter

Προεπιλογή

Τελικά πριν από λίγο μου απάντησαν ότι δεν στέλνουν εκτός Αθήνας.Οπότε αρχίζω έρευνα αγορας στη θεσσαλονίκη.Πάντως όποια κοπέλα ξέρει πού φτιάχνουν τρισδιάστατες τούρτες θα με βοηθούσε πολύ!!
Παλιά 15-01-11, 15:33   #37
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μου ειπε οτι η τρισδιαστατη ειναι στα 3-4 κιλα και η αλλη γυρω στα 3.
Ειναι στην Αρτεμιδα (στη Λουτσα κοντα δηλαδη) οποτε για Θεσσαλονικη δεν νομιζω.
Επισης η 3D επειδη ειναι κεικ δεν θελει ψυγειο. Θα μου της φερει η ιδια με 10 ευρω επιπλεον χρεωση.
Παλιά 15-01-11, 15:36   #38
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Α, ρωτησα και στο passarella με email και μου προτειναν να μου κανουν την ιδια τουρτα 3D με 25ευρω/κιλο και οτι θα βγει γυρω στα 4 κιλα και να μου κανουν αλλη μια γυρω στο 1,5 κιλο με 14ε./κιλο.
Πανω κατω τα ιδια λεφτα θα μου εβγαινε δηλαδη απλα μου αρεσε που ειπε η Μαριγια οτι εχουν πιο σπιτικη γευση και απο πλευρας ποσοτητας ειμαι κερδισμενη νομιζω.
Παλιά 16-01-11, 15:20   #39
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goody Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, ρωτησα και στο passarella με email και μου προτειναν να μου κανουν την ιδια τουρτα 3D με 25ευρω/κιλο και οτι θα βγει γυρω στα 4 κιλα και να μου κανουν αλλη μια γυρω στο 1,5 κιλο με 14ε./κιλο.
Πανω κατω τα ιδια λεφτα θα μου εβγαινε δηλαδη απλα μου αρεσε που ειπε η Μαριγια οτι εχουν πιο σπιτικη γευση και απο πλευρας ποσοτητας ειμαι κερδισμενη νομιζω.
Γιατί θα κάνεις 2 τουρτες;;Έχεις πολλα άτομα;
Για ποιο σχέδιο λες; Αναφέρομαι στην Passarella.

Παλιά 16-01-11, 16:20   #40
xiaouita

Το avatar του χρήστη xiaouita

xiaouita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις παραγγειλαμε απο Passarella την τουρτα ΜικιΜαους και τους ρωτησα αν γινεται να μου την κανουν διωροφη και γινεται πανω απο 5 κιλα αλλα ο πανω οροφος δεν θα ειναι τοσο μεγαλος και ο κουμπαρας (Μικι) ειναι σχεδον οσο ο πανω οροφος οποτε φοβηθηκα μην φαινεται ασχημη η τουρτα και την πηρα απλη με εναν οροφο!Η τιμη της ειναι 20Ε το κιλο (ανεξαρτητα απο τους οροφους) παντως εμεις ψωνιζουμε απο Passarella χρονια τωρα γιατι απο γευσεις και σχεδια ειναι η καλητερη της περιοχης τουλαχιστον (δυτικα)!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές